Utworzenie Centralnej Ewidencji Ekspertów Opiniujących oraz określenie warunków niezbędnych do uzyskania wpisu do tej ewidencji.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ABW.2009.2.17

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 2009 r.

ZARZĄDZENIE Nr 14
SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
z dnia 6 maja 2009 r.
w sprawie utworzenia Centralnej Ewidencji Ekspertów Opiniujących oraz określenia warunków niezbędnych do uzyskania wpisu do tej ewidencji

Na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa warunki niezbędne do uzyskania wpisu do Centralnej Ewidencji Ekspertów Opiniujących, tryb dokonywania tego wpisu oraz utworzenia Centralnej Ewidencji Ekspertów Opiniujących.
§  2.
1.
Tworzy się Centralną Ewidencję Ekspertów Opiniujących z określonych dziedzin i specjalności, zwaną dalej "CEWEO", którą prowadzi Biuro Badań Kryminalistycznych ABW, zwanej dalej "ABW". Wzór CEWEO określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Podstawę wpisu lub wykreślenia eksperta opiniującego z CEWEO stanowi wniosek zainteresowanego funkcjonariusza lub jego przełożonego.
3.
Informacje z CEWEO udostępnia się Szefowi ABW oraz jego zastępcom. Dyrektorom jednostek organizacyjnych ABW lub osobom przez nich pisemnie upoważnionym, informacje z CEWEO udostępnia się na ich pisemny wniosek.
4.
Szczegółowy zakres badań z poszczególnych dziedzin i specjalności, w zakresie których dokonywany będzie wpis, określa załącznik nr 2 do zarządzenia. Wykaz dziedzin i specjalności, w zakresie których wydaje się uprawnienia, określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  3.
Użyte w zarządzeniu zwroty oznaczają:
1)
uprawnienie do wykonywania opinii - upoważnienie do samodzielnego wykonania opinii z określonej specjalności, zgodnie z wpisem do CEWEO;
2)
jednostka wiodąca - jednostka organizacyjna ABW, upoważniona przez Szefa ABW do sprawowania nadzoru i koordynowania procesu kształcenia kandydatów na ekspertów opiniujących i dokonywania wpisu do CEWEO. W ABW jednostką tą jest Biuro Badań Kryminalistycznych ABW;
3)
właściwa merytorycznie jednostka organizacyjna - jednostka organizacyjna ABW odpowiedzialna za kształcenie kandydatów na ekspertów opiniujących w danej dziedzinie lub specjalności;
4)
opinia - środek dowodowy polegający na ustnym lub pisemnym przedstawieniu przebiegu lub wyników badań (ekspertyzy) oraz sformułowanie wniosków wysnutych, w szczególności na podstawie tych badań, wiedzy, doświadczenia lub innej aktywności myślowej eksperta opiniującego;
5)
kandydat na eksperta - funkcjonariusz posiadający wyższe wykształcenie, przynajmniej z tytułem magistra, ubiegający się o wpis do CEWEO;
6)
dziennik stażu - wewnętrzny dokument komórki organizacyjnej, w którym dokumentowany jest przebieg procesu kształcenia kandydata na eksperta;
7)
ekspert opiniujący - funkcjonariusz posiadający uprawnienia do samodzielnego wydawania opinii dla celów procesowych;
8)
opiekun stażu - funkcjonariusz, w którego zakresie obowiązków służbowych należy sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad procesem kształcenia w jednostce organizacyjnej, w której kandydat na eksperta pełni służbę;
9)
proces kształcenia - etap edukacji kandydata na eksperta ukierunkowany na zdobywanie i rozwój wiedzy oraz umiejętności w celu zdobycia uprawnień, podlegające ocenie pod kątem uzyskiwanych postępów;
10)
praca zaliczeniowa - praca pisemna sporządzona przez kandydata na eksperta w trakcie procesu edukacji, której temat oraz zakres zostały wyznaczone przez opiekuna stażu i zaakceptowane przez naczelnika właściwego dla merytorycznego nadzoru nad kandydatem na eksperta;
11)
egzamin - sprawdzian wiedzy i umiejętności potwierdzający kwalifikacje kandydata na eksperta do uzyskania wpisu do CEWEO z określonej specjalności;
12)
zaświadczenie-dokument poświadczający posiadanie uprawnień z określonej specjalności, wydawany po uzyskaniu wpisu do CEWEO.
§  4.
Ekspert opiniujący jest uprawniony do samodzielnego wydawania opinii w specjalności której dotyczy wpis do CEWEO.
