Udzielenie zezwolenia na lokowanie powierzonych pieniędzy w imieniu własnym i na wspólny rachunek uczestników funduszy powierniczych i na zarządzanie funduszami powierniczymi oraz wyrażenie zgody na skład Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPW.1997.10.350

Akt indywidualny
Wersja od: 1 grudnia 1997 r.

UCHWAŁA Nr 563
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
z dnia 9 października 1997 r.
w sprawie udzielenia zezwolenia na lokowanie powierzonych pieniędzy w imieniu własnym i na wspólny rachunek uczestników funduszy powierniczych i na zarządzanie funduszami powierniczymi oraz wyrażenia zgody na skład Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej.

Na podstawie art. 96 § 1 i 3 oraz art. 94 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239, Nr 71, poz. 313 i Nr 121, poz. 591, z 1996 r. Nr 45, poz. 199, Nr 75, poz. 357, Nr 106, poz. 496 i Nr 149, poz. 703 oraz z 1997 r. Nr 30, poz. 164) uchwala się, co następuje:
§  1.
Udziela się DWS Polska Towarzystwu Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna zezwolenia na lokowanie powierzonych pieniędzy w imieniu własnym i na wspólny rachunek uczestników: DWS Polska Funduszu Powierniczego Akcji, DWS Polska Funduszu Powierniczego Zrównoważonego, DWS Polska Funduszu Powierniczego Dłużnych Papierów Wartościowych, DWS Polska Funduszu Powierniczego Prywatyzacji oraz na zarządzanie tymi Funduszami.
§  2.
Zatwierdza się statut DWS Polska Towarzystwa Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna, w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do uchwały.
§  3.
Zatwierdza się regulamin DWS Polska Funduszu Powierniczego Akcji, w brzmieniu określonym w załączniku nr 2 do uchwały.
§  4.
Zatwierdza się regulamin DWS Polska Funduszu Powierniczego Zrównoważonego, w brzmieniu określonym w załączniku nr 3 do uchwały.
§  5.
Zatwierdza się regulamin DWS Polska Funduszu Powierniczego Dłużnych Papierów Wartościowych, w brzmieniu określonym w załączniku nr 4 do uchwały.
§  6.
Zatwierdza się regulamin DWS Polska Funduszu Powierniczego Prywatyzacji, w brzmieniu określonym w załączniku nr 5 do uchwały.
§  7.
Zatwierdza się wybór Banku Polska Kasa Opieki SA - Grupa Pekao SA, z siedzibą w Warszawie, jako banku-powiernika dla DWS Polska Funduszu Powierniczego Akcji, DWS Polską Funduszu Powierniczego Zrównoważonego, DWS Polska Funduszu Powierniczego Dłużnych Papierów Wartościowych, DWS Polska Funduszu Powierniczego Prywatyzacji.
§  8.
Wyraża się zgodę na następujący skład Rady Nadzorczej DWS Polska Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA:
8.1.
Christian Strenger
8.2.
Wolfgang Gode
8.3.
Peter Thelen
8.4.
Richard Steining
8.5.
Tomasz Ujejski.
§  9.
Wyraża się zgodę na następujący skład Komisji Rewizyjnej DWS Polska Towarzystwa Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna:
9.1.
Ralf Otto Gogolinski
9.2.
Wojciech Bialik
9.3.
Holger Naumann
9.4.
Rainer Müller
9.5.
Krzysztof Modzelewski.
§  10.
Zobowiązuje się DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna do zastosowania, przed podjęciem działalności, poniżej określonych zasad postępowania w przypadku zaistnienia uzasadnionego podejrzenia pochodzenia środków pieniężnych klientów z przestępstwa lub mających związek z przestępstwem w oparciu o pisemne procedury operacji określonych w pkt. 10.1.1-10.1.3.
10.1
Procedury, o których mowa w § 10 powinny opierać się w szczególności na następujących zasadach:
10.1.1
DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna rejestruje każdą jednorazową wpłatę, ze szczególnym uwzględnieniem wpłat gotówkowych, lub polecenie przelewu powyżej 20.000 zł.
10.1.2
DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna rejestruje osobno również mniejsze wpłaty, ze szczególnym uwzględnieniem wpłat gotówkowych, lub polecenia przelewu następujące po sobie w ciągu krótkiego okresu, przekraczające w sumie kwotę 20.000 zł.
10.1.3
DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna dodatkowo rejestruje każdą wpłatę i polecenie przelewu inne niż te, o których mowa w pkt. 10.1.1 - 10.1.2, które są dokonywane w okolicznościach świadczących, że mogą one mieć na celu lokowanie środków pieniężnych pochodzących z przestępstwa lub mających związek z przestępstwem.
10.1.4
DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna ma obowiązek obserwacji Rejestrów Uczestników Funduszy, których właściciele dokonują operacji określonych w pkt. 10.1.1-10.1.3.
10.1.5
DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna prowadzi rejestry uwzględniające:
-
tożsamość i adres osoby fizycznej dokonującej wpłaty lub składającej polecenie przelewu,
-
tożsamość i adres osoby, w imieniu której dokonywana jest transakcja,
-
tożsamość i adres beneficjenta,
-
numer rachunków bankowych związanych z transakcją, o ile istnieją,
-
rodzaj operacji,
-
datę dokonania operacji,
-
kwotę operacji,
-
pochodzenie i przeznaczenie wpłaty lub przelewu,
-
dane osoby, która zarejestrowała powyższe dane.
10.1.6
Powyższe dane gromadzi, przechowuje i poddaje analizie Inspektor Nadzoru DWS Polska Towarzystwa Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna.
10.2
DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna jest zobowiązane do informowania Komisji Papierów Wartościowych o wdrożeniu procedury oraz przesłania jej do Komisji.
10.3
DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna jest zobowiązane do informowania Komisji Papierów Wartościowych o każdym powiadomieniu organów ścigania o zaistnieniu uzasadnionego podejrzenia wskazującego, że środki pieniężne klienta pochodzą z przestępstwa lub mają z nim związek.
10.4
Komisja Papierów Wartościowych przypomina o ciążącym na każdym, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa obowiązku, określonym w art. 256 kpk, informowania prokuratora lub policji.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

STATUT

TOWARZYSTWA FUNDUSZY POWIERNICZYCH SPÓŁKI AKCYJNEJ

ROZDZIAŁ  I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

Artykuł  1

FORMA PRAWNA I FIRMA

1.1 Forma prawna. Spółka jest towarzystwem funduszy powierniczych w formie spółki akcyjnej, działającym na podstawie ustawy z dnia 22 marca 1991 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych.

1.2 Firma. Spółka działa pod firmą "DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna". Spółka może używać firmy w wersji skróconej: "DWS Polska TFP SA" oraz odpowiedników firmy w językach obcych.

Artykuł  2

SIEDZIBA

2.1 Siedziba. Siedzibą Spółki jest Warszawa.

2.2 Terytorium. Spółka działa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami.

2.3 Oddziały. Spółka może tworzyć oddziały i spółki zależne, jak również uczestniczyć w innych spółkach i podmiotach w kraju i za granicą.

Artykuł  3

CZAS TRWANIA

Czas trwania Spółki jest nieograniczony.

Artykuł  4

ZAŁOŻYCIEL

Założycielem Spółki jest Deutsche Fonds Holding GmbH z siedzibą we Frankfurcie nad Menem, Niemcy.

Artykuł  5

PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI

5.1 Przedmiot działalności. Przedmiotem działalności Spółki jest:

(a)
tworzenie i zarządzanie jednego lub większej ilości funduszy powierniczych;
(b)
lokowanie powierzonych pieniędzy w imieniu własnym i na wspólny rachunek uczestników funduszy powierniczych;
(c)
zbywanie jednostek uczestnictwa funduszy powierniczych bezpośrednio albo za pośrednictwem innych podmiotów posiadających odpowiednie zezwolenie lub zgodę Komisji Papierów Wartościowych.

5.2 Tworzenie funduszy powierniczych. Decyzja dotycząca tworzenia i likwidowania funduszy powierniczych zarządzanych przez Spółkę następuje w drodze uchwały Rady Nadzorczej. Regulaminy funduszy uchwalane są przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Uchwalenie i zmiana regulaminów wymaga zatwierdzenia przez Komisję Papierów Wartościowych.

ROZDZIAŁ  II

KAPITAŁY

Artykuł  6

KAPITAŁY

Spółka tworzy następujące kapitały:

(a)
kapitał akcyjny;
(b)
kapitał zapasowy;
(c)
fundusze rezerwowe uchwalone przez Walne Zgromadzenie;
(d)
inne fundusze specjalnego przeznaczenia wymagane przez prawo.
Artykuł  7

KAPITAŁ AKCYJNY

7.1 Wysokość kapitału. Kapitał akcyjny wynosi 10 000 000 (dziesięć milionów) złotych i dzieli się na 1 000 000 (jeden milion) akcji imiennych o wartości nominalnej 10 (dziesięciu) złotych każda (seria A).

7.2 Akcje imienne. Wszystkie akcje są akcjami imiennymi i nie mogą zostać zamienione na akcje na okaziciela.

7.3 Wkłady. Kapitał akcyjny zostanie pokryty wkładem pieniężnym przed zarejestrowaniem spółki.

7.4 Podwyższenie kapitału. Kapitał akcyjny może zostać podwyższony w drodze emisji nowych akcji lub w drodze zwiększenia wartości nominalnej akcji. Wszystkie akcje w podwyższonym kapitale akcyjnym muszą być akcjami imiennymi i muszą zostać pokryte gotówką.

Artykuł  8

KAPITAŁ ZAPASOWY I FUNDUSZE REZERWOWE

8.1 Tworzenie kapitału zapasowego. Spółka tworzy kapitał zapasowy z zysku netto Spółki oraz z nadwyżek osiągniętych przy wydawaniu akcji powyżej ich wartości nominalnej. Do kapitału zapasowego przelewa się przynajmniej 8% rocznego zysku netto, dopóki kapitał ten nie osiągnie przynajmniej jednej trzeciej kapitału akcyjnego.

8.2 Fundusze rezerwowe. Uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy mogą być tworzone także inne fundusze rezerwowe, chyba że obowiązek tworzenia funduszy wynika z ustawy. O wykorzystaniu funduszy rezerwowych decyduje Walne Zgromadzenie.

Artykuł  9

ZBYCIE I ZASTAWIENIE AKCJI

9.1 Zbycie akcji. Zbycie akcji możliwe jest jedynie z zachowaniem poniższych postanowień Statutu i przepisów prawa. Zbycie akcji z naruszeniem Statutu lub właściwych przepisów prawa jest nieważne.

9.2 Oferta zbycia akcji. Akcjonariusz, który zamierza sprzedać swoje akcje w Spółce ("Zbywca"), jest zobowiązany do uprzedniego powiadomienia o tym pozostałych akcjonariuszy na piśmie. Zawiadomienie takie będzie stanowić ofertę zbycia akcji i wskazywać będzie liczbę akcji oferowanych do sprzedaży, cenę sprzedaży oraz inne istotne warunki oferty ("Oferta Zbycia Akcji").

9.3 Okres związania ofertą. Zbywca pozostaje związany Ofertą Zbycia Akcji przez okres dwóch miesięcy od daty jej złożenia pozostałym akcjonariuszom.

9.4 Przeniesienie akcji. Jeżeli wszyscy lub niektórzy pozostali akcjonariusze przyjmą Ofertę Zbycia Akcji w odniesieniu do wszystkich akcji w niej określonych, wówczas akcjonariusze ci zawiadomią o tym Zbywcę na piśmie w terminie dwumiesięcznym, o którym mowa w ust. 9.3 powyżej. W takim przypadku Zbywca i akcjonariusze, którzy przyjęli Ofertę Zbycia Akcji podejmą niezwłoczne działania w celu przeniesienia akcji na warunkach i zasadach określonych w Ofercie Zbycia Akcji, przy czym nie może to nastąpić później niż w terminie jednego miesiąca od daty zawiadomienia Zbywcy o przyjęciu Oferty Zbycia Akcji.

9.5 Nabycie przez kilku akcjonariuszy. Jeżeli więcej niż jeden akcjonariusz złożył oświadczenie o przyjęciu Oferty Zbycia Akcji, wówczas nabycie akcji Zbywcy przez tych akcjonariuszy następuje proporcjonalnie do posiadanych akcji w Spółce, chyba że akcjonariusze ci uzgodnią inne proporcje nabycia akcji Zbywcy i powiadomią o tym zbywcę w powyżej określonym dwumiesięcznym terminie.

9.6 Cena nabycia akcji. Akcje zostaną nabyte za cenę ustaloną pomiędzy Zbywcą i akcjonariuszem nabywającym akcje. W przypadku gdy strony nie osiągną porozumienia co do ceny, cena zostanie ustalona przez biegłego rewidenta wyznaczonego przez Radę Nadzorczą na podstawie wyceny uwzględniającej wartość aktywów netto i rentowność Spółki.

9.7 Zgoda organu państwowego. Zawarcie umowy sprzedaży akcji w drodze przyjęcia Oferty Zbycia Akcji lub umowy sprzedaży akcji na rzecz osoby trzeciej następuje pod warunkiem zawieszającym (conditio iuris) uzyskania przez akcjonariusza przyjmującego ofertę lub osobę trzecią wymaganego zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych oraz innych ewentualnych wymaganych zezwoleń lub zgód najpóźniej w okresie sześciu miesięcy po złożeniu przez akcjonariusza oświadczenia o przyjęciu Oferty Zbycia Akcji lub zawarcia umowy sprzedaży przez osobę trzecią. Osoba, której dotyczy obowiązek uzyskania zezwolenia jest zobowiązana do niezwłocznego podjęcia wszelkich wymaganych prawem czynności prawnych i faktycznych w celu uzyskania zezwolenia. W razie nieuzyskania przez akcjonariusza, który przyjął Ofertę Zbycia Akcji jakiegokolwiek wymaganego zezwolenia lub zgody w wyżej określonym terminie, Zbywca zobowiązany jest do jednokrotnego powtórzenia procedury określonej w punktach 9.2-9.5 w odniesieniu do pozostałych do zbycia akcji, z tym że Oferty Zbycia Akcji nie kieruje się do akcjonariusza, który nie uzyskał wymaganego zezwolenia lub zgody.

9.8 Możliwość zbycia na rzecz osoby trzeciej. Zbywca jest uprawniony do zbycia osobie trzeciej wszystkich lub części akcji objętych Ofertą Zbycia Akcji, jeżeli ich zbycie na rzecz pozostałych akcjonariuszy nie dojdzie do skutku wskutek bezskutecznego upływu terminu do złożenia oświadczenia bądź oświadczeń o przyjęciu Oferty Zbycia Akcji albo wskutek nieuzyskania wymaganych zezwoleń lub zgód organów państwowych, z zastrzeżeniem postanowień o obowiązku powtórzenia procedury zaoferowania akcji, o którym mowa w art. 9.7 powyżej. Uprawnienie Zbywcy do zbycia osobie trzeciej akcji stanowiących przedmiot Oferty Zbycia Akcji wygasa, jeżeli umowa zbycia akcji nie zostanie zawarta i przeniesienie akcji nie nastąpi w terminie jednego miesiąca od uzyskania wymaganej zgody Komisji Papierów Wartościowych oraz innych wymaganych zezwoleń i zgód, a w każdym razie z upływem sześciu miesięcy od dnia, w którym Zbywca stał się uprawniony do zbycia akcji na rzecz osoby trzeciej zgodnie z postanowieniami poprzedniego akapitu.

9.9 Zbycie na rzecz podmiotu afiliowanego. Zbycie akcji przez Zbywcę w jakikolwiek sposób na rzecz podmiotu afiliowanego nie podlega ograniczeniom przewidzianym w niniejszym artykule. Podmiotem afiliowanym jest, w rozumieniu niniejszego Statutu, podmiot kontrolujący danego akcjonariusza, podmiot kontrolowany przez danego akcjonariusza bądź podmiot pozostający z danym akcjonariuszem pod wspólną kontrolą, przy czym kontrola w rozumieniu niniejszego Statutu oznacza posiadanie ponad 50% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy lub innym równoważnym organie stanowiącym najwyższą władzę podmiotu kontrolowanego. Jednakże ograniczenia przewidziane w niniejszym artykule mają zastosowanie, jeżeli akcjonariusz, który nabył akcje jako podmiot afiliowany zbywa akcje na rzecz podmiotu, który nie jest podmiotem afiliowanym wobec pierwotnego Zbywcy.

9.10 Przymusowe zbycie lub umorzenie akcji. Jeżeli w stosunku do któregokolwiek z akcjonariuszy zostanie otwarta likwidacja, zostanie on rozwiązany z jakichkolwiek powodów lub w warunkach uzasadniających ogłoszenie upadłości zostanie przeciwko niemu wszczęte postępowanie o ogłoszenie upadłości, akcjonariusz ten zobowiązany jest do zaoferowania pozostałym akcjonariuszom nabycia posiadanych przez siebie akcji. Obowiązek ten istnieje także wówczas, gdy akcjonariusz, który nabył akcje spółki na podstawie art. 9.9 jako podmiot afiliowany wobec Zbywcy, utraci z jakichkolwiek powodów status podmiotu afiliowanego wobec Zbywcy. W takim przypadku mają odpowiednie zastosowanie postanowienia art. 9.2 do 9.7. W sytuacjach określonych powyżej, jeżeli akcjonariusz nie złoży oferty zbycia akcji w terminie 1 miesiąca od zaistnienia powyższych okoliczności albo żaden z akcjonariuszy nie złoży oświadczenia o przyjęciu Oferty Zbycia Akcji, Walne Zgromadzenie może zadecydować o umorzeniu akcji posiadanych przez takiego akcjonariusza z czystego zysku lub w drodze obniżenia kapitału akcyjnego. Umorzenie nie wymaga zgody akcjonariusza, którego akcje podlegają umorzeniu. Za umorzone akcje zostanie wypłacony ekwiwalent według wartości nominalnej akcji.

9.11 Zastawianie akcji. Akcje nie mogą być zastawiane ani w inny sposób obciążane.

Artykuł  10

UMORZENIE AKCJI

Akcje mogą być umorzone jedynie na zasadach określonych w Statucie. O ile Statut nie stanowi inaczej, umorzenie akcji wymaga zgody akcjonariusza. Spółka może nabywać własne akcje w celu ich umorzenia. W razie umorzenia akcji w drodze obniżenia kapitału akcyjnego, kapitał akcyjny nie może spaść poniżej minimalnej wysokości kapitału akcyjnego określonej dla funduszy powierniczych.

ROZDZIAŁ  III

WŁADZE SPÓŁKI

Artykuł  11

WŁADZE SPÓŁKI

Władzami Spółki są:

(a) Zarząd;

(b) Rada Nadzorcza;

(c) Komisja Rewizyjna;

(d) Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

Artykuł  12

ZARZĄD

12.1 Skład. Zarząd składa się z co najmniej 2 (dwóch) członków. Liczbę członków Zarządu danej kadencji określa każdorazowo Rada Nadzorcza.

12.2 Powołanie. Członkowie Zarządu powoływani są przez Radę Nadzorczą.

12.3 Prezes Zarządu. Członkowie Zarządu mogą wybrać spośród siebie Prezesa Zarządu i Wiceprezesa Zarządu.

12.4 Kadencja. Kadencja Zarządu wynosi 2 (dwa) lata, a pierwszego Zarządu 1 (jeden) rok.

12.5 Funkcje Zarządu. Zarząd prowadzi sprawy Spółki i reprezentuje ją wobec osób trzecich. Zarząd jest właściwy we wszelkich sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji innych władz spółki.

12.6 Reprezentacja. Do reprezentowania spółki wobec osób trzecich i składania oświadczeń w imieniu spółki upoważnieni są dwaj członkowie Zarządu działający łącznie.

12.7 Pełnomocnicy. Spółka może ustanawiać pełnomocników do dokonywania określonej czynności, albo określonego rodzaju czynności, a także udzielać prokury.

Artykuł  13

RADA NADZORCZA

13.1 Skład. Rada Nadzorcza składa się z co najmniej 5 (pięciu) członków. Liczbę członków Rady Nadzorczej danej kadencji określa każdorazowo Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

13.2 Powołanie. Członkowie Rady Nadzorczej powoływani są przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy za zgodą Komisji Papierów Wartościowych.

13.3 Kadencja. Kadencja Rady Nadzorczej wynosi 2 (dwa) lata, a pierwszej Rady Nadzorczej 1 (jeden) rok. Z zastrzeżeniem art. 15.9, mandaty członków Rady Nadzorczej wygasają z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdania finansowe za ostatni rok obrotowy ich urzędowania.

13.4 Prezes i Wiceprezes. Członkowie Rady Nadzorczej wybierają spośród siebie Prezesa i mogą wybrać Wiceprezesa Rady Nadzorczej.

13.5 Funkcje Rady Nadzorczej. Rada Nadzorcza prowadzi stały nadzór nad działalnością Spółki w zakresie przewidzianym w Kodeksie handlowym.

13.6 Zgoda Rady Nadzorczej. Następujące sprawy wymagają zgody Rady Nadzorczej:

(a)
tworzenie oddziałów;
(b)
nabywanie i obejmowanie na rzecz Spółki udziałów i akcji w innych spółkach;
(c)
udzielanie prokury i pełnomocnictw ogólnych;
(d)
nabycie, zbycie i obciążenie nieruchomości;
(e)
zatwierdzanie zasad polityki inwestycyjnej funduszy zarządzanych przez Spółkę;
(f)
wybór banku-powiernika dla funduszy zarządzanych przez Spółkę;
(g)
ustalanie wynagrodzenia członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej;
(h)
zawarcie umowy powodującej poniesienie przez Spółkę wydatku przekraczającego 200 000 złotych, w drodze jednej lub większej ilości transakcji.
Artykuł  14

KOMISJA REWIZYJNA

14.1 Skład. Komisja Rewizyjna składa się z 5 (pięciu) członków.

14.2 Powołanie. Komisja Rewizyjna powoływana jest przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy za zgodą Komisji Papierów Wartościowych.

14.3 Kadencja. Kadencja Komisji Rewizyjnej wynosi 2 (dwa) lata, a pierwszej Komisji Rewizyjnej 1 (jeden) rok. Z zastrzeżeniem art. 15.9, mandaty członków Komisji Rewizyjnej wygasają z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdania finansowe za ostatni rok obrotowy ich urzędowania.

14.4 Przewodniczący i Wiceprzewodniczący. Członkowie Komisji Rewizyjnej wybierają spośród siebie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i mogą także wybrać Zastępcę Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

14.5 Funkcje Komisji Rewizyjnej. Komisja Rewizyjna bada sprawozdania finansowe spółki oraz wnioski zarządu co do podziału zysku lub pokrycia strat.

Artykuł  15

POSTANOWIENIA WSPÓLNE DLA ZARZĄDU, RADY NADZORCZEJ I KOMISJI REWIZYJNEJ

15.1 Regulamin. Walne Zgromadzenie może uchwalić Regulaminy określające tryb wykonywania kompetencji Zarządu, Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej (zwanych w niniejszym artykule "Organami").

15.2 Zwoływanie posiedzeń. Posiedzenia Organu zwoływane są przez Prezesa (Przewodniczącego) lub Wiceprezesa (Wiceprzewodniczącego) Organu z własnej inicjatywy lub na wniosek każdego z członków Organu, a posiedzenia Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej - także na wniosek Zarządu, w ciągu 21 dni od złożenia wniosku. W przypadku Zarządu posiedzenie może być zwołane przez każdego członka Zarządu.

15.3 Częstotliwość posiedzeń. Posiedzenia każdego Organu odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał, z wyjątkiem Komisji Rewizyjnej, której posiedzenia odbywają się nie rzadziej niż raz do roku.

