Udzielenie zezwolenia na zmianę statutów funduszy inwestycyjnych otwartych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.2000.9.226

Akt jednorazowy
Wersja od: 2 sierpnia 2000 r.

UCHWAŁA NR 492
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 2 sierpnia 2000 r.
w sprawie udzielenia zezwolenia na zmianę statutów funduszy inwestycyjnych otwartych

Na podstawie art. 19 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 139, poz. 933 i z 1999 r. Nr 72, poz. 801) uchwala się, co następuje:
§  1.
Udziela się Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Dłużnych Papierów Wartościowych, reprezentowanemu przez SEB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA zezwolenia na następujące zmiany w statucie:

1. W art. 8 dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W przypadku przekroczenia przez Fundusz ograniczeń, o których mowa w ust. 1 pkt. 4), 7), 10) i 11), jest on zobowiązany do dostosowania, w ciągu 6 miesięcy, stanu swoich Aktywów do wymagań określonych w Statucie".

2. W art. 17 w ust. 1 w zdaniu pierwszym wyrazy: "z zastrzeżeniem ust. 7 oraz ust. 8" zmienia się na wyrazy: "z zastrzeżeniem ust. 8 oraz ust. 9" oraz dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"Pierwsze nabycie Jednostek Uczestnictwa może być dokonane poprzez złożenie zlecenia nabycia bezpośrednio Funduszowi w trybie określonym w ust. 7".

3. Art. 17 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Wpłata środków pieniężnych, złożenie stosownego oświadczenia woli przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, która nie posiada Jednostek Uczestnictwa w Funduszu oraz wpisanie tej osoby do Rejestru, jest równoznaczne z zawarciem umowy z Funduszem i przystąpieniem tej osoby do Funduszu. Umowa z Funduszem rozwiązuje się z dniem zamknięcia Rejestru".

4. Art. 17 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Nabycie Jednostek Uczestnictwa przez osobę wpłacającą środki pieniężne następuje w Dniu Wyceny, w którym Fundusz wpisze do Rejestru liczbę Jednostek nabytych za dokonaną wpłatę, jednak nie później niż po upływie siedmiu dni kalendarzowych od dnia wpłaty środków oraz otrzymania zlecenia nabycia. Wpisanie do Rejestru odbywa się na podstawie uzyskanych przez Fundusz informacji o złożeniu zlecenia nabycia oraz o dokonaniu wpłaty".

5. Art. 17 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Nabycie Jednostek Uczestnictwa następuje w Dniu Wyceny, w którym zlecenie nabycia oraz informacja o dokonaniu wpłaty dotarły do Funduszu, po cenie z tego Dnia Wyceny, z zastrzeżeniem ust. 5".

6. Art. 17 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Jeżeli zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa i informacja o dokonaniu wpłaty dotarły do Funduszu w dniu złożenia zlecenia nabycia, to nabycie Jednostki Uczestnictwa następuje według ceny Jednostki Uczestnictwa w następnym Dniu Wyceny".

7. W art. 17 ust. 6 dodaje się zdanie trzecie w brzmieniu: "Fundusz może określić niższe minimalne wpłaty, nie niższe jednak niż 1 zł, w umowach zawieranych w ramach realizacji pracowniczych programów emerytalnych lub planów systematycznego oszczędzania".

8. W art. 17 zmienia się numerację dotychczasowych ust. 7, 8, 9, 10 na 8, 9, 10, 11 i dodaje się ustęp 7 w brzmieniu:

"7. Osoba przystępująca do Funduszu może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez dokonanie wpłaty środków pieniężnych z rachunku bankowego tej osoby na rachunek bankowy wskazany przez Fundusz prowadzony na imię Funduszu przez Depozytariusza oraz przesłanie ważnego, prawidłowo wypełnionego, pisemnego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa do Funduszu, korzystając wyłącznie z formularzy udostępnionych przez Fundusz. Warunkiem uznania wpłaty jest podanie na dokumencie wpłacenia środków przynajmniej następujących danych dotyczących osoby wpłacającej: imię i nazwisko albo nazwa (firma), adres zamieszkania albo adres siedziby, numer PESEL lub REGON oraz numer rachunku bankowego wskazanego przez Fundusz. Zlecenie wypełnione w sposób nieczytelny lub nieprawidłowy, albo w inny sposób wywołujący wątpliwości co do treści lub autentyczności, nie będzie uznane za ważne zlecenie nabycia".