§  5.
1.
Na wniosek funkcjonariusza o szczególnie wysokich kwalifikacjach z danej specjalności pełniącego służbę w ABW, poparty przez dyrektora wnioskującego funkcjonariusza, Szef ABW może podjąć decyzję o wpisie do CEWEO w zakresie danej specjalności bez konieczności odbycia przez funkcjonariusza szkolenia i zdania egzaminu.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć dokumenty potwierdzające posiadanie przez funkcjonariusza wiedzy specjalistycznej ze specjalności, której ma dotyczyć wpis.
3.
Funkcjonariusz ubiegający się o wpis do CEWEO na zasadach, o których mowa w ust. 1, powinien legitymować się co najmniej 3-letnim doświadczeniem zawodowym w danej dziedzinie.
4.
Do oceny wniosku, o którym mowa w ust. 1, oraz załączonych przez funkcjonariusza dokumentów, poświadczających umiejętności, o których mowa w ust. 2 i 3, Szef ABW może powołać komisję. W skład komisji wchodzą:
1)
dyrektor właściwej merytorycznie jednostki organizacyjnej ABW lub osoba przez niego upoważniona;
2)
naczelnik właściwego merytorycznie wydziału z jednostki, o której mowa w pkt 1;
3)
ekspert opiniujący, posiadający odpowiednie zaświadczenie z zakresu specjalności, której dotyczył proces kształcenia albo funkcjonariusz legitymujący się odpowiednim doświadczeniem ze specjalności, której ma dotyczyć wpis;
4)
dyrektor jednostki wiodącej lub osoba przez niego upoważniona.
5.
Funkcjonariusza, o którym mowa w ust. 1, nie spełniającego warunku wymaganego w ust. 3, można na jego wniosek dopuścić do egzaminu bez konieczności odbycia szkolenia.
6.
Komisja, o której mowa w ust. 4, po pozytywnym dokonaniu oceny wniosku, wnioskuje do Szefa ABW o podjęcie decyzji w przedmiocie wpisu funkcjonariusza do CEWEO albo o dopuszczeniu go do egzaminu, bez konieczności odbycia szkolenia.
§  6.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Szef ABW może podjąć decyzję o wpisaniu funkcjonariusza do CEWEO z pominięciem wymogów określonych w § 5 oraz bez konieczności odbycia szkolenia.
§  7.
1.
Po uzyskaniu zgody bezpośredniego przełożonego, funkcjonariusz zainteresowany procesem kształcenia składa, drogą służbową, pisemny raport do dyrektora jednostki wiodącej.
2.
Proces kształcenia rozpoczyna się po określeniu przez dyrektora jednostki wiodącej, w uzgodnieniu z kandydatem na eksperta, terminu rozpoczęcia kształcenia oraz specjalności, w zakresie której rozpocznie on naukę.
3.
Opiekuna stażu kandydata na eksperta wyznacza naczelnik komórki organizacyjnej, właściwej merytorycznie dla specjalności, w której będzie się on kształcić.
4.
Opiekun stażu określa rodzaje metod, technik badawczych oraz podstawową literaturę niezbędną do merytorycznego przygotowania w procesie kształcenia kandydata na eksperta.
5.
Opiekun stażu jest zobowiązany, co najmniej raz na pół roku ocenić wiedzę, umiejętności oraz bieżące postępy kandydata na eksperta w zakresie realizacji założonych celów kształcenia. Ocena przebiegu kształcenia dokumentowana jest w formie pisemnej opinii.
6.
Czas trwania procesu kształcenia uzależniony jest od specjalności, w której kandydat na eksperta odbywa szkolenie i trwa od 1 do 3 lat. Czas trwania procesu kształcenia w stosunku do kandydata na eksperta określa dyrektor jednostki wiodącej, w uzgodnieniu z nim.
7.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na pisemny raport kandydata na eksperta, złożony drogą służbową, dyrektor jednostki wiodącej może przedłużyć termin określony w ust. 6, do czasu zakończenia procesu kształcenia, lecz nie więcej niż do pięciu lat liczonych od dnia rozpoczęcia procesu kształcenia.
§  8.
1.
Do zakończenia procesu kształcenia kandydat na eksperta jest zobowiązany:
1)
opracować pod nadzorem opiekuna stażu, określoną przez naczelnika wydziału liczbę projektów opinii z zakresu specjalności, której dotyczy proces kształcenia;
2)
posiadać znajomość uregulowań prawnych dotyczących biegłego i specjalisty;
3)
posiadać udokumentowaną znajomość metod technicznego zabezpieczania śladów kryminalistycznych i obiektów badawczych;
4)
