Utworzenie funduszu motywacyjnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2007.1A.63

Akt utracił moc
Wersja od: 20 czerwca 2007 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 31 sierpnia 2007 r.
w sprawie utworzenia funduszu motywacyjnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Na podstawie art. 81a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25 z późn. zm.) oraz Uchwały Nr 8 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 31.05.2007 r. w sprawie zmiany regulaminu motywacyjnego KRUS, zarządzam, co następuje:
§  1.
Tworzy się fundusz motywacyjny zwany dalej "funduszem" w ramach odpisu od funduszu składkowego ubezpieczenia społecznego rolników na fundusz administracyjny.
§  2.
Funduszem dysponuje Prezes Kasy w porozumieniu z Przewodniczącym Rady Rolników na podstawie regulaminu funduszu uchwalonego przez Radę Rolników, stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  3.
Tracą moc zarządzenia:

- Zarządzenie Nr 34 Prezesa KRUS z dnia 4 grudnia 2000 r. w sprawie utworzenia funduszu motywacyjnego KRUS,

- Zarządzenie Nr 23 Prezesa KRUS z dnia 29 czerwca 2001 r. zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia funduszu motywacyjnego KRUS,

- Zarządzenie Nr 31 Prezesa KRUS z dnia 23 grudnia 2002 r. zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia funduszu motywacyjnego KRUS,

- Zarządzenie Nr 33 Prezesa KRUS z dnia 22 grudnia 2003 r. zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia funduszu motywacyjnego KRUS,

- Zarządzenie Nr 10 Prezesa KRUS z dnia 12 maja 2006 r. zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia funduszu motywacyjnego KRUS.

§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia 1 października 2007 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

REGULAMIN FUNDUSZU MOTYWACYJNEGO

§  1.
1.
Regulamin funduszu motywacyjnego określa zasady gospodarowania środkami tego funduszu.
2.
Środki funduszu są wypłacane w formie nagród.
§  2.
1.
Wielkość środków funduszu motywacyjnego ustala się co roku w ramach odpisu na fundusz administracyjny w terminie do 15 grudnia roku poprzedzającego rok, na który dokonuje się odpisu.
2.
Wielkość środków funduszu motywacyjnego ustala Prezes Kasy w porozumieniu z Prezydium Rady Rolników.
§  3.
Środkami funduszu dysponuje Prezes Kasy w porozumieniu z Przewodniczącym Rady Rolników.
§  4.
1.
Nagrodami z funduszu motywacyjnego mogą być objęci pracownicy Centrali, oddziałów regionalnych, placówek terenowych, jednostek podległych i nadzorowanych przez Prezesa Kasy.
2.
Nagrody wypłacane z funduszu motywacyjnego mają charakter uznaniowy.
3.
Nagrody przyznawane są za okres kwartału i wypłacane raz w kwartale.
4.
Wysokość nagród ustala się na podstawie wyników pracy w poprzednim kwartale.
5.
Wysokość nagrody indywidualnej nie może być niższa od 50% wysokości minimalnego wynagrodzenia ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów lub w drodze rozporządzenia Rady Ministrów ogłaszanego w Dzienniku Ustaw.
6.
Prezes Kasy może przyznawać jednorazowe nagrody specjalne.
§  5.
1.
Nagrody z funduszu motywacyjnego ustalają:
a)
Przewodniczący Rady Rolników w porozumieniu z Prezydium Rady Rolników dla Prezesa Kasy.
b)
Prezes Kasy dla Zastępców Prezesa i Radców Prezesa.
c)
Prezes Kasy w porozumieniu z Zastępcami Prezesa dla:

– dyrektorów i wicedyrektorów biur Centrali,

– dyrektorów jednostek organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Prezesa Kasy.

2.
Dyrektorzy biur centrali i jednostek organizacyjnych przyznają nagrody podległym pracownikom w ramach środków przyznanych przez Prezesa Kasy.
§  6.
1.
Podziału środków na nagrody dla jednostek organizacyjnych dokonuje Prezes Kasy na podstawie wniosków przedłożonych przez komisję powołaną przez Prezesa Kasy.
2.
Środki na nagrody dzieli się na dwie części:
a)
40% kwoty środków na stałą tzw. część bazową, przeznaczoną na nagradzanie pracowników w związku z realizacją przez nich zadań wymagających szczególnej intensywności, złożoności czy zadań dodatkowych, wykraczających poza zakres przedmiotowy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników i realizowanych niekiedy na rzecz innych instytucji.

