Ustalanie stanowisk pracy na których zatrudnieni pracownicy powinni otrzymywać posiłki profilaktyczne i regeneracyjne wzmacniające, zasady wydawania tych posiłków oraz zakres i sposób ich finansowania w jednostkach i zakładach budżetowych resortu zdrowia opieki społecznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1985.11.41

Akt utracił moc
Wersja od: 22 listopada 1985 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 2 października 1985 r.
w sprawie ustalania stanowisk pracy, na których zatrudnieni pracownicy powinni otrzymywać posiłki profilaktyczne i regeneracyjne wzmacniające, zasad wydawania tych posiłków oraz zakresu i sposobu ich finansowania w jednostkach i zakładach budżetowych resortu zdrowia i opieki społecznej.

Na podstawie § 9 uchwały Nr 134 Rady Ministrów z dnia 8 października 1984 r. w sprawie zasad wydawania posiłków profilaktycznych i regeneracyjnych wzmacniających pracownikom zatrudnionym w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych (MP Nr 25, poz. 168) zwanej dalej uchwałą zarządza się co następuje:
§  1.
Wykaz stanowisk pracy, na których pracownikom przysługują posiłki profilaktyczne lub regeneracyjne wzmacniające w jednostkach zakładach budżetowych resortu zdrowia i opieki społecznej zwanych dalej "zakładami" określa załącznik.
§  2.
Pracownikom wykonującym pracę na stanowisku wymienionym w części I pkt 1 wykazu wymienionego w § 1 przysługują posiłki profilaktyczne określone w § 3 ust. 2 uchwały.
§  3.
Pracownikom wykonującym pracę na stanowiskach określonych w części I pkt 2 i 3 wykazu wymienionego w § 1 przysługują posiłki profilaktyczne określone w § 3 ust. 3 uchwały.
§  4.
Posiłki regeneracyjne wzmacniające wydaje się bezpłatnie gdy zaistnieją warunki, o których mowa w § 6 ust. 3 uchwały.
§  5.
Zakłady pokrywają koszty produkcji lub zakupów posiłków profilaktycznych, a w odniesieniu do posiłków regeneracyjnych wzmacniających różnicę między kosztami ich zakupu a odpłatnością pracowników z paragrafu 21 Klasyfikacji wydatków określonego w załączniku do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 1984 r. w sprawie klasyfikacji dochodów i wydatków budżetu centralnego i budżetów terenowych (MP Nr 31, poz. 214).
§  6.
Kierownicy zakładów w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi:
1)
ustalą stanowiska pracy w zakładzie, na których pracownikom przysługują posiłki profilaktyczne lub regeneracyjne wzmacniające, o których mowa w § 1 po zasięgnięciu opinii właściwego terenowo organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
2)
określą szczegółowe zasady wydawania posiłków oraz odpłatność za posiłki regeneracyjne wzmacniające, o której mowa w § 6 ust. 2 uchwały.
§  7.
Kierownicy zakładów zapewnią warunki sanitarno-higieniczne wydawania posiłków profilaktycznych i regeneracyjnych wzmacniających określone w odrębnych przepisach.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od 1 stycznia 1986 r. z tym, że w odniesieniu do stanowisk wymienionych w punktach 1, 2, 3, 5, 6, 8, 12, 13, 14, 15 i 16 części II wykazu stanowiącego załącznik do zarządzenia wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1985 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ

stanowisk pracy, na których pracownikom przysługują posiłki profilaktyczne i regeneracyjne wzmacniające.
I.
Posiłki profilaktyczne przez okres całego roku:
1)
Palacz pomocnik palacza - wykonujący niezautomatyzowane prace przy obsłudze kotłów parowych lub wodnych,
2)
Pracownik pralni przy spełnieniu warunków określonych w § 3 ust. 1 pkt 4 uchwały,
3)
Pracownik obsługi sterylizatorni przy spełnieniu warunków określonych w § 3 ust. 1 pkt 4 uchwały.
II.
Posiłki regeneracyjne wzmacniające w okresie zimowym (od dnia 1 listopada do dnia 31 marca) w przypadku wykonywania pracy ciężkiej lub uciążliwej na otwartej przestrzeni co najmniej 4 godziny w ciągu zmiany roboczej:
1)
Pracownik zatrudniony przy pracach budowlanych i remontowych.
2)
Robotnik gospodarczy, płacowy.
3)
Robotnik zatrudniony przy załadunku i wyładunku.
4)
Pracownik zatrudniony przy transporcie butli z gazami,
5)
Pracownik obsługujący centralne rozdzielnie gazów,
6)
Pracownik obsługi oczyszczalni ścieków.
7)
Pracownik obsługi stacji uzdatniania wody.
8)
Pracownik warsztatowy transportu służby zdrowia,
9)
Pracownik obsługi stacji paliw
10)
Pracownik obsługi myjni samochodowej,
11)
Mechanik lotniczy obsługi naziemnej,
12)
Konwojent w transporcie.
13)
Kierowca ciągnika, kombajnu, maszyn samobieżnych,
14)
Kierowca wózka akumulatorowego.
15)
Kierowca samochodu ciężarowego i dostawczego,
16)
Pracownik gospodarstwa rolnego i hodowlanego.