Ustalenie warunków i trybu przyjęć na studia kandydatów na żołnierzy zawodowych do uczelni wojskowych w roku akademickim 2016/2017.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2015.164

Akt utracił moc
Wersja od: 5 maja 2016 r.

ZARZĄDZENIE Nr 15/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 czerwca 2015 r.
w sprawie ustalenia warunków i trybu przyjęć na studia kandydatów na żołnierzy zawodowych do uczelni wojskowych w roku akademickim 2016/2017

Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego

Na podstawie art. 169 ust. 17 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§  1.
Ustala się warunki i tryb przyjęć na studia kandydatów na żołnierzy zawodowych na rok akademicki 2016/2017 do:
1)
Wojskowej Akademii Technicznej, zgodnie z wnioskiem Senatu tej uczelni uchwalonym uchwałą Nr 31/WAT/2015 z dnia 30 kwietnia 2015 r., stanowiącą załącznik Nr 1 do zarządzenia;
2)
Akademii Marynarki Wojennej, zgodnie z wnioskiem Senatu tej uczelni uchwalonym uchwałą Nr 27/2015 z dnia 23 kwietnia 2015 r., stanowiącą załącznik Nr 2 do zarządzenia;
3)
Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, zgodnie z wnioskiem Senatu tej uczelni uchwalonym uchwałą Nr 7/IV/2015 z dnia 30 kwietnia 2015 r., stanowiącą załącznik Nr 3 do zarządzenia;
4)
Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, zgodnie z wnioskiem Senatu tej uczelni uchwalonym uchwałą Nr 19/XC/2015 r. z dnia 28 kwietnia 2015 r., stanowiącą załącznik Nr 4 do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  1 Uchwała

Senatu Wojskowej Akademii Technicznej

im. Jarosława Dąbrowskiego

nr 31/WAT/2015 z dnia 30 kwietnia 2015 r.

w sprawie wniosku do Ministra Obrony Narodowej o ustalenie warunków i trybu przyjęcia na studia wyższe kandydatów na żołnierzy zawodowych do WAT w roku akademickim 2016/2017

Na podstawie art. 169 ust. 17 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

§  1.
Senat WAT zwraca się z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o ustalenie warunków i trybu przyjęcia na studia wyższe kandydatów na żołnierzy zawodowych do WAT w roku akademickim 2016/2017 na warunkach i w trybie określonym w załączniku do uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Załącznik

WARUNKI I TRYB PRZYJĘCIA NA STUDIA WYŻSZE

KANDYDATÓW NA ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH

DO WAT W ROKU AKADEMICKIM 2016/2017

§  1.
1.
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, zwane dalej "studiami wojskowymi", do Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, zwanej dalej "WAT", może ubiegać się osoba niebędąca żołnierzem 2 (kandydat lub kandydatka) spełniająca niżej wymienione warunki określone w art. 124 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1414):
1)
posiada obywatelstwo polskie;
2)
jest niekarana sądownie;
3)
posiada zdolność fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej;
4)
posiada wiek co najmniej 18 lat;
5)
posiada świadectwo dojrzałości.
2.
Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia wojskowe powinna:
1)
w procesie rejestracji na studia złożyć wniosek o powołanie do służby kandydackiej, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a;
2)
poddać się postępowaniu kwalifikacyjnemu, o którym mowa w § 3.
3.
Do przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego rektor powołuje: uczelnianą komisję rekrutacyjną, wydziałowe komisje rekrutacyjne, komisję do przeprowadzenia testu sprawności fizycznej, komisję do przeprowadzenia testu znajomości języka angielskiego i komisję do przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami na żołnierzy zawodowych oraz ustala: szczegółowy harmonogram postępowania rekrutacyjnego i wysokość opłaty rekrutacyjnej. Opłata rekrutacyjna nie podlega zwrotowi.
4.
Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza się na poszczególne kierunki studiów wojskowych. Podział na specjalności dokonywany jest w trakcie studiów. Dopuszcza się możliwość wstępnego podziału na specjalności w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, o której mowa w § 3.
5.
Limity miejsc na poszczególne kierunki studiów wojskowych ustala Minister Obrony Narodowej. Ustalenie limitu miejsc na określony kierunek studiów wojskowych oznacza uruchomienie rekrutacji na ten kierunek.
6.
Preferowany kierunek studiów wojskowych kandydat określa w procesie rejestracji na studia. Kandydat ma prawo określić do trzech kierunków - w przypadku nieprzyjęcia na pierwszy kierunek - kandydat jest rozpatrywany kolejno na drugim i trzecim określonym przez siebie kierunku studiów wojskowych.
7.
Kandydat, który nie został przyjęty na studia wojskowe, może ubiegać się o przyjęcie na studia realizowane w WAT dla osób cywilnych.
8.
Postępowanie rekrutacyjne rozpoczyna się w dniu 1 marca 2016 r. uruchomieniem procesu rejestracji, a kończy się w dniu 19 lipca 2016 r. ogłoszeniem decyzji podjętych przez wydziałowe komisje rekrutacyjne w sprawie przyjęć na studia wojskowe, z zastrzeżeniem § 5 ust. 10.
§  2.
1.
Proces rejestracji na studia wojskowe trwa od 1 do 31 marca 2016 r. i obejmuje:
1)
wypełnienie elektronicznego podania-ankiety, za pośrednictwem Internetowej Rejestracji Kandydatów, zwanej dalej "IRK", dostępnej na stronie internetowej WAT;
2)
dostarczenie do WAT w formie papierowej:
a)
zaadresowanego do rektora wniosku o powołanie do służby kandydackiej, według wzoru ustalonego w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1627),
b)
życiorysu,
c)
odpisu skróconego aktu urodzenia;
3)
wniesienie opłaty rekrutacyjnej na konto, którego numer jest generowany w IRK.
2.
Przed rozpoczęciem postępowania kwalifikacyjnego kandydat jest zobowiązany:
1)
uaktualnić podanie-ankietę (poprzez IRK) o wyniki, oceny oraz inne osiągnięcia uzyskane w szkole ponadgimnazjalnej, o których mowa w § 4, będące podstawą naliczenia punktów rankingowych;
2)
dostarczyć do WAT:
a)
kopię świadectwa dojrzałości - oryginał lub odpis wydany przez szkołę do wglądu, celem poświadczenia kopii przez WAT,
b)
kopie dokumentów potwierdzających osiągnięcia uzyskane w szkole ponadgimnazjalnej uwzględniane w procesie rekrutacji (dyplomy olimpiad) - oryginały do wglądu,
c)
informację o osobie z Krajowego Rejestru Karnego, wystawioną z datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego,
d)
aktualną fotografię wykonaną zgodnie z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz kolorową fotografię w formie cyfrowej (tę ostatnią przesłaną poprzez IRK);
e)
kopię dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata - oryginał do wglądu.
3.
Kandydat legitymujący się świadectwem dojrzałości uzyskanym poza granicami Polski składa dodatkowo zaświadczenie nostryfikujące potwierdzające równoważność świadectwa uzyskanego za granicą z polskim świadectwem dojrzałości, wydane przez kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata, a w przypadku braku takiego miejsca - kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę WAT (nie dotyczy świadectw uzyskanych w krajach, z którymi Polska ma podpisane umowy o uznawalności wykształcenia) oraz tłumaczenie świadectwa dojrzałości sporządzone przez tłumacza przysięgłego.
4.
O złożeniu przez kandydata wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rektor informuje wojskowego komendanta uzupełnień, którego ewidencją objęty jest kandydat.
5.
Po otrzymaniu informacji o złożonym wniosku wojskowy komendant uzupełnień kieruje kandydata do wojskowej komisji lekarskiej, która ustala zdolność fizyczną i psychiczną kandydata do zawodowej służby wojskowej oraz do wojskowej pracowni psychologicznej, która wydaje orzeczenie psychologiczne w zakresie braku przeciwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
§  3.
1.
Na zakres postępowania kwalifikacyjnego składa się:
1)
test sprawności fizycznej;
2)
rozmowa kwalifikacyjna;
3)
test znajomości języka angielskiego - dotyczy kandydata, który nie zdawał języka angielskiego na egzaminie maturalnym;
4)
analiza wyników egzaminu maturalnego oraz innych osiągnięć uzyskanych w szkole ponadgimnazjalnej, o których mowa w § 4.
2.
O terminie przeprowadzenia w WAT postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w ust. 1, kandydat jest powiadamiany, co najmniej na 14 dni przed dniem jego przeprowadzenia.
3.
Opis konkurencji oraz warunki zaliczenia testu sprawności fizycznej zawiera załącznik nr 1.
4.
Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu ocenienie predyspozycji kandydata do pełnienia zawodowej służby wojskowej w danym korpusie osobowym oraz motywacji do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
5.
Kandydat na studia wojskowe musi uzyskać pozytywne wyniki testu sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej oraz uzyskać przynajmniej 8 punktów rankingowych za język angielski naliczonych w sposób opisany w § 4.
6.
Dla kandydatów spełniających warunki, o których mowa w ust. 5 oraz w § 1 ust. 1, sporządzane są listy rankingowe dla poszczególnych kierunków studiów wojskowych. O miejscu kandydata na liście rankingowej decyduje liczba naliczonych punktów rankingowych, obliczona w sposób opisany w § 4. W przypadku kandydatów z taką samą liczbą punktów rankingowych o miejscu na liście rankingowej decydują: w pierwszej kolejności - liczba punktów rankingowych z matematyki, w drugiej - wyniki testu sprawności fizycznej."
§  4.
1.
Podstawą naliczania punktów rankingowych są:
1)
dla kandydata ze świadectwem "nowej matury" - wyłącznie wyniki 3 części pisemnej egzaminu maturalnego z ustalonych w ust. 2 przedmiotów;
2)
dla kandydata ze świadectwem "starej matury" - oceny uzyskane w czasie egzaminu maturalnego z ustalonych w ust. 2 przedmiotów.
2.
Ustala się następujący wykaz przedmiotów, których wyniki lub oceny uwzględniane są przy naliczaniu punktów rankingowych:
1)
matematyka - maksymalnie 45 punktów rankingowych;
2)
fizyka z astronomią (fizyka), chemia - maksymalnie 30 punktów rankingowych, z tym że:

chemia - na kierunku "chemia";

fizyka z astronomią (fizyka) - na pozostałych kierunkach studiów;

