Ustanowienie odznaki okolicznościowej "Medal 100-lecia ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2017.216

Akt indywidualny
Wersja od: 15 czerwca 2018 r.

DECYZJA Nr 179/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 21 listopada 2017 r.
w sprawie ustanowienia odznaki okolicznościowej "Medal 100-lecia ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego"

Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa

Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 oraz art. 6 ust. 1 ustawy o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016 r. poz. 38), w związku z art. 2 pkt 1 i 9 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 189 i 852, z 2014 r. poz. 932 oraz z 2016 r. poz. 2138) oraz § 1 pkt 7 lit. d i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933), ustala się, co następuje:

§  1. 
Wprowadza się odznakę okolicznościową "Medal 100-lecia ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego", zwaną dalej "medalem".
§  2. 
Zatwierdza się:
1)
wzór odznaki medalu, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2)
wzór legitymacji odznaki medalu, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;
3)
wzór wniosku o nadanie odznaki medalu, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
§  3. 
Nadaje się regulamin odznaki medalu, stanowiący załącznik Nr 4 do decyzji.
§  4. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ "MEDAL 100-LECIA USTANOWIENIA SZTABU GENERALNEGO WOJSKA POLSKIEGO"

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ "MEDAL 100-LECIA USTANOWIENIA SZTABU GENERALNEGO WOJSKA POLSKIEGO"

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ "MEDAL 100-LECIA USTANOWIENIA SZTABU GENERALNEGO WOJSKA POLSKIEGO"

ZAŁĄCZNIK Nr  4  1  

REGULAMIN NADAWANIA ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ "MEDAL 100-LECIA USTANOWIENIA SZTABU GENERALNEGO WOJSKA POLSKIEGO"

1. Odznaka okolicznościowa "Medal 100-lecia ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego", zwana dalej "medalem", jest formą uhonorowania osób zasłużonych w kultywowaniu niepodległościowych tradycji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest symbolem więzi łączącej wyspecjalizowaną grupę żołnierzy, której spoiwem są: specjalistyczne wyszkolenie, etos służby oraz charakter wykonywanych zadań. Nadanie medalu jest zewnętrzną formą wyróżnienia służbowego stanowiącego wyraz uznania dla ofiarnej służby oraz powodem do dumy z przynależności do grona kadry zawodowej i pracowników Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w ramach wspólnoty wojskowej.

2. Odznakę medalu stanowi okrągły medal o średnicy 35 mm w kolorze srebrnym. Na awersie umieszczony jest pośrodku wypukły wizerunek orła (wzór 1919) ze złotymi szponami i koroną. Poniżej orła na skrzyżowanych złoconych buławach znajdują się złocone inicjały "SG". Nad orłem znajduje się wypukły napis "1918-2018". Po obu stronach orła umieszczone są wypukłe wężyki generalskie spięte na dole czterema wypukłymi gwiazdkami. Na rewersie na środku umieszczony jest pięciowierszowy, poziomy napis "100. ROCZNICA USTANOWIENIA SZTABU GENERALNEGO WOJSKA POLSKIEGO". Odznaka medalu jest zawieszona na srebrnej wstążce szerokości 36 mm, z pionowym granatowym pasem szerokości 26 mm pośrodku.

3. Prawo do otrzymania medalu przysługuje:

a) Szefowi Sztabu Generalnego WP - z tytułu objęcia stanowiska;

b) żołnierzom zawodowym po dwóch latach służby w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, którzy swym zachowaniem w służbie i poza nią nie przynoszą ujmy honorowi żołnierza Wojska Polskiego, a w dwóch kolejnych opiniach okresowych otrzymali średnią ocenę dobrą (4,00) lub wyższą;

c) pracownikom po trzech latach pracy w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego;

d) w wyjątkowych przypadkach honorowo - innym osobom szczególnie zasłużonym dla Sztabu Generalnego Wojska Polskiego lub Sił Zbrojnych RP.

4. Medal nadaje Minister Obrony Narodowej.

5. Wniosek o nadanie medalu składa się na formularzu, którego wzór określa załącznik Nr 3 do decyzji.

6. W przypadku osób określonych w pkt 3 lit. b i c wniosek o nadanie medalu składa do Komisji przełożony żołnierza lub pracownika. W odniesieniu do osób wskazanych w pkt 3 lit. d, medal nadaje się z inicjatywy Ministra Obrony Narodowej, Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego lub na wniosek Komisji.

