Usprawnienie kompletowania wniosków o emerytury i renty.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1982.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 18 stycznia 1982 r.

ZARZĄDZENIE Nr 6
PREZESA ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 15 stycznia 1982 r.
w sprawie usprawnienia kompletowania wniosków o emerytury i renty.

znak: Rn. 001-1/82

W celu usprawnienia pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zapobieżenia negatywnym zjawiskom występującym na odcinku załatwiania pierwszorazowych wniosków o emerytury i renty - na podstawie § 6 pkt 1 zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 1968 r. w sprawie wykonywania przez uspołecznione zakłady pracy niektórych czynności z zakresu emerytur i rent (M. P. nr 52, poz. 360) zarządzam, co następuje:

§  1.
Obowiązek kompletowania wniosków o emerytury i renty - w myśl zasad określonych w instrukcji w sprawie wykonywania przez uspołecznione zakłady pracy niektórych czynności z zakresu emerytur i rent, stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 7 Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 6 marca 1970 r. (Dz. Urz. ZUS nr 2-4, poz. 4 oraz nr 7, poz. 12) - obejmuje wszystkie uspołecznione zakłady pracy, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.
§  2.
Pracownicy uspołecznionych zakładów pracy składają wnioski o emerytury i renty wyłącznie za pośrednictwem macierzystych zakładów pracy.
§  3.
W ciągu trzech dni od daty uzyskania ostatniego dowodu - upoważniony imiennie - przedstawiciel zakładu pracy obowiązany jest osobiście złożyć prawidłowo skompletowany wniosek w oddziale (inspektoracie) ZUS, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pracownika.
§  4.
1.
Oddział (inspektorat) ZUS odmawia przyjęcia wniosku skompletowanego nieprawidłowo lub zawierającego braki w dokumentacji. Odmawiając przyjęcia wniosku pracownik oddziału (inspektoratu) ZUS wskazuje nieprawidłowości lub braki w dokumentacji wymagające uzupełnienia oraz udziela wskazówek i wytycznych w sprawie dalszego postępowania.
2.
Przedstawiciel zakładu pracy obowiązany jest do niezwłocznego usunięcia nieprawidłowości lub uzupełnienia wniosku i ponownego osobistego złożenia wniosku w oddziale (inspektoracie) ZUS.
3.
W razie powtarzających się nieprawidłowości w wypełnianiu obowiązków związanych z kompletowaniem wniosków o emerytury i renty - oddział (inspektorat) ZUS zwraca się do kierownika zakładu pracy o wyznaczenie innego pracownika odpowiedzialnego za kompletowanie i składanie wniosków.
§  5.
Pracownik oddziału (inspektoratu) ZUS - po stwierdzeniu, że wniosek został prawidłowo skompletowany i nie wymaga uzupełnień - określa tryb załatwienia wniosku i przewidywany termin wydania decyzji w sprawie emerytury i renty, o czym przedstawiciel zakładu pracy obowiązany jest poinformować pracownika ubiegającego się o emeryturę lub rentę.

Przedstawiciel zakładu pracy powinien pozostawać w kontakcie z oddziałem (inspektoratem) ZUS do czasu ostatecznego załatwienia wniosku.

§  6.
1.
Zakłady pracy winne są ściśle przestrzegać ciążących na nich obowiązków wobec pracowników przechodzących na emeryturę lub - z uwagi na stan zdrowia - na rentę inwalidzką.
2.
Zakład pracy nie powinien rozwiązywać stosunku pracy z pracownikiem przechodzącym na emeryturę przed wydaniem przez organ rentowy decyzji przyznającej emeryturę.

W przypadku gdy umowę o pracę rozwiązuje się przed uzyskaniem przez pracownika decyzji przyznającej emeryturę, na skutek jej wypowiedzenia przez jedną ze stron lub w terminie uzgodnionym przez strony w drodze porozumienia, należy zawrzeć na wniosek pracownika umowę o pracę na czas określony (Wytyczne nr 15 Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 21 sierpnia 1979 r. w sprawie zapewnienia pracownikom zatrudnienia do czasu uzyskania emerytury).

3.
W przypadku długotrwałej choroby pracownika zakład pracy zobowiązany jest - najpóźniej w czwartym miesiącu czasowej niezdolności do pracy - skompletować i złożyć w oddziale (inspektoracie) ZUS wniosek o przyznanie pracownikowi renty inwalidzkiej (chorobowej).
4.
W przypadkach jednak, gdy:

- przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia został rozwiązany stosunek pracy z pracownikiem ubiegającym się o emeryturę, przed wydaniem przez organ rentowny decyzji przyznającej emeryturę, albo

- został rozwiązany stosunek pracy z pracownikiem po wyczerpaniu przez niego 6-miesięcznego okresu zasiłkowego, lecz przed ustaleniem przez organ rentowy prawa do renty inwalidzkiej (chorobowej),

zakład pracy obowiązany jest do wypłaty tym pracownikom zaliczek, w wysokości 60% ostatnio pobieranego wynagrodzenia, na poczet emerytury lub renty - pismo Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 29 grudnia 1981 r. skierowane do ministrów (kierowników urzędów centralnych), wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego), prezesów zarządów centralnych związków spółdzielni.

Do czasu wydania przez organ rentowy stosownej decyzji w sprawie świadczeń emerytalno-rentowych zakład pracy zobowiązany jest również do przydziału pracownikom i uprawnionym członkom ich rodzin kart zaopatrzenia na artykuły reglamentowane.

§  7.
Przepisy §§ 2-5 stosuje się odpowiednio do wniosków o renty rodzinne, zgłaszanych przez członków rodziny pozostałych po pracowniku, który zmarł w czasie zatrudnienia lub po ustaniu zatrudnienia, jeżeli wniosek o rentę zostanie zgłoszony przed upływem jednego roku od daty ustania zatrudnienia pracownika.
§  8.
Za właściwe wykonanie przez uspołecznione zakłady pracy zleconych im czynności z zakresu emerytur i rent odpowiedzialny jest kierownik zakładu pracy i pracownik, któremu zlecono wykonywanie tych czynności.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 18 styczna 1982 r.