Udzielenie zezwolenia na zmianę statutów funduszy inwestycyjnych otwartych oraz specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.2000.2.45

Akt jednorazowy
Wersja od: 18 lutego 2000 r.

UCHWAŁA Nr 93
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 18 lutego 2000 r.
w sprawie udzielenia zezwolenia na zmianę statutów funduszy inwestycyjnych otwartych oraz specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego

Na podstawie art. 19 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 139, poz. 933 i z 1999 r. Nr 72, poz. 801) uchwala się, co następuje:
§  1.
Udziela się Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Zrównoważonemu Kapitał Handlowy I, Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Akcji Kapitał Handlowy II, Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Papierów Dłużnych Kapitał Handlowy III, Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Rynku Pieniężnego Kapitał Handlowy IV, zezwolenia na następujące zmiany w statucie:

1. W § 17 pkt 6 na końcu dodaje się wyrazy "z wyjątkiem Uczestników, na rzecz których dokonywane są wpłaty w ramach zawartej z Funduszem umowy o grupowej formie oszczędzania".

2. W § 30 ust. 1:

a)
w zdaniu pierwszym wyrazy "w dniu następnym" zastępuje się wyrazami "w następnym dniu wyceny",
b)
dodaje się zdanie drugie w brzmieniu: "W przypadku Uczestników, na rzecz których dokonywane były wpłaty na nabycie jednostek uczestnictwa w ramach zawartej z Funduszem umowy o grupowej formie oszczędzania, Fundusz może dokonać wpłaty przekazem pocztowym na adres Uczestnika wskazany w rejestrze".

3. W § 32 ust. 1-3 oraz ust. 5 i 6 otrzymują brzmienie:

"1. Fundusz ustala stawki opłat manipulacyjnych pobieranych przy zbywaniu jednostek uczestnictwa Typu A w tabeli opłat.

2. Fundusz może zmniejszyć stawkę opłaty manipulacyjnej lub zwolnić z opłaty wszystkich nabywców, określoną grupę nabywców lub poszczególnych nabywców w następujących przypadkach:

a) w okresie kampanii promocyjnej Towarzystwa lub Funduszu,

b) wraz ze wzrostem wysokości wpłat na nabycie jednostek uczestnictwa,

c) wraz ze wzrostem wartości jednostek uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika,

d) w przypadku nabywania znacznej liczby jednostek uczestnictwa,

e) w stosunku do współpracujących z Funduszem pracowników: Towarzystwa, Agenta Transferowego, Depozytariusza oraz podmiotów zbywających jednostki uczestnictwa Funduszu.

3. Zwolnienia lub obniżenia stawki opłaty manipulacyjnej, o których mowa w ust. 2 dokonuje Zarząd Towarzystwa w drodze uchwały. Zasady i warunki korzystania ze zwolnień lub obniżenia stawki manipulacyjnej mogą być podane do wiadomości w dzienniku określonym w § 36 ust. 1, a w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt. e) i f), w sposób określony przez Fundusz.

5. Fundusz ustala stawki opłat manipulacyjnych za odkupywanie jednostek uczestnictwa Typu B w tabeli opłat.

Fundusz może zmniejszyć stawkę opłaty manipulacyjnej lub zwolnić z opłaty wszystkich Uczestników, określoną grupę Uczestników lub poszczególnych Uczestników w następujących przypadkach:

a) w okresie kampanii promocyjnej Towarzystwa lub Funduszu,

b) w zależności od wartości posiadanych jednostek uczestnictwa,

c) w zależności od długości okresu posiadania jednostek uczestnictwa przez Uczestnika,

d) w przypadku nabywania jednostek uczestnictwa w ramach Celowego Planu Oszczędnościowego,

e) w stosunku do współpracujących z Funduszem pracowników: Towarzystwa, Agenta Transferowego, Depozytariusza oraz podmiotów zbywających jednostki uczestnictwa Funduszu,

f) gdy sposób nabywania jednostek uczestnictwa łączy się ze zmniejszeniem kosztów w Funduszu.

6. Zwolnienia lub obniżenia stawki opłaty manipulacyjnej, o których mowa w ust. 5 dokonuje Zarząd Towarzystwa w drodze uchwały. Zasady i warunki korzystania ze zwolnień lub obniżenia stawki manipulacyjnej mogą być podane do wiadomości w dzienniku określonym w § 36 ust. 1, a w przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt. e) i f), w sposób określony przez Fundusz."

