Ustalenie współczynników korygujących.

Dzienniki resortowe

NFZ.2016.102

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 2016 r.

ZARZĄDZENIE Nr 102/2016/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 30 września 2016 r.
w sprawie ustalenia współczynników korygujących

Na podstawie art. 102 ust. 1 i ust. 5 pkt 21 i 25 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.)) oraz § 16 ust. 2 ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1146) zarządza się, co następuje:
§  1.
W załączniku do zarządzenia ustala się współczynniki korygujące w rozumieniu § 1 pkt 16 ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stosowane przy rozliczaniu świadczeń opieki zdrowotnej.
§  2.
Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia obowiązani są do wprowadzenia zmian wynikających z wejścia w życie przepisów niniejszego zarządzenia do postanowień umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzajach i zakresach świadczeń określonych w załączniku do zarządzenia.
§  3.
Przepisy zarządzenia stosuje się do świadczeń udzielonych od dnia 1 października 2016 r.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2016 r.

ZAŁĄCZNIK

Współczynniki korygujące stosowane przy rozliczaniu świadczeń opieki zdrowotnej

Lp.Rodzaj świadczeń opieki zdrowotnejZakres świadczeń opieki zdrowotnejWspółczynnik korygującyUwagi
1.Świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnieKoordynowana opieka nad kobietą w ciąży (KOC)1,2- współczynnik uwzględnia się przy rozliczaniu świadczeń (odpowiadających liczbie porodów) wykonanych od 01.10.2016 r.
2.Leczenie szpitalne- neonatologia hospitalizacja - II poziom referencyjny,

- neonatologia hospitalizacja - III poziom referencyjny

1,02- współczynnik stosuje się do świadczeń z zakresu neonatologii realizowanych przez świadczeniodawców prowadzących Banki Mleka Kobiecego - zajmujące się profesjonalnym pozyskiwaniem mleka kobiecego, badaniem i przechowywaniem go na potrzeby żywienia noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości (zgodnie z rekomendacją światowych i polskich towarzystw naukowych: AAP, EPGHAN, Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci), hospitalizowanych w oddziałach neonatologicznych (własnych), a także dystrybuujących to mleko do innych szpitali;

- wymagane wskazanie procedury 99.981

3.Leczenie szpitalne- neonatologia hospitalizacja - II poziom referencyjny,

- neonatologia hospitalizacja - III poziom referencyjny,

- chirurgia dziecięca - hospitalizacja,

- neurochirurgia dla dzieci- hospitalizacja,

- urologia dla dzieci - hospitalizacja

1,01- współczynnik uwzględnia się przy rozliczaniu świadczeń związanych z leczeniem noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości, rozliczanych grupami: N21, N22, N23, N26, N31, N32, N33, N34 przez świadczeniodawców, którzy wykorzystują do żywienia tych noworodków odciągnięte mleko biologicznej matki lub mleko

z Banku Mleka Kobiecego;

- wymagane wskazanie procedury 99.982 lub 99.983

UZASADNIENIE

Niniejsze zarządzenie wprowadza współczynniki korygujące stosowane przy rozliczaniu świadczeń opieki zdrowotnej, realizowanych w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ten sposób motywowania świadczeniodawców ma zastosowanie w odniesieniu do parametrów jakościowych i dostępności do określonych świadczeń, szczególnie istotnych dla bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.

Podstawę prawną do ustalania przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia współczynników korygujących w rozumieniu § 1 pkt 16 ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1146), stanowi przepis § 16 ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Uwzględniając potrzebę zwiększenia dostępności do świadczeń wykonywanych na rzecz kobiet w ciąży i połogu oraz noworodków, przez świadczeniodawców w sposób kompleksowy i wielodziedzinowy, niniejszym zarządzeniem wprowadza się współczynnik korygujący przy rozliczaniu świadczeń w rodzaju: świadczenia odrębnie kontraktowane, w zakresie: Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży (KOC). Jest to rozwiązanie analogiczne, jak przy rozliczaniu świadczeń związanych z porodem i opieką nad zdrowym noworodkiem z tego porodu, w ramach realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne.