Część bazową stanowiłaby kwota wynikająca z przemnożenia liczby etatów w oddziale x 40% ustanowionej kwoty średniej nagrody.

b)
60% kwoty środków tzw. część ruchomą, przyznawaną oddziałom regionalnym w powiązaniu z przyjętymi kryteriami oceny ich pracy.
3.
W strukturze podziału środków wyodrębnia się:

- Centralę Kasy,

- oddziały regionalne (łącznie z placówkami terenowymi),

- jednostki organizacyjne podległe i nadzorowane przez Prezesa Kasy.

4.
W porozumieniu z Przewodniczącym Rady Rolników ustala się rezerwę środków do dyspozycji Prezesa Kasy.
§  7.
Środki funduszu motywacyjnego niewykorzystane:
1)
w danym kwartale przechodzą na następny kwartał,
2)
w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.
§  8.
W jednostkach organizacyjnych Kasy (poza Centralą) nagrody przyznaje dyrektor na podstawie ustalonego w jednostce organizacyjnej regulaminu.
§  9.
Kryteriami oceny pracy oddziału regionalnego są:
1.
wskaźnik dynamiki wzrostu zadłużenia przypadającego na jednego ubezpieczonego liczony jako procentowy stosunek zadłużeń przypadających na jednego ubezpieczonego w bieżącym kwartale do tej samej wartości z kwartału poprzedniego (kwota zadłużeń na koniec danego kwartału podzielona przez liczbę ubezpieczonych na koniec danego kwartału),

2. ogólny wskaźnik ściągalności należności składkowych (wskaźnik ściągalności zwykły) liczony jako procentowy stosunek wpływów uzyskanych z tytułu należności składkowych w kwartale do przypisanych w kwartale należności składkowych netto (przypis netto - pomniejszony jest o dokonane w kwartale wszystkie umorzenia oraz odpisy z powodu przedawnienia, uwzględnia również przypisane w danym kwartale należności powstałe za okresy wsteczne),

3. wskaźnik ściągalności bieżący wyliczany podobnie jak poprzedni, jednakże uwzględnia przypis należności składkowych dotyczących tylko bieżącego kwartału i to brutto (przypis brutto - jest to kwota bieżącej składki bez odpisów i pomniejszeń z tytułu umorzeń),

4. kwota ujawnionych w kwartale nienależnie wypłaconych świadczeń emerytalno - rentowych powstałych z winy pracowników Kasy liczona na tysiąc emerytów i rencistów,

5. wskaźnik kosztów obsługi wynikający z podzielenia poniesionych przez oddział regionalny w danym kwartale wydatków (łącznie z kosztami eksploatacji taboru samochodowego) z funduszu administracyjnego (z wyłączeniem kosztów, które znajdują pokrycie w dochodach z tytułu wynajmowania przez KRUS powierzchni lokalowych podmiotom obcym oraz wynagrodzeń osobowych, dodatkowego wynagrodzenia rocznego tzw. "13" i pochodnych od tych wynagrodzeń), przez przeciętną w kwartale liczbę obsługiwanych ubezpieczonych i świadczeniobiorców,

6. wykorzystanie przyznanego limitu miejsc do CRR i Ośrodków Kasy oraz sanatoriów współpracujących,

7. wysokość odsetek wypłaconych przez oddział z tytułu nieterminowej wypłaty świadczeń z pominięciem odsetek wypłacanych ze środków ZUS, liczona na 1.000 emerytów i rencistów,

8. efektywność działalności prewencyjnej.