15.4 Miejsce posiedzeń. O ile w zaproszeniu nie wskazano inaczej, posiedzenia Organu odbywają się w siedzibie Spółki. Posiedzenia Organu mogą odbywać się poza granicami Polski.

15.5 Kworum. Dla ważności posiedzenia Organu wymagane jest zawiadomienie o nim wszystkich członków i uczestniczenie w nim co najmniej połowy ogólnej liczby członków, ale nie mniej niż dwóch.

15.6 Telekonferencja. W razie konieczności, posiedzenia mogą odbywać się w drodze telekonferencji lub z wykorzystaniem innych technicznych środków łączności umożliwiających jednoczesne porozumiewanie się, pod warunkiem, że (i) wszyscy członkowie Organu będą brać w nim udział, (ii) nikt z członków Organu nie wniesie sprzeciwu co do takiego trybu odbycia posiedzenia i (iii) z posiedzenia zostanie sporządzony protokół podpisany przez Prezesa (Przewodniczącego) Organu, a w przypadku Zarządu, jeżeli nie powołano Prezesa Zarządu, przez jednego z członków Zarządu.

15.7 Uchwały pisemne. Uchwały Organu mogą być podejmowane w drodze pisemnej, pod warunkiem, że wszyscy członkowie Organu wyrażą zgodę na taki tryb podjęcia uchwały.

15.8 Decyzja w sprawie trybu posiedzenia. Decyzję o odbyciu posiedzeń lub podjęciu uchwał w drodze telekonferencji lub w drodze pisemnej podejmuje Prezes (Przewodniczący) lub Wiceprezes (Wiceprzewodniczący) Organu. W przypadku Zarządu decyzja może być podjęta przez każdego członka Zarządu.

15.9 Odwołanie członka. Władza, która powołała członka Organu może go w każdym czasie odwołać i powołać nowego członka, którego mandat wygaśnie w dniu, w którym wygasałby mandat członka odwołanego. Odwołanie i powołanie członków Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej wymaga zgody Komisji Papierów Wartościowych.

Artykuł  16

WALNE ZGROMADZENIE AKCJONARIUSZY

16.1 Formy Zgromadzeń. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy może być zwyczajne lub nadzwyczajne.

16.2 Zwyczajne Zgromadzenie. Zwyczajne Walne Zgromadzenie powinno odbyć się corocznie, w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego. Zwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd, a gdyby Zarząd nie dokonał tego w terminie określonym powyżej, Walne Zgromadzenie zwołuje Rada Nadzorcza.

16.3 Nadzwyczajne Zgromadzenie. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje w miarę potrzeby Zarząd z własnej inicjatywy bądź na pisemny wniosek Rady Nadzorczej lub akcjonariusza. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie może być zwołane przez Radę Nadzorczą, jeżeli nie uczynił tego Zarząd w ciągu 14 dni od zgłoszenia wniosku.

16.4 Zwoływanie Zgromadzeń. Walne Zgromadzenie zwołuje się poprzez ogłoszenie zamieszczone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ogłoszenie określa datę, godzinę, miejsce i szczegółowy porządek obrad Walnego Zgromadzenia.

16.5 Zawiadomienie o Zgromadzeniu. Niezależnie od postanowień art. 16.4, każdy Akcjonariusz zostanie zawiadomiony o Walnym Zgromadzeniu listem zwykłym wysłanym najpóźniej równocześnie z ogłoszeniem, z podaniem danych wskazanych w art. 16.4. Akcjonariusz, który złoży w spółce przynajmniej jedną akcję może żądać powiadomienia go o Zgromadzeniu listem poleconym, a następnie zawiadomienia o powziętych uchwałach.

16.6 Miejsce Zgromadzeń. Walne Zgromadzenia odbywają się w Warszawie.

16.7 Kworum. Walne Zgromadzenie jest ważne, jeżeli jest na nim reprezentowane najmniej 50% ogólnej liczby akcji Spółki.

16.8 Porządek obrad. Walne Zgromadzenie podejmuje uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad. Uchwałę w sprawach nie objętych porządkiem obrad można podjąć jedynie wtedy, gdy cały kapitał akcyjny jest reprezentowany na Walnym Zgromadzeniu, a nikt z obecnych nie podniósł sprzeciwu co do podjęcia uchwały.

16.9 Przewodniczenie Zgromadzeniom. Prezes Rady Nadzorczej, a w jego nieobecności Wiceprezes Rady Nadzorczej otwiera Walne Zgromadzenie i przewodniczy mu, w tym udziela głosu i decyduje o kolejności rozpatrywania spraw zamieszczonych w porządku obrad.

16.10 Prawo głosu. Każda akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu.

16.11 Większość. Uchwały zapadają bezwzględną większością głosów, chyba że Kodeks handlowy wymaga wyższej większości.

16.12 Forma głosowania. Głosowanie jest jawne. Tajne głosowanie zarządza się przy wyborach oraz nad wnioskami o usunięcie członków władz spółki lub likwidatorów, o pociągnięcie ich do odpowiedzialności, jak również w sprawach osobistych. Tajne głosowanie zarządza się także na żądanie choćby jednego z obecnych.

16.13 Pełnomocnicy. W Walnym Zgromadzeniu można uczestniczyć i wykonywać prawo głosu przez pełnomocnika.

16.14 Kompetencje Walnego Zgromadzenia. Walne Zgromadzenie podejmuje decyzje w następujących sprawach:

(a)
rozpatrzenie i zatwierdzenie rocznych sprawozdań finansowych;
(b)
decyzja o podziale zysku lub sposobie pokrycia strat;
(c)
udzielenie pokwitowania władzom spółki z wykonania przez nie obowiązków;
(d)
zmiana statutu, w tym podwyższenie lub obniżenie kapitału akcyjnego;
(e)
uchwalenie regulaminów i zmian w regulaminach funduszy powierniczych;
(f)
powołanie,odwołanie i ustalenie liczby członków Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej;
(g)
ustalanie wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej;
(h)
tworzenie i dysponowanie kapitałami rezerwowymi spółki;
(i)
połączenie i rozwiązanie Spółki;
(j)
uchwalenie regulaminów Rady Nadzorczej, Komisji Rewizyjnej i Zarządu;
(k)
inne sprawy przewidziane w niniejszym Statucie, Kodeksie handlowym lub Ustawie o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych z dnia 22 marca 1991 r. albo innych przepisach dotyczących działalności funduszy powierniczych.

ROZDZIAŁ  IV

SPRAWY FINANSOWE

Artykuł  17

KOSZTY ZARZĄDZANIA I FUNKCJONOWANIA FUNDUSZY

17.1 Wynagrodzenie spółki. Spółka za zarządzanie funduszem pobiera wynagrodzenie miesięczne. Wynagrodzenie naliczane jest zgodnie z zasadami ustalonymi w regulaminie każdego z funduszy i nie przekracza 3% w skali roku od wartości aktywów netto każdego funduszu. Wynagrodzenie jest przekazywane ze środków każdego funduszu w ostatnim dniu roboczym miesiąca.

17.2 Koszty. Oprócz wynagrodzenia określonego w art. 17.1, z funduszy zarządzanych przez spółkę można pokrywać koszty i inne wydatki spółki związane z zarządzaniem funduszami, w tym takie jak:

(a)
opłaty na rzecz banku-powiernika, w tym koszty pokrywane na podstawie umowy z bankiem-powiernikiem;
(b)
opłaty za prowadzenie rejestru uczestników funduszu oraz związane z tym koszty;
(c)
prowizje maklerskie i bankowe za transakcje portfelowe;
(d)
podatki i inne opłaty nakładane przez władze państwowe;
(e)
opłaty za prowadzenie rachunkowości i badanie sprawozdań finansowych;
(f)
koszty usług prawnych i innych usług;
(g)
koszty przygotowania, druku i rozpowszechniania materiałów informacyjnych i ogłoszeń.

17.3 Limit wysokości kosztów. Koszty i inne wydatki określone w punkcie 17.2, z wyłączeniem prowizji maklerskich, podatków i innych obciążeń nakładanych przez organy państwowe w związku z działalnością funduszy lub nabywaniem albo zbywaniem papierów wartościowych, nie mogą przekroczyć 3% średnich aktywów netto każdego funduszu w skali roku.

17.4 Opłata manipulacyjna. Przy zbywaniu i umarzaniu jednostek zarządzanych funduszy, spółka może pobierać opłatę manipulacyjną w wysokości nie wyższej niż 6% wartości, odpowiednio, dokonanej wpłaty na nabycie jednostek uczestnictwa lub wypłaty z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa. W przypadku gdy opłata pobierana jest zarówno przy zbywaniu, jak i umarzaniu jednostek uczestnictwa, łączna wysokość opłat nie może przekroczyć wartości określonej w zdaniu poprzednim.

17.5 Opłata dystrybucyjna. Spółka może dodatkowo pobierać opłatę dystrybucyjną w wysokości do 3% średnich aktywów netto każdego funduszu w skali roku. Wpływy z opłaty dystrybucyjnej pokrywają wydatki na dystrybucję i promocję funduszy.

17.6 Wysokość opłat. W określonych wyżej granicach, szczegółową wysokość wynagrodzenia, kosztów i opłat manipulacyjnych określają regulaminy funduszy zarządzanych przez spółkę. Regulaminy mogą do określenia ich wysokości, w granicach ustalonych w niniejszym artykule, upoważnić Radę Nadzorczą. Regulamin może określać, że spółka nie pobiera opłat manipulacyjnych lub dystrybucyjnych.

Artykuł  18

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDANIA FINANSOWE

18.1 Odpowiedzialność. Zarząd jest odpowiedzialny za należyte prowadzenie rachunkowości Spółki.

18.2 Rok obrotowy. Rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy.

18.3 Sprawozdanie roczne. W terminie trzech miesięcy od zakończenia każdego roku obrotowego Spółki, Zarząd sporządzi i przedłoży Radzie Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej roczne sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z działalności Spółki w roku obrotowym.

18.4 Badanie sprawozdań finansowych. Badanie sprawozdań finansowych Spółki będzie prowadzone przez firmę księgową cieszącą się międzynarodowym uznaniem, jego wyniki przedstawiane będą Radzie Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej w terminie pięciu miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Wyboru biegłego rewidenta badającego sprawozdanie finansowe Spółki dokonuje Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

ROZDZIAŁ  VI

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Artykuł  19

ROZWIĄZANIE SPÓŁKI

Spółka może zostać rozwiązana uchwałą Walnego Zgromadzenia podjętą większością 75% głosów.

Artykuł  20

OGŁOSZENIA

Ogłoszenia dotyczące Spółki zamieszczane są w dzienniku "Rzeczpospolita", a w zakresie wymaganym przez prawo - w "Monitorze Sądowym i Gospodarczym", albo w pismach będących następcami tych tytułów.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

REGULAMIN

DWS POLSKA

FUNDUSZ POWIERNICZY AKCJI

Artykuł  1

REGULAMIN

1.
Treść Regulaminu. Niniejszy Regulamin określa cel i zasady funkcjonowania Funduszu oraz prawa i obowiązki stron umowy zawartej pomiędzy nabywcami Jednostek Uczestnictwa a Towarzystwem oraz szczegółową procedurę stosowaną przy nabywaniu i umarzaniu Jednostek Uczestnictwa w Funduszu.
2.
Dostępność. Regulamin Funduszu jest udostępniany przez Towarzystwo w Punktach Obsługi Klienta.
Artykuł  2

DEFINICJE

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

Agencie Obsługującym - oznacza Creditanstalt Financial Advisers Spółka Akcyjna, który działając na zlecenie i w imieniu Towarzystwa, wykonuje czynności administracyjne dla Funduszu związane z obsługą i rejestracją Uczestników Funduszu; w szczególności Agent Obsługujący wystawia Świadectwa Uczestnictwa, prowadzi Rejestr Uczestników i oblicza liczbę Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestników Funduszu;

Banku Powierniku - oznacza Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna - Grupa Pekao SA z siedzibą w Warszawie, który przechowuje aktywa Funduszu i wykonuje pozostałe funkcje banku powiernika;

Dniu Wyceny - oznacza dzień, w którym odbywają się sesje Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA;

Dystrybutorze - oznacza podmiot uprawniony na podstawie umowy z Towarzystwem do występowania w jego imieniu w zakresie zbywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa oraz do odbierania od Uczestników Funduszu innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w Funduszu;

Funduszu - oznacza DWS Polska Fundusz Powierniczy Akcji;

Jednostce Uczestnictwa - oznacza tytuł prawny Uczestnika Funduszu do udziału w aktywach netto Funduszu;

Minimalnej Wpłacie Początkowej - należy ją rozumieć zgodnie z Artykułem 7.3 Regulaminu. Minimalna Wpłata Początkowa do Funduszu wynosi 100 złotych;

Punkcie Obsługi Klienta - oznacza jednostkę organizacyjną Dystrybutora, która w szczególności jest upoważniona do odbierania zleceń nabycia, zamiany i umorzenia Jednostek Uczestnictwa w Funduszu i do przyjmowania środków pieniężnych w imieniu Towarzystwa i na rachunek Funduszu. Lista Dystrybutorów i Punktów Obsługi Klienta jest publikowana przez Towarzystwo;

Regulaminie - oznacza niniejszy Regulamin Funduszu;

Rejestrze Uczestników - oznacza komputerową bazę danych zawierającą informacje o uczestnikach Funduszu, w tym w szczególności o liczbie i wartości posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa;

Świadectwie Uczestnictwa - oznacza pisemne świadectwo wydane przez Towarzystwo Uczestnikowi Funduszu potwierdzające powierzenie przez Uczestnika Funduszu środków pieniężnych Funduszowi;

Towarzystwie - oznacza DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, które zarządza Funduszem;

Uczestniku Funduszu - oznacza osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, zarówno krajową jak i zagraniczną, która posiada Jednostki Uczestnictwa;

Ustawie - oznacza ustawę z dnia 22 marca 1991 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. Nr 58, poz. 239 z 1994 r. z późn. zm.);

Wartości Aktywów Netto Funduszu - oznacza całkowitą wartość aktywów Funduszu pomniejszoną o wartość zobowiązań Funduszu w Dniu Wyceny;

Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa - oznacza wartość równą Wartości Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzieloną przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.

Artykuł  3

FUNDUSZ

1.
Cel Funduszu. Celem Funduszu jest zbiorowe lokowanie środków pieniężnych w papiery wartościowe na wspólny rachunek Uczestników Funduszu.
2.
Podstawa prawna. Fundusz jest utworzony na podstawie przepisów Ustawy.
3.
Czas trwania. Fundusz został utworzony na czas nieokreślony.
Artykuł  4

TOWARZYSTWO FUNDUSZY POWIERNICZYCH

1.
Towarzystwo Funduszy Powierniczych. Fundusz jest zarządzany zgodnie z postanowieniami Ustawy oraz niniejszego Regulaminu przez DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna.
2.
Obowiązki Towarzystwa. Towarzystwo we własnym imieniu i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu dysponuje wszelkimi prawami wchodzącymi w skład Funduszu oraz wykonuje wszelkie uprawnienia wynikające z tych praw.
3.
Obowiązki szczegółowe. Towarzystwo w szczególności uprawnione i zobowiązane jest do:
a)
lokowania środków Funduszu zgodnie z przepisami prawa i postanowieniami Regulaminu zgodnie z najlepiej pojętym interesem Uczestników Funduszu, mając na uwadze zasadę dywersyfikacji;
b)
nabywania, sprzedaży, wymiany, zamiany, umarzania i dokonywania innych czynności związanych z papierami wartościowymi wchodzącymi w skład Funduszu;
c)
wykonywania praw z papierów wartościowych wchodzących w skład Funduszu, w tym w szczególności prawa głosu z akcji;
d)
nadzoru nad wszystkimi operacjami finansowymi dotyczącymi aktywów Funduszu;
e)
publikowania informacji o stanie aktywów Funduszu zgodnie z przepisami prawa i Regulaminem;
f)
zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Funduszu poprzez działania własne lub poprzez działania Banku Powiernika, Agenta Obsługującego oraz Dystrybutorów.
4.
Odpowiedzialność Towarzystwa. Towarzystwo ponosi odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie swoich zobowiązań wynikających z Regulaminu lub Ustawy w granicach określonych przepisem art. 471 Kodeksu cywilnego.
Artykuł  5

POLITYKA INWESTYCYJNA

1.
Cel polityki inwestycyjnej. Celem polityki inwestycyjnej Funduszu jest dynamiczne powiększanie wartości aktywów Funduszu poprzez ich aktywne inwestowanie w papiery wartościowe o podwyższonym poziomie ryzyka. Podwyższony stopień ryzyka inwestycji oznacza, że wartość Jednostek Uczestnictwa Funduszu może ulegać istotnym wahaniom w zależności od sytuacji rynkowej. Powierzone środki pieniężne są w zasadniczej części inwestowane w akcje.
2.
Inwestycje Funduszu. Co najmniej 90% wartości środków Funduszu jest lokowane w papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu w Polsce.
3.
Ograniczenia inwestycyjne. Lokowanie środków Funduszu podlega następującym ograniczeniom:
a)
do 10% wartości środków Funduszu może być lokowane w inne papiery wartościowe niż opisane w punkcie 2, w tym także w zagraniczne papiery wartościowe, pod warunkiem możliwości ustalenia ich ceny z częstotliwością nie mniejszą niż jest to wymagane dla obliczenia Wartości Netto Aktywów Funduszu;
b)
nie więcej niż 5% wartości środków Funduszu może być lokowane w papiery wartościowe jednego rodzaju tego samego emitenta;
c)
łączna wartość papierów wartościowych jednego emitenta nie może przekroczyć 10% wartości środków Funduszu;
d)
ograniczenia, o których mowa w podpunktach b) i c) nie dotyczą papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, z wyjątkiem świadectw rekompensacyjnych, które nie mogą stanowić więcej niż 50% wartości środków Funduszu;
e)
środki Funduszu nie mogą być przeznaczone na nabycie papierów wartościowych emitowanych przez Towarzystwo, założycieli i akcjonariuszy Towarzystwa, Bank Powiernik, ani przez podmioty zależne i dominujące w stosunku do założycieli i akcjonariuszy Towarzystwa oraz w stosunku do Banku Powiernika. Pojęcie podmiotów dominujących i zależnych interpretować należy zgodnie z Ustawą.
4.
Środki płynne. Przeciętny stan środków płynnych w ciągu miesiąca nie może być niższy niż 10% wartości środków Funduszu.
5.
Lokaty bankowe. W celu zapewnienia odpowiedniego stanu środków płynnych Funduszu, Towarzystwo może lokować środki pieniężne na rachunkach w bankach krajowych. Lokaty dokonywane będą w Banku Powierniku lub w innych uznanych bankach o dobrej sytuacji finansowej.
6.
Dochody Funduszu. Wszelkie dochody Funduszu, pomniejszone o wynagrodzenie Towarzystwa oraz koszty i wydatki określone w Regulaminie, powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu. Towarzystwo nie będzie wypłacać Uczestnikom Funduszu kwot stanowiących dochody Funduszu bez umarzania Jednostek Uczestnictwa.
7.
Pożyczki i kredyty. Towarzystwo może zaciągać krótkoterminowe pożyczki i kredyty na wspólny rachunek Uczestników Funduszu w wysokości nie przekraczającej 10% wartości środków Funduszu. Towarzystwo na rachunek Funduszu nie może udzielać pożyczek i kredytów, ani udzielać gwarancji lub poręczeń zobowiązań osób trzecich.
8.
Sprzedaż przed dokonaniem zapisu na rachunku. Towarzystwo działające na rachunek Funduszu nie może zbywać papierów wartościowych przed dokonaniem zapisu tych papierów na rachunku papierów wartościowych Funduszu.
Artykuł  6

JEDNOSTKI UCZESTNICTWA

1.
Liczba i wartość Jednostek Uczestnictwa. Liczba i wartość nabytych Jednostek Uczestnictwa jest stwierdzona w pisemnym Świadectwie Uczestnictwa, potwierdzającym powierzenie środków pieniężnych Funduszowi.
2.
Miejsce nabycia i umorzenia. Jednostki Uczestnictwa nabywane są od Towarzystwa i umarzane przez Towarzystwo. O ile w Regulaminie nie wskazano inaczej, Jednostki Uczestnictwa nabywane są za pośrednictwem Dystrybutorów w Punktach Obsługi Klienta.
3.
Formularze zlecenia. Zlecenia nabycia, zamiany i umorzenia składane są pisemnie na formularzach udostępnionych przez Towarzystwo. Osoby będące już Uczestnikami Funduszu mogą składać zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa w drodze dokonania wpłaty środków pieniężnych, na zasadach określonych w Artykule 7.
4.
Prawo do umorzenia. Uczestnik Funduszu ma prawo umorzenia Jednostki Uczestnictwa i otrzymania w zamian ceny umorzenia równej Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa, na warunkach określonych w niniejszym Regulaminie.
5.
Oprocentowanie. Jednostki Uczestnictwa nie są oprocentowane.
6.
Zbywanie Jednostek Uczestnictwa. Jednostki Uczestnictwa nie mogą być zbywane przez Uczestników Funduszu. Jednostki Uczestnictwa mogą jednak być przedmiotem dziedziczenia.
7.
Wyrażenie zobowiązań w walucie polskiej. Wszystkie zobowiązania pieniężne związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa są wyrażane w walucie polskiej.
8.
Płatności w stosunkach z osobami zagranicznymi. Płatności w stosunkach z osobami zagranicznymi dokonywane są zgodnie polskim prawem dewizowym.
9.
Informacje dotyczące Uczestników Funduszu. Uczestnik Funduszu powinien poinformować Agenta Obsługującego o wszelkich zmianach danych zawartych w Rejestrze Uczestników.
Artykuł  7

NABYCIE JEDNOSTKI UCZESTNICTWA

1.
Nabywcy. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które mogą zawierać umowy. Jednostki Uczestnictwa mogą być również nabywane na rzecz osób małoletnich i osób ubezwłasnowolnionych.
2.
Sprzedaż Jednostek Uczestnictwa. Towarzystwo jest obowiązane do zbywania Jednostek Uczestnictwa bez ograniczeń.
3.
Minimalna wpłata początkowa do Funduszu. Minimalna wpłata początkowa do Funduszu wynosi 100 złotych, a każda następna wpłata nie może być niższa niż 50 złotych.
4.
Umowa nabycia Jednostek Uczestnictwa. Jednostki Uczestnictwa są nabywane na podstawie umowy zawartej pomiędzy nabywcą a Towarzystwem.
5.
Warunki nabycia. Umowa nabycia Jednostek Uczestnictwa staje się skuteczna z chwilą złożenia na formularzu ważnego pisemnego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa i dokonania wpłaty środków pieniężnych na rachunek Funduszu w Banku Powierniku w wysokości nie mniejszej niż Minimalna Wpłata Początkowa.
6.
Uczestnik Funduszu. Nabywca Jednostek Uczestnictwa staje się Uczestnikiem Funduszu w najbliższym Dniu Wyceny po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego oryginału zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa i uzyskaniu informacji, że środki pieniężne konieczne do wykonania zlecenia wpłynęły na rachunek Funduszu w Banku Powierniku.
7.
Dzień Wyceny. Jeśli warunki opisane w punkcie 6 zostały spełnione w Dniu Wyceny do godziny 11:00, nabywca Jednostek Uczestnictwa staje się Uczestnikiem Funduszu w tym Dniu Wyceny.
8.
Okres pomiędzy zleceniem a wyceną. Okres pomiędzy złożeniem zlecenia nabycia a Dniem Wyceny, o którym mowa w punkcie 6 powyżej, nie powinien być dłuższy niż 5 dni roboczych, z wyłączeniem sobót, chyba że opóźnienie jest skutkiem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
9.
Dokonanie wpłat przez osoby trzecie. Uczestnik Funduszu może wskazać Towarzystwu podmioty, które w jego imieniu lub na jego rachunek mogą dokonywać wpłat środków pieniężnych do Funduszu.
10.
Nabycie Jednostek przez dokonanie wpłaty środków. Uczestnik Funduszu może również nabywać Jednostki Uczestnictwa przez dokonanie wpłaty środków pieniężnych na rachunek Funduszu w Banku Powierniku.
11.
Dokument wpłaty środków. Dokument wpłaty środków w formie formularza udostępnianego Uczestnikom Funduszu przez Towarzystwo powinien zawierać następujące dane: imię i nazwisko lub firmę, adres zamieszkania lub siedzibę, datę urodzenia lub wskazanie oznaczenia właściwego rejestru, numer Uczestnika Funduszu w Rejestrze Uczestników, wskazanie funduszu, w którym zamierza nabyć Jednostki Uczestnictwa oraz informację, że wpłata została dokonana w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa.
12.
Ważność dokumentu wpłaty środków. Dokument wpłaty środków stanowi pisemne zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa. Dokumenty wpłaty środków wypełnione w sposób nieprawidłowy lub nieczytelny, albo w inny sposób wywołujący wątpliwości co do treści lub autentyczności nie będą uznane za ważne pisemne zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa.
Artykuł  8