3)
język obcy nowożytny, z zastrzeżeniem § 3 ust. 5 - maksymalnie 20 punktów rankingowych;
4)
język polski - maksymalnie 5 punktów rankingowych."
3.
Podstawą naliczenia punktów rankingowych za język angielski, z zastrzeżeniem ust. 5, jest wynik/ocena ze świadectwa dojrzałości. W przypadku, kiedy język angielski nie był przedmiotem egzaminu maturalnego, podstawą naliczenia punktów rankingowych są wyniki testu znajomości języka angielskiego przeprowadzonego na poziomie B1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ). Test przeprowadzany jest w WAT, przez komisję, o której mowa w § 1 ust. 3, w terminie, o którym mowa w § 3 ust. 2. Wyniki testu są punktowane w skali 0 ÷ 20. Kandydat, który nie przystąpi do sprawdzianu uzyskuje za język angielski 0 punktów rankingowych.
4.
Jeżeli kandydat na egzaminie maturalnym zdawał:
1)
określony przedmiot na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a w przypadku absolwentów klas dwujęzycznych - również w języku obcym;
2)
dwa języki obce;
3)
określony przedmiot pisemnie i ustnie (dotyczy kandydata ze "starą maturą"), to podstawą naliczania punktów rankingowych jest wynik lub ocena dająca większą liczbę punktów rankingowych.
5.
Jeżeli kandydat jest laureatem stopnia centralnego olimpiad językowych, to otrzymuje za język obcy (język polski w przypadku Olimpiady Literatury i Języka Polskiego) maksymalną liczbę punktów rankingowych."
6.
System naliczania punktów rankingowych zawiera załącznik nr 2.
7.
Maksymalną liczbę punktów rankingowych (100 pkt.), pod warunkiem uzyskania przez kandydata przynajmniej 8 punktów rankingowych za język angielski, otrzymują laureaci oraz finaliści stopnia centralnego olimpiad i konkursów, o których mowa w uchwale Senatu WAT nr 10/WAT/2015 z dnia 26 lutego 2015 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad przyjmowania laureatów oraz finalistów olimpiad i konkursów szczebla centralnego na stacjonarne oraz niestacjonarne studia pierwszego stopnia do WAT począwszy od 2016 r.
§  5.
1.
Decyzję w sprawie przyjęcia kandydata na określony kierunek studiów wojskowych, w ramach ustalonego limitu miejsc, podejmuje wydziałowa komisja rekrutacyjna, kierując się miejscem kandydata na liście rankingowej.
2.
Wyniki rekrutacji ogłasza się w dniu 19 lipca 2016 r.
3.
Każdemu kandydatowi doręcza się decyzję - na piśmie i/lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej - o przyjęciu lub nieprzyjęciu na studia wojskowe z pouczeniem o trybie i terminie wniesienia odwołania.
4.
W terminie 14 dni od doręczenia decyzji, o której jest mowa w ust. 3, kandydatowi przysługuje prawo wniesienia odwołania do uczelnianej komisji rekrutacyjnej. Odwołania wniesione po tym terminie podlegają odrzuceniu, o czym zawiadamia się kandydata.
5.
Podstawą odwołania może być jedynie wskazanie naruszenia warunków i trybu rekrutacji, o których mowa w niniejszej uchwale.
6.
Decyzję w sprawie odwołania podejmuje uczelniana komisja rekrutacyjna. Decyzja uczelnianej komisji rekrutacyjnej jest ostateczna. Decyzja ta - na piśmie i/lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej - doręczana jest odwołującemu.
7.
Kopie decyzji, o których mowa w ust. 3 i 6, przesyła się do wojskowego komendanta uzupełnień, który osobie przyjętej na studia wojskowe wydaje skierowanie do WAT.
8.
Niedostarczenie przez kandydata przyjętego na studia wojskowe dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2 lit. a-c, w terminie określonym w harmonogramie i w decyzji, traktowane jest jako rezygnacja kandydata z kandydowania na studia wojskowe.
9.
W przypadku stwierdzenia u kandydata przyjętego na studia wojskowe innych wyników, ocen lub osiągnięć uzyskanych w szkole ponadgimnazjalnej (przesłanych przez niego w czasie rejestracji), niż w dostarczonych dokumentach - mających wpływ na postępowanie kwalifikacyjne - następuje skreślenie kandydata z listy przyjętych.
10.
W przypadku rezygnacji lub skreślenia kandydata przyjętego na określony kierunek studiów wojskowych uczelniana komisja rekrutacyjna proponuje kolejnemu kandydatowi z listy rankingowej, z zachowaniem zasad określonych w niniejszej uchwale, przyjęcie na ten kierunek studiów wojskowych.
11.
Decyzje wydawane przez komisje rekrutacyjne podpisują przewodniczący tych komisji.
§  6.
1.
Po stawieniu się osoby przyjętej na studia wojskowe, rektor podpisuje z nią umowę dotyczącą warunków zwrotu kosztów poniesionych w związku z nauką kandydata na żołnierza zawodowego oraz wydaje rozkaz personalny o powołaniu do służby kandydackiej i doręcza go osobie przyjętej.
2.
O stawieniu się osoby powołanej do służby kandydackiej w WAT powiadamia się właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.
3.
Osoba powołana do służby kandydackiej pełni tę służbę od dnia stawienia się w WAT.
4.
Osoba powołana do służby kandydackiej staje się żołnierzem w czynnej służbie wojskowej i otrzymuje tytuł podchorążego z dniem stawienia się w WAT.
5.
Osoba powołana do służby kandydackiej odbywa w WAT podstawowe szkolenie wojskowe, na zakończenie którego składa przysięgę wojskową.
6.
Osoba powołana do służby kandydackiej staje się studentem pierwszego roku stacjonarnych studiów pierwszego stopnia z dniem immatrykulacji, po złożeniu ślubowania akademickiego.
§  7.
1.
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia (uzyskaniu tytułu zawodowego inżyniera) kandydaci na żołnierzy zawodowych kontynuują w WAT studia drugiego stopnia.
2.
Postępowanie rekrutacyjne na studia drugiego stopnia rozpoczyna się w dniu 9 stycznia 2017 r. uruchomieniem procesu rejestracji, a kończy się w dniu 15 lutego 2017 r. ogłoszeniem decyzji podjętych przez wydziałowe komisje rekrutacyjne w sprawie przyjęć na studia. Szczegółowy harmonogram postępowania rekrutacyjnego na studia drugiego stopnia ustala rektor.
3.
Decyzje w sprawie przyjęć na studia drugiego stopnia podejmują wydziałowe komisje rekrutacyjne.
4.
Jedynym warunkiem przyjęcia kandydata na żołnierza zawodowego na studia drugiego stopnia jest ukończenie przez niego studiów pierwszego stopnia.

Załącznik Nr  1

TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA KANDYDATÓW NA ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH DO WOJSKOWEJ AKADEMII TECHNICZNEJ im. Jarosława Dąbrowskiego

Kandydaci przystępują do trzech konkurencji sportowych opisanych, w "Międzynarodowym Teście Sprawności Fizycznej", w ubiorze sportowym (krótkie spodenki gimnastyczne, koszulka odsłaniająca stawy łokciowe, buty sportowe bez kolców).

Test obejmuje następujące konkurencje sportowe:

kobiety:test siły- zwis na drążku na czas,
test szybkości- bieg na 50 m,
test wytrzymałości- bieg na 800 m,
mężczyźni:test siły- podciąganie na drążku na liczbę,
test szybkości- bieg na 50 m,
test wytrzymałości- bieg na 1000 m.

Kolejność zdawanych konkurencji: test siły, test szybkości, test wytrzymałości.

Czas trwania testu: około dwóch godzin w ciągu jednego dnia.

Opisy konkurencji:

Zwis na drążku: startująca trzyma drążek nachwytem o ramionach ugiętych. Dłonie winny znajdować się na szerokości barków. Na sygnał "start" zaczyna się próba zwisu i trwa aż do zmęczenia. Podbródek w czasie trwania testu winien znajdować się nad drążkiem. Wynikiem jest liczba wytrzymanych sekund w opisanej pozycji. Pomiar kończy się z chwilą, gdy startująca oprze brodę na drążku lub broda znajdzie się poniżej drążka.

Bieg na 50 m: na sygnał "na miejsca" startująca(y) staje nogą wykroczną przed linią startu w pozycji wysokiej. Następnie na sygnał biegnie jak najszybciej do mety. Czas mierzy się z dokładnością do 1/10 sekundy.

Bieg na 800 i 1000 m: na sygnał "na miejsca" startująca(y) staje przed linią startu w pozycji wysokiej. Na sygnał biegnie odpowiadającym mu tempem do linii mety. Czas mierzy się z dokładnością do 1 sekundy.

Podciąganie na drążku na liczbę: startujący chwyta drążek nachwytem na szerokość barków i wykonuje zwis prosty. Na sygnał zgina ręce w stawach łokciowych i podciąga ciało tak wysoko, aby broda znalazła się nad drążkiem. Po czym bez chwili odpoczynku powraca do zwisu prostego. Ćwiczenie powtarza bez przerwy tyle razy, ile może. Wynikiem jest liczba pełnych podciągnięć (broda nad drążkiem).Test zostaje przerwany, jeżeli startujący zrobi przerwę wynoszącą dwie sekundy i dłuższą. Startujący nie może wykonywać ruchów wahadłowych nóg i całego ciała - podciągnięcia wykonuje się siłą.

Warunki zaliczenia testu:

1. Z każdej konkurencji kandydat otrzymuje punkty przeliczeniowe według załączonej tabeli.

2. Wynik końcowy testu stanowi suma punktów uzyskanych z trzech konkurencji.

Warunkiem zaliczenia testu jest zdobycie 145 punktów przeliczeniowych.

TABELA PRZELICZENIOWA - KOBIETY

punkty przeliczeniowe50m800mdrążek zwis
pktsmins
1006,22:0880
996,32:09 ÷ 2:1079
9878
9777
962:11 ÷ 2:1276
956,475
9474
932:13 ÷ 2:1473
9272
916,571
902:15 ÷ 2:1670
8969
8868
876,62:17 ÷ 2:1867
8666
852:1965
846,764
832:2063
8262
816,82:2161
802:2260
792:2358 ÷ 59
786,92:24 ÷ 2:2556 ÷ 57
772:26 ÷ 2:2755
767,02:28 ÷ 2:2953 ÷ 54
752:30 ÷ 2:3151 ÷ 52
747,12:32 ÷ 2:3349 ÷ 50
732:34 ÷ 2:3647 ÷ 48
727,22:37 ÷ 2:4045 ÷ 46
712:41 ÷ 2:4343 ÷ 44
707,32:44 ÷ 2:4741 ÷ 42
692:48 ÷ 2:5140
687,42:52 ÷ 2:5439
677,52:55 ÷ 2:5838
667,62:59 ÷ 3:0136 ÷ 37
653:02 ÷ 3:0534 ÷ 35
647,73:06 ÷ 3:0933
637,83:10 ÷ 3:1232
627,93:13 ÷ 3:1630 ÷ 31
613:17 ÷ 3:1928 ÷ 29
608,03:20 ÷ 3:2326 ÷ 27
598,13:24 ÷ 3:2725
588,23:28 ÷ 3:3023 ÷ 24
573:31 ÷ 3:3422
568,33:35 ÷ 3:3820 ÷ 21
558,43:39 ÷ 3:4118 ÷ 19
548,53:42 ÷ 3:4516 ÷ 17
533:46 ÷ 3:4815
528,63:49 ÷ 3:5214
518,73:53 ÷ 3:5512 ÷ 13
508,83:56 ÷ 3:5911
498,94:00 ÷ 4:039 ÷ 10
484:04 ÷ 4:067 ÷ 8
479,04:07 ÷ 4:105 ÷ 6
469,14:11 ÷ 4:134
459,24:14 ÷ 4:173
449,34:18 ÷ 4:212
434:22 ÷ 4:241
429,44:25 ÷ 4:28
419,54:29 ÷ 4:31
409,64:32 ÷ 4:35
394:36 ÷ 4:39
389,74:40 ÷ 4:43
379,84:44 ÷ 4:47
369,94:48 ÷ 4:51
354:52 ÷ 4:55
3410,04:56 ÷ 4:59
3310,15:00 ÷ 5:03
3210,25:04 ÷ 5:07
315:08 ÷ 5:10
3010,35:11 ÷ 5:14
2910,45:15 ÷ 5:18
2810,55:19 ÷ 5:22
275:23 ÷ 5:26
2610,6 ÷ 10,85:27 ÷ 5:30
255:31 ÷ 5:34
2410,9 ÷ 11,15:35 ÷ 5:38
235:39 ÷ 5:42
2211,2 ÷ 11,45:43 ÷ 5:46
215:47 ÷ 5:50
2011,5 ÷ 11,75:51 ÷ 5:54
195:55 ÷ 5:57
1811,8 ÷ 12,05:58 ÷ 6:00
176:01 ÷ 6:03
1612,16:04 ÷ 6:06
156:07 ÷ 6:09
1412,26:10 ÷ 6:12
136:13 ÷ 6:15
1212,36:16 ÷ 6:17
116:18 ÷ 6:19
1012,46:20 ÷ 6:21
96:22 ÷ 6:23
812,56:24
7
612,66:25
5
412,76:26
3
212,86:27
1
012,9 i >6:28 i >

TABELA PRZELICZENIOWA - MĘŻCZYŹNI

punkty przeliczeniowe50m1000mdrążek
pktsminliczba
1005,02:1826
995,125
982:19
97
962:2024
95
942:21
935,223
922:22
91
902:2322
89
885,32:24
8721
862:25
85
845,42:2620
83
822:27
815,52:2819
802:29
795,62:30
782:31 ÷ 2:3218
775,72:33 ÷ 2:34
762:35 ÷ 2:3617
755,82:37 ÷ 2:38
745,92:39 ÷ 2:41
732:42 ÷ 2:4416
726,02:45 ÷ 2:47
716,12:48 ÷ 2:5015
702:51 ÷ 2:52
696,22:53 ÷ 2:55
686,32:56 ÷ 2:5814
672:59 ÷ 3:01
666,43:02 ÷ 3:0413
656,53:05 ÷ 3:07
643:08 ÷ 3:10
636,63:11 ÷ 3:1312
626,73:14 ÷ 3:15
613:16 ÷ 3:1811
606,83:19 ÷ 3:21
596,93:22 ÷ 3:24
583:25 ÷ 3:2710
577,03:28 ÷ 3:30
563:31 ÷ 3:339
557,13:34 ÷ 3:36
543:37 ÷ 3:38
537,23:39 ÷ 3:418
523:42 ÷ 3:44
517,33:45 ÷ 3:47
507,43:48 ÷ 3:507
497,53:51 ÷ 3:53
483:54 ÷ 3:576
477,63:58 ÷ 3:59
467,74:00 ÷ 4:025
454:03 ÷ 4:04
447,84:05 ÷ 4:074
434:08 ÷ 4:10
427,94:11 ÷ 4:13
418,04:14 ÷ 4:163
404:17 ÷ 4:19
398,14:20 ÷ 4:22
388,24:23 ÷ 4:252
374:26 ÷ 4:27
368,34:28 ÷ 4:30
358,44:31 ÷ 4:331
344:34 ÷ 4:37
338,54:38 ÷ 4:39
328,64:40 ÷ 4:42
314:43 ÷ 4:45
308,74:46 ÷ 4:48
294:49 ÷ 4:51
288,84:52 ÷ 4:53
278,94:54 ÷ 4:56
264:57 ÷ 4:58
259,04:59 ÷ 5:00
249,15:01 ÷ 5:02
235:03 ÷ 5:04
229,25:05 ÷ 5:06
219,35:07 ÷ 5:08
205:09 ÷ 5:10
199,45:11 ÷ 5:12
18
179,55:13 ÷ 5:15
16
155:16 ÷ 5:18
149,6
135:19 ÷ 5:21
12
119,75:22 ÷ 5:24
10
95:25 ÷ 5:27
89,8
75:28 ÷ 5:30
6
55:31 ÷ 5:33
49,9
35:34 ÷ 5:36
2
15:37 ÷ 5:39
010,0 i >5:40 i >

