Umowy o realizację programu pilotażowego leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych.

Dzienniki resortowe

NFZ.2022.147

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 marca 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 147/2022/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 15 listopada 2022 r.
w sprawie umów o realizację programu pilotażowego leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 48e ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
tryb zawierania i warunki realizacji umów o realizację programu pilotażowego w zakresie leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych, zwanego dalej "programem pilotażowym MDR-TB", określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2022 r. w sprawie programu pilotażowego leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych (Dz. U. poz. 2027), zwanego dalej "rozporządzeniem MDR-TB";
2)
wzór umowy o realizację programu pilotażowego MDR-TB.
§  2. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
Oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
3)
Ogólne warunki umów - ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określone w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
4)
rozporządzenie AOS - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
5)
zarządzenie AOS - zarządzenie Prezesa Funduszu w sprawie określania warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna;
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w szczególności w ustawie o świadczeniach, w rozporządzeniu MDR-TB oraz w Ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2.

Przedmiot umowy

§  3. 
1. 
Przedmiotem umowy o realizację programu pilotażowego MDR-TB, zwanej dalej "umową pilotażową", jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego MDR-TB, w zakresie określonym w załączniku nr 2 do zarządzenia.
2. 
Fundusz zawiera umowę pilotażową MDR-TB z regionalnymi ośrodkami koordynującymi, o których mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia MDR-TB, zwanymi dalej "realizatorami pilotażu" lub "świadczeniodawcami".
3. 
Wzór umowy pilotażowej MDR-TB jest określony w załączniku nr 1 do zarządzenia.
4. 
Odstępstwa od wzoru umowy pilotażowej wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.

Rozdział  3.

Tryb zawierania umów

§  4. 
1. 
Oddział Funduszu właściwy ze względu na miejce udzielania świadczeń, zwany dalej "właściwym Oddziałem Funduszu", w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia weryfikuje spełnianie przez realizatora pilotażu warunków wymaganych do realizacji programu pilotażowego MDR-TB, określonych w rozporządzeniu MDR-TB.
2. 
Weryfikacji, o której mowa w ust. 1, podlega spełnienie przez realizatora pilotażu warunków określonych w § 6 ust. 3 rozporządzenia MDR-TB.
3. 
W przypadku przeprowadzania czynności weryfikacyjnych w miejscu udzielania świadczeń, osoby przeprowadzające te czynności sporządzają protokół z czynności weryfikacyjnych, potwierdzony przez osobę reprezentującą realizatora pilotażu lub osobę przez niego upoważnioną.
4. 
Dyrektor właściwego Oddziału Funduszu informuje realizatora pilotażu o wyniku weryfikacji.
5. 
W przypadku pozytywnego wyniku weryfikacji Fundusz niezwłocznie zawiera umowę z realizatorem pilotażu.
§  5. 
1. 
W celu zawarcia umowy pilotażowej realizator pilotażu, w terminie 7 dni od dnia przekazania informacji o pozytywnym wyniku weryfikacji, składa do właściwego Oddziału Funduszu następujące dokumenty:
1)
oświadczenie, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 3 do zarządzenia;
2)
oświadczenie o wpisach do rejestrów, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia;
3)
kopię polisy lub innego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń; realizator pilotażu może złożyć także umowę przedwstępną lub oświadczenie o zobowiązaniu się do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej od dnia rozpoczęcia obowiązywania umowy;
4)
wniosek w sprawie rachunku bankowego, którego wzór określony jest w załączniku nr 5 do zarządzenia;
5)
pełnomocnictwo do składania oświadczeń woli w imieniu świadczeniodawcy - w przypadku gdy świadczeniodawca jest reprezentowany przez pełnomocnika.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, powinny pozostawać w zgodności ze stanem faktycznym i prawnym.
3. 
Kopie dokumentów powinny zostać poświadczone za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione do reprezentowania realizatora pilotażu.
4. 
Dyrektor Oddziału Funduszu może zażądać przedstawienia oryginału dokumentu w przypadku, w którym kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości, co do jej zgodności z oryginałem, a brak jest możliwości jej weryfikacji w inny sposób.
§  6. 
1. 
Po złożeniu dokumentów, o których mowa w § 5, i pozytywnej ich weryfikacji, dyrektor Oddziału Funduszu ustala z realizatorem pilotażu kwotę zobowiązania na pierwszy okres rozliczeniowy.
2. 
Dyrektor Oddziału Funduszu przesyła realizatorowi pilotażu projekt umowy pilotażowej w celu jej podpisania lub informuje go o możliwości zawarcia umowy w siedzibie Oddziału Funduszu.

