Ustalenie ramowego, jednolitego, rzeczowego wykazu akt dla urzędów terenowych organów rządowej administracji specjalnej do spraw oświaty.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1991.7.33

Akt utracił moc
Wersja od: 30 listopada 1991 r.

ZARZĄDZENIE Nr 27
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 15 listopada 1991 r.
w sprawie ustalenia ramowego jednolitego rzeczowego wykazu akt dla urzędów terenowych organów rządowej administracji specjalnej do spraw oświaty

Na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 25 lipca 1984 r. w sprawie zasad klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (Dz. U. Nr 41, poz. 216) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się ramowy jednolity rzeczowy wykaz akt dla urzędów terenowych organów rządowej administracji specjalnej do spraw oświaty, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Kuratorzy Oświaty ustalą w oparciu o ramowy wykaz akt, o którym mowa w § 1, w porozumieniu z właściwym archiwum państwowym:
1)
rzeczowy wykaz akt dla własnej jednostki organizacyjnej,
2)
rzeczowy wykaz akt dla jednostek bezpośrednio podległych.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1991 r.

ZAŁĄCZNIK

RAMOWY JEDNOLITY RZECZOWY WYKAZ AKT

dla urzędów terenowych organów rządowej administracji specjalnej do spraw oświaty

ZASADY STOSOWANIA

1.
W urzędach terenowych organów rządowej administracji specjalnej do spraw oświaty obowiązuje bezdziennikowy system kancelaryjny oparty na jednolitym rzeczowym wykazie akt, zwanym dalej "wykazem akt".
2.
Rzeczowy wykaz akt jest stałą i jednolitą klasyfikacją akt powstających w toku działalności urzędu zawierającą zarazem podział akt na kategorie archiwalne.
3.
Wykaz akt jest podstawą do rejestrowania spraw (nie poszczególnych pism) oraz oznaczania, łączenia i przechowywania w ustalonym porządku akt spraw poszczególnych komórek organizacyjnych urzędu.
4.
Słowo "hasło" w odniesieniu do wykazu akt oznacza zwięzłe określenie zagadnienia, które wiąże się stale z tym samym symbolem liczbowym. Hasła wykazu akt są ujęte w klasyfikacji rzeczowej. Za kryterium podziału akt przyjęto treść sprawy.
5.
Wykaz akt oparty jest na systemie dziesiętnym. Oznacza to, że całość zadań urzędu dzieli się z punktu widzenia rzeczowego na dziesięć klas głównych (I rzędu) od "0" do "9". Każda z klas głównych została podzielona na dalsze 10 klas II rzędu od "00" do "99". Z kolei każda z klas drugiego rzędu została podzielone na klasy III rzędu od "000" do "999" itd.

Klasy główne "6–9" oraz niektóre klasy drugiego, trzeciego i czwartego rzędu pozostawiono wolne (rezerwa na ewentualne późniejsze wykorzystanie).

6.
Symbolika liczbowa poszczególnych haseł wykazu akt obowiązuje wszystkie komórki organizacyjne urzędu. Stosuje się ją łącznie z symbolami poszczególnych komórek organizacyjnych i numerem kolejnym sprawy ze spisu spraw.
7.
Rozbudowa, uzupełnienie rzeczowego wykazu akt może nastąpić tylko z oparciu o zasady podziału dziesiętnego.
8.
W uzasadnionych przypadkach kierownik urzędu może rozbudować wykaz akt w ramach istniejących symboli z zachowaniem tej samej kategorii archiwalnej. Rozbudowa wykazu akt może nastąpić na wniosek zainteresowanej komórki organizacyjnej urzędu.
9.
Każda komórka organizacyjna wybiera z rzeczowego wykazu akt te pozycje (hasła razem z symbolami cyfrowymi), które występują w jej działalności i odpowiadają zagadnieniom przez nią opracowanym.
10.
Wykaz akt obok klasyfikacji rzeczowej zawiera również klasyfikację akt według ich wartości archiwalnej. Dokumentacja wytworzona w urzędzie dzieli się pod względem wartości archiwalnej na 2 kategorie:
a)
posiadającą wartość historyczną – materiały archiwalne
b)
posiadającą wyłącznie wartość praktyczną – dokumentację niearchiwalną.
11.
Dla oznaczenia kategorii materiałów archiwalnych posiadających wartość historyczną używa się symbolu "A". Materiały tej kategorii po upływie 25 lat przekazuje się do właściwego archiwum państwowego.
12.
Dla oznaczenia kategorii dokumentacji niearchiwalnej nie posiadających wartości historycznej, używa się symbolu "B":

