Umowy o realizację programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS".

Dzienniki resortowe

NFZ.2021.109

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 kwietnia 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 109/2021/BPZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 18 czerwca 2021 r.
w sprawie umów o realizację programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS"

Na podstawie art. 102 ust. 1 i ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 48e ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
tryb zawierania umów o realizację programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS", zwanego dalej "programem pilotażowym", określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS" (Dz. U. poz. 1081);
2)
wzór umowy o realizację programu pilotażowego;
3)
warunki realizacji umów, o których mowa w pkt 1.
§  2. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
3)
ogólne warunki umów - ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określone rozporządzeniem ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wydanym na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy, o której mowa w pkt 6;
4)
rozporządzenie MZ - rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie w sprawie programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS";
5)
ustawa o systemie - ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 666);
6)
ustawa o świadczeniach - ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Rozdział  2

Przedmiot umowy o realizację programu pilotażowego

  3. 
1. 
Realizacja i finansowanie programu pilotażowego odbywa się na podstawie umowy o realizację programu pilotażowego, zwanej dalej "umową", zawieranej między realizatorem programu pilotażowego, zwanym również "świadczeniodawcą" albo "wnioskodawcą", a Funduszem.
2. 
Przedmiotem umowy jest wykonanie przez realizatora programu pilotażowego świadczeń opieki zdrowotnej, określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia MZ (pakietów badań diagnostycznych), na podstawie skierowania, o którym mowa w § 7 ust. 2 rozporządzenia MZ.
3. 
Wzór umowy określony jest w załączniku nr 4 do zarządzenia.
4. 
Odstępstwa od wzoru umowy wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.
5. 
( 1 ) Umowa obowiązuje od dnia, w którym została zawarta, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2021 r., do 30 czerwca 2024 r.
6. 
Szczegółowe zasady realizacji programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS" określone są w załączniku nr 1 do zarządzenia.
7. 
Wykaz świadczeń oraz produktów rozliczeniowych udzielonych w ramach realizacji umowy jest określony w załączniku nr 2 do zarządzenia.
§  4. 
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2195/2002 z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) (Dz. Urz. WE L 340 z 16.12.2002, str. 1 i n., z późn. zm.) oraz z art. 141 ust. 4 ustawy o świadczeniach, przedmiotem umów objęte są następujące nazwy i kody:
1)
85143000-3 Usługi ambulatoryjne;
2)
85145000-7 Usługi świadczone przez laboratoria medyczne.

Rozdział  3

Tryb i sposób zawarcia umowy

§  5. 
1. 
W celu zawarcia umowy świadczeniodawca składa w oddziale Funduszu właściwym ze względu na miejsce udzielania świadczeń, wniosek o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS", zwany dalej "wnioskiem".
2. 
Wzór wniosku określony jest w załączniku nr 3 do zarządzenia.
3. 
Wniosek może być złożony w ciągu całego okresu trwania programu pilotażowego.
§  6. 
1. 
Do zawarcia umowy wymaga się dołączenia do wniosku następujących dokumentów:
1)
oświadczenia wnioskodawcy, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 5 do zarządzenia;
2)
oświadczenia wnioskodawcy o wpisach do rejestrów, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 6 do zarządzenia;
3)
oświadczenia wnioskodawcy o spełnianiu wymagań, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 7;
4)
wzór podpisu i parafy, zgodnego z załącznikiem nr 8;
5)
w przypadku wnioskodawców wykonujących działalność leczniczą w formie spółki cywilnej - kopii umowy spółki lub wyciągu z tej umowy zawierających postanowienia o zasadach reprezentacji spółki albo uchwałę wspólników spółki cywilnej w przedmiocie zasad reprezentacji spółki lub kopie pełnomocnictw udzielonych przez wspólników do prowadzenia spraw spółki wykraczających poza zwykłe czynności;
6)
kopii polisy lub innego dokumentu potwierdzającego zawarcie przez wnioskodawcę umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń w zakresie przedmiotu postępowania; świadczeniodawca może złożyć także umowę przedwstępną lub inny dokument, w tym oświadczenie w przedmiocie obowiązania do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej od dnia rozpoczęcia obowiązywania umowy;
7)
kopii umowy z podwykonawcą lub z podwykonawcami (bez postanowień określających finansowanie) albo zobowiązanie podwykonawcy lub podwykonawców do jej zawarcia z wnioskodawcą, zawierające zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli w zakresie wynikającym z umowy zawartej z Funduszem, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach;
8)
w sytuacji, w której wnioskujący jest reprezentowany przez pełnomocnika - pełnomocnictwo do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskującego, w szczególności do złożenia wniosku udzielone przez osobę lub osoby, których prawo do reprezentowania wnioskującego wynika z dokumentów złożonych wraz z wnioskiem.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, składane przez wnioskodawcę, winny pozostawać w zgodności ze stanem faktycznym i prawnym.
3. 
Kopie dokumentów winny zostać poświadczone za zgodność z oryginałem przez wnioskodawcę albo osoby uprawnione do reprezentowania wnioskodawcy.
4. 
Dyrektor oddziału Funduszu może zażądać przedstawienia oryginału dokumentu w sytuacji, w której kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości, co do jej zgodności z oryginałem, a brak jest możliwości weryfikacji jej prawdziwości w inny sposób.
5. 
W przypadku wystąpienia braków formalnych w złożonej dokumentacji, o której mowa w ust. 1-4, dyrektor oddziału Funduszu wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia wskazując termin dokonania tej czynności.
6. 
W przypadku wezwania, o którym mowa w ust. 5, wnioskodawca obowiązany jest do usunięcia braków we wniosku, w terminie określonym w wezwaniu.
7. 
Dyrektor oddziału Funduszu ma prawo do przeprowadzenia czynności sprawdzających u wnioskodawcy w trakcie postępowania w sprawie zawarcia umowy, w celu sprawdzenia informacji przedstawionych we wniosku.
8. 
Czynności sprawdzające, o których mowa w ust. 7, przeprowadza, po uprzednim powiadomieniu wnioskodawcy w jego obecności lub osoby przez niego upoważnionej, co najmniej dwóch upoważnionych członków, powołanego przez dyrektora oddziału Funduszu, "Zespołu do oceny wniosków".
9. 
Osoby przeprowadzające czynności sprawdzające, o których mowa w ust. 8, sporządzają protokół z tych czynności, potwierdzony przez wnioskodawcę lub osobę przez niego upoważnioną.
§  7. 
1. 
W przypadku pozytywnej oceny wniosku, dyrektor oddziału Funduszu ustala z wnioskodawcą kwotę zobowiązania na okres realizacji pilotażu.
2. 
Dyrektor oddziału Funduszu przesyła wnioskodawcy projekt umowy w celu jej podpisania albo informuje wnioskodawcę o możliwości zawarcia umowy w siedzibie oddziału Funduszu.
4. 
W przypadku negatywnej oceny wniosku, dyrektor oddziału Funduszu informuje wnioskodawcę o przyczynie odmowy zawarcia umowy.

