Ustanowienie Nagrody Lasów Państwowych im. Adama Loreta.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2019.3.35

Akt obowiązujący
Wersja od: 31 stycznia 2019 r.

ZARZĄDZENIE Nr 8
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 31 stycznia 2019 r.
w sprawie ustanowienia Nagrody Lasów Państwowych im. Adama Loreta

GD.M.073.33.2019

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 1 , zwanej dalej ustawą, w związku z § 6 Statutu Lasów Państwowych 2  - w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wynikającego z obowiązku inicjowania, organizowania oraz koordynowania przedsięwzięć na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa (art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy 3 ) oraz organizowania wspólnych przedsięwzięć jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych (art. 33 ust. 3 pkt 8 4 , mając na względzie, że uprawnionym obszarem działalności Lasów Państwowych (dalej LP) jest m.in. kształtowanie wizerunku LP, otoczenia kooperacyjnego LP oraz podnoszenie funkcjonalności LP - zarządzam, co następuje:

§  1. 
1. 
Ustanawiam coroczną nagrodę Lasów Państwowych im. Adama Loreta, zwaną dalej Nagrodą Loreta.
2. 
Celem Nagrody Loreta jest popularyzacja:
1)
idei wielofunkcyjnej zrównoważonej gospodarki leśnej,
2)
polskiego modelu leśnictwa,
3)
wiedzy o środowisku leśnym,
4)
misji i roli Lasów Państwowych oraz kształtowanie korzystnego wizerunku Lasów Państwowych.
3. 
Nagroda Loreta przyznawana jest w trzech kategoriach:
1)
za najlepsze zrealizowane działanie na rzecz kształtowania korzystnego wizerunku Lasów Państwowych, popularyzacji misji i roli Lasów Państwowych oraz wiedzy o środowisku leśnym, obejmujące następujące dziedziny:
a)
media,
b)
edukacja i promocja,
c)
sztuka;
2)
za najbardziej doniosłą, z punktu widzenia wiedzy podstawowej lub/oraz przydatności praktycznej, pracę naukową dotyczącą szeroko rozumianego leśnictwa;
3)
Człowiek Roku Polskich Lasów.
§  2. 
1. 
Prace konkursowe zgłaszane w ramach kategorii, o której mowa w § 1 ust. 3 pkt 1, mogą mieć formę w szczególności: programu telewizyjnego, audycji radiowej, publikacji w mediach tradycyjnych i internetowych, artykułu, reportażu prasowego, zdjęć fotograficznych, fotoreportaży, malarstwa, grafiki, rzeźby lub innych dziedzin twórczości artystycznej, wystąpienia publicznego, akcji, w tym imprezy masowej lub podobnego działania - jeżeli jego efektem było kształtowanie korzystnego wizerunku Lasów Państwowych, popularyzacja misji i roli tej organizacji gospodarczej oraz wiedzy o środowisku leśnym.
2. 
Przez pracę naukową, o której mowa w § 1 ust. 3 pkt 2, należy w szczególności rozumieć:
1)
utwór, w rozumieniu przepisów o prawach autorskich i prawach pokrewnych oraz wszelkie własności intelektualne niebędące własnościami przemysłowymi;
2)
własność przemysłową w rozumieniu stosownych przepisów;
3)
własność intelektualną niebędącą utworem lub własnością przemysłową - jeżeli jest nośnikiem nowych zasobów wiedzy lub/oraz może zostać wykorzystana (została wykorzystana) do istotnego udoskonalenia funkcjonalnego polskiego, szeroko rozumianego leśnictwa.
3. 
Finansowanie lub współfinansowanie przez Lasy Państwowe prac zgłaszanych do Nagrody Loreta nie wyklucza z ubiegania się o Nagrodę, choć będzie brane pod uwagę w trakcie oceny wniosków.
4. 
Wartość zgłaszanych prac naukowych powinna być potwierdzona recenzjami, publikacjami oraz wyjątkowym charakterem, jak i przełomowym wpływem na zastosowanie w praktyce.
5. 
Nagrody, o których mowa w § 1 ust. 3 pkt 1 i 2, przyznawane są w szczególności za dokonania w roku, za który Nagroda jest przyznawana.
6. 
Nagroda Loreta w kategorii, o której mowa w § 1 ust. 3 pkt 3, przyznawana jest za całokształt działalności na rzecz Lasów Państwowych.
§  3. 
1. 
W ramach kategorii, o której mowa w § 1 ust. 3 pkt 1 i 2, co do zasady przyznaje się nagrodę główną i trzy wyróżnienia.
2. 
W ramach kategorii, o której mowa w § 1 ust. 3 pkt 3, z zastrzeżeniem ust. 3, jest przyznawana wyłącznie nagroda główna.
3. 
W danej edycji Nagrody Loreta:
1)
nagroda główna, o której mowa w ust. 1 i 2, może nie być przyznana;
2)
mogą nie być przyznane wyróżnienia lub choćby jedno z wyróżnień, o których mowa w ust. 1;
3)
w ramach kategorii, o której mowa w § 1 ust. 3 pkt 1, można przyznać nagrody główne w każdej z wymienionych dziedzin;
4)
w sytuacji o której mowa w ust. 3 pkt 3, nie przyznaje się dodatkowych wyróżnień.
§  4. 
1. 
Nagroda, o której mowa w § 1, ma formę pieniężną i finansowana jest ze środków funduszu leśnego. Wysokość kwot nagród szczegółowo określi decyzja, o której mowa w § 5 ust. 1.
2. 
Laureaci nagród głównych otrzymują statuetki symbolizujące otrzymaną nagrodę.
3. 
Nagroda jest wręczana przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w ramach obchodów Święta Lasu lub podczas innej uroczystości wskazanej przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
4. 