– symbolem "B", z dodaniem cyfr arabskich, określających terminy przechowywania dokumentacji niearchiwalnej (np. B3), oznacza się materiały o czasowym znaczeniu praktycznym, które mają być przekazane na makulaturę po ustalonym w wykazie akt okresie przechowywania po uprzednim uzyskaniu zezwolenia właściwego archiwum państwowego. Okres przechowywania liczy się w pełnych latach kalendarzowych, poczynając od 1 stycznia roku następnego po utracie praktycznego znaczenia materiałów dla potrzeb urzędu oraz dla celów kontrolnych i innych (np. B3 – 3 lata);

– do kategorii BE zalicza się materiały, które po upływie obowiązującego okresu przechowywania w archiwum zakładowym podlegają ekspertyzie archiwalnej. Ekspertyzę akt przeprowadza właściwe archiwum państwowe, które może dokonać zmiany kwalifikacji archiwalnej takich materiałów;

– do kategorii Bc zalicza się akta manipulacyjne, które tracą wartość praktyczną już w komórce organizacyjnej. Są to z reguły materiały pomocnicze służące do opracowania różnych spraw. Okres przechowywania tych materiałów nie przekracza 2 lat. Sposób brakowania i przekazywania ich na zniszczenie należy uzgodnić z właściwym archiwum państwowym.

13.
Wszystkie dokumenty (pisma) dotyczące tej samej sprawy tworzą akta sprawy. Akta szeregu spraw dotyczących tego samego zagadnienia z danego roku kalendarzowego, łączy się w jednej teczce lub kilku teczkach w zależności od ilości akt.

Niezależnie od ilości teczek, określona grupa spraw zaliczanych przedmiotowo do danego hasła wymienionego w rzeczowym wykazie akt, oznaczona jest symbolem klasyfikacyjnym danego hasła i będzie zakwalifikowana do tej samej kategorii archiwalnej.

14.
Teczki zakłada się tylko dla klas końcowych wykazu akt. W zależności od ilości akt, jedna teczka może zawierać sprawy dotyczące dwóch lub więcej haseł. W takim przypadku na okładce teczki umieszcza się hasła i symbole przechowywanych w niej akt, a wewnątrz teczki poszczególne grupy rozdziela się przykładami, dla których zakłada się spisy spraw.

Zasadą jest niełączenie akt o różnych kategoriach archiwalnych w jednej teczce.

15.
Dla każdej teczki aktowej odpowiadającej końcowej klasie wykazu akt zakłada się spisy spraw, w których rejestruje się sprawę i nadaje jej znak.
16.
Znak sprawy jest stałą cechą rozpoznawczą sprawy. Każde pismo dotyczące tej samej sprawy otrzymuje identyczny znak. Znak sprawy zawiera:

– symbol literowy urzędu i znak rozpoznawczy komórki organizacyjnej (np. KOW. I),

– symbol liczbowy hasła wg jednolitego rzeczowego wykazu akt (np. 012),

– liczbę kolejną, pod która sprawa została zarejestrowana w spisie spraw (np. 16),

– dwie ostatnie liczby wskazują rok, w którym sprawę wszczęto (np. 91).

Poszczególne elementy znaku sprawy oddziela się kropką, przecinkiem, kreskami poziomymi oraz kreską poprzeczną np. KOW.I.012-16/91.

