Ustalenie norm dopuszczalnego ryzyka walutowego w działalności banków.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1998.15.33

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1998 r.

UCHWAŁA Nr 5/98
Komisji Nadzoru Bankowego
z dnia 30 czerwca 1998 r.
w sprawie ustalenia norm dopuszczalnego ryzyka walutowego w działalności banków

Na podstawie art. 137 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 140, poz. 939) uchwala się, co następuje:
§  1.
1.
Użyte w uchwale określenia oznaczają:
1)
pozycja walutowa otwarta (netto) względem pojedynczej waluty obcej - saldo wartości wszystkich aktywów i pasywów wykazywanych w danej walucie z wyłączeniem salda zerowego, z uwzględnieniem operacji pozabilansowych obejmujących operacje sprzedaży i kupna tej waluty po określonym z góry kursie.
2)
pozycja walutowa długa - pozycję, dla której wartość aktywów w danej walucie przewyższa wartość pasywów w tej walucie, z uwzględnieniem pozycji pozabilansowych mających wpływ na pozycję walutową.
3)
pozycja walutowa krótka - pozycję, dla której wartość pasywów w danej walucie przewyższa wartość aktywów w tej walucie, z uwzględnieniem pozycji pozabilansowych mających wpływ na pozycję walutową.
4)
pozycja walutowa globalna - różnicę pomiędzy sumą wartości wszystkich pozycji długich i krótkich w walutach obcych.
5)
pozycja walutowa maksymalna - sumę wartości bezwzględnych wszystkich pozycji długich i pozycji krótkich w walutach obcych.
6)
pozycja walutowa transakcji indeksowanych - sumę bilansowej i pozabilansowej pozycji walutowej otwartej dla sald złotowych indeksowanych do tych walut, przy czym indeksowanie do waluty obcej oznacza uzależnienie wartości salda wyrażonego w złotych od kursu waluty obcej,
7)
pozycja walutowa całkowita - sumę krótkich lub sumę długich pozycji walutowych dla poszczególnych walut, w zależności od tego, która z tych sum jest wyższa co do wartości bezwzględnej,
8)
fundusze własne banku - fundusze, o których mowa w art. 127 ustawy - Prawo bankowe, wyznaczone na podstawie uchwały nr 3/98 Komisji Nadzoru Bankowego z dnia 30 czerwca 1998 r. w sprawie innych pozycji bilansu banku zaliczanych do funduszy uzupełniających banku oraz warunków i trybu ich zaliczenia, a także pozycji bilansu banku podlegających potrąceniu przy wyliczaniu jego funduszy własnych (Dz. Urz. NBP Nr 15, poz. 32).
2.
Zasady kwalifikacji pozycji walutowych zostały określone w załączniku nr 1 do uchwały.
§  2.
1.
Ustala się normy dopuszczalnego ryzyka walutowego dla walut wymienialnych w następującej wysokości:
1)
pozycja walutowa banku otwarta (netto długa lub krótka) względem pojedynczej waluty obcej nie może przekraczać 15% funduszy własnych banku,
2)
pozycja globalna (długa lub krótka) nie może przekraczać 30% funduszy własnych banku,
3)
pozycja maksymalna względem wszystkich walut obcych nie może przekraczać 40% funduszy własnych banku.
2.
Komisja Nadzoru Bankowego może na uzasadniony wniosek banku wyrazić zgodę na uznanie pewnych stałych walutowych pozycji bilansowych o długoterminowym charakterze jako elementów strukturalnej pozycji walutowej banku i wyłączenie ich przy wyliczaniu norm, o których mowa w ust. 1 .
§  3.
1.
Normy ustalone w § 2 obowiązują w trakcie oraz na koniec każdego dnia roboczego.
2.
W przypadku przekroczenia norm dopuszczalnego ryzyka walutowego, banki niezwłocznie zawiadamiają Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego Narodowego Banku Polskiego:
1)
o wielkości osiągniętych pozycji walutowych w danym dniu, przesyłając informację sporządzoną według wzoru określonego w załączniku nr 2 do uchwały,
2)
o przyczynach przekroczenia norm oraz o działaniach podjętych w celu ich osiągnięcia.
§  4.
1.
Począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały, banki zobowiązane są do sporządzania informacji dekadowych dotyczących wielkości pozycji walutowych w każdym dniu dekady, według wzoru określonego w załączniku nr 3 do uchwały.
2.
Informacje dekadowe, o których mowa w ust. 1, banki przekazują do Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego w terminie dwóch dni roboczych po zakończeniu dekady.
§  5.
Traci moc zarządzenie nr 4/93 Prezesa NBP z dnia 19 marca 1993 r. w sprawie ustalenia norm dopuszczalnego ryzyka walutowego w działalności banków (Dz. Urz. NBP Nr 4, poz. 7, z 1994 r. Nr 13, poz. 21 oraz z 1996 r. Nr 21 , poz. 57).
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1998 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

ZASADY KWALIFIKACJI POZYCJI WALUTOWYCH BILANSOWE I POZABILANSOWE POZYCJE WALUTOWE

1.
Bilansowe i pozabilansowe pozycje walutowe wykazuje się w złotych po przeliczeniu według średniego kursu ogłoszonego przez NBP obowiązującego na dzień sporządzania sprawozdania.
2.
Wartość danego składnika aktywów uwzględniana w pozycji walutowej musi odpowiadać jego wartości netto, rozumianej jako wartość brutto pomniejszona o wymagane rezerwy celowe i umorzenia.

Umorzenia oraz utworzenie rezerw celowych, zarówno w walucie obcej jak i w złotych, na należności walutowe powodują zmianę pozycji walutowej banku.

3.
Regulacja daje możliwość rozróżnienia pozycji walutowych na operacyjne i strukturalne. Pozycje operacyjne związane są z operacjami walutowymi, jak też świadomym ponoszeniem ryzyka spekulacyjnego, natomiast pozycje strukturalne związane są z utrzymaniem w okresach długich stałych elementów aktywów lub pasywów np. nieruchomości, dotacji dla oddziałów zagranicznych, niektórych papierów wartościowych itp. w walucie denominowania.

Bilansowe pozycje walutowe

Do bilansowych pozycji walutowych zalicza się aktywa (należności) i pasywa (zobowiązania) walutowe (aktywa również w złocie) wykazywane w formularzach sprawozdawczych w kolumnie "dewizy" - jako równowartość w złotych, ewidencjonowane w zespołach 0-6 WBPK' 95 (w rachunku nie uwzględnia się konta 5900 - Pozycja wymiany).

Pozabilansowe pozycje walutowe

Do pozabilansowych pozycji walutowych zalicza się operacje pozabilansowe dotyczące kupna i sprzedaży walut, wyłącznie po z góry ustalonym kursie.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

Informacja dzienna o osiągniętej przez bank wartości pozycji walutowej (tys. zł)*

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr 3

Dekadowa informacja o wartości pozycji walutowych (tys. zł)

(pominięty)