Ustanowienie i zadania Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw reformy kontroli wewnętrznej, przeciwdziałania nadużyciom i procedur antykorupcyjnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSZ.2008.6.200

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 2008 r.

ZARZĄDZENIE Nr 17
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1
z dnia 1 grudnia 2008 r.
w sprawie ustanowienia i zadań Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw reformy kontroli wewnętrznej, przeciwdziałania nadużyciom i procedur antykorupcyjnych

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 z późn. zm.2) w związku z § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 216, poz. 1605) oraz § 10 ust. 1 pkt 1 Regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowiącego Załącznik do Zarządzenia Nr 12 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 2 września 2008 r. w sprawie nadania Regulaminu organizacyjnego Ministerstwu Spraw Zagranicznych oraz zmiany i uchylenia niektórych zarządzeń Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. Urz. MSZ Nr 3, poz. 104) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw reformy kontroli wewnętrznej, przeciwdziałania nadużyciom i procedur antykorupcyjnych, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2.
Pełnomocnika wyznacza i odwołuje Minister Spraw Zagranicznych w drodze decyzji.
3.
Pełnomocnik może używać skróconego tytułu "Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. Procedur Antykorupcyjnych".
§  2.
1.
Zakres działania pełnomocnika obejmuje sprawy reformy systemu kontroli wewnętrznej, etyki, zapobiegania nadużyciom, opracowania i monitorowania procedur antykorupcyjnych oraz budowania prawości w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w jednostkach podległych i nadzorowanych przez Ministra Spraw Zagranicznych, zwanymi dalej "MSZ", a także sprawy współpracy zewnętrznej w tym zakresie.
2.
Pełnomocnik podejmuje działania we współpracy z dyrektorem komórki właściwej w sprawach kontroli wewnętrznej i audytu oraz dyrektorami innych właściwych komórek i jednostek organizacyjnych, a mianowicie zasięgając ich opinii w zakresie propozycji: projektów, nowych procedur, szkoleń oraz działań o charakterze organizacyjnym i kadrowym przed przedstawieniem ich Ministrowi Spraw Zagranicznych.
3.
Dyrektorzy komórek i jednostek organizacyjnych MSZ udzielają Pełnomocnikowi pomocy w wykonywaniu jego zadań, a w szczególności udostępniają niezbędne informacje i dokumenty.
4.
Do zadań Pełnomocnika należy w szczególności:
1)
przygotowywanie projektów w zakresie określonym w ust. 1 i przedstawianie ich do zatwierdzenia Ministrowi Spraw Zagranicznych;
2)
kierowanie realizacją zatwierdzonych projektów oraz zespołami projektowymi;
3)
uczestniczenie w innych zespołach projektowych w zakresie merytorycznym określonym w ust. 1, na podstawie decyzji właściwych przełożonych;
4)
analizowanie obowiązujących wewnętrznych aktów prawnych i innych regulacji MSZ oraz opiniowanie ich projektów, w zakresie określonym w ust. 1;
5)
przygotowywanie projektów procedur antykorupcyjnych oraz monitorowanie ich wdrażania;
6)
udzielanie pomocy merytorycznej w zakresie przygotowania i prowadzenia czynności kontrolnych oraz formułowania wniosków pokontrolnych komórce właściwej w sprawach kontroli wewnętrznej, na wniosek dyrektora komórki właściwej w sprawach kontroli wewnętrznej;
7)
analizowanie realizacji zewnętrznych i wewnętrznych zaleceń pokontrolnych oraz zaleceń audytowych przez komórki i jednostki organizacyjne MSZ, we współdziałaniu z komórką właściwą w sprawach kontroli wewnętrznej i audytu;
8)
podejmowanie inicjatyw w zakresie szkoleń personelu MSZ oraz podejmowanie działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie etyki, zapobiegania korupcji i budowania prawości;
9)
opiniowanie projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów skierowanych do MSZ w procesie uzgodnień międzyresortowych, w zakresie określonym w ust. 1;
10)
udzielanie pomocy merytorycznej właściwym komórkom i jednostkom organizacyjnym MSZ w zakresie opiniowania propozycji, nadzorowania realizacji oraz rozliczania i oceny zewnętrznych projektów antykorupcyjnych, w szczególności dotowanych w ramach Polskiej Pomocy Rozwojowej;
11)
udzielanie pomocy merytorycznej komórkom i jednostkom organizacyjnym MSZ, w pozostałym zakresie określonym w ust. 1;
12)
uczestniczenie, na polecenie lub za odrębną zgodą Ministra Spraw Zagranicznych, w zewnętrznych krajowych i międzynarodowych projektach antykorupcyjnych;
13)
inicjowanie działań o charakterze organizacyjnym i kadrowym w zakresie niezbędnym do realizacji misji Pełnomocnika;
14)
reprezentowanie MSZ, w ramach współpracy międzyresortowej, w zakresie określonym w ust. 1.;
15)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Ministra Spraw Zagranicznych, w zakresie określonym w ust. 1.
5.
Do uprawnień Pełnomocnika należy niezwłoczny dostęp do informacji i dokumentów będących w posiadaniu komórek i jednostek organizacyjnych MSZ, związanych z realizacją zadań Pełnomocnika, przy zachowaniu procedur określonych ustawą o ochronie informacji niejawnych i innymi właściwymi przepisami.
§  3.
1.
W zakresie wykonywanych zadań Pełnomocnik podlega bezpośrednio Ministrowi Spraw Zagranicznych, który sprawuje nadzór nad jego działalnością, chyba że w ramach realizowanego projektu przewiduje się inny skład komitetu sterującego i inny tryb nadzoru.
2.
Pełnomocnik przedstawia bezpośrednio Ministrowi Spraw Zagranicznych opinie i propozycje w zakresie zadań określonych w § 2, z zachowaniem wymogu uzyskania opinii w sprawach o których mowa w § 2 ust 2.
3.
W zakresie zadań określonych w § 2 ust. 4 pkt. 1 i 13 Pełnomocnik działa w uzgodnieniu z Dyrektorem Generalnym Służby Zagranicznej, a w razie braku uzgodnienia załącza opinię Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej.
4.
Pełnomocnik, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, przedstawia bezpośrednio Ministrowi Spraw Zagranicznych sprawozdania ze swojej działalności.
§  4.
1.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia komórka właściwa w sprawach kontroli wewnętrznej i audytu.
2.
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika, w tym koszty podróży służbowych, pokrywane są ze środków przydzielonych do dyspozycji komórki właściwej w sprawach kontroli wewnętrznej i audytu, chyba że ustalenia dotyczące konkretnego projektu przewidują inaczej.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 216, poz. 1605).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawu zostały ogłoszono w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600.