Spis haseł klasyfikacyjnych I i II stopnia

Symbol cyfrowyNazwa hasła klasyfikacyjnegoStrona
0ZARZĄDZENIA1
00Organy kolegialne1
01Organizacja2
02Akty normatywne pomoc prawna4
03Planowanie, sprawozdawczość i statystyka4
04Informatyka6
05Skargi i wnioski6
06Wydawnictwa, obsługa prasowa, informacyjna, popularyzacyjna7
07Współdziałanie7
08Kontakty zagraniczne8
09Kontrole, lustracje, wizytacje8
1KADRY9
10Ogólne zasady pracy i płac9
11Zatrudnienie9
12Ewidencja osobowa10
13Bezpieczeństwo i higiena pracy11
14Szkolenie i doskonalenie zawodowe pracowników11
15Metody pracy – racjonalizacja i wynalazczość pracownicza12
16Dyscyplina pracy12
17Sprawy socjalno-bytowe13
18Ubezpieczenia osobowe13
2ŚRODKI RZECZOWE14
20Inwestycyjne i remonty kapitalne14
21Administracja nieruchomościami14
22Gospodarka materiałowa15
23Transport i łączność16
24Ochrona zakładu pracy16
3EKONOMIKA17
30Podstawowe zasady gospodarki finansowej17
31Realizacja planów finansowych17
32Rozliczenia18
33Księgowość materiałowo-towarowa i kosztów18
34Inwentaryzacja18
35Dyscyplina finansowa19
4NAUCZANIE I WYCHOWANIE19
40Organizacja i programy pracy dydaktyczno-wychowawczej19
41Realizacja programów oraz wyniki nauczania i wychowania20
42Uczniowie i wychowankowie22
43Warsztaty szkół zawodowych24
44Nauczanie zawodu24
45Nauczanie na kursach25
46Przysposobienie obronne25
5ŚRODKI NAUCZANIA25
50Pomoce naukowe31
51Biblioteki szkolne i pedagogiczne31
52Lektury szkolne31
53Czytelnictwo31