CENA NABYCIA

1.
Ustalenie ceny nabycia. Cena nabycia Jednostek Uczestnictwa jest ustalana w Dniu Wyceny.
2.
Liczba nabytych Jednostek Uczestnictwa. Uczestnik Funduszu nabywa taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, jaką może uzyskać za powierzoną kwotę środków pieniężnych. Kwota powierzona jest pomniejszona o opłatę manipulacyjną, określoną w punkcie 3 poniżej i podzielona przez Wartość Netto Aktywów Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa w Dniu Wyceny. Liczba nabytych Jednostek Uczestnictwa jest zaokrąglana do trzech miejsc po przecinku.
3.
Opłata manipulacyjna. Nabycie Jednostki Uczestnictwa podlega opłacie manipulacyjnej w wysokości nie większej niż 5% Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa. Wysokość opłaty manipulacyjnej jest określana w taryfie opłat publikowanej przez Towarzystwo i dostępnej u Dystrybutorów w Punktach Obsługi Klienta.
4.
Zwolnienie lub zmniejszenie opłaty manipulacyjnej. Zarząd Towarzystwa może całkowicie lub częściowo zwolnić następujące kategorie osób z opłaty manipulacyjnej:
-
członków władz Towarzystwa, Agenta Obsługującego, Dystrybutorów i Banku Powiernika;
-
pracowników Towarzystwa, Agenta Obsługującego, Dystrybutorów i Banku Powiernika;
-
małżonków i dzieci osób wskazanych powyżej;
-
osoby, które łącznie powierzyły Towarzystwu ponad 100 000 złotych w funduszach zarządzanych przez Towarzystwo.
5.
Inne tytuły do zwolnienia lub zmniejszenia opłaty manipulacyjnej. Zarząd Towarzystwa może w ramach promocji okresowo obniżyć wysokość opłaty manipulacyjnej lub z niej zwolnić.
6.
Plany systematycznego inwestowania. Zarząd Towarzystwa może obniżyć wysokość opłaty manipulacyjnej dla osób, które powierzają Towarzystwu środki pieniężne w ramach zakładowego lub indywidualnego planu systematycznego inwestowania. Zakładowe i indywidualne plany systematycznego inwestowania mają na celu osiągnięcia długoterminowych skutków inwestycji w Jednostki Uczestnictwa. Osoby zobowiązujące się do systematycznego wpłacania środków finansowych do funduszu otrzymają obniżki w opłacie manipulacyjnej.
7.
Informacja o obniżeniu lub zwolnieniu z opłaty manipulacyjnej. Zarząd Towarzystwa może zmniejszyć opłatę manipulacyjną lub z niej zwolnić w sytuacjach opisanych w punktach 5 i 6 powyżej, poprzez opublikowanie informacji o obniżeniu lub zwolnieniu z opłaty manipulacyjnej na co najmniej 7 dni przed planowaną obniżką lub zwolnieniem w dzienniku, o którym mowa w Artykule 22 pkt 1.
Artykuł  9

ŚWIADECTWO UCZESTNICTWA

1.
Świadectwo Uczestnictwa. Uczestnik Funduszu otrzymuje Świadectwo Uczestnictwa będące potwierdzeniem powierzenia środków pieniężnych Funduszowi.
2.
Wydawanie Świadectw Uczestnictwa. Agent Obsługujący w imieniu Towarzystwa wydaje Świadectwo Uczestnictwa Uczestnikowi Funduszu w ciągu 5 dni roboczych, z wyłączeniem sobót, licząc od dnia w którym nabywca został Uczestnikiem Funduszu. Świadectwo Uczestnictwa może mieć formę wydruku komputerowego.
3.
Treść Świadectwa Uczestnictwa. Świadectwo Uczestnictwa zawiera numer Uczestnika Funduszu w Rejestrze Uczestników, datę wydania, nazwę Funduszu, liczbę i wartość Jednostek Uczestnictwa.
4.
Zbywalność. Świadectwo Uczestnictwa nie jest papierem wartościowym. Świadectwo Uczestnictwa jest wydane na rzecz indywidualnie określonego Uczestnika Funduszu i nie jest zbywalne.
5.
Dostarczenie Świadectwa Uczestnictwa. Świadectwo Uczestnictwa jest wysyłane pocztą na adres wskazany w zleceniu nabycia lub, jeżeli tego zażąda nabywca Jednostek Uczestnictwa w zleceniu nabycia, doręczone do Punktu Obsługi Klienta, w którym zostało złożone zlecenie.
6.
Nieprawidłowości w Świadectwie Uczestnictwa. W interesie Uczestnika Funduszu leży niezwłoczne poinformowanie Agenta Obsługującego o wszelkich nieprawidłowościach danych zawartych w treści Świadectwa Uczestnictwa.
Artykuł  10

ZAMIANA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Zamiana Jednostek Uczestnictwa. Jednostki Uczestnictwa w Funduszu mogą być zamienione na jednostki uczestnictwa w innym funduszu zarządzanym przez Towarzystwo ("Fundusz Docelowy"). Zamiana dokonuje się poprzez jednoczesne umorzenie Jednostek Uczestnictwa w Funduszu i nabycie jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym.
2.
Zlecenie zamiany. Uczestnik Funduszu może zlecić zamianę Jednostek Uczestnictwa w każdym Dniu Wyceny przez złożenie ważnego pisemnego zlecenia zamiany. Zlecenie zamiany powinno zawierać imię i nazwisko Uczestnika Funduszu, jego numer w Rejestrze Uczestników, nazwę Funduszu, liczbę zamienianych Jednostek Uczestnictwa oraz nazwę Funduszu Docelowego.
3.
Opłata manipulacyjna przy zamianie. Nabycie jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym w drodze zamiany Jednostek Uczestnictwa podlega opłacie manipulacyjnej zgodnie z regulaminem Funduszu Docelowego. Jednakże opłata manipulacyjna za nabycie jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym jest pomniejszona o wysokość opłaty manipulacyjnej uiszczonej przy nabyciu zamienianych Jednostek Uczestnictwa w Funduszu. Uczestnik jest zwolniony z zapłaty opłaty manipulacyjnej, jeżeli opłata manipulacyjna należna przy nabyciu jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym jest niższa od opłat manipulacyjnych zapłaconych przez tego Uczestnika przy nabyciu zamienianych Jednostek Uczestnictwa w Funduszu.
4.
Minimalna Wpłata Początkowa. Zamiana jest możliwa tylko w przypadku, jeśli cena umorzenia zamienianych Jednostek Uczestnictwa w Funduszu jest nie mniejsza niż minimalna wpłata początkowa w Funduszu Docelowym.
5.
Zamiana na Jednostki Uczestnictwa w Funduszu. Przepisy artykułu 10 stosuje się do zamiany jednostek uczestnictwa w innym funduszu zarządzanym przez Towarzystwo na Jednostki Uczestnictwa w Funduszu.
6.
Zastosowanie przepisów dotyczących nabywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym artykule, przepisy Regulaminu dotyczące nabywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa stosuje się odpowiednio do nabywania i umarzania jednostek uczestnictwa w drodze ich zamiany.
Artykuł  11

UMORZENIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Prawo do umorzenia. Uczestnicy Funduszu mogą umarzać Jednostki Uczestnictwa.
2.
Zlecenie umorzenia. Jednostki Uczestnictwa zostają umorzone po złożeniu przez Uczestnika Funduszu ważnego, pisemnego zlecenia umorzenia Jednostek Uczestnictwa na odpowiednim formularzu w Punkcie Obsługi Klienta.
3.
Cena umorzenia. Cena umorzenia jest równa Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa obliczoną w najbliższym Dniu Wyceny po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego oryginału zlecenia umorzenia.
4.
Dzień Wyceny. W przypadku otrzymania przez Agenta Obsługującego zlecenia umorzenia w Dniu Wyceny do godziny 11:00, umorzenie następuje na podstawie ceny umorzenia obowiązującej w tym Dniu Wyceny.
5.
Okres pomiędzy zleceniem a wyceną. Okres pomiędzy złożeniem zlecenia umorzenia a Dniem Wyceny określonym w punkcie 4 nie powinien być dłuższy niż 5 dni roboczych, z wyłączeniem sobót, chyba że opóźnienie jest skutkiem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
6.
Treść zlecenia umorzenia. Zlecenie umorzenia zawiera następujące żądania:
a)
umorzenia określonej liczby Jednostek Uczestnictwa, będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu lub
b)
umorzenia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa, która zapewni uzyskanie określonej kwoty pieniężnej, lub
c)
umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu.
7.
Umorzenie wszystkich Jednostek Uczestnictwa. W przypadku gdy w Dniu Wyceny okaże się, że:
a)
kwota określona w zleceniu umorzenia jest wyższa od kwoty możliwej do uzyskania z umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu lub
b)
w wyniku umorzenia liczba Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu byłaby mniejsza niż jedna Jednostka Uczestnictwa, lub
c)
liczba Jednostek Uczestnictwa wskazana w zleceniu umorzenia jest wyższa niż liczba Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu, lub
d)
w wyniku umorzenia wartość Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu byłaby mniejsza niż Minimalna Wpłata Początkowa w Funduszu,

to wówczas umorzeniu podlegają wszystkie Jednostki Uczestnictwa będące w posiadaniu Uczestnika Funduszu.

8.
Instrukcje dotyczące płatności. Zlecenie umorzenia powinno zawierać informacje dotyczące konta bankowego lub adres Punktu Obsługi Klienta, do którego mają być przekazane środki pieniężne pochodzące z umorzenia.
Artykuł  12

DZIAŁANIE PRZEZ PEŁNOMOCNIKA

1.
Pełnomocnictwo. Nabywca Jednostek Uczestnictwa i Uczestnik Funduszu mogą ustanowić pełnomocników. Pełnomocnictwo upoważnia pełnomocnika do dokonywania wszelkich czynności prawnych związanych z nabywaniem, umarzaniem i zamianą Jednostek Uczestnictwa oraz innych czynności związanych z uczestnictwem w Funduszu, w takim zakresie w jakim uprawniony jest do tego Uczestnik Funduszu, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa.
2.
Liczba pełnomocników. Nie więcej niż dwóch pełnomocników może dokonywać czynności prawnych w imieniu Uczestnika Funduszu.
3.
Treść pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo powinno zostać udzielone w formie pisemnej i określać zakres umocowania oraz dane osobowe pełnomocnika.
4.
Substytucja. Pełnomocnikowi nie przysługuje prawo udzielania dalszych pełnomocnictw.
5.
Forma pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo powinno zostać udzielone w formie pisemnej, a dokument udzielenia pełnomocnictwa złożony w Punkcie Obsługi Klienta. Podpis mocodawcy powinien zostać złożony w obecności pracownika Punktu Obsługi Klienta bądź też potwierdzony przez notariusza; w przypadku pełnomocnictwa udzielonego poza granicami kraju, dokument powinien być dodatkowo poświadczony przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne, polski urząd konsularny lub przez zagraniczną placówkę polskiego banku. Powyższe wymogi stosuje się także do cofnięcia lub zmiany pełnomocnictwa.
6.
Zawiadomienie Agenta Obsługującego. Udzielenie, zmiana, cofnięcie lub wygaśnięcie pełnomocnictwa staje się skuteczne w stosunku do Towarzystwa po uzyskaniu przez Agenta Obsługującego pisemnej informacji o tym fakcie, ale w każdym razie nie później niż w ciągu 5 dni od złożenia w Punkcie Obsługi Klienta dokumentu udzielenia, zmiany lub cofnięcia pełnomocnictwa w formie określonej w punkcie 5. Informacja o udzieleniu, zmianie, cofnięciu lub wygaśnięciu pełnomocnictwa będzie niezwłocznie przekazana Agentowi Obsługującemu. Oryginał dokumentu udzielenia, zmiany lub cofnięcia przekazywany jest do Agenta Obsługującego i przechowywany w jego siedzibie.
7.
Wygaśnięcie pełnomocnictwa. Uczestnik Funduszu i pełnomocnik zobowiązani są niezwłocznie poinformować Agenta Obsługującego o wygaśnięciu pełnomocnictwa.
8.
Śmierć Uczestnika Funduszu. Pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci Uczestnika Funduszu.
Artykuł  13

NABYWANIE NA RZECZ OSÓB MAŁOLETNICH

1.
Osoby małoletnie. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane na rzecz osób małoletnich.
2.
Osoby działające w imieniu osób małoletnich. Osoba małoletnia, która nie ukończyła w dniu zawarcia umowy 13 lat, może nabywać Jednostki Uczestnictwa jedynie przez przedstawiciela ustawowego. Osoba małoletnia po ukończeniu 13 lat może nabywać Jednostki Uczestnictwa za zgodą przedstawiciela ustawowego.
3.
Przedstawiciele ustawowi osób małoletnich. Przedstawicielami ustawowymi osoby małoletniej są:
a)
każdy z rodziców, o ile nie jest pozbawiony praw rodzicielskich;
b)
opiekun ustanowiony przez sąd opiekuńczy, w przypadku gdy małoletni nie pozostaje pod władzą rodzicielską;
c)
kurator wyznaczony przez sąd opiekuńczy do wykonywania zarządu majątkiem osoby małoletniej.
4.
Pełnomocnictwo udzielone przez osobę małoletnią. Małoletni Uczestnik Funduszu nie może udzielać pełnomocnictwa do nabywania Jednostek Uczestnictwa.
5.
Osoby ubezwłasnowolnione. Postanowienia niniejszego paragrafu mają odpowiednio zastosowanie do osób ubezwłasnowolnionych, przy czym do osób ubezwłasnowolnionych całkowicie stosuje się odpowiednio zasady obowiązujące wobec małoletnich poniżej 13 lat, a do ubezwłasnowolnionych częściowo - obowiązujące w stosunku do małoletnich, którzy ukończyli 13 lat.
6.
Umorzenie i zamiana Jednostek Uczestnictwa. Postanowienia niniejszego artykułu dotyczące nabywania Jednostek Uczestnictwa stosuje się odpowiednio do umorzenia i zamiany Jednostek Uczestnictwa.
Artykuł  14

NABYWANIE NA WSPÓLNY REJESTR MAŁŻEŃSKI

1.
Wspólny Rejestr Małżeński. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane na wspólny rachunek małżonków, zwany dalej "Wspólnym Rejestrem Małżeńskim". Małżonkowie są współuprawnieni do Jednostek Uczestnictwa pozostających na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim.
2.
Otwarcie Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. Otwarcie Wspólnego Rejestru Małżeńskiego następuje po:
a)
złożeniu przez małżonków oświadczenia, że:
(i)
wyrażają wzajemnie zgodę na składanie przez każdego z nich bez ograniczeń zleceń umorzenia Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rachunku Małżeńskim, łącznie ze zleceniem umorzenia całego salda posiadanych Jednostek Uczestnictwa;
(ii)
przyjmują do wiadomości, że Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za skutki złożonych przez małżonków i ewentualnych pełnomocników odmiennych zleceń umorzenia; w przypadku otrzymania takich zleceń przez Agenta Obsługującego, Towarzystwo może wstrzymać się z realizacją zleceń do czasu uzgodnienia stanowisk pomiędzy małżonkami;
b)
zobowiązaniu się do natychmiastowego zawiadomienia listem poleconym Dystrybutora o ustaniu wspólności majątkowej;
c)
zrzeczeniu się podnoszenia wobec Towarzystwa jakichkolwiek zarzutów i roszczeń w związku z:
(i)
dokonaniem przez Towarzystwo, według zasady równości udziałów, podziału Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim w momencie ustania wspólności majątkowej;
(ii)
umorzeniem Jednostek Uczestnictwa o łącznej wartości przekraczającej udział każdego z małżonków, dokonanym przez Towarzystwo na podstawie zlecenia złożonego przez jednego z małżonków po ustaniu wspólności majątkowej, jeżeli w momencie złożenia takiego zlecenia Towarzystwo nie posiadało informacji o ustaniu wspólności majątkowej.
3.
Pełnomocnictwo. Udzielenie pełnomocnictwa do dysponowania Jednostkami Uczestnictwa na Wspólnym Rachunku Małżeńskim następuje na podstawie zgodnego oświadczenia woli małżonków.
4.
Rozwiązanie Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. Rozwiązanie umowy z Towarzystwem dotyczącej Wspólnego Rejestru Małżeńskiego następuje w przypadku:
a)
ustania wspólności majątkowej w wyniku:
(i)
ustania małżeństwa na skutek śmierci;
(ii)
rozwiązania małżeństwa przez rozwód;
(iii)
unieważnienia małżeństwa;
(iv)
umownego przyjęcia przez małżonków ustroju rozdzielności majątkowej lub orzeczenia sądowego o zniesieniu wspólności majątkowej;
b)
orzeczenia sądowego o ubezwłasnowolnieniu jednego z małżonków;
c)
umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim.

Rozwiązanie umowy następuje po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego dokumentów zaświadczających fakt zaistnienia okoliczności, o których mowa w niniejszym punkcie.

5.
Podział Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. W przypadku rozwiązania umowy na warunkach Wspólnego Rejestru Małżeńskiego z powodów, o których mowa w punkcie 4.a(ii), 4.a(iii), 4.a(iv) i 4.b Jednostki Uczestnictwa na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim dzieli się, stosownie do treści umowy lub orzeczenia sądu, po uprzednim otwarciu dwóch odrębnych rachunków na rzecz każdego z uprawnionych.
Artykuł  15

ŚMIERĆ UCZESTNIKA FUNDUSZU

1.
Dziedziczenie. Jednostki Uczestnictwa posiadane przez zmarłego Uczestnika Funduszu podlegają dziedziczeniu.
2.
Rejestracja na rachunek spadkobierców. W razie śmierci Uczestnika Funduszu posiadane przez niego Jednostki Uczestnictwa mogą być zarejestrowane w imieniu spadkobiercy, jeżeli jest on jedynym spadkobiercą Uczestnika Funduszu i przedstawi na dowód tego odpowiednie dokumenty. W takim wypadku dla spadkobiercy zostanie otwarty oddzielny rejestr, na który zostaną przeniesione Jednostki Uczestnictwa posiadane przez zmarłego Uczestnika.
3.
Śmierć uprawnionego z tytułu Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. W razie śmierci Uczestnika objętego Wspólnym Rejestrem Małżeńskim połowa całkowitej liczby Jednostek Uczestnictwa pozostająca we Wspólnym Rejestrze Małżeńskim postawiona zostanie do dyspozycji pozostałego przy życiu małżonka na rachunku tego małżonka, a pozostała część podlegać będzie podziałowi między spadkobiercami zgodnie z umownym lub sądowym działem spadku.
Artykuł  16

USTALENIE WARTOŚCI AKTYWÓW NETTO FUNDUSZU

1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu. Wartość Aktywów Netto Funduszu jest ustalana każdego Dnia Wyceny przez Towarzystwo i Bank Powiernik. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa jest ustalana w drodze podziału Wartości Netto Aktywów Funduszu przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestników Funduszu na Dzień Wyceny i zaokrąglona do 1 grosza.
2.
Wpływ wpłat i wypłat na Wartość Aktywów Netto Funduszu. Środki pieniężne przekazane wraz ze zleceniem nabycia Jednostek Uczestnictwa powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny następującym po dniu, w którym zostały zarejestrowane przez Agenta Obsługującego. Środki pieniężne wypłacane na skutek umarzania Jednostek Uczestnictwa pomniejszają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny następującym po dniu, w którym Agent Obsługujący złożył polecenie dokonania płatności ceny umorzenia.
3.
Należne odsetki i dywidendy. Naliczone lub wymagalne odsetki przypadające z tytułu ulokowania środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub zainwestowanych w krótkoterminowe papiery wartościowe powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny. Dywidendy powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny następnym po dacie ustalenia praw do dywidendy.
Artykuł  17

WYCENA AKTYWÓW

1.
Papiery wartościowe notowane na giełdzie lub na regulowanym rynku pozagiełdowym. Papiery wartościowe notowane na giełdzie papierów wartościowych lub na regulowanym rynku pozagiełdowym wyceniane są według kursu zamknięcia z ostatniego notowania w systemie notowań ciągłych albo według ostatniego kursu ustalonego w systemie kursu jednolitego, ogłoszonego przez rynek główny dla danego papieru wartościowego.
2.
Kryteria wyboru rynku głównego. Rynkiem głównym dla papierów wartościowych notowanych na rynkach regulowanych w Polsce będzie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA, a jeżeli papier nie jest notowany na tej giełdzie, Centralna Tabela Ofert SA. Rynek główny dla papierów wartościowych nie notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA, w Centralnej Tabeli Ofert SA oraz dla zagranicznych papierów wartościowych notowanych na rynkach regulowanych, wyznaczony będzie przez Towarzystwo w uzgodnieniu z Bankiem Powiernikiem, przyjmując jako podstawowe kryterium wolumen obrotów danym papierem wartościowym. Jeżeli na danym rynku stosowanych jest kilka sposobów systemów notowań, papiery wartościowe będą wyceniane przy zastosowaniu kursu wyznaczonego w systemie notowań ciągłych. Jeżeli na danym rynku nie wyznacza się jednego kursu papierów wartościowych, papiery wartościowe będą wyceniane według ceny, która nie jest niższa niż ostatnia oferowana cena kupna i nie wyższa niż ostatnia oferowana cena sprzedaży, i którą Towarzystwo uzna za najlepszą do osiągnięcia po której papier wartościowy może być zbyty.
3.
Dłużne papiery wartościowe. Wartość dłużnych papierów wartościowych nie notowanych na giełdzie papierów wartościowych jest ustalana w stosunku do ich wartości nominalnej, na podstawie formuły liniowej przyjmując, że wartość ta wzrasta każdego dnia przez okres przypadający do wykupu tego papieru wartościowego o stałą kwotę równą wartości odsetek lub dyskonta, z którym ten papier wartościowy został nabyty, podzielonej przez liczbę dni tego okresu.
4.
Wycena papierów wartościowych przed rozpoczęciem notowań. Do czasu rozpoczęcia notowań papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu wycenia się według cen nabycia, z uwzględnieniem zmian wartości cen tych papierów wartościowych, spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową, z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny.
5.
Pozostałe papiery wartościowe. Dla papierów wartościowych innych niż opisane powyżej i które nie mają ustalonej ceny, jak również dla innych aktywów, Towarzystwo ustali cenę na podstawie przeważającej ceny rynkowej, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny, przy użyciu zasad ogólnie przyjętych przez biegłych rewidentów, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących rachunkowości funduszy powierniczych.
6.
Zagraniczne papiery wartościowe oraz inne aktywa i pasywa w walutach obcych. Ceny papierów wartościowych notowanych za granicą, a także środki pieniężne oraz należności i zobowiązania wyrażone w walutach obcych, wycenia się w walucie w której są notowane lub wyrażone, a także po przeliczeniu na walutę polską na podstawie średniego kursu ustalonego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego dla waluty w jakiej papier wartościowy jest notowany, albo w której dany składnik aktywów lub pasywów jest wyrażony, obowiązującego w Dniu Wyceny.
Artykuł  18