Załącznik Nr  2

SYSTEM NALICZANIA PUNKTÓW RANKINGOWYCH

a) punkty rankingowe za przedmioty zdawane na "nowej maturze"
wyniki maturalne z części pisemnejpunkty rankingowe

za przedmioty zdawane na poziomie podstawowym (P) i rozszerzonym (R):

matematykaw zależności od kierunku studiów: fizyka lub chemiajęzyk angielskijęzyk polski
PRPRPRPR
89-10030452030102035
8829442029102035
872944192991935
862943192991935
852843192891935
842842192891935
832842182881835
822741182781835
812741182781835
802740182781835
792640172671734
782639172671734
772639172671734
762538162571634
752538162571634
742537162571624
732437152471524
722436152471524
712436152471524
702335142361424
692335142361423
682334142361423
672234132261323
662233132261323
652233132261323
642132132161323
632132122161223
622131122161223
612031122061223
602030122061223
592030112051112
581929111951112
571929111951112
561928111951112
551828111851112
541827101851012
531827101851012
521726101751012
511726101751012
501725101751012
4916259160901
4816249160901
4716249160901
4615239150901
4515239150901
4415228150801
4314228140801
4214218140801
4114218140801
4013208130801
3913207130700
3813197130700
3712197120700
3612187120700
3512187120700
3411176110600
3311176110600
3211166110600
3110166100600
3010155100500
0 ÷ 2900000000

b) punkty rankingowe za przedmioty zdawane na "starej maturze"

oceny maturalnepunkty rankingowe za przedmiot:
matematykaw zależności od kierunku studiów: fizyka lub chemiajęzyk angielskijęzyk polski
64530205
54025164
43520123
3301582
2201041

c) punkty rankingowe za przedmioty zdawane na maturze międzynarodowej (IB)

punkty z egzaminu maturalnego IB

- poziom SL i HL

punkty rankingowe za przedmiot:
matematykaw zależności od kierunku studiów: fizyka lub chemiajęzyk angielskijęzyk polski
6 i 74530205
54025184
43520153
33015132
22010101

ZAŁĄCZNIK Nr  2

UCHWAŁA Nr 27/2015

Senatu Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

im. Bohaterów Westerplatte

z dnia 23 kwietnia 2015 r.

w sprawie: wniosku do Ministra Obrony Narodowej o ustalenie warunków i trybu przyjęcia kandydatów na żołnierzy zawodowych na pierwszy rok stacjonarnych studiów wyższych w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w roku akademickim 2016/2017.

Działając na podstawie art. 169 ust. 17 ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r. poz. 572 z późn. zm.) oraz § 8 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014, poz. 1627), zwanego w dalszej części "rozporządzeniem"

§  1.
Senat Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte zwraca się z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o ustalenie warunków i trybu przyjęcia kandydatów na żołnierzy zawodowych na pierwszy rok stacjonarnych studiów wyższych w Akademii Marynarki Wojennej w roku akademickim 2016/2017 zgodnie z załącznikiem do niniejszej uchwały.
§  2.
Za realizację uchwały odpowiedzialny jest prorektor ds. wojskowych.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Załącznik

WARUNKI I TRYB PRZYJĘCIA KANDYDATÓW NA ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH NA PIERWSZY ROK STACJONARNYCH STUDIÓW WYŻSZYCH W AKADEMII MARYNARKI WOJENNEJ im. BOHATERÓW WESTERPLATTE W ROKU AKADEMICKIM 2016/2017

Dokument określa warunki i tryb przyjęcia do służby kandydackiej osób ubiegających się o przyjęcie na studia w Akademii Marynarki Wojennej, zwanej w dalszej części "Akademią", o których mowa w § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014, poz. 1627), zwanego w dalszej części "rozporządzeniem", w roku akademickim 2016/2017.

I.

 Stacjonarne studia I stopnia

§  1.
1.
O przyjęcie na 1. rok stacjonarnych studiów I stopnia w Akademii w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, może ubiegać się osoba spełniająca warunki określone w art. 124 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1414), zwanej w dalszej części "ustawą", która posiada świadectwo dojrzałości.
2.
Kierunki studiów, specjalności oraz limity przyjęć ustala Minister Obrony Narodowej.
§  2.
1.
Proces rejestracji trwa do 31 marca 2016 r. i obejmuje:
1)
wypełnienie elektronicznego podania - ankiety dostępnej na stronie internetowej Akademii;
2)
złożenie do rektora-komendanta Akademii wniosku o powołanie do służby kandydackiej, według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, z którym winien dostarczyć:
a)
świadectwo dojrzałości, jeśli zostało wydane przed rokiem ubiegania się o powołanie do służby kandydackiej;
b)
życiorys;
c)
odpis skróconego aktu urodzenia.
2.
Przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego, którego termin wyznacza rektor-komendant, należy dostarczyć następujące dokumenty:

a) świadectwo dojrzałości;

b) informację o osobie z Krajowego Rejestru Karnego, wystawioną z datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego;

c) potwierdzenie dokonania opłaty z tytułu egzaminów wstępnych;

d) inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje lub umiejętności, takie, jak certyfikaty językowe, dyplomy, świadectwa, zaświadczenia, opinie i inne, w szczególności przydatne podczas rozmowy kwalifikacyjnej i oceny tego elementu, o którym mowa w § 8 ust.3.

3.
Kandydat legitymujący się świadectwem dojrzałości uzyskanym poza granicami Polski składa dodatkowo zaświadczenie nostryfikujące, potwierdzające równoważność świadectwa uzyskanego za granicą z polskim świadectwem dojrzałości, wydane przez kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata. Wraz z zaświadczeniem kandydat jest zobowiązany złożyć oryginał świadectwa uzyskanego za granicą albo jego duplikat, a także tłumaczenie dokumentu sporządzone przez tłumacza przysięgłego.
4.
Osoby, które otrzymały decyzję o zakwalifikowaniu na studia, w terminie 14 dni od daty jej otrzymania zobowiązane są dostarczyć dodatkowo świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej.
5.
Niezłożenie dokumentów, o których mowa w ust. 2 a) - c) traktowane jest jako rezygnacja udziału w postępowaniu rekrutacyjnym.
§  3.
1.
Rekrutację na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych przeprowadzają wydziałowe komisje rekrutacyjne powołane w trybie przewidzianym w statucie.
2.
W celu oceny wybranych elementów postępowania rekrutacyjnego kandydatów na żołnierzy zawodowych, rektor-komendant dodatkowo powołuje:
1)
zespół egzaminacyjny do przeprowadzenia testu sprawności fizycznej;
2)
zespół egzaminacyjny do przeprowadzenia testu z języka angielskiego;
3)
zespół do spraw analizy predyspozycji zawodowych.
3.
Harmonogram rekrutacji ustala rektor-komendant.
4.
O terminie przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego rektor-komendant powiadamia osoby kandydujące co najmniej 14 dni przed dniem jego rozpoczęcia.
§  4.
1.
Opłatę za postępowanie związane z przyjęciem na studia (opłatę rekrutacyjną) osoba wnosi dokonując wpłaty na konto:

ING Bank Śląski S.A. Oddział Gdynia

65105017641000002273133260

Opłatę rekrutacyjną należy wnieść co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego. Jej wysokość jest określana corocznie w decyzji rektora-komendanta.

2.
Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy na podstawie ocen z egzaminu maturalnego. Dodatkowo kandydaci poddawani są sprawdzianowi sprawności fizycznej, testowi znajomości języka angielskiego, o ile język ten nie był przedmiotem egzaminu maturalnego oraz rozmowie kwalifikacyjnej.
3.
Podstawą przyjęcia na studia jest suma liczby punktów kwalifikacyjnych uzyskanych podczas rekrutacji, którą określa się na zasadach określonych w tabeli 1, po uwzględnieniu warunku, o którym mowa w ust. 5.
4.
Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia I stopnia może zmienić deklarowany kierunek studiów na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Zmiana ta nie pociąga za sobą konieczności korekty wniosku. Jest odnotowywana w protokole egzaminacyjnym rozmowy kwalifikacyjnej.
5.
Warunkiem koniecznym przyjęcia na studia wojskowe jest łączne uzyskanie przez osobę minimum 40 (40%) liczby punktów kwalifikacyjnych z języka angielskiego, 51 (50%+1) punktów kwalifikacyjnych ze sprawdzianu sprawności fizycznej oraz minimum 31 (50%+1) punktów z rozmowy kwalifikacyjnej.
6.
Zespoły wskazane w § 3 ust. 2 z elementów postępowania rekrutacyjnego sporządzają protokoły, które przekazują do właściwych wydziałowych komisji rekrutacyjnych.

TABELA 1: Zasady przyznawania punktów kwalifikacyjnych na kierunki studiów I stopnia

L.p.Element rekrutacjiSposób przyznawania punktów kwalifikacyjnychMaksymalna liczba punktów
1.matematyka

(egzamin maturalny z części pisemnej)

- poziom podstawowy: 1% - 1 pkt

lub

- poziom rozszerzony: 1% - 2 pkt.

100

lub

200

2.język angielski

(egzamin maturalny z części pisemnej)

- poziom podstawowy: 1% - 0,5 pkt.

lub

- poziom rozszerzony: 1% - 1 pkt

lub

- poziom dwujęzyczny: 1% - 1,3 pkt.

lub

test znajomości języka zgodnie z § 4 pkt 2

- na poziomie A2* lub

- egzamin na poziomie B1*

50

lub

100

lub

130

lub

50

lub

100

3.test sprawności fizycznejopisany w §7100
4.rozmowa kwalifikacyjnaopisana w §860

* Zgodnie z opisem poziomów znajomości języków nowożytnych według systemu wytycznych Rady Europy dotyczących nauczania i uczenia się języków europejskich - CEF

§  5.
1.
W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia posiada na świadectwie dojrzałości wynik z matematyki lub języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym, pod uwagę bierze się wynik korzystniejszy dla danej osoby.
2.
Wynik matury z poszczególnych przedmiotów dla osób posiadających świadectwo dojrzałości uzyskane w trybie "starej matury" ustalany jest po przeliczeniu ocen na punkty kwalifikacyjne zgodnie z tabelą 2.

TABELA 2: Sposób przeliczenia ocen uzyskanych w systemie "starej matury" na punkty kwalifikacyjne

OcenaLiczba punktów kwalifikacyjnych
skala ocen od 2 do 5skala ocen od 1 do 6
matematykajęzyk angielskimatematykajęzyk angielski
2--4020
340208040
41206012060
520010016080
6--200100
Liczba punktów kwalifikacyjnych = (P+U)/2

P - wynik matury z części pisemnej

U - wynik matury z części ustnej

3.
Jeśli osoba posiadająca świadectwo dojrzałości uzyskane w trybie "starej matury" zdawała egzamin wyłącznie w jednej formie (pisemnej lub ustnej), to do punktacji końcowej przyjmuje się ilość punktów wynikającą bezpośrednio z tabeli 2.
4.
Kandydaci posiadający dyplom matury międzynarodowej (International Baccalaureate Diploma) uzyskują punkty kwalifikacyjne z matematyki i języka angielskiego w sposób określony w tabeli 3.

TABELA 2: Sposób przeliczenia ocen uzyskanych z matury międzynarodowej na punkty kwalifikacyjne

Punkty uzyskane na Maturze MiędzynarodowejLiczba punktów kwalifikacyjnych
MATEMATYKAJĘZYK ANGIELSKI
Higher LevelSubsidiary LevelHigher LevelSubsidiary Level
7200100130100
61708511185
5140709170
4112567356
384425542
256283628
128141814
§  6.
Zgodnie z uchwałą Nr 10/2014 Senatu Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte z dnia 20 marca 2014 r. w sprawie zasad rekrutacji laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego z matematyki lub języka angielskiego otrzymują maksymalną liczbę punktów kwalifikacyjnych z tych przedmiotów (odpowiednio: 200 i 130 pkt.).
§  7.
1.
Sprawdzian sprawności fizycznej zawiera elementy sprawdzające siłę, szybkość i wytrzymałość. Obejmuje następujące konkurencje:
1)
dla mężczyzn: podciąganie na drążku, bieg na 1000 m, bieg wahadłowy 10x10, pływanie na 50 m stylem dowolnym;
2)
dla kobiet: uginanie i prostowanie ramion w podporze na ławeczce (tzw. pompki), bieg na 1000 m, bieg wahadłowy 10x10m, pływanie na 50 m stylem dowolnym.
2.
Normy sprawności fizycznej przedstawiono w tabeli 4.

TABELA 4: Normy sprawności fizycznej

1)
mężczyźni
Punkty kwalifikacyjnePodciąganie na drążku

[liczba powtórzeń]

Bieg na

1000m

[min.]

Bieg wahadłowy 10x10 [sek.]Pływanie na 50m stylem dowolnym [sek.]
25>12<3.20<30.00<45
22113.2330.4050
19103.2630.8060
1693.2931.2070
1383.3231.6080
1073.3532.0090
763.4032.40100
553.4532.80przepłynięcie
0<5>3.45>32.80
2)
kobiety
Punkty kwalifikacyjneUginanie i prostowanie ramion w podporze na ławeczce (tzw. pompki) [liczba powtórzeń]Bieg na 1000m

[min.]