Rozdział  4.

Zasady realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych na podstawie rozporządzenia MDR-TB przez realizatora pilotażu

§  7. 
1. 
Realizacja i rozliczenie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego MDR-TB odbywa się zgodnie z umowami z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie świadczeń: porada specjalistyczna - gruźlica i choroby płuc lub porada specjalistyczna - choroby zakaźne, umową pilotażową MDR-TB oraz rozporządzeniem MDR-TB.
2. 
Do rozliczenia świadczeń, o których mowa w ust. 1, stosuje się Katalog produktów rozliczeniowych, stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia.
3. 
W przypadku rozliczania świadczeń związanych z diagnostyką świadczeniobiorcy włączonego do programu pilotażowego, finansowanych w ramach produktu: koszt badania mikrobiologicznego plwociny (rozmaz i posiew) o kodzie produktu 5.65.01.0000004 i koszt badań dodatkowych stosowanych w leczeniu gruźlicy wielolekoopornej o kodzie produktu: 5.65.01.0000005 z Katalogu produktów rozliczeniowych realizator pilotażu obowiązany jest do przedłożenia specyfikacji faktycznie poniesionych kosztów ich wykonania, z uwzględnieniem faktycznie poniesionych kosztów związanych z kosztami wykonania badań diagnostycznych u innego świadczeniodawcy.
4. 
Szczegółowa specyfikacja faktycznie poniesionych kosztów podlega każdorazowo weryfikacji przez dyrektora oddziału Funduszu.
5. 
W ramach świadczeń związanych z diagnostyką świadczeniobiorcy włączonego do programu pilotażowego, o których mowa w ust. 3, rozliczeniu podlegają badania diagnostyczne określone w załączniku nr 8 do zarządzenia.
6. 
Porada lekarska diagnostyczna i kwalifikacyjna o kodzie produktu: 5.65.01.0000001 z Katalogu produktów rozliczeniowych, określonym w załączniku nr 2 do zarządzenia, podlega rozliczeniu pod warunkiem zakwalifikowania pacjenta do programu pilotażowego.
7.  2
 Rozliczeniu podlegają podane lub wydane świadczeniobiorcom produkty lecznicze.
8.  3
 Podanie lub wydanie świadczeniobiorcy produktu leczniczego odbywa się w ramach porady lekarskiej diagnostycznej i kwalifikacyjnej o kodzie produktu: 5.65.01.0000001 lub porady lekarskiej kontrolnej MDR-TB o kodzie: 5.65.01.0000002.
§  8. 
1. 
Świadczeniodawca, przez cały okres realizacji pilotażu, zobowiązany jest:
1)
do udzielania świadczeń zgodnie z rozporządzeniem MDR-TD, rozporządzeniem AOS, niniejszym zarządzeniem oraz przepisami odrębnymi;
2)
spełniać wymogi określone w § 6 ust. 3 rozporządzenia MDR-TB.
§  9. 
1. 
Realizator pilotażu obejmuje programem pilotażowym MDR-TB świadczeniobiorców spełniających kryteria określone w § 5 rozporządzenia MDR-TB.
2. 
Proces terapeutyczny jest realizowany zgodnie z indywidualnymi potrzebami klinicznymi świadczeniobiorców.
3. 
Niedopuszczalne jest dodatkowe rozliczanie przez podmiot realizujący umowę w zakresie programu pilotażowego leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych, świadczeń udzielonych pacjentowi włączonemu do pilotażu MDR-TB, związanych z leczeniem gruźlicy wielolekoopornej, będących przedmiotem tej umowy, na podstawie umów zawartych w innych zakresach i rodzajach świadczeń.
§  10. 
1. 
Świadczenia objęte przedmiotem umowy pilotażowej udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", którego wzór określony jest w załączniku nr 2 do umowy pilotażowej.
2. 
Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy pilotażowej.
3. 
Osoby, o których mowa w ust. 1, mogą udzielać świadczeń w zakresie programu pilotażowego MDR-TB w ramach zasobów wykazanych w "Harmonogramie - zasoby" stanowiącym złącznik nr 2 do umów zawartych w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w zakresie świadczenia porada specjalistyczna - gruźlica i choroby płuc lub porada specjalistyczna - choroby zakaźne.
§  11. 
1. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", którego wzór określony jest w załączniku nr 3 do umowy pilotażowej.
2. 
Dopuszcza się zlecenie podwykonawcy udzielania świadczeń jedynie w części zakresu będącego przedmiotem umowy pilotażowej.
3. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego wymagania, o których mowa w § 6 ust. 3 rozporządzenia MDR-TB.
4. 