PRZECHOWYWANIE AKTYWÓW FUNDUSZU

1.
Bank Powiernik. Aktywa Funduszu powierzone są na przechowanie Bankowi Powiernikowi.
2.
Przechowywanie przez osoby trzecie. Bank Powiernik może powierzyć przechowywanie niektórych aktywów Funduszu Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych. Zagraniczne papiery wartościowe mogą być przechowywane, pod nadzorem Banku Powiernika, w zagranicznych bankach powierniczych, które zapewniają bezpieczne przechowywanie aktywów Funduszu.
3.
Obowiązki Banku Powiernika. Bank Powiernik w szczególności jest zobowiązany do:
a)
bezpiecznego przechowywania aktywów Funduszu;
b)
obliczania Wartości Aktywów Netto Funduszu zgodnie z przepisami i postanowieniami Regulaminu;
c)
wykonywania poleceń Towarzystwa, chyba że takie polecenia są sprzeczne z prawem lub postanowieniami Regulaminu;
d)
zapewnienia, aby transakcje dotyczące aktywów Funduszu były rozliczane w terminach określonych w Regulaminie;
e)
zapewnienia, aby ogłaszanie dochodów Funduszu następowało zgodnie z prawem i postanowieniami Regulaminu;
f)
w przypadku likwidacji, jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdziału uzyskanych środków pomiędzy Uczestników Funduszu, w proporcji do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa.
4.
Umowa z Bankiem Powiernikiem. Szczegółowe obowiązki Banku Powiernika są ustalone w umowie pomiędzy Towarzystwem a Bankiem Powiernikiem.
Artykuł  19

KOSZTY

1.
Wynagrodzenie Towarzystwa. W związku z zarządzaniem i administrowaniem Funduszem Towarzystwo otrzymuje miesięczne Wynagrodzenie w wysokości 2% w skali roku od Wartości Aktywów Netto Funduszu. Wynagrodzenie jest obliczane każdego dnia i przekazywane ze środków Funduszu w ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca.
2.
Koszty i wydatki. Oprócz Wynagrodzenia, ze środków Funduszu Towarzystwo pokrywa następujące koszty i wydatki Towarzystwa, które powstają w związku z zarządzaniem Funduszem:
a)
opłaty dla Banku Powiernika, w tym koszty pokrywane na podstawie umowy z Bankiem Powiernikiem;
b)
opłaty na rzecz Agenta Obsługującego, w tym opłaty za prowadzenie Rejestru Uczestników i koszty pokrywane na podstawie umowy z Agentem Obsługującym;
c)
prowizje maklerskie i bankowe związane z transakcjami kupna i sprzedaży papierów wartościowych;
d)
podatki i inne opłaty wymagane przez organy państwowe i samorządowe;
e)
opłaty za prowadzenie księgowości i badanie ksiąg Funduszu;
f)
koszty doradztwa prawnego i innych usług;
g)
koszty przygotowania, druku i dystrybucji materiałów informacyjnych i ogłoszeń.
3.
Ograniczenie wysokości kosztów. Z wyłączeniem prowizji maklerskich za transakcje nabycia i sprzedaży papierów wartościowych, a także podatków oraz innych opłat wymaganych przez organy państwowe i samorządowe w związku z działalnością Funduszu, koszty opisane powyżej są limitowane. Łączna wysokość Wynagrodzenia oraz kosztów, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, nie może przekroczyć 4% średniej rocznej Wartości Aktywów Netto Funduszu. Rezerwa na limitowane koszty jest obliczana codziennie.
Artykuł  20

ROZWIĄZANIE UMOWY

1.
Przypadki rozwiązania umowy. Umowa zawarta pomiędzy Towarzystwem, działającym w imieniu Funduszu a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w następujących przypadkach:
a)
umorzenie wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu przez Uczestnika Funduszu;
b)
likwidacja Funduszu;
c)
zaprzestanie działalności przez Towarzystwo.
2.
Umorzenie wszystkich Jednostek Uczestnictwa. Umowa pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w przypadku umorzenia przez Uczestnika Funduszu wszystkich Jednostek Uczestnictwa.
3.
Likwidacja Funduszu. Umowa pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w przypadku likwidacji Funduszu zgodnie z art. 101 § 4 Ustawy.
4.
Zaprzestanie działalności przez Towarzystwo. Umowa pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia opisanego w Artykule 21 Regulaminu po podjęciu przez Towarzystwo decyzji o zaprzestaniu swojej działalności.
Artykuł  21

LIKWIDACJA FUNDUSZU

1.
Przypadki likwidacji. Z zastrzeżeniem uprawnień Banku Powiernika do przekazania zarządzania Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych, likwidacja Funduszu następuje w przypadku:
a)
ogłoszenia upadłości Towarzystwa;
b)
otwarcia likwidacji Towarzystwa;
c)
po upływie okresu wypowiedzenia umowy o zarządzanie Funduszem przez Towarzystwo.
2.
Wypowiedzenie umowy o zarządzanie Funduszem przez Towarzystwo. Towarzystwo może, w związku z jego zamiarem zaprzestania w całości lub części działalności, wypowiedzieć umowę między Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu przy zachowaniu trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Towarzystwo jest obowiązane powiadomić Komisję Papierów Wartościowych oraz Bank Powiernik o zamiarze zaprzestania działalności i ogłosić ten zamiar w dzienniku, o którym mowa w Artykule 22.1 oraz innym dzienniku ogólnopolskim, przed rozpoczęciem okresu wypowiedzenia.
3.
Przejęcie środków Funduszu przez Bank Powiernik. Z chwilą wygaśnięcia prawa Towarzystwa do zarządzania Funduszem, uprawnienia Towarzystwa przejmuje z mocy prawa Bank Powiernik na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Za zgodą Komisji Papierów Wartościowych termin ten może zostać przedłużony o dalsze 6 miesięcy. Bank Powiernik, z zastrzeżeniem postanowień punktu 4, jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdzielenia środków Funduszu między Uczestnikami Funduszu proporcjonalnie do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa. Po rozpoczęciu likwidacji Bank Powiernik nie może zbywać nowych Jednostek Uczestnictwa.
4.
Przekazanie zarządzania Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych. Bank Powiernik, a także Towarzystwo, w przypadku o którym mowa w punkcie 2 powyżej, może przekazać zarządzanie Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych za zezwoleniem i na warunkach określonych przez Komisję Papierów Wartościowych.
Artykuł  22

OBOWIĄZKI PUBLIKACYJNE

1.
Ogłoszenia. Regulamin i jego zmiany będą publikowane w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Gazeta Wyborcza". Wszelkie pozostałe ogłoszenia i informacje przewidziane w Regulaminie będą publikowane w dzienniku "Rzeczpospolita" albo - w razie zaprzestania wydawania dziennika "Rzeczpospolita" - w dzienniku "Gazeta Wyborcza". Zmiana wskazanego dziennika dokonana na podstawie zgody Komisji Papierów Wartościowych nie stanowi zmiany Regulaminu.
2.
Dostępność Regulaminu. Niezależnie od obowiązku publikacji Regulaminu, Towarzystwo zapewni możliwość zapoznania się z treścią Regulaminu w Punktach Obsługi Klienta. Egzemplarz Regulaminu zostanie bezpłatnie zaoferowany każdej osobie nabywającej Jednostki Uczestnictwa.
3.
Informacja o aktualnej Wartości Aktywów Netto Funduszu. Nie rzadziej niż raz w miesiącu Towarzystwo publikuje w dzienniku określonym w punkcie 1 informacje o aktualnej Wartości Aktywów Netto Funduszu, Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa i zmianie tych wartości w ciągu ostatniego miesiąca.
4.
Publikacja sprawozdań finansowych. Towarzystwo przygotowuje sprawozdania finansowe Funduszu nie rzadziej niż dwa razy w roku, chyba że przepisy prawa wymagają, aby sprawozdania finansowe były przygotowywane lub publikowane częściej. Sprawozdania będą zawierały dane umożliwiające inwestorom ocenę stanu Funduszu i jego wartości w okresie sprawozdawczym, zgodnie z wymogami Ustawy. Sprawozdanie finansowe i inne informacje o Funduszu będą publikowane zgodnie z przepisami Ustawy i zarządzeniami Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych.
5.
Lista Dystrybutorów i Punktów Obsługi Klienta. Jednocześnie z publikacją Regulaminu Towarzystwo ogłasza Listę Dystrybutorów i Punktów Obsługi Klienta.
6.
Badanie sprawozdań finansowych. Sprawozdania finansowe Funduszu będą poddawane badaniu przez biegłych rewidentów nie rzadziej niż raz w roku. Sprawozdanie wraz z opinią Banku Powiernika i biegłych rewidentów będzie publikowane w Monitorze Polskim B oraz w dzienniku określonym w punkcie 1 powyżej.
Artykuł  23

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1.
Rok obrotowy. Rokiem obrotowym Funduszu jest rok kalendarzowy.
2.
Prawo właściwe. Prawem właściwym dla umowy zawartej pomiędzy nabywcą Jednostek Uczestnictwa a Towarzystwem jest prawo polskie.
3.
Rozstrzyganie sporów. Sądem właściwym do rozstrzygania sporów wynikających z niniejszego Regulaminu lub wykonania albo niewykonania czy też nienależytego wykonania umowy pomiędzy Uczestnikiem Funduszu a Towarzystwem jest sąd właściwy dla miasta Warszawy.
4.
Obowiązywanie Regulaminu. Postanowienia niniejszego Regulaminu obowiązują wszystkich Uczestników Funduszu.
5.
Zastosowanie innych przepisów. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Regulaminie, mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Ustawy.
6.
Wejście w życie Regulaminu. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.
7.
Zmiany Regulaminu. Regulamin może być zmieniony uchwałą Walnego Zgromadzenia Towarzystwa pod warunkiem zatwierdzenia zmian przez Komisję Papierów Wartościowych. Zmiany do Regulaminu będą publikowane w sposób opisany w Artykule 22 powyżej i wchodzą w życie po opublikowaniu.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

REGULAMIN

DWS POLSKA

FUNDUSZ POWIERNICZY ZRÓWNOWAŻONY

Artykuł  1

REGULAMIN

1.
Treść Regulaminu. Niniejszy Regulamin określa cel i zasady funkcjonowania Funduszu oraz prawa i obowiązki stron umowy zawartej pomiędzy nabywcami Jednostek Uczestnictwa a Towarzystwem oraz szczegółową procedurę stosowaną przy nabywaniu i umarzaniu Jednostek Uczestnictwa w Funduszu.
2.
Dostępność. Regulamin Funduszu jest udostępniany przez Towarzystwo w Punktach Obsługi Klienta.
Artykuł  2

DEFINICJE

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

Agencie Obsługującym - oznacza Creditanstalt Financial Advisers Spółka Akcyjna, który działając na zlecenie i w imieniu Towarzystwa, wykonuje czynności administracyjne dla Funduszu związane z obsługą i rejestracją Uczestników Funduszu; w szczególności Agent Obsługujący wystawia Świadectwa Uczestnictwa, prowadzi Rejestr Uczestników i oblicza liczbę Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestników Funduszu;

Banku Powierniku - oznacza Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna - Grupa Pekao SA z siedzibą w Warszawie, który przechowuje aktywa Funduszu i wykonuje pozostałe funkcje banku powiernika;

Dniu Wyceny - oznacza dzień, w którym odbywają się sesje Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA;

Dystrybutorze - oznacza podmiot uprawniony na podstawie umowy z Towarzystwem do występowania w jego imieniu w zakresie zbywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa oraz do odbierania od Uczestników Funduszu innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w Funduszu;

Funduszu - oznacza DWS Polska Fundusz Powierniczy Zrównoważony;

Jednostce Uczestnictwa - oznacza tytuł prawny Uczestnika Funduszu do udziału w aktywach netto Funduszu;

Minimalnej Wpłacie Początkowej - należy ją rozumieć zgodnie z Artykułem 7.3 Regulaminu. Minimalna Wpłata Początkowa do Funduszu wynosi 100 złotych;

Punkcie Obsługi Klienta - oznacza jednostkę organizacyjną Dystrybutora, która w szczególności jest upoważniona do odbierania zleceń nabycia, zamiany i umorzenia Jednostek Uczestnictwa w Funduszu i do przyjmowania środków pieniężnych w imieniu Towarzystwa i na rachunek Funduszu. Lista Dystrybutorów i Punktów Obsługi Klienta jest publikowana przez Towarzystwo;

Regulaminie - oznacza niniejszy Regulamin Funduszu;

Rejestrze Uczestników - oznacza komputerową bazę danych zawierającą informacje o uczestnikach Funduszu, w tym w szczególności o liczbie i wartości posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa;

Świadectwie Uczestnictwa - oznacza pisemne świadectwo wydane przez Towarzystwo Uczestnikowi Funduszu potwierdzające powierzenie przez Uczestnika Funduszu środków pieniężnych Funduszowi;

Towarzystwie - oznacza DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, które zarządza Funduszem;

Uczestniku Funduszu - oznacza osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, zarówno krajową jak i zagraniczną, która posiada Jednostki Uczestnictwa;

Ustawie - oznacza ustawę z dnia 22 marca 1991 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. Nr 58, poz. 239 z 1994 r. z późn. zm.);

Wartości Aktywów Netto Funduszu - oznacza całkowitą wartość aktywów Funduszu pomniejszoną o wartość zobowiązań Funduszu w Dniu Wyceny;

Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa - oznacza wartość równą Wartości Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzieloną przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.

Artykuł  3

FUNDUSZ

1.
Cel Funduszu. Celem Funduszu jest zbiorowe lokowanie środków pieniężnych w papiery wartościowe na wspólny rachunek Uczestników Funduszu.
2.
Podstawa prawna. Fundusz jest utworzony na podstawie przepisów Ustawy.
3.
Czas trwania. Fundusz został utworzony na czas nieokreślony.
Artykuł  4

TOWARZYSTWO FUNDUSZY POWIERNICZYCH

1.
Towarzystwo Funduszy Powierniczych. Fundusz jest zarządzany zgodnie z postanowieniami Ustawy oraz niniejszego Regulaminu przez DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna.
2.
Obowiązki Towarzystwa. Towarzystwo we własnym imieniu i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu dysponuje wszelkimi prawami wchodzącymi w skład Funduszu oraz wykonuje wszelkie uprawnienia wynikające z tych praw.
3.
Obowiązki szczegółowe. Towarzystwo w szczególności uprawnione i zobowiązane jest do:
a)
lokowania środków Funduszu zgodnie z przepisami prawa i postanowieniami Regulaminu zgodnie z najlepiej pojętym interesem Uczestników Funduszu, mając na uwadze zasadę dywersyfikacji;
b)
nabywania, sprzedaży, wymiany, zamiany, umarzania i dokonywania innych czynności związanych z papierami wartościowymi wchodzącymi w skład Funduszu;
c)
wykonywania praw z papierów wartościowych wchodzących w skład Funduszu, w tym w szczególności prawa głosu z akcji;
d)
nadzoru nad wszystkimi operacjami finansowymi dotyczącymi aktywów Funduszu;
e)
publikowania informacji o stanie aktywów Funduszu zgodnie z przepisami prawa i Regulaminem;
f)
zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Funduszu poprzez działania własne lub poprzez działania Banku Powiernika, Agenta Obsługującego oraz Dystrybutorów.
4.
Odpowiedzialność Towarzystwa. Towarzystwo ponosi odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie swoich zobowiązań wynikających z Regulaminu lub Ustawy w granicach określonych przepisem art. 471 Kodeksu cywilnego.
Artykuł  5

POLITYKA INWESTYCYJNA

1.
Cel polityki inwestycyjnej. Celem polityki inwestycyjnej Funduszu jest stabilne i długoterminowe powiększanie wartości aktywów Funduszu poprzez ich aktywne inwestowanie w papiery wartościowe zarówno związane z podwyższonym ryzykiem, jak i papiery wartościowe o umiarkowanym poziomie ryzyka. Podwyższony stopień ryzyka inwestycyjnego oznacza, że wartość Jednostek Uczestnictwa Funduszu może ulegać istotnym wahaniom w zależności od sytuacji rynkowej. Powierzone środki pieniężne mogą być inwestowane zarówno w akcje jak i w dłużne papiery wartościowe.
2.
Inwestycje Funduszu. Co najmniej 90% wartości środków Funduszu jest lokowane w papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu w Polsce.
3.
Ograniczenia inwestycyjne. Lokowanie środków Funduszu podlega następującym ograniczeniom:
a)
do 10% wartości środków Funduszu może być lokowane w inne papiery wartościowe niż opisane w punkcie 2, w tym także w zagraniczne papiery wartościowe, pod warunkiem możliwości ustalenia ich ceny z częstotliwością nie mniejszą niż jest to wymagane dla obliczenia Wartości Netto Aktywów Funduszu;
b)
nie więcej niż 5% wartości środków Funduszu może być lokowane w papiery wartościowe jednego rodzaju tego samego emitenta;
c)
łączna wartość papierów wartościowych jednego emitenta nie może przekroczyć 10% wartości środków Funduszu;
d)
ograniczenia, o których mowa w podpunktach b) i c) nie dotyczą papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, z wyjątkiem świadectw rekompensacyjnych, które nie mogą stanowić więcej niż 50% wartości środków Funduszu;
e)
środki Funduszu nie mogą być przeznaczone na nabycie papierów wartościowych emitowanych przez Towarzystwo, założycieli i akcjonariuszy Towarzystwa, Bank Powiernik, ani przez podmioty zależne i dominujące w stosunku do założycieli i akcjonariuszy Towarzystwa oraz w stosunku do Banku Powiernika. Pojęcie podmiotów dominujących i zależnych interpretować należy zgodnie z Ustawą.
4.
Środki płynne. Przeciętny stan środków płynnych w ciągu miesiąca nie może być niższy niż 10% wartości środków Funduszu.
5.
Lokaty bankowe. W celu zapewnienia odpowiedniego stanu środków płynnych Funduszu, Towarzystwo może lokować środki pieniężne na rachunkach w bankach krajowych. Lokaty dokonywane będą w Banku Powierniku lub w innych uznanych bankach o dobrej sytuacji finansowej.
6.
Dochody Funduszu. Wszelkie dochody Funduszu, pomniejszone o wynagrodzenie Towarzystwa oraz koszty i wydatki określone w Regulaminie, powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu. Towarzystwo nie będzie wypłacać Uczestnikom Funduszu kwot stanowiących dochody Funduszu bez umarzania Jednostek Uczestnictwa.
7.
Pożyczki i kredyty. Towarzystwo może zaciągać krótkoterminowe pożyczki i kredyty na wspólny rachunek Uczestników Funduszu w wysokości nie przekraczającej 10% wartości środków Funduszu. Towarzystwo na rachunek Funduszu nie może udzielać pożyczek i kredytów, ani udzielać gwarancji lub poręczeń zobowiązań osób trzecich.
8.
Sprzedaż przed dokonaniem zapisu na rachunku. Towarzystwo działające na rachunek Funduszu nie może zbywać papierów wartościowych przed dokonaniem zapisu tych papierów na rachunku papierów wartościowych Funduszu.
Artykuł  6

JEDNOSTKI UCZESTNICTWA

1.
Liczba i wartość Jednostek Uczestnictwa. Liczba i wartość nabytych Jednostek Uczestnictwa jest stwierdzona w pisemnym Świadectwie Uczestnictwa, potwierdzającym powierzenie środków pieniężnych Funduszowi.
2.
Miejsce nabycia i umorzenia. Jednostki Uczestnictwa nabywane są od Towarzystwa i umarzane przez Towarzystwo. O ile w Regulaminie nie wskazano inaczej, Jednostki Uczestnictwa nabywane są za pośrednictwem Dystrybutorów w Punktach Obsługi Klienta.
3.
Formularze zlecenia. Zlecenia nabycia, zamiany i umorzenia składane są pisemnie na formularzach udostępnionych przez Towarzystwo. Osoby będące już Uczestnikami Funduszu mogą składać zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa w drodze dokonania wpłaty środków pieniężnych, na zasadach określonych w Artykule 7.
4.
Prawo do umorzenia. Uczestnik Funduszu ma prawo umorzenia Jednostki Uczestnictwa i otrzymania w zamian ceny umorzenia równej Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa, na warunkach określonych w niniejszym Regulaminie.
5.
Oprocentowanie. Jednostki Uczestnictwa nie są oprocentowane.
6.
Zbywanie Jednostek Uczestnictwa. Jednostki Uczestnictwa nie mogą być zbywane przez Uczestników Funduszu. Jednostki Uczestnictwa mogą jednak być przedmiotem dziedziczenia.
7.
Wyrażenie zobowiązań w walucie polskiej. Wszystkie zobowiązania pieniężne związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa są wyrażane w walucie polskiej.
8.
Płatności w stosunkach z osobami zagranicznymi. Płatności w stosunkach z osobami zagranicznymi dokonywane są zgodnie polskim prawem dewizowym.
9.
Informacje dotyczące Uczestników Funduszu. Uczestnik Funduszu powinien poinformować Agenta Obsługującego o wszelkich zmianach danych zawartych w Rejestrze Uczestników.
Artykuł  7

NABYCIE JEDNOSTKI UCZESTNICTWA

1.
Nabywcy. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które mogą zawierać umowy. Jednostki Uczestnictwa mogą być również nabywane na rzecz osób małoletnich i osób ubezwłasnowolnionych.
2.
Sprzedaż Jednostek Uczestnictwa. Towarzystwo jest obowiązane do zbywania Jednostek Uczestnictwa bez ograniczeń.
3.
Minimalna wpłata początkowa do Funduszu. Minimalna wpłata początkowa do Funduszu wynosi 100 złotych, a każda następna wpłata nie może być niższa niż 50 złotych.
4.
Umowa nabycia Jednostek Uczestnictwa. Jednostki Uczestnictwa są nabywane na podstawie umowy zawartej pomiędzy nabywcą a Towarzystwem.
5.
Warunki nabycia. Umowa nabycia Jednostek Uczestnictwa staje się skuteczna z chwilą złożenia na formularzu ważnego pisemnego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa i dokonania wpłaty środków pieniężnych na rachunek Funduszu w Banku Powierniku w wysokości nie mniejszej niż Minimalna Wpłata Początkowa.
6.
Uczestnik Funduszu. Nabywca Jednostek Uczestnictwa staje się Uczestnikiem Funduszu w najbliższym Dniu Wyceny po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego oryginału zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa i uzyskaniu informacji, że środki pieniężne konieczne do wykonania zlecenia wpłynęły na rachunek Funduszu w Banku Powierniku.
7.
Dzień Wyceny. Jeśli warunki opisane w punkcie 6 zostały spełnione w Dniu Wyceny do godziny 11:00, nabywca Jednostek Uczestnictwa staje się Uczestnikiem Funduszu w tym Dniu Wyceny.
8.
Okres pomiędzy zleceniem a wyceną. Okres pomiędzy złożeniem zlecenia nabycia a Dniem Wyceny, o którym mowa w punkcie 6 powyżej, nie powinien być dłuższy niż 5 dni roboczych, z wyłączeniem sobót, chyba że opóźnienie jest skutkiem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
9.
Dokonanie wpłat przez osoby trzecie. Uczestnik Funduszu może wskazać Towarzystwu podmioty, które w jego imieniu lub na jego rachunek mogą dokonywać wpłat środków pieniężnych do Funduszu.
10.
Nabycie Jednostek przez dokonanie wpłaty środków. Uczestnik Funduszu może również nabywać Jednostki Uczestnictwa przez dokonanie wpłaty środków pieniężnych na rachunek Funduszu w Banku Powierniku.
11.
Dokument wpłaty środków. Dokument wpłaty środków w formie formularza udostępnianego Uczestnikom Funduszu przez Towarzystwo powinien zawierać następujące dane: imię i nazwisko lub firmę, adres zamieszkania lub siedzibę, datę urodzenia lub wskazanie oznaczenia właściwego rejestru, numer Uczestnika Funduszu w Rejestrze Uczestników, wskazanie funduszu, w którym zamierza nabyć Jednostki Uczestnictwa oraz informację, że wpłata została dokonana w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa.
12.
Ważność dokumentu wpłaty środków. Dokument wpłaty środków stanowi pisemne zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa. Dokumenty wpłaty środków wypełnione w sposób nieprawidłowy lub nieczytelny, albo w inny sposób wywołujący wątpliwości co do treści lub autentyczności nie będą uznane za ważne pisemne zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa.
Artykuł  8

