Ulgi i zwolnienia w podatku dochodowym od państwowych i spółdzielczych jednostek drobnej wytwórczości.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1982.17.42

Akt utracił moc
Wersja od: 5 grudnia 1983 r.

ZARZĄDZENIE Nr 97
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 grudnia 1982 r.
w sprawie ulg i zwolnień w podatku dochodowym od państwowych i spółdzielczych jednostek drobnej wytwórczości.

Na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 7, poz. 55), zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa zwolnienia i ulgi w podatku dochodowym:
1)
przedsiębiorstw drobnej wytwórczości dla których organem założycielskim jest terenowy organ administracji państwowej i ich zrzeszeń,
2)
spółdzielni i ich związków zrzeszonych: - w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy; Centralnym Związku Spółdzielni Inwalidów, Centralnym Związku Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Cepelia", Centralnym Związku Spółdzielni Niewidomych, Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców "Społem", Centrali Spółdzielni Ogrodniczych i Pszczelarskich, Centralnym Związku Spółdzielni Mleczarskich, Centralnym Związku Rzemiosła oraz spółdzielni osób prawnych i związków zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
2.
Przez użyte w zarządzeniu określenia:
1)
ustawa - rozumie się przez to ustawę z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 7, poz. 55),
2)
przedsiębiorstwo - rozumie się przez to przedsiębiorstwa państwowe oraz zakłady przedsiębiorstw wielozakładowych, dla których sporządza się bilans.
3)
spółdzielnia - rozumie się przez to spółdzielnie i związki spółdzielcze prowadzące działalność gospodarczą.
§  2.
1.
Stawkę podatku dochodowego ustaloną według zasad określonych w art. 44 ust. 1 ustawy przy rentowności ponad 5% do 10% obniża się o:
1)
25%, jeżeli wartość usług stanowi od 10% do 30%,
2)
50%, jeżeli wartość usług stanowi od 30% do 50%,
3)
75%, jeżeli wartość usług stanowi od 50% do 65%,

łącznej wartości sprzedaży produkcji, robót i usług.

2.
Jeżeli wartość usług stanowi ponad 65% łącznej wartości sprzedaży produkcji robót i usług przy rentowności ponad 5% do 10%, przedsiębiorstwa i spółdzielnie zwalnia się od podatku dochodowego.
3.
Jeżeli wartość usług stanowi ponad 90% łącznej wartości sprzedaży produkcji, robót i usług stawkę podatku przy rentowności ponad 10% do 15% obniża się o 50%.
4.
Do łącznej wartości sprzedaży produkcji robót i usług zalicza się również wartość zrealizowanych marż i prowizji z działalności handlowej oraz w skupie.
5.
Do wartości świadczonych usług, o których mowa w ust. 1-3 nie zalicza się usług świadczonych przez zakłady działające według zasad zryczałtowanego rozrachunku.
§  3.
Podatek dochodowy ustalony według zasad określonych w art. 44 ustawy oraz w § 2 zarządzenia stanowi należny podatek dochodowy, od którego odlicza się ulgi podatkowe.
§  4.
1.
Zwalnia się od podatku dochodowego:
1)
nowo uruchomione przedsiębiorstwa i spółdzielnie, przez okres pierwszych trzech lat działalności, pod warunkiem, że środki uzyskane z tego tytułu będą przeznaczone w całości na fundusz zasobowy, rachunek środków na inwestycje lub na fundusz rehabilitacji inwalidów,
2)
spółdzielnie studenckie, w których udział usług dla środowiska studenckiego stanowi co najmniej 20% w łącznej sprzedaży produkcji, robót i usług, a 50% środków uzyskanych z tego tytułu będzie przeznaczone na cele rozwojowe.
2.
Przez przedsiębiorstwa i spółdzielnie nowo uruchomione rozumie się wyodrębnione organizacyjnie przedsiębiorstwa i spółdzielnie, które powstały w wyniku nakładów inwestycyjnych; nie dotyczy to przedsiębiorstw i spółdzielni uruchomionych w wyniku podziału lub połączenia.
§  5.
1.
Należny podatek dochodowy obniża się według następującej kolejności:
1)
w przedsiębiorstwach i spółdzielniach - o kwotę ulg wynikających z odrębnych przepisów,
2)
spółdzielniach - o 5% z tytułu oprocentowania wniesionych udziałów członkowskich, nie więcej jednak niż wynosi kwota najwyższego oprocentowania długoterminowych wkładów oszczędnościowych ludności, stosowanego przez Narodowy Bank Polski,
3) 1
(skreślony),
4)
w spółdzielniach pracy rękodzieła ludowego i artystycznego - o 5% pod warunkiem, że środki uzyskane z tej ulgi zostaną przeznaczone w całości na fundusz rozwoju twórczości ludowej i artystycznej,
5)
w spółdzielniach i przedsiębiorstwach - o 20.000 zł w razie zatrudnienia jednej osoby wyszkolonej w tej spółdzielni lub przedsiębiorstwie oraz o kwotę 25.000 zł w razie zatrudnienia każdej następnej osoby wyszkolonej,
6)
w studenckich spółdzielniach pracy - o 50%,
7)
w spółdzielniach niewidomych i w spółdzielniach inwalidów uznanych za zakłady pracy chronionej - o kwotę należnego podatku dochodowego pomniejszonego o ulgi, o których mowa w pkt 1-5 pod warunkiem przeznaczenia środków uzyskanych z tego zwolnienia na fundusz rehabilitacji inwalidów.
2.
Spółdzielniom inwalidów przysługują ulgi w podatku dochodowym w razie osiągnięcia przez nie wskaźnika zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami - określonego w odrębnych przepisach pod warunkiem przeznaczenia środków uzyskanych z tytułu tych ulg na fundusz rehabilitacji inwalidów. Wielkość tych ulg określona zostanie odrębnie.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1983 r.
1 § 5 ust. 1 pkt 3 skreślony przez § 1 zarządzenia nr 88 z dnia 18 listopada 1983 r. (Dz.Urz.MF.83.17.42) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 1983 r.