Umowa zawarta między świadczeniodawcą, a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy pilotażowej, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach.
5. 
Fundusz obowiązany jest do poinformowania świadczeniodawcy o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli wszystkich podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń (w szczególności podwykonawcy) oraz o jej wynikach.
§  12. 
1. 
Fundusz nie finansuje świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w związku z prowadzeniem eksperymentu medycznego, w tym badania klinicznego, których finansowanie określają odrębne przepisy.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do udostępniania, na żądanie Funduszu, rejestru zakażeń zakładowych.
3. 
Przy udzielaniu świadczeń, świadczeniodawca obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
4. 
W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 3, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach.
5. 
W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 4, świadczeniodawca składa w Oddziale Funduszu wniosek, w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy.
6. 
W przypadku niedopełnienia przez świadczeniodawcę obowiązku określonego w ust. 4, z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy, Fundusz może nałożyć na świadczeniodawcę karę umowną, o której mowa w § 6 ust. 4 załącznika nr 1 do zarządzenia, stanowiącego wzór umowy pilotażowej.
7. 
W przypadku nieprzerwanej kontynuacji przez świadczeniodawcę udzielania świadczeń na podstawie kolejnej umowy zawartej z Funduszem, upoważnienie, o którym mowa w ust. 4, uzyskane w związku z zawarciem poprzedniej umowy, zachowuje ważność.
§  13. 
1. 
Realizator pilotażu jest zobowiązany do sprawozdawania w raporcie statystycznym w szczególności danych:
1)
rozpoznania zasadniczego według ICD-10, o którym mowa w § 5 rozporządzenia MDR-TB;
2)
wszystkich procedur medycznych łącznie z datą ich wykonania - według wskazanej przez Fundusz na dany okres sprawozdawczy wersji ICD-9.
2. 
Dane, o których mowa w ust. 1, powinny być zgodne z danymi zawartymi w indywidualnej dokumentacji medycznej, zgodnie z rozporządzeniem ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, wydanym na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2020 r. poz. 849).
3. 
Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 2, stanowi warunek rozliczenia świadczeń.
§  14. 
1. 
Regionalne ośrodki wymienione w załączniku do rozporządzenia MDR-TB, są zobowiązane do przekazywania danych, o których mowa w § 7 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia MDR-TB, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 6 do zarządzenia.
2. 
Dane, o których mowa w ust. 1, maja charakter narastający i wykazują wartości za poszczególne miesiące kalendarzowe realizacji programu pilotażowego.
3. 
Dane, o których mowa w ust. 1, przekazywane są okresowo - po zakończniu miesiąca kalendarzowego realizacji programu pilotażowego MDR-TB, w terminie 14 dni od ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, które wykazuje zestawienie.
4. 
Dane dotyczące wartości wskaźników, o których mowa w ust. 1, winny być zgodne z danymi zawartymi w indywidualnej dokumentacji medycznej określonej rozporządzeniem ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, wydanym na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
5. 
C 4  entralny ośrodek koordynujący, o którym mowa § 2 pkt 1 rozporządzenia MDR-TB, jest zobowiązany do przekazywania do Funduszu wskaźników realizacji programu pilotażowego, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia MDR-TB, okresowo - po każdym kwartale realizacji programu pilotażowego MDR-TB w terminie 30 dni od ostatniego dnia miesiąca następującego po kwartale realizacji programu pilotażowego MDR-TB, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 7 do zarządzenia.
§  15. 
1. 
Warunki rozliczania świadczeń określone są w Ogólnych warunkach umów oraz w umowie pilotażowej MDR-TB.
2. 
Podstawą rozliczeń i płatności za świadczenia udzielone w okresie sprawozdawczym jest rachunek wraz z raportem statystycznym.
3. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w planie rzeczowo - finansowym, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do umowy.

