Ustalenie stałej sieci powierzchni prognostycznych w nadleśnictwach znajdujących się w zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Piła oraz ustalenie procedury sporządzania corocznego raportu retrospektywno-prognostycznego z obserwacji dokonywanych na tych powierzchniach.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2006.10.47 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 października 2006 r.

ZARZĄDZENIE Nr 45
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 14 września 2006 r.
w sprawie dalszych zmian i ustalenia jednolitego tekstu zarządzenia nr 32 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 19 lipca 2006 r. w sprawie ustalenia stałej sieci powierzchni prognostycznych w nadleśnictwach znajdujących się w zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Piła oraz ustalenia procedury sporządzania corocznego raportu retrospektywno-prognostycznego z obserwacji dokonywanych na tych powierzchniach, zmienionego zarządzeniem nr 39 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 30 sierpnia 2006 r.

ZO-7200-24/2006

Na podstawie § 6 Statutu Lasów Państwowych1 w wykonaniu zadań, o których mowa w art. 13a, ust. 1, pkt 12, art. 33, ust. 3, pkt 33, art. 33, ust. 3, pkt 44, art. 33, ust. 3, pkt 85, art. 56, ust. 2, w powiązaniu z art. 58, ust. 2, pkt 1, 2 i 56, art. 33, ust. 3, pkt 67 ustawy o lasach zarządzam, co następuje:

§  1.
Do zarządzenia nr 32 dyrektora generalnego Lasów Państwowych, o którym mowa w tytule, wprowadza się dalsze zmiany o charakterze porządkowym, ujęte bezpośrednio w tekście jednolitym.
§  2.
Tekst jednolity zarządzenia nr 32, o którym mowa w tytule, stanowi załącznik.
§  3.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

ZARZĄDZENIE NR 32

dyrektora generalnego Lasów Państwowych

z 19 lipca 2006 r.

W SPRAWIE USTALENIA STAŁEJ SIECI POWIERZCHNI PROGNOSTYCZNYCH W NADLEŚNICTWACH ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W ZASIĘGU REGIONALNEJ DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH PIŁA ORAZ USTALENIA PROCEDURY SPORZĄDZANIA COROCZNEGO RAPORTU RETROSPEKTYWNO-PROGNOSTYCZNEGO Z OBSERWACJI DOKONYWANYCH NA TYCH POWIERZCHNIACH

(tekst jednolity)

ZO-7200-19/2006

Na podstawie § 6 Statutu Lasów Państwowych1 w wykonaniu zadań, o których mowa w art. 13a, ust. 1, pkt 12, art. 33, ust. 3, pkt 33, art. 33, ust. 3, pkt 44, art. 33, ust. 3, pkt 85, art. 56, ust. 2, w powiązaniu z art. 58, ust. 2, pkt 1, 2 i 56, art. 33, ust. 3, pkt 67 ustawy o lasach zarządzam, co następuje:

Postanowienia ogólne

§  1.
Na terenie nadleśnictw w zasięgu terytorialnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Piła ustala się sieć stałych powierzchni prognostycznych, utrwalonych w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Powierzchnie, o których mowa w § 1, służą śledzeniu i prognozowaniu zmian w ekosystemach leśnych, w tym powodowanych działalnością gospodarczą, w zakresie:
1)
dynamiki liczebności populacji strzygoni choinówki, brudnicy mniszki, cetyńców i występujących na badanym terenie gatunków biegaczowatych;
2)
różnorodności biologicznej ocenianej na podstawie średniej biomasy osobniczej biegaczowatych (SBO);
3)
pochłaniania dwutlenku węgla w aspekcie łagodzenia przez te ekosystemy efektu ocieplania klimatu.
§  3.
1.
Z obserwacji dokonywanych na wymienionych wyżej stałych powierzchniach obserwacyjnych powinien być sporządzany raport retrospektywno-prognostyczny, jako podstawa do analiz, dotyczących:
a)
prawdopodobieństwa - w skali regionalnej - zmian w populacji strzygoni choinówki, brudnicy mniszki i cetyńców, zapowiadających potrzebę podjęcia działań ochronnych o charakterze interwencyjnym, będących także sygnałem dla służb ochrony lasu w pozostałych regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych;
b)
działań w zagospodarowaniu lasu służących uniknięciu lub złagodzeniu zjawisk, o których mowa w pkt. 1), jak również zmierzających do kształtowania pożądanej różnorodności biologicznej;
c)
średniorocznego udziału ekosystemów leśnych w pochłanianiu dwutlenku węgla - z wyprowadzeniem danych odnoszących się do ogółu lasów w zarządzie Lasów Państwowych;
d)
tendencji zmian w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych na podstawie SBO - z elementami uogólnienia na wszystkie lasy w zarządzie Lasów Państwowych.
2.
Dane w raporcie, o którym mowa w ust. 1, powinny być odpowiednio wykorzystywane do:

- bieżącego planowania finansowo-gospodarczego w Lasach Państwowych, doskonalenia zasad i instrukcji urządzania, hodowli, ochrony i użytkowania lasu;

- sporządzania sprawozdań o udziale Lasów Państwowych w kształtowaniu się pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy.

Podział zadań, organizacja przedsięwzięcia oraz jego system finansowy

§  4.
1.
Prowadzenie obserwacji na stałych powierzchniach prognostycznych oraz sporządzanie raportu, o którym mowa w § 3, stanowi:
a)
wspólne przedsięwzięcie jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych w rozumieniu art. 33, ust. 3, pkt 8 i art. 58, ust. 2, pkt 1 ustawy o lasach;
b)
przedsięwzięcie na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa w rozumieniu art. 33, ust. 3, pkt 3 ustawy o lasach;
c)
przejaw oceny stanu lasów i zasobów leśnych, prognozowania: zmian w ekosystemach leśnych, leśnictwie, stanu lasów i zasobów leśnych, o których to ocenach i prognozowaniu jest mowa odpowiednio w art. 13a, ust. 1, pkt 1, art. 33, ust. 3, pkt 4, art. 58, ust. 2, pkt 5 ustawy o lasach;
d)
przejaw badań naukowych, o których mowa w art. 33, ust. 3, pkt 6 oraz art. 58, ust. 2, pkt 2 ustawy o lasach.
2.
W rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 6 grudnia 1994 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe zadania, o których mowa w ust. 1, stanowią przejaw działalności administracyjnej, prowadzonej w zakresie gospodarki leśnej w nadleśnictwach oraz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych8.
§  5.
1.
Utrzymanie stałych powierzchni prognostycznych, o których mowa w § 1, stanowi zadanie administracyjne właściwych nadleśniczych, zlecane im przez fundusz leśny na podstawie art. 56, ust. 2, w powiązaniu z art. 58, ust. 2, pkt 5 ustawy o lasach.
2.
W części, obejmującej czynności o charakterze naukowo-badawczym, zadania do wykonania na stałych powierzchniach prognostycznych nadleśniczowie zlecają Samodzielnej Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - na podstawie art. 58, ust. 2, pkt 2 ustawy o lasach - jako jednostce badawczej dysponującej materiałami obserwacyjnymi w wymienionym zakresie, sięgającymi roku 1989.
3.
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile jest obowiązany do inicjowania, koordynowania i nadzorowania nadleśniczych przy wykonywaniu przez nich zadań, o których mowa w ust. 1 i 29.
4.
Sporządzanie raportu, o którym mowa w § 3, ust. 1 oraz doprowadzanie do wykorzystywania tego raportu w sposób, o którym mowa w § 3, ust. 2, stanowi zadanie własne Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
5.
Dyrektor generalny Lasów Państwowych, na podstawie art. 58, ust. 2, pkt 2, zleca sporządzenie powołanego raportu pracowni, o której mowa w ust. 2.
§  6.
1.
Nadleśniczowie, kierujący nadleśnictwami na terenie, na którym zlokalizowane są powierzchnie stanowiące wymienioną sieć stałych powierzchni prognostycznych, ujmują zadania związane z utrzymaniem tych powierzchni w swoich planach finansowo-gospodarczych.
2.
Dyrektor generalny Lasów Państwowych pokrycie kosztów zadań, o których mowa w ust. 1 ujmuje w planie finansowym funduszu leśnego - w części dotyczącej wydatków przedmiotowych.
3.
W planie funduszu leśnego ujmuje się również kwoty służące pokryciu kosztów sporządzenia raportu rocznego, o którym mowa w § 3, ust. 1 i § 4, ust. 1.
4.
Uruchamianie i rozliczanie środków, o których mowa w ust. 2 i 3, następuje zgodnie z regulacjami, dotyczącymi sporządzania i realizacji planów finansowo-gospodarczych w Lasach Państwowych.