CENA NABYCIA

1.
Ustalenie ceny nabycia. Cena nabycia Jednostek Uczestnictwa jest ustalana w Dniu Wyceny.
2.
Liczba nabytych Jednostek Uczestnictwa. Uczestnik Funduszu nabywa taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, jaką może uzyskać za powierzoną kwotę środków pieniężnych. Kwota powierzona jest pomniejszona o opłatę manipulacyjną, określoną w punkcie 3 poniżej i podzielona przez Wartość Netto Aktywów Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa w Dniu Wyceny. Liczba nabytych Jednostek Uczestnictwa jest zaokrąglana do trzech miejsc po przecinku.
3.
Opłata manipulacyjna. Nabycie Jednostki Uczestnictwa podlega opłacie manipulacyjnej w wysokości nie większej niż 4% Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa. Wysokość opłaty manipulacyjnej jest określana w taryfie opłat publikowanej przez Towarzystwo i dostępnej u Dystrybutorów w Punktach Obsługi Klienta.
4.
Zwolnienie lub zmniejszenie opłaty manipulacyjnej. Zarząd Towarzystwa może całkowicie lub częściowo zwolnić następujące kategorie osób z opłaty manipulacyjnej:
-
członków władz Towarzystwa, Agenta Obsługującego, Dystrybutorów i Banku Powiernika;
-
pracowników Towarzystwa, Agenta Obsługującego, Dystrybutorów i Banku Powiernika;
-
małżonków i dzieci osób wskazanych powyżej;
-
osoby, które łącznie powierzyły Towarzystwu ponad 100 000 złotych w funduszach zarządzanych przez Towarzystwo.
5.
Inne tytuły do zwolnienia lub zmniejszenia opłaty manipulacyjnej. Zarząd Towarzystwa może w ramach promocji okresowo obniżyć wysokość opłaty manipulacyjnej lub z niej zwolnić.
6.
Plany systematycznego inwestowania. Zarząd Towarzystwa może obniżyć wysokość opłaty manipulacyjnej dla osób, które powierzają Towarzystwu środki pieniężne w ramach zakładowego lub indywidualnego planu systematycznego inwestowania. Zakładowe i indywidualne plany systematycznego inwestowania mają na celu osiągnięcia długoterminowych skutków inwestycji w Jednostki Uczestnictwa. Osoby zobowiązujące się do systematycznego wpłacania środków finansowych do funduszu otrzymają obniżki w opłacie manipulacyjnej.
7.
Informacja o obniżeniu lub zwolnieniu z opłaty manipulacyjnej. Zarząd Towarzystwa może zmniejszyć opłatę manipulacyjną lub z niej zwolnić w sytuacjach opisanych w punktach 5 i 6 powyżej, poprzez opublikowanie informacji o obniżeniu lub zwolnieniu z opłaty manipulacyjnej na co najmniej 7 dni przed planowaną obniżką lub zwolnieniem w dzienniku, o którym mowa w Artykule 22 pkt 1.
Artykuł  9

ŚWIADECTWO UCZESTNICTWA

1.
Świadectwo Uczestnictwa. Uczestnik Funduszu otrzymuje Świadectwo Uczestnictwa będące potwierdzeniem powierzenia środków pieniężnych Funduszowi.
2.
Wydawanie Świadectw Uczestnictwa. Agent Obsługujący w imieniu Towarzystwa wydaje Świadectwo Uczestnictwa Uczestnikowi Funduszu w ciągu 5 dni roboczych, z wyłączeniem sobót, licząc od dnia w którym nabywca został Uczestnikiem Funduszu. Świadectwo Uczestnictwa może mieć formę wydruku komputerowego.
3.
Treść Świadectwa Uczestnictwa. Świadectwo Uczestnictwa zawiera numer Uczestnika Funduszu w Rejestrze Uczestników, datę wydania, nazwę Funduszu, liczbę i wartość Jednostek Uczestnictwa.
4.
Zbywalność. Świadectwo Uczestnictwa nie jest papierem wartościowym. Świadectwo Uczestnictwa jest wydane na rzecz indywidualnie określonego Uczestnika Funduszu i nie jest zbywalne.
5.
Dostarczenie Świadectwa Uczestnictwa. Świadectwo Uczestnictwa jest wysyłane pocztą na adres wskazany w zleceniu nabycia lub, jeżeli tego zażąda nabywca Jednostek Uczestnictwa w zleceniu nabycia, doręczone do Punktu Obsługi Klienta, w którym zostało złożone zlecenie.
6.
Nieprawidłowości w Świadectwie Uczestnictwa. W interesie Uczestnika Funduszu leży niezwłoczne poinformowanie Agenta Obsługującego o wszelkich nieprawidłowościach danych zawartych w treści Świadectwa Uczestnictwa.
Artykuł  10

ZAMIANA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Zamiana Jednostek Uczestnictwa. Jednostki Uczestnictwa w Funduszu mogą być zamienione na jednostki uczestnictwa w innym funduszu zarządzanym przez Towarzystwo ("Fundusz Docelowy"). Zamiana dokonuje się poprzez jednoczesne umorzenie Jednostek Uczestnictwa w Funduszu i nabycie jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym.
2.
Zlecenie zamiany. Uczestnik Funduszu może zlecić zamianę Jednostek Uczestnictwa w każdym Dniu Wyceny przez złożenie ważnego pisemnego zlecenia zamiany. Zlecenie zamiany powinno zawierać imię i nazwisko Uczestnika Funduszu, jego numer w Rejestrze Uczestników, nazwę Funduszu, liczbę zamienianych Jednostek Uczestnictwa oraz nazwę Funduszu Docelowego.
3.
Opłata manipulacyjna przy zamianie. Nabycie jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym w drodze zamiany Jednostek Uczestnictwa podlega opłacie manipulacyjnej zgodnie z regulaminem Funduszu Docelowego. Jednakże opłata manipulacyjna za nabycie jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym jest pomniejszona o wysokość opłaty manipulacyjnej uiszczonej przy nabyciu zamienianych Jednostek Uczestnictwa w Funduszu. Uczestnik jest zwolniony z zapłaty opłaty manipulacyjnej, jeżeli opłata manipulacyjna należna przy nabyciu jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym jest niższa od opłat manipulacyjnych zapłaconych przez tego Uczestnika przy nabyciu zamienianych Jednostek Uczestnictwa w Funduszu.
4.
Minimalna Wpłata Początkowa. Zamiana jest możliwa tylko w przypadku, jeśli cena umorzenia zamienianych Jednostek Uczestnictwa w Funduszu jest nie mniejsza niż minimalna wpłata początkowa w Funduszu Docelowym.
5.
Zamiana na Jednostki Uczestnictwa w Funduszu. Przepisy artykułu 10 stosuje się do zamiany jednostek uczestnictwa w innym funduszu zarządzanym przez Towarzystwo na Jednostki Uczestnictwa w Funduszu.
6.
Zastosowanie przepisów dotyczących nabywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym artykule, przepisy Regulaminu dotyczące nabywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa stosuje się odpowiednio do nabywania i umarzania jednostek uczestnictwa w drodze ich zamiany.
Artykuł  11

UMORZENIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Prawo do umorzenia. Uczestnicy Funduszu mogą umarzać Jednostki Uczestnictwa.
2.
Zlecenie umorzenia. Jednostki Uczestnictwa zostają umorzone po złożeniu przez Uczestnika Funduszu ważnego, pisemnego zlecenia umorzenia Jednostek Uczestnictwa na odpowiednim formularzu w Punkcie Obsługi Klienta.
3.
Cena umorzenia. Cena umorzenia jest równa Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa obliczoną w najbliższym Dniu Wyceny po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego oryginału zlecenia umorzenia.
4.
Dzień Wyceny. W przypadku otrzymania przez Agenta Obsługującego zlecenia umorzenia w Dniu Wyceny do godziny 11:00, umorzenie następuje na podstawie ceny umorzenia obowiązującej w tym Dniu Wyceny.
5.
Okres pomiędzy zleceniem a wyceną. Okres pomiędzy złożeniem zlecenia umorzenia a Dniem Wyceny określonym w punkcie 4 nie powinien być dłuższy niż 5 dni roboczych, z wyłączeniem sobót, chyba że opóźnienie jest skutkiem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
6.
Treść zlecenia umorzenia. Zlecenie umorzenia zawiera następujące żądania:
a)
umorzenia określonej liczby Jednostek Uczestnictwa, będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu lub
b)
umorzenia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa, która zapewni uzyskanie określonej kwoty pieniężnej, lub
c)
umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu.
7.
Umorzenie wszystkich Jednostek Uczestnictwa. W przypadku gdy w Dniu Wyceny okaże się, że:
a)
kwota określona w zleceniu umorzenia jest wyższa od kwoty możliwej do uzyskania z umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu lub
b)
w wyniku umorzenia liczba Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu byłaby mniejsza niż jedna Jednostka Uczestnictwa, lub
c)
liczba Jednostek Uczestnictwa wskazana w zleceniu umorzenia jest wyższa niż liczba Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu, lub
d)
w wyniku umorzenia wartość Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu byłaby mniejsza niż Minimalna Wpłata Początkowa w Funduszu,

to wówczas umorzeniu podlegają wszystkie Jednostki Uczestnictwa będące w posiadaniu Uczestnika Funduszu.

8.
Instrukcje dotyczące płatności. Zlecenie umorzenia powinno zawierać informacje dotyczące konta bankowego lub adres Punktu Obsługi Klienta, do którego mają być przekazane środki pieniężne pochodzące z umorzenia.
Artykuł  12

DZIAŁANIE PRZEZ PEŁNOMOCNIKA

1.
Pełnomocnictwo. Nabywca Jednostek Uczestnictwa i Uczestnik Funduszu mogą ustanowić pełnomocników. Pełnomocnictwo upoważnia pełnomocnika do dokonywania wszelkich czynności prawnych związanych z nabywaniem, umarzaniem i zamianą Jednostek Uczestnictwa oraz innych czynności związanych z uczestnictwem w Funduszu, w takim zakresie w jakim uprawniony jest do tego Uczestnik Funduszu, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa.
2.
Liczba pełnomocników. Nie więcej niż dwóch pełnomocników może dokonywać czynności prawnych w imieniu Uczestnika Funduszu.
3.
Treść pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo powinno zostać udzielone w formie pisemnej i określać zakres umocowania oraz dane osobowe pełnomocnika.
4.
Substytucja. Pełnomocnikowi nie przysługuje prawo udzielania dalszych pełnomocnictw.
5.
Forma pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo powinno zostać udzielone w formie pisemnej, a dokument udzielenia pełnomocnictwa złożony w Punkcie Obsługi Klienta. Podpis mocodawcy powinien zostać złożony w obecności pracownika Punktu Obsługi Klienta bądź też potwierdzony przez notariusza; w przypadku pełnomocnictwa udzielonego poza granicami kraju, dokument powinien być dodatkowo poświadczony przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne, polski urząd konsularny lub przez zagraniczną placówkę polskiego banku. Powyższe wymogi stosuje się także do cofnięcia lub zmiany pełnomocnictwa.
6.
Zawiadomienie Agenta Obsługującego. Udzielenie, zmiana, cofnięcie lub wygaśnięcie pełnomocnictwa staje się skuteczne w stosunku do Towarzystwa po uzyskaniu przez Agenta Obsługującego pisemnej informacji o tym fakcie, ale w każdym razie nie później niż w ciągu 5 dni od złożenia w Punkcie Obsługi Klienta dokumentu udzielenia, zmiany lub cofnięcia pełnomocnictwa w formie określonej w punkcie 5. Informacja o udzieleniu, zmianie, cofnięciu lub wygaśnięciu pełnomocnictwa będzie niezwłocznie przekazana Agentowi Obsługującemu. Oryginał dokumentu udzielenia, zmiany lub cofnięcia przekazywany jest do Agenta Obsługującego i przechowywany w jego siedzibie.
7.
Wygaśnięcie pełnomocnictwa. Uczestnik Funduszu i pełnomocnik zobowiązani są niezwłocznie poinformować Agenta Obsługującego o wygaśnięciu pełnomocnictwa.
8.
Śmierć Uczestnika Funduszu. Pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci Uczestnika Funduszu.
Artykuł  13

NABYWANIE NA RZECZ OSÓB MAŁOLETNICH

1.
Osoby małoletnie. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane na rzecz osób małoletnich.
2.
Osoby działające w imieniu osób małoletnich. Osoba małoletnia, która nie ukończyła w dniu zawarcia umowy 13 lat, może nabywać Jednostki Uczestnictwa jedynie przez przedstawiciela ustawowego. Osoba małoletnia po ukończeniu 13 lat może nabywać Jednostki Uczestnictwa za zgodą przedstawiciela ustawowego.
3.
Przedstawiciele ustawowi osób małoletnich. Przedstawicielami ustawowymi osoby małoletniej są:
a)
każdy z rodziców, o ile nie jest pozbawiony praw rodzicielskich;
b)
opiekun ustanowiony przez sąd opiekuńczy, w przypadku gdy małoletni nie pozostaje pod władzą rodzicielską;
c)
kurator wyznaczony przez sąd opiekuńczy do wykonywania zarządu majątkiem osoby małoletniej.
4.
Pełnomocnictwo udzielone przez osobę małoletnią. Małoletni Uczestnik Funduszu nie może udzielać pełnomocnictwa do nabywania Jednostek Uczestnictwa.
5.
Osoby ubezwłasnowolnione. Postanowienia niniejszego paragrafu mają odpowiednio zastosowanie do osób ubezwłasnowolnionych, przy czym do osób ubezwłasnowolnionych całkowicie stosuje się odpowiednio zasady obowiązujące wobec małoletnich poniżej 13 lat, a do ubezwłasnowolnionych częściowo - obowiązujące w stosunku do małoletnich, którzy ukończyli 13 lat.
6.
Umorzenie i zamiana Jednostek Uczestnictwa. Postanowienia niniejszego artykułu dotyczące nabywania Jednostek Uczestnictwa stosuje się odpowiednio do umorzenia i zamiany Jednostek Uczestnictwa.
Artykuł  14

NABYWANIE NA WSPÓLNY REJESTR MAŁŻEŃSKI

1.
Wspólny Rejestr Małżeński. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane na wspólny rachunek małżonków, zwany dalej "Wspólnym Rejestrem Małżeńskim". Małżonkowie są współuprawnieni do Jednostek Uczestnictwa pozostających na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim.
2.
Otwarcie Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. Otwarcie Wspólnego Rejestru Małżeńskiego następuje po:
a)
złożeniu przez małżonków oświadczenia, że:
(i)
wyrażają wzajemnie zgodę na składanie przez każdego z nich bez ograniczeń zleceń umorzenia Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rachunku Małżeńskim, łącznie ze zleceniem umorzenia całego salda posiadanych Jednostek Uczestnictwa;
(ii)
przyjmują do wiadomości, że Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za skutki złożonych przez małżonków i ewentualnych pełnomocników odmiennych zleceń umorzenia; w przypadku otrzymania takich zleceń przez Agenta Obsługującego, Towarzystwo może wstrzymać się z realizacją zleceń do czasu uzgodnienia stanowisk pomiędzy małżonkami;
b)
zobowiązaniu się do natychmiastowego zawiadomienia listem poleconym Dystrybutora o ustaniu wspólności majątkowej;
c)
zrzeczeniu się podnoszenia wobec Towarzystwa jakichkolwiek zarzutów i roszczeń w związku z:
(i)
dokonaniem przez Towarzystwo, według zasady równości udziałów, podziału Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim w momencie ustania wspólności majątkowej;
(ii)
umorzeniem Jednostek Uczestnictwa o łącznej wartości przekraczającej udział każdego z małżonków, dokonanym przez Towarzystwo na podstawie zlecenia złożonego przez jednego z małżonków po ustaniu wspólności majątkowej, jeżeli w momencie złożenia takiego zlecenia Towarzystwo nie posiadało informacji o ustaniu wspólności majątkowej.
3.
Pełnomocnictwo. Udzielenie pełnomocnictwa do dysponowania Jednostkami Uczestnictwa na Wspólnym Rachunku Małżeńskim następuje na podstawie zgodnego oświadczenia woli małżonków.
4.
Rozwiązanie Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. Rozwiązanie umowy z Towarzystwem dotyczącej Wspólnego Rejestru Małżeńskiego następuje w przypadku:
a)
ustania wspólności majątkowej w wyniku:
(i)
ustania małżeństwa na skutek śmierci;
(ii)
rozwiązania małżeństwa przez rozwód;
(iii)
unieważnienia małżeństwa;
(iv)
umownego przyjęcia przez małżonków ustroju rozdzielności majątkowej lub orzeczenia sądowego o zniesieniu wspólności majątkowej;
b)
orzeczenia sądowego o ubezwłasnowolnieniu jednego z małżonków;
c)
umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim.

Rozwiązanie umowy następuje po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego dokumentów zaświadczających fakt zaistnienia okoliczności, o których mowa w niniejszym punkcie.

5.
Podział Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. W przypadku rozwiązania umowy na warunkach Wspólnego Rejestru Małżeńskiego z powodów, o których mowa w punkcie 4.a(ii), 4.a(iii), 4.a(iv) i 4.b Jednostki Uczestnictwa na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim dzieli się, stosownie do treści umowy lub orzeczenia sądu, po uprzednim otwarciu dwóch odrębnych rachunków na rzecz każdego z uprawnionych.
Artykuł  15

ŚMIERĆ UCZESTNIKA FUNDUSZU

1.
Dziedziczenie. Jednostki Uczestnictwa posiadane przez zmarłego Uczestnika Funduszu podlegają dziedziczeniu.
2.
Rejestracja na rachunek spadkobierców. W razie śmierci Uczestnika Funduszu posiadane przez niego Jednostki Uczestnictwa mogą być zarejestrowane w imieniu spadkobiercy, jeżeli jest on jedynym spadkobiercą Uczestnika Funduszu i przedstawi na dowód tego odpowiednie dokumenty. W takim wypadku dla spadkobiercy zostanie otwarty oddzielny rejestr, na który zostaną przeniesione Jednostki Uczestnictwa posiadane przez zmarłego Uczestnika.
3.
Śmierć uprawnionego z tytułu Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. W razie śmierci Uczestnika objętego Wspólnym Rejestrem Małżeńskim połowa całkowitej liczby Jednostek Uczestnictwa pozostająca we Wspólnym Rejestrze Małżeńskim postawiona zostanie do dyspozycji pozostałego przy życiu małżonka na rachunku tego małżonka, a pozostała część podlegać będzie podziałowi między spadkobiercami zgodnie z umownym lub sądowym działem spadku.
Artykuł  16

USTALENIE WARTOŚCI AKTYWÓW NETTO FUNDUSZU

1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu. Wartość Aktywów Netto Funduszu jest ustalana każdego Dnia Wyceny przez Towarzystwo i Bank Powiernik. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa jest ustalana w drodze podziału Wartości Netto Aktywów Funduszu przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestników Funduszu na Dzień Wyceny i zaokrąglona do 1 grosza.
2.
Wpływ wpłat i wypłat na Wartość Aktywów Netto Funduszu. Środki pieniężne przekazane wraz ze zleceniem nabycia Jednostek Uczestnictwa powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny następującym po dniu, w którym zostały zarejestrowane przez Agenta Obsługującego. Środki pieniężne wypłacane na skutek umarzania Jednostek Uczestnictwa pomniejszają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny następującym po dniu, w którym Agent Obsługujący złożył polecenie dokonania płatności ceny umorzenia.
3.
Należne odsetki i dywidendy. Naliczone lub wymagalne odsetki przypadające z tytułu ulokowania środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub zainwestowanych w krótkoterminowe papiery wartościowe powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny. Dywidendy powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny następnym po dacie ustalenia praw do dywidendy.
Artykuł  17

WYCENA AKTYWÓW

1.
Papiery wartościowe notowane na giełdzie lub na regulowanym rynku pozagiełdowym. Papiery wartościowe notowane na giełdzie papierów wartościowych lub na regulowanym rynku pozagiełdowym wyceniane są według kursu zamknięcia z ostatniego notowania w systemie notowań ciągłych albo według ostatniego kursu ustalonego w systemie kursu jednolitego, ogłoszonego przez rynek główny dla danego papieru wartościowego.
2.
Kryteria wyboru rynku głównego. Rynkiem głównym dla papierów wartościowych notowanych na rynkach regulowanych w Polsce będzie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA, a jeżeli papier nie jest notowany na tej giełdzie, Centralna Tabela Ofert SA. Rynek główny dla papierów wartościowych nie notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA, w Centralnej Tabeli Ofert SA oraz dla zagranicznych papierów wartościowych notowanych na rynkach regulowanych, wyznaczony będzie przez Towarzystwo w uzgodnieniu z Bankiem Powiernikiem, przyjmując jako podstawowe kryterium wolumen obrotów danym papierem wartościowym.Jeżeli na danym rynku stosowanych jest kilka sposobów systemów notowań, papiery wartościowe będą wyceniane przy zastosowaniu kursu wyznaczonego w systemie notowań ciągłych. Jeżeli na danym rynku nie wyznacza się jednego kursu papierów wartościowych, papiery wartościowe będą wyceniane według ceny, która nie jest niższa niż ostatnia oferowana cena kupna i nie wyższa niż ostatnia oferowana cena sprzedaży, i którą Towarzystwo uzna za najlepszą do osiągnięcia po której papier wartościowy może być zbyty.
3.
Dłużne papiery wartościowe. Wartość dłużnych papierów wartościowych nie notowanych na giełdzie papierów wartościowych jest ustalana w stosunku do ich wartości nominalnej, na podstawie formuły liniowej przyjmując, że wartość ta wzrasta każdego dnia przez okres przypadający do wykupu tego papieru wartościowego o stałą kwotę równą wartości odsetek lub dyskonta, z którym ten papier wartościowy został nabyty, podzielonej przez liczbę dni tego okresu.
4.
Wycena papierów wartościowych przed rozpoczęciem notowań. Do czasu rozpoczęcia notowań papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu wycenia się według cen nabycia, z uwzględnieniem zmian wartości cen tych papierów wartościowych, spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową, z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny.
5.
Pozostałe papiery wartościowe. Dla papierów wartościowych innych niż opisane powyżej i które nie mają ustalonej ceny, jak również dla innych aktywów, Towarzystwo ustali cenę na podstawie przeważającej ceny rynkowej, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny, przy użyciu zasad ogólnie przyjętych przez biegłych rewidentów, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących rachunkowości funduszy powierniczych.
6.
Zagraniczne papiery wartościowe oraz inne aktywa i pasywa w walutach obcych. Ceny papierów wartościowych notowanych za granicą, a także środki pieniężne oraz należności i zobowiązania wyrażone w walutach obcych, wycenia się w walucie w której są notowane lub wyrażone, a także po przeliczeniu na walutę polską na podstawie średniego kursu ustalonego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego dla waluty w jakiej papier wartościowy jest notowany, albo w której dany składnik aktywów lub pasywów jest wyrażony, obowiązującego w Dniu Wyceny.
Artykuł  18