posiadać znajomość literatury z zakresu specjalności w odniesieniu, do której przewiduje się nadanie uprawnień;
5)
przygotować pracę zaliczeniową;
6)
w zależności od potrzeb, uczestniczyć w charakterze obserwatora w rozprawach sądowych, w trakcie których opinie składają powołani biegli;
7)
co najmniej raz w roku uczestniczyć w wewnętrznych lub zewnętrznych testach biegłości zawodowej o ile program kontroli biegłości zawodowej jest realizowany w danej komórce organizacyjnej.
2.
Kandydat na eksperta prowadzi dziennik stażu, w którym dokumentuje się przebieg procesu kształcenia, w szczególności: uczestnictwo w charakterze publiczności na rozprawach sądowych z udziałem biegłych, udział w realizacjach procesowych, współrealizowane projekty badawcze, działalność naukową, dydaktyczną oraz szkoleniową.
3.
Kontrolę prawidłowości zapisów dokonywanych w dzienniku stażu sprawuje opiekun stażu.
§  9.
1.
Po zakończeniu procesu kształcenia i spełnieniu wymogów określonych w § 7-8 kandydat na eksperta występuje drogą służbową do dyrektora jednostki wiodącej z pisemnym raportem o dopuszczenie do egzaminu końcowego, który jednostka wiodąca organizuje raz na pół roku.
2.
Do raportu, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
dziennik stażu kandydata na eksperta;
2)
kopie pięciu wybranych projektów opinii sporządzonych przez kandydata na eksperta, obejmujących metody badawcze z danej specjalności, w tym kopie publikacji, prac badawczych, realizowanych projektów i inne;
3)
pracę zaliczeniową, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 5, ocenioną pozytywnie przez naczelnika właściwego merytorycznie wydziału;
4)
pozytywną opinię dyrektora właściwej merytorycznie jednostki organizacyjnej obejmującą całość przebiegu procesu kształcenia.
3.
W przypadku wydania przez dyrektora właściwej merytorycznie jednostki organizacyjnej negatywnej opinii z przebiegu kształcenia, na wniosek kandydata na eksperta, dyrektor jednostki wiodącej, w uzgodnieniu z dyrektorem jednostki właściwej merytorycznie, może zdecydować o powtarzaniu niektórych elementów procesu kształcenia. Przepis ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  10.
1.
Proces kształcenia kandydata na eksperta kończy się egzaminem przeprowadzanym przez komisję powołaną decyzją Szefa ABW, na wniosek dyrektora jednostki wiodącej. W skład komisji wchodzą:
1)
dyrektor właściwej merytorycznie jednostki organizacyjnej ABW lub osoba przez niego upoważniona;
2)
naczelnik właściwego merytorycznie wydziału z jednostki, o której mowa w pkt 1;
3)
ekspert opiniujący, posiadający odpowiednie zaświadczenie z zakresu specjalności, której dotyczył proces kształcenia albo funkcjonariusz legitymujący się odpowiednim doświadczeniem ze specjalności, której dotyczy egzamin;
4)
dyrektor jednostki wiodącej lub osoba przez niego upoważniona.
2.
W skład komisji może także wchodzić jedna osoba wyznaczona przez Szefa ABW.
3.
W decyzji, o której mowa w ust. 1, określa się zakres egzaminu końcowego, jego miejsce i termin.
4.
O terminie, miejscu i zakresie egzaminu końcowego kandydat na eksperta jest informowany pisemnie, co najmniej z trzytygodniowym wyprzedzeniem.
§  11.
1.
Po uzyskaniu pozytywnej oceny z egzaminu, na pisemny wniosek funkcjonariusza, Szef ABW podejmuje decyzję odnośnie wpisu do CEWEO. Do wniosku funkcjonariusz dołącza dokument potwierdzający zdanie egzaminu.
2.
Na pisemny wniosek eksperta opiniującego lub dyrektora właściwej merytorycznie jednostki organizacyjnej, Szef ABW podejmuje decyzję odnośnie wykreślenia z CEWEO.
3.
Wzór zaświadczenia, o którym mowa w § 3 pkt 12, określa załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  12.
Do CEWEO może być wpisana albo dopuszczona do egzaminu bez konieczności odbycia szkolenia także osoba nie będąca funkcjonariuszem ABW. Przepisy § 5, 6 oraz § 11 stosuje się odpowiednio.
§  13.
Dokumentację z przebiegu kształcenia i egzaminu oraz związaną z prowadzeniem CEWEO przechowuje się w Biurze Badań Kryminalistycznych i archiwizuje na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2009 r.
______