Postanowienia końcowe

§  7.
Z mocy niniejszego zarządzenia ustala się, że pracownia, o której mowa w § 5, ust. 2 i 5, będzie mogła wyniki wymienionych prac naukowo-badawczych używać do:
a)
publikowania wyników badań,
b)
wykorzystywania lub udostępniania w przewodach doktorskich i habilitacyjnych,
c)
prezentowania podczas wykładów, wygłaszania referatów oraz prowadzenia warsztatów naukowych.
§  8.
Raport roczny, o którym mowa w § 6, ust. 3, jest zamieszczany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Lasów Państwowych, tak aby mógł on przede wszystkim służyć racjonalizowaniu gospodarki leśnej przez wszystkich zainteresowanych właścicieli, zarządców i posiadaczy lasów.
§  9.
Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile zobowiązuje się do bezzwłocznego podjęcia prac nad sporządzeniem aneksów do planów urządzenia lasu w wymienionych nadleśnictwach, sankcjonujących funkcje celu stałych powierzchni prognostycznych, wyszczególnionych w załączniku nr 110.
§  10.
Planowanie na kolejny rok zabiegów gospodarczych na powierzchniach prognostycznych podlega zaopiniowaniu przez pracownię, o której mowa w § 5, ust. 2 i 5.
§  11.
Wykonanie zarządzenia spoczywa odpowiednio na:
1)
dyrektorze regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych,
2)
nadleśniczych, o których mowa w § 6, ust. 1,
3)
naczelniku komórki wewnętrznej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, właściwym w sprawach badań i studiów prognostycznych, służących zachowaniu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej,
4)
naczelniku komórki wewnętrznej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, właściwym w sprawie zlecania prac naukowo-badawczych (zlecanie wymienionych raportów rocznych).
§  12.
1.
Przewidywane zwiększanie sieci powierzchni prognostycznych w Lasach Państwowych będzie przedmiotem kolejnych zarządzeń dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
2.
Oceny oraz obserwacje dokonywane na stałych powierzchniach prognostycznych należy traktować jako uzupełnienie badań w zakresie monitoringu leśnego oraz część składową banku danych o lasach.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z tym że:
a)
sporządzenie aneksów do planów urządzenia lasu, o których mowa w § 9, powinno zostać zakończone do końca października 2006 r.,
b)
funkcjonowanie stałych powierzchni prognostycznych według reguł ujętych w niniejszym zarządzeniu powinno rozpocząć się od roku 2007,
c)
pierwszy raport roczny, o którym mowa wyżej, powinien zostać sporządzony do końca listopada 2007 r.

______

1 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 18 maja 1994 r. § 6 Statutu Lasów Państwowych stanowi, że "w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych dyrektor generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych"

2 Art. 13a, ust. 1, pkt 1) ustawy o lasach stanowi, że w "celu realizacji trwale zrównoważonej gospodarki leśnej Lasy Państwowe obowiązane są w szczególności do (...) prowadzenia oceny stanu lasów i zasobów leśnych oraz prognozowania zmian w ekosystemach leśnych"

3 Art. 33, ust. 3, pkt 3 ustawy o lasach stanowi, że "dyrektor generalny Lasów Państwowych inicjuje, organizuje oraz koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa"

4 Art. 33, ust. 3, pkt. 4 ustawy o lasach stanowi, że dyrektor generalny Lasów Państwowych m.in. "organizuje (...) prognozowanie w leśnictwie"

5 Art. 33, ust. 3, pkt 8 stanowi, że dyrektor generalny Lasów Państwowych "organizuje wspólne przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych"

6 Art. 56, ust. 2 ustawy o lasach stanowi, że środkami "funduszu leśnego dysponuje dyrektor generalny Lasów Państwowych. Art. 58, ust. 2, pkt 1, 2 i 5 natomiast stanowi, że środki "funduszu leśnego mogą być przeznaczone (...) na (...) wspólne przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych (..), (...) badania naukowe (...), (...) prace związane z oceną i prognozowaniem stanu lasów i zasobów leśnych"

7 Art. 33, ust. 3, pkt 6 stanowi, że dyrektor generalny Lasów Państwowych inicjuje, popiera i finansuje badania w zakresie leśnictwa oraz nadzoruje wykorzystanie wyników tych badań

8 Klasyfikacja działalności leśnej, w tym także działalności administracyjnej w zakresie gospodarki leśnej (tzw. zasadniczej działalności administracyjnej, polegającej na zarządzaniu zasobami ludzkimi i majątkowymi w ramach zwykłego zarządu) stanowić będzie przedmiot odrębnego zarządzenia dyrektora generalnego Lasów Państwowych

9 Obowiązek, o którym mowa w § 5, ust. 3 niniejszego zarządzenia, wynika z art. 34, pkt 2c ustawy o lasach, który stanowi, że dyrektor "regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych (...) inicjuje, koordynuje oraz nadzoruje działalność nadleśniczych (...)"