PRZECHOWYWANIE AKTYWÓW FUNDUSZU

1.
Bank Powiernik. Aktywa Funduszu powierzone są na przechowanie Bankowi Powiernikowi.
2.
Przechowywanie przez osoby trzecie. Bank Powiernik może powierzyć przechowywanie niektórych aktywów Funduszu Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych. Zagraniczne papiery wartościowe mogą być przechowywane, pod nadzorem Banku Powiernika, w zagranicznych bankach powierniczych, które zapewniają bezpieczne przechowywanie aktywów Funduszu.
3.
Obowiązki Banku Powiernika. Bank Powiernik w szczególności jest zobowiązany do:
a)
bezpiecznego przechowywania aktywów Funduszu;
b)
obliczania Wartości Aktywów Netto Funduszu zgodnie z przepisami i postanowieniami Regulaminu;
c)
wykonywania poleceń Towarzystwa, chyba że takie polecenia są sprzeczne z prawem lub postanowieniami Regulaminu;
d)
zapewnienia, aby transakcje dotyczące aktywów Funduszu były rozliczane w terminach określonych w Regulaminie;
e)
zapewnienia, aby ogłaszanie dochodów Funduszu następowało zgodnie z prawem i postanowieniami Regulaminu;
f)
w przypadku likwidacji, jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdziału uzyskanych środków pomiędzy Uczestników Funduszu, w proporcji do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa.
4.
Umowa z Bankiem Powiernikiem. Szczegółowe obowiązki Banku Powiernika są ustalone w umowie pomiędzy Towarzystwem a Bankiem Powiernikiem.
Artykuł  19

KOSZTY

1.
Wynagrodzenie Towarzystwa. W związku z zarządzaniem i administrowaniem Funduszem Towarzystwo otrzymuje miesięczne Wynagrodzenie w wysokości 1,5% w skali roku od Wartości Aktywów Netto Funduszu. Wynagrodzenie jest obliczane każdego dnia i przekazywane ze środków Funduszu w ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca.
2.
Koszty i wydatki. Oprócz Wynagrodzenia, ze środków Funduszu Towarzystwo pokrywa następujące koszty i wydatki Towarzystwa, które powstają w związku z zarządzaniem Funduszem:
a)
opłaty dla Banku Powiernika, w tym koszty pokrywane na podstawie umowy z Bankiem Powiernikiem;
b)
opłaty na rzecz Agenta Obsługującego, w tym opłaty za prowadzenie Rejestru Uczestników i koszty pokrywane na podstawie umowy z Agentem Obsługującym;
c)
prowizje maklerskie i bankowe związane z transakcjami kupna i sprzedaży papierów wartościowych;
d)
podatki i inne opłaty wymagane przez organy państwowe i samorządowe;
e)
opłaty za prowadzenie księgowości i badanie ksiąg Funduszu;
f)
koszty doradztwa prawnego i innych usług;
g)
koszty przygotowania, druku i dystrybucji materiałów informacyjnych i ogłoszeń.
3.
Ograniczenie wysokości kosztów. Z wyłączeniem prowizji maklerskich za transakcje nabycia i sprzedaży papierów wartościowych, a także podatków oraz innych opłat wymaganych przez organy państwowe i samorządowe w związku z działalnością Funduszu, koszty opisane powyżej są limitowane. Łączna wysokość Wynagrodzenia oraz kosztów, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, nie może przekroczyć 3,5% średniej rocznej Wartości Aktywów Netto Funduszu. Rezerwa na limitowane koszty jest obliczana codziennie.
Artykuł  20

ROZWIĄZANIE UMOWY

1.
Przypadki rozwiązania umowy. Umowa zawarta pomiędzy Towarzystwem, działającym w imieniu Funduszu a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w następujących przypadkach:
a)
umorzenie wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu przez Uczestnika Funduszu;
b)
likwidacja Funduszu;
c)
zaprzestanie działalności przez Towarzystwo.
2.
Umorzenie wszystkich Jednostek Uczestnictwa. Umowa pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w przypadku umorzenia przez Uczestnika Funduszu wszystkich Jednostek Uczestnictwa.
3.
Likwidacja Funduszu. Umowa pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w przypadku likwidacji Funduszu zgodnie z art. 101 § 4 Ustawy.
4.
Zaprzestanie działalności przez Towarzystwo. Umowa pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia opisanego w Artykule 21 Regulaminu po podjęciu przez Towarzystwo decyzji o zaprzestaniu swojej działalności.
Artykuł  21

LIKWIDACJA FUNDUSZU

1.
Przypadki likwidacji. Z zastrzeżeniem uprawnień Banku Powiernika do przekazania zarządzania Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych, likwidacja Funduszu następuje w przypadku:
a)
ogłoszenia upadłości Towarzystwa;
b)
otwarcia likwidacji Towarzystwa;
c)
po upływie okresu wypowiedzenia umowy o zarządzanie Funduszem przez Towarzystwo.
2.
Wypowiedzenie umowy o zarządzanie Funduszem przez Towarzystwo. Towarzystwo może, w związku z jego zamiarem zaprzestania w całości lub części działalności, wypowiedzieć umowę między Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu przy zachowaniu trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Towarzystwo jest obowiązane powiadomić Komisję Papierów Wartościowych oraz Bank Powiernik o zamiarze zaprzestania działalności i ogłosić ten zamiar w dzienniku, o którym mowa w Artykule 22.1 oraz innym dzienniku ogólnopolskim, przed rozpoczęciem okresu wypowiedzenia.
3.
Przejęcie środków Funduszu przez Bank Powiernik. Z chwilą wygaśnięcia prawa Towarzystwa do zarządzania Funduszem, uprawnienia Towarzystwa przejmuje z mocy prawa Bank Powiernik na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Za zgodą Komisji Papierów Wartościowych termin ten może zostać przedłużony o dalsze 6 miesięcy. Bank Powiernik, z zastrzeżeniem postanowień punktu 4, jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdzielenia środków Funduszu między Uczestnikami Funduszu proporcjonalnie do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa. Po rozpoczęciu likwidacji Bank Powiernik nie może zbywać nowych Jednostek Uczestnictwa.
4.
Przekazanie zarządzania Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych. Bank Powiernik, a także Towarzystwo, w przypadku o którym mowa w punkcie 2 powyżej, może przekazać zarządzanie Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych za zezwoleniem i na warunkach określonych przez Komisję Papierów Wartościowych.
Artykuł  22

OBOWIĄZKI PUBLIKACYJNE

1.
Ogłoszenia. Regulamin i jego zmiany będą publikowane w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Gazeta Wyborcza". Wszelkie pozostałe ogłoszenia i informacje przewidziane w Regulaminie będą publikowane w dzienniku "Rzeczpospolita" albo - w razie zaprzestania wydawania dziennika "Rzeczpospolita" - w dzienniku "Gazeta Wyborcza". Zmiana wskazanego dziennika dokonana na podstawie zgody Komisji Papierów Wartościowych nie stanowi zmiany Regulaminu.
2.
Dostępność Regulaminu. Niezależnie od obowiązku publikacji Regulaminu, Towarzystwo zapewni możliwość zapoznania się z treścią Regulaminu w Punktach Obsługi Klienta. Egzemplarz Regulaminu zostanie bezpłatnie zaoferowany każdej osobie nabywającej Jednostki Uczestnictwa.
3.
Informacja o aktualnej Wartości Aktywów Netto Funduszu. Nie rzadziej niż raz w miesiącu Towarzystwo publikuje w dzienniku określonym w punkcie 1 informacje o aktualnej Wartości Aktywów Netto Funduszu, Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa i zmianie tych wartości w ciągu ostatniego miesiąca.
4.
Publikacja sprawozdań finansowych. Towarzystwo przygotowuje sprawozdania finansowe Funduszu nie rzadziej niż dwa razy w roku, chyba że przepisy prawa wymagają, aby sprawozdania finansowe były przygotowywane lub publikowane częściej. Sprawozdania będą zawierały dane umożliwiające inwestorom ocenę stanu Funduszu i jego wartości w okresie sprawozdawczym, zgodnie z wymogami Ustawy. Sprawozdanie finansowe i inne informacje o Funduszu będą publikowane zgodnie z przepisami Ustawy i zarządzeniami Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych.
5.
Lista Dystrybutorów i Punktów Obsługi Klienta. Jednocześnie z publikacją Regulaminu Towarzystwo ogłasza Listę Dystrybutorów i Punktów Obsługi Klienta.
6.
Badanie sprawozdań finansowych. Sprawozdania finansowe Funduszu będą poddawane badaniu przez biegłych rewidentów nie rzadziej niż raz w roku. Sprawozdanie wraz z opinią Banku Powiernika i biegłych rewidentów będzie publikowane w Monitorze Polskim B oraz w dzienniku określonym w punkcie 1 powyżej.
Artykuł  23

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1.
Rok obrotowy. Rokiem obrotowym Funduszu jest rok kalendarzowy.
2.
Prawo właściwe. Prawem właściwym dla umowy zawartej pomiędzy nabywcą Jednostek Uczestnictwa a Towarzystwem jest prawo polskie.
3.
Rozstrzyganie sporów. Sądem właściwym do rozstrzygania sporów wynikających z niniejszego Regulaminu lub wykonania albo niewykonania czy też nienależytego wykonania umowy pomiędzy Uczestnikiem Funduszu a Towarzystwem jest sąd właściwy dla miasta Warszawy.
4.
Obowiązywanie Regulaminu. Postanowienia niniejszego Regulaminu obowiązują wszystkich Uczestników Funduszu.
5.
Zastosowanie innych przepisów. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Regulaminie, mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Ustawy.
6.
Wejście w życie Regulaminu. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.
7.
Zmiany Regulaminu. Regulamin może być zmieniony uchwałą Walnego Zgromadzenia Towarzystwa pod warunkiem zatwierdzenia zmian przez Komisję Papierów Wartościowych. Zmiany do Regulaminu będą publikowane w sposób opisany w Artykule 22 powyżej i wchodzą w życie po opublikowaniu.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

REGULAMIN

DWS POLSKA

FUNDUSZ POWIERNICZY DŁUŻNYCH PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH

Artykuł  1

REGULAMIN

1.
Treść Regulaminu. Niniejszy Regulamin określa cel i zasady funkcjonowania Funduszu oraz prawa i obowiązki stron umowy zawartej pomiędzy nabywcami Jednostek Uczestnictwa a Towarzystwem oraz szczegółową procedurę stosowaną przy nabywaniu i umarzaniu Jednostek Uczestnictwa w Funduszu.
2.
Dostępność. Regulamin Funduszu jest udostępniany przez Towarzystwo w Punktach Obsługi Klienta.
Artykuł  2

DEFINICJE

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

Agencie Obsługującym - oznacza Creditanstalt Financial Advisers Spółka Akcyjna, który działając na zlecenie i w imieniu Towarzystwa, wykonuje czynności administracyjne dla Funduszu związane z obsługą i rejestracją Uczestników Funduszu; w szczególności Agent Obsługujący wystawia Świadectwa Uczestnictwa, prowadzi Rejestr Uczestników i oblicza liczbę Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestników Funduszu;

Banku Powierniku - oznacza Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna - Grupa Pekao SA z siedzibą w Warszawie, który przechowuje aktywa Funduszu i wykonuje pozostałe funkcje banku powiernika;

Dniu Wyceny - oznacza dzień, w którym odbywają się sesje Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA;

Dystrybutorze - oznacza podmiot uprawniony na podstawie umowy z Towarzystwem do występowania w jego imieniu w zakresie zbywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa oraz do odbierania od Uczestników Funduszu innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w Funduszu;

Funduszu - oznacza DWS Polska Fundusz Powierniczy Dłużnych Papierów Wartościowych;

Jednostce Uczestnictwa - oznacza tytuł prawny Uczestnika Funduszu do udziału w aktywach netto Funduszu;

Minimalnej Wpłacie Początkowej - należy ją rozumieć zgodnie z Artykułem 7.3 Regulaminu. Minimalna Wpłata Początkowa do Funduszu wynosi 100 złotych;

Punkcie Obsługi Klienta - oznacza jednostkę organizacyjną Dystrybutora, która w szczególności jest upoważniona do odbierania zleceń nabycia, zamiany i umorzenia Jednostek Uczestnictwa w Funduszu i do przyjmowania środków pieniężnych w imieniu Towarzystwa i na rachunek Funduszu. Lista Dystrybutorów i Punktów Obsługi Klienta jest publikowana przez Towarzystwo;

Regulaminie - oznacza niniejszy Regulamin Funduszu;

Rejestrze Uczestników - oznacza komputerową bazę danych zawierającą informacje o uczestnikach Funduszu, w tym w szczególności o liczbie i wartości posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa;

Świadectwie Uczestnictwa - oznacza pisemne świadectwo wydane przez Towarzystwo Uczestnikowi Funduszu potwierdzające powierzenie przez Uczestnika Funduszu środków pieniężnych Funduszowi;

Towarzystwie - oznacza DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, które zarządza Funduszem;

Uczestniku Funduszu - oznacza osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, zarówno krajową jak i zagraniczną, która posiada Jednostki Uczestnictwa;

Ustawie - oznacza ustawę z dnia 22 marca 1991 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. Nr 58, poz. 239 z 1994 r. z późn. zm.);

Wartości Aktywów Netto Funduszu - oznacza całkowitą wartość aktywów Funduszu pomniejszoną o wartość zobowiązań Funduszu w Dniu Wyceny;

Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa - oznacza wartość równą Wartości Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzieloną przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.

Artykuł  3

FUNDUSZ

1.
Cel Funduszu. Celem Funduszu jest zbiorowe lokowanie środków pieniężnych w papiery wartościowe na wspólny rachunek Uczestników Funduszu.
2.
Podstawa prawna. Fundusz jest utworzony na podstawie przepisów Ustawy.
3.
Czas trwania. Fundusz został utworzony na czas nieokreślony.
Artykuł  4

TOWARZYSTWO FUNDUSZY POWIERNICZYCH

1.
Towarzystwo Funduszy Powierniczych. Fundusz jest zarządzany zgodnie z postanowieniami Ustawy oraz niniejszego Regulaminu przez DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna.
2.
Obowiązki Towarzystwa. Towarzystwo we własnym imieniu i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu dysponuje wszelkimi prawami wchodzącymi w skład Funduszu oraz wykonuje wszelkie uprawnienia wynikające z tych praw.
3.
Obowiązki szczegółowe. Towarzystwo w szczególności uprawnione i zobowiązane jest do:
a)
lokowania środków Funduszu zgodnie z przepisami prawa i postanowieniami Regulaminu zgodnie z najlepiej pojętym interesem Uczestników Funduszu, mając na uwadze zasadę dywersyfikacji;
b)
nabywania, sprzedaży, wymiany, zamiany, umarzania i dokonywania innych czynności związanych z papierami wartościowymi wchodzącymi w skład Funduszu;
c)
wykonywania praw z papierów wartościowych wchodzących w skład Funduszu, w tym w szczególności prawa głosu z akcji;
d)
nadzoru nad wszystkimi operacjami finansowymi dotyczącymi aktywów Funduszu;
e)
publikowania informacji o stanie aktywów Funduszu zgodnie z przepisami prawa i Regulaminem;
f)
zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Funduszu poprzez działania własne lub poprzez działania Banku Powiernika, Agenta Obsługującego oraz Dystrybutorów.
4.
Odpowiedzialność Towarzystwa. Towarzystwo ponosi odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie swoich zobowiązań wynikających z Regulaminu lub Ustawy w granicach określonych przepisem art. 471 Kodeksu cywilnego.
Artykuł  5

POLITYKA INWESTYCYJNA

1.
Cel polityki inwestycyjnej. Celem polityki inwestycyjnej Funduszu jest stabilny wzrost wartości aktywów Funduszu poprzez ich aktywne inwestowanie w papiery wartościowe o umiarkowanym poziomie ryzyka. Pomimo umiarkowanego ryzyka inwestycji wartość Jednostek Uczestnictwa Funduszu może ulegać istotnym wahaniom w zależności od sytuacji rynkowej. Powierzone środki pieniężne w zasadniczej części inwestowane będą w dłużne papiery wartościowe.
2.
Inwestycje Funduszu. Co najmniej 90% wartości środków Funduszu jest lokowane w papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu w Polsce.
3.
Ograniczenia inwestycyjne. Lokowanie środków Funduszu podlega następującym ograniczeniom:
a)
do 10% wartości środków Funduszu może być lokowane w inne papiery wartościowe niż opisane w punkcie 2, w tym także w zagraniczne papiery wartościowe, pod warunkiem możliwości ustalenia ich ceny z częstotliwością nie mniejszą niż jest to wymagane dla obliczenia Wartości Netto Aktywów Funduszu;
b)
nie więcej niż 5% wartości środków Funduszu może być lokowane w papiery wartościowe jednego rodzaju tego samego emitenta;
c)
łączna wartość papierów wartościowych jednego emitenta nie może przekroczyć 10% wartości środków Funduszu;
d)
ograniczenia, o których mowa w podpunktach b) i c) nie dotyczą papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, z wyjątkiem świadectw rekompensacyjnych, które nie mogą stanowić więcej niż 50% wartości środków Funduszu;
e)
środki Funduszu nie mogą być przeznaczone na nabycie papierów wartościowych emitowanych przez Towarzystwo, założycieli i akcjonariuszy Towarzystwa, Bank Powiernik, ani przez podmioty zależne i dominujące w stosunku do założycieli i akcjonariuszy Towarzystwa oraz w stosunku do Banku Powiernika. Pojęcie podmiotów dominujących i zależnych interpretować należy zgodnie z Ustawą.
4.
Środki płynne. Przeciętny stan środków płynnych w ciągu miesiąca nie może być niższy niż 10% wartości środków Funduszu.
5.
Lokaty bankowe. W celu zapewnienia odpowiedniego stanu środków płynnych Funduszu, Towarzystwo może lokować środki pieniężne na rachunkach w bankach krajowych. Lokaty dokonywane będą w Banku Powierniku lub w innych uznanych bankach o dobrej sytuacji finansowej.
6.
Dochody Funduszu. Wszelkie dochody Funduszu, pomniejszone o wynagrodzenie Towarzystwa oraz koszty i wydatki określone w Regulaminie, powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu. Towarzystwo nie będzie wypłacać Uczestnikom Funduszu kwot stanowiących dochody Funduszu bez umarzania Jednostek Uczestnictwa.
7.
Pożyczki i kredyty. Towarzystwo może zaciągać krótkoterminowe pożyczki i kredyty na wspólny rachunek Uczestników Funduszu w wysokości nie przekraczającej 10% wartości środków Funduszu. Towarzystwo na rachunek Funduszu nie może udzielać pożyczek i kredytów, ani udzielać gwarancji lub poręczeń zobowiązań osób trzecich.
8.
Sprzedaż przed dokonaniem zapisu na rachunku. Towarzystwo działające na rachunek Funduszu nie może zbywać papierów wartościowych przed dokonaniem zapisu tych papierów na rachunku papierów wartościowych Funduszu.
Artykuł  6

JEDNOSTKI UCZESTNICTWA

1.
Liczba i wartość Jednostek Uczestnictwa. Liczba i wartość nabytych Jednostek Uczestnictwa jest stwierdzona w pisemnym Świadectwie Uczestnictwa, potwierdzającym powierzenie środków pieniężnych Funduszowi.
2.
Miejsce nabycia i umorzenia. Jednostki Uczestnictwa nabywane są od Towarzystwa i umarzane przez Towarzystwo. O ile w Regulaminie nie wskazano inaczej, Jednostki Uczestnictwa nabywane są za pośrednictwem Dystrybutorów w Punktach Obsługi Klienta.
3.
Formularze zlecenia. Zlecenia nabycia, zamiany i umorzenia składane są pisemnie na formularzach udostępnionych przez Towarzystwo. Osoby będące już Uczestnikami Funduszu mogą składać zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa w drodze dokonania wpłaty środków pieniężnych, na zasadach określonych w Artykule 7.
4.
Prawo do umorzenia. Uczestnik Funduszu ma prawo umorzenia Jednostki Uczestnictwa i otrzymania w zamian ceny umorzenia równej Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa, na warunkach określonych w niniejszym Regulaminie.
5.
Oprocentowanie. Jednostki Uczestnictwa nie są oprocentowane.
6.
Zbywanie Jednostek Uczestnictwa. Jednostki Uczestnictwa nie mogą być zbywane przez Uczestników Funduszu. Jednostki Uczestnictwa mogą jednak być przedmiotem dziedziczenia.
7.
Wyrażenie zobowiązań w walucie polskiej. Wszystkie zobowiązania pieniężne związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa są wyrażane w walucie polskiej.
8.
Płatności w stosunkach z osobami zagranicznymi. Płatności w stosunkach z osobami zagranicznymi dokonywane są zgodnie polskim prawem dewizowym.
9.
Informacje dotyczące Uczestników Funduszu. Uczestnik Funduszu powinien poinformować Agenta Obsługującego o wszelkich zmianach danych zawartych w Rejestrze Uczestników.
Artykuł  7

NABYCIE JEDNOSTKI UCZESTNICTWA

1.
Nabywcy. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które mogą zawierać umowy. Jednostki Uczestnictwa mogą być również nabywane na rzecz osób małoletnich i osób ubezwłasnowolnionych.
2.
Sprzedaż Jednostek Uczestnictwa. Towarzystwo jest obowiązane do zbywania Jednostek Uczestnictwa bez ograniczeń.
3.
Minimalna wpłata początkowa do Funduszu. Minimalna wpłata początkowa do Funduszu wynosi 100 złotych, a każda następna wpłata nie może być niższa niż 50 złotych.
4.
Umowa nabycia Jednostek Uczestnictwa. Jednostki Uczestnictwa są nabywane na podstawie umowy zawartej pomiędzy nabywcą a Towarzystwem.
5.
Warunki nabycia. Umowa nabycia Jednostek Uczestnictwa staje się skuteczna z chwilą złożenia na formularzu ważnego pisemnego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa i dokonania wpłaty środków pieniężnych na rachunek Funduszu w Banku Powierniku w wysokości nie mniejszej niż Minimalna Wpłata Początkowa.
6.
Uczestnik Funduszu. Nabywca Jednostek Uczestnictwa staje się Uczestnikiem Funduszu w najbliższym Dniu Wyceny po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego oryginału zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa i uzyskaniu informacji, że środki pieniężne konieczne do wykonania zlecenia wpłynęły na rachunek Funduszu w Banku Powierniku.
7.
Dzień Wyceny. Jeśli warunki opisane w punkcie 6 zostały spełnione w Dniu Wyceny do godziny 11:00, nabywca Jednostek Uczestnictwa staje się Uczestnikiem Funduszu w tym Dniu Wyceny.
8.
Okres pomiędzy zleceniem a wyceną. Okres pomiędzy złożeniem zlecenia nabycia, a Dniem Wyceny, o którym mowa w punkcie 6 powyżej, nie powinien być dłuższy niż 5 dni roboczych, z wyłączeniem sobót, chyba że opóźnienie jest skutkiem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
9.
Dokonanie wpłat przez osoby trzecie. Uczestnik Funduszu może wskazać Towarzystwu podmioty, które w jego imieniu lub na jego rachunek mogą dokonywać wpłat środków pieniężnych do Funduszu.
10.
Nabycie Jednostek przez dokonanie wpłaty środków. Uczestnik Funduszu może również nabywać Jednostki Uczestnictwa przez dokonanie wpłaty środków pieniężnych na rachunek Funduszu w Banku Powierniku.
11.
Dokument wpłaty środków. Dokument wpłaty środków w formie formularza udostępnianego Uczestnikom Funduszu przez Towarzystwo powinien zawierać następujące dane: imię i nazwisko lub firmę, adres zamieszkania lub siedzibę, datę urodzenia lub wskazanie oznaczenia właściwego rejestru, numer Uczestnika Funduszu w Rejestrze Uczestników, wskazanie funduszu, w którym zamierza nabyć Jednostki Uczestnictwa oraz informację, że wpłata została dokonana w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa.
12.
Ważność dokumentu wpłaty środków. Dokument wpłaty środków stanowi pisemne zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa. Dokumenty wpłaty środków wypełnione w sposób nieprawidłowy lub nieczytelny, albo w inny sposób wywołujący wątpliwości co do treści lub autentyczności nie będą uznane za ważne pisemne zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa.
Artykuł  8