Oczekiwanym efektem tych działań powinno być stopniowe polepszanie się dostępności dla kobiet ciężarnych, do pełnoprofilowej opieki wysokiej jakości, mierzone liczbą pacjentek objętych KOC.

Współczynniki korygujące wprowadzone zostały również dla świadczeń wykonywanych na rzecz noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości, które nie mogą być karmione piersią od pierwszych chwil życia (a dla których pokarm naturalny ma szczególne znaczenie terapeutyczne), a co za tym idzie wymagają suplementowania mleka biologicznej matki lub mleka z Banku Mleka Kobiecego - zgodnie z rekomendacją światowych i polskich towarzystw naukowych (AAP, EPGHAN, Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci).

Ze względu na udokumentowane korzyści kliniczne (krótszy czas hospitalizacji, skrócenie czasu żywienia parentalnego, zmniejszenie powikłań wymagających antybiotykoterapii, zmniejszenie częstości występowania późnej sepsy, dysplazji oskrzelowo - płucnej) wynikające z żywienia noworodków urodzonych przedwcześnie wyłącznie mlekiem kobiecym, wprowadzono współczynniki korygujące dla świadczeń neonatologicznych w rodzaju leczenie szpitalne, w zakresach: neonatologia - II i III poziom referencyjny, realizowanych przez świadczeniodawców prowadzących Banki Mleka Kobiecego - zajmujące się profesjonalnym pozyskiwaniem mleka kobiecego, badaniem i przechowywaniem go na potrzeby żywienia noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości (zgodnie z rekomendacją światowych i polskich towarzystw naukowych), a także dla świadczeniodawców realizujących świadczenia związane z leczeniem noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym leczeniem zabiegowym, rozliczanych grupami: N21, N22, N23, N26 oraz N31, N32, N33, N34, którzy wykorzystują do żywienia tych noworodków odciągnięte mleko biologicznej matki lub mleko z Banku Mleka Kobiecego.

Wysokość współczynnika korygującego dla poszczególnych świadczeniodawców udzielających świadczeń neonatologicznych, związanych z leczeniem noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości i wykorzystujących do żywienia tych noworodków wyłącznie mleko kobiece, została zróżnicowana ze względu na koszty ponoszone przez świadczeniodawców w związku:

1) z prowadzeniem Banku Mleka Kobiecego (m.in. koszt badań kwalifikacyjnych dawczyń, analizy składu mleka kobiecego, badań czystości mikrobiologicznej, pasteryzacji),

2) z zapewnieniem doradców laktacyjnych dla matek wcześniaków, udostępnieniem dla nich profesjonalnego sprzętu do odciągania pokarmu i miejsca do przechowywania tego pokarmu (m.in. koszt sprzętu do odciągania, odpowiednich pojemników, chłodziarki) lub z pozyskiwaniem dla noworodków, które z przyczyn losowych/zdrowotnych nie mogą być karmione przez własną mamę, mleka z Banku Mleka Kobiecego (koszt transportu).

Wprowadzenie takiego rozwiązania ma na celu poprawę jakości opieki okołoporodowej oraz poprawę zdrowia tych dzieci, mierzoną liczbą noworodków żywionych mlekiem kobiecym, w tym w szczególności odsetkiem wcześniaków karmionych mlekiem kobiecym w dniu wypisu. Dodatkowo, rozwiązanie to ma na celu motywowanie placówek medycznych do upowszechniania prawidłowej laktacji i odżywiania noworodka poprzez stwarzanie odpowiednich warunków do zapewnienia noworodkom z grup wysokiego ryzyka (zagrożonych zachorowalnością na sepsę i martwicze zapalenie jelit) dostępu do mleka kobiecego. W tym przypadku prowadzenie banku mleka kobiecego należy traktować jako prowadzenie leczenia żywieniowego mlekiem ludzkim i stwarzanie równych szans wszystkim dzieciom (szczególnie jeśli noworodek wymaga długotrwałego leczenia lub z innych powodów karmienie piersią przez biologiczna matkę jest utrudnione) w dostępie do najlepszego naturalnego pokarmu.

Skutki finansowe wejścia w życie przedmiotowego zarządzenia zostały oszacowane na ok.13 000 000 zł.

Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie ustalenia współczynników korygujących, został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych, w celu wyrażenia opinii przez właściwe w sprawie podmioty, w okresie 16-29 września 2016 r.

Do przedstawionego projektu zarządzenia wpłynęły 2 opinie - od Fundacji Bank Mleka Kobiecego oraz Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie". Porozumienie Zielonogórskie nie wnosiło zastrzeżeń do projektu zarządzenia. Natomiast opinia Fundacji, która merytorycznie uzasadniała zasadność wprowadzenia współczynnika korygującego dla świadczeń z zakresu neonatologii dotyczących noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości, które ze względu stan zdrowia i powodzenie dalszej terapii wymagają prawidłowego żywienia - zgodnie z rekomendacją światowych i polskich towarzystw naukowych: AAP, EPGHAN, Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci - została po wnikliwej analizie uwzględniona. Wprowadzono przedmiotowy współczynnik zarówno dla świadczeniodawców realizujących świadczenia z zakresu neonatologii i prowadzących Banki Mleka Kobiecego, jak i dla świadczeniodawców realizujących świadczenia związane z leczeniem noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym zabiegowym, którzy wykorzystują do żywienia tych noworodków odciągnięte mleko biologicznej matki lub mleko z Banku Mleka Kobiecego.

Nazwa projektuData sporządzenia
Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

w sprawie ustalenia współczynników korygujących

30.09.2016 r.
Komórka odpowiedzialna za projekt:
Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej Centrali NFZ
OCENA SKUTKÓW REGULACJI
1. Jaki problem jest rozwiązywany?
Celem wprowadzonego zarządzenia jest motywowanie świadczeniodawców do realizacji świadczeń wysokiej jakości, jak również zapewnienie przez nich odpowiedniej dostępności do nich.

Jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych jak również dobra dostępność do nich są zasadniczymi cechami oczekiwanymi przez pacjentów oraz płatnika i stanowią element bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów. Jednym z mechanizmów prowadzących do tego celu jest zastosowanie wskaźników korygujących przy rozliczaniu świadczeń.

Narzędzie takie daje Prezesowi NFZ rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Niniejszym zarządzeniem wprowadza się współczynnik korygujący do rozliczania świadczeń SOK, w zakresie świadczeń: Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży (KOC). Celem tego jest dalsze motywowanie świadczeniodawców do coraz szerszego realizowania pełnoprofilowej opieki wysokiej jakości, adekwatnie do stanu klinicznego kobiety w ciąży, połogu oraz noworodka.

Współczynniki korygujące wprowadzone zostały również dla świadczeń z zakresu neonatologii, realizowanych w ramach umowy leczenie szpitalne na rzecz noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości, które ze względu stan zdrowia i powodzenie dalszej terapii wymagają suplementowania mleka biologicznej matki lub mleka z Banku Mleka Kobiecego - zgodnie z rekomendacją światowych i polskich towarzystw naukowych: AAP, EPGHAN, Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Ze względu na udokumentowane korzyści kliniczne (krótszy czas hospitalizacji, skrócenie czasu żywienia parentalnego, zmniejszenie powikłań wymagających antybiotykoterapii), wynikające z żywienia noworodków urodzonych przedwcześnie wyłącznie mlekiem kobiecym, wprowadzono współczynniki korygujące dla świadczeń neonatologicznych w zakresach: neonatologia - II i III poziom referencyjny, realizowanych przez świadczeniodawców prowadzących Banki Mleka Kobiecego - zajmujące się profesjonalnym pozyskiwaniem mleka kobiecego, badaniem i przechowywaniem go na potrzeby żywienia noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości (zgodnie z rekomendacją światowych i polskich towarzystw naukowych), a także dla świadczeniodawców realizujących świadczenia związane z leczeniem noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym zabiegowym, rozliczanych grupami: N21, N22, N23, N26 oraz N31, N32, N33, N34, którzy wykorzystują do żywienia tych noworodków odciągnięte mleko biologicznej matki lub mleko z Banku Mleka Kobiecego.