Bieg wahadłowy 10x10m [sek.]Pływanie na 50m stylem dowolnym [sek.]
25>20<4.00<32.00<50
22194.0532.5060
19184.1033.0070
16174.1533.5080
13164.2034.0090
10144.2534.50100
7124.3035.00120
5104.3536.00przepłynięcie
0<10>4.35>36.00
3.
O ogólnej liczbie punktów kwalifikacyjnych ze sprawdzianu sprawności fizycznej decyduje suma punktów przyznanych w poszczególnych konkurencjach, stwierdzona protokolarnie.
§  8.
1.
Rozmowa kwalifikacyjna ma charakter oceniający predyspozycje osoby ubiegającej się o przyjęcie, do kształcenia na wybranym kierunku studiów w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, w tym jego motywację do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej bierze się pod uwagę jej zainteresowania oraz udokumentowane, dodatkowe kwalifikacje i umiejętności, przydatne podczas studiów i służby wojskowej. Na tej podstawie przydziela się osobie liczbę punktów, której maksymalny wymiar określony został w tabeli 1.
2.
Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza 4.osobowy zespół do spraw analizy predyspozycji zawodowych. Przewodniczącym zespołu jest prorektor ds. wojskowych. Rektor-komendant, przez Dowódcę Generalnego RSZ może zwrócić się z wnioskiem do osoby właściwej dla danego korpusu osobowego (grupy osobowej) o wyznaczenie swojego przedstawiciela do prac w zespole.
3.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, każdy z członków zespołu na podstawie zadawanych pytań lub wcześniej przeprowadzonego testu psychologicznego dokonuje oceny poszczególnych kryteriów (pożądanych cech, umiejętności i kwalifikacji) wyszczególnionych w "arkuszu oceny rozmowy kwalifikacyjnej" między innymi takich, jak:
1)
zainteresowania ukierunkowane na służbę wojskową, w tym w morskim rodzaju Sił Zbrojnych;
2)
ukończenie klasy/szkoły o profilu mundurowym;
3)
znajomość problematyki dotyczącej marynarki wojennej (wojska);
4)
udokumentowane kwalifikacje i umiejętności przydatne w służbie wojskowej;
5)
udokumentowana znajomość, poza wymaganym, języków obcych;
6)
odporność na stres;
7)
zdolność wypowiadania się;
8)
predyspozycje przywódcze;
9)
umiejętność pracy w zespole;
10)
motywacja do służby wojskowej;
11)
świadomość wyboru;
12)
rekomendacje organizacji pozarządowej o charakterze proobronnym lub organizacji pożytku publicznego.
4.
Oceny dokonuje się w systemie punktowym 0,1 (0 - kryterium niespełnione, 1 - kryterium spełnione). Suma liczby punktów poszczególnych członków zespołu daje końcową liczbę punktów z rozmowy kwalifikacyjnej. Każdy z członków zespołu maksymalnie może przydzielić 15 punktów.
§  9.
1.
W przypadku uzyskania przez osoby jednakowej sumy punktów kwalifikacyjnych, wydziałowa komisja rekrutacyjna uznaje wagę poszczególnych elementów rekrutacji w kolejności wskazanej w tabeli 1.
2.
Decyzję o zakwalifikowaniu osoby ubiegającej się o przyjęcie na studia podejmuje wydziałowa komisja rekrutacyjna, biorąc pod uwagę sumaryczną ilość punktów uzyskanych podczas postępowania kwalifikacyjnego.
3.
Wydziałowa komisja rekrutacyjna sporządza dokumentację końcową postępowania rekrutacyjnego, na którą składa się:
1)
wykaz osób przyjętych na dany kierunek studiów;
2)
wykaz osób niezakwalifikowanych na studia;
3)
listę rezerwową kandydatów, którym komisja proponuje przyjęcie na studia w przypadku rezygnacji osób, o których mowa w ust. 3 pkt 1.
4.
Wydziałowa komisja rekrutacyjna, po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego, biorąc pod uwagę sumaryczną liczbę uzyskanych punktów, wydaje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 7 dni zaświadczenie o zakwalifikowaniu lub w terminie 14 dni decyzję o niezakwalifikowaniu osoby na studia w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego.
5.
Kopię zaświadczenie lub decyzji, o której mowa w ust. 4 przesyła się również do wojskowego komendanta uzupełnień, który na tej podstawie wystawia osobie przyjętej do służby kandydackiej skierowanie do Akademii w którym, porozumieniu z rektorem-komendantem, określa termin rozpoczęcia tej służby.
§  10.
1.
Od decyzji wydziałowej komisji rekrutacyjnej osobie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia odwołania w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. Podstawą odwołania może być jedynie naruszenie warunków i trybu rekrutacji na studia.
2.
Decyzję podejmuje rektor-komendant po rozpatrzeniu wniosku Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. Decyzja rektora-komendanta jest ostateczna.
§  11.
1.
Rektor-komendant z osobą przyjętą do służby kandydackiej podpisuje umowę określającą między innymi warunki zwrotu kosztów poniesionych przez resort obrony narodowej z tytułu odbywania służby kandydackiej w przypadku przerwania studiów lub zwolnienia z tej służby z przyczyn określonych w ustawie.
2.
Rektor-komendant wydaje rozkaz personalny o powołaniu osoby do służby kandydackiej.
3.
Osoba powołana do służby kandydackiej pełni tę służbę z dniem stawienia się w Akademii. Z tym też dniem zostaje przyjęta w poczet studentów Akademii.
§  12.
1.
Osoba, która nie została przyjęta na studia wojskowe, może ubiegać się o przyjęcie na studia cywilne w AMW na warunkach przewidzianych dla poszczególnych kierunków studiów.
2.
W przypadku ubiegania się o przyjęcie na cywilny kierunek studiów w AMW tożsamy z uprzednio zadeklarowanym wojskowym kierunkiem studiów, osoba nie wnosi powtórnie opłaty rekrutacyjnej.

II.

 Stacjonarne studia II stopnia

§  13.
AMW realizuje stacjonarne studia II stopnia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych na kierunkach: nawigacja oraz mechanika i budowa maszyn - dla absolwentów studiów I stopnia realizowanych w AMW odpowiednio na kierunkach nawigacja oraz mechanika i budowa maszyn.
§  14.
1.
Proces rejestracji obejmuje dostarczenie wniosku o przyjęcie na stacjonarne studia II stopnia na określonym kierunku w terminie do 5 dni przed rozpoczęciem semestru letniego roku akademickiego 2016/2017.
2.
Rekrutacja na studia II stopnia na kierunkach realizowanych dla kandydatów na żołnierzy zawodowych dotyczy osób pełniących służbę kandydacką, spełniających warunek, którym mowa w §13.
3.
Wzór wniosku zawiera załącznik do niniejszego dokumentu.
§  15.
1.
Harmonogram rekrutacji ustala rektor-komendant.
2.
Postępowanie rekrutacyjne przeprowadzają wydziałowe komisje rekrutacyjne.
3.
Postępowanie rekrutacyjne polega na zgromadzeniu wymaganej dokumentacji oraz weryfikacji danych dotyczących ukończenia studiów I stopnia.
§  16.
1.
Warunkiem przyjęcia na studia II stopnia jest udokumentowana znajomość języka angielskiego na poziomie SPJ minimum 2222.
2.
W uzasadnionych przypadkach rektor-komendant, na umotywowany wniosek osoby ubiegającej się o przyjęcie na studia, może obniżyć wymóg określony w ust. 1.
§  17.
1.
Wydziałowa komisja rekrutacyjna sporządza dokumentację końcową postępowania rekrutacyjnego, na którą składa się:
1)
wykaz osób przyjętych na dany kierunek studiów;
2)
wykaz osób niezakwalifikowanych na studia.
2.
Wydziałowa komisja rekrutacyjna, po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego, wydaje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 3 dni zaświadczenie o zakwalifikowaniu lub w terminie 7 dni decyzję o niezakwalifikowaniu kandydata na żołnierza zawodowego ubiegającego się o przyjęcie na studia II stopnia.
3.
Od decyzji wydziałowej komisji rekrutacyjnej przysługuje odwołanie na zasadach opisanych w § 10.
4.
Na podstawie wykazu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1) rektor-komendant wydaje rozkaz immatrykulacyjny w sprawie studiów II stopnia.
§  18.
Zasady przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do służby kandydackiej dla osób zainteresowanych, będących studentami cywilnymi Akademii Marynarki Wojennej, o których mowa w art. 124a ust. 1 pkt 1 ustawy określa Uchwała Nr 15/2015 Senatu Akademii Marynarki Wojennej z dnia 5 marca 2015 r. w sprawie: określenia zasad przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do służby kandydackiej cywilnych studentów AMW.

Załącznik

AKADEMIA MARYNARKI WOJENNEJGdynia, dnia ...................

im. Bohaterów Westerplatte

BATALION SZKOLNY

REKTOR-KOMENDANT

AKADEMII MARYNARKI WOJENNEJ

"w miejscu"

Dotyczy: przyjęcia na stacjonarne studia II stopnia w roku akademickim 2016/2017

Panie .............................., proszę o przyjęcie mnie na stacjonarne studia II stopnia realizowane w Akademii Marynarki Wojennej na kierunek: ......................................................

(nazwa kierunku studiów)

PODCHORĄŻY, GR. SZKOLNA ......

.......................................

(podpis wnioskującego)

stopień, imię i NAZWISKO

stopień, imię i NAZWISKO

data wykonania

Batalion Szkolny -.... kompania szkolna

Elektroniczna ścieżka dostępu do pliku

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Uchwała Nr 7/IV/2015

Senatu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych

imienia generała Tadeusza Kościuszki

z dnia 30 kwietnia 2015 roku

w sprawie: wniosku do Ministra Obrony Narodowej o ustalenie warunków i trybu przyjmowania kandydatów na żołnierzy zawodowych na pierwszy rok stacjonarnych studiów w roku akademickim 2016/2017

Działając na podstawie art. 169 ust. 17 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.), Senat Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, zwraca się z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o ustalenie warunków i trybu przyjmowania kandydatów na żołnierzy zawodowych na pierwszy rok stacjonarnych studiów w Uczelni w roku akademickim 2016/2017 na zasadach określonych w załączniku do niniejszej uchwały.

Załącznik

Warunki i tryb przyjmowania kandydatów na żołnierzy zawodowych na pierwszy rok studiów stacjonarnych w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki w roku akademickim 2016/2017

I.

 WARUNKI FORMALNE

1. O przyjęcie na studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych (WSOWL) w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego może ubiegać się osoba spełniająca określone warunki w Dz. U. z 2010r., Nr 90, poz. 593 art. 124 pkt. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych:

- niekarana sądownie;

- posiadająca obywatelstwo polskie;

- posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej;

- mająca co najmniej osiemnaście lat;

- posiadająca świadectwo dojrzałości.

2. Limity miejsc na poszczególne kierunki studiów ustala Minister Obrony Narodowej. Podziału limitów przyjęć na korpusy i grupy osobowe dokonuje Dyrektor Departamentu Kadr MON.

3. Do przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego Rektor powołuje Wydziałową Komisję Rekrutacyjną (WKR) oraz Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną (UKR).

4. Do 31 marca 2016 r. osoba ubiegająca się o przyjęcie do Uczelni ma obowiązek:

a) dokonać rejestracji elektronicznej na stronie internetowej Uczelni;

b) dostarczyć do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych (osobiście lub za pośrednictwem poczty):

- wniosek do Rektora o przyjęcie na studia wraz z kwestionariuszem o powołanie do służby kandydackiej (wydruk kwestionariusza osobowego i wniosku, po dokonaniu rejestracji elektronicznej i zatwierdzeniu kwestionariusza osobowego):

a także:

- życiorys;

- odpis skrócony aktu urodzenia (kserokopia).

Uwaga:

Niespełnienie powyższych warunków skutkuje nierozpatrywaniem kandydatury w dalszym postępowaniu rekrutacyjnym.

5. Po dokonaniu rejestracji elektronicznej i złożeniu wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, o których mowa w punkcie 4, Uczelnia powiadamia Wojskowego Komendanta Uzupełnień o złożeniu przez osobę wniosku. Wojskowy Komendant Uzupełnień kieruje osobę ubiegającą się o przyjęcie do WSOWL - do wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia zawodowej służby wojskowej oraz do wojskowej pracowni psychologicznej w celu wydania orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej.

6. Wojskowy Komendant Uzupełnień po otrzymaniu orzeczeń lekarskich, o których mowa w pkt 5, przesyła je do Rektora uczelni w terminie do 31 maja 2016 r.

II.

 POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE

1. O terminie przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego (etap II i III) kandydaci zostaną powiadomieni drogą mailową co najmniej 14 dni przed terminem postępowania rekrutacyjnego. Etapy II i III postępowania rekrutacyjnego zostaną przeprowadzone w ciągu jednego (dwóch) dni.