1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070, Nr 130, poz. 1188 i Nr 166, poz. 1609, z 2004 r. Nr 109, poz. 1159, Nr 171, poz. 1800, Nr 267, poz. 2647 i Nr 273, poz. 2703, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 218, poz. 1592, z 2007 r. Nr 25, poz. 162 oraz z 2008 r. Nr 11, poz. 59 i Nr 220, poz. 1428.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Centralna Ewidencja Ekspertów Opiniujących w ABW
Lp.Imię i nazwisko eksperta opiniującegoJednostka organizacyjna ABWDziedzina, w zakresie której nadano uprawnieniaNr decyzjiData podjęcia decyzjiNr zaświadczeniaUwagi

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Szczegółowy zakres badań z poszczególnych dziedzin i specjalności, w zakresie których nadaje się uprawnienia.
JEDNOSTKANUMERDYSCYPLINANUMERZAKRES BADAŃ
Biuro Badań Kryminalistycznych ABW1Badania fonoskopijne1/1odsłuch i spisanie treści audiodokumentów
1/2identyfikacja osób na podstawie analizy mowy:
- identyfikacja w obrębie materiału dowodowego
- pobranie materiału porównawczego
- identyfikacja z wykorzystaniem materiału porównawczego
2Inżynieria dźwięku i obrazu2/1badanie autentyczności nagrań
2/2analiza efektów akustycznych towarzyszących nagraniu
2/3identyfikacja osób na podstawie analizy sygnału mowy
2/4korekcja nagrań z wykorzystaniem metod czasowo-częstotliwościowych
2/5badanie pola akustycznego
2/6badanie podstawowych parametrów technicznych urządzeń
2/7badanie pola elektromagnetycznego emitowanego przez urządzenia nadawcze
2/8badanie autentyczności nagrań wideo
2/9poprawa jakości nagrań wideo
2/10rejestracja czynności procesowych
2/11tworzenie programów oraz aplikacji służących do analizy i przetwarzania sygnałów audio i wideo
3Badanie zapisów wizyjnych3/1odtwarzanie wyglądu zewnętrznego osób i przedmiotów na podstawie opisu słownego:
- wykonywanie portretów na podstawie opisu słownego metodą komputerową
- odtwarzanie wyglądu przedmiotów na podstawie opisu słownego
- analiza zdjęć fotograficznych osób i przedmiotów pod kątem poprawnego pobrania materiału porównawczego
3/2badania antroposkopijne:

