Udzielenie zezwolenia na zmianę statutu funduszu inwestycyjnego otwartego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.2000.3.61

Akt jednorazowy
Wersja od: 3 marca 2000 r.

UCHWAŁA Nr 132
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 3 marca 2000 r.
w sprawie udzielenia zezwolenia na zmianę statutu funduszu inwestycyjnego otwartego

Na podstawie art. 19 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 139, poz. 933 i z 1999 r. Nr 72, poz. 801) uchwala się, co następuje:
§  1.
Udziela się Skarbiec-Program Prywatyzacji Plus Specjalistycznemu Funduszowi Inwestycyjnemu Otwartemu zezwolenia na następujące zmiany w statucie:

1. Tytuł statutu otrzymuje brzmienie: Statut "SKARBIEC NET" Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego.

2. W art. 1 ust. 1 skreśla się słowa: "Skarbiec - Program Prywatyzacji Plus" Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty, a na ich miejsce wpisuje się: "SKARBIEC NET" Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty.

3. W art. 4 w definicji "Statutu" wykreśla się słowa "Skarbiec - Program Powszechnej Prywatyzacji Plus" Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty, a na ich miejsce wpisuje się: "SKARBIEC NET" Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego.

4. W art. 4 w definicji "Dnia Wyceny" wykreśla się słowa "raz w tygodniu w czwartek", a na ich miejsce wpisuje: "w każdym dniu, w którym odbywa się sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie".

5. W art. 6 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Fundusz jest funduszem akcyjnym, co oznacza, że środki Funduszu są lokowane przede wszystkim w akcje, w szczególności w akcje spółek telekomunikacyjnych, informatycznych oraz medialnych, w tym także w papiery wartościowe, które są w obrocie na giełdzie lub oficjalnie uznanym regulowanym rynku pozagiełdowym, lub których dopuszczenie do takiego obrotu jest zapewnione w Rzeczpospolitej Polskiej lub w innym państwie należącym do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

3. Udział akcji w Aktywach Funduszu może wynosić do 100%, przy czym udział ten w okresach dekoniunktury giełdowej może być znacząco niższy, nie mniejszy jednak niż 30%".

6. W art. 34 ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. Fundusz zbywa i odkupuje Jednostki Uczestnictwa w każdym Dniu Wyceny.

4. Jednostki Uczestnictwa są umarzane z mocy prawa z chwilą ich odkupienia przez Fundusz".

7. W art. 34 skreśla się pkt. 5, 6, 7, 8 i 9.

8. Art. 37 otrzymuje brzmienie:

"Art. 37 Przekazywanie potwierdzeń Uczestnikom Funduszu

1. Potwierdzenia, o których mowa w art. 36 są przekazywane do Agenta Transferowego, będącego pełnomocnikiem Uczestników Funduszu w zakresie odbioru tych potwierdzeń.

2. Osoba składająca zlecenie składając zlecenie nabycia przynajmniej części Jednostki Uczestnictwa udziela Agentowi Transferowemu pełnomocnictwa do odbierania potwierdzeń, o których mowa w art. 36. Pełnomocnictwo to jest nieodwołalne do czasu umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika Funduszu.

3. Raz na kwartał Uczestnikowi Funduszu przesyłane będą zbiorcze potwierdzenia zbycia i odkupienia Jednostek Uczestnictwa".

9. Art. 45 otrzymuje brzmienie:

"Art. 45 Nabycie Jednostek Uczestnictwa

1. Osoba wpłacająca środki pieniężne nabywa Jednostki Uczestnictwa w Dniu Wyceny, w którym Agent Transferowy dokona wpisania do Rejestru liczby Jednostek Uczestnictwa nabytych przez osobę wpłacającą środki za dokonaną wpłatę.

2. Wpisania do Rejestru, o którym mowa w ust. 1, Agent Transferowy dokonuje na podstawie otrzymanego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa oraz informacji od Depozytariusza o otrzymaniu przez niego środków pieniężnych na nabycie Jednostek Uczestnictwa, a w przypadku określonym w art. 42 ust. 2 wyłącznie na podstawie informacji od Depozytariusza o otrzymaniu przez niego środków pieniężnych na nabycie Jednostek Uczestnictwa.

3. W przypadku gdy Agent Transferowy otrzyma zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa oraz informację od Depozytariusza o otrzymaniu przez niego środków pieniężnych, a w przypadku określonym w art. 42 ust. 2 wyłącznie informację od Depozytariusza o otrzymaniu przez niego środków pieniężnych na nabycie Jednostek Uczestnictwa w Dniu Wyceny przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wpłacający środki na Jednostki Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie z tego Dnia Wyceny.

4. W przypadku gdy Agent Transferowy otrzyma zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa oraz informację od Depozytariusza o otrzymaniu przez niego środków pieniężnych, a w przypadku określonym w art. 42 ust. 2 wyłącznie informację od Depozytariusza o otrzymaniu przez niego środków pieniężnych na nabycie Jednostek Uczestnictwa w Dniu Wyceny po godzinie otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wpłacający środki na Jednostki Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie z następnego Dnia Wyceny.