Rozdział  5.

Postanowienia końcowe

§  16. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

UMOWA Nr ............./.......... o realizację programu pilotażowego leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych

grafika

Załącznik Nr  1

Plan rzeczowo-finansowy

Załącznik Nr  2

Harmonogram - zasoby

Załącznik Nr  3

Wykaz podwykonawców

Załącznik Nr  4

Wzór wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  2  5  

KATALOG PRODUKTÓW ROZLICZENIOWYCH

KATALOG PRODUKTÓW ROZLICZENIOWYCH
Lp.Kod zakresu świadczeńNazwa zakresu świadczeńKod produktuNazwa produktuJednostka rozliczeniowaWartość punktowa (1 pkt = 1 zł)Uwagi odnoszące się do zasad rozliczania i finansowania
1234567
118.1270.001.02świadczenia opieki zdrowotnej - program pilotażowy MDR-TB5.65.01.0000001PORADA LEKARSKA DIAGNOSTYCZNA I KWALIFIKACYJNApunkt150Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu MDR-TB i zarządzeniu AOS.
25.65.01.0000002PORADA LEKARSKA KONTROLNA MDR-TBpunkt150Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu MDR-TB i zarządzeniu AOS.
35.65.01.0000003ŚWIADCZENIE OPIEKI ZDROWOTNEJ Z WYKORZYSTANIEM TELEMONITORINGU, MAJĄCE NA CELU NADZOROWANIE PRZYJMOWANIA LEKÓW I TOLERANCJĘ LECZENIApunkt36,44Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu MDR-TB, dziennie za pacjenta.
55.65.01.0000004KOSZT BADANIA MIKROBIOLOGICZNEGO PLWOCINY (ROZMAZY I POSIEWY I BADANIA GENETYCZNE)punkt1Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu MDR-TB, w tym § 9 ust. 2 pkt 4 i § 7 ust. 3 zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie programu pilotażowego leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych, zwanego dalej "zarządzeniem". Konieczność udokumentowania kosztu badania w wysokości wynikającej z rachunku/faktury/specyfikacji faktycznie poniesionych kosztów z zastosowaniem analogicznych zasad, o których mowa w § 19 ust. 4 Ogólnych warunków umów. Zgodnie z wykazem badań określonym w załączniku nr 8 do zarządzenia.
65.65.01.0000005KOSZT BADAŃ DODATKOWYCH STOSOWANYCH W LECZENIU GRUŹLICY WIELOLEKOOPORNEJpunkt1Zgodnie z postanowieniami rozporządzenia MDR-TB oraz § 9 ust. 2 pkt 4 i § 7 ust. 3 zarządzenia. Konieczność udokumentowania kosztu badania w wysokości wynikającej z rachunku/faktury/specyfikacji faktycznie poniesionych kosztów z zastosowaniem analogicznych zasad, o których mowa w § 19 ust. 4 Ogólnych warunków umów. Zgodnie z wykazem badań określonym w załączniku nr 8 do zarządzenia.
75.65.01.0000006KOSZT PRODUKTU LECZNICZEGO STOSOWANEGO W LECZENIU GRUŹLICY WIELOLEKOOPORNEJ WG STANDARDÓW WHO - MDR-TBpunkt1Zgodnie postanowieniami rozporządzenia MDR-TB, w tym § 9 ust. 3. Konieczność udokumentowania kosztu produktu leczniczego w wysokości wynikającej z rachunku lub faktury dokumentującej zakup leku, zgodnie z art. 47i ust. 1 ustawy o świadczeniach.