2. W dniu stawiennictwa na postępowanie kwalifikacyjne (egzamin) w WSOWL kandydat ma obowiązek przedstawić następujące dokumenty:

a) świadectwo dojrzałości (oryginał lub odpis);

b) informację o osobie z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) - wystawiona z datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego (stawienia się w Uczelni na egzamin);

c) potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej (wydruk formularza wpłaty dostępny po dokonaniu rejestracji elektronicznej). Opłata nie podlega zwrotowi;

d) odpis skrócony aktu urodzenia (oryginał do wglądu):

e) kandydat legitymujący się świadectwem dojrzałości uzyskanym poza granicami Polski składa dodatkowo zaświadczenie wydane przez kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata nostryfikujące równoważność świadectwa uzyskanego za granicą z polskim świadectwem dojrzałości oraz tłumaczenie świadectwa dojrzałości potwierdzone przez tłumacza przysięgłego;

f) inne dokumenty (poświadczenia), które mogą być rozpatrywane w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej np. certyfikaty znajomości języków obcych, świadectwa instruktorskie, dyplomy.

3. Harmonogram postępowania rekrutacyjnego ustala przewodniczący Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.

Postępowanie rekrutacyjne obejmuje trzy etapy:

ETAP I - postępowanie wstępne

Postępowanie wstępne obejmuje analizę przedstawionych dokumentów związanych z postępowaniem rekrutacyjnym.

Uwaga:

Kandydat/ka nie zostanie zakwalifikowany/a do egzaminów w przypadku:

a) braku lub negatywnego orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej bądź wojskowej pracowni psychologicznej, w dniu stawiennictwa na postępowanie rekrutacyjne (egzamin) w WSOWL;

b) zamieszczenia nieprawdziwych informacji w rejestracji elektronicznej;

c) niedostarczenia dokumentów określonych w pkt. II ppkt. 2 lit. a-d.

ETAP II - postępowanie zasadnicze

Postępowanie zasadnicze obejmuje analizę wyników ze świadectwa dojrzałości. Polega na określeniu punktów wniesionych z przedmiotów objętych postępowaniem rekrutacyjnym.

Podstawę przyjęcia, z uwzględnieniem limitów miejsc, stanowią punkty kwalifikacyjne obejmujące:

1) wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów:

a) dla kierunku studiów "Zarządzanie"

* matematyka lub fizyka, lub chemia, lub informatyka,

* język angielski;

b) dla kierunku studiów "Inżynieria Bezpieczeństwa"

* matematyka lub fizyka, lub chemia, lub informatyka,

* język angielski;

Kandydaci, którzy nie zdawali języka angielskiego na egzaminie maturalnym, zdają test znajomości języka angielskiego. Wyniki testu są podstawą do naliczenia punktów za język.

2) wynik pozytywnie zaliczonego sprawdzianu sprawności fizycznej;

3) wynik pozytywnie zaliczonej rozmowy kwalifikacyjnej.

1. Zasady naliczania punktów kwalifikacyjnych

A. Dla kandydatów z nową maturą:

a) analiza świadectwa dojrzałości polegająca na określeniu "punktów wniesionych" z dwóch przedmiotów objętych zewnętrznym egzaminem maturalnym (wyłącznie wyniki części pisemnej) 4 :

* dla kierunków studiów "Zarządzanie", "Inżynieria bezpieczeństwa",

- z matematyki (lub fizyki, lub informatyki, lub chemii);

- z języka angielskiego;

Sumowanie punktów przy określeniu "punktów wniesionych" odbywa się według zasady:

- dla przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym wynik procentowy jest równy liczbie punktów wniesionych;

- dla przedmiotu zdawanego na poziomie podstawowym wynik procentowy mnoży się przez 0,4.

Uwaga:

* kandydaci zdający na maturze więcej niż jeden ze wskazanych powyżej przedmiotów określają, który przedmiot uwzględnić w postępowaniu rekrutacyjnym;

* jeżeli kandydat na świadectwie dojrzałości w części pisemnej, z przedmiotu wymienionego w pkt. 1.a, posiada wynik z poziomu rozszerzonego i podstawowego, podstawą naliczenia "punktów wniesionych" za ten przedmiot jest wynik dający większą liczbę "punktów wniesionych";

* jeżeli kandydat na egzaminie maturalnym był zwolniony ze zdawania określonego przedmiotu, to otrzymuje za ten przedmiot maksymalną liczbę "punktów wniesionych";

* kandydatowi - absolwentowi klasy dwujęzycznej zdającemu na egzaminie maturalnym określony przedmiot w języku polskim i angielskim, podstawą naliczenia "punktów wniesionych" jest wynik dający większą liczbę "punktów wniesionych";

* kandydat otrzymuje maksymalną liczbę "punktów wniesionych" za język angielski, jeśli spełnia co najmniej jeden z warunków:

- jest laureatem stopnia centralnego olimpiady z języka angielskiego,

- jest absolwentem klasy dwujęzycznej z wykładowym językiem angielskim;

b) test znajomości języka angielskiego - piszą wyłącznie kandydaci, dla których nie był przedmiotem egzaminu maturalnego:

* egzamin z języka angielskiego odbywa się na poziomie B1 (Common European Framework);

* egzamin składa się z testu wielokrotnego wyboru i obejmuje ocenę znajomości języka angielskiego kandydata w zakresie materiału leksykalno - gramatycznego;

* test zawiera 100 pytań z czterema wariantami odpowiedzi. Zadaniem egzaminowanego jest wskazanie poprawnej odpowiedzi. Za prawidłowe rozwiązanie testu można uzyskać w sumie 100 punktów (po 1 punkcie za poprawnie udzieloną odpowiedź);

* czas przeprowadzenia egzaminu - 120 minut;

* warunkiem pozytywnego zaliczenia testu znajomości języka angielskiego jest uzyskanie co najmniej 40 punktów. Poniżej wskazanej punktacji kandydat uzyskuje 0 punktów;

c) sprawdzian sprawności fizycznej, który zawiera elementy sprawdzające siłę, szybkość, zwinność, wytrzymałość oraz umiejętność pływania kandydata, obejmuje następujące konkurencje:

* dla mężczyzn (zestawienie wyników sprawdzianu sprawności fizycznej- Tabela 1)

- bieg na dystansie 1000 m;

- bieg wahadłowy 10x10 m;

- podciąganie na drążku;

- pływanie 50 m kraulem na piersiach;

* dla kobiet (zestawienie wyników sprawdzianu sprawności fizyczne - Tabela 2):

- bieg na dystansie 800 m;

- bieg zygzakiem - "koperta";

- zwis na ugiętych ramionach na czas;

- pływanie 50 m kraulem na piersiach.

Uwaga:

Sprawdzian sprawności fizycznej uważa się za pozytywnie zaliczony, jeżeli kandydat(ka) uzyska co najmniej 5 punktów z każdej konkurencji objętej sprawdzianem.

Z testu można uzyskać w sumie 100 punktów. Za wynik poniżej minimum w danej konkurencji kandydat uzyskuje "0" (zero) punktów.

B. Dla kandydatów z maturą międzynarodową (IB) proces kwalifikacyjny obejmuje:

a) analizę wyników na świadectwie dojrzałości polegającą na określeniu "punktów wniesionych" (według zasad jak dla kandydatów z nową maturą). Zasady przeliczania oceny na punkty za przedmioty zdawane na maturze międzynarodowej (IB):

* dla kierunku studiów "Zarządzanie", "Inżynieria bezpieczeństwa" za przedmioty matematyka lub fizyka, lub chemia, lub informatyka i język angielski;

- dla przedmiotu zdawanego na poziomie podstawowym (SL )

* 6, 7 - 100 pkt.

* 5 - 70 pkt.

* 4 - 60 pkt.

* 3 - 50 pkt.

* 2 - 40 pkt.

sumowanie punktów przy określeniu "punktów wniesionych" odbywa się według zasady - sumę uzyskanych punktów mnoży się przez 0,4;

- dla przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym (HL) suma uzyskanych punktów jest równa liczbie punktów wniesionych:

* 6, 7 - 100 pkt.

* 5 - 70 pkt.

* 4 - 60 pkt.

* 3 - 50 pkt.

* 2 - 40 pkt.

b) test znajomości języka angielskiego (według zasad jak dla maturzystów z nową maturą);

c) sprawdzian sprawności fizycznej - jak dla maturzystów z nową maturą.

C. Dla kandydatów ze starą maturą oraz posiadających świadectwo dojrzałości uzyskane za granicą proces kwalifikacyjny obejmuje:

a) dokonuje się przeliczenia oceny na świadectwie maturalnym 5 : dla kierunku studiów "Zarządzanie", "Inżynieria bezpieczeństwa"- z matematyki lub fizyki, lub chemii, lub informatyki i języka angielskiego, dla kierunku studiów, objętych egzaminem maturalnym (wyłącznie wyniki części pisemnej) według następujących zasad:

- ocena celująca - 100 pkt,

- ocena bardzo dobra - 70 pkt,

- ocena dobra - 50 pkt,

- ocena dostateczna - 30 pkt,

- ocena dopuszczająca - 0 pkt.;

b) test znajomości języka angielskiego (według zasad jak dla maturzystów z nową maturą);

c) sprawdzian sprawności fizycznej (według zasad jak dla maturzystów z nową maturą).

2. Laureatom i finalistom olimpiad przedmiotowych stopnia centralnego, interdyscyplinarnych i międzynarodowych, ubiegającym się o przyjęcie na studia w WSOWL - w procesie rekrutacji zalicza się maksymalną ilość punktów (tj. 100) 6 za przedmiot:

- matematyka - Olimpiady Matematycznej,

- matematyka - Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej,

- fizyka - Olimpiady Fizycznej,

- fizyka - Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej,

- informatyka - Olimpiady Informatycznej,

- informatyka - Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej,

- chemia - Olimpiady Chemicznej,

- chemia - Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej,

- historia - Olimpiady Historycznej,

- historia - Olimpiady Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego,

- wiedzy o społeczeństwie - Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym,

- wiedzy o społeczeństwie - Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej,

- geografii - Olimpiady Geograficznej,

- geografia - Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej,

- język angielski - Olimpiady Języka Angielskiego,

ETAP III - postępowanie końcowe

Postępowanie końcowe polega na przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej i określenia listy osób zakwalifikowanych.

1. Do rozmów kwalifikacyjnych przystępują wszyscy kandydaci, którzy pozytywnie przejdą etapy I i II.

2. Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza Komisja. Rozmowa kwalifikacyjna ma charakter oceniający predyspozycje kandydata do kształcenia w uczelni wojskowej oraz predyspozycje do pełnienia zawodowej służby wojskowej w danym korpusie osobowym (grupie osobowej), jak również motywację do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej Komisja ocenia zainteresowania kandydata, a także inne dodatkowe kwalifikacje i osiągnięcia przydatne podczas kształcenia i służby wojskowej. Na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej komisja przyznaje kandydatowi od 0 do 50 punktów. Sposób i zakres oceny określa załącznik 1. Do udziału w rozmowach kwalifikacyjnych zaprasza się przedstawicieli Dowództwa Generalnego WP, po jednym do każdej komisji prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych.

Rozmowę kwalifikacyjną uważa się za pozytywnie zaliczoną, jeżeli kandydat(ka) uzyska minimum 26 punktów.

3. Punkty kwalifikacyjne uzyskane przez kandydata(kę) w II etapie dodaje się do liczby punktów uzyskanych w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Całość postępowania rekrutacyjnego realizowana jest w oparciu o skalę punktową przedstawioną w tabeli.

ETAPWYSZCZEGÓLNIENIEMAKSYMALNA ILOŚĆ PUNKTÓW KWALIFIKACYJNYCH
II ETAP- dla kierunku studiów "Zarządzanie"- matematyka lub fizyka, lub chemia, lub informatyka100
- dla kierunku studiów "Inżynieria Bezpieczeństwa" matematyka lub fizyka, lub chemia, lub informatyka
- dla kierunku studiów "Bezpieczeństwo narodowe" historia lub wiedza o społeczeństwie, lub geografia
Język angielski (wynik egzaminu maturalnego bądź testu)100
Sprawdzian sprawności fizycznej100
III ETAPRozmowa kwalifikacyjna50
RAZEM350

4. Decyzję w sprawie przyjęcia na studia (zakwalifikowania do uczelni) bądź nieprzyjęcia (niezakwalifikowania do uczelni) podejmuje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna, która sporządza listę rankingową według ilości uzyskanych przez kandydatów punktów kwalifikacyjnych. O zakwalifikowaniu do WSOWL decyduje miejsce na liście rankingowej w oparciu o limit miejsc określony dla danego kierunku studiów przez Ministra Obrony Narodowej.

5. Podział przyjętych kandydatów na studia w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego do poszczególnych grup osobowych (specjalności - w ramach kierunków studiów "Zarządzanie", "Inżynieria bezpieczeństwa") nastąpi po I roku studiów, na podstawie deklaracji podchorążych, uzyskanych wyników podczas kształcenia oraz kwalifikacji zdrowotnych.

6. Osoby zakwalifikowane (przyjęte) na studia mają obowiązek dostarczyć w terminie 14 dni od otrzymania zaświadczenia o zakwalifikowaniu do Uczelni:

- kserokopię dowodu osobistego;

- trzy aktualne zdjęcia legitymacyjne;

- jedno kolorowe zdjęcie legitymacyjne w formie elektronicznej;

- potwierdzenie wniesienia opłaty za indeks i legitymację studencką.