9. Art. 17 ust. 8 otrzymuje brzmienie:

"8. Uczestnik Funduszu może nabywać dodatkowe Jednostki Uczestnictwa dokonując wpłat środków pieniężnych na rachunek bankowy wskazany przez Fundusz prowadzony u Depozytariusza. Wpłaty mogą być dokonywane gotówką w banku, przelewem bankowym, przekazem pocztowym lub w inny sposób. Warunkiem uznania wpłaty jest podanie na dokumencie wpłacenia środków następujących danych: nazwa Funduszu, numer rachunku bankowego wskazanego przez Fundusz, imię i nazwisko/nazwa wpłacającego, adres wpłacającego i wpisanie w tytule wpłaty numeru Rejestru, imienia i nazwiska/nazwy Uczestnika Funduszu. Dokument wpłaty zawierający powyższe dane stanowi odpowiednik formularza zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa".

10. Art. 17 ust. 10 otrzymuje brzmienie:

"10. W przypadku nabywania Jednostek Uczestnictwa w sposób określony w ust. 8 oraz w ust. 9, data otrzymania informacji o wpływie środków na rachunek bankowy Funduszu odpowiada dacie otrzymania przez Fundusz informacji, o których mowa w ust. 3, zaś nabycie Jednostek następuje nie później niż po upływie siedmiu dni kalendarzowych od dnia wpłaty środków. W przypadku otrzymania przez Fundusz informacji o wpłacie, nabycie Jednostek Uczestnictwa następuje w Dniu Wyceny, w którym Fundusz otrzymał informację o dokonaniu wpłaty, przy czym w przypadku dokonywania wpłaty za pośrednictwem bankomatu, nabycie może nastąpić nie wcześniej niż następnego dnia po dokonaniu wpłaty".

11. W art. 21 w ust. 4 skreśla się wyrazy: "wraz z adresami"; skreśla się ustęp piąty oraz zmienia się numerację ust. 6, 7, 8, 9 i 10 na 5, 6, 7, 8 i 9.

12. Art. 24 ust. 2 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Pełnomocnictwo powinno być udzielone w formie pisemnej w obecności pracownika Dystrybutora, pracownika Towarzystwa lub osoby upoważnionej przez Towarzystwo i na przedstawionym formularzu Funduszu albo z podpisem poświadczonym notarialnie".

13. Art. 24 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Odwołanie pełnomocnictwa staje się skuteczne po odebraniu oświadczenia w tym przedmiocie przez Agenta Transferowego, lecz nie później niż w terminie 7 kolejnych dni kalendarzowych od złożenia takiego oświadczenia Dystrybutorowi lub Funduszowi".

14. W art. 26 ust. 5 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu: "List Intencyjny nie może być złożony w związku z nabywaniem Jednostek Uczestnictwa w ramach planów systematycznego oszczędzania".

15. Art. 26 ust. 6 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) w stosunku do pracowników Towarzystwa i ich najbliższej rodziny, pracowników Agenta Transferowego, pracowników Depozytariusza, pracowników akcjonariuszy Towarzystwa, pracowników Dystrybutorów".

16. Art. 30 ust. 1 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie: "Blokada Rejestru oznacza, iż przez czas określony wskazany przez Uczestnika Funduszu lub czas nieokreślony Fundusz nie będzie odkupywał części lub wszystkich Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika".

17. Art. 30 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Dyspozycja Uczestnika Funduszu o ustanowieniu lub odwołaniu blokady Rejestru staje się skuteczna po odebraniu oświadczenia w tym przedmiocie przez Agenta Transferowego, lecz nie później niż w terminie 7 kolejnych dni kalendarzowych od złożenia takiego oświadczenia Dystrybutorowi lub Funduszowi".

18. Art. 33 otrzymuje brzmienie:

"Art. 33. Papiery wartościowe w obrocie regulowanym i kryterium wyboru rynku głównego.

1. Wartość papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie ustalana jest w oparciu o ostatni kurs zamknięcia w systemie notowań ciągłych lub ostatni kurs ustalony w systemie kursu jednolitego, a Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest rynkiem głównym dla tych papierów.

2. Wartość papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi notowanych na regulowanym rynku pozagiełdowym prowadzonym przez Centralną Tabelę Ofert SA ustalana jest w oparciu o ostatni kurs zamknięcia, a Centralna Tabela Ofert SA jest rynkiem głównym dla tych papierów.

