Utworzenie i funkcjonowanie stałego dyżuru w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2017.7.85

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lipca 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 23
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 9 czerwca 2017 r.
w sprawie utworzenia i funkcjonowania stałego dyżuru w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe

GN.2601.2.2017

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 1 , zwanej dalej ustawą o lasach, w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2 , w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wynikającego z postanowienia § 6 ust. 2 Zarządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie systemu stałych dyżurów Ministra Środowiska 3 , zwanego dalej Zarządzeniem, mając na względzie konieczność dostosowania, w tym skonkretyzowania oraz uszczegółowienia Zarządzenia z uwzględnieniem specyfiki organizacyjno-prawnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe (dalej również Lasy Państwowe lub LP), zarządzam, co następuje:

§  1. 
W Lasach Państwowych z podmiotowego punktu widzenia przez stały dyżur rozumie się zintegrowany zbiór komórek organizacyjnych, będących jednoosobowymi stanowiskami pracy lub stałymi zespołami zadaniowymi, utworzonymi na mocy decyzji zarządczych przez kierowników poszczególnych jednostek organizacyjnych LP, tj. przez:
1)
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych,
2)
dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych,
3)
nadleśniczych w nadleśnictwach,
4)
kierowników innych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych w tychże jednostkach, zwanych zwyczajowo:
a)
zakładami Lasów Państwowych o zasięgu krajowym,
b)
zakładami Lasów Państwowych o zasięgi regionalnym.
§  2. 
1. 
Stały dyżur w Lasach Państwowych należy traktować jako część składową systemu stałych dyżurów Ministra Środowiska.
2. 
Komórki organizacyjne składające się na stały dyżur w Lasach Państwowych przystępują do działania w przypadku wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa - z uwzględnieniem wykazów i harmonogramów przedsięwzięć realizowanych w razie wystąpienia i trwania takich stanów, przy czym wykazy i harmonogramy te są zawarte w planach operacyjnych funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe (lub w wyciągach tych planów odnoszących się do LP).
3. 
Przystępowanie do działania, o którym mowa w ust. 2, jak również zaprzestawanie tych działań następuje w wykonaniu decyzji zarządczych Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych po wydaniu w tej sprawie przez Ministra Środowiska osobie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych lub osobie przez niego upoważnionej polecenia w formie ustnej (telefonicznej) lub w formie pisemnego aktu administracyjno-prawnego o charakterze zobowiązaniowym.
4. 
Kierownika komórki organizacyjnej DGLP właściwej ds. obronności zobowiązuje się do przygotowania projektu pisma do Ministra Środowiska, zwierającego prośbę, aby dopływ informacji zewnętrznej do stałego dyżuru w LP następował z zachowaniem obowiązującej w LP drogi służbowej. W razie naruszenia zasady drogi służbowej, w tym w związku ze stanem wyższej konieczności, pracownikom jednostek organizacyjnych LP przypomina się o bezwzględnym obowiązku przekazywania do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wiedzy o informacjach zewnętrznych docierających z takim naruszeniem.
5. 
Działanie stałego dyżuru w Lasach Państwowych przebiega w systemie zmianowym, przy zachowaniu zasady jednoczesnej aktywności dwóch stanowisk pracy w ramach jednego stałego zespołu zadaniowego.
6. 
Decyzje zarządcze, o których mowa w ust. 3, są bez zbędnej zwłoki przekazywane do wiadomości Ministra Środowiska.
§  3. 
1. 
Ustala się, że w ramach stałego dyżuru w Lasach Państwowych:
1)
w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych oraz nadleśnictwach funkcjonują komórki organizacyjne mające formę stałego zespołu zadaniowego;
2)
w zakładach Lasów Państwowych działają komórki organizacyjne mające formę jednoosobowego stanowiska pracy.
2. 
Kierownika komórki organizacyjnej DGLP właściwej ds. obronności zobowiązuje się do bezzwłocznego zaprojektowania decyzji lub nowelizacji funkcjonującej decyzji w sprawie zespołu zadaniowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, albo poinformowania w formie notatki służbowej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o mocy obowiązującej decyzji zarządczej wydanej w tej sprawie w minionym okresie.
3. 
Dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, nadleśniczych oraz kierowników zakładów Lasów Państwowych zobowiązuje się wydania, znowelizowania lub, z zachowaniem drogi służbowej, poinformowania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o mocy obowiązującej decyzji w sprawie zespołu zadaniowego lub jednoosobowego stanowiska pracy, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
4. 
Decyzje, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny zawierać postanowienia dotyczące:
1)
osób zajmujących stanowiska pracy w ramach komórki organizacyjnej będącej ww. zespołem zadaniowymi lub osoby zajmującej ww. jednoosobowe stanowisko pracy, przy czym osoby te powinny być legitymowane upoważnieniem do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli "zastrzeżone", wydanym w wykonaniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych;
2)
szczegółowego zakresu obowiązków przywiązanych do poszczególnych ww. stanowisk pracy;
3)
umiejscowienia danej komórki organizacyjnej;
4)
wymaganego standardowego wyposażenia danej komórki organizacyjnej w system łączności i system teleinformacyjny, a także wyposażenia w sprzęt i materiały biurowe;
5)
zakresu oraz sposobu wytwarzania dokumentacji stałego dyżuru;
6)
systemu zapewnienia:
a)
ochrony teleinformatycznej, w tym ochrony fizycznej,
b)
ciągłości funkcjonowania stałego dyżuru w Lasach Państwowych.
§  4. 
1. 
Dyrektora Zakładu Informatyki Lasów Państwowych zobowiązuje się do takiej modyfikacji Systemu Informatycznego Lasów Państwowych, aby pomiędzy komórkami organizacyjnymi, będącymi częściami składowymi stałego dyżuru w Lasach Państwowych, był zapewniony sprawny przepływ informacji - niezależnie lub w ramach wyposażenia, o którym mowa w § 3 ust. 4 pkt 4.
2. 
Kierowników komórek organizacyjnych DGLP właściwych ds. obronności, zarządzania zasobami pracy, logistyki oraz zamówień publicznych, a także dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, nadleśniczych oraz kierowników zakładów Lasów Państwowych zobowiązuje się do doprowadzenia do wykonania bez zbędnej zwłoki postanowień wydanych przez siebie decyzji, o których mowa w § 3 ust. 4.
§  5. 
Do identyfikowania:
1)
zakresu obowiązków, generujących zadania do wykonania w ramach stałego dyżuru w LP,
2)
formy i procedury wykonywania tych zadań -