RZECZOWY WYKAZ AKT

Symbole klasyfikacyjneHasło klasyfikacyjneKategoria archiwalna*)Uwagi
IIIIIIIV
1234567
0ZARZĄDZANIE
00Organy kolegialne
000Stałe organy kolegialne własnej jednostkiADla każdego organu osobna teczka i jego nazwa
001Organy zarządzające i wykonawczeA
002Komisje własne (stałe i doraźne)APosiedzenia, uchwały i wnioski oraz ich realizacja
003Konferencje, zjazdy, narady, organizowane przez własną jednostkęAEwentualnie dla każdej konferencji, zjazdu, narady osobna teczka i jej nazwa
004Udział w konferencjach, zjazdach, naradach organizowanych przez obce jednostkiBE5Wystąpienia własne, referaty, opracowania, notatki, sprawozdania kat. A.
005Obsługa organizacyjno-techniczna organów kolegialnychBcKorespondencja operacyjna
01Organizacja
010Podstawy prawne dotyczące własnej jednostkiAPrzepisy ogólnopaństwowe, resortowe, branżowe dotyczące własnej jednostki
011Podstawy prawne dotyczące działania jednostek podległychAPrzepisy ogólnopaństwowe, resortowe, branżowe dotyczące własnej jednostki
012Organizacja własnej jednostkiAStatuty, schematy i regulaminy organizacyjne, zakresy działania itp.
013Organizacja podległych jednostek administracji szkolnejAPrzepisy ogólnopaństwowe, resortowe, branżowe, dotyczące własnej jednostki
014Organizacja i sieć szkół i placówek oświatowo-wychowawczychAPrzepisy ogólnopaństwowe, resortowe, branżowe, dotyczące własnej jednostki
015Organizacja gospodarstw pomocniczych i warsztatów szkolnychAPrzepisy ogólnopaństwowe, resortowe, branżowe, dotyczące własnej jednostki
016Organizacja biurowości. Archiwum zakładowe, biblioteka
0160Przepisy kancelaryjne i archiwalneAInstrukcja kancelaryjna, wykaz akt, instrukcja o organizacji i zakresie działania archiwum zakładowego
0161Urządzenia biurowe, pomoce i materiały biuroweB5
0162Formularze i druki własneAOpracowanie wzorów
0163Ewidencja pieczęci i pieczątekAZbiór odcisków pieczęci i pieczątek
0164Godła, tablice urzędowe, informatoryB10
0165Dowody doręczeń, opłat pocztowych itp.Bc
0166Ewidencja zasobu archiwum zakładowegoASpisy zdawczo-odbiorcze, wykazy, udostępnianie akt
0167Gromadzenie zasobu bibliotecznegoB5
0168Ewidencja zasobu bibliotecznegoB50Księgi inwentarzowe, katalogi.
0169Udostępnianie zasobu bibliotecznegoBc
02Akty normatywne, pomoc prawna
020Zbiór aktów normatywnych władz nadrzędnychB10
021Zbiór aktów normatywnych własnej jednostkiARozporządzenia, zarządzenia, okólniki, instrukcje, pisma okólne i wytyczne
022Interpretacja przepisów prawnychAInterpretacja własnych aktów normatywnych
023Opiniowanie aktów prawnychB5
024Opinie prawneB5
025Sprawy cywilneB10
026Sprawy arbitrażoweB3
027Sprawy karne i karno-administracyjneB5
03Planowanie, sprawozdawczość i statystykaPlany i sprawozdania ogólne, inwestycyjne, finansowe, zatrudnienia i płac (statystyczne i opisowe). Plany i sprawozdania z zakresu klas 4 i 5 w odpowiednich teczkach rzeczowych
030Zasady i metody planowania i sprawozdawczościBE5Opracowania własne, kat. A.
031Prognozowanie i planowanie perspektywiczne rozwoju szkół i placówek oświatowo-wychowawczychADla każdego typu planów osobna teczka
032Plany i sprawozdania perspektywiczne wieloletnie i roczneDla każdego typu planów osobna teczka
0320własneA
0321jednostek bezpośrednio podległychBE10
033Plany i sprawozdania okresowePółroczne, kwartalne, miesięczne
0330własneB5W przypadku braku sprawozdań rocznych – kwartalnie zalicza się do kat. A
0331jednostek bezpośrednio podległychB5
034Zmiany ustaleń planowychB10Jeżeli zawierają dane nie występujące w planach i sprawozdaniach długookresowych i nie wiążą się z klasami 4–5 – zalicza się do kat. A