85.65.01.0000011PORADA LEKARSKA KOŃCOWA Z ROZSZERZONĄ OCENĄ WYNIKÓW LECZENIA W PILOTAŻU MDR-TBpunkt150Zgodnie z postanowieniami rozporządzenia MDR-TB i zarządzenia AOS.
95.65.01.0000008OSOBA ZAKWALIFIKOWANA DO PROGRAMU PILOTAŻOWEGO, SKIEROWANA W CELU LECZENIA DO INNEGO ŚWIADCZENIODAWCYpunkt0Produkt statystyczny sprawozdawany w sytuacji określenia osoby zakwalifikowanej do programu pilotażowego skierowaną w celu leczenia do świadczeniodawcy nieuczestniczącego w realizacji programu pilotażowego, gdy informacja o wynikach leczenia nie jest dostępna.
105.65.01.0000009OSOBA ZAKWALIFIKOWANA DO PROGRAMU PILOTAŻOWEGO, DLA KTÓREJ INFORMACJA O WYNIKACH LECZENIA JEST NIEDOSTĘPNA LUB NIEZNANApunkt0Produkt statystyczny sprawozdawany w sytuacji określenia osoby zakwalifikowanej do programu pilotażowego dla której informacja o wynikach leczenia jest niedostępna lub nieznana.
115.65.01.0000010WYNIK LECZENIA "WYLECZONY"punkt0Produkt statystyczny sprawozdawany w sytuacji określenia osoby zakwalifikowanej do programu pilotażowego wynikiem leczenia "wyleczony".
1212.1270.001.03Ryczałt MDR-TB - ośrodek koordynującyryczałt miesięczny31 932,80Ryczałt miesięczny za koordynację, o którym mowa w § 9 ust. 4. rozporządzenia pilotażowego.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

OŚWIADCZENIE

ZAŁĄCZNIK Nr  4

OŚWIADCZENIE O WPISACH DO REJESTRÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Wniosek w sprawie rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Wskaźniki realizacji programu pilotażowego MDR-TB w ujęciu miesięcznym

ZAŁĄCZNIK Nr  7

Wskaźniki realizacji programu pilotażowego MDR-TB w ujęciu miesięcznym - zbiorczo

ZAŁĄCZNIK Nr  8

Wykaz badań diagnostycznych wchodzących w skład świadczeń związanych z diagnostyką świadczeniobiorcy włączonego do programu pilotażowego, o których mowa w § 7 ust. 3 zarządzenia.

1) W ramach produktu koszt badania mikrobiologicznego plwociny (rozmaz i posiew) o kodzie produktu 5.65.01.0000004 rozliczeniu podlega badanie diagnostyczne:

- Plwocina - badanie rozmazu

- Plwocina - posiew

- Zamrożenie plwociny

2) W ramach produktu koszt badań dodatkowych stosowanych w leczeniu gruźlicy wielolekoopornej o kodzie produktu: 5.65.01.0000005rozliczeniu podlega badanie diagnostyczne:

- Xpert MTB/RIF

- LPA (Hain GenoType MTBDRsl) (opcjonalnie)

- Badania lekowrażliwości na leki pierwszej linii oparte na hodowli

- Badania lekowrażliwości do leków drugiej linii oparte na hodowli

- Pełna morfologia krwi (hemoglobina, czerwone krwinki. białe krwinki i płytki krwi)