3. Wartość papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi notowanych jednocześnie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na regulowanym rynku pozagiełdowym prowadzonym przez Centralną Tabelę Ofert SA ustalana jest w oparciu o ostatni kurs zamknięcia w systemie notowań ciągłych lub ostatni kurs ustalony w systemie kursu jednolitego, na rynku głównym dla danego składnika Aktywów Funduszu. Przez rynek główny należy rozumieć rynek, na którym wolumen obrotów tym składnikiem Aktywów Funduszu za ostatni kwartał poprzedzający kwartał, w którym nastąpiło dokonanie wyceny (kwartał poprzedzający) był największy. W przypadku równoczesnego rozpoczęcia notowań papieru na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i na regulowanym rynku pozagiełdowym prowadzonym przez Centralną Tabelę Ofert SA, do czasu uzyskania informacji o wolumenie obrotów za pełen kwartał wyceny dokonuje się w oparciu o notowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

4. Wartość papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi notowanych na właściwym dla nich rynku głównym, o którym mowa w ustępach powyższych w tym samym Dniu Wyceny w więcej niż jednym systemie notowań, ustalana jest z uwzględnieniem kursu z systemu notowań, dla którego w kwartale poprzedzającym wolumen obrotów danym składnikiem Aktywów Funduszu był największy. W przypadku równoczesnego rozpoczęcia notowań danego składnika Aktywów Funduszu w kilku systemach notowań, do czasu uzyskania informacji o wolumenie obrotów za pełen kwartał wyceny dokonuje się w oparciu o ostatni kurs zamknięcia w systemie notowań ciągłych.

5. Zmiana ustalania wartości papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi według rynku głównego, określonego zgodnie z ust. 3 lub systemu notowań określonego zgodnie z ust. 4, będzie dokonywana przez Fundusz nie później niż w ciągu 7 dni po otrzymaniu danych o wolumenie obrotu danym składnikiem Aktywów Funduszu w kwartale poprzedzającym.

19. W art. 35 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Kontrakty terminowe wycenia się w każdym Dniu Wyceny odpowiednio: według dziennej ceny rozliczeniowej albo ceny zamknięcia pozycji, albo ceny realizacji kontraktu. Dzienna zmiana wartości kontraktów terminowych stanowi zysk lub stratę wynikającą z powstałych z tytułu posiadania kontraktów terminowych należności lub zobowiązań i odpowiada dziennym rozrachunkom rynkowym".

20. W art. 42 ust. 1 dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) Towarzystwo podejmie decyzję o jego likwidacji".

21. Art. 45 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Towarzystwo z własnych środków pokrywa wszelkie koszty działalności Funduszu, z wyłączeniem opłat za transakcje nabywania i zbywania Aktywów Funduszu, odsetek i poniesionych kosztów związanych z zaciągnięciem kredytów i pożyczek na rzecz Funduszu, podatków oraz innych opłat wymaganych przez organy państwowe w związku z działalnością Funduszu, które stanowią koszty nielimitowane pokrywane przez Fundusz".

22. Art. 48 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Fundusz będzie publikować w dzienniku "Parkiet" cenę zbywania i odkupywania Jednostek Uczestnictwa, niezwłocznie po jej ustaleniu".

§  2.
Udziela się Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Zrównoważonego Wzrostu, reprezentowanemu przez SEB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA zezwolenia na następujące zmiany w statucie:

1. W art. 8 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. W przypadku przekroczenia przez Fundusz ograniczeń, o których mowa w ust. 1 pkt. 4), 8), 11) i 12) oraz w ust. 2, jest on zobowiązany do dostosowania, w ciągu 6 miesięcy, stanu swoich Aktywów do wymagań określonych w Statucie".

2. W art. 17 w ust. 1 w zdaniu pierwszym wyrazy: "z zastrzeżeniem ust. 7 oraz ust. 8" zmienia się na wyrazy: "z zastrzeżeniem ust. 8 oraz ust. 9" oraz dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"Pierwsze nabycie Jednostek Uczestnictwa może być dokonane poprzez złożenie zlecenia nabycia bezpośrednio Funduszowi w trybie określonym w ust. 7".

3. Art. 17 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Wpłata środków pieniężnych, złożenie stosownego oświadczenia woli przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, która nie posiada Jednostek Uczestnictwa w Funduszu oraz wpisanie tej osoby do Rejestru, jest równoznaczne z zawarciem umowy z Funduszem i przystąpieniem tej osoby do Funduszu. Umowa z Funduszem rozwiązuje się z dniem zamknięcia Rejestru".