035Źródłowe materiały statystyczneB5Publikacje, ankiety, karty i formularze statystyczne
036Plany, sprawozdania, opracowania statystyczne
0360własneA
0361jednostek bezpośrednio podległychBE5
04Informatyka
040Wdrażanie i rozpowszechnianie systemów i programów informatycznychA
041Eksploatacja systemów i wykorzystanie opracowańA
05Skargi i wnioski
050Przepisy własne i ich interpretacja w sprawach załatwiania skarg i wnioskówA
051Skargi i wnioski załatwiane bezpośrednioAW razie masowości tego typu spraw do kategorii A kwalifikuje się przykładowe 5–10%
052Skargi i wnioski przekazane do załatwienia wg właściwościB3
053Analiza skarg i wnioskówA
054Rejestry skarg i wnioskówA
06Wydawnictwa, obsługa prasowo-informacyjna, popularyzacja
060Wydawnictwa
0600Programy wydawnictwA
0601Publikacje pozycji wydawniczychATzw. "teki wydawnicze"
0602Rozpowszechnianie wydawnictwB2
061Informacje o działalności własnej jednostki i jednostek podległychA
062Informacje własne dla środków masowego przekazuADotyczy radia, prasy i telewizji
063Wycinki prasowe dotyczące działalności własnej jednostki i jednostek podległychA
064Popularyzacja działalności administracji szkolnej, szkół i placówek oświatowo-wychowawczychBE5M.in. wystawy, pokazy, odczyty i inne imprezy
065KronikiA
07Współdziałanie
070Współdziałanie z centralnymi jednostkami administracji państwowejBE5Opracowania własne dla tych organów, kat. A. Pozostałe akta kat. B5
071Współdziałanie z jednostkami administracji terenowejBE5Opracowania własne dla tych organów, kat. A. Pozostałe akta kat. B5
072Współdziałanie z organizacjami politycznymiBE5Opracowania własne dla tych organów, kat. A. Pozostałe akta kat. B5
073Współdziałanie z organizacjami społecznymiBE5Pozostałe akta kat. B5
074Współpraca z organizacjami młodzieżowymiBE5Pozostałe akta kat. B5
075Współpraca ze związkami zawodowymiBE5Pozostałe akta kat. B5
08Kontakty zagraniczne
080Ogólne zasady programów zagranicznych
0800jednostek nadrzędnychB10
0801własneA
081Wyjazdy zagraniczne – sprawozdaniaA
082Przyjmowanie przedstawicieli i gości zagranicznych – programy, sprawozdaniaA
083Wymiana doświadczeńB5
09Kontrole, lustracje, wizytacje
090Metodyka i technika kontroli, lustracji i wizytacjiBE5Opracowania własne kat. A
091Kontrola zewnętrzna własnej jednostkiA
092Kontrola wewnętrzna własnej jednostkiB5
093Kontrola jednostek podległychA
1KADRY
10Ogólne zasady pracy i płacDotyczy własnej jednostki i jednostek podległych
100Normy prawne z zakresu pracyA
101Taryfikatory kwalifikacyjneA
102Regulaminy pracyA
103Zasady wynagradzania i promowaniaASiatki płac, stawek, dodatki
11Zatrudnienie
110Zapotrzebowanie i werbunek pracownikówB2Oferty kandydatów – kategoria Bc
111Zwalnianie pracownikówB2Akta dotyczące konkretnych pracowników odkłada się do akt osobowych
112Opinie o pracownikachB5Jak przy klasie 111
113Rozmieszczania pracownikówBcPrzeniesienia, zastępstwa
114Zatrudnienie specjalnych kategorii pracownikówB2Kobiet, młodocianych, inwalidów, rencistów, absolwentów szkół
115Wykazy pracownikówAZestawienie ilościowe, jakościowe i zbiorcze etatów własnych i jednostek podległych
116Prace zleconeB5Umowy o prace zlecone, z własnymi pracownikami, wynagrodzenia z funduszu bezosobowego, ewidencja prac zleconych
117Nagrody, odznaczenia, karyKopie pism o przyznaniu nagród odkłada się do akt osobowych
1170Nagrody, odznaczeniaB10
1171Kary dyscyplinarneB2
1172Komisje dyscyplinarneB50
1173Kary, upomnienia, zawieszenia w służbie, utrata kwalifikacji do zawodu nauczycielaB10
118Wojskowe sprawy pracownikówB5