Rozdział  4

Warunki realizacji umowy

§  8. 
1. 
Świadczeniodawca realizujący umowę zobowiązany jest spełniać wymagania określone w szczególności w:
1)
ustawie o świadczeniach;
2)
ustawie o systemie i przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 4a oraz art. 13a tej ustawy;
3)
rozporządzeniu MZ;
4)
ogólnych warunkach umów;
5)
zarządzeniu.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest posiadać możliwość przyjmowania do realizacji skierowania w systemie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 o systemie, a po udzieleniu świadczenia - jest obowiązany do dokonania zmiany informacji o statusie skierowania w tym systemie.
3. 
Konieczność spełniania wymagań, o których mowa w ust. 1 i 2, dotyczy każdego miejsca udzielania świadczeń, w którym realizowana jest umowa.
§  9. 
1. 
Świadczenia mogą być udzielane przez świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", którego wzór określony jest w załączniku nr 2 do umowy.
2. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego wymagania określone w przepisach rozporządzenia MZ.
3. 
Umowa zawarta pomiędzy świadczeniodawcą a podwykonawcą, zawiera zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach.
4. 
Fundusz obowiązany jest do poinformowania świadczeniodawcy o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli wszystkich podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń (w szczególności podwykonawcy) oraz o jej wynikach.
§  10. 
1. 
Świadczenia objęte przedmiotem umowy udzielane są osobiście przez osoby posiadające kwalifikacje określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia MZ, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 1 do umowy.
2. 
Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Przy udzielaniu świadczeń realizator programu pilotażowego obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
4. 
W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 3, realizator programu pilotażowego obowiązany jest do uzyskania we właściwym oddziale wojewódzkim Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach.
5. 
W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 4, realizator programu pilotażowego składa w oddziale Funduszu wniosek. Wniosek, o którym mowa w zdaniu pierwszym składa się w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy.
6. 
W przypadku niedopełnienia przez realizatora programu pilotażowego obowiązku określonego w ust. 4, z przyczyn leżących po jego stronie, Fundusz może nałożyć na świadczeniodawcę karę umowną, o której mowa w § 6 ust. 2 załącznika nr 4 do zarządzenia, stanowiącego wzór umowy.
7. 
W przypadku nieprzerwanej kontynuacji przez świadczeniodawcę udzielania świadczeń na podstawie odrębnej umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zawartej z Funduszem, upoważnienie, o którym mowa w ust. 4, uzyskane w związku z zawarciem takiej umowy, zachowuje ważność.