4. W § 34 ust. 3:

a)
wyrazy "Oprócz wynagrodzenia, Towarzystwo pokrywa z aktywów Funduszu" zastępuje się wyrazami "Z aktywów Funduszu pokrywane są także następujące koszty:",
b)
pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Koszty księgowania aktywów Funduszu przez Towarzystwo lub inny uprawniony podmiot oraz koszty badania ksiąg Funduszu."

5. W § 35 ust. 5-10 otrzymują brzmienie:

"5. Papiery wartościowe i prawa majątkowe wyceniane są w oparciu o wartość rynkową na następujących zasadach:

1) papiery wartościowe notowane na rynku regulowanym, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7 - w oparciu o ogłaszany dla papierów wartościowych:

a) ostatni kurs zamknięcia w systemie notowań ciągłych lub

b) ostatni kurs ustalony w systemie kursu jednolitego,

2) prawa majątkowe nie będące papierami wartościowymi notowane na rynku regulowanym - według zasad określonych w pkt. 1,

3) papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu, dla których nie jest możliwe zastosowanie metod wyceny, o których mowa w pkt. 1, lecz które są przedmiotem wtórnego obrotu na zasadach określonych w art. 92 ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi - odpowiednio według zasad określonych w pkt. 1,

4) papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu, dla których nie jest możliwe zastosowanie metod wyceny, o których mowa w pkt. 1 i 3 - według ostatniej, najniższej odpowiednio ceny lub wartości:

a) zaproponowanej w wyniku ogłoszenia wezwania,

b) po jakiej zawarto pakietową transakcję przedsesyjną,

c) aktywów netto na certyfikat inwestycyjny ogłoszonej przez fundusz - z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych, spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową,

5) papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu, dla których nie jest możliwe zastosowanie metod wyceny, o których mowa w pkt. 1, 3 i 4 - w oparciu o ostatnią z cen, po jakiej nabywano papiery wartościowe na rynku pierwotnym lub w pierwszej ofercie publicznej, powiększoną o wartość rynkową prawa poboru niezbędnego do ich objęcia w dniu wygaśnięcia tego prawa, a w przypadku gdy zostały określone różne ceny dla nabywców - w oparciu o średnią cenę nabycia, ważoną liczbą nabytych papierów wartościowych, o ile cena ta została podana do publicznej wiadomości, z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych, spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową,

6) jednostka uczestnictwa - według ostatniej ogłoszonej przez fundusz wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa.

6. W przypadku papierów wartościowych notowanych na jednym lub kilku rynkach, w jednym lub w kilku systemach notowań, za kryterium wyboru systemu notowań i rynku przyjmuje się przeciętny dzienny wolumen obrotu w okresie ostatniego miesiąca kalendarzowego w odniesieniu do danego papieru wartościowego i do rynku regulowanego lub systemu, na którym dany papier jest notowany.

7. Jeżeli ostatni kurs zamknięcia nie jest dostępny lub jest dostępny, ale ze względu na termin zawarcia ostatniej transakcji na sesji giełdowej nie odzwierciedla wartości rynkowej papieru wartościowego w dniu wyceny, wyceniając ten papier wartościowy należy uwzględnić ceny w zgłoszonych najlepszych ofertach kupna i sprzedaży, z tym że uwzględnianie wyłącznie ceny w ofertach sprzedaży jest niedopuszczalne. Jeżeli oferty, o których mowa w zdaniu poprzednim zostały zgłoszone po raz ostatni w takim terminie, iż wycena papierów wartościowych w oparciu o te oferty nie odzwierciedlałaby wartości rynkowej papieru wartościowego, to uznaje się, że nie jest możliwe zastosowanie dla tych papierów metod wyceny, o których mowa w ust. 5 pkt 1.

8. Papiery wartościowe, w przypadku których nie ma możliwości stałego określenia ich wartości rynkowej według metod określonych w ust. 5-7, nabyte z dyskontem lub premią wycenia się w oparciu o odpis dyskonta lub amortyzację premii.