§  10.
Stosuje się system punktowej oceny (od 1 do 49 punktów) osiągniętych wyników w każdego rodzaju działalności wymienionej w § 9, a suma uzyskanych punktów decyduje o pozycji oddziału i kierownictwa oddziału w klasyfikacji ogólnej.
§  11.
1.
Dyrektor oddziału regionalnego Kasy w ocenie pracy poszczególnych pracowników kieruje się m.in. następującymi kryteriami:
1)
liczba wypadków badanych na miejscu zdarzenia,
2)
liczba wydanych decyzji w sprawach ubezpieczeniowych,
3)
wielkość wypłaconych odsetek w stosunku do wypłaconych świadczeń, w sprawach zawinionych przez pracowników,
4)
liczba wizytacji gospodarstw dłużników w celu zawarcia układów ratalnych lub przygotowania egzekucji należności,
5)
terminowość kierowania wniosków do orzecznictwa lekarskiego,
6)
jakość obsługi interesantów,
7)
rozszerzenie zadań pracowników (zastępstwa),
8)
gospodarowanie środkami funduszu administracyjnego.
2.
Dyrektor może dobierać kryteria oceny poszczególnych komórek organizacyjnych (stanowisk) oraz stosować inne od wymienionych w ust. 1 jeżeli zostały one podane do wiadomości pracowników przed kwartałem objętym oceną.
§  12.
1.
Kryteriami oceny pracy Centrów Rehabilitacji Rolników, Ośrodka Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego, Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego są:
1)
procent redukcji wzrostu średniego kosztu osobodnia wykonanego w ocenianym okresie w stosunku do średniego kosztu osobodnia planowanego na bieżący rok,
2)
rentowność działalności centrum/ośrodka (liczona jako stosunek ogólnego wyniku finansowego do kosztów ogółem),
3)
ocena działalności centrów i ośrodków w zakresie:
a)
działalności rehabilitacyjnej,
b)
działalności kulturalno-oświatowej oraz organizacji czasu wolnego,
c)
realizacji przyznanego kosztu surowca w wyżywieniu,
d)
skarg i wniosków,
e)
wyników wizytacji i inspekcji,
4)
wyniki kontroli.
2.
Nagrody przyznaje dyrektor po uzyskaniu opinii rady społecznej lub z jej upoważnienia Przewodniczącego Rady.
§  13.
1.
Dla pracowników Wydziału Opracowań Techniczno-Technologicznych, Wydziału Produkcji Poligraficznej oraz Wieloosobowego Stanowiska ds. Gospodarki Magazynowej i Ekspedycji Oddziału Regionalnego w Warszawie przeciętną kwotę nagrody na jeden etat kalkulacyjny ustala Prezes Kasy na wniosek Komisji ds. oceny pracy Biur Centrali KRUS, oddziałów regionalnych, innych jednostek organizacyjnych - podległych i nadzorowanych przez Prezesa KRUS.
2.
Nagrody, o których mowa w pkt 1 mogą być podwyższone z tytułu wykonywania produkcji poligraficznej zleconej poza planem wydawniczym.
3.
Szczegółowe zasady przyznawania nagród określa dyrektor w regulaminie.
§  14.
Poza kryteriami oceny wymienionymi w § 9, 12 i 13 Prezes Kasy może wprowadzić inne kryteria oceny lub dla poszczególnych okresów nagradzania stosować kryteria oceny dobrane odpowiednio do potrzeb po uzgodnieniu z Przewodniczącym Rady Rolników i uprzednim podaniu do wiadomości jednostkom organizacyjnym objętym nagradzaniem.
§  15.
1.
Dyrektor Biura w Centrali oceniający pracę poszczególnych pracowników kieruje się następującymi kryteriami:
1)
terminowość i jakość załatwianych spraw,
2)
ilość wyjazdów do oddziałów regionalnych i placówek terenowych w ramach inspekcji związanych z wykonaniem merytorycznego nadzoru oraz na kontrole w składzie Biura Kontroli,
3)
zakres zadań pracowników (rozszerzenie zakresu, zastępstwa),
4)
zaangażowanie w pracy,
5)
inicjatywa,
6)
samodzielność,
7)
odpowiedzialność,
8)
dyspozycyjność,
9)
dyscyplina pracy.
2.
Dyrektor może dobierać kryteria oceny poszczególnych komórek organizacyjnych (stanowisk) odpowiednio do potrzeb oraz stosować inne od wymienionych w ust. 1 jeżeli zostały one podane do wiadomości pracowników przed kwartałem objętym oceną.
§  16.
Nagroda z funduszu nie przysługuje w szczególności w przypadku:

1. wyrządzenia szkody zakładowi pracy z winy pracownika,

2. opuszczenia bez usprawiedliwienia chociażby jednego dnia pracy w kwartale,

3. rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika,

4. negatywnej oceny pracy przez przełożonego.

§  17.
Prezes Kasy przedstawia kwartalną informację o wykorzystaniu funduszu motywacyjnego Prezydium Rady Rolników, a roczną informację Radzie Rolników.