Umowy o realizację programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży.

Dzienniki resortowe

NFZ.2023.55

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 marca 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 55/2023/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 29 marca 2023 r.
w sprawie umów o realizację programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 48e ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, 2674 i 2770) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
tryb wyłonienia realizatorów programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży, zwanego dalej "programem pilotażowym", określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2022 r. w sprawie programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2023 r. poz. 60), zwanego dalej "rozporządzeniem pilotażowym" oraz zawierania umów o realizację programu pilotażowego;
2)
warunki realizacji umów o realizację programu pilotażowego;
3)
wzór umowy o realizację programu pilotażowego.
§  2. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
Oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
3)
Ogólne warunki umów - ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określone w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
4)
rodzaj świadczeń - rodzaj, o którym mowa w Ogólnych warunkach umów;
5)
zakres świadczeń - zakres, o którym mowa w Ogólnych warunkach umów.
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w szczególności w ustawie o świadczeniach, w rozporządzeniu pilotażowym oraz w Ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2.

Przedmiot umowy o realizację programu pilotażowego

§  3. 
1. 
Przedmiotem umowy o realizację programu pilotażowego, zwanej dalej "umową pilotażową", jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego, w zakresie określonym w załączniku nr 1 do zarządzenia.
2. 
Narodowy Fundusz Zdrowia, zwany dalej "Funduszem", zawiera umowę pilotażową ze świadczeniodawcą, o którym mowa w § 5 ust. 3 rozporządzenia pilotażowego, spełniającym warunki określone w § 5 ust. 1 rozporządzenia pilotażowego, zwanym dalej realizatorem "realizatorem pilotażu".
3. 
Wzór umowy pilotażowej jest określony w załączniku nr 2 do zarządzenia.
4. 
Odstępstwa od wzoru umowy pilotażowej wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.

Rozdział  3.

Tryb wyłonienia realizatorów programu pilotażowego oraz zawierania umów o realizację pilotażu

§  4. 
1. 
Realizatorzy programu pilotażowego zostaną wyłonieniu w drodze otwartego naboru, którego przebieg określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
2. 
Do naboru mogą przystąpić świadczeniodawcy posiadający umowę z Funduszem w rodzaju rehabilitacja lecznicza w zakresie fizjoterapia ambulatoryjna, o których mowa w § 5 ust. 1 rozporządzenia pilotażowego, poprzez złożenie deklaracji realizacji programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży, której wzór określa załącznik nr 6 do zarządzenia.
3. 
Deklarację, o której mowa w ust. 2, należy podpisać podpisem kwalifikowanym i przekazać wyłącznie na elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia (adres: /NFZ- Centrala/SkrytkaESP) w terminie od 3 kwietnia 2023 r. od godziny 08:00 do 4 kwietnia 2023 r. do godziny 12:00.
4. 
Deklaracje niespełniające warunków określonych przez Fundusz lub złożone po terminie zostaną pominięte.
5. 
Centrala Funduszu sporządza protokół z przeprowadzonego naboru zawierający zbiorcze zestawienie przekazanych deklaracji, o których mowa w ust. 2 oraz wykaz wyłonionych, z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń, świadczeniodawców deklarujących przystąpienie do programu pilotażowego.
§  5. 
1. 
Centrala Funduszu przekazuje deklaracje, o których mowa w § 4 ust. 2, do właściwego ze względu na miejsce udzielania świadczeń Oddziału Funduszu w celu zawarcia umowy pilotażowej.
2. 
Właściwy Oddział Funduszu, o którym mowa w ust. 1, na podstawie przekazanej deklaracji, w terminie 10 dni od dnia jej przekazania, weryfikuje spełnianie przez realizatora pilotażu warunków wymaganych do realizacji programu pilotażowego, określonych w rozporządzeniu pilotażowym.
3. 
Weryfikacji, o której mowa w ust. 2, podlega spełnienie przez realizatora pilotażu warunków określonych w § 5 ust. 1 i 2 oraz § 7 ust. 2 rozporządzenia pilotażowego.
4. 
W przypadku przeprowadzania czynności weryfikacyjnych w miejscu udzielania świadczeń, osoby przeprowadzające te czynności sporządzają protokół z czynności weryfikacyjnych, potwierdzony przez osobę reprezentującą realizatora pilotażu lub osobę przez niego upoważnioną.
5. 
Dyrektor właściwego Oddziału Funduszu informuje realizatora pilotażu oraz Centralę Funduszu o wyniku weryfikacji.
6. 
W przypadku pozytywnego wyniku weryfikacji Fundusz zawiera umowę z realizatorem pilotażu na okres, o którym mowa w § 4 pkt 2 rozporządzenia pilotażowego.
7. 
W przypadku negatywnego wyniku weryfikacji, dopuszcza się przekazanie przez Centralę Funduszu do właściwego ze względu na miejsce udzielania świadczeń Oddziału Funduszu w celu zawarcia umowy pilotażowej, informacji o kolejnym z listy podmiocie wraz z deklaracją, o której mowa w ust. 1, przekazanej do Centrali Funduszu w trakcie prowadzonego otwartego naboru.
§  6. 
1. 
W celu zawarcia umowy pilotażowej realizator pilotażu, w terminie 2 dni od dnia przekazania informacji o pozytywnym wyniku weryfikacji, składa do właściwego Oddziału Funduszu następujące dokumenty:
1)
oświadczenie, zgodne ze wzorem określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia;
2)
oświadczenie o wpisach do rejestrów, zgodne ze wzorem określonym w załączniku nr 5 do zarządzenia;
3)
kopię polisy lub innego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń; realizator pilotażu może złożyć także umowę przedwstępną lub oświadczenie o zobowiązaniu się do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej od dnia rozpoczęcia obowiązywania umowy;
4)
wniosek w sprawie rachunku bankowego, którego wzór określony jest w załączniku nr 7 do zarządzenia;
5)
pełnomocnictwo do składania oświadczeń woli w imieniu świadczeniodawcy - w przypadku gdy świadczeniodawca jest reprezentowany przez pełnomocnika.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, powinny pozostawać w zgodności ze stanem faktycznym i prawnym.
3. 
Kopie dokumentów powinny zostać poświadczone za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione do reprezentowania realizatora pilotażu.
4. 
Dyrektor Oddziału Funduszu może zażądać przedstawienia oryginału dokumentu w przypadku, w którym kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości co do jej zgodności z oryginałem, a brak jest możliwości jej weryfikacji w inny sposób.
§  7. 
1. 
Po złożeniu dokumentów, o których mowa w § 6, i pozytywnej ich weryfikacji, dyrektor Oddziału Funduszu ustala z realizatorem pilotażu kwotę zobowiązania.
2. 
Dyrektor Oddziału Funduszu przesyła realizatorowi pilotażu projekt umowy pilotażowej w celu jej podpisania lub informuje go o możliwości zawarcia umowy w siedzibie Oddziału Funduszu.