9. Kontrakty terminowe Fundusz wycenia według kursu rozliczeniowego. W dniu otwarcia pozycji kwota rozliczeniowa jest równa różnicy między dzienną ceną rozliczeniową kontraktu z danej sesji a ceną transakcyjną kontraktu. W pozostałe dni (z wyjątkiem dnia wygaśnięcia) dzienna kwota rozliczeniowa jest równa różnicy pomiędzy ceną rozliczeniową kontraktu z danej sesji a ceną rozliczeniową z poprzedniej sesji. W dniu wygaśnięcia kwota rozliczeniowa jest równa różnicy pomiędzy ostateczną ceną rozliczeniową a ceną rozliczeniową z poprzedniego dnia. W przypadku zamknięcia pozycji przed dniem wygaśnięcia kontraktu, kwota rozliczeniowa równa się różnicy pomiędzy ceną kontraktu zamykającego pozycję a poprzednią ceną rozliczeniową kontraktu. Jeżeli dzienna cena rozliczeniowa kontraktu wzrasta w stosunku do poprzedniej sesji, dzienna kwota rozliczeniowa powiększa wartość zobowiązań Funduszu wynikających z posiadanych pozycji. Jeżeli dzienna cena rozliczeniowa kontraktu maleje w stosunku do poprzedniej sesji, dzienna kwota rozliczeniowa pomniejsza wartość zobowiązań Funduszu wynikających z posiadanych pozycji.

10. Zobowiązania Funduszu z tytułu wystawionych opcji powinny być ujmowane w bilansie w pozycji zobowiązania z tytułu wystawionych opcji. W dniu wystawienia opcji zobowiązanie z tytułu wystawienia opcji ujmuje się w wysokości otrzymanej premii netto. W dniu wyceny zobowiązania Funduszu z tytułu wystawionych opcji ustala się według wartości rynkowej wystawionych opcji, wycenionych zgodnie z metodami określonymi w ust. 5-8."

6. W § 35 dodaje się ust. 11-16 w następującym brzmieniu:

"11. Jeżeli rynkowa wartość wystawionej opcji przewyższa wartość otrzymanej premii netto z tytułu wystawienia tej opcji, różnica pomiędzy rynkową wartością opcji a wartością otrzymanej premii netto stanowi niezrealizowaną stratę z wyceny lokat. Jeżeli wartość otrzymanej premii netto z tytułu wystawienia opcji przewyższa rynkową wartość tej opcji, różnica pomiędzy wartością otrzymanej premii netto a wartością rynkową opcji stanowi niezrealizowany zysk z wyceny lokat.

12. Jeżeli zobowiązanie z tytułu wystawionej opcji wygaśnie w ten sposób, iż opcja nie została wykonana i zakończył się czas trwania opcji, wartość otrzymanej premii netto stanowi zrealizowany zysk ze zbycia lokat.

13. Jeżeli Fundusz będący wystawcą opcji dokonuje zamknięcia swojej pozycji, to wykazuje zrealizowany zysk ze zbycia lokat albo zrealizowaną stratę ze zbycia lokat. Zrealizowana strata ze zbycia lokat jest wykazywana w przypadku, gdy koszt transakcji zamykającej przewyższa wartość otrzymanej premii netto. Zrealizowany zysk ze zbycia lokat jest wykazywany w przypadku, gdy wartość otrzymanej premii netto przewyższa koszt transakcji zamykającej.

14. Jeżeli wystawiona przez Fundusz opcja podlega wykonaniu na zasadzie zawarcia przez Fundusz, na żądanie osoby uprawnionej (nabywcy opcji) w określonej dacie lub do określonej daty, umowy, której przedmiotem jest nabycie przez Fundusz (opcja put) lub zbycie przez Fundusz (opcja call), po z góry oznaczonej cenie, oznaczonej liczby instrumentów bazowych, to:

a) w przypadku zbycia (opcja call) przez Fundusz instrumentów bazowych, różnica pomiędzy sumą ceny wykonania opcji i wartością otrzymanej premii netto a kosztem nabycia tych instrumentów bazowych stanowi zrealizowany zysk ze zbycia lokat albo zrealizowaną stratę ze zbycia lokat,

b) w przypadku nabycia (opcja put) przez Fundusz instrumentów bazowych, koszt nabycia instrumentów bazowych jest pomniejszany o wartość otrzymanej premii netto.