CENA NABYCIA

1.
Ustalenie ceny nabycia. Cena nabycia Jednostek Uczestnictwa jest ustalana w Dniu Wyceny.
2.
Liczba nabytych Jednostek Uczestnictwa. Uczestnik Funduszu nabywa taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, jaką może uzyskać za powierzoną kwotę środków pieniężnych. Kwota powierzona jest pomniejszona o opłatę manipulacyjną, określoną w punkcie 3 poniżej, i podzielona przez Wartość Netto Aktywów Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa w Dniu Wyceny. Liczba nabytych Jednostek Uczestnictwa jest zaokrąglana do trzech miejsc po przecinku.
3.
Opłata manipulacyjna. Nabycie Jednostki Uczestnictwa podlega opłacie manipulacyjnej w wysokości nie większej niż 3,5% Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa. Wysokość opłaty manipulacyjnej jest określana w taryfie opłat publikowanej przez Towarzystwo i dostępnej u Dystrybutorów w Punktach Obsługi Klienta.
4.
Zwolnienie lub zmniejszenie opłaty manipulacyjnej. Zarząd Towarzystwa może całkowicie lub częściowo zwolnić następujące kategorie osób z opłaty manipulacyjnej:
-
członków władz Towarzystwa, Agenta Obsługującego, Dystrybutorów i Banku Powiernika;
-
pracowników Towarzystwa, Agenta Obsługującego, Dystrybutorów i Banku Powiernika;
-
małżonków i dzieci osób wskazanych powyżej;
-
osoby, które łącznie powierzyły Towarzystwu ponad 100.000 złotych w funduszach zarządzanych przez Towarzystwo.
5.
Inne tytuły do zwolnienia lub zmniejszenia opłaty manipulacyjnej. Zarząd Towarzystwa może w ramach promocji okresowo obniżyć wysokość opłaty manipulacyjnej lub z niej zwolnić.
6.
Plany systematycznego inwestowania. Zarząd Towarzystwa może obniżyć wysokość opłaty manipulacyjnej dla osób, które powierzają Towarzystwu środki pieniężne w ramach zakładowego lub indywidualnego planu systematycznego inwestowania. Zakładowe i indywidualne plany systematycznego inwestowania mają na celu osiągnięcia długoterminowych skutków inwestycji w Jednostki Uczestnictwa. Osoby zobowiązujące się do systematycznego wpłacania środków finansowych do funduszu otrzymają obniżki w opłacie manipulacyjnej.
7.
Informacja o obniżeniu lub zwolnieniu z opłaty manipulacyjnej. Zarząd Towarzystwa może zmniejszyć opłatę manipulacyjną lub z niej zwolnić w sytuacjach opisanych w punktach 5 i 6 powyżej, poprzez opublikowanie informacji o obniżeniu lub zwolnieniu z opłaty manipulacyjnej na co najmniej 7 dni przed planowaną obniżką lub zwolnieniem w dzienniku, o którym mowa w Artykule 22 pkt 1.
Artykuł  9

ŚWIADECTWO UCZESTNICTWA

1.
Świadectwo Uczestnictwa. Uczestnik Funduszu otrzymuje Świadectwo Uczestnictwa będące potwierdzeniem powierzenia środków pieniężnych Funduszowi.
2.
Wydawanie Świadectw Uczestnictwa. Agent Obsługujący w imieniu Towarzystwa wydaje Świadectwo Uczestnictwa Uczestnikowi Funduszu w ciągu 5 dni roboczych, z wyłączeniem sobót, licząc od dnia w którym nabywca został Uczestnikiem Funduszu. Świadectwo Uczestnictwa może mieć formę wydruku komputerowego.
3.
Treść Świadectwa Uczestnictwa. Świadectwo Uczestnictwa zawiera numer Uczestnika Funduszu w Rejestrze Uczestników, datę wydania, nazwę Funduszu, liczbę i wartość Jednostek Uczestnictwa.
4.
Zbywalność. Świadectwo Uczestnictwa nie jest papierem wartościowym. Świadectwo Uczestnictwa jest wydane na rzecz indywidualnie określonego Uczestnika Funduszu i nie jest zbywalne.
5.
Dostarczenie Świadectwa Uczestnictwa. Świadectwo Uczestnictwa jest wysyłane pocztą na adres wskazany w zleceniu nabycia lub, jeżeli tego zażąda nabywca Jednostek Uczestnictwa w zleceniu nabycia, doręczone do Punktu Obsługi Klienta, w którym zostało złożone zlecenie.
6.
Nieprawidłowości w Świadectwie Uczestnictwa. W interesie Uczestnika Funduszu leży niezwłoczne poinformowanie Agenta Obsługującego o wszelkich nieprawidłowościach danych zawartych w treści Świadectwa Uczestnictwa.
Artykuł  10

ZAMIANA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Zamiana Jednostek Uczestnictwa. Jednostki Uczestnictwa w Funduszu mogą być zamienione na jednostki uczestnictwa w innym funduszu zarządzanym przez Towarzystwo ("Fundusz Docelowy"). Zamiana dokonuje się poprzez jednoczesne umorzenie Jednostek Uczestnictwa w Funduszu i nabycie jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym.
2.
Zlecenie zamiany. Uczestnik Funduszu może zlecić zamianę Jednostek Uczestnictwa w każdym Dniu Wyceny przez złożenie ważnego pisemnego zlecenia zamiany. Zlecenie zamiany powinno zawierać imię i nazwisko Uczestnika Funduszu, jego numer w Rejestrze Uczestników, nazwę Funduszu, liczbę zamienianych Jednostek Uczestnictwa oraz nazwę Funduszu Docelowego.
3.
Opłata manipulacyjna przy zamianie. Nabycie jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym w drodze zamiany Jednostek Uczestnictwa podlega opłacie manipulacyjnej zgodnie z regulaminem Funduszu Docelowego. Jednakże opłata manipulacyjna za nabycie jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym jest pomniejszona o wysokość opłaty manipulacyjnej uiszczonej przy nabyciu zamienianych Jednostek Uczestnictwa w Funduszu. Uczestnik jest zwolniony z zapłaty opłaty manipulacyjnej, jeżeli opłata manipulacyjna należna przy nabyciu jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym jest niższa od opłat manipulacyjnych zapłaconych przez tego Uczestnika przy nabyciu zamienianych Jednostek Uczestnictwa w Funduszu.
4.
Minimalna Wpłata Początkowa. Zamiana jest możliwa tylko w przypadku, jeśli cena umorzenia zamienianych Jednostek Uczestnictwa w Funduszu jest nie mniejsza niż minimalna wpłata początkowa w Funduszu Docelowym.
5.
Zamiana na Jednostki Uczestnictwa w Funduszu. Przepisy artykułu 10 stosuje się do zamiany jednostek uczestnictwa w innym funduszu zarządzanym przez Towarzystwo na Jednostki Uczestnictwa w Funduszu.
6.
Zastosowanie przepisów dotyczących nabywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym artykule, przepisy Regulaminu dotyczące nabywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa stosuje się odpowiednio do nabywania i umarzania jednostek uczestnictwa w drodze ich zamiany.
Artykuł  11

UMORZENIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Prawo do umorzenia. Uczestnicy Funduszu mogą umarzać Jednostki Uczestnictwa.
2.
Zlecenie umorzenia. Jednostki Uczestnictwa zostają umorzone po złożeniu przez Uczestnika Funduszu ważnego, pisemnego zlecenia umorzenia Jednostek Uczestnictwa na odpowiednim formularzu w Punkcie Obsługi Klienta.
3.
Cena umorzenia. Cena umorzenia jest równa Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa obliczoną w najbliższym Dniu Wyceny po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego oryginału zlecenia umorzenia.
4.
Dzień Wyceny. W przypadku otrzymania przez Agenta Obsługującego zlecenia umorzenia w Dniu Wyceny do godziny 11:00, umorzenie następuje na podstawie ceny umorzenia obowiązującej w tym Dniu Wyceny.
5.
Okres pomiędzy zleceniem a wyceną. Okres pomiędzy złożeniem zlecenia umorzenia a Dniem Wyceny określonym w punkcie 4 nie powinien być dłuższy niż 5 dni roboczych, z wyłączeniem sobót, chyba że opóźnienie jest skutkiem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
6.
Treść zlecenia umorzenia. Zlecenie umorzenia zawiera następujące żądania:
a)
umorzenia określonej liczby Jednostek Uczestnictwa, będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu lub
b)
umorzenia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa, która zapewni uzyskanie określonej kwoty pieniężnej, lub
c)
umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu.
7.
Umorzenie wszystkich Jednostek Uczestnictwa. W przypadku gdy w Dniu Wyceny okaże się, że:
a)
kwota określona w zleceniu umorzenia jest wyższa od kwoty możliwej do uzyskania z umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu lub
b)
w wyniku umorzenia liczba Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu byłaby mniejsza niż jedna Jednostka Uczestnictwa, lub
c)
liczba Jednostek Uczestnictwa wskazana w zleceniu umorzenia jest wyższa niż liczba Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu, lub
d)
w wyniku umorzenia wartość Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu byłaby mniejsza niż Minimalna Wpłata Początkowa w Funduszu,

to wówczas umorzeniu podlegają wszystkie Jednostki Uczestnictwa będące w posiadaniu Uczestnika Funduszu.

8.
Instrukcje dotyczące płatności. Zlecenie umorzenia powinno zawierać informacje dotyczące konta bankowego lub adres Punktu Obsługi Klienta, do którego mają być przekazane środki pieniężne pochodzące z umorzenia.
Artykuł  12

DZIAŁANIE PRZEZ PEŁNOMOCNIKA

1.
Pełnomocnictwo. Nabywca Jednostek Uczestnictwa i Uczestnik Funduszu mogą ustanowić pełnomocników. Pełnomocnictwo upoważnia pełnomocnika do dokonywania wszelkich czynności prawnych związanych z nabywaniem, umarzaniem i zamianą Jednostek Uczestnictwa oraz innych czynności związanych z uczestnictwem w Funduszu, w takim zakresie w jakim uprawniony jest do tego Uczestnik Funduszu, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa.
2.
Liczba pełnomocników. Nie więcej niż dwóch pełnomocników może dokonywać czynności prawnych w imieniu Uczestnika Funduszu.
3.
Treść pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo powinno zostać udzielone w formie pisemnej i określać zakres umocowania oraz dane osobowe pełnomocnika.
4.
Substytucja. Pełnomocnikowi nie przysługuje prawo udzielania dalszych pełnomocnictw.
5.
Forma pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo powinno zostać udzielone w formie pisemnej, a dokument udzielenia pełnomocnictwa złożony w Punkcie Obsługi Klienta. Podpis mocodawcy powinien zostać złożony w obecności pracownika Punktu Obsługi Klienta bądź też potwierdzony przez notariusza; w przypadku pełnomocnictwa udzielonego poza granicami kraju, dokument powinien być dodatkowo poświadczony przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne, polski urząd konsularny lub przez zagraniczną placówkę polskiego banku. Powyższe wymogi stosuje się także do cofnięcia lub zmiany pełnomocnictwa.
6.
Zawiadomienie Agenta Obsługującego. Udzielenie, zmiana, cofnięcie lub wygaśnięcie pełnomocnictwa staje się skuteczne w stosunku do Towarzystwa po uzyskaniu przez Agenta Obsługującego pisemnej informacji o tym fakcie, ale w każdym razie nie później niż w ciągu 5 dni od złożenia w Punkcie Obsługi Klienta dokumentu udzielenia, zmiany lub cofnięcia pełnomocnictwa w formie określonej w punkcie 5. Informacja o udzieleniu, zmianie, cofnięciu lub wygaśnięciu pełnomocnictwa będzie niezwłocznie przekazana Agentowi Obsługującemu. Oryginał dokumentu udzielenia, zmiany lub cofnięcia przekazywany jest do Agenta Obsługującego i przechowywany w jego siedzibie.
7.
Wygaśnięcie pełnomocnictwa. Uczestnik Funduszu i pełnomocnik zobowiązani są niezwłocznie poinformować Agenta Obsługującego o wygaśnięciu pełnomocnictwa.
8.
Śmierć Uczestnika Funduszu. Pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci Uczestnika Funduszu.
Artykuł  13

NABYWANIE NA RZECZ OSÓB MAŁOLETNICH

1.
Osoby małoletnie. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane na rzecz osób małoletnich.
2.
Osoby działające w imieniu osób małoletnich. Osoba małoletnia, która nie ukończyła w dniu zawarcia umowy 13 lat, może nabywać Jednostki Uczestnictwa jedynie przez przedstawiciela ustawowego. Osoba małoletnia po ukończeniu 13 lat może nabywać Jednostki Uczestnictwa za zgodą przedstawiciela ustawowego.
3.
Przedstawiciele ustawowi osób małoletnich. Przedstawicielami ustawowymi osoby małoletniej są:
a)
każdy z rodziców, o ile nie jest pozbawiony praw rodzicielskich;
b)
opiekun ustanowiony przez sąd opiekuńczy, w przypadku gdy małoletni nie pozostaje pod władzą rodzicielską;
c)
kurator wyznaczony przez sąd opiekuńczy do wykonywania zarządu majątkiem osoby małoletniej.
4.
Pełnomocnictwo udzielone przez osobę małoletnią. Małoletni Uczestnik Funduszu nie może udzielać pełnomocnictwa do nabywania Jednostek Uczestnictwa.
5.
Osoby ubezwłasnowolnione. Postanowienia niniejszego paragrafu mają odpowiednio zastosowanie do osób ubezwłasnowolnionych, przy czym do osób ubezwłasnowolnionych całkowicie stosuje się odpowiednio zasady obowiązujące wobec małoletnich poniżej 13 lat, a do ubezwłasnowolnionych częściowo - obowiązujące w stosunku do małoletnich, którzy ukończyli 13 lat.
6.
Umorzenie i zamiana Jednostek Uczestnictwa. Postanowienia niniejszego artykułu dotyczące nabywania Jednostek Uczestnictwa stosuje się odpowiednio do umorzenia i zamiany Jednostek Uczestnictwa.
Artykuł  14

NABYWANIE NA WSPÓLNY REJESTR MAŁŻEŃSKI

1.
Wspólny Rejestr Małżeński. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane na wspólny rachunek małżonków, zwany dalej "Wspólnym Rejestrem Małżeńskim". Małżonkowie są współuprawnieni do Jednostek Uczestnictwa pozostających na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim.
2.
Otwarcie Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. Otwarcie Wspólnego Rejestru Małżeńskiego następuje po:
a)
złożeniu przez małżonków oświadczenia, że:
(i)
wyrażają wzajemnie zgodę na składanie przez każdego z nich bez ograniczeń zleceń umorzenia Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rachunku Małżeńskim, łącznie ze zleceniem umorzenia całego salda posiadanych Jednostek Uczestnictwa;
(ii)
przyjmują do wiadomości, że Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za skutki złożonych przez małżonków i ewentualnych pełnomocników odmiennych zleceń umorzenia; w przypadku otrzymania takich zleceń przez Agenta Obsługującego, Towarzystwo może wstrzymać się z realizacją zleceń do czasu uzgodnienia stanowisk pomiędzy małżonkami;
b)
zobowiązaniu się do natychmiastowego zawiadomienia listem poleconym Dystrybutora o ustaniu wspólności majątkowej;
c)
zrzeczeniu się podnoszenia wobec Towarzystwa jakichkolwiek zarzutów i roszczeń w związku z:
(i)
dokonaniem przez Towarzystwo, według zasady równości udziałów, podziału Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim w momencie ustania wspólności majątkowej;
(ii)
umorzeniem Jednostek Uczestnictwa o łącznej wartości przekraczającej udział każdego z małżonków, dokonanym przez Towarzystwo na podstawie zlecenia złożonego przez jednego z małżonków po ustaniu wspólności majątkowej, jeżeli w momencie złożenia takiego zlecenia Towarzystwo nie posiadało informacji o ustaniu wspólności majątkowej.
3.
Pełnomocnictwo. Udzielenie pełnomocnictwa do dysponowania Jednostkami Uczestnictwa na Wspólnym Rachunku Małżeńskim następuje na podstawie zgodnego oświadczenia woli małżonków.
4.
Rozwiązanie Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. Rozwiązanie umowy z Towarzystwem dotyczącej Wspólnego Rejestru Małżeńskiego następuje w przypadku:
a)
ustania wspólności majątkowej w wyniku:
(i)
ustania małżeństwa na skutek śmierci;
(ii)
rozwiązania małżeństwa przez rozwód;
(iii)
unieważnienia małżeństwa;
(iv)
umownego przyjęcia przez małżonków ustroju rozdzielności majątkowej lub orzeczenia sądowego o zniesieniu wspólności majątkowej;
b)
orzeczenia sądowego o ubezwłasnowolnieniu jednego z małżonków;
c)
umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim.

Rozwiązanie umowy następuje po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego dokumentów zaświadczających fakt zaistnienia okoliczności, o których mowa w niniejszym punkcie.

5.
Podział Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. W przypadku rozwiązania umowy na warunkach Wspólnego Rejestru Małżeńskiego z powodów, o których mowa w punkcie 4.a(ii), 4.a(iii), 4.a(iv) i 4.b Jednostki Uczestnictwa na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim dzieli się, stosownie do treści umowy lub orzeczenia sądu, po uprzednim otwarciu dwóch odrębnych rachunków na rzecz każdego z uprawnionych.
Artykuł  15

ŚMIERĆ UCZESTNIKA FUNDUSZU

1.
Dziedziczenie. Jednostki Uczestnictwa posiadane przez zmarłego Uczestnika Funduszu podlegają dziedziczeniu.
2.
Rejestracja na rachunek spadkobierców. W razie śmierci Uczestnika Funduszu posiadane przez niego Jednostki Uczestnictwa mogą być zarejestrowane w imieniu spadkobiercy, jeżeli jest on jedynym spadkobiercą Uczestnika Funduszu i przedstawi na dowód tego odpowiednie dokumenty. W takim wypadku dla spadkobiercy zostanie otwarty oddzielny rejestr, na który zostaną przeniesione Jednostki Uczestnictwa posiadane przez zmarłego Uczestnika.
3.
Śmierć uprawnionego z tytułu Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. W razie śmierci Uczestnika objętego Wspólnym Rejestrem Małżeńskim połowa całkowitej liczby Jednostek Uczestnictwa pozostająca we Wspólnym Rejestrze Małżeńskim postawiona zostanie do dyspozycji pozostałego przy życiu małżonka na rachunku tego małżonka, a pozostała część podlegać będzie podziałowi między spadkobiercami zgodnie z umownym lub sądowym działem spadku.
Artykuł  16

USTALENIE WARTOŚCI AKTYWÓW NETTO FUNDUSZU

1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu. Wartość Aktywów Netto Funduszu jest ustalana każdego Dnia Wyceny przez Towarzystwo i Bank Powiernik. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa jest ustalana w drodze podziału Wartości Netto Aktywów Funduszu przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestników Funduszu na Dzień Wyceny i zaokrąglona do 1 grosza.
2.
Wpływ wpłat i wypłat na Wartość Aktywów Netto Funduszu. Środki pieniężne przekazane wraz ze zleceniem nabycia Jednostek Uczestnictwa powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny następującym po dniu, w którym zostały zarejestrowane przez Agenta Obsługującego. Środki pieniężne wypłacane na skutek umarzania Jednostek Uczestnictwa pomniejszają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny następującym po dniu, w którym Agent Obsługujący złożył polecenie dokonania płatności ceny umorzenia.
3.
Należne odsetki i dywidendy. Naliczone lub wymagalne odsetki przypadające z tytułu ulokowania środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub zainwestowanych w krótkoterminowe papiery wartościowe powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny. Dywidendy powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny następnym po dacie ustalenia praw do dywidendy.
Artykuł  17

WYCENA AKTYWÓW

1.
Papiery wartościowe notowane na giełdzie lub na regulowanym rynku pozagiełdowym. Papiery wartościowe notowane na giełdzie papierów wartościowych lub na regulowanym rynku pozagiełdowym wyceniane są według kursu zamknięcia z ostatniego notowania w systemie notowań ciągłych albo według ostatniego kursu ustalonego w systemie kursu jednolitego, ogłoszonego przez rynek główny dla danego papieru wartościowego.
2.
Kryteria wyboru rynku głównego. Rynkiem głównym dla papierów wartościowych notowanych na rynkach regulowanych w Polsce będzie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA, a jeżeli papier nie jest notowany na tej giełdzie, Centralna Tabela Ofert SA. Rynek główny dla papierów wartościowych nie notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA, w Centralnej Tabeli Ofert SA oraz dla zagranicznych papierów wartościowych notowanych na rynkach regulowanych, wyznaczony będzie przez Towarzystwo w uzgodnieniu z Bankiem Powiernikiem, przyjmując jako podstawowe kryterium wolumen obrotów danym papierem wartościowym. Jeżeli na danym rynku stosowanych jest kilka sposobów systemów notowań, papiery wartościowe będą wyceniane przy zastosowaniu kursu wyznaczonego w systemie notowań ciągłych. Jeżeli na danym rynku nie wyznacza się jednego kursu papierów wartościowych, papiery wartościowe będą wyceniane według ceny, która nie jest niższa niż ostatnia oferowana cena kupna i nie wyższa niż ostatnia oferowana cena sprzedaży, i którą Towarzystwo uzna za najlepszą do osiągnięcia po której papier wartościowy może być zbyty.
3.
Dłużne papiery wartościowe. Wartość dłużnych papierów wartościowych nie notowanych na giełdzie papierów wartościowych jest ustalana w stosunku do ich wartości nominalnej, na podstawie formuły liniowej przyjmując, że wartość ta wzrasta każdego dnia przez okres przypadający do wykupu tego papieru wartościowego o stałą kwotę równą wartości odsetek lub dyskonta, z którym ten papier wartościowy został nabyty, podzielonej przez liczbę dni tego okresu.
4.
Wycena papierów wartościowych przed rozpoczęciem notowań. Do czasu rozpoczęcia notowań papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu wycenia się według cen nabycia, z uwzględnieniem zmian wartości cen tych papierów wartościowych, spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny.
5.
Pozostałe papiery wartościowe. Dla papierów wartościowych innych niż opisane powyżej i które nie mają ustalonej ceny, jak również dla innych aktywów, Towarzystwo ustali cenę na podstawie przeważającej ceny rynkowej, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny, przy użyciu zasad ogólnie przyjętych przez biegłych rewidentów, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących rachunkowości funduszy powierniczych.
6.
Zagraniczne papiery wartościowe oraz inne aktywa i pasywa w walutach obcych. Ceny papierów wartościowych notowanych za granicą, a także środki pieniężne oraz należności i zobowiązania wyrażone w walutach obcych, wycenia się w walucie w której są notowane lub wyrażone, a także po przeliczeniu na walutę polską na podstawie średniego kursu ustalonego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego dla waluty w jakiej papier wartościowy jest notowany, albo w której dany składnik aktywów lub pasywów jest wyrażony, obowiązującego w Dniu Wyceny.
Artykuł  18