Rozdział  5

Rozliczanie umów

§  11. 
1. 
Warunki rozliczania świadczeń określone są w rozporządzeniu MZ, zarządzeniu oraz w umowie.
2. 
Rozliczeniu podlega świadczenie wykonane oraz sprawozdane do Systemu Informacji Medycznej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o systemie.
2a.  2
 (uchylony).
3. 
Podstawą rozliczania świadczeń są jednostki rozliczeniowe odpowiadające wykonanym badaniom określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia MZ, sprawozdane przez świadczeniodawcę do Systemu Informacji Medycznej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o systemie.
4. 
Świadczeniodawca wystawia i przekazuje, w terminie do 10. dnia następnego miesiąca, za miesiąc poprzedni, do właściwego oddziału Funduszu fakturę za wykonane i sprawozdane badania, o których mowa w ust. 3.
§  12. 
Fundusz monitoruje realizację programu pilotażowego zgodnie z § 9-11 rozporządzenia MZ.

Rozdział  6

Przepis końcowy

§  13. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  3  

SZCZEGÓŁOWE ZASADY REALIZACJI PROGRAMU PILOTAŻOWEGO ""PROFILAKTYKA 40 PLUS""

1. Opis problemu zdrowotnego

Stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii SARS-CoV-2 i związana z nim zmiana stylu życia, wpłynęły przede wszystkim na ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu, potęgując przy tym ryzyko zachorowania na najczęstsze choroby tzw. cywilizacyjne, np. choroby układu krążenia czy choroby metaboliczne. Ponadto epidemia SARS-CoV-2, nakładając się na epidemię przewlekłych chorób niezakaźnych, powoduje efekt negatywnej synergii. Stanowiąc obecnie największe wyzwanie, niesie za sobą również negatywne skutki zdrowotne także w obszarze chorób niezakaźnych i zdrowia psychicznego (z uwagi na społeczną izolację, niepewność, obawy przed zachorowaniem, stres).

Dominującymi przyczynami zgonów mieszkańców Rzeczypospolitej Polskiej wciąż pozostają choroby układu krążenia i nowotwory. Choroby układu krążenia są w Rzeczypospolitej Polskiej główną przyczyną zgonów (ok. 43,3% ogółu zgonów), a zaraz po nich plasują się nowotwory (ok. 25,8% ogółu zgonów w 2016 r.). Wśród Polaków prawdopodobieństwo zgonu spowodowanego przez choroby układu krążenia jest około 60% wyższe niż u przeciętnego mieszkańca UE.

2. Cel programu

Celem programu jest powszechne objęcie świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką laboratoryjną w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych wobec obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. w związku z epidemią. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

3. Tryb zgłoszenia się do programu

Podstawą wykonania badań w programie jest e-skierowanie, które generują świadczeniobiorcy, po udzieleniu odpowiedzi na pytania w kwestionariuszu oceny ryzyka, zwanego dalej "Ankieta 40 PLUS", za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub w inny sposób określony w rozporządzeniu MZ.

4. Populacja, do której skierowany jest program

Do programu kwalifikują się świadczeniobiorcy, którzy w roku realizacji programu pilotażowego ukończą lub ukończyli 40. rok życia (uwzględniany jest rok urodzenia). Świadczeniobiorca ma prawo do drugiego skorzystania ze świadczeń w ramach tego programu po upływie co najmniej 12 miesięcy od dnia zmiany statusy skierowania na "zakończony" i poprawnie zaraportowanego świadczenie w P1.

Kwalifikacja do poszczególnych badań następuje zgodnie z kryteriami opisanymi w załączniku nr 1 do rozporządzenia MZ.

5. Warunki finansowania świadczeń

Świadczeniodawca posiada gotowość do przyjmowania do realizacji skierowania w systemie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o systemie. Po udzieleniu świadczenia, realizator programu pilotażowego dokonuje zmiany informacji o statusie skierowania w systemie o którym mowa powyżej.

Każdy świadczeniodawca, z którym Fundusz zawarł umowę na realizację programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS", zobowiązany jest posiadać gotowość przekazywania do Systemu Informacji Medycznej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o systemie, danych dotyczących dokumentacji medycznej, w zakresie wyników badań laboratoryjnych wraz z opisem, w ramach danych zdarzenia medycznego, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 738).

6. Realizacja

1. Świadczenia w programie pilotażowym udzielane są na podstawie e-skierowania. Aby otrzymać e- skierowanie świadczeniobiorca loguje się na IKP i udziela odpowiedzi w Ankiecie 40 PLUS. Na podstawie udzielonych odpowiedzi system generuje zalecenia dotyczące stylu życia oraz wskazuje jakie badania profilaktyczne należy wykonać celem oceny stanu zdrowia. Na tym etapie pacjent ma możliwość wyrazić chęć uczestnictwa w programie profilaktycznym "Profilaktyka 40 PLUS", poprzez wygenerowanie e-skierowania. W przypadku braku dostępu do IKP - również w inny sposób określony w rozporządzeniu MZ.

2. Pacjent wybiera świadczeniodawcę realizującego program pilotażowy z listy umieszczonej na IKP lub poprzez wyszukiwarkę "Gdzie Się Leczyć". Do miejsca udzielania świadczeń pacjent jest zobowiązany dostarczyć materiał do badania, tj. mocz lub kał, o ile takie badanie zostało mu zlecone.