15. Jeżeli wystawiona przez Fundusz opcja podlegała wykonaniu na zasadzie:

a) wypłacenia przez Fundusz do określonej daty lub w określonej dacie sumy pieniężnej stanowiącej różnicę pomiędzy ceną instrumentu bazowego w dniu, w którym osoba uprawniona (nabywca opcji) żąda od Funduszu wykonania umowy, a jego ceną określoną w umowie (opcja call),

b) wypłacenia przez Fundusz do określonej daty lub w określonej dacie sumy pieniężnej stanowiącej różnicę pomiędzy określoną w umowie ceną instrumentu bazowego a jego ceną w dniu, w którym osoba uprawniona (nabywca opcji) żąda od Funduszu wykonania umowy (opcja put) - to różnica pomiędzy wypłaconą sumą pieniężną a wartością otrzymanej premii netto powinna być ujęta jako zrealizowany zysk ze zbycia lokat albo jako zrealizowana strata ze zbycia lokat.

16. W przypadku gdy nie jest możliwa wycena aktywów według metod określonych w ust. 5-15 lub gdy tak sporządzona wycena odbiegałaby od wyceny według wartości rynkowej, Fundusz wycenia wartość aktywów opierając się na metodzie wyceny według wartości rynkowej, z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny, ocenianej jako najlepszej z punktu widzenia uczestników Funduszu, pozwalającej na rzetelne odzwierciedlenie wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa, dokonywanej na podstawie średniej ceny, obliczonej z cen kupna, podawanych w dniu wyceny przez nie więcej niż trzy instytucje finansowe zaangażowane w obrót takimi papierami wartościowymi, które zostały wybrane przez Fundusz w porozumieniu z Depozytariuszem."

§  2.
Udziela się Specjalistycznemu Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Zrównoważonemu Kapitał Handlowy SENIOR zezwolenia na następujące zmiany w statucie:

1. W § 30 ust. 1 w zdaniu pierwszym wyrazy "w dniu następnym" zastępuje się wyrazami "w następnym dniu wyceny".

2. W § 32 ust. 1 i 1a otrzymują brzmienie:

"1. Fundusz ustala stawki opłat manipulacyjnych przy zbywaniu jednostek uczestnictwa w tabeli opłat. Fundusz może obniżyć stawkę opłaty manipulacyjnej lub zwolnić z opłaty manipulacyjnej wszystkich nabywców, określoną grupę nabywców lub poszczególnych nabywców, w następujących przypadkach:

a) wraz ze wzrostem liczby otwartych rejestrów,

b) w zależności od wielkości każdorazowych wpłat,

c) za długotrwałe członkostwo w Funduszu,

d) w przypadku prowadzenia akcji promocyjnej,

e) gdy sposób nabywania jednostek uczestnictwa łączy się ze zmniejszeniem kosztów w Funduszu.

1a. Zwolnienia lub obniżenia stawki opłaty manipulacyjnej dokonuje Zarząd Towarzystwa w drodze uchwały. Zasady i warunki korzystania ze zwolnień lub obniżenia stawki mogą być podane do wiadomości w dzienniku, o którym mowa w § 35 ust. 1 lub w inny sposób określony przez Fundusz."

3. W § 33 ust. 3:

a)
wyrazy "Oprócz wynagrodzenia, Towarzystwo pokrywa z aktywów Funduszu" zastępuje się wyrazami "Z aktywów Funduszu pokrywane są także następujące koszty:",
b)
pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Koszty księgowania aktywów Funduszu przez Towarzystwo lub inny uprawniony podmiot oraz koszty badania ksiąg Funduszu,"

4. W § 34 ust. 5-10 otrzymują brzmienie:

"5. Papiery wartościowe i prawa majątkowe wyceniane są w oparciu o wartość rynkową na następujących zasadach:

1) papiery wartościowe notowane na rynku regulowanym, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7 - w oparciu o ogłaszany dla papierów wartościowych:

a) ostatni kurs zamknięcia w systemie notowań ciągłych lub

b) ostatni kurs ustalony w systemie kursu jednolitego,

2) prawa majątkowe nie będące papierami wartościowymi notowane na rynku regulowanym - według zasad określonych w pkt. 1,

3) papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu, dla których nie jest możliwe zastosowanie metod wyceny, o których mowa w pkt. 1, lecz które są przedmiotem wtórnego obrotu na zasadach określonych w art. 92 ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi - odpowiednio według zasad określonych w pkt. 1,

4) papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu, dla których nie jest możliwe zastosowanie metod wyceny, o których mowa w pkt. 1 i 3 - według ostatniej, najniższej odpowiednio ceny lub wartości:

a) zaproponowanej w wyniku ogłoszenia wezwania,

b) po jakiej zawarto pakietową transakcję przedsesyjną,

c) aktywów netto na certyfikat inwestycyjny ogłoszonej przez fundusz - z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych, spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową

5) papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu, dla których nie jest możliwe zastosowanie metod wyceny, o których mowa w pkt. 1, 3 i 4 - w oparciu o ostatnią z cen, po jakiej nabywano papiery wartościowe na rynku pierwotnym lub w pierwszej ofercie publicznej, powiększoną o wartość rynkową prawa poboru niezbędnego do ich objęcia w dniu wygaśnięcia tego prawa, a w przypadku gdy zostały określone różne ceny dla nabywców - w oparciu o średnią cenę nabycia, ważoną liczbą nabytych papierów wartościowych, o ile cena ta została podana do publicznej wiadomości, z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych, spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową,

6) jednostki uczestnictwa - według ostatniej ogłoszonej przez fundusz wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa.

6. W przypadku papierów wartościowych notowanych na jednym lub kilku rynkach, w jednym lub kilku systemach notowań, za kryterium wyboru systemu notowań i rynku przyjmuje się przeciętny dzienny wolumen obrotu w okresie ostatniego miesiąca kalendarzowego w odniesieniu do danego papieru wartościowego i do rynku regulowanego lub systemu, na którym dany papier jest notowany.

7. Jeżeli ostatni kurs zamknięcia nie jest dostępny lub jest dostępny, ale ze względu na termin zawarcia ostatniej transakcji na sesji giełdowej nie odzwierciedla wartości rynkowej papieru wartościowego w dniu wyceny, wyceniając ten papier wartościowy należy uwzględnić ceny w zgłoszonych najlepszych ofertach kupna i sprzedaży, z tym że uwzględnianie wyłącznie ceny w ofertach sprzedaży jest niedopuszczalne. Jeżeli oferty, o których mowa w zdaniu poprzednim zostały zgłoszone po raz ostatni w takim terminie, iż wycena papierów wartościowych w oparciu o te oferty nie odzwierciedlałaby wartości rynkowej papieru wartościowego, to uznaje się, że nie jest możliwe zastosowanie dla tych papierów metod wyceny, o których mowa w ust. 5 pkt 1.

8. Papiery wartościowe, w przypadku których nie ma możliwości stałego określenia ich wartości rynkowej według metod określonych w ust. 5-7, nabyte z dyskontem lub premią, wycenia się w oparciu o odpis dyskonta lub amortyzację premii.

9. Kontrakty terminowe Fundusz wycenia według kursu rozliczeniowego. W dniu otwarcia pozycji kwota rozliczeniowa jest równa różnicy między dzienną ceną rozliczeniową kontraktu z danej sesji a ceną transakcyjną kontraktu. W pozostałe dni (z wyjątkiem dnia wygaśnięcia) dzienna kwota rozliczeniowa jest równa różnicy pomiędzy ceną rozliczeniową kontraktu z danej sesji a ceną rozliczeniową z poprzedniej sesji. W dniu wygaśnięcia kwota rozliczeniowa jest równa różnicy pomiędzy ostateczną ceną rozliczeniową a ceną rozliczeniową z poprzedniego dnia. W przypadku zamknięcia pozycji przed dniem wygaśnięcia kontraktu, kwota rozliczeniowa równa się różnicy pomiędzy ceną kontraktu zamykającego pozycję a poprzednią ceną rozliczeniową kontraktu. Jeżeli dzienna cena rozliczeniowa kontraktu wzrasta w stosunku do poprzedniej sesji, dzienna kwota rozliczeniowa powiększa wartość zobowiązań Funduszu wynikających z posiadanych pozycji. Jeżeli dzienna cena rozliczeniowa kontraktu maleje w stosunku do poprzedniej sesji, dzienna kwota rozliczeniowa pomniejsza wartość zobowiązań Funduszu wynikających z posiadanych pozycji.

10. Zobowiązania Funduszu z tytułu wystawionych opcji powinny być ujmowane w bilansie w pozycji zobowiązania z tytułu wystawionych opcji. W dniu wystawienia opcji zobowiązanie z tytułu wystawienia opcji ujmuje się w wysokości otrzymanej premii netto. W dniu wyceny zobowiązania Funduszu z tytułu wystawionych opcji ustala się według wartości rynkowej wystawionych opcji, wycenionych zgodnie z metodami określonymi w ust. 5-8."