- postanowienia Zarządzenia stosuje się bezpośrednio.

§  6. 
1. 
Stosownie do postanowień Zarządzenia dokumentacja stałego dyżuru jest prowadzona w ramach:
1)
stanu stałej gotowości obronnej państwa oraz
2)
stanu gotowości obronnej państwa czasu kryzysu i czasu wojny.
2. 
W stanie stałej gotowości obronnej państwa dokumentację stałego dyżuru prowadzą stanowiska pracy właściwe w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych oraz nadleśnictwach ds. obronnych, zaś w zakładach Lasów Państwowych kierownicy tych zakładów lub inne wyznaczone przez niego stanowiska pracy tych zakładów.
3. 
W stanie gotowości obronnej państwa czasu kryzysu i czasu wojny dokumentacja stałego dyżuru jest prowadzona na stanowisku pracy starszego dyżurnego stałego zespołu zadaniowego lub ww. jednoosobowa komórka pracy w zakładzie Lasów Państwowych, przy czym przyjmuje się, że dla zapewnienia przestrzegania zasady zmianowości osoba pełniąca funkcję tego jednoosobowego stanowiska pracy może, za wiedzą kierownika zakładu LP, mocować do działania innego pracownika zakładu.
§  7. 
1. 
Dokumentację stałego dyżuru w stałych zespołach zadaniowych stanowią:
1)
Instrukcja pełnienia stałego dyżuru,
2)
Dziennik ewidencji przyjętych i przekazanych informacji, poleceń służbowych, decyzji zarządczych oraz poleceń administracyjno-prawnych wpływających spoza Lasów Państwowych.
2. 
Instrukcja, o której mowa w ust. 1 pkt 1 (tj. Instrukcja stałego dyżuru), powinna zawierać:
1)
postanowienia ogólne (jednolite dla wszystkich stałych zespołów zadaniowych);
2)
cel utworzenia stałego dyżuru w LP (jednolite dla wszystkich stałych zespołów zadaniowych);
3)
schemat struktury organizacyjnej stałego dyżuru w LP z jej rozwinięciem w odniesieniu do danego stałego zespołu zadaniowego;
4)
umiejscowienie stałych zespołów zadaniowych i jednoosobowych stanowisk pacy (numery pomieszczeń);
5)
procedurę profesjonalizacji stałego dyżuru LP ze szczególnym uwzględnieniem danego stałego zespołu zadaniowego;
6)
wykaz pracowników przypisanych do stałych zespołów zadaniowych oraz jednoosobowych stanowisk pracy;
7)
wykaz numerów telefonów i adresów mejlowych dotyczących pracowników przypisanych do stałego dyżuru w LP ze szczególnym uwzględnieniem danego zespołu zadaniowego;
8)
wykaz numerów telefonów jednostek organizacyjnych LP;
9)
wykaz numerów telefonów, w tym komórkowych, oraz adresów mejlowych osób funkcyjnych w poszczególnych jednostkach organizacyjnych LP;
10)
wykaz pracowników danej jednostki organizacyjnej, ich adresy, telefony domowe i komórkowe;
11)
tabelę sygnałów powszechnego ostrzegania i alarmowania;
12)
spersonifikowany system przepływu informacji w ramach dyżuru, ze szczególnym uwzględnieniem danego stałego zespołu zadaniowego;
13)
spersonifikowany system koordynowania działań w ramach stałego dyżuru w LP;
14)
spersonifikowany system funkcjonowania instytucji łączników w ramach stałego dyżuru w LP;
15)
szczegółowy wykaz zadań do wykonywania przez stały dyżur w LP ze szczególnych uwzględnieniem danego stałego zespołu zadaniowego;
16)
szczegółowy sposób i procedurę inicjowania działania stałego dyżuru w LP ze szczególnym uwzględnieniem danego stałego zespołu zadaniowego, z uwzględnieniem:
a)
planu powiadamiania pracowników do pełnienia dyżurów,
b)