12Ewidencja osobowa
120Akta osobowe pracowników własnej jednostki i jednostek podległychBE50dla każdego pracownika oddzielna teczka zawierająca podanie o pracę, życiorys, ankiety, opinie, umowę o pracę i jej zmiany, pisma o odznaczeniach, odpisy akt stanu cywilnego, świadectw pracy itp.
121Pomoce ewidencyjne do akt osobowychB50
122Legitymacje służboweB5
13Bezpieczeństwo i higiena pracy
130Przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracyA
131Środki ochronneAProjekty własne
132Wypadki przy pracyADotyczy wypadków w trakcie pracy, śmiertelne, inwalidzkie. Inne kat. B10.
133Analiza i ocena wypadkówA
14Szkolenie i doskonalenie zawodowe pracowników
140Organizacja szkolenia i doskonalenia zawodowego pracowników własnych i jednostek podległychAZasady, metody, plany
141Rekrutacja uczestników szkoleniaB2
142Pomoce szkoleniowe i naukoweAOpracowania, uwagi, opinie
143Dobór kadr pedagogicznychB2
144Baza szkoleniowa – własnaAEwidencja środków
145Ewidencja szkolonychB50
146Protokoły egzaminacyjne i świadectwa naukiB50
147Staże zawodowe, praktyki, studia dyplomowe, specjalizacjaB5
148Obsługa administracyjna kursów szkoleniowychB3
15Metody pracy – racjonalizacja i wynalazczość pracowniczaATematyka, formy, oceny
16Dyscyplina pracy
160Dowody obecności w pracyB2Listy obecności, raporty
161Absencja, zwolnienia lekarskieB3
162Urlopy pracowniczeB2
163Ewidencja delegacji służbowychB3Rachunki kosztów podróży
164Zezwolenia na prace dodatkoweB3
17Sprawy socjalno-bytowe
170Podstawowe zasadyAUstalenia własne
171Mieszkania i działki pracowniczeB5
172Zaopatrzenie rzeczowe pracowników, zapomogi, pożyczkiBcM.in. stołówki, bufety, deputaty, zakupy ratalne
173Wczasy pracownicze, kolonie letnieBc
174Dojazdy do pracyBc
175Opieka zdrowotna nad pracownikiem, nad inwalidami i rencistami, nad dziećmi pracownikówBc
176Oświata i kultura pracownikówBcCzytelnictwo, sport, turystyka itd.
18Ubezpieczenia osobowe
180Przepisy ubezpieczenioweB5Zarządzenia, instrukcje i wyjaśnienia
181Ubezpieczenia zbioroweB10
182Legitymacje ubezpieczenioweB5Rejestr
183Dowody uprawnień do zasiłkówB5Zasiłki chorobowe, rodzinne, pogrzebowe
184Emerytury i rentyB2Wnioski
2ŚRODKI RZECZOWE
20Inwestycje i remonty kapitalne
200Ogólne wytyczneBE5Analizy potrzeb kat. A
201Budowa szkół, placówek oświatowo-wychowawczych i innych obiektówBE5Dokumentacja prawna i techniczna. Budowle nietypowe i zabytkowe kat. A
202Remonty kapitalne szkół, placówek oświatowo-wychowawczych i innych obiektówB5
203Finansowanie inwestycji i remontów kapitalnychB5Korespondencja
204Koszty inwestycjiBE5Analiza kosztów, sprawozdania, wyceny
205Zaopatrzenie rzeczowe inwestycjiB5
206Ewidencja inwestycjiA
207Wykonawstwo inwestycji i kapitalnych remontówB5
208Czyny społeczneBE5
21Administracja nieruchomościami
210Nabywanie i zbywanie nieruchomościB25Dokumentacja prawna i techniczna
211Przydział i najem lokali na potrzeby własnej jednostki i jednostek podległychB5
212Najem nieruchomości i lokali innym jednostkom i osobom prywatnymB5
213Eksploatacja nieruchomościBcKonserwacje, remonty bieżące, oświetlenie, ogrzewanie, utrzymanie czystości itp.
214Ewidencja nieruchomościB10
215Podatki i opłatyB10Bez dowodów księgowych
216Zagospodarowanie działek szkolnychB5
217Gospodarstwa pomocniczeB5
22Gospodarka materiałowaObejmuje środki trwałe (urządzenia, maszyny, narzędzia) i nietrwałe (w tym podręczniki, lektury szkolne, pomoce naukowe, druki, pieczęcie itp.)
220Podstawowe zasady zaopatrzeniaBE5
221ZaopatrzenieB5Zamówienia, zakupy, rozdzielniki
222Dokumentacja techniczna i eksploatacyjnaB10