3. Badania uporządkowano w pakietach:

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zwiera badanie biochemiczne, w tym: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, poziom kreatyniny we krwi, próby wątrobowe ASPAT, ALAT, GGTP, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowy we krwi oraz krew utajoną w kale - metodą immunochemiczną.

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera ww. badania poszerzone o PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet badań diagnostycznych wspólny zawiera pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

5. Świadczeniodawca wykonuje procedury diagnostyczne wchodzące w skład pakietu badań diagnostycznych wspólnych (obligatoryjnie wszystkie wymienione w rozporządzeniu) oraz przyjmuje/pobiera materiał do badań wskazanych w e-skierowaniu.

6. Personel uprawniony do realizacji świadczeń w programie pilotażowym oraz wymagania co do pomieszczeń oraz wyposażenia wskazane są w załączniku nr 1 do rozporządzenia MZ.

7. Po uzyskaniu wyników przekazuje do Systemu Informacji Medycznej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o systemie, danych dotyczących dokumentacji medycznej, w zakresie wyników badań laboratoryjnych wraz z opisem, w ramach danych zdarzenia medycznego, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji medycznej.

8. Świadczeniobiorca ma dostęp do wyników na Internetowym Koncie Pacjenta, w przypadku braku dostępu do IKP, pacjent otrzymuje wyniki od świadczeniodawcy, który zawarł umowę na udzielanie świadczeń w zakresie "Program Profilaktyki 40 PLUS" lub w placówce podstawowej opieki zdrowotnej, do której złożył deklarację wyboru, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej.

9. Świadczeniodawca jest zobowiązany do umieszczenia w widocznym miejscu informacji o:

1) godzinach udzielania świadczenia w miejscu udzielania świadczeń;

2) godzinach, w których pacjent może odebrać wyniki badań.

7. Wskaźniki monitorowania oczekiwanych efektów.

Wskaźnikami realizacji programu pilotażowego są:

1) liczbę kobiet i mężczyzn objętych pilotażem w stosunku do populacji osób uprawnionych do udziału w pilotażu;

2) liczba kobiet i mężczyzn, którzy po raz drugi skorzystali ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach programu pilotażowego w stosunku do populacji osób uprawnionych do udziału w programie pilotażowym;

3) liczba świadczeniodawców, którzy złożyli wniosek o zawarcie umowy na realizację programu pilotażowego oraz liczba świadczeniodawców, którzy zostali realizatorami programu pilotażowego;

4) liczba i kompletność wypełnionych ankiet;

5) informacja o zrealizowanych badaniach diagnostycznych;

6) wartość środków finansowych poniesionych/sprawozdanych i rozliczonych w ramach pilotażu w stosunku do środków finansowych planowanych na realizację programu.

ZAŁĄCZNIK Nr  2  4  

PROGRAM PILOTAŻOWY- PROFILAKTYKA 40 PLUS - KATALOG ZAKRESU I ŚWIADCZEŃ

PROGRAM PILOTAŻOWY- PROFILAKTYKA 40 PLUS - KATALOG ZAKRESU I ŚWIADCZEŃ
L.p.Kod zakresu świadczeńNazwa zakresu świadczeńKod świadczeniaNazwa świadczeniaCena jednostkowa badania diagnostycznegoUwagi
118.7110.001.02Profilaktyka 40 PLUS5.01.02.6000019Badania antropometryczne11,78 złWykonanie procedur diagnostycznych wchodzących w skład pakietu badań diagnostycznych wspólnych, o którym mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia MZ.
5.01.02.6000020morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym9,33 zł
5.01.02.6000021płytki krwi7,43 zł
5.01.02.6000022stężenie cholesterolu całkowitego4,88 zł
5.01.02.6000023stężenie glukozy we krwi4,88 zł
5.01.02.6000014poziom kreatyniny we krwi5,49 zł
5.01.02.6000024badanie ogólne moczu7,21 zł
5.01.02.6000015poziom kwasu moczowego we krwi4,95 zł
5.01.02.6000011PSA - (antygen swoisty dla stercza całkowity)28,30 zł
5.01.02.6000025kontrolny profil lipidowy23,71 zł
5.01.02.6000026AlAT, AspAT, GGTP15,76 zł
5.01.02.6000027krew utajona w kale - metoda immunochemiczna (iFBOT)16,28 zł

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie w sprawie zawarcia umów o realizację programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS", stanowi wykonanie upoważnienia określonego w art. 48e ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.) i jest zgodne ze Strategią Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 realizując założenia celu nr 2.4 "Zwiększenie zakresu działań profilaktycznych".