4. Art. 17 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Nabycie Jednostek Uczestnictwa przez osobę wpłacającą środki pieniężne następuje w Dniu Wyceny, w którym Fundusz wpisze do Rejestru liczbę Jednostek nabytych za dokonaną wpłatę, jednak nie później niż po upływie siedmiu dni kalendarzowych od dnia wpłaty środków oraz otrzymania zlecenia nabycia. Wpisanie do Rejestru odbywa się na podstawie uzyskanych przez Fundusz informacji o złożeniu zlecenia nabycia oraz o dokonaniu wpłaty".

5. Art. 17 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Nabycie Jednostek Uczestnictwa następuje w Dniu Wyceny, w którym zlecenie nabycia oraz informacja o dokonaniu wpłaty dotarły do Funduszu, po cenie z tego Dnia Wyceny, z zastrzeżeniem ust. 5".

6. Art. 17 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Jeżeli zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa i informacja o dokonaniu wpłaty dotarły do Funduszu w dniu złożenia zlecenia nabycia, to nabycie Jednostki Uczestnictwa następuje według ceny Jednostki Uczestnictwa w następnym Dniu Wyceny".

7. W art. 17 ust. 6 dodaje się zdanie trzecie w brzmieniu:

"Fundusz może określić niższe minimalne wpłaty, nie niższe jednak niż 1 zł, w umowach zawieranych w ramach realizacji pracowniczych programów emerytalnych lub planów systematycznego oszczędzania".

8. W art. 17 zmienia się numerację dotychczasowych ust. 7, 8, 9, 10 na 8, 9, 10, 11 i dodaje się ustęp 7 w brzmieniu:

"7. Osoba przystępująca do Funduszu może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez dokonanie wpłaty środków pieniężnych z rachunku bankowego tej osoby na rachunek bankowy wskazany przez Fundusz prowadzony na imię Funduszu przez Depozytariusza oraz przesłanie ważnego, prawidłowo wypełnionego, pisemnego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa do Funduszu, korzystając wyłącznie z formularzy udostępnionych przez Fundusz. Warunkiem uznania wpłaty jest podanie na dokumencie wpłacenia środków przynajmniej następujących danych dotyczących osoby wpłacającej: imię i nazwisko albo nazwa (firma), adres zamieszkania albo adres siedziby, numer PESEL lub REGON oraz numer rachunku bankowego wskazanego przez Fundusz. Zlecenie wypełnione w sposób nieczytelny lub nieprawidłowy, albo w inny sposób wywołujący wątpliwości co do treści lub autentyczności, nie będzie uznane za ważne zlecenie nabycia."

9. Art. 17 ust. 8 otrzymuje brzmienie:

"8. Uczestnik Funduszu może nabywać dodatkowe Jednostki Uczestnictwa dokonując wpłat środków pieniężnych na rachunek bankowy wskazany przez Fundusz prowadzony u Depozytariusza. Wpłaty mogą być dokonywane gotówką w banku, przelewem bankowym, przekazem pocztowym lub w inny sposób. Warunkiem uznania wpłaty jest podanie na dokumencie wpłacenia środków następujących danych: nazwa Funduszu, numer rachunku bankowego wskazanego przez Fundusz, imię i nazwisko/nazwa wpłacającego, adres wpłacającego i wpisanie w tytule wpłaty numeru Rejestru, imienia i nazwiska/nazwy Uczestnika Funduszu. Dokument wpłaty zawierający powyższe dane stanowi odpowiednik formularza zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa".

10. Art. 17 ust. 10 otrzymuje brzmienie:

"10. W przypadku nabywania Jednostek Uczestnictwa w sposób określony w ust. 8 oraz w ust. 9, data otrzymania informacji o wpływie środków na rachunek bankowy Funduszu odpowiada dacie otrzymania przez Fundusz informacji, o których mowa w ust. 3, zaś nabycie Jednostek następuje nie później niż po upływie siedmiu dni kalendarzowych od dnia wpłaty środków. W przypadku otrzymania przez Fundusz informacji o wpłacie, nabycie Jednostek Uczestnictwa następuje w Dniu Wyceny, w którym Fundusz otrzymał informację o dokonaniu wpłaty, przy czym w przypadku dokonywania wpłaty za pośrednictwem bankomatu, nabycie może nastąpić nie wcześniej niż następnego dnia po dokonaniu wpłaty".

