Umorzenie postępowania antymonopolowego przeciwko Zakładowi Usług Pogrzebowych "Market" w Olsztynie.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.UOKiK.2001.2.51

Akt nienormatywny
Wersja od: 28 grudnia 2001 r.

DECYZJA
PREZESA URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW
z dnia 13 lipca 2001 r.
w sprawie umorzenia postępowania antymonopolowego przeciwko Zakładowi Usług Pogrzebowych "Market" w Olsztynie
(Nr RBG-23/2001)

Na podstawie art. 104 i art. 105 Kpa, oraz art. 1 ust. 1, art. 8 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. Nr 122, poz. 1319 - zwanej dalej "ustawą"), w imieniu Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego, wszczętego na wniosek Zakładu Usług Pogrzebowych "Hades" w Biskupcu o nadużywanie pozycji dominującej przez Zakład Usług Pogrzebowych "Market" w Olsztynie:
- umarza się postępowanie antymonopolowe w przedmiocie uznania porozumienia Zakładu Usług pogrzebowych "Market" w Olsztynie i Zakładu Patologii i Medycyny Sądowej w Olsztynie, zmierzającego do ograniczenia dostępu do rynku lub eliminowania z rynku usług pogrzebowych innych przedsiębiorców za praktyki ograniczające konkurencję,

- nie stwierdza się stosowania praktyki ograniczającej konkurencję, polegającej na przeciwdziałaniu ukształtowaniu się warunków niezbędnych do rozwoju konkurencji, poprzez istotną ingerencję w sferę prywatności oraz uciążliwe nagabywaniu potencjalnych klientów w miejscach niepublicznych,

- uznaje się za praktykę ograniczającą konkurencję uzyskiwanie informacji o danych rodzin osób zmarłych od pracowników szpitala w Biskupcu, celem szybkiego docierania do tych rodzin i nagabywania ich do skorzystania z usług pogrzebowych Zakładu Usług Pogrzebowych "Market" i nakazuje się zaniechania jej stosowania.

UZASADNIENIE

Zakład Usług pogrzebowych "Hades" w Biskupcu (dalej: "Wnioskodawca") zwrócił się do organu antymonopolowego o rozpatrzenie [...] skargi na Zakład Usług Pogrzebowych "Market" (dalej: "Uczestnik") działający na tym samym terenie, który stosuje nieuczciwą konkurencję. Wnioskodawca zarzucił Uczestnikowi, iż ten dzierżawi pomieszczenia szpitalne i przyszpitalne, które formalnie zajmuje Zakład Patologii i Medycyny Sądowej przy szpitalu w Biskupcu. W Zakładzie Patologii i Medycyny Sadowej pracują osoby, które uniemożliwiają rodzinom osób zmarłych dokonanie wyboru przedsiębiorcy zajmującego się organizowaniem usług pogrzebowych.

Na podstawie zgromadzonych danych dotyczących lokalnego rynku usług pogrzebowych stwierdzić należy, że Uczestnik posiada na wyodrębnionym przez organ antymonopolowy rynku pozycję dominującą.

Rynek właściwy został zawężony do miast Biskupiec a Uczestnik związany jest z miejscowym szpitalem umowami dzięki, którym faktycznie ma ułatwiony dostęp do zwłok. [...] powiązanie uczestnika ze szpitalem nie stanowi samo w sobie naruszenia prawa, natomiast ma istotny wpływ na pozycję rynkową przedsiębiorcy pogrzebowego.

Prezes Urzędu stoi na stanowisku, iż wynajmowanie pomieszczeń przez szpital podmiotom trzecim, w tym przypadku Uczestniczce, nie jest sprzeczne z prawem. Przedmiotem zainteresowania organu antymonopolowego [...] było ustalenie, czy fakt wynajmowania pomieszczeń szpitalnych wykorzystywany jest przez uczestniczkę jako instrument zakłócający wolną konkurencję na lokalnym rynku pogrzebowym.

Art. 4 pkt 4 ustawy zawiera legalną definicję porozumienia, w myśl której przez porozumienie należy rozumieć m.in. umowy, uzgodnienia zawierane między przedsiębiorcami lub ich związkami. W toku postępowania antymonopolowego jednoznacznie ustalono, iż Zakład Usług Pogrzebowych "Market" oraz Zakład Patologii i Medycyny Sądowej to jeden przedsiębiorca.

W kwestii uzyskiwania danych osobowych osób zmarłych w szpitalu od personelu szpitalnego, Prezes Urzędu dał wiarę zeznaniom świadków. Zdaniem organu antymonopolowego takie działania są sprzeczne z prawem a wykorzystywanie powiązań uczestniczki z miejscowym szpitalem powinno zostać niezwłocznie zaniechane.

Prawo pochowania zwłok ma najbliższa rodzina osoby zmarłej. Prawo pochowania zwłok jest prawem podmiotowym obejmującym wybór miejsca i sposobu pochowania zwłok, jak również miejsca spoczynku (vide: wyrok Sądu Najwyższego Izba Cywilna z dnia 1 lipca 1968 r., sygn. akt I CR 252/68). Uczestniczka w odniesieniu do zwłok szpitalnych jest ich przechowawcą a nie dysponentem. [...]