Zarządzenie wdraża przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS" (DZ. U. poz. 1239) obejmujące m.in: zmianę warunków organizacji i realizacji programu w zakresie:

a) wydłużenia realizacji programu pilotażowego do 30 czerwca 2024 r.,

b) możliwości ponownego skorzystania z programu po upływie co najmniej 12 miesięcy od pierwszego świadczenia,

c) obowiązku e-rejestracji, centralnej rejestracji oraz udostępnienia harmonogramów pracy do CeZ,

c) wyceny badań.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

FORMULARZ WNIOSKU "PROFILAKTYKA 40 PLUS"

I. DANE IDENTYFIKACYJNE WNIOSKUJĄCEGOKOD GRAFICZNY o wymiarach nie mniejszych niż 5,5 cm na 2,8 cm
Dane identyfikacyjne i adresowe wnioskującego - świadczeniodawcy w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Nazwa
Adres siedziby
Kod terytorialny i nazwa
REGONNIP
Forma organizacyjno-prawna (cześć IV KR)
Osoba/y uprawniona do reprezentowaniaTelefon
Dane rejestrowe
Rodzaj rejestruNr wpisu do rejestru
Organ rejestrującyData wpisu
Data ostatniej aktualizacji
Certyfikaty
NazwaZakres certyfikatuData ważności

ZAŁĄCZNIK Nr  4

UMOWA Nr ....../...... o realizację programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS"

zawarta w .........................................., dnia ..................................................... roku, pomiędzy: Narodowym Funduszem Zdrowia - reprezentowanym przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, w imieniu którego działa: ................................................... (wskazanie imienia i nazwiska osoby umocowanej) - ................................................ (wskazanie stanowiska) ............................... (nazwa oddziału) Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w.................................................................................... (adres), na podstawie pełnomocnictwa/pełnomocnictw nr................ z dnia.............../ i nr ......... z dnia............./, zwanym dalej "Funduszem"

a ...........................................................................................................................................

(oznaczenie świadczeniodawcy: imię i nazwisko albo nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.),

zwanym dalej "Świadczeniodawcą" lub "Realizatorem programu pilotażowego", reprezentowanym przez

PRZEDMIOT UMOWY

§  1. 
1. 
Przedmiotem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej jest wykonanie przez świadczeniodawcę procedur diagnostycznych, o których mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS" (Dz. U. poz. 1081), zwanym dalej "rozporządzeniem" w sposób, o którym mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest wykonywać umowę zgodnie z:

a) ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach",

b) rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS", zwanym dalej "rozporządzeniem MZ",

d) ogólnymi warunkami umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach, zwanymi dalej "Ogólnymi warunkami umów";

e) warunkami realizacji umów, określonymi w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie umów o realizację programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS".

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2. 
1.  5
 Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia MZ, są udzielane na podstawie e-skierowania wygenerowanego po udzieleniu odpowiedzi na pytania wymienione w kwestionariuszu oceny ryzyka, zwanego dalej "Ankieta 40 PLUS", za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub w inny sposób określony w rozporządzeniu MZ.
2. 
Dane o potencjale wykonawczym realizatora programu pilotażowego przeznaczone do realizacji umowy, określone są w załączniku nr 1 do umowy - "Harmonogram-zasoby", z uwzględnieniem godzin wydawania wyników w godzinach pracy placówki.
3. 
Fundusz jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach, w zakresie wynikającym z umowy.
4. 
Realizator programu pilotażowego obowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez który rozumie się zasoby będące w dyspozycji podmiotu realizującego umowę, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń oraz wymagany sprzęt.
5. 
Realizator programu pilotażowego jest obowiązany do systematycznego i ciągłego wykonywania umowy przez cały okres jej obowiązywania.
6. 
Aktualizacji danych, o których mowa w ust. 2, należy dokonywać za pomocą udostępnianych przez Fundusz aplikacji informatycznych, w szczególności Portalu Funduszu, na zasadach i warunkach określonych przez Prezesa Funduszu w zarządzeniu w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia.
7. 
Świadczenia programu pilotażowego mogą być udzielane przez Świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie Świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.
8. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w przepisach, o których mowa w § 1 ust. 2 i przepisach odrębnych.
9. 
Dopuszczalne jest zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie niepełnego zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
10. 
Umowa zawarta między Świadczeniodawcą a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Narodowego Funduszu Zdrowia do przeprowadzenia kontroli podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń, na zasadach określonych w ustawie, w zakresie wynikającym z umowy. Fundusz informuje Świadczeniodawcę o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz jej wynikach.
11. 
Zaprzestanie współpracy z podwykonawcą wymienionym w załączniku nr 2 do umowy lub nawiązanie współpracy z innym podwykonawcą, wymaga zgłoszenia dyrektorowi Oddziału Funduszu najpóźniej w dniu poprzedzającym wejście w życie zmiany.
§  3. 
1. 
Realizator programu pilotażowego, w okresie realizacji umowy, jest obowiązany do posiadania umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone z związku z udzielaniem świadczeń, zawartej zgodnie z warunkami określonymi w art. 136b ustawy o świadczeniach.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