11. W art. 21 w ust. 4 skreśla się wyrazy: "wraz z adresami"; skreśla się ustęp piąty oraz zmienia się numerację ust. 6, 7, 8, 9 i 10 na 5, 6, 7, 8 i 9.

12. Art. 24 ust. 2 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie: "Pełnomocnictwo powinno być udzielone w formie pisemnej w obecności pracownika Dystrybutora, pracownika Towarzystwa lub osoby upoważnionej przez Towarzystwo i na przedstawionym formularzu Funduszu albo z podpisem poświadczonym notarialnie".

13. Art. 24 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Odwołanie pełnomocnictwa staje się skuteczne po odebraniu oświadczenia w tym przedmiocie przez Agenta Transferowego, lecz nie później niż w terminie 7 kolejnych dni kalendarzowych od złożenia takiego oświadczenia Dystrybutorowi lub Funduszowi".

14. W art. 26 ust. 5 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"List Intencyjny nie może być złożony w związku z nabywaniem Jednostek Uczestnictwa w ramach planów systematycznego oszczędzania".

15. Art. 26 ust. 6 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) w stosunku do pracowników Towarzystwa i ich najbliższej rodziny, pracowników Agenta Transferowego, pracowników Depozytariusza, pracowników akcjonariuszy Towarzystwa, pracowników Dystrybutorów".

16. Art. 30 ust. 1 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Blokada Rejestru oznacza, iż przez czas określony wskazany przez Uczestnika Funduszu lub czas nieokreślony Fundusz nie będzie odkupywał części lub wszystkich Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika".

17. Art. 30 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Dyspozycja Uczestnika Funduszu o ustanowieniu lub odwołaniu blokady Rejestru staje się skuteczna po odebraniu oświadczenia w tym przedmiocie przez Agenta Transferowego, lecz nie później niż w terminie 7 kolejnych dni kalendarzowych od złożenia takiego oświadczenia Dystrybutorowi lub Funduszowi".

18. Art. 33 otrzymuje brzmienie:

"Art. 33. Papiery wartościowe w obrocie regulowanym i kryterium wyboru rynku głównego.

1. Wartość papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie ustalana jest w oparciu o ostatni kurs zamknięcia w systemie notowań ciągłych lub ostatni kurs ustalony w systemie kursu jednolitego, a Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest rynkiem głównym dla tych papierów.

2. Wartość papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi notowanych na regulowanym rynku pozagiełdowym prowadzonym przez Centralną Tabelę Ofert SA ustalana jest w oparciu o ostatni kurs zamknięcia, a Centralna Tabela Ofert SA jest rynkiem głównym dla tych papierów.

3. Wartość papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi notowanych jednocześnie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na regulowanym rynku pozagiełdowym prowadzonym przez Centralną Tabelę Ofert SA ustalana jest w oparciu o ostatni kurs zamknięcia w systemie notowań ciągłych lub ostatni kurs ustalony w systemie kursu jednolitego, na rynku głównym dla danego składnika Aktywów Funduszu. Przez rynek główny należy rozumieć rynek, na którym wolumen obrotów tym składnikiem Aktywów Funduszu za ostatni kwartał poprzedzający kwartał, w którym nastąpiło dokonanie wyceny (kwartał poprzedzający) był największy. W przypadku równoczesnego rozpoczęcia notowań papieru na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i na regulowanym rynku pozagiełdowym prowadzonym przez Centralną Tabelę Ofert SA, do czasu uzyskania informacji o wolumenie obrotów za pełen kwartał wyceny dokonuje się w oparciu o notowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

4. Wartość papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi notowanych na właściwym dla nich rynku głównym, o którym mowa w ustępach powyższych w tym samym Dniu Wyceny w więcej niż jednym systemie notowań, ustalana jest z uwzględnieniem kursu z systemu notowań, dla którego w kwartale poprzedzającym wolumen obrotów danym składnikiem Aktywów Funduszu był największy. W przypadku równoczesnego rozpoczęcia notowań danego składnika Aktywów Funduszu w kilku systemach notowań, do czasu uzyskania informacji o wolumenie obrotów za pełen kwartał wyceny dokonuje się w oparciu o ostatni kurs zamknięcia w systemie notowań ciągłych.

5. Zmiana ustalania wartości papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi według rynku głównego określonego zgodnie z ust. 3 lub systemu notowań określonego zgodnie z ust. 4, będzie dokonywana przez Fundusz nie później niż w ciągu 7 dni po otrzymaniu danych o wolumenie obrotu danym składnikiem Aktywów Funduszu w kwartale poprzedzającym.