2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
Ażeby osiągnąć zwiększenie dostępności do świadczeń realizowanych na rzecz kobiet w ciąży i połogu oraz noworodków, realizowanych przez świadczeniodawców w sposób kompleksowy i wielodziedzinowy, wprowadza się system motywacyjny polegający na zastosowaniu współczynnika korygującego przy rozliczaniu świadczeń KOC. Jest to spójne z rozwiązaniem stosowanym przy rozliczaniu świadczeń związanych z porodem i opieką nad zdrowym noworodkiem z tego porodu, w ramach realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne.

Oczekiwanym efektem tych działań powinno być stopniowe polepszanie się dostępności dla kobiet ciężarnych, do pełnoprofilowej opieki wysokiej jakości, mierzone liczbą pacjentek objętych KOC.

Natomiast zastosowanie współczynników dla świadczeń realizowanych w ramach umowy leczenie szpitalne na rzecz noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości, ma na celu poprawę jakości opieki okołoporodowej oraz poprawę zdrowia tych dzieci, mierzoną liczbą noworodków żywionych mlekiem kobiecym, w tym w szczególności odsetkiem wcześniaków karmionych mlekiem kobiecym w dniu wypisu. Dodatkowo, rozwiązanie to ma na celu motywowanie placówek medycznych do upowszechniania prawidłowej laktacji i odżywiania noworodka poprzez stwarzanie odpowiednich warunków do zapewnienia noworodkom z grup wysokiego ryzyka (zagrożonych zachorowalnością na sepsę i martwicze zapalenie jelit) dostępu do mleka kobiecego. W tym przypadku prowadzenie banku mleka kobiecego należy traktować jako prowadzenie leczenia żywieniowego mlekiem ludzkim i stwarzanie równych szans wszystkim dzieciom (szczególnie jeśli noworodek wymaga długotrwałego leczenia lub z innych powodów karmienie piersią przez biologiczna matkę jest utrudnione) w dostępie do najlepszego naturalnego pokarmu.

3. Podmioty, na które oddziałuje projekt
GrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanie
1. Podmioty lecznicze

2. Świadczeniodawcy realizujący świadczenia w zakresach:

- neonatologia hospitalizacja - II poziom referencyjny;

- neonatologia hospitalizacja - III poziom referencyjny;

- chirurgia dziecięca - hospitalizacja;

- neurochirurgia dla dzieci - hospitalizacja;

- urologia dla dzieci - hospitalizacja.

13 podmiotów leczniczych wraz z współrealizatorami

Szacunkowo

177 podmiotów leczniczych

Umowy o udzielanie świadczeń w rodzaju SOK w zakresie: KOC

Na podstawie zawartych przez NFZ umów o udzielanie świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne (zgodnie ze stanem na dzień 28 września 2016 r.)

Podmioty realizujące świadczenia KOC oraz ubezpieczeni spełniający kryteria objęcia świadczeniem KOC

Podmioty realizujące świadczenia z zakresu neonatologii, w tym operacje chirurgiczne u noworodków w ramach umowy leczenie szpitalne oraz noworodki, w szczególności wcześniaki wymagające suplementowania mleka biologicznej matki lub mleka z Banku Mleka Kobiecego

4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie ustalenia współczynników korygujących, został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych, w celu wyrażenia opinii przez właściwe w sprawie podmioty, w okresie 16 - 29 września 2016 r.

Do przedstawionego projektu zarządzenia wpłynęły dwie opinie - od Fundacji Bank Mleka Kobiecego oraz Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie".

Opinia Fundacji, która merytorycznie uzasadniała zasadność wprowadzenia współczynnika korygującego dla świadczeń z zakresu neonatologii została po wnikliwej analizie uwzględniona.

5. Skutki finansowe
Szacowany skutek finansowy wynosi ok. 13 000 000 zł
6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
Przepisy przedmiotowego zarządzenia wchodzą w życie z dniem 1 listopada 2016 r. i mają zastosowanie do świadczeń realizowanych od dnia 1października 2016 r.
7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
Ewaluacja dokonana będzie w ramach ewaluacji Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC). Natomiast ewaluacja efektów zmian wprowadzonych w leczeniu szpitalnym, w szczególności zakładany wzrost odsetka wcześniaków karmionych mlekiem kobiecym w dniu wypisu, będzie możliwa najwcześniej po pierwszym roku obowiązywania.