Rozdział  4.

Zasady realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych na podstawie rozporządzenia pilotażowego przez realizatora pilotażu

§  8. 
Rozliczanie świadczeń udzielanych w ramach programu pilotażowego odbywa się zgodnie z Katalogiem produktów rozliczeniowych określonym w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§  9. 
1. 
Realizator pilotażu obowiązany jest udzielać świadczeń zgodnie z rozporządzeniem pilotażowym, a w szczególności przez cały okres realizacji programu pilotażowego spełniać wymagania, o których mowa w § 5 ust. 1 i 2 oraz § 7 ust. 2 rozporządzenia pilotażowego.
2. 
Świadczeniodawca, o którym mowa w § 5 ust. 3 rozporządzenia pilotażowego, obowiązany jest także udzielać świadczeń zgodnie z przepisami odrębnymi, w szczególności zgodnie z warunkami organizacji i realizacji świadczeń opieki zdrowotnej określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 265) oraz z niniejszym zarządzeniem.
§  10. 
1. 
W ramach programu pilotażowego udzielane są świadczenia osobom, o których mowa w § 6 ust. 2 i 3 rozporządzenia pilotażowego
2. 
Proces terapeutyczny, w którym udzielane są świadczenia będące przedmiotem umowy pilotażowej, jest realizowany z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klinicznych osób, o których mowa w ust. 1.
§  11. 
1. 
Świadczenia objęte przedmiotem umowy pilotażowej udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", którego wzór określony jest w załączniku nr 2 do umowy pilotażowej.
2. 
Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy pilotażowej.
§  12. 
1. 
Fundusz nie finansuje świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w związku z prowadzeniem eksperymentu medycznego, w tym badania klinicznego, których finansowanie określają odrębne przepisy.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do udostępniania, na żądanie Funduszu, rejestru zakażeń zakładowych.
3. 
Przy udzielaniu świadczeń, świadczeniodawca obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
4. 
W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 3, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach.
5. 
W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 4, świadczeniodawca składa w Oddziale Funduszu wniosek, w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy.
6. 
W przypadku niedopełnienia przez świadczeniodawcę obowiązku określonego w ust. 4, z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy, Fundusz może nałożyć na świadczeniodawcę karę umowną, o której mowa w § 6 ust. 4 załącznika nr 2 do zarządzenia, stanowiącego wzór umowy pilotażowej.
7. 
W przypadku nieprzerwanej kontynuacji przez świadczeniodawcę udzielania świadczeń na podstawie kolejnej umowy zawartej z Funduszem, upoważnienie, o którym mowa w ust. 4, uzyskane w związku z zawarciem poprzedniej umowy, zachowuje ważność.
§  13. 
1. 
Realizator pilotażu obowiązany jest do przekazywania, właściwemu ze względu na miejsce udzielania świadczeń Oddziałowi Funduszu, danych z systemu z wykorzystaniem szczegółowego komunikatu sprawozdawczego dla świadczeń do wyliczenia wskaźników, o których mowa w § 9 ust. 1 rozporządzenia pilotażowego.
2. 
Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1, stanowi warunek rozliczenia świadczeń.
§  14. 
1. 
Warunki rozliczania świadczeń określone są w Ogólnych warunkach umów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach oraz w umowie pilotażowej.
2. 
Podstawą rozliczeń i płatności za świadczenia udzielone w okresie sprawozdawczym jest rachunek wraz z raportem statystycznym.
3. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w planie rzeczowo - finansowym, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do umowy.