19. W art. 35 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Kontrakty terminowe wycenia się w każdym Dniu Wyceny odpowiednio: według dziennej ceny rozliczeniowej albo ceny zamknięcia pozycji, albo ceny realizacji kontraktu. Dzienna zmiana wartości kontraktów terminowych stanowi zysk lub stratę wynikającą z powstałych z tytułu posiadania kontraktów terminowych należności lub zobowiązań i odpowiada dziennym rozrachunkom rynkowym".

20. W art. 42 ust. 1 dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) Towarzystwo podejmie decyzję o jego likwidacji."

21. Art. 45 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Towarzystwo z własnych środków pokrywa wszelkie koszty działalności Funduszu, z wyłączeniem opłat za transakcje nabywania i zbywania Aktywów Funduszu, odsetek i poniesionych kosztów związanych z zaciągnięciem kredytów i pożyczek na rzecz Funduszu, podatków oraz innych opłat wymaganych przez organy państwowe w związku z działalnością Funduszu, które stanowią koszty nielimitowane pokrywane przez Fundusz".

22. Art. 48 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Fundusz będzie publikować w dzienniku "Parkiet" cenę zbywania i odkupywania Jednostek Uczestnictwa, niezwłocznie po jej ustaleniu".

§  3.
Udziela się Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Akcji, reprezentowanemu przez SEB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA zezwolenia na następujące zmiany w statucie:

1. W art. 8 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. W przypadku przekroczenia przez Fundusz ograniczeń, o których mowa w ust. 1 pkt. 4), 8), 10) i 11) oraz w ust. 2, jest on zobowiązany do dostosowania, w ciągu 6 miesięcy, stanu swoich Aktywów do wymagań określonych w Statucie".

2. W art. 17 w ust. 1 w zdaniu pierwszym wyrazy: "z zastrzeżeniem ust. 7 oraz ust. 8" zmienia się na wyrazy: "z zastrzeżeniem ust. 8 oraz ust. 9" oraz dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"Pierwsze nabycie Jednostek Uczestnictwa może być dokonane poprzez złożenie zlecenia nabycia bezpośrednio Funduszowi w trybie określonym w ust. 7".

3. Art. 17 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Wpłata środków pieniężnych, złożenie stosownego oświadczenia woli przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, która nie posiada Jednostek Uczestnictwa w Funduszu oraz wpisanie tej osoby do Rejestru, jest równoznaczne z zawarciem umowy z Funduszem i przystąpieniem tej osoby do Funduszu. Umowa z Funduszem rozwiązuje się z dniem zamknięcia Rejestru".

4. Art. 17 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Nabycie Jednostek Uczestnictwa przez osobę wpłacającą środki pieniężne następuje w Dniu Wyceny, w którym Fundusz wpisze do Rejestru liczbę Jednostek nabytych za dokonaną wpłatę, jednak nie później niż po upływie siedmiu dni kalendarzowych od dnia wpłaty środków oraz otrzymania zlecenia nabycia. Wpisanie do Rejestru odbywa się na podstawie uzyskanych przez Fundusz informacji o złożeniu zlecenia nabycia oraz o dokonaniu wpłaty".

5. Art. 17 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Nabycie Jednostek Uczestnictwa następuje w Dniu Wyceny, w którym zlecenie nabycia oraz informacja o dokonaniu wpłaty dotarły do Funduszu, po cenie z tego Dnia Wyceny, z zastrzeżeniem ust. 5".

6. Art. 17 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Jeżeli zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa i informacja o dokonaniu wpłaty dotarły do Funduszu w dniu złożenia zlecenia nabycia, to nabycie Jednostki Uczestnictwa następuje według ceny Jednostki Uczestnictwa w następnym Dniu Wyceny".

7. W art. 17 ust. 6 dodaje się zdanie trzecie w brzmieniu:

"Fundusz może określić niższe minimalne wpłaty, nie niższe jednak niż 1 zł, w umowach zawieranych w ramach realizacji pracowniczych programów emerytalnych lub planów systematycznego oszczędzania".