- Testy czynności wątroby (AST, ALT)

- Kreatynina w surowicy

- Potas w surowicy

- WZW Bs Antigen

- WZW C Antibody

- HbA1c

- COVID-19 PCR

- Test ciążowy (kobiety)

- Test na HIV

- CD4 (powtarzany co 6 miesięcy, jeżeli osoba ma HIV)

- Poziom wiremii HIV (powtarzany co 6 miesięcy, jeżeli osoba ma HIV)

- Rentgen klatki piersiowej

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych ma na celu wdrożenie programu pilotażowego leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych, zwanego dalej "programem pilotażowym".

Celem programu pilotażowego jest sprawdzenie modelu leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych w Rzeczpospolitej Polskiej oraz ponadnarodowa harmonizacja leczenia gruźlicy wielolekoopornej i wdrożenie standardów Światowej Organizacji Zdrowia w okresie wyzwań epidemiologicznych.

Program pilotażowy zakłada wypracowanie optymalnego modelu leczenia i nadzoru nad przyjmowaniem leków przez osoby chore na gruźlicę wielolekooporną w systemie ambulatoryjnym w połączeniu z systemem zaopatrywania w leki.

W wyniku programu pilotażowego zostanie opracowany polski model telemedycznego monitorowania leków u osób chorujących na gruźlicę wielolekooporną.

Regulacja ma na celu zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach istniejących norm prawnych i źródeł finansowania realizacji świadczeń opieki zdrowotnej dotychczas wykonywanych w trybie szpitalnym, w tym rozszerzeniu dostępu do leków w warunkach ambulatoryjnych. Unikatowy charakter programu pilotażowego umożliwia udzielanie świadczeń w zakresie programu pilotażowego leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych przez specjalistów wykazanych w ramach umów zawartych w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w zakresie świadczenia porada specjalistyczna - gruźlica i choroby płuc lub porada specjalistyczna - choroby zakaźne.

Szacowany koszt pełnej terapii prowadzonej w ramach programu pilotażowego na jedną osobę wynosi około 100 000 zł, bez kosztów produktów leczniczych stosowanych w ramach terapii.

Program będzie wywierał pozytywny wpływ na osoby objęte programem pilotażowym, które nie będą musiały pozostawiać w leczeniu zamkniętym przez cały okres leczenia.

Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 - Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 1292, 1559, 1773, 1834, 1981, 2105, 2120, 2232 i 2270 oraz z 2022 r. poz. 64, 91, 526, 583, 655, 807, 974, 1002, 1079, 1265, 1352, 1700, 1855 i 2140.
2 § 7 ust. 7 dodany przez § 1 zarządzenia nr 30/2024/DSOZ z dnia 12 marca 2024 r. (NFZ.2024.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 marca 2024 r., z tym, że stosuje się do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach programu pilotażowego leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych od dnia 1 stycznia 2024 r., zgodnie z § 4 powołanego zarządzenia.
3 § 7 ust. 8 dodany przez § 1 zarządzenia nr 30/2024/DSOZ z dnia 12 marca 2024 r. (NFZ.2024.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 marca 2024 r., z tym, że stosuje się do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach programu pilotażowego leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych od dnia 1 stycznia 2024 r., zgodnie z § 4 powołanego zarządzenia.
4 § 14 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 52/2023/DSOZ z dnia 23 marca 2023 r. (NFZ.2023.52) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 marca 2023 r., z tym, że stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 marca 2023 r., zgodnie z § 4 powołanego zarządzenia.
5 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 52/2023/DSOZ z dnia 23 marca 2023 r. (NFZ.2023.52) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 marca 2023 r., z tym, że stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 marca 2023 r., zgodnie z § 4 powołanego zarządzenia.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 5/2024/DSOZ z dnia 19 stycznia 2024 r. (NFZ.2024.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 2024 r.