5. W § 34 dodaje się ust. 11-16 w następującym brzmieniu:

"11. Jeżeli rynkowa wartość wystawionej opcji przewyższa wartość otrzymanej premii netto z tytułu wystawienia tej opcji, różnica pomiędzy rynkową wartością opcji a wartością otrzymanej premii netto stanowi niezrealizowaną stratę z wyceny lokat. Jeżeli wartość otrzymanej premii netto z tytułu wystawienia opcji przewyższa rynkową wartość tej opcji, różnica pomiędzy wartością otrzymanej premii netto a wartością rynkową opcji stanowi niezrealizowany zysk z wyceny lokat.

12. Jeżeli zobowiązanie z tytułu wystawionej opcji wygaśnie w ten sposób, iż opcja nie została wykonana i zakończył się czas trwania opcji, wartość otrzymanej premii netto stanowi zrealizowany zysk ze zbycia lokat.

13. Jeżeli Fundusz będący wystawcą opcji dokonuje zamknięcia swojej pozycji, to wykazuje zrealizowany zysk ze zbycia lokat albo zrealizowaną stratę ze zbycia lokat. Zrealizowana strata ze zbycia lokat jest wykazywana w przypadku, gdy koszt transakcji zamykającej przewyższa wartość otrzymanej premii netto. Zrealizowany zysk ze zbycia lokat jest wykazywany w przypadku, gdy wartość otrzymanej premii netto przewyższa koszt transakcji zamykającej.

14. Jeżeli wystawiona przez Fundusz opcja podlega wykonaniu na zasadzie zawarcia przez Fundusz, na żądanie osoby uprawnionej (nabywcy opcji) w określonej dacie lub do określonej daty, umowy, której przedmiotem jest nabycie przez Fundusz (opcja put) lub zbycie przez Fundusz (opcja call), po z góry oznaczonej cenie, oznaczonej liczby instrumentów bazowych, to:

a) w przypadku zbycia (opcja call) przez Fundusz instrumentów bazowych, różnica pomiędzy sumą cen wykonania opcji i wartością otrzymanej premii netto a kosztem nabycia tych instrumentów bazowych stanowi zrealizowany zysk ze zbycia lokat albo zrealizowaną stratę ze zbycia lokat,

b) w przypadku nabycia (opcja put) przez Fundusz instrumentów bazowych, koszt nabycia instrumentów bazowych jest pomniejszany o wartość otrzymanej premii netto.

15. Jeżeli wystawiona przez Fundusz opcja podlegała wykonaniu na zasadzie:

a) wypłacenia przez Fundusz do określonej daty lub w określonej dacie sumy pieniężnej stanowiącej różnicę pomiędzy ceną instrumentu bazowego w dniu, w którym osoba uprawniona (nabywca opcji) żąda od Funduszu wykonania umowy, a jego ceną określoną w umowie (opcja call),

b) wypłacenia przez Fundusz do określonej daty lub w określonej dacie sumy pieniężnej stanowiącej różnicę pomiędzy określoną w umowie ceną instrumentu bazowego a jego ceną w dniu, w którym osoba uprawniona (nabywca opcji) żąda od Funduszu wykonania umowy (opcja put) - to różnica pomiędzy wypłaconą sumą pieniężną a wartością otrzymanej premii netto powinna być ujęta jako zrealizowany zysk ze zbycia lokat albo jako zrealizowana strata ze zbycia lokat.

16. W przypadku gdy nie jest możliwa wycena aktywów według metod określonych w ust. 5-15 lub gdy tak sporządzona wycena odbiegałaby od wyceny według wartości rynkowej, Fundusz wycenia wartość aktywów opierając się na metodzie wyceny według wartości rynkowej, z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny, ocenianej jako najlepszej z punktu widzenia uczestników Funduszu, pozwalającej na rzetelne odzwierciedlenie wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa dokonywanej na podstawie średniej ceny, obliczonej z cen kupna, podawanych w dniu wyceny przez nie więcej niż trzy instytucje finansowe zaangażowane w obrót takimi papierami wartościowymi, które zostały wybrane przez Fundusz w porozumieniu z Depozytariuszem."

6. W § 36 ust. 1 w zdaniu drugim po wyrazach "na adres pracodawcy" dodaje się wyrazy "lub Agenta Transferowego".

§  3.
Zezwala się na skrócenie terminu wejścia w życie powyższych zmian, tak aby dniem wejścia ich w życie był dzień ogłoszenia o zmianie statutu.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.