- identyfikacja osób i przedmiotów na podstawie zdjęć fotograficznych i zapisu wideo

4badania biologiczne4/1identyfikacja z zastosowaniem analizy DNA jądrowego
4/2identyfikacja z zastosowaniem analizy DNA mitochondrialnego
Biuro Badań Kryminalistycznych ABW5Badania chemiczne5/1analiza jakościowa, ilościowa, porównawcza środków odurzających, substancji psychotropowych, farmaceutycznych i innych związków chemicznych
5/2identyfikacja mikrośladów środków odurzających i substancji psychotropowych
5/3identyfikacja metod produkcji narkotyków syntetycznych i ich prekursorów:

- profilowanie amfetamin

5/4określenie składu chemicznego oraz identyfikacja materiałów wybuchowych:

- identyfikacja mikrośladów substancji wybuchowych w pozostałościach powybuchowych

5/5badanie wyrobów alkoholowych:

- badania ilościowe i jakościowe

- wykrywanie substancji niespecyficznych dla ustawowo określonych skażalników alkoholu etylowego

5/6badanie identyfikacyjne oraz porównawcze farb, lakierów, środków kryjących, papierów i włókien
6Badania daktyloskopijne6/1wizualizacja śladów daktyloskopijnych:
- ujawnianie i zabezpieczanie śladów linii papilarnych
- ujawnianie i poprawa czytelności śladów linii papilarnych za pomocą zaawansowanych technik laboratoryjnych
- wstępna kwalifikacja śladów linii papilarnych do dalszych badań
6/2ocena przydatności ujawnionych i zabezpieczonych śladów daktyloskopijnych do celów identyfikacyjnych
6/3badania porównawcze i identyfikacyjne śladów daktyloskopijnych
6/4przygotowanie techniczne śladów daktyloskopijnych w celu sprawdzenia z danymi zgromadzonymi w bazie AFIS (czynność wymagająca pisemnego zlecenia jednostek organizacyjnych ABW lub innych uprawnionych organów)
Biuro Badań Kryminalistycznych ABW7Badania dokumentów7/1odczytywanie zapisów niewidocznych, usuniętych, zamazanych i przerobionych
7/2ujawnianie i odczytywanie wgłębionych śladów pisma
7/3ujawnianie i odczytywanie zapisów pierwotnych na dokumentach
7/4rekonstrukcja dokumentów zniszczonych oraz odczyt znajdujących się na nich zapisów
7/5ustalenie lica pieczątki wykonawczej
Biuro Badań Kryminalistycznych Departament Zabezpieczenia Technicznego ABW7/6ustalenie autentyczności banknotów
7/7określanie technik wytwarzania dokumentów
7/8opiniowanie zabezpieczeń dokumentów
7/9badanie dokumentów drukowanych oraz identyfikacja form, czcionek drukarskich i urządzeń do drukowania
7/10określanie technik wykonania dokumentów sfałszowanych oraz identyfikacja materiałów i urządzeń wykorzystanych do ich sporządzenia
7/11ustalenie autentyczności dokumentów na podstawie badań ich nośników, środków kryjących i stosowanych zabezpieczeń
Biuro Badań Kryminalistycznych ABW8Badania pisma8/1ustalenie ilości osób kreślących pismo ręczne
8/2identyfikacja indywidualna osób na podstawie badań porównawczych pisma ręcznego
8/3weryfikacja autentyczności podpisów
8/4identyfikacja klasycznych maszyn do pisania:

-porównanie dwóch lub więcej zapisów wykonanych pismem maszynowym w celu ustalenia, czy zostały odbite na tej samej maszynie do pisania