7. Komisja powoływana jest rozkazem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

8. W skład Komisji wchodzą:

a) przewodniczący - I zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,

b) sekretarz - przedstawiciel struktury organizacyjnej objętej etatem Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,

c) członkowie: po jednym przedstawicielu z każdej komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej tworzącej Sztab Generalny Wojska Polskiego, który posiada staż pracy w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego nie krótszy niż dwa lata.

9. Zmiany w składzie Komisji dokonuje Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji w formie rozkazu.

10. Terminy posiedzeń wyznacza przewodniczący Komisji.

11. Posiedzenie Komisji jest ważne, jeżeli bierze w nim udział ponad połowa składu osobowego Komisji.

12. Przebieg posiedzenia Komisji dokumentuje w formie protokołu sekretarz Komisji. Protokoły oraz dokumenty wykorzystywane w trakcie posiedzeń Komisji przechowywane są w strukturze organizacyjnej Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

13. Komisja opiniuje wnioski o nadanie albo pozbawienie prawa do medalu oraz prowadzi ewidencję nadanych medali oraz ewidencję osób pozbawionych prawa do medalu.

14. Wnioski o nadanie medalu, Komisja przyjmuje w formie głosowania jawnego, zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu. W przypadku równej liczby głosów, decyduje głos przewodniczącego Komisji.

15. Imienne wnioski o nadanie medalu zatwierdza przewodniczący Komisji po pozytywnym zaopiniowaniu przez członków tej Komisji, a następnie w ciągu 14 dni od daty posiedzenia Komisji przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej za pośrednictwem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego protokół z posiedzenia Komisji wraz z projektem decyzji o nadaniu medalu.

16. Członkowie Komisji za udział w jej posiedzeniach, przygotowywane opinie i wnioski nie otrzymują żadnych praw ani przywilejów.

17. Odznakę medalu wręcza się z okazji Święta Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz innych szczególnie ważnych okoliczności dla Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i służby żołnierza. W wyjątkowych przypadkach odznakę medalu można wręczać z okazji świąt państwowych.

18. Odznakę medalu wręcza Minister Obrony Narodowej. Odznakę medalu mogą wręczać Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, szefowie komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej tworzących Sztab Generalny Wojska Polskiego oraz ich zastępcy.

19. Akt wręczenia odznaki medalu, dokonywany w imieniu Ministra Obrony Narodowej, jest poprzedzony wypowiedzeniem formuły "W imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczam Pani/Panu (podać stopień wojskowy) odznakę okolicznościową - Medal 100-lecia ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego".

20. Wręczenie odznaki medalu poprzedza się odczytaniem wyciągu z decyzji o nadaniu tego medalu.

21. Odznakę medalu należy wręczać w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia, nie później jednak niż sześć miesięcy od dnia nadania.

22. Osoba wyróżniona otrzymuje odznakę nadanego medalu wraz z legitymacją.

23. Odznakę medalu nosi się na lewej stronie piersi po orderach i odznaczeniach państwowych oraz medalach resortowych. Zamiast odznaki medalu można nosić baretkę.

24. Prawo do posiadania odznaki medalu tracą osoby ukarane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek. Ponadto prawo do odznaki medalu, w uzasadnionych przypadkach, tracą żołnierze ukarani za przewinienie dyscyplinarne.

25. Decyzję o pozbawieniu prawa do medalu podejmuje Minister Obrony Narodowej z własnej inicjatywy lub na wniosek Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego lub Komisji. Fakt pozbawienia prawa do odznaki medalu odnotowuje się w decyzji Ministra Obrony Narodowej i ewidencji.

26. Od decyzji o pozbawieniu prawa do odznaki medalu przysługuje wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy złożony na piśmie do Ministra Obrony Narodowej, w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki medalu. Decyzja Ministra Obrony Narodowej jest ostateczna.

27. Posiadaczom odznaki medalu nie przysługują jakiekolwiek prawa i przywileje z tytułu jego posiadania.

28. Koszty wykonania matrycy i kolejnych serii odznak medalu nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej, za wyjątkiem odznak medalu w ilości 200 sztuk przewidzianych do wręczenia przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego finansowanych z limitu wydatków reprezentacyjnych i okolicznościowych Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

1 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 decyzji nr 69/MON z dnia 13 czerwca 2018 r. (Dz.Urz.MON.2018.77) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 czerwca 2018 r.