Ustalenie zakresów czynności Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Środowiska.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MŚiGIOŚ.2002.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 2 stycznia 2002 r.

ZARZĄDZENIE Nr 1
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 2 stycznia 2002 r.
w sprawie ustalenia zakresów czynności Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Środowiska.

Na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 1999 r. Nr 82, poz. 929, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 102, poz. 1116 i Nr 154, poz. 1799 i 1800) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do zakresu czynności Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu należy przygotowywanie stanowiska Ministra Środowiska, zwanego dalej "Ministrem", w sprawach wymienionych w § od 2 do 4, jak również nadzór i monitorowanie zadań wykonywanych przez komórki organizacyjne Ministerstwa Środowiska, zwanego dalej "Ministerstwem", w zakresie przygotowywania i realizacji tego stanowiska.
2.
Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1, Sekretarz Stanu i Podsekretarze Stanu uprawnieni są do podpisywania pism, z zastrzeżeniem tych pism które, na mocy postanowień Regulaminu Organizacyjnego Ministerstwa, nadanego odrębnym aktem, przewidziane są wyłącznie do podpisu Ministra.
3.
W czasie nieobecności Ministra jego obowiązki pełni Sekretarz Stanu, który jest upoważniony do realizacji zdań i podejmowania decyzji, we wszystkich sprawach należących do właściwości Ministra.
§  2.
Sekretarz Stanu - Czesław Śleziak
1.
Pełni funkcję stałego zastępcy Ministra, we wszystkich sprawach, podczas jego nieobecności.
2.
Koordynuje bieżącą współpracę z Parlamentem oraz uczestnictwo członków Kierownictwa i przedstawicieli właściwych komórek organizacyjnych Ministerstwa, w pracach Komisji Sejmowych i Senackich.
3.
W imieniu Ministra koordynuje działania w zakresie współpracy i uczestnictwa członków Kierownictwa Ministerstwa w pracach Stałego Zespołu Rady Ministrów oraz Komitetów Prezesa Rady Ministrów.
4.
Koordynuje rozwiązania systemowe oraz prace legislacyjne nad inicjowanymi i przygotowywanymi w Ministerstwie projektami aktów prawnych.
5.
Koordynuje rozwiązania systemowe w zakresie instrumentów ekonomiczno-finansowych ekorozwoju.
6.
Koordynuje sprawy związane z orzecznictwem administracyjnym.
7.
Współpracuje z samorządem terytorialnym.
8.
Nadzoruje prowadzenie spraw związanych ze współpracą, ze związkami zawodowymi.
§  3.
Podsekretarz Stanu, Główny Geolog Kraju - Krzysztof Szamałek
1.
Bezpośrednio nadzoruje realizację zadań wynikających z ustawy - Prawo geologiczne i górnicze.
2.
Inicjuje i nadzoruje zmiany w zakresie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych w tym zakresie.
3.
Nadzoruje prace geologiczne, niezbędne do poznania budowy geologicznej kraju i rozpoznania złóż kopalin, zasobów wód podziemnych, warunków hydrogeologicznych, ustalenia warunków geologiczno-inżynierskich oraz sprawuje nadzór nad pracami z dziedziny kartografii geologicznej kraju.
4.
Nadzoruje gospodarkę zasobami geologicznymi kraju.
5.
Kreuje politykę koncesyjną i surowcową w zakresie geologii.
6.
Sprawuje nadzór merytoryczny nad pracą geologów wojewódzkich.
7.
Współpracuje z Radą Geologiczną, Główną Geologiczną Komisją Egzaminacyjną oraz Komisjami: Zasobów Kopalin, Dokumentacji Hydrogeologicznych, Dokumentacji Geologiczno-inżynierskich oraz Komisją do Spraw Opracowań Kartograficznych.
8.
Sprawuje nadzór nad sprawami obronności i bezpieczeństwa.
9.
Sprawuje nadzór nad wykorzystaniem środków pochodzących z funduszy pomocowych.
10.
Pełni funkcję Pełnomocnika do Spraw Programów (PAO, SAO), nadzoruje realizację Krajowego Programu Operacyjnego PHARE 9912 w części, za którą odpowiedzialny jest Minister.
11.
Pełni funkcję Pełnomocnika Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, we Wspólnej Organizacji "Interoceanmetal" oraz przewodniczy delegacji polskiej na sesjach Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego.
12.
Kieruje sprawami związanymi z integracją europejską oraz negocjacjami przedakcesyjnymi z Unią Europejską.
13.
Nadzoruje Państwowy Instytut Geologiczny.
§  4.
Podsekretarz Stanu, Główny Konserwator Przyrody - Ewa Symonides
1.
Bezpośrednio nadzoruje realizację zadań wynikających z ustawy o ochronie przyrody.
2.
Prowadzi sprawy wynikające z nadzoru Ministra nad Krajowym Zarządem Parków Narodowych oraz dyrektorami parków.
3.
W imieniu Ministra koordynuje działalność parków krajobrazowych.
4.
W imieniu Ministra prowadzi sprawy związane z wydawaniem zezwoleń na pozyskiwanie roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową oraz na czynności zabronione w stosunku do roślin i zwierząt objętych ochroną.
5.
Współpracuje merytorycznie z wojewódzkimi konserwatorami przyrody.
6.
Nadzoruje Instytut Ochrony Środowiska, Instytut Badawczy Leśnictwa oraz jednostkę budżetową - Centrum Informacji o Środowisku.
7.
Nadzoruje sprawy związane z planowaniem przestrzennym.
8.
Kieruje polityką informacyjną, promocyjną oraz koordynuje sprawy z zakresu nauki i edukacji.
9.
Współpracuje z Państwową Radą Ochrony Przyrody.
10.
Współpracuje z organizacjami pozarządowymi.
§  5.
Sekretarz Stanu i Podsekretarze Stanu, wykonując powierzone zadania, współdziałają z Dyrektorem Generalnym, komórkami organizacyjnymi Ministerstwa oraz jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi.
§  6.
Sekretarz Stanu i Podsekretarze Stanu zobowiązani są do wykonywania innych, nie wymienionych w § od 2 do 4 zadań, na bezpośrednie polecenie Ministra.
§  7.
Sekretarz Stanu i Podsekretarze Stanu podejmują, w imieniu Ministra, decyzje na podstawie odrębnych pełnomocnictw i upoważnień.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.