Rozdział  5.

Przepisy końcowe

§  15. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KATALOG PRODUKTÓW ROZLICZENIOWYCH

KATALOG PRODUKTÓW ROZLICZENIOWYCH
Lp.Kod zakresu świadczeńNazwa zakresu świadczeńKod produktuNazwa produktuJednostka rozliczeniowaWartość punktowa (1 pkt = 1 zł)Uwagi odnoszące się do zasad rozliczania i finansowania
1234567
118.1311.001.02świadczenia opieki zdrowotnej - program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży5.11.00.0000018manualne badanie biomechaniki stóp oraz badanie podoskopowe albo manualne badanie biomechaniki stóp oraz komputerowe badanie stóp na platformiepunkt120Do rozliczenia jednorazowo do pacjenta na początku procesu diagnostyczno-terapeutycznego, zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu pilotażowym.
25.11.00.0000019manualne badanie biomechaniki stóp oraz badanie podoskopowe albo manualne badanie biomechaniki stóp oraz komputerowe badanie stóp na platformie - po zakończeniu postępowania fizjoterapeutycznegopunkt120Do rozliczenia jednorazowo do pacjenta po zakończeniu postępowania fizjoterapeutycznego, zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu pilotażowym.
35.11.00.0000020zalecenia o charakterze fizjoprofilaktycznym, w tym obejmujące naukę odpowiedniego zaopatrzenia stopypunkt20Udzielenie zaleceń, o których mowa w § 7 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia pilotażowego, przez osobę, o której mowa w § 7 ust. 4 rozporządzenia pilotażowego.
55.11.00.0000021objęcie postępowaniem fizjoterapeutycznympunkt0Produkt statystyczny sprawozdawany łącznie z produktem "manualne badanie biomechaniki stóp oraz badanie podoskopowe albo manualne badanie biomechaniki stóp oraz komputerowe badanie stóp na platformie" o kodzie: 5.11.00.0000018 w sytuacji stwierdzenia u pacjenta wad kończyn dolnych na podstawie badań i objęciem go postępowaniem fizjoterapeutycznym.
65.11.00.0000022poprawa stanu funkcjonalnegopunkt0Produkt statystyczny sprawozdawany łącznie z produktem "manualne badanie biomechaniki stóp oraz badanie podoskopowe albo manualne badanie biomechaniki stóp oraz komputerowe badanie stóp na platformie - po zakończeniu postępowania fizjoterapeutycznego " o kodzie: 5.11.00.0000019 w sytuacji stwierdzenia u pacjenta poprawy stanu funkcjonalnego po zakończeniu postępowania fizjoterapeutycznego.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

UMOWA Nr ..../..... o realizację programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży

grafika

Załącznik Nr  1

PLAN RZECZOWO - FINANSOWY

Załącznik Nr  2

HARMONOGRAM - ZASOBY

Załącznik Nr  3

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Tryb przeprowadzenia otwartego naboru.