8. W art. 17 zmienia się numerację dotychczasowych ust. 7, 8, 9, 10 na 8, 9, 10, 11 i dodaje się ustęp 7 w brzmieniu:

"7. Osoba przystępująca do Funduszu może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez dokonanie wpłaty środków pieniężnych z rachunku bankowego tej osoby na rachunek bankowy wskazany przez Fundusz prowadzony na imię Funduszu przez Depozytariusza oraz przesłanie ważnego, prawidłowo wypełnionego, pisemnego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa do Funduszu, korzystając wyłącznie z formularzy udostępnionych przez Fundusz. Warunkiem uznania wpłaty jest podanie na dokumencie wpłacenia środków przynajmniej następujących danych dotyczących osoby wpłacającej: imię i nazwisko albo nazwa (firma), adres zamieszkania albo adres siedziby, numer PESEL lub REGON oraz numer rachunku bankowego wskazanego przez Fundusz. Zlecenie wypełnione w sposób nieczytelny lub nieprawidłowy, albo w inny sposób wywołujący wątpliwości co do treści lub autentyczności, nie będzie uznane za ważne zlecenie nabycia".

9. Art. 17 ust. 8 otrzymuje brzmienie:

"8. Uczestnik Funduszu może nabywać dodatkowe Jednostki Uczestnictwa dokonując wpłat środków pieniężnych na rachunek bankowy wskazany przez Fundusz prowadzony u Depozytariusza. Wpłaty mogą być dokonywane gotówką w banku, przelewem bankowym, przekazem pocztowym lub w inny sposób. Warunkiem uznania wpłaty jest podanie na dokumencie wpłacenia środków następujących danych: nazwa Funduszu, numer rachunku bankowego wskazanego przez Fundusz, imię i nazwisko/nazwa wpłacającego, adres wpłacającego i wpisanie w tytule wpłaty numeru Rejestru, imienia i nazwiska/nazwy Uczestnika Funduszu. Dokument wpłaty zawierający powyższe dane stanowi odpowiednik formularza zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa".

10. Art. 17 ust. 10 otrzymuje brzmienie:

"10. W przypadku nabywania Jednostek Uczestnictwa w sposób określony w ust. 8 oraz w ust. 9, data otrzymania informacji o wpływie środków na rachunek bankowy Funduszu odpowiada dacie otrzymania przez Fundusz informacji, o których mowa w ust. 3, zaś nabycie Jednostek następuje nie później niż po upływie siedmiu dni kalendarzowych od dnia wpłaty środków. W przypadku otrzymania przez Fundusz informacji o wpłacie, nabycie Jednostek Uczestnictwa następuje w Dniu Wyceny, w którym Fundusz otrzymał informację o dokonaniu wpłaty, przy czym w przypadku dokonywania wpłaty za pośrednictwem bankomatu, nabycie może nastąpić nie wcześniej niż następnego dnia po dokonaniu wpłaty".

11. W art. 21 w ust. 4 skreśla się wyrazy: "wraz z adresami"; skreśla się ustęp piąty oraz zmienia się numerację ust. 6, 7, 8, 9 i 10 na 5, 6, 7, 8 i 9.

12. Art. 24 ust. 2 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Pełnomocnictwo powinno być udzielone w formie pisemnej w obecności pracownika Dystrybutora, pracownika Towarzystwa lub osoby upoważnionej przez Towarzystwo i na przedstawionym formularzu Funduszu albo z podpisem poświadczonym notarialnie".

13. Art. 24 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Odwołanie pełnomocnictwa staje się skuteczne po odebraniu oświadczenia w tym przedmiocie przez Agenta Transferowego, lecz nie później niż w terminie 7 kolejnych dni kalendarzowych od złożenia takiego oświadczenia Dystrybutorowi lub Funduszowi".

14. W art. 26 ust. 5 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"List Intencyjny nie może być złożony w związku z nabywaniem Jednostek Uczestnictwa w ramach planów systematycznego oszczędzania".

15. Art. 26 ust. 6 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) w stosunku do pracowników Towarzystwa i ich najbliższej rodziny, pracowników Agenta Transferowego, pracowników Depozytariusza, pracowników akcjonariuszy Towarzystwa, pracowników Dystrybutorów".

16. Art. 30 ust. 1 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Blokada Rejestru oznacza, iż przez czas określony wskazany przez Uczestnika Funduszu lub czas nieokreślony Fundusz nie będzie odkupywał części lub wszystkich Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika".

17. Art. 30 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Dyspozycja Uczestnika Funduszu o ustanowieniu lub odwołaniu blokady Rejestru staje się skuteczna po odebraniu oświadczenia w tym przedmiocie przez Agenta Transferowego, lecz nie później niż w terminie 7 kolejnych dni kalendarzowych od złożenia takiego oświadczenia Dystrybutorowi lub Funduszowi".