9Badania fotograficzne9/1wykonywanie fotografii techniką cyfrową, także zakresach innych niż światło widzialne, techniką makrofotografii i fotografi mikroskopowej - ujawnianie metodami fotograficznymi i innymi znaków nieczytelnych (zalanych, zamazanych, usuniętych chemicznie lub mechanicznie)
Departament Bezpieczeństwa Teleinformatycznego10Badania kryptograficzne10/1analiza dokumentów szyfrowych
10/2badanie i certyfikacja urządzeń lub narzędzi kryptograficznych służących do ochrony informacji niejawnych
10/3analiza dokumentacji z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego dla systemów lub sieci teleinformatycznej
11Badania emisji elektromagnetycznej11/1badania środków ochrony elektromagnetycznej
12Badanie dokumentów biometrycznych12/1analiza dokumentów biometrycznych w zakresie części informatycznej
Departament Bezpieczeństwa Teleinformatycznego13Badania elektronicznych nośników informacji13/1ustalenie cech charakterystycznych komputerów, podzespołów i urządzeń peryferyjnych
13/2możliwość wykorzystania danych podzespołów i urządzeń peryferyjnych z danymi systemami komputerowymi
13/3analiza systemów komputerowych pod kątem możliwości zastosowania do popełniania za ich pomocą określonych przestępstw
13/4ustalenie przeznaczenia urządzeń informatycznych
13/5ustalenie zawartości komputerowych nośników danych (sporządzenie listy zapisanych plików)
13/6analiza informacji zawartych na cyfrowych nośnikach danych
13/7odzyskiwanie danych z cyfrowych nośników informacji
Bezpieczeństwo teleinformatyczne13/8cyberterroryzm
13/9radiokontrwywiad
13/10bezpieczeństwa teleinformatyczne
Inspektorat Nadzoru, Kontroli i Bezpieczeństwa Wewnętrznego14Badania poligraficzne14/1weryfikacja ustaleń wersyjnych, kierunkowanie czynności postępowania (procesowego i operacyjnego)
14/2eliminowanie osób podejrzewanych
14/3weryfikacja zeznań świadka
14/4weryfikacja wyjaśnień podejrzanego
14/5typowanie osób mających związek ze zdarzeniem
14/6wskazanie dowodów poszlakowych
14/7wskazanie możliwości uzyskania dowodów
14/8tworzenie brakujących ogniw w wersjach
Biuro Kadr15Badania psychologiczne
Departament Zabezpieczenia Technicznego16Badanie antypodsłuchowe16/1badanie widma radiowego
16/2badanie endoskopowe pomieszczeń i przedmiotów w niezbędnym zakresie
16/3badanie termowizyjne
16/4badanie rentgenowskie pomieszczeń i przedmiotów w niezbędnym zakresie
17Badanie zabezpieczeń mechanicznych17/1badanie podatności zabezpieczeń mechanicznych na nieuprawnione otwarcie
17/2badanie potwierdzające używanie narzędzi do pokonywania zabezpieczeń
Departament Ochrony Informacji Niejawnych18Opiniowanie dokumentów w zakresie ochrony informacji niejawnych
Departament Postępowań Karnych19Badania z zakresu technik bombowych19/1testowanie sprzętu i wyposażenia pirotechnicznego
19/2wykrywanie, identyfikacja oraz zabezpieczanie materiałów i urządzeń będących przed lub po wybuchu
19/3rozpoznanie pirotechniczne
19/4neutralizacja materiałów i ładunków wybuchowych
Departament Kontrwywiadu20Rozpoznanie kontrwywiadowcze20/1analiza sposobów działania obcych służb specjalnych
Departament Przeciwdziałania Terroryzmowi21Opiniowanie w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi21/1zwalczanie terroryzmu
Departament Ochrony Ekonomicznych Interesów Państwa i Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej22Opiniowanie w zakresie ochrony ekonomicznych interesów państwa i zwalczania przestępczości zorganizowanej22/1bezpieczeństwo ekonomiczne państwa
22/2zwalczanie przestępczości zorganizowanej
22/3zwalczanie przestępczości korupcyjnej
22/4zwalczanie nielegalnego obrotu technologiami podwójnego zastosowania
Centrum Analiz Centralny Ośrodek Szkolenia23Opiniowanie w zakresie analizy kryminalnej23analiza kryminalna