10 Zgodnie z art. 15, pkt. 6 ustawy o lasach za lasy ochronne mogą być uznane lasy, które (...) "mają szczególne znaczenie przyrodniczo-naukowe"; zgodnie z art. 18, ust. 4, pkt 1), lit. a - plan "urządzenia lasu powinien zawierać w szczególności "zestawienie (...) lasów ochronnych. W świetle tych przepisów dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych powinien doprowadzić do uznania stałych powierzchni prognostycznych za lasy ochronne ze względu na unikatowe znaczenie naukowo-poznawcze. W aneksie do planu urządzenia lasu należałoby doprowadzić do utrwalenia zastrzeżenia, że zadania, prowadzone na wymienionych stałych powierzchniach prognostycznych, powinny przebiegać zgodnie z programem podporządkowanym wyżej opisanej w niniejszym zarządzeniu oceno-prognostycznej funkcji celu tych powierzchni. Do czasu uznania stosowną decyzją MŚ za lasy ochronne dla celów planowania urządzeniowego, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile na podstawie § 82, ust. 7 "Instrukcji urządzania lasu" doprowadzi do utworzenia w nadleśnictwach gospodarstw specjalnych, w skład których wejdą powierzchnie prognostyczne wymienione w załączniku nr 1.

Załącznik  Nr 1

WYKAZ STAŁYCH POWIERZCHNI PROGNOSTYCZNYCH

A - drzewostan, B - gleba (skład mechaniczny, kwasowość, węgiel, azot), C - biegaczowate, D - strzygonia choinówka, E - brudnica mniszka, F - cetyńce
Lp.Nr pow. badawczejNadleśnictwoOddział, pododdziałRok obserwacjiZakres tematyczny obserwacji
1.1Tuczno233a1989-1997, 1999, 2001-2002, 2004-2006A, B, C, D
2.2Tuczno219h1989-2006A, B, C, D, E
3.3Tuczno219b1989-2006A, B, C, D, E, F
4.4Tuczno219a1989-2006A, B, C, D, E
5.5Tuczno194g1989-2006A, B, C, D, E, F
6.6Tuczno194h1989-2006A, B, C, D, E
7.7Tuczno194i1989-2006A, B, C, D, E
8.8Tuczno219c1989-1999, 2001, 2004-2006A, B, C, D, E, F
9.9Tuczno219d1989-2006A, B, C, D, E, F
10.10Tuczno219f1989-1991, 1993-2006A, B, C, D, E
11.11Tuczno195j1989-2006A, B, C, D, E, F
12.12Tuczno220b1989-2006A, B, C, D, E
13.13Tuczno197k1989-2002, 2004-2006A, B, C, D, E, F
14.14Tuczno221c1990-2006A, B, C, D, E
15.15Tuczno221a1989-2006A, B, C, D, E
16.16Tuczno196h1989-2006A, B, C, D, E, F
17.17Tuczno223a1989-2006A, B, C, D, E, F
18.18Tuczno223f1989-2006A, B, C, D, E, F
19.19Tuczno223f1989-2006A, B, C, D, E
20.20Tuczno223i1989-1997, 2000-2002-
21.40Tuczno237h1989-2006A, B, C, D, E,
22.42Tuczno237a1989-2006A, B, C, D, E, F
23.43Tuczno237g1989-2006A, B, C, D, E, F
24.44Tuczno237c1989-2006A, B, C, D
25.45Tuczno236c1989-2006A, B, C, D
26.46Tuczno236i1990-2002, 2004-2006A, B, C, D, E
27.47Tuczno236f1990-2006A, B, C, D, E, F
28.48Tuczno258g1989-2006A, B, C, D, E, F
29.49Tuczno236c1989-1996, 1999-2001, 2004-2006A, B, C, D, E
30.50Tuczno258c1989-2006A, B, C, D, E, F
31.51Tuczno236h1989-1990, 1992-2006A, B, C, D, E
32.52Tuczno258c1989-2006A, B, C, D, E
33.53Tuczno258b1989-2006A, B, C, D, E
34.54Tuczno236j1989-2006A, B, C, D, E
35.55Tuczno258a1989-2006A, B, C, D, E, F
36.56Tuczno235j1989-2006A, B, C, D, E, F
37.57Tuczno257c1989-2006A, B, C, D, E, F
38.58Tuczno257b1989-2006A, B, C, D, E, F
39.59Tuczno257a1989-2006A, B, C, D, E, F
40.60Tuczno235i1989-2006A, B, C, D, E, F
41.61Tuczno256b1989-1990, 1992-2006A, B, C, D, E
42.63Tuczno235g1989-1990, 2002-2006A, B, C, D, E
43.64Tuczno235f1989-2006A, B, C, D, E
44.65Tuczno234h1989-2002, 2004-2006A, B, C, D, E, F
45.66Tuczno234f1989-2006A, B, C, D, E
46.67Tuczno234i1989-2006A, B, C, D, E
47.68Tuczno233g1990-2006A, B, C, D, E
48.69Tuczno233g1989-2006A, B, C, D, E
49.70Tuczno233d1989-2006A, B, C, D, E, F
50.71Tuczno233f1989-1999, 2001-2002, 2004-2006A, B, C, D, E
51.72Tuczno233b1989-2006A, B, C, D, E
52.73Tuczno234c1989-2006A, B, C, D, E
53.74Tuczno234b1989-1997, 1999-2006A, C, D, E
54.75Tuczno220d1989-2006A, B, C, D, E, F
55.76Tuczno233b1989-2006A, B, C, D, E, F
56.77Tuczno234a1989-1991, 1993-2006A, B, C, D, E
57.78Tuczno219f1989-2006A, B, C, D, E