Nagrodę, na prośbę Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, może wręczać Minister Środowiska.
§  5. 
1. 
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydaje decyzję w sprawie ogłoszenia kolejnej edycji Nagrody za dany rok.
2. 
Każdy może zgłaszać kandydata (kandydatów) na laureata Nagrody Loreta.
3. 
Zgłoszenie kandydata następuje za jego wiedzą i zgodą.
4. 
Oczekuje się, że postanowienie ust. 2 nie będzie wykorzystywane do dokonywania tzw. samozgłoszeń.
5. 
Zgłoszenie kandydata następuje poprzez wypełnianie internetowego formularza znajdującego się na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych www.lasy.gov.pl.
§  6. 
1. 
Na potrzeby kolejnych edycji Nagrody Loreta tworzy się Kapitułę Nagrody Loreta, zwaną dalej Kapitułą, będącą ciałem opiniodawczo-doradczym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawach związanych z Nagrodą Loreta.
2. 
Skład Kapituły ustala każdorazowo Dyrektor Generalny Lasów Państwowych decyzją, o której mowa w § 5 ust. 1.
3. 
Skład Kapituły liczy nie więcej niż piętnastu członków, w tym: laureaci Nagrody Loreta, w szczególności nagród głównych - nie mniej niż dziewięciu członków, Rzecznik Prasowy Lasów Państwowych, Dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, przedstawiciel Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
4. 
Członkom Kapituły, nie będącym pracownikami LP, za uczestniczenie w pracach Kapituły przysługuje zwrot kosztów przejazdów, noclegów, wyżywienia, rozliczanych na zasadach ogólnych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 167).
5. 
Koszty uczestnictwa w pracach Kapituły pracowników LP, będących członkami Kapituły, rozliczane są przez jednostki delegujące w ramach delegacji.
6. 
Obsługę organizacyjną prac Kapituły zapewnia Centrum Informacyjne Lasów Państwowych (dalej CILP), a wydatki związane z jej działalnością pokrywane są ze środków funduszu leśnego.
§  7. 
Przyznawanie Nagrody Loreta przebiega z zachowaniem następującej procedury:
1)
do końca pierwszego kwartału roku, w którym mają być przyznane nagrody w ramach Nagrody Loreta, po wydaniu przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych decyzji, o której mowa w § 5, CILP doprowadza do nagłośnienia tejże decyzji poprzez komunikaty (ogłoszenia) w mediach publicznych, społecznościowych i instytucjonalnych;
2)
do końca pierwszego kwartału roku, w którym ma być przyznana Nagroda Loreta, podmiot (osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna) zgłasza kandydata (kandydatów) na laureata Nagrody Loreta poprzez wypełnianie internetowego formularza, o którym mowa w § 5 ust. 5;
3)
na początku drugiego kwartału roku danej edycji Nagrody Loreta Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, korzystając z pomocy CILP, zwołuje posiedzenie Kapituły, w trakcie którego dochodzi w drodze consensusu do wyłonienia kandydatów na laureatów Nagrody Loreta i podziału nagród w poszczególnych kategoriach; wyłonienie to jest kwitowane protokołem;
4)
ostateczną decyzję w sprawie zatwierdzenia kandydatów i wysokości nagród rekomendowanych przez Kapitułę podejmuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych i wydaje w tej sprawie decyzję zarządczą. Przygotowanie projektu tej decyzji stanowi obowiązek CILP;
5)
w trakcie uroczystości, o których mowa w § 4 ust. 3, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wręcza akty przyznania nagród;
6)
środki na nagrody, o których mowa w pkt 5, na rachunek laureatów przelewa CILP, dopełniając wszelkich związanych z tym formalności.
§  8. 
Zobowiązuję Wydział Informatyki DGLP do tego, aby korzystając z usługi wewnątrzinstytucjonalnej Zakładu Informatyki Lasów Państwowych, finansowanej z użyciem środków związanych z funduszem leśnym, doprowadził bez zbędnej zwłoki do zainstalowania na stronie internetowej DGLP formularza służącego do zgłaszania kandydatów na laureatów Nagrody Loreta.
§  9. 
1. 
Niniejsze zarządzenie jest wykonywane poprzez realizowanie wspólnego przedsięwzięcia DGLP oraz CILP.
2. 
Koszty ponoszone przez CILP w związku z wykonywaniem niniejszego zarządzenia oraz wydanych na jego podstawie decyzji są finansowane z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym.
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
§  11. 
Z dniem podpisania niniejszego zarządzenia traci moc Zarządzenie nr 18 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 marca 2016 r. w sprawie ustanowienia Nagrody Adama Loreta (GP.0610.1.2016).
1 Art. 33. 1. ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 2129) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Powołany przepis stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w szczególności inicjuje, organizuje oraz koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa.
4 Powołany przepis stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w szczególności organizuje wspólne przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.