Ustalenie zasad rozmieszczenia, dysponowania do działań ratowniczych oraz określenie zakresu działania grup wyposażonych w zestawy geofonów w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGPSP.2002.2.12

Akt utracił moc
Wersja od: 25 listopada 2002 r.

Rozkaz Nr 19
Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
z dnia 25 listopada 2002 r.
w sprawie ustalenia zasad rozmieszczenia, dysponowania do działań ratowniczych oraz określenia zakresu działania grup wyposażonych w zestawy geofonów w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej

Na podstawie § 13 pkt 1 lit. c regulaminu organizacyjnego Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 2 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 3 lipca 2000 r. w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, zmienionego zarządzeniem nr 2 z dnia 21 grudnia 2001 r., w związku z art. 10 ust. 2 lit. c ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2002 Nr 147, poz. 1230 i Nr 153, poz. 1271), w celu usprawnienia prowadzenia działań ratowniczych przy użyciu sprzętu specjalistycznego przez jednostki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego ustalam, co następuje:
§  1.
Zestawy geofonów zlokalizowane w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, pomorskim, małopolskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim stanowią wyposażenie grup poszukiwawczo-ratowniczych i są przeznaczone do prowadzenia działań ratowniczych.
§  2.
Zestawy geofonów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, Szkołach Aspirantów PSP w Krakowie i Poznaniu oraz w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie są przeznaczone do realizacji procesu dydaktycznego. W szczególnych przypadkach mogą być używane w działaniach ratowniczych.
§  3.
Zestawy geofonów z obsługą są dysponowane do działań ratowniczych według następujących zasad:
1)
na zapotrzebowanie kierującego działaniem ratowniczym zgłoszone do WSKR w przypadku działań na terenie macierzystego województwa, z powiadomieniem KCKRiOL,
2)
przez KCKRiOL w przypadkach:
a)
działań poza macierzystym województwem lub za granicą,
b)
konieczności użycia geofonów stanowiących wyposażenie szkół PSP poza macierzystym województwem.
§  4.
Zestawy geofonów dysponowane są do działań ratowniczych z przeszkoloną, minimum dwuosobową obsługą, do której podstawowych obowiązków należy:
1)
wspomaganie dowodzącego działaniem ratowniczym w zakresie użycia zestawów geofonów,
2)
znajomość zasad obsługi i użytkowania oraz parametrów technicznych sprzętu,
3)
przestrzeganie zasad BHP.
§  5.
Komendanci szkół PSP zapewnią warunki organizacyjne umożliwiające realizację postanowień § 4, czas wyjazdu grupy ze szkoły nie może przekraczać 60 minut od zadysponowania przez KCKRiOL.
§  6.
Komendanci wojewódzcy PSP województwa śląskiego i małopolskiego ustalą, w odpowiednich porozumieniach z komendantem Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie i Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, zasady i tryb wykorzystywania geofonów z CS PSP i SA PSP do działań ratowniczych na terenie województwa śląskiego i małopolskiego.
§  7.
Małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej do dnia 31 grudnia 2002 roku przekaże ewidencyjnie dwa zestawy geofonów do dyspozycji:
1)
zachodniopomorskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej;
2)
dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
§  8.
Zachodniopomorski i dolnośląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej zapewnią realizację § 4 rozkazu w terminie do dnia 31 marca 2003 roku w porozumieniu z komendantem CS PSP w Częstochowie.
§  9.
Komendanci wojewódzcy PSP z wyznaczonych województw:
1)
zapewnią przeszkolenie, przez instruktorów, którzy ukończyli kurs w CS PSP, po minimum trzy osoby na każdej, zmianie służbowej w każdej jednostce wyposażonej w geofon,
2)
zapewnią przeszkolenie dyżurnych WSKR, PSK (MSK) i PA oraz kadry dowódczej w zakresie możliwości wykorzystania geofonów w działaniach ratowniczych,
3)
włączą tematykę wykorzystania geofonów w działaniach ratowniczych do stałych programów szkoleń doskonalących w JRG,
4)
zapewnią warunki organizacyjne umożliwiające wyjazd grupy z geofonem nie później niż w ciągu 20 minut od zadysponowania przez właściwe stanowisko kierowania,
5)
zapewnią trwałe oznakowanie wszystkich elementów geofonu umożliwiające identyfikację jednostki organizacyjnej.
§  10.
Ustala się podstawowe obszary działania grup wyposażonych w zestawy geofonów:
1)
grupa "Pomorze" - województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie,
2)
grupa "Małopolska" - województwa: małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, śląskie,
3)
grupa "Wielkopolska" - województwa: wielkopolskie, łódzkie,
4)
grupa "Mazowsze" - województwa: mazowieckie, podlaskie, lubelskie,
5)
grupa "Wrocław" - województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie,
6)
grupa "Szczecin" - województwo zachodniopomorskie.
§  11.
Traci moc decyzja nr 23 Komendanta Głównego PSP z dnia 14 lipca 1998 r. w sprawie ustalenia zasad rozmieszczenia, dysponowania do działań ratowniczych oraz określenia zakresu działania grup wyposażonych w zestawy geofonów w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej zmieniona decyzją nr 11 Komendanta Głównego PSP z dnia 18 czerwca 1999 r. w sprawie zmiany decyzji nr 23 Komendanta Głównego PSP z dnia 14 lipca 1998 r. w sprawie ustalenia zasad rozmieszczenia, dysponowania do działań ratowniczych oraz określenia zakresu działania grup wyposażonych w zestawy geofonów w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.
§  12.
Komendanci wojewódzcy i komendanci szkół złożą pisemne meldunki o sposobie wykonania rozkazu.
§  13.
Rozkaz wchodzi w życie z dniem podpisania.