223Gospodarka magazynowa ruchomościamiB5
224Ewidencja ruchomościB10
225Zbywanie i likwidacja środków trwałych i nietrwałychB5
226Eksploatacja ruchomościB5Remonty, konserwacja
227Odpadki użytkoweB5
23Transport i łączność
230Eksploatacja własnych i obcych środków transportowychBc
231Eksploatacja środków łącznościBc
232Eksploatacja garażyBc
24Ochrona zakładu pracy
240Ochrona mieniaBcPrzepustki i ich ewidencja, dzienniki służby meldunki
241Ochrona przeciwpożarowaBc
242Powszechna samoobronaB5
243Ubezpieczenia rzeczoweB10Od ognia, kradzieży, odpowiedzialności cywilnej itp.
3EKONOMIKA
30Podstawowe zasady gospodarki finansowej
300Organizacja rachunkowościAZasady prowadzenia rachunkowości, interpretacja przepisów
301Plan kontAInterpretacja, komentarze zmiany w planie kont
31Realizacja planów finansowych
310Obrót gotówkowyBcPlany kasowe, raporty kasowe, grzbiety książeczek czekowych, kopie asygnat i kwitariuszy
311Kredyty bankoweB5Korespondencja dotycząca finansowania własnej jednostki
312Fundusze społeczne i dotacjeB5
313RachunkowośćB5Dowody księgowe, urządzenia księgowe (księgi, rejestry, dzienniki, karty kontowe), rozliczenia bankowe
32Rozliczenia płac
320Dokumentacja płac i potrąceń z płacB5Materiały źródłowe do obliczania wysokości wynagrodzeń, zajęcia sądowe, podatki, odszkodowania, składki, kary itp.
321Deklaracje podatkoweBc
322Listy zaliczek na płaceBc
323Listy płac i karty wynagrodzeńB*)*) okres przekazywania zgodny z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15.I.1991 r. w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości
324Zaświadczenia o płacachBc
33Księgowość materiałowo-towarowa i kosztów
330Dowody i urządzenia księgoweB5
331Koszty i cenyBE5Kalkulacja, analizy
34Inwentaryzacja
340Inwentaryzacja okresowaB5Spisy, protokoły inwentaryzacyjne
341Inwentaryzacja powszechnaAFormularze sprawozdawcze
342Pomocnicza dokumentacja inwentaryzacyjnaB5
35Dyscyplina finansowa
350Orzecznictwo w sprawach naruszania dyscypliny finansowejBE5Obejmuje również decyzje władz nadrzędnych
351Rewizja finansowaBE5Analizy, protokoły, sprawozdania i wnioski biegłych, zarządzenia porewizyjne oraz ich realizacja, decyzja władz nadrzędnych
4NAUCZANIE I WYCHOWANIE
40Organizacja i programy pracy dydaktyczno-wychowawczej
400Wytyczne organizacyjno-programowe dla jednostek podległych i nadzorowanychA
401Organizacja pracy w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczychA
402Organizacja roku szkolnegoB5
403Eksperymenty dydaktyczno-wychowawcze, programowe i organizacyjne w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczychA
404Badania naukowe w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczychA
405Nomenklatura zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowegoBE10
406Programy i plany nauczania i wychowaniaBE10Oddzielne teczki dla jednostek podległych i dla jednostek nadzorowanych
407Druki szkolne
4070Wzory druków szkolnychB20
4071Wykaz druków szkolnychA
4072Arkusze ocenB50
41Realizacja programów oraz wyniki nauczania i wychowania
410Egzaminy wstępne, dojrzałości, eksternistyczneBE5Organizacja i przebieg. W razie potrzeby oddzielne teczki dla poszczególnych typów egzaminów lub szkół
411Dokumentacja egzaminówB50Protokoły egzaminacyjne, duplikaty świadectw, ewidencja wydanych świadectw i dyplomów
412Wyniki nauczania, wyniki egzaminów, promowanie, klasyfikacjeAOceny, analizy, sprawozdania, notatki służbowe
413Praktyki zawodowe uczniów, studentów i uczniów szkół pedagogicznych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczychB5Jak przy klasie 410