§  4. 
1.  6
 Kwota zobowiązania Funduszu wobec świadczeniodawcy z tytułu realizacji przedmiotu umowy, o którym mowa w § 1 ust. 1, w okresie od ............ do............. wynosi maksymalnie zł (słownie złotych:).
2. 
Narodowy Fundusz Zdrowia rozlicza świadczenia opieki zdrowotnej udzielone w ramach programu pilotażowego na podstawie danych o zrealizowanych badaniach diagnostycznych, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia MZ w okresie rozliczeniowym.
3. 
Rozliczeniu i sfinansowaniu będą podlegały tylko te świadczenia, które w rzeczywistości zostały wykonane i sprawozdane do Systemu Informacji Medycznej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 666).
3a.  7
 (uchylony).
4. 
Do celów rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w ramach programu pilotażowego stosuje się ceny jednostkowe za wykonane badania, określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia MZ.
5. 
Należność z tytułu zawartej umowy za realizację świadczeń określona w fakturze jest ustalana zgodnie z zasadami określonymi w zarządzeniu.
6. 
Należności z tytułu realizacji zawartej umowy Fundusz wypłaca na rachunek bankowy:

Dane posiadacza rachunku bankowego: ..................................................................

nr................................................................................................................

7. 
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 7, wymaga uprzednio złożenia przez Świadczeniodawcę, w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do umowy,
8. 
W przypadku, gdy wartość wykonanych świadczeń, o których mowa w ust. 3, przekroczy kwotę zobowiązania Funduszu wobec świadczeniodawcy, na wniosek świadczeniodawcy składany po miesiącu, w którym nastąpiło to przekroczenie, zwiększeniu ulega kwota zobowiązania z tytułu realizacji umowy.

INFORMACJE PRZEKAZYWANE PRZEZ ŚWIADCZENIODAWCÓW

§  5. 
Realizator programu pilotażowego jest zobowiązany do przekazania do Systemu Informacji Medycznej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, danych dotyczących dokumentacji medycznej, w zakresie wyników badań laboratoryjnych wraz z opisem, w ramach danych zdarzenia medycznego, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (Dz. U. poz. 1253).

KARY UMOWNE

§  6. 
1. 
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie realizatora programu pilotażowego, Fundusz może nałożyć na realizatora programu pilotażowego karę umowną.
2. 
Niezależnie od postanowień ust. 1, w przypadku niedopełnienia obowiązku dotyczącego uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi e-WUŚ w celu zapewnienia możliwości realizacji uprawnień świadczeniobiorców wynikających z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach, Fundusz może nałożyć na realizatora pilotażu karę umowną w wysokości do 1% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
3. 
Kary umowne, o których mowa w ust. 1 i 2 nakładane są w trybie i na zasadach określonych w Ogólnych warunkach umów.
4. 
Fundusz jest uprawniony do dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  7. 
1. 
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia ........................... r. do dnia ..........................r.
2. 
Każda ze stron może rozwiązać umowę za jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  8. 
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  9. 
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się w szczególności przepisy Ogólnych warunków umów oraz rozporządzeń ministra właściwego do spraw zdrowia, o których mowa w § 1 pkt 2
§  10. 
Załączniki do umowy stanowią jej integralną część.
§  11. 
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Narodowy Fundusz Zdrowia Świadczeniodawca

Wykaz załączników do umowy:

załącznik nr 1 - Harmonogram -zasoby

załącznik nr 2 - Wykaz podwykonawców

załącznik nr 3 - Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Dane Wnioskodawcy:

Nazwa: ....................................................

adres: .......................................................

nr telefonu: ................................................

OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY 8

Oświadczam, że:

1) kopia umowy spółki lub wyciąg z tej umowy zawierający postanowienie o zasadach reprezentacji spółki albo uchwała wspólników spółki cywilnej w przedmiocie zasad reprezentacji spółki lub kopie pełnomocnictw udzielonych przez pozostałych wspólników do prowadzenia spraw spółki wykraczających poza zwykłe czynności;

2) kopia zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON nadanym przez właściwy urząd statystyczny, zawierającego oznaczenie szczegółowe przedmiotu prowadzonej działalności,

zostały złożone w ........................................ (nazwa oddziału) Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w postępowaniu Nr ..................................................... 9  dotyczącym świadczeń ................................................................ (rodzaj świadczeń), a stwierdzony w nich stan prawny lub faktyczny nie uległ zmianie.

.....................................................................................................................
Miejscowość, dataWnioskodawca

(pieczątka i podpis)

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Dane Wnioskodawcy:

Nazwa:.....................................................

adres:......................................................

nr telefonu:................................................

Nr NIP:...............................................

Nr REGON:..........................................

OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY O WPISACH DO REJESTRÓW

Składając wniosek o zawarcie umowy udzielanie świadczeń w programie pilotażowym "Profilaktyka 40 Plus" * , niniejszym oświadczam, że;

1) jestem:

a) podmiotem leczniczym, wpisanym do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, prowadzonego przez....................................................................., pod numerem.................................................,

b) praktyką zawodową, wpisaną do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą,

prowadzonego przez.................................................................................,

pod numerem..................................................

c) osobą fizyczną inną niż wymienione powyżej, która uzyskała fachowe uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych i udziela ich w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

d) nie dotyczy **

2) jestem wpisany do * :

a) Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem....................................................

b) nie dotyczy

3) jestem wpisany do * :

a) Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

b) nie dotyczy

.....................................................................................................................
Miejscowość, dataWnioskodawca

(pieczątka i podpis)

ZAŁĄCZNIK Nr  7

Dane Wnioskodawcy:

Nazwa:....................................................

adres:.......................................................

nr telefonu:................................................

OŚWIADCZENIA WNIOSKODAWCY

Składając wniosek o zawarcie umowy, niniejszym oświadczam, że:

1. Spełniłem obowiązek podłączenia się do systemu P1.

2. Prowadzę elektroniczną dokumentację medyczną (EDM).

3. Potwierdzam gotowość do:

a) raportowania do systemu P1 Zdarzeń Medycznych,

b) indeksowania EDM w systemie P1,

c) wymiany EDM z innymi usługodawcami za pośrednictwem systemu P1.

4. Posiadam oprogramowanie obsługujące funkcjonalność e-skierowania (w zakresie przyjmowania e-skierowania do realizacji i zamiany informacji o statusie skierowania).

5. Zapoznałem się z warunkami zawierania umów i nie zgłaszam do nich zastrzeżeń oraz przyjmuję je do stosowania.

6. Zapoznałem się i akceptuję wzór umowy określony w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej programu pilotażowego "Profilaktyka 40 Plus".

7. Posiadam tytuł prawny do korzystania z:

a) lokali lub budynków, w których będą udzielane świadczenia,

b) sprzętu i aparatury medycznej stanowiącej ich wyposażenie.

8. Będę wykonywał świadczenia objęte umową zawartą z Narodowym Funduszem Zdrowia w lokalach i pomieszczeniach oraz przy pomocy sprzętu i aparatury, o których mowa w pkt 7.

9. Spełniam wymogi sanitarno-epidemiologiczne dla pomieszczeń, w których będą wykonywane świadczenia.

10. Spełniam inne wymogi określone w odrębnych przepisach dla podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej.

11. Dane przedstawione w ofercie i niniejszych oświadczeniach są zgodne ze stanem prawnym i faktycznym.

12. Nie zachodzi wobec mnie przeszkoda do zawarcia umowy, o której mowa w art. 132 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.).

.....................................................................................................................
Miejscowość, dataWnioskodawca

(pieczątka i podpis)

ZAŁĄCZNIK Nr  8

Dane Wnioskodawcy:

Nazwa:....................................................

adres:.......................................................

nr telefonu:................................................

WZÓR PODPISU I PARAFY OSOBY PODPISUJĄCEJ WYDRUK FORMULARZA WNIOSKU

L. p.Imię i nazwisko

(czytelnie)

PodpisParafa

Załącznik Nr  1

HARMONOGRAM - ZASOBY

PozycjaKod zakresuNazwa zakresu
I. Miejsce udzielania świadczeń
Kod miejsca (a)Id podwyk. (b)Nazwa miejsca (c)Adres miejsca (d)VII cz.KR*(e)VIII cz.KR*(f)Profil IX-X cz.KR*(g)Status **
II. Dostępność miejsca udzielania świadczeń
pn (a)wt (b)śr (c)czw (d)pt (e)sob (f)nd (g)Obowiązuje od (h)Obowiązuje do (i)Status**
III. Personel
ID osoby (a)Nazwisko (b)Imiona (c)PESEL (d)Zawód/specjalność (e)St.specjal. (f)NPWZ (g)Status **
Dostępność osoby personelu
pn (h)wt (i)śr (j)czw (k)pt (l)sob (m)nd (n)Typ harmonogramu***(o)Tyg. lb. godzin (p)Obowiązuje od (r)Obowiązuje do (s)
IV. Sprzęt
Id sprzętu (a)Nazwa sprzętu (b)Ilość (c)Nr seryjny (d)Rok produkcji (e)Rodzaj dostępności (f)Dostępny od (g)Dostępny do (h)Status **
Narodowy Fundusz Zdrowia****świadczeniodawca*****
* KR (kody resortowe) - kody nadane zgodnie z rozporządzeniem wydanym na podstawie art. 105 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2190, z późn. zm.)