58.79Tuczno220d1989-2006A, B, C, D, E
59.80Tuczno219i1989-1999, 2001-2006A, B, C, D, E
60.81Tuczno221d1989-1999, 2001-2002, 2004-2006A, B, C, D, E
61.82Tuczno221c1990-2006A, B, C, D, E
62.83Tuczno235d1989-2006A, B, C, D, E, F
63.84Tuczno221c1989-2006A, B, C, D, E
64.85Tuczno222a1989-2006A, B, C, D, E, F
65.86Tuczno222b1989-1996, 2002, 2004-2006A, B, C, D, E
66.87Tuczno222a1989-1996, 1998-2006A, B, C, D, E, F
67.88Tuczno222d1989-2006A, B, C, D, E
68.89Tuczno222h1989-2006A, B, C, D, E, F
69.90Tuczno222g1989-2000, 2002-2006A, B, C, D, E, F
70.91Tuczno236a1989-2006A, B, C, D, E, F
71.92Tuczno256a1989-2006A, B, C, D, E, F
72.1Potrzebowice231b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
73.2Potrzebowice231b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
74.3Potrzebowice231b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
75.4Potrzebowice231b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
76.5Potrzebowice231b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
77.6Potrzebowice231b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
78.7Potrzebowice231b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
79.8Potrzebowice232b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
80.9Potrzebowice232b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
81.10Potrzebowice233b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
82.11Potrzebowice233b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
83.12Potrzebowice233b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
84.13Potrzebowice233b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
85.14Potrzebowice233b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
86.15Potrzebowice234b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
87.16Potrzebowice234b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
88.17Potrzebowice235b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
89.18Potrzebowice235b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
90.19Potrzebowice235b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
91.20Potrzebowice235b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
92.21Potrzebowice236b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
93.22Potrzebowice236b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
94.23Potrzebowice237b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
95.24Potrzebowice237b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
96.25Potrzebowice237b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
97.26Potrzebowice238b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
98.27Potrzebowice238b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
99.28Potrzebowice238b1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
100.29Potrzebowice272a1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
101.30Potrzebowice272a1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
102.31Potrzebowice272a1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
103.32Potrzebowice272a1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
104.33Potrzebowice273a1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
105.34Potrzebowice273a1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
106.35Potrzebowice273c1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
107.36Potrzebowice274a1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
108.37Potrzebowice274a1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
109.38Potrzebowice275a1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
110.39Potrzebowice276a1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
111.40Potrzebowice276a1989-1993, 1995, 1996A, C, D, E, F
112.1Zdrojowa Góra67g1992-2006C, D, E, F
113.2Zdrojowa Góra66b1992-2006C, D, E, F
114.1Trzcianka171t1992-2006C, D, E, F
115.2Trzcianka172k1992-2006C, D, E, F
116.3Trzcianka186g1992-2006C, D, E, F
117.1Kaczory141h1992-2006C, D, E, F
118.2Kaczory142a1992-2006C, D, E, F