18. Art. 33 otrzymuje brzmienie:

"Art. 33. Papiery wartościowe w obrocie regulowanym i kryterium wyboru rynku głównego.

1. Wartość papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie ustalana jest w oparciu o ostatni kurs zamknięcia w systemie notowań ciągłych lub ostatni kurs ustalony w systemie kursu jednolitego, a Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest rynkiem głównym dla tych papierów.

2. Wartość papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi notowanych na regulowanym rynku pozagiełdowym prowadzonym przez Centralną Tabelę Ofert SA ustalana jest w oparciu o ostatni kurs zamknięcia, a Centralna Tabela Ofert SA jest rynkiem głównym dla tych papierów.

3. Wartość papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi notowanych jednocześnie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na regulowanym rynku pozagiełdowym prowadzonym przez Centralną Tabelę Ofert SA ustalana jest w oparciu o ostatni kurs zamknięcia w systemie notowań ciągłych lub ostatni kurs ustalony w systemie kursu jednolitego, na rynku głównym dla danego składnika Aktywów Funduszu. Przez rynek główny należy rozumieć rynek, na którym wolumen obrotów tym składnikiem Aktywów Funduszu za ostatni kwartał poprzedzający kwartał, w którym nastąpiło dokonanie wyceny (kwartał poprzedzający) był największy. W przypadku równoczesnego rozpoczęcia notowań papieru na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i na regulowanym rynku pozagiełdowym prowadzonym przez Centralną Tabelę Ofert SA, do czasu uzyskania informacji o wolumenie obrotów za pełen kwartał wyceny dokonuje się w oparciu o notowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

4. Wartość papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi notowanych na właściwym dla nich rynku głównym, o którym mowa w ustępach powyższych w tym samym Dniu Wyceny w więcej niż jednym systemie notowań, ustalana jest z uwzględnieniem kursu z systemu notowań, dla którego w kwartale poprzedzającym wolumen obrotów danym składnikiem Aktywów Funduszu był największy. W przypadku równoczesnego rozpoczęcia notowań danego składnika Aktywów Funduszu w kilku systemach notowań, do czasu uzyskania informacji o wolumenie obrotów za pełen kwartał wyceny dokonuje się w oparciu o ostatni kurs zamknięcia w systemie notowań ciągłych.

5. Zmiana ustalania wartości papierów wartościowych i praw majątkowych nie będących papierami wartościowymi według rynku głównego określonego zgodnie z ust. 3 lub systemu notowań określonego zgodnie z ust. 4, będzie dokonywana przez Fundusz nie później niż w ciągu 7 dni po otrzymaniu danych o wolumenie obrotu danym składnikiem Aktywów Funduszu w kwartale poprzedzającym.

19. W art. 35 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Kontrakty terminowe wycenia się w każdym Dniu Wyceny odpowiednio: według dziennej ceny rozliczeniowej albo ceny zamknięcia pozycji, albo ceny realizacji kontraktu. Dzienna zmiana wartości kontraktów terminowych stanowi zysk lub stratę wynikającą z powstałych z tytułu posiadania kontraktów terminowych należności lub zobowiązań i odpowiada dziennym rozrachunkom rynkowym".

20. W art. 42 ust. 1 dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) Towarzystwo podejmie decyzję o jego likwidacji".

21. Art. 45 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Towarzystwo z własnych środków pokrywa wszelkie koszty działalności Funduszu, z wyłączeniem opłat za transakcje nabywania i zbywania Aktywów Funduszu, odsetek i poniesionych kosztów związanych z zaciągnięciem kredytów i pożyczek na rzecz Funduszu, podatków oraz innych opłat wymaganych przez organy państwowe w związku z działalnością Funduszu, które stanowią koszty nielimitowane pokrywane przez Fundusz".

22. Art. 48 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Fundusz będzie publikować w dzienniku "Parkiet" cenę zbywania i odkupywania Jednostek Uczestnictwa, niezwłocznie po jej ustaleniu".

§  4.
Zezwala się Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Akcji, Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Zrównoważonego Wzrostu oraz Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Dłużnych Papierów Wartościowych, reprezentowanym przez SEB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych na skrócenie terminu wejścia w życie powyższych zmian, tak aby dniem wejścia ich w życie był dzień ogłoszenia o zmianie statutów.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.