Niedostarczenie ww. dokumentów w nakazanym terminie jest traktowane jako rezygnacja ze studiów w WSOWL.

7. W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów - o przyjęciu na studia i zakwalifikowaniu kandydata w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego decyduje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna, biorąc pod uwagę:

- w pierwszej kolejności: wynik rozmowy kwalifikacyjnej;

- w drugiej: wynik z drugiego wymaganego przedmiotu; w trzeciej: uzyskany wynik z języka angielskiego;

- w ostatniej: uzyskany wynik ze sprawdzianu sprawności fizycznej;

8. Wyniki postępowania rekrutacyjnego ogłasza się w terminie do 7 dni od zakończenia procesu rekrutacji na stronie internetowej Uczelni, podając imienną listę kandydatów zakwalifikowanych (przyjętych) na studia w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego oraz listę rezerwową.

9. Od decyzji WKR o niezakwalifikowaniu osobie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia odwołania do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Podstawą odwołania może być jedynie wskazanie naruszenia warunków i trybu rekrutacji. Odwołania wniesione po upływie 14 dni nie będą rozpatrywane.

10. Decyzję w sprawie odwołania, po rozpatrzeniu wniosku, podejmuje Uczelniana Komisja Rekrutacyjna, której orzeczenie jest ostateczne.

11. Z osobą przyjętą na studia i powołaną do służby kandydackiej, w dniu stawiennictwa w Uczelni, Rektor podpisuje umowę (o której mowa w art. 124 ust. 6 ww. ustawy z dnia 11 września 2003 r., o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych) dla żołnierza pełniącego służbę kandydacką określającą warunki zwrotu poniesionych kosztów na jej utrzymanie i naukę w przypadku:

- zwolnienia ze służby kandydackiej na podstawie art. 134 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz pkt 4-9,

- niestawienia się do zawodowej służby wojskowej lub niepodpisania kontraktu na pełnienie służby kontraktowej,

- zwolnienia z zawodowej służby wojskowej w okresie dwa razy dłuższym od czasu trwania nauki, na podstawie art. 111 pkt 1, 4,6-7, 9 lit. a i pkt 11-16 oraz art. 112 ust. 1 pkt 1, w wysokości proporcjonalnej do czasu służby po zakończeniu nauki.

Uwaga:

Niepodpisanie umowy jest traktowane jako rezygnacja ze służby kandydackiej w WSOWL.

12. Osoba, która nie została zakwalifikowana na studia w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, może ubiegać się o przyjęcie na cywilne stacjonarne i niestacjonarne studia I stopnia w WSOWL na zasadach określonych dla danego kierunku studiów.

Tabela 1

TABELE WYNIKÓW SPRAWDZIANU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ

ZESTAWIENIE WYNIKÓW SPRAWDZIANU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DO WSOWL (mężczyźni)

Bieg 1000 mPUNKTY10x10PUNKTYPodciąganie na drążkuPUNKTYPływanie 50 mPUNKTY
3,405
3,39
3,38
3,37
3,36
3,35
3,3410
3,33
3,32
3,31
3,30
3,29I
3,2860,05
3,2759,0
3,2630,6558,0
3,251530,557,0
3,2430,456,0
3,2330,355,0
3,2230,254,0
3,2130,153,010
3,2030,052,0
3,1929,951,0
3,1829,850,0
3,1729,749,0
3,1629,648,0
3,152029,51047,0
3,1429,46546,015
3,1329,3745,0
3,1229,2844,0
3,1129,191043,0
3,1029,01042,0
3,0928,91141,0
3,0828,8121540,020
3,0728,71339,0
3,0628,61438,0
3,052528,515152037,0
3,0428,41636,0
3,0328,31735,025
3,0228,2182534,0
3,0128,11933,0
3,0028,02032,0
poniżej 3,0030powyżej 2030

Tabela 2

ZESTAWIENIE WYNIKÓW SPRAWDZIANU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DO WSOWL (kobiety)

Bieg 800 mPUNKTYBieg po koperciePUNKTYZwis na ramionach ugiętychPUNKTYPływanie 50 mPUNKTY
3,405105
3,3911
3,3812
3,3713
3,3614
3,3515
3,34101610
3,3317
3,3218
3,3119
3,3020
3,2921
3,2822
3,272315
3,2624
3,251527,552565,05
3,2427,42664,0
3,2327,32763,0
3,2227,22862,0
3,2127,12961,0
3,2027,03060,010
3,1926,93159,0
3,1826,8322058,0
3,1726,73357,0
3,1626,63456,0
3,152026,5103555,0
3,1426,43654,015
3,1326,33753,0
3,1226,23852,0
3,1126,13951,0
3,1026,04050,0
3,0925,94149,0
3,0825,8422548,020
3,0725,74347,0
3,0625,64446,0
3,052525,5154545,0
3,0425,44644,0
3,0325,34743,025
3,0225,24842,0
3,0125,14941,0
3,0025,05040,0
poniżej 3,0030,0powyżej 5030

OPIS ĆWICZEŃ

* Bieg na dystansie 800/1000 m - prowadzi się w stroju sportowym na bieżni lekkoatletycznej, drodze lub terenie o równej i twardej nawierzchni (o równej sumie spadków i wzniesień terenowych).

Sposób prowadzenia: seriami (grupami) na czas, grupa powinna liczyć do 15 osób. Na komendę "Start" lub sygnał grupa rozpoczyna bieg. Czas mierzy się z dokładnością do 1 sekundy od sygnału startu do momentu przekroczenia linii mety.

* Podciąganie na drążku (wykonywane bez dodatkowych ruchów ciała) - minimalna wysokość drążka do wykonania ćwiczenia 220 cm. Na komendę "Gotów" kontrolowana osoba wykonuje zwis nachwytem o ramionach wyprostowanych w stawach łokciowych - pozycja wyjściowa. Na komendę "Ćwicz" podciąga się tak, aby broda znalazła się powyżej drążka i wraca do pozycji wyjściowej, następnie ponawia ćwiczenie. Oceniający (kontrolujący) głośno podaje ilość zaliczonych podciągnięć. Jeżeli kontrolowany nie wykona ćwiczenia zgodnie z opisem np.: "wykona dodatkowe ruchy ciałem, nie podciągnie się do wymaganej pozycji lub nie wróci do zwisu o ramionach wyprostowanych w stawach łokciowych" oceniający (kontrolujący) powtarza ostatnią liczbę zaliczonych podciągnięć.

* Bieg wahadłowy 10 x 10 - na komendę "Start" (sygnał dźwiękowy) kontrolowany rozpoczyna bieg w kierunku przeciwległej chorągiewki, obiega ją, wraca do chorągiewki na linii startu, obiega ją pokonując tę trasę pięciokrotnie. Czas mierzy się z dokładnością do 0,1 sekundy, od sygnału startu do momentu przekroczenia linii mety. Do próby wykorzystuje się "chorągiewki" o parametrach: wysokość, co najmniej 160 cm, średnica podstawy nieprzekraczająca 30 cm i wadze do 3,5 kg. Przewrócenie "chorągiewki" powoduje powtórzenie próby (próbę można powtórzyć jednokrotnie).

* Bieg zygzakiem - "koperta" - przeprowadza się w miejscu, gdzie na podłożu oznacza się kredą lub farbą punkty prostokąta ABCD o bokach 3 x 5 m i środek przekątnych E, jak również strzałki wskazujące trasę biegu. Na punktach ustawia się "chorągiewki" o parametrach: wysokość, co najmniej 160 cm, średnica podstawy nieprzekraczająca 30 cmi wadze do 3,5 kg.

Sposób prowadzenia: na komendę "Start" (sygnał dźwiękowy) kontrolowany rozpoczyna bieg zgodny z oznaczonym kierunkiem, omijając "chorągiewki" od strony zewnętrznej. Trasę przebiega trzykrotnie. Po każdym okrążeniu oceniający (kontrolujący) informuje o liczbie powtórzeń, np.: "jeszcze dwa razy", "jeszcze raz". Uzasadnione przewrócenie "chorągiewki" powoduje powtórzenie próby (próbę można powtórzyć jednokrotnie).

* Pływanie 50 m kraulem na piersiach - na długi sygnał dźwiękowy, kontrolowany wchodzi na słupek startowy. Na komendę "na miejsca", zajmuje miejsce przy przedniej krawędzi słupka przyjmując pozycję dogodną do startu. Na krótki sygnał dźwiękowy wykonuje skok startowy (skacze na głowę) i pokonuje dystans 50 m kraulem na piersiach na czas. Dotknięcie nogą dna lub chwyt za linę torową powoduje niezaliczenie próby. Niedozwolony jest start z wody lub skok na nogi. Czas mierzy się z dokładnością 1 sek. od krótkiego sygnału (startowego) do dotknięcia ściany.

* Zwis na ugiętych ramionach - drążek umocowany na wysokości dosiężnej. Zadanie polega na jak najdłuższym utrzymaniu się w zwisie na drążku o ugiętych ramionach w stawach łokciowych. Kontrolowana osoba chwyta drążek nachwytem (palce skierowane w górę, kciuki w dół) na szerokość barków tak, aby broda znalazła się powyżej drążka oraz odrywa stopy od podłoża. Próba rozpoczyna się od chwili, kiedy kontrolowana osoba wykona samodzielnie prawidłowy zwis i kończy się z chwilą, kiedy broda znajdzie się poniżej drążka. Czas mierzy się z dokładnością do 1 sek. Próbę wykonuje się jednorazowo.

Załącznik  1

PROTOKÓŁ Z ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

przeprowadzonej z kandydatami na żołnierzy zawodowych na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia na kierunek studiów ….................…… w WSOWL. Kod grupy……...….
Lp.NAZWISKO I IMIĘKODGRUPA OSOBOWA (SPECJALNOŚĆ) -

deklarowana w rejestracji elektronicznej

OCENIANE ELEMENTY PODCZAS ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJUWAGISUMA PUNKTÓW ZA ROZMOWĘPODPIS KANDYDATA
PierwszaDrugaPrezentowana postawa

(prezencja, logiczność myślenia, umiejętność prowadzenia konwersacji)

(0 - 10 pkt.)

Motywacje do służby wojskowej

(pełnionej

w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego oraz zawodu oficera)

(0 - 15 pkt.)

Osiągnięcia i uprawnienia przydatne w służbie wojskowej

(potwierdzone):

a) w sporcie

- do 5 pkt.;

b) kursy edukacyjne (uprawnienia), znajomość innego języka niż JA

- do 5 pkt.;

(0 - 10 pkt.)

Inne elementy:

a) służba w NSR

- 5 pkt;

b) przynależność do organizacji o charakterze proobronnym

- 5 pkt.;

c) ukończone liceum o profilu mundurowym

- 3 pkt..;

d) inne elementy

- 2 pkt.

(0 - 15 pkt.)

1.
SEKRETARZ WYDZIAŁOWEJ KOMISJI REKRUTACYJNEJPODPISY ZESPOŁU NR .... DO PRZEPROWADZENIA ROZMÓW KWALIFIKACYJNYCH
Przewodniczący ..................................................................................................
Członek ...............................................................................................................
...........................................Członek ...............................................................................................................