** B - brak zmian, D - dodano, M - zmodyfikowano, U - usunięto

*** Typ harmonogramu:

P - harmonogram podstawowy

**** kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć wraz z podpisem

***** kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć/nadruk/naklejka świadczeniodawcy - zawierające nazwę, adres, NIP i REGON - wraz z podpisem

Załącznik Nr  2

WYKAZ PODWYKONAWCÓW

UNIKALNY WYRÓŻNIK PODWYKONAWCY
Dane identyfikacyjne i adresowe podwykonawcy
Nazwa
Adres siedziby
Kod terytorialny i nazwa
REGONNIP
Forma organizacyjno-prawna (część IV KR)
Osoba/y uprawniona do reprezentowaniaTelefon
Dane rejestrowe podwykonawcy
Rodzaj rejestruNr wpisu do rejestru
Organ rejestrującyData wpisu
Data ostatniej aktualizacji
Dane dotyczące formy i przedmiotu umowy podwykonawstwa
Umowa/promesa
Data od kiedy obowiązuje lub będzie obowiązywać umowaPozycja/e umowy
Data do kiedy obowiązuje lub będzie obowiązywać umowaPrzedmiot świadczeń podwykonywanych
Opis przedmiotu podwykonawstwa
data sporządzenia
Narodowy Fundusz Zdrowia****świadczeniodawca*****

* kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć wraz z podpisem

** kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć/nadruk/naklejka świadczeniodawcy - zawierające nazwę, adres, NIP i REGON - wraz z podpisem

Załącznik Nr  3

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

Miejscowość...............................Data.............................
Kod Oddziału Wojewódzkiego

Dane Świadczeniodawcy

(źródło - Portal Świadczeniodawcy)

Wnoszę o podpisanie aneksu do istniejącej umowy, zmieniającego nr rachunku bankowego wskazany w zawartej umowie:
numer
w rodzaju
w zakresie
na okres
Nowy pełny numer rachunku bankowego związanego z realizacją umowy
Dane posiadacza rachunku bankowego:

Zmiana dotychczasowego nr rachunku bankowego na nowy nastąpi po podpisaniu aneksu do umowy w terminie określonym w aneksie.

Podpis/y i oznaczenie Świadczeniodawcy..................................................................................

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie w sprawie zawarcia umów o realizację programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS", stanowi wykonanie upoważnienia określonego w art. 48e ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.) i jest zgodne ze Strategią Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 realizując założenia celu nr 2.4 "Zwiększenie zakresu działań profilaktycznych".

Zarządzenie wdraża przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS" (Dz. U. poz. 1081) określając w szczególności tryb zawierania umów o realizację programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS", wzór umowy o realizację programu pilotażowego, jak również warunki realizacji i rozliczenia tych umów.

Wdrożenie programu spowoduje objęcie świadczeniobiorców w wieku od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy. Badania profilaktyczne należy wykonywać regularnie, by nie przeoczyć początkowo drobnych problemów związanych ze zdrowiem i zareagować odpowiednio wcześnie, aby nie dopuścić do powikłań.

1 § 3 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 202/2021/BPZ z dnia 17 grudnia 2021 r. (NFZ.21.202) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 80/2022/DSOZ z dnia 29 czerwca 2022 r. (NFZ.22.80) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 2022 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 149/2022/DSOZ z dnia 17 listopada 2022 r. (NFZ.22.149) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 listopada 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 106/2023/DSOZ z dnia 7 lipca 2023 r. (NFZ.2023.106) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 lipca 2023 r.

2 § 11 ust. 2a uchylony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 40/2024/DSOZ z dnia 29 marca 2024 r. (NFZ.2024.40) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 2024 r.
3 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 202/2021/BPZ z dnia 17 grudnia 2021 r. (NFZ.21.202) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 106/2023/DSOZ z dnia 7 lipca 2023 r. (NFZ.2023.106) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 lipca 2023 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 40/2024/DSOZ z dnia 29 marca 2024 r. (NFZ.2024.40) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 2024 r.

4 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 202/2021/BPZ z dnia 17 grudnia 2021 r. (NFZ.21.202) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 106/2023/DSOZ z dnia 7 lipca 2023 r. (NFZ.2023.106) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 lipca 2023 r.

5 Załącznik nr 4 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a zarządzenia nr 202/2021/BPZ z dnia 17 grudnia 2021 r. (NFZ.21.202) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 2021 r.
6 Załącznik nr 4 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b zarządzenia nr 202/2021/BPZ z dnia 17 grudnia 2021 r. (NFZ.21.202) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 2021 r.
7 Załącznik nr 4 § 4 ust. 3a uchylony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 40/2024/DSOZ z dnia 29 marca 2024 r. (NFZ.2024.40) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 2024 r.
8 Należy wykreślić dokumenty, których Wnioskodawca nie ma obowiązku składać, oraz dokumenty, które nie są w posiadaniu oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
9 Należy podać numer ogłoszenia o postępowaniu, w którym złożono wykazane dokumenty.
* właściwe zaznaczyć
** możliwe wyłącznie w przypadku podmiotów, o których mowa w art. 161c ust. 1 ustawy o świadczeniach, niebędących świadczeniodawcami w rozumieniu przepisów art. 5 pkt 41 ustawy
* właściwe zaznaczyć
* właściwe zaznaczyć