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Wykaz dziedzin i specjalności w zakresie, których wydaje się uprawnienia.
JEDNOSTKANUMERDYSCYPLINANUMERSPECJALNOŚĆ
Biuro Badań Kryminalistycznych ABW1Badania fonoskopijne1/1Ekspert z zakresu badań odsłuchowych audio dokumentówEkspert z zakresu badań fonoskopijnych
1/2
2Inżynieria dźwięku i obrazu2/1Ekspert z zakresu analizy nagrań dźwiękowychEkspert z zakresu inżynierii dźwiękuEkspert z zakresu inżynierii dźwięku i obrazu
2/2
2/3Ekspert z zakresu parametrycznej identyfikacji mówców
2/4Ekspert z zakresu korekcji nagrań dźwiękowych
2/5Ekspert z zakresu akustyki
2/6Ekspert z zakresu elektronikiEkspert z zakresu radioelektroniki
2/7
2/8Ekspert z zakresu inżynierii obrazu
2/9
2/10
2/11
3Badanie zapisów wizyjnych3/1Ekspert z zakresu antroposkopii i/lub odtwarzania wyglądu osób oraz przedmiotów wartościowych
3/2
4Badania biologiczne4/1Ekspert z zakresu badań DNA
4/2
5Badania chemiczne5/1Ekspert z zakresu badań chemicznych
5/2
5/3
5/4
5/5
5/6
6Badania daktyloskopijne6/1Ekspert z zakresu wizualizacji śladów daktyloskopijnychEkspert z zakresu badań daktyloskopijnych
6/2
6/3
6/4
Biuro Badań Kryminalistycznych ABW

Departament Zabezpieczenia Technicznego ABW

7Badania dokumentów7/1Ekspert z zakresu technicznej analizy dokumentówEkspert z zakresu badań dokumentów
7/2
7/3
7/4
7/5
7/6
7/7
7/8
7/9
7/10
7/11
Biuro Badań Kryminalistycznych ABW8Badania pisma8/1Ekspert z zakresu badań pisma
8/2
8/3
8/4
9Badania fotograficzne9/1Ekspert z zakresu fotografii
Departament Bezpieczeństwa Teleinformatycznego10Badania kryptograficzne10/1Ekspert z zakresu kryptografii
10/2
10/3
11Badania emisji elektromagnetycznej11/1Ekspert z zakresu badań emisji elektromagnetycznej
12Badanie dokumentów biometrycznych12/1Ekspert z zakresu badań dokumentów biometrycznych
13Badania elektronicznych nośników informacji13/1Ekspert z zakresu badań elektronicznych nośników informacji
13/2
13/3
13/4
13/5
13/6
13/7
Bezpieczeństwo teleinformatyczne13/8Ekspert z zakresu cyberterroryzmu
13/9Ekspert z zakresu radiokontrwywiadu
13/10Ekspert z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego
Inspektorat Nadzoru, Kontroli i Bezpieczeństwa Wewnętrznego14Badania poligraficzne14/1Ekspert z zakresu badań poligraficznych
14/2
14/3
14/4
14/5
14/6
14/7
14/8
Biuro Kadr15Badania psychologiczne15/1Ekspert z zakresu badań psychologicznych
Departament Zabezpieczenia Technicznego ABW16Badanie antypodsłuchowe16/1Ekspert z zakresu badań antypodsłuchowych
16/2Ekspert z zakresu zabezpieczeń antypodsłuchowych
17Badanie zabezpieczeń mechanicznych17/1Ekspert z zakresu zabezpieczeń mechanicznych
Departament Ochrony Informacji Niejawnych18Opiniowanie dokumentów w zakresie ochrony informacji niejawnych18/1Ekspert z zakresu ochrony informacji niejawnych
Departament Postępowań Karnych19Badania z zakresu technik bombowych19/1Ekspert z zakresu technik bombowych
19/2
19/3
19/4

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

WZÓR

ZAŚWIADCZENIE

grafika