UWAGA

1. Przewodniczący zespołu zobowiązany jest sporządzić notatkę służbową w przypadku uzyskania przez kandydata mniej niż 26 punktów z rozmowy kwalifikacyjnej;

2. W trakcie rozmowy obowiązkowo należy potwierdzić deklarowany kierunek studiów oraz deklarowaną grupę osobową (specjalność) przez kandydata:

* GO Panc - Zmech - specjalność 1) Zmechanizowana ; 2) Pancerna;

* GO RiA -specjalność 1) Artyleria Lufowa ; 2) Artyleria Rakietowa;

3. W przypadku ubiegania się do grup osobowych: aeromobilna i rozpoznanie ogólne należy obowiązkowo zwrócić uwagę czy kandydat spełnia wymagane warunki do służby w wojskach powietrzno-desantowych (nie ma przeciwwskazań w orzeczeniu z RWKL do służby w jednostkach desantowo-szturmowych). Wymagany jest: wzrost od 165 -185 cm oraz waga do 85 kg;

4. Obowiązkowo należy zamieścić w rubryce uwagi informacje o:

* stosunku do służby wojskowej np: szeregowy zawodowy, służy w NSR, odbył przeszkolenie wojskowe;

* posiadaniu wykształcenia wyższego.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  7 UCHWAŁA NR 19/XC/2015

SENATU WYŻSZEJ SZKOŁY OFICERSKIEJ SIŁ POWIETRZNYCH

z dnia 28 kwietnia 2015 r.

w sprawie wniosku do Ministra Obrony Narodowej o ustalenie warunków i trybu przyjęcia na studia kandydatów na żołnierzy zawodowych na rok akademicki 2016/2017

Na podstawie art. 169 ust. 17 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 572, z późn. zm.) Senat Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych

uchwala, co następuje:

§  1.
Senat Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych wnosi o to, aby Minister Obrony Narodowej ustalił warunki i tryb przyjęcia do Wyższej Szkoły Ofierskiej Sił Powietrznych na studia wyższe dla kandydatów na żołnierzy zawodowych na rok akademicki 2016/2017 zgodnie z załącznikiem do niniejszej uchwały.
§  2.
Wykonanie uchwały powierza się Rektorowi-Komendantowi.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Załącznik

WARUNKI I TRYB PRZYJĘCIA DO WYŻSZEJ SZKOŁY OFICERSKIEJ SIŁ POWIETRZNYCH NA STUDIA DLA KANDYDATÓW NA ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH NA ROK AKADEMICKI 2016/2017

§  1.
1.
W przypadku osób zainteresowanych przyjęciem na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych prowadzi się jedno postępowanie rekrutacyjne w sprawie przyjęcia na studia oraz przyjęcia do służby kandydackiej.
2.
Limit miejsc dla kandydatów na żołnierzy zawodowych określa Minister Obrony Narodowej w drodze rozporządzenia wydanego na podstawie art. 8 ust. 10 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.
3.
Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza się na studia wyższe. Wstępnego podziału na specjalności w ramach danego kierunku studiów dokonuje się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Preferowaną specjalność studiów kandydat określa we wniosku o przyjęcie na studia. Kandydat ma prawo określić do trzech specjalności studiów. W przypadku nieprzyjęcia na pierwszą specjalność, kandydat jest rozpatrywany kolejno na drugiej i trzeciej określonej przez siebie specjalności studiów.
§  2.
Komisje rekrutacyjne
1.
Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza właściwa Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna powołana w trybie określonym w statucie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.
2.
Nadzór nad postępowaniem rekrutacyjnym sprawuje Uczelniana Komisja Rekrutacyjna Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych powołana w trybie określonym w statucie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych
3.
Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna podejmuje decyzje w sprawie przyjęcia na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych.
4.
Od decyzji Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej osobie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia odwołania w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Decyzję ostateczną w administracyjnym toku instancji podejmuje Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych po rozpatrzeniu wniosku Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej.
§  3.
Wniosek o powołanie do służby kandydackiej
1.
O przyjęcie na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych może ubiegać się osoba spełniająca niżej wymienione warunki określone w art. 124 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 1414, z późn. zm.):
1)
niekarana sądownie;
2)
posiadająca obywatelstwo polskie;
3)
posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej;
4)
posiadająca wiek co najmniej 18 lat, w dniu powołania do służby kandydackiej;
5)
posiadająca świadectwo dojrzałości.
2.
Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych, w terminie do dnia 31 marca 2016 r., składa do Rektora-Komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych wniosek o powołanie do służby kandydackiej zawierający kwestionariusz osobowy wraz z kwestionariuszem osobowym według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 listopada 2014 r. sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. poz. 1627).
3.
Do wniosku dołącza się:
1)
życiorys;
2)
skrócony odpis aktu urodzenia;
3)
oświadczenie kandydata o tym, że nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
4.
Bezpośrednio przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego, nie później niż w pierwszym dniu egzaminów wstępnych, kandydat składa:
1)
świadectwo dojrzałości;
2)
świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej (w przypadku, gdy kandydat nie zdawał na egzaminie maturalnym przedmiotów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym);
3)
informację o osobie z Krajowego Rejestru Karnego, aktualną na dzień rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego (wystawioną z datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego);
4)
inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje lub umiejętności uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym;
5)
kserokopię dowodu osobistego;
6)
aktualną fotografię kandydata zgodną z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodu osobistego;
7)
oświadczenie o kontynuowaniu lub ukończeniu studiów na innych kierunkach studiów stacjonarnych w uczelni publicznej;
8)
potwierdzenie dokonania opłaty z tytułu egzaminów wstępnych - nie później niż na 7 dni przed pierwszym dniem tych egzaminów.
5.
Kandydat legitymujący się świadectwem dojrzałości uzyskanym za granicą składa dodatkowo zaświadczenie o nostryfikacji potwierdzające równoważność świadectwa uzyskanego za granicą z polskim świadectwem dojrzałości, wydane przez kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata oraz tłumaczenie świadectwa dojrzałości na język polski potwierdzone przez tłumacza przysięgłego. Komisja dokonuje przeliczenia ocen na zagranicznym świadectwie dojrzałości według zasad dotyczących kandydatów na studia cywilne, z zastrzeżeniem zasad określonych w Tabeli 1 i Tabeli 5.
6.
Niedostarczenie w terminie dokumentów, o których jest mowa w ust. 3-5 jest równoznaczne z rezygnacją z postępowania rekrutacyjnego i skutkuje skreśleniem z listy kandydatów.
§  4.
Badania lekarskie
1.
Od osób ubiegających się o przyjęcia na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych wymagane są szczególne predyspozycje zdrowotne, w tym odpowiednie dla personelu lotniczego. Osoba ubiegająca się o przyjęcia na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych, po złożeniu wniosku, otrzymuje zawiadomienie o terminie i miejscu badań lekarskich.
2.
Badania lekarskie dla kandydatów na studia przebiegają w dwóch etapach:
1)
etap I - badania we właściwej Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej orzekającej o zdolności fizycznej i psychicznej do zawodowej służby wojskowej oraz o baraku przeciwwskazań psychologicznych do służby;
2)
etap II - badania specjalistyczne w Rejonowej Wojskowej Komisji Lotniczo- Lekarskiej w Warszawie.
3.
Uzyskanie wymaganych orzeczeń lekarskich, o których mowa w ust. 2, ustalających wymaganą kategorię zdrowia na wybraną specjalność jest jednym z warunków przyjęcia na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych.
§  5.
Postępowanie rekrutacyjne
1.
Postępowanie rekrutacyjne obejmuje:
1)
analizę wyników na świadectwie dojrzałości z następujących przedmiotów: matematyka, fizyka, język angielski;
2)
test znajomości języka angielskiego, jeżeli nie był przedmiotem egzaminu maturalnego;
3)
sprawdzian sprawności fizycznej;
4)
rozmowę kwalifikacyjną.
2.
Zasady naliczania punktów kwalifikacyjnych za przedmioty uwzględniane w postępowaniu określone są w Tabeli 1.

Tabela 1. Przedmioty maturalne stanowiące podstawę kwalifikacji.

PrzedmiotySposób obliczenia PmUwagi
Matematyka, fizyka, język angielski (część pisemna)Pm =

W∙ Wmn +W∙ Wfizn +W∙ Wan

Dla kandydatów posiadających świadectwo dojrzałości uzyskane w systemie "nowej matury" lub posiadających dyplom matury międzynarodowej.
Pm =

Wm+ Wfiz +0,5Wa

Dla kandydatów posiadających świadectwo dojrzałości w systemie "starej matury".

Gdzie:

Pm - liczba punktów kwalifikacyjnych uzyskana z egzaminu maturalnego z matematyki, fizyki, języka angielskiego lub z testu znajomości języka angielskiego (jeśli nie był przedmiotem egzaminu maturalnego) lub uzyskana z ocen ze świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej z matematyki i/lub fizyki, przeliczona na punkty kwalifikacyjne;

Wmn - punkty z egzaminu maturalnego z matematyki, obliczone na podstawie Tabeli 4 wg "nowej matury " lub Tabeli 5 wg matury międzynarodowej;

Wfizn - punkty z egzaminu maturalnego z fizyki, obliczone na podstawie Tabeli 4 wg "nowej matury " lub Tabeli 5 wg matury międzynarodowej;

Wan - punkty z egzaminu maturalnego z języka angielskiego, obliczone na podstawie Tabeli 4 wg "nowej matury " lub Tabeli 5 wg matury międzynarodowej;

W - waga (wskaźnik) wyniku egzaminu maturalnego z matematyki, fizyki i języka angielskiego;

W=1 - jeżeli egzamin maturalny był zdawany na poziomie rozszerzonym wg "nowej matury" lub na poziomie HL matury międzynarodowej;

W=0,4 - jeżeli egzamin maturalny był zdawany na poziomie podstawowym wg "nowej matury" lub na poziomie SL matury międzynarodowej.

Wm - punkty z egzaminu maturalnego z matematyki, obliczone na podstawie Tabeli 2, wg "starej matury";

Wfiz - punkty z egzaminu maturalnego z fizyki, obliczone na podstawie Tabeli 2, wg "starej matury";

Wa - punkty z egzaminu maturalnego z języka angielskiego, obliczone na podstawie Tabeli 2, wg "starej matury ";

Uwaga:

Osoby, które nie zdawały matematyki i/lub fizyki na maturze, będą kwalifikowane na podstawie ocen z tych przedmiotów ze świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej przeliczanych na punkty według Tabeli 3.

Tabela 2. Sposób zamiany ocen uzyskanych wg "starej matury" na punkty (wg skali ocen od 2 do 6):

OcenaPunkty
230
350
475
590
6100

Tabela 3. Sposób zamiany ocen uzyskanych za przedmioty niezdawane na maturze na punkty (wg skali ocen od 2 do 6):

Ocena końcowa ze świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej z matematyki i/lub fizykiPunkty
210
320
430
535
640

Tabela 4. Sposób zamiany ocen uzyskanych wg "nowej matury" na punkty kwalifikacyjne:

Wyniki w procentachPunkty
Wynik procentowy1 procent = 1 punkt

Tabela 5. Sposób zamiany wyników uzyskanych na maturze międzynarodowej na punkty kwalifikacyjne:

Wyniki uzyskane na maturze międzynarodowejPunkty
7100
685
570
456
342
228
114
3.
Kandydaci, którzy nie zdawali na maturze języka angielskiego, zdają w trakcie postępowania rekrutacyjnego egzamin testowy, na poziomie rozszerzonym. Kandydat może uzyskać z (Wan) od 0 do 100 pkt. Warunkiem uzyskania kwalifikacji z języka angielskiego (zaliczenia egzaminu) jest zdobycie co najmniej 30 % punktów (tj. 30 pkt).
4.
Laureaci olimpiad przedmiotowych stopnia centralnego z matematyki, fizyki i języka angielskiego otrzymują maksymalną ilość punktów z danego przedmiotu (100 pkt.).
5.
Zasady kwalifikacji z wychowania fizycznego (sprawdzianu sprawności fizycznej):
1)
Kandydaci przystępują do czterech konkurencji sportowych i uzyskują punkty kwalifikacyjne według zasad określonych w Tabeli 6.
2)
Test obejmuje następujące konkurencje sportowe:
a)
kobiety:
test siły - uginanie ramion na ławeczce na liczbę powtórzeń;
test szybkości - bieg na 100 m;
test wytrzymałości - bieg na 1000 m.
b)
mężczyźni:
test siły - podciąganie na drążku na liczbę powtórzeń;
test szybkości - bieg na 100 m;
test wytrzymałości - bieg na 1000 m.
c)
kobiety i mężczyźni:
pływanie 50 m stylem dowolnym na czas.
3)
Kolejność zdawanych konkurencji jest następująca: test siły, test szybkości, test wytrzymałości, pływanie.
4)
Czas trwania testu: test realizowany jest w ciągu jednego dnia.
5)
Opisy konkurencji:
a)
uginanie i prostowanie ramion w podporze leżąc przodem na ławeczce: na komendę "gotów" ćwicząca(y) wykonuje podpór przodem leżąc na ławeczce, nogi złączone lub w lekkim rozkroku - maksymalnie na szerokość bioder. Na komendę "ćwicz" ugina ramiona tak, aby stawy barkowe znalazły się poniżej stawów łokciowych (sylwetka wyprostowana, tzn. barki, biodra i kostki leżą w linii prostej), następnie wraca do podporu i ponawia ćwiczenia. Ćwiczenie wykonuje się w jednym ciągu, bez przerw pomiędzy kolejnymi powtórzeniami. Oceniający głośno liczy ilość zaliczonych powtórzeń. Jeżeli ćwiczący wykona ćwiczenie niezgodnie z opisem oceniający podaje ostatnią ilość wykonanych poprawnie powtórzeń.
b)
bieg na 100 m - start niski: na sygnał "na miejsca" startująca(y) ustawia się w blokach startowych, na komendę "gotów" unosi biodra w górę; następnie na sygnał startuje i biegnie jak najszybciej do mety.

Czas mierzy się z dokładnością do 1/10 sekundy.

c)
bieg na 1000 m: na sygnał "na miejsca" startująca(y) staje przed linią startu w pozycji wysokiej; na sygnał biegnie odpowiadającym mu tempem do linii mety. Czas mierzy się z dokładnością do 1 sekundy.
d)
podciąganie na drążku: ćwiczący chwyta drążek nachwytem na szerokość barków i wykonuje zwis prosty. Na sygnał zgina ręce w stawach łokciowych i podciąga ciało tak wysoko, aby broda znalazła się nad drążkiem. Po czym bez chwili odpoczynku powraca do zwisu prostego. Ćwiczenie powtarza bez przerwy tyle razy, ile może. Wynikiem jest liczba pełnych podciągnięć (broda nad drążkiem).

Test zostaje przerwany jeżeli startujący zrobi przerwę wynoszącą dwie sekundy i dłuższą. Startujący nie może wykonywać ruchów wahadłowych nóg i całego ciała - podciągnięcia wykonuje się siłą.

e)
pływanie 50 m: odbywa się na krytej pływalni 25-metrowej w stroju kąpielowym. Skok startowy wykonuje się na głowę z wysokości minimum 50 cm od lustra wody (dopuszcza się start z wody).

