Ulgi podatkowe dla rzemieślników prowadzących zakłady piekarskie i wytwórnie wód gazowanych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1974.12.28

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1974 r.

ZARZĄDZENIE Nr 39
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 kwietnia 1974 r.
w sprawie ulg podatkowych dla rzemieślników prowadzących zakłady piekarskie i wytwórnie wód gazowanych.

Na podstawie art. 101 ust. 5 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 i z 1972 r. Nr 53, poz. 338) i art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) oraz w związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 1974 r. w sprawie zapewnienia obsługi handlowo-gastronomicznej turystów w sezonie letnim oraz ludności rolniczej w okresie sezonowych prac polowych w 1974 r. - zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W stosunku do rzemieślników prowadzących zakłady piekarskie i wytwórnie wód gazowanych w miejscowościach, w których występują niedobory w zaopatrzeniu w pieczywo i wody gazowane, wprowadza się następujące ulgi podatkowe:
1)
zezwala się na prowadzenie ksiąg podatkowych, zamiast ksiąg handlowych, jeżeli zwolnienie od obowiązku prowadzenia ksiąg handlowych nie przysługuje z mocy innych przepisów,
2)
dochody z produkcji dla celów wymiaru podatku dochodowego, w razie nieprowadzenia ksiąg handlowych, ustala się bez wymagania dokumentacji kosztów, stosując do obrotów dolną granicę podatkowych norm szacunkowych zysku netto; natomiast wymaga dokumentacji kosztów ustalenie tych dochodów w niższej wysokości,
3)
przy wymiarze podatku dochodowego od całorocznego dochodu z produkcji stosuje się stopę podatku właściwą dla dochodu obniżonego o część dochodu uzyskaną na skutek uruchomienia dodatkowej zmiany produkcyjnej w miesiącach lipiec - wrzesień danego roku podatkowego.
2.
Część dochodu uzyskaną na skutek uruchomienia dodatkowej zmiany produkcyjnej w miesiącach lipiec - wrzesień danego roku podatkowego oblicza się w sposób następujący:
1)
ustala się różnicę obrotu między faktycznie osiągniętą kwotą obrotu za miesiące lipiec - wrzesień a kwotą obrotu za okres trzech miesięcy, jaka by wynikała ze zdolności produkcyjnej zakładu rzemieślniczego przy ośmiogodzinnym dniu pracy,
2)
do różnicy obrotu stosuje się wskaźnik zysku netto ustalony w sposób określony w ust. 1 pkt 2 lub na podstawie ksiąg handlowych.
§  2.
Ulgi podatkowe określone w § 1 przyznaje się, jeżeli rzemieślnik:
1)
złoży właściwemu terenowemu organowi administracji państwowej wniosek o zastosowanie ulg w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia wykonywania rzemiosła w ciągu roku podatkowego - przed rozpoczęciem tej działalności,
2)
stosuje obowiązujące normy jakościowe produkcji,
3)
w razie zatrudnienia w zakładzie rzemieślniczym więcej niż sześciu pracowników - uzyska na to zezwolenie właściwego terenowego organu administracji państwowej.
§  3.
Złożenie wniosku o zastosowanie ulg podatkowych w stosunku do roku podatkowego 1974 może nastąpić w terminie do dnia 15 czerwca tego roku.
§  4.
Uchyla się okólnik Nr 25/PO z dnia 23 kwietnia 1971 r. w sprawie ulg podatkowych dla prywatnych zakładów piekarskich (Dz. Urz. Min. Fin. z 1971 r. Nr 8/3 gr, poz. 17 i z 1972 r. Nr 11, poz. 33).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.