414Zajęcia pozalekcyjne, imprezy, sport, turystyka, konkursy, olimpiady, młodzieżowe domy kultury, ogniska pracy pozaszkolnej, ogrody jordanowskieBE5
415Organizacje społeczne w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczychBE5Działalność wychowawcza organizacji młodzieżowych, innych organizacji społecznych, samorządów i spółdzielni uczniowskich, szkolnych kas oszczędności, kół naukowych itp.
416Komitety rodzicielskie, opiekuńcze i wychowawcze, komitety współdziałania, akcje opiekuńcze, opłaty w szkołachBE5
417Weryfikacja świadectw i zwolnienia z naukiBE50
42Uczniowie i wychowankowie
420Obowiązek szkolny, obowiązek dokształcania młodocianych, obowiązek kształcenia zawodowego młodzieżyBE5Ogólne zasady, realizacja, regulaminy uczniowskie (oddzielne teczki dla każdego rodzaju obowiązku)
421Rekrutacja, przyjmowanie i kierowanie do szkół i placówek oświatowo-wychowawczychB5
422Przeniesienie, rekwalifikacje uczniówB5
423Świadczenia dla uczniów i wychowankówB5Stypendia, zasiłki, legitymacje, ulgi kolejowe, dożywianie i pomoc odzieżowa, pomoc materialna dzieciom w rodzinach własnych i zastępczych, internaty, bursy, stancje, świetlice, półinternaty
424Opieka nad dziećmi i młodzieżąBE10Domy dziecka, ogniska wychowawcze i pogotowia opiekuńcze, adopcja i rodziny zastępcze, poszukiwanie dzieci i rodzin, opieka nad młodzieżą pobierającą naukę poza miejscem zamieszkania, opieka nad dziećmi z rodzin zaniedbanych
425Poradnictwo zawodowo-wychowawczeB10
426Przestępczość dzieci i młodzieży, profilaktyka społeczna i resocjalizacyjnaBE10patologia, demoralizacja, resocjalizacja
427Opieka higieniczno-lekarska, bezpieczeństwo uczniówB10
428Organizacja zajęć pozalekcyjnychB10Koła i zespoły zainteresowań, olimpiady, konkursy, pokazy, wystawy
429Wychowanie fizyczne i turystyka, organizacja obozów i koloniiB10Sport, zawody sportowe, krajoznawstwo i turystyka, wycieczki, obozy, kolonie, wczasy
43Warsztaty szkół zawodowych
430Organizacja kształcenia praktycznegoBE5(Oddzielne teczki dla jednostek podległych i dla jednostek nadzorowanych)
431Wyposażenie warsztatów szkolnychBE5
432Produkcja warsztatów szkół zawodowychB5
433Zbyt produkcjiBE10
44Nauczanie zawodu
440Nauczanie zawodu w zakładach pracyBE5
441Nauczanie zawodu w ośrodkach dokształcania zawodowegoBE5
442Nauczanie zawodu w wojskuBE5
443Nauczanie na kursach zawodowychBE5Kursy zawodowe dla absolwentów liceów ogólnokształcących, kursy przysposobienia rolniczego, kursy zawodowe prowadzone przez organizacje społeczne, resorty itp.
444Tytuły kwalifikacyjne na robotnika wykwalifikowanego i mistrza w zawodzieB50Komisje egzaminacyjne – sprawozdania z egzaminów, świadectwa, dyplomy (duplikaty)
45Nauczanie na kursach
450Nauczanie na kursach niezawodowychBE5Kursy nauczania początkowego, kursy języków obcych, inne kursy
451Uniwersytety powszechne i ludoweBE5
452Akcje odczytowe i czytelniczeBE5
46Przysposobienie obronne
460Zasady, organizacja i przebiegB10
461Kursy i obozyB5
5ŚRODKI NAUCZANIA
50Pomoce naukowe
500FilmyB5Opinie własne o pomocach kat. A
501Sprzęt audiowizualny i laboratoryjnyB5
502Pomoce naukowe różneB5
503PodręcznikiB5
51Biblioteki szkolne i pedagogiczne
510Organizacja i prowadzenie bibliotek szkolnychB10
511Organizacja i prowadzenie bibliotek pedagogicznychB10
512Etatyzacja i kwalifikacje bibliotekarzyB01
513Dobór i kwalifikowanie książek i czasopism do bibliotek szkolnychB10
514Opiniowanie planów wydawniczych instytucji wydawniczych w zakresie książek przewidzianych dla bibliotek szkolnychB10
515Informacje o książkachB5
52Lektury szkolneB20
53CzytelnictwoB10