planu powiadamiania pracowników funkcyjnych,
c)
planu powiadamiania pozostałych pracowników jednostki organizacyjnej LP (w tym w miejscu pracy),
d)
planu ewakuacji,
e)
procedurę sporządzania grafiku pełnienia dyżurów;
17)
inne informacje wynikające z Zarządzenia.
3. 
Dokumentację jednoosobowych stanowisk pracy w zakładach LP prowadzi się odpowiednio do postanowień ust. 1 i 2 - z uwzględnieniem postanowienia § 9 ust. 1.
§  8. 
Wprowadza się obowiązek systematycznego sprawdzania gotowości Lasów Państwowych do wypełniania obowiązków wynikających z postanowień niniejszego zarządzenia - poprzez:
1)
przygotowywanie przez komórkę organizacyjną DGLP właściwą ds. obronności projektów decyzji zarządczych Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie działań kontrolnych dotyczących stałych dyżurów w LP, definiujących:
a)
stałe zespoły zadaniowe lub/oraz jednoosobowe stanowiska pracy przewidywane do objęcia kontrolą funkcjonalną,
b)
szczegółowy zakres tematycznych ww. kontroli funkcjonalnych,
c)
zespół (zespoły kontrolne),
d)
termin przeprowadzenia kontroli funkcjonalnych oraz sposób prezentacji jej wyników;
2)
po wydaniu przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych decyzji, o których mowa w pkt 1 - doprowadzanie przez komórkę organizacyjną DGLP właściwą ds. obronności do:
a)
przeprowadzenia ww. działań kontrolnych,
b)
przygotowania sprawozdania z tych działań,

a w konsekwencji

c)
wprowadzania stosownych zmian i uzupełnień w stałych dyżurach w LP;
3)
profesjonalizację stałych dyżurów w LP na drodze treningów praktycznego działania stałego dyżuru w LP ujętych w "Planie szkolenia PGL LP" na dany rok kalendarzowy.
§  9. 
1. 
Komórkę organizacyjną DGLP właściwą ds. obronności zobowiązuje się do zwołania bez zbędnej zwłoki narady kierowników odpowiadających komórek organizacyjnych w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych oraz zakładach Lasów Państwowych o zasięgu krajowym dla omówienia przy udziale Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych szczegółowego sposobu wykonania niniejszego zarządzenia oraz dokonania dodatkowych wyjaśnień co do treści jego postanowień. Jednorazowe przeszkolenie.
2. 
Ustalam, że dostosowanie funkcjonowania poszczególnych jednostek organizacyjnych LP do postanowień niniejszego zarządzenia powinno nastąpić do dnia 31 lipca 2017 r.
§  10. 
Traci moc Zarządzenie nr 14 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie organizacji i tworzenia stałego dyżuru w PGL LP na czas zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.
§  11. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 3 lipca i podlega podaniu do wiadomości poprzez opublikowanie w Biuletynie Informacyjnym Lasów Państwowych.
1 Tekst jednolity ustawy o lasach został ogłoszony w Dz. U. z 2017 r. pod poz. 788; art. 33 ust. 1 ustawy o lasach stanowi, że Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, dokonując tego przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. § 6 Statutu Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Zarządzenie opublikowano w Dzienniku Urzędowym Ministra Środowiska z 2017 r. poz. 22; powołane postanowienie stanowi, że kierownicy jednostek organizacyjnych odpowiadają za utworzenie i funkcjonowanie stałych dyżurów w kierowanej przez siebie jednostce organizacyjnej.