5. Od dnia wpłacenia środków pieniężnych Dystrybutorowi lub bezpośrednio Funduszowi w przypadku wpłaty, o której mowa w art. 42 ust. 2, do dnia, w którym następuje nabycie przez Uczestnika Jednostek Uczestnictwa nie może upłynąć więcej niż 7 dni kalendarzowych, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności".

10. W art. 51 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Jeżeli żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa zostało dostarczone Agentowi Transferowemu w Dniu Wyceny przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, Uczestnik Funduszu otrzymuje środki z tytułu odkupienia Jednostek Uczestnictwa według ceny odkupienia równej Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę w tym Dniu Wyceny".

11. W art. 51 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. W przypadku gdy żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa zostało dostarczone Agentowi Transferowemu w Dniu Wyceny po godzinie otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, Uczestnik Funduszu otrzymuje środki z tytułu odkupienia Jednostek Uczestnictwa według ceny odkupienia równej Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę z następnego Dnia Wyceny.

4. Od dnia złożenia Dystrybutorowi żądania odkupienia do dnia odkupienia Jednostek Uczestnictwa przez Fundusz nie może upłynąć więcej niż 7 dni kalendarzowych, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności".

12. W art. 54 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Zagraniczne papiery wartościowe wycenia się w walucie kraju notowania lub - w przypadku papierów nie notowanych na rynku regulowanym - w walucie, w której papier wartościowy jest denominowany, i wykazuje się w walucie polskiej po przeliczeniu według obowiązującego średniego kursu ogłaszanego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na Dzień Wyceny.

4. Środki pieniężne oraz niedenominowane w złotych należności i zobowiązania wycenia się w walucie, w której są wyrażone, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z ust. 3".

13. Art. 67 i 68 otrzymują brzmienie:

"Art. 67 Pokrywanie kosztów Funduszu

1. Fundusz pokrywa ze swoich środków następujące koszty związane z funkcjonowaniem Funduszu: wynagrodzenie Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, w tym opłatę na rzecz Towarzystwa za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa, opłaty za przechowywanie Aktywów Funduszu przez Depozytariusza i inne jego działania, koszty prowizji maklerskich, koszty obsługi prawnej, koszty usług Agenta Transferowego, koszty badania sprawozdań finansowych Funduszu, podatki i inne obciążenia nałożone przez właściwe organy państwowe, koszty promocji, koszty druku i publikacji, koszty rady inwestorów i inne koszty - zawsze w zakresie uzasadnionym interesem Uczestników Funduszu.

2. Za wyjątkiem prowizji maklerskich, podatków i innych obciążeń nałożonych przez właściwe organy państwowe w związku z działalnością Funduszu oraz kosztów wynagrodzenia Towarzystwa w zakresie opłaty na rzecz Towarzystwa za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa, wynagrodzenie za zarządzanie Funduszem oraz pozostałe koszty określone w ust. 1 nie mogą przekroczyć 4% w skali roku, liczonego jako 365 dni lub 366 dni, w przypadku gdy rok kalendarzowy liczy 366 dni, od średniej Wartości Aktywów Netto Funduszu w danym roku.

3. Limitowane koszty Funduszu, o których mowa w ust. 2 są naliczane w każdym Dniu Wyceny i za każdy dzień w roku jako 4% w skali roku od Wartości Aktywów Netto Funduszu z poprzedniego Dnia Wyceny.

4. Koszty związane z funkcjonowaniem Funduszu w wysokości przekraczającej wysokość ustaloną zgodnie z ust. 2 pokrywa Towarzystwo z własnych środków.

5. Limitowane koszty, o których mowa w ust. 2 płacone są w okresach miesięcznych i rozliczane w okresach rocznych.

Art. 68 Wynagrodzenie Towarzystwa

1. Z zastrzeżeniem ust. 2, Towarzystwo pobiera wynagrodzenie za zarządzanie Funduszem w wysokości do 3% w skali roku, liczonego jako 365 dni lub 366 dni, w przypadku gdy rok kalendarzowy liczy 366 dni, od średniej wartości Aktywów Netto Funduszu w danym roku. Wynagrodzenie jest naliczane w każdym Dniu Wyceny i wypłacane ze środków Funduszu w ciągu 7 dni roboczych od zakończenia miesiąca, za który było naliczane wynagrodzenie.

2. Ponad wynagrodzenie określone w ust. 1 Towarzystwo może pobierać opłatę od Funduszu za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa Funduszu. Opłata ta, w odniesieniu do każdej wpłaty na poczet nabycia Jednostek Uczestnictwa, będzie nie wyższa niż opłata manipulacyjna pobierana przez Fundusz przy zbywaniu Jednostek w trybie art. 47 i będzie przekazywana na rzecz Towarzystwa nie później niż następnego dnia po pobraniu opłaty manipulacyjnej przez Fundusz.

3. Sposób pobierania i wypłacania opłaty dla Towarzystwa, o której mowa w ust. 2 nie wpływa na Wartość Aktywów Netto Funduszu przypadających na Jednostkę Uczestnictwa w dniu pobrania tej opłaty przez Fundusz i jej przekazania na rzecz Towarzystwa".

§  2.
Zezwala się na skrócenie terminu wejścia w życie powyższych zmian, tak aby weszły one w życie w terminie dwóch miesięcy od dnia dokonania ogłoszenia o zmianie statutu.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.