Tryb przeprowadzenia otwartego naboru w celu wyłonienia realizatorów programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2022 r. w sprawie programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży (Dz. U. poz. 60).Jednostka / podmiot odpowiedzialny
Etap postępowaniaOpis etapu postępowaniaTermin
I etapPrzekazanie za pośrednictwem Systemu Zarządzania Obiegiem Informacji (SZOI) do świadczeniodawców posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w rodzaju rehabilitacja lecznicza w zakresie fizjoterapia ambulatoryjna komunikatu o: - wydanym zarządzeniu w sprawie umów o realizację programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży;

- trybie i terminie przeprowadzenia otwartego naboru w celu wyłonienia realizatorów programu pilotażowego, określonego w § 4 zarządzenia.

Dzień następujący po dniu wejścia w życie zarządzenia w sprawie umów o realizację programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieżyOddział Funduszu
II etapWyłonienie podmiotów zainteresowanych realizacją programu pilotażowego spełniających warunki konieczne do realizacji programu pilotażowego na podstawie przekazanej deklaracji realizacji programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży wraz z oświadczeniem z uwzględnieniem kolejności przekazanych zgłoszeń.
II.1Przekazanie deklaracji realizacji programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieżyPrzekazanie do Centrali Funduszu za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia (adres: /NFZ- Centrala/SkrytkaESP), zatwierdzonej podpisem kwalifikowanym, deklaracji realizacji programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 6 do zarządzenia, z3 kwietnia 2023 r. od godz. 08:00 do

4 kwietnia 2023 r. do godz. 12:00

Podmiot wnioskujący
zachowaniem wymaganego terminu o którym mowa w § 4 ust. 3 zarządzenia. Z dopiskiem: Nabór realizatorów programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży.
II.2Sporządzenie protokołu z naboruWeryfikacja przekazanych deklaracji realizacji programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży, zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu pilotażowym oraz zarządzeniu w sprawie umów o realizację programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży. Sporządzenie protokołu z przeprowadzonego naboru.Centrala Funduszu
III.3Przekazanie do Oddziału Funduszu kopii deklaracji wraz z oświadczeniemPrzekazanie deklaracji, o których mowa w § 4 ust. 2 zarządzenia, do właściwego ze względu na miejsce udzielania świadczeń Oddziału Funduszu w celu wszczęcia procedury zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego z wyłonionymi ośrodkami w drodze przeprowadzonego naboru.Centrala Funduszu

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Oświadczenie

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Oświadczenie o wpisach do rejestrów

ZAŁĄCZNIK Nr  6

DEKLARACJA realizacji programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży

ZAŁĄCZNIK Nr  7

Wniosek w sprawie rachunku bankowego

grafika

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie umów o realizację programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży ma na celu wdrożenie programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży, określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2022 r. w sprawie programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2023 r. poz. 60), zwanego dalej "programem pilotażowym".

Celem programu pilotażowego jest praktyczne sprawdzenie efektywności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci w wieku od 5. do 16. roku życia przez manualne badanie biomechaniki stóp oraz badanie podoskopowe albo manualne badanie biomechaniki stóp oraz komputerowe badanie stóp na platformie. Dodatkowo, program pilotażowy ma za zadanie przetestowanie zaplanowania i prowadzenia dalszego postępowania terapeutycznego przez fizjoterapeutę, jak również dokonanie przez niego końcowej oceny i opisu stanu funkcjonalnego świadczeniobiorcy po zakończeniu fizjoterapii.

Wprowadzona regulacja zapewni pacjentom dostęp do diagnostyki wad kończyn dolnych oraz ewentualnego dalszego postępowania terapeutycznego w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości.

Program pilotażowy realizowany będzie w latach 2023-2025 przez wyłonione ośrodki w drodze otwartego naboru prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w liczbie nie mniejszej niż 12 i nie większej niż 16, na terenie Rzeczpospolitej Polski.

Maksymalny szacowany koszt realizacji badań prowadzonych w zakresie programu pilotażowego przez jednego realizatora programu przy objęciu przez niego maksymalnej zakładanej liczby pacjentów wynosi 342 000 zł. Łączny maksymalny koszt realizacji programu przez 16 realizatorów szacuje się na 5 472 000 zł. Pozostałe świadczenia w zakresie programu pilotażowego rozliczane będą zgodnie z postanowieniami umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej zawartych przez realizatorów z Narodowym Funduszem Zdrowia na warunkach określonych w tych umowach. Nie rodząc dodatkowych skutków finansowych dla Narodowego Funduszu Zdrowia.

Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 - Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.