Na komendę "na miejsca" startujący zajmuje pozycję na słupku startowym. Na komendę "start" startujący wykonuje skok do wody i pokonuje jak najszybciej dystans 50 m (dwie długości basenu) stylem dowolnym. Pomiar czasu następuje w chwili dotknięcia krawędzi basenu dłonią. Czas mierzy się z dokładnością do 1 sekundy.

Tabela 6. Kryteria kwalifikacji ze sprawdzianu sprawności fizycznej

Punkty kwalifikacyjneKOBIETYMĘŻCZYŹNI
Uginanie ramion na ławeczce (liczba powtórzeń)100 m (sek.)1000 m (min.)Pływanie 50 m (sek.)Podciąganie się na drążku (liczba powtórzeń)100 m (sek.)1000 m (min.)Pływanie 50 m (sek.)
0<10>16,5>4,35<5>14,0>3,46
51016,54,35Przepłynięcie514,03,46przepłynięcie
61116,44,331203,45110
71216,34,31115613,83,44105
81316,24,291103,43100
91416,14,2710573,4295
101516,04,2510013,73,4190
111615,94,239583,4085
121715,84,21903,3980
131815,74,1985913,63,3875
141915,64,17803,3770
152015,54,1575103,3665
162115,44,137013,53,3560
172215,34,1267113,3457
182315,24,11643,3254
192415,14,10621213,43,3052
202515,04,08603,2850
212614,94,0658133,2648
222714,84,045613,33,2446
232814,74,0254143,2244
242914,64,00523,2142
253014,53,58501513,23,2040

Uwaga:

Pwf - liczba punktów kwalifikacyjnych ze sprawności fizycznej, obliczona po zsumowaniu punktów z czterech konkurencji (odpowiednio dla kobiet i mężczyzn) wg Tabeli 6. Kandydat może uzyskać maksymalnie 100 pkt., to jest 25 pkt. za każdą konkurencję. Wszystkie konkurencje testu odbywają się w ubiorze sportowym, opisanym, w "Międzynarodowym Teście Sprawności Fizycznej", (krótkie spodenki gimnastyczne, koszulka odsłaniająca stawy łokciowe, buty sportowe bez kolców, pływanie - strój kąpielowy). Warunkiem uzyskania kwalifikacji ze sprawności fizycznej jest zdobycie co najmniej 30 % punktów z testu sprawności fizycznej (tj. co najmniej 30 pkt).

6.
Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza, z zastrzeżeniem ust. 8, Wydziałowa Komisję Rekrutacyjna. Rozmowa kwalifikacyjna ma charakter oceniający predyspozycje kandydata do kształcenia w określonej specjalności oraz jego motywację do pełnienia zawodowej służby wojskowej - oceny rozmowy dokonuje się zgodnie z zasadami określonymi w Tabeli nr 7.
7.
W wyniku rozmowy kwalifikacyjnej kandydat może uzyskać (Pr) od 0 do 40 pkt, a w przypadku kandydatów na specjalność pilotaż statku powietrznego od 0 do 140 pkt. Pozytywny wynik kwalifikacji oznacza uzyskanie przez kandydata minimum 30 % punktów określonych w Tabeli 7 w części Lp. 1 i 2 (tj. min. 12 pkt). W części Lp. 3 Tabeli 7 kandydat może uzyskać 0 punktów.

Tabela 7. Ocena rozmowy kwalifikacyjnej:

Lp.Oceniany elementIlość punktów
1.Predyspozycje kandydata do pełnienia zawodowej służby wojskowej - postawa, logiczność wypowiedzi, sposób zachowania oraz działalność społeczna, organizacyjna i sportowa, w tym:0-20
a) postawa

(oceny prezentowanej postawy dokonuje komisja, w szczególności poprzez ocenę całokształtu przebiegu rozmowy, sposobu prezentacji kandydata, logiczności wypowiedzi, przejawianych predyspozycji do kształcenia w uczelni wojskowej i predyspozycji do pełnienia zawodowej służby wojskowej w danym korpusie osobowym, w tym działalności społecznej i organizacyjnej)

0-10
b) osiągnięcia sportowe:

- aktywne uprawianie sportu w zespołach sportowych (np. szkolnym klubie sportowym) - do 4 punktów,

- osiągnięcia sportowe szczebla ponadszkolnego, do wojewódzkiego/okręgowego włącznie - do 8 punktów,

- osiągnięcia sportowe na szczeblu krajowym lub międzynarodowym - do 10 punktów;

- łącznie nie więcej niż 10 punktów.

0-10
2.Motywacja do pełnienia zawodowej służby wojskowej, w tym w lotnictwie wojskowym (wiedza wojskowa i lotnicza), w tym:0-20
a) motywacje do podjęcia zawodowej służby wojskowej (oceniane na podstawie rozmowy lub testu),0-3
b) wiedza o lotnictwie - odpowiedź na każde z trzech pytań oceniana jest w skali: od 0 do 3 punktów - łącznie maksymalnie 9 pkt0-9
c) ukończenie klasy mundurowej w szkole ponadgimanzjalnej0 lub 5
d) działalność w organizacjach proobronnych (1 pkt za każdy rok działalności, łącznie nie więcej jednak niż 3 pkt)0-3
3.Predyspozycje kandydata do pełnienia służby zawodowej w lotnictwie wojskowym (ocena doświadczenia lotniczego wg Tabeli 8) - tylko w przypadku kandydatów na specjalność pilotaż statku powietrznego0-100

Tabela 8. Zasady przeliczania punktów za udokumentowane doświadczenie lotnicze (dotyczy kandydatów na specjalność pilotaż statku powietrznego):

Doświadczenie lotniczeUwagi
1) licencja pilota samolotowego - 50 pkt;

2) nalot na samolotach* - godzina nalotu - 1 pkt, jednak łącznie nie więcej niż 20 pkt;

Plot - punkty za doświadczenie lotnicze oblicza się na podstawie Książki lotów (skoków).

Kandydat może uzyskać maksymalnie 100 pkt z poz. 1 - 4.

Plot = 0 - 100 pkt.

albo (zamiast pkt 1 i 2): nalot uzyskany w ramach szkolenia selekcyjnego, ilość punktów określa komisja po zakończeniu selekcyjnego szkolenia lotniczego na podstawie uzyskanej opinii - Kandydat może uzyskać od 0 do 20 pkt ** w zależności od oceny przebiegu szkolenia
3) III klasa pilota szybowcowego - 10 pkt

- albo: licencja pilota szybowcowego - 20 pkt

(tj. maksymalnie 20 pkt za doświadczenie szybowcowe);

4) skoki ze spadochronem - jeden skok - 1 pkt, jednak nie więcej niż 10 pkt.

* poprzez nalot na samolotach rozumie się:

a) w przypadku osób posiadających licencję pilota samolotowego - nalot dowódczy ponad wymagany do uzyskania tej licencji,

b) w przypadku osób, które nie posiadają licencji pilota samolotowego - nalot ogólny, potwierdzony wylotem samodzielnym (minimum 10 kręgów). Osoby, które nie posiadają licencji pilota samolotowego lub nie posiadają nalotu, o którym mowa wyżej kierowane są na lotnicze szkolenie selekcyjne.

** jeśli za nalot uzyskany w trakcie szkolenia selekcyjnego kandydat uzyska 0 punktów (negatywna opinia) - nie może być kwalifikowany na specjalność pilotaż statku powietrznego.

6.
W rozmowie kwalifikacyjnej mogą uczestniczyć przedstawiciele Inspektoratu Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
7.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na więcej niż jeden kierunek studiów dla kandydatów na żołnierzy zawodowych może złożyć wniosek o uznanie wyników testu znajomości języka angielskiego lub wyników sprawdzianu sprawności fizycznej uzyskanych w postępowaniu rekrutacyjnym prowadzonym w tym samym roku na inny kierunek studiów dla kandydatów na żołnierzy zawodowych we WSOSP. W tym wypadku kandydat nie zdaje po raz drugi testu znajomości języka angielskiego lub sprawdzianu sprawności fizycznej.
8.
Właściwa Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna, w drodze uchwały, może powołać egzaminatorów do przeprowadzenia egzaminu z języka angielskiego, sprawdzianu sprawności fizycznej lub do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, spośród osób posiadających odpowiednie kwalifikacje naukowe lub zawodowe. Z przeprowadzonych przez egzaminatorów rozmów, sprawdzianów i egzaminów sporządza się protokół.
§  6.
Wynik postępowania rekrutacyjnego
1.
Kandydat w ramach postępowania rekrutacyjnego oceniany jest przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną zgodnie z zasadami określonymi w paragrafach poprzedzających.
2.
Wynik postępowania rekrutacyjnego, z zastrzeżeniem ust. 3, ustala się następująco:

Wynik rekrutacji = Pm + Pwf + Pr

gdzie:

- Pm - liczba punktów kwalifikacyjnych uzyskana z egzaminu maturalnego z matematyki, fizyki, języka angielskiego lub z testu znajomości języka angielskiego (jeśli nie był przedmiotem egzaminu maturalnego) lub uzyskana z ocen ze świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej z matematyki i/lub fizyki, przeliczona na punkty kwalifikacyjne;

- Pwf - liczba punktów kwalifikacyjnych uzyskana z testów kwalifikacyjnych ze sprawności fizycznej;

- Pr - punkty kwalifikacyjne uzyskane w wyniku rozmowy kwalifikacyjnej.

3.
Warunkiem koniecznym kwalifikacji kandydata na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych jest uzyskanie co najmniej 30 punktów z testu sprawności fizycznej, co najmniej 30 punktów z testu znajomości języka angielskiego jeśli nie był przedmiotem egzaminu maturalnego i minimum 12 punktów z rozmowy kwalifikacyjnej w części opisanej w Tabeli nr 7 - Lp. 1 i 2. Osoba, która nie spełni warunków określonych w zdaniu pierwszym uzyskuje 0 punktów z postępowania rekrutacyjnego.
4.
Na studia zakwalifikowani zostaną kandydaci, którzy uzyskają kolejno największą liczbę punktów kwalifikacyjnych i w rankingu danej specjalności znajdą się na pozycji objętej limitem miejsc.
5.
W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów o zakwalifikowaniu kandydata decyduje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna biorąc pod uwagę grupę zdrowia oraz doświadczenie lotnicze.
6.
Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna ustala również, z zachowaniem zasad określonych w niniejszej uchwale, listy kandydatów rezerwowych w poszczególnych specjalnościach, którym proponuje przyjęcie w przypadku rezygnacji kandydatów przyjętych.
7.
Wyniki postępowania rekrutacyjnego są jawne. Jawność wyników postępowania rekrutacyjnego realizuje się poprzez ogłoszenie imiennej listy osób zakwalifikowanych na pierwszy rok studiów oraz listy rezerwowej - o ile została utworzona. Kandydat ma prawo wglądu do swoich wyników postępowania rekrutacyjnego.
8.
Osoba, która nie została przyjęta na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych może ubiegać się o przyjęcia na studia cywilne na zasadach określonych dla danego kierunku, poziomu i profilu kształcenia.
§  7.
Postanowienia końcowe
1.
Osoba powołana do służby kandydackiej pełni tę służbę od dnia stawienia się do służby w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych.
2.
Z osobą ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej podpisuje się umowę określającą warunki zwrotu poniesionych kosztów na jej utrzymanie i naukę.
3.
Osoba powołana do służby kandydackiej staje się żołnierzem w czynnej służby wojskowej z dniem stawienia się do tej służby i otrzymuje tytuł podchorążego z dniem rozpoczęcia pełnienia służby kandydackiej.
4.
Osoba powołana do służby kandydackiej odbywa podstawowe szkolenie wojskowe, które kończy się złożeniem przysięgi wojskowej.
5.
Osoba, która rozpoczęła pełnienie służby kandydackiej staje się studentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z chwilą immatrykulacji i złożenia ślubowania, którego treść określa Statut Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.
§  8.
1.
Kandydatów na żołnierzy zawodowych odbywających studia pierwszego stopnia w tym charakterze w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych przyjmuje się na studia drugiego stopnia w postępowaniu rekrutacyjnym polegającym na analizie ocen na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia, jeśli umowa o pełnienie służby kandydackiej przewiduje kontynuację kształcenia na studiach drugiego stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1 posiadać muszą kwalifikacje pierwszego stopnia nie później niż ostatniego dnia poprzedzającego semestr rozpoczęcia studiów drugiego stopnia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych w roku planowego ukończenia studiów pierwszego stopnia.
1 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 12/MON z dnia 2 maja 2016 r. (Dz.Urz.MON.2016.84) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 maja 2016 r.
2 zasady kierowania żołnierzy zawodowych na studia do WAT normują przepisy ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych
3 wyrażone w skali punktowej wynikającej, w stosunku 1:1, ze skali procentowej
4 Wyrażone w skali punktowej.
5 Z egzaminu maturalnego
6 Na podst. warunków uchwalonych przez Senat na lata 2015 - 2017
7 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 12/MON z dnia 2 maja 2016 r. (Dz.Urz.MON.2016.84) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 maja 2016 r.