PRZECHOWYWANIE AKTYWÓW FUNDUSZU

1.
Bank Powiernik. Aktywa Funduszu powierzone są na przechowanie Bankowi Powiernikowi.
2.
Przechowywanie przez osoby trzecie. Bank Powiernik może powierzyć przechowywanie niektórych aktywów Funduszu Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych. Zagraniczne papiery wartościowe mogą być przechowywane, pod nadzorem Banku Powiernika, w zagranicznych bankach powierniczych, które zapewniają bezpieczne przechowywanie aktywów Funduszu.
3.
Obowiązki Banku Powiernika. Bank Powiernik w szczególności jest zobowiązany do:
a)
bezpiecznego przechowywania aktywów Funduszu;
b)
obliczania Wartości Aktywów Netto Funduszu zgodnie z przepisami i postanowieniami Regulaminu;
c)
wykonywania poleceń Towarzystwa, chyba że takie polecenia są sprzeczne z prawem lub postanowieniami Regulaminu;
d)
zapewnienia, aby transakcje dotyczące aktywów Funduszu były rozliczane w terminach określonych w Regulaminie;
e)
zapewnienia, aby ogłaszanie dochodów Funduszu następowało zgodnie z prawem i postanowieniami Regulaminu;
f)
w przypadku likwidacji, jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdziału uzyskanych środków pomiędzy Uczestników Funduszu, w proporcji do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa.
4.
Umowa z Bankiem Powiernikiem. Szczegółowe obowiązki Banku Powiernika są ustalone w umowie pomiędzy Towarzystwem a Bankiem Powiernikiem.
Artykuł  19

KOSZTY

1.
Wynagrodzenie Towarzystwa. W związku z zarządzaniem i administrowaniem Funduszem Towarzystwo otrzymuje miesięczne Wynagrodzenie w wysokości 1,25% w skali roku od Wartości Aktywów Netto Funduszu. Wynagrodzenie jest obliczane każdego dnia i przekazywane ze środków Funduszu w ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca.
2.
Koszty i wydatki. Oprócz Wynagrodzenia, ze środków Funduszu Towarzystwo pokrywa następujące koszty i wydatki Towarzystwa, które powstają w związku z zarządzaniem Funduszem:
a)
opłaty dla Banku Powiernika, w tym koszty pokrywane na podstawie umowy z Bankiem Powiernikiem;
b)
opłaty na rzecz Agenta Obsługującego, w tym opłaty za prowadzenie Rejestru Uczestników i koszty pokrywane na podstawie umowy z Agentem Obsługującym;
c)
prowizje maklerskie i bankowe związane z transakcjami kupna i sprzedaży papierów wartościowych;
d)
podatki i inne opłaty wymagane przez organy państwowe i samorządowe;
e)
opłaty za prowadzenie księgowości i badanie ksiąg Funduszu;
f)
koszty doradztwa prawnego i innych usług;
g)
koszty przygotowania, druku i dystrybucji materiałów informacyjnych i ogłoszeń.
3.
Ograniczenie wysokości kosztów. Z wyłączeniem prowizji maklerskich za transakcje nabycia i sprzedaży papierów wartościowych, a także podatków oraz innych opłat wymaganych przez organy państwowe i samorządowe w związku z działalnością Funduszu, koszty opisane powyżej są limitowane. Łączna wysokość Wynagrodzenia oraz kosztów, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, nie może przekroczyć 3,25% średniej rocznej Wartości Aktywów Netto Funduszu. Rezerwa na limitowane koszty jest obliczana codziennie.
Artykuł  20

ROZWIĄZANIE UMOWY

1.
Przypadki rozwiązania umowy. Umowa zawarta pomiędzy Towarzystwem, działającym w imieniu Funduszu a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w następujących przypadkach:
a)
umorzenie wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu przez Uczestnika Funduszu;
b)
likwidacja Funduszu;
c)
zaprzestanie działalności przez Towarzystwo.
2.
Umorzenie wszystkich Jednostek Uczestnictwa. Umowa pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w przypadku umorzenia przez Uczestnika Funduszu wszystkich Jednostek Uczestnictwa.
3.
Likwidacja Funduszu. Umowa pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w przypadku likwidacji Funduszu zgodnie z art. 101 § 4 Ustawy.
4.
Zaprzestanie działalności przez Towarzystwo. Umowa pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia opisanego w Artykule 21 Regulaminu po podjęciu przez Towarzystwo decyzji o zaprzestaniu swojej działalności.
Artykuł  21

LIKWIDACJA FUNDUSZU

1.
Przypadki likwidacji. Z zastrzeżeniem uprawnień Banku Powiernika do przekazania zarządzania Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych, likwidacja Funduszu następuje w przypadku:
a)
ogłoszenia upadłości Towarzystwa;
b)
otwarcia likwidacji Towarzystwa;
c)
po upływie okresu wypowiedzenia umowy o zarządzanie Funduszem przez Towarzystwo.
2.
Wypowiedzenie umowy o zarządzanie Funduszem przez Towarzystwo. Towarzystwo może, w związku z jego zamiarem zaprzestania w całości lub części działalności, wypowiedzieć umowę między Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu przy zachowaniu trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Towarzystwo jest obowiązane powiadomić Komisję Papierów Wartościowych oraz Bank Powiernik o zamiarze zaprzestania działalności i ogłosić ten zamiar w dzienniku, o którym mowa w Artykule 22.1 oraz innym dzienniku ogólnopolskim, przed rozpoczęciem okresu wypowiedzenia.
3.
Przejęcie środków Funduszu przez Bank Powiernik. Z chwilą wygaśnięcia prawa Towarzystwa do zarządzania Funduszem, uprawnienia Towarzystwa przejmuje z mocy prawa Bank Powiernik na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Za zgodą Komisji Papierów Wartościowych termin ten może zostać przedłużony o dalsze 6 miesięcy. Bank Powiernik, z zastrzeżeniem postanowień punktu 4, jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdzielenia środków Funduszu między Uczestnikami Funduszu proporcjonalnie do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa. Po rozpoczęciu likwidacji Bank Powiernik nie może zbywać nowych Jednostek Uczestnictwa.
4.
Przekazanie zarządzania Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych. Bank Powiernik, a także Towarzystwo, w przypadku o którym mowa w punkcie 2 powyżej, może przekazać zarządzanie Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych za zezwoleniem i na warunkach określonych przez Komisję Papierów Wartościowych.
Artykuł  22

OBOWIĄZKI PUBLIKACYJNE

1.
Ogłoszenia. Regulamin i jego zmiany będą publikowane w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Gazeta Wyborcza". Wszelkie pozostałe ogłoszenia i informacje przewidziane w Regulaminie będą publikowane w dzienniku "Rzeczpospolita" albo - w razie zaprzestania wydawania dziennika "Rzeczpospolita" - w dzienniku "Gazeta Wyborcza". Zmiana wskazanego dziennika dokonana na podstawie zgody Komisji Papierów Wartościowych nie stanowi zmiany Regulaminu.
2.
Dostępność Regulaminu. Niezależnie od obowiązku publikacji Regulaminu, Towarzystwo zapewni możliwość zapoznania się z treścią Regulaminu w Punktach Obsługi Klienta. Egzemplarz Regulaminu zostanie bezpłatnie zaoferowany każdej osobie nabywającej Jednostki Uczestnictwa.
3.
Informacja o aktualnej Wartości Aktywów Netto Funduszu. Nie rzadziej niż raz w miesiącu Towarzystwo publikuje w dzienniku określonym w punkcie 1 informacje o aktualnej Wartości Aktywów Netto Funduszu, Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa i zmianie tych wartości w ciągu ostatniego miesiąca.
4.
Publikacja sprawozdań finansowych. Towarzystwo przygotowuje sprawozdania finansowe Funduszu nie rzadziej niż dwa razy w roku, chyba że przepisy prawa wymagają, aby sprawozdania finansowe były przygotowywane lub publikowane częściej. Sprawozdania będą zawierały dane umożliwiające inwestorom ocenę stanu Funduszu i jego wartości w okresie sprawozdawczym, zgodnie z wymogami Ustawy. Sprawozdanie finansowe i inne informacje o Funduszu będą publikowane zgodnie z przepisami Ustawy i zarządzeniami Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych.
5.
Lista Dystrybutorów i Punktów Obsługi Klienta. Jednocześnie z publikacją Regulaminu Towarzystwo ogłasza Listę Dystrybutorów i Punktów Obsługi Klienta.
6.
Badanie sprawozdań finansowych. Sprawozdania finansowe Funduszu będą poddawane badaniu przez biegłych rewidentów nie rzadziej niż raz w roku. Sprawozdanie wraz z opinią Banku Powiernika i biegłych rewidentów będzie publikowane w Monitorze Polskim B oraz w dzienniku określonym w punkcie 1 powyżej.
Artykuł  23

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1.
Rok obrotowy. Rokiem obrotowym Funduszu jest rok kalendarzowy.
2.
Prawo właściwe. Prawem właściwym dla umowy zawartej pomiędzy nabywcą Jednostek Uczestnictwa a Towarzystwem jest prawo polskie.
3.
Rozstrzyganie sporów. Sądem właściwym do rozstrzygania sporów wynikających z niniejszego Regulaminu lub wykonania albo niewykonania czy też nienależytego wykonania umowy pomiędzy Uczestnikiem Funduszu a Towarzystwem jest sąd właściwy dla miasta Warszawy.
4.
Obowiązywanie Regulaminu. Postanowienia niniejszego Regulaminu obowiązują wszystkich Uczestników Funduszu.
5.
Zastosowanie innych przepisów. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Regulaminie, mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Ustawy.
6.
Wejście w życie Regulaminu. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.
7.
Zmiany Regulaminu. Regulamin może być zmieniony uchwałą Walnego Zgromadzenia Towarzystwa pod warunkiem zatwierdzenia zmian przez Komisję Papierów Wartościowych. Zmiany do Regulaminu będą publikowane w sposób opisany w Artykule 22 powyżej i wchodzą w życie po opublikowaniu.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

REGULAMIN

DWS POLSKA

FUNDUSZ POWIERNICZY PRYWATYZACJI

Artykuł  1

REGULAMIN

1.
Treść Regulaminu. Niniejszy Regulamin określa cel i zasady funkcjonowania Funduszu oraz prawa i obowiązki stron umowy zawartej pomiędzy nabywcami Jednostek Uczestnictwa a Towarzystwem oraz szczegółową procedurę stosowaną przy nabywaniu i umarzaniu Jednostek Uczestnictwa w Funduszu.
2.
Dostępność. Regulamin Funduszu jest udostępniany przez Towarzystwo w Punktach Obsługi Klienta.
Artykuł  2

DEFINICJE

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

Agencie Obsługującym - oznacza Creditanstalt Financial Advisers Spółka Akcyjna, który działając na zlecenie i w imieniu Towarzystwa, wykonuje czynności administracyjne dla Funduszu związane z obsługą i rejestracją Uczestników Funduszu; w szczególności Agent Obsługujący wystawia Świadectwa Uczestnictwa, prowadzi Rejestr Uczestników i oblicza liczbę Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestników Funduszu;

Banku Powierniku - oznacza Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna - Grupa Pekao SA z siedzibą w Warszawie, który przechowuje aktywa Funduszu i wykonuje pozostałe funkcje banku powiernika;

Dniu Wyceny - oznacza dzień, w którym odbywają się sesje Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA;

Dystrybutorze - oznacza podmiot uprawniony na podstawie umowy z Towarzystwem do występowania w jego imieniu w zakresie zbywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa oraz do odbierania od Uczestników Funduszu innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w Funduszu;

Funduszu - oznacza DWS Polska Fundusz Powierniczy Prywatyzacji;

Jednostce Uczestnictwa - oznacza tytuł prawny Uczestnika Funduszu do udziału w aktywach netto Funduszu;

Minimalnej Wpłacie Początkowej - należy ją rozumieć zgodnie z Artykułem 7.3 Regulaminu. Minimalna Wpłata Początkowa do Funduszu wynosi 100 złotych;

Punkcie Obsługi Klienta - oznacza jednostkę organizacyjną Dystrybutora, która w szczególności jest upoważniona do odbierania zleceń nabycia, zamiany i umorzenia Jednostek Uczestnictwa w Funduszu i do przyjmowania środków pieniężnych w imieniu Towarzystwa i na rachunek Funduszu. Lista Dystrybutorów i Punktów Obsługi Klienta jest publikowana przez Towarzystwo;

Regulaminie - oznacza niniejszy Regulamin Funduszu;

Rejestrze Uczestników - oznacza komputerową bazę danych zawierającą informacje o uczestnikach Funduszu, w tym w szczególności o liczbie i wartości posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa;

Świadectwie Uczestnictwa - oznacza pisemne świadectwo wydane przez Towarzystwo Uczestnikowi Funduszu potwierdzające powierzenie przez Uczestnika Funduszu środków pieniężnych Funduszowi;

Towarzystwie - oznacza DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, które zarządza Funduszem;

Uczestniku Funduszu - oznacza osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, zarówno krajową jak i zagraniczną, która posiada Jednostki Uczestnictwa;

Ustawie - oznacza ustawę z dnia 22 marca 1991 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. Nr 58, poz. 239 z 1994 r. z późn. zm.);

Wartości Aktywów Netto Funduszu - oznacza całkowitą wartość aktywów Funduszu pomniejszoną o wartość zobowiązań Funduszu w Dniu Wyceny;

Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa - oznacza wartość równą Wartości Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzieloną przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.

Artykuł  3

FUNDUSZ

1.
Cel Funduszu. Celem Funduszu jest zbiorowe lokowanie środków pieniężnych w papiery wartościowe na wspólny rachunek Uczestników Funduszu.
2.
Podstawa prawna. Fundusz jest utworzony na podstawie przepisów Ustawy.
3.
Czas trwania. Fundusz został utworzony na czas nieokreślony.
Artykuł  4

TOWARZYSTWO FUNDUSZY POWIERNICZYCH

1.
Towarzystwo Funduszy Powierniczych. Fundusz jest zarządzany zgodnie z postanowieniami Ustawy oraz niniejszego Regulaminu przez DWS Polska Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna.
2.
Obowiązki Towarzystwa. Towarzystwo we własnym imieniu i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu dysponuje wszelkimi prawami wchodzącymi w skład Funduszu oraz wykonuje wszelkie uprawnienia wynikające z tych praw.
3.
Obowiązki szczegółowe. Towarzystwo w szczególności uprawnione i zobowiązane jest do:
a)
lokowania środków Funduszu zgodnie z przepisami prawa i postanowieniami Regulaminu zgodnie z najlepiej pojętym interesem Uczestników Funduszu, mając na uwadze zasadę dywersyfikacji;
b)
nabywania, sprzedaży, wymiany, zamiany, umarzania i dokonywania innych czynności związanych z papierami wartościowymi wchodzącymi w skład Funduszu;
c)
wykonywania praw z papierów wartościowych wchodzących w skład Funduszu, w tym w szczególności prawa głosu z akcji;
d)
nadzoru nad wszystkimi operacjami finansowymi dotyczącymi aktywów Funduszu;
e)
publikowania informacji o stanie aktywów Funduszu zgodnie z przepisami prawa i Regulaminem;
f)
zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Funduszu poprzez działania własne lub poprzez działania Banku Powiernika, Agenta Obsługującego oraz Dystrybutorów.
4.
Odpowiedzialność Towarzystwa. Towarzystwo ponosi odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie swoich zobowiązań wynikających z Regulaminu lub Ustawy w granicach określonych przepisem art. 471 Kodeksu cywilnego.
Artykuł  5

POLITYKA INWESTYCYJNA

1.
Cel polityki inwestycyjnej. Celem polityki inwestycyjnej Funduszu jest dynamiczny wzrost wartości aktywów Funduszu poprzez ich aktywne inwestowanie w papiery wartościowe o podwyższonym poziomie ryzyka. Podwyższony stopień ryzyka inwestycji oznacza, że wartość Jednostek Uczestnictwa Funduszu może ulegać istotnym wahaniom w zależności od sytuacji rynkowej. Powierzone środki pieniężne w zasadniczej części inwestowane będą w papiery wartościowe związane z Programem Powszechnej Prywatyzacji, to znaczy w świadectwa udziałowe, akcje Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, w dopuszczone do publicznego obrotu akcje w spółkach parterowych zarządzanych przez Narodowe Fundusze Inwestycyjne. Ponadto środki finansowe będą inwestowane w akcje innych emitentów.
2.
Inwestycje Funduszu. Co najmniej 90% wartości środków Funduszu jest lokowane w papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu w Polsce.
3.
Ograniczenia inwestycyjne. Lokowanie środków Funduszu podlega następującym ograniczeniom:
a)
do 10% wartości środków Funduszu może być lokowane w inne papiery wartościowe niż opisane w punkcie 2, w tym także w zagraniczne papiery wartościowe, pod warunkiem możliwości ustalenia ich ceny z częstotliwością nie mniejszą niż jest to wymagane dla obliczenia Wartości Netto Aktywów Funduszu;
b)
nie więcej niż 5% wartości środków Funduszu może być lokowane w papiery wartościowe jednego rodzaju tego samego emitenta;
c)
łączna wartość papierów wartościowych jednego emitenta nie może przekroczyć 10% wartości środków Funduszu;
d)
ograniczenia, o których mowa w podpunktach b) i c) nie dotyczą papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, z wyjątkiem świadectw rekompensacyjnych, które nie mogą stanowić więcej niż 50% wartości środków Funduszu;
e)
środki Funduszu nie mogą być przeznaczone na nabycie papierów wartościowych emitowanych przez Towarzystwo, założycieli i akcjonariuszy Towarzystwa, Bank Powiernik, ani przez podmioty zależne i dominujące w stosunku do założycieli i akcjonariuszy Towarzystwa oraz w stosunku do Banku Powiernika. Pojęcie podmiotów dominujących i zależnych interpretować należy zgodnie z Ustawą.
4.
Środki płynne. Przeciętny stan środków płynnych w ciągu miesiąca nie może być niższy niż 10% wartości środków Funduszu.
5.
Lokaty bankowe. W celu zapewnienia odpowiedniego stanu środków płynnych Funduszu, Towarzystwo może lokować środki pieniężne na rachunkach w bankach krajowych. Lokaty dokonywane będą w Banku Powierniku lub w innych uznanych bankach o dobrej sytuacji finansowej.
6.
Dochody Funduszu. Wszelkie dochody Funduszu, pomniejszone o wynagrodzenie Towarzystwa i Opłatę Dystrybucyjną oraz koszty i wydatki określone w Regulaminie, powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu. Towarzystwo nie będzie wypłacać Uczestnikom Funduszu kwot stanowiących dochody Funduszu bez umarzania Jednostek Uczestnictwa.
7.
Pożyczki i kredyty. Towarzystwo może zaciągać krótkoterminowe pożyczki i kredyty na wspólny rachunek Uczestników Funduszu w wysokości nie przekraczającej 10% wartości środków Funduszu. Towarzystwo na rachunek Funduszu nie może udzielać pożyczek i kredytów, ani udzielać gwarancji lub poręczeń zobowiązań osób trzecich.
8.
Sprzedaż przed dokonaniem zapisu na rachunku. Towarzystwo działające na rachunek Funduszu nie może zbywać papierów wartościowych przed dokonaniem zapisu tych papierów na rachunku papierów wartościowych Funduszu.
Artykuł  6

JEDNOSTKI UCZESTNICTWA

1.
Liczba i wartość Jednostek Uczestnictwa. Liczba i wartość nabytych Jednostek Uczestnictwa jest stwierdzona w pisemnym Świadectwie Uczestnictwa, potwierdzającym powierzenie środków pieniężnych Funduszowi.
2.
Miejsce nabycia i umorzenia. Jednostki Uczestnictwa nabywane są od Towarzystwa i umarzane przez Towarzystwo. O ile w Regulaminie nie wskazano inaczej, Jednostki Uczestnictwa nabywane są za pośrednictwem Dystrybutorów w Punktach Obsługi Klienta.
3.
Formularze zlecenia. Zlecenia nabycia, zamiany i umorzenia składane są pisemnie na formularzach udostępnionych przez Towarzystwo. Osoby będące już Uczestnikami Funduszu mogą składać zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa w drodze dokonania wpłaty środków pieniężnych, na zasadach określonych w Artykule 7.
4.
Prawo do umorzenia. Uczestnik Funduszu ma prawo umorzenia Jednostki Uczestnictwa i otrzymania w zamian ceny umorzenia równej Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa, na warunkach określonych w niniejszym Regulaminie.
5.
Oprocentowanie. Jednostki Uczestnictwa nie są oprocentowane.
6.
Zbywanie Jednostek Uczestnictwa. Jednostki Uczestnictwa nie mogą być zbywane przez Uczestników Funduszu. Jednostki Uczestnictwa mogą jednak być przedmiotem dziedziczenia.
7.
Wyrażenie zobowiązań w walucie polskiej. Wszystkie zobowiązania pieniężne związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa są wyrażane w walucie polskiej.
8.
Płatności w stosunkach z osobami zagranicznymi. Płatności w stosunkach z osobami zagranicznymi dokonywane są zgodnie polskim prawem dewizowym.
9.
Informacje dotyczące Uczestników Funduszu. Uczestnik Funduszu powinien poinformować Agenta Obsługującego o wszelkich zmianach danych zawartych w Rejestrze Uczestników.
Artykuł  7

NABYCIE JEDNOSTKI UCZESTNICTWA

1.
Nabywcy. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które mogą zawierać umowy. Jednostki Uczestnictwa mogą być również nabywane na rzecz osób małoletnich i osób ubezwłasnowolnionych.
2.
Sprzedaż Jednostek Uczestnictwa. Towarzystwo jest obowiązane do zbywania Jednostek Uczestnictwa bez ograniczeń.
3.
Minimalna wpłata początkowa do Funduszu. Minimalna wpłata początkowa do Funduszu wynosi 100 złotych, a każda następna wpłata nie może być niższa niż 50 złotych.
4.
Umowa nabycia Jednostek Uczestnictwa. Jednostki Uczestnictwa są nabywane na podstawie umowy zawartej pomiędzy nabywcą a Towarzystwem.
5.
Warunki nabycia. Umowa nabycia Jednostek Uczestnictwa staje się skuteczna z chwilą złożenia na formularzu ważnego pisemnego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa i dokonania wpłaty środków pieniężnych na rachunek Funduszu w Banku Powierniku w wysokości nie mniejszej niż Minimalna Wpłata Początkowa.
6.
Uczestnik Funduszu. Nabywca Jednostek Uczestnictwa staje się Uczestnikiem Funduszu w najbliższym Dniu Wyceny po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego oryginału zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa i uzyskaniu informacji, że środki pieniężne konieczne do wykonania zlecenia wpłynęły na rachunek Funduszu w Banku Powierniku.
7.
Dzień Wyceny. Jeśli warunki opisane w punkcie 6 zostały spełnione w Dniu Wyceny do godziny 11:00, nabywca Jednostek Uczestnictwa staje się Uczestnikiem Funduszu w tym Dniu Wyceny.
8.
Okres pomiędzy zleceniem a wyceną. Okres pomiędzy złożeniem zlecenia nabycia a Dniem Wyceny, o którym mowa w punkcie 6 powyżej, nie powinien być dłuższy niż 5 dni roboczych, z wyłączeniem sobót, chyba że opóźnienie jest skutkiem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
9.
Dokonanie wpłat przez osoby trzecie. Uczestnik Funduszu może wskazać Towarzystwu podmioty, które w jego imieniu lub na jego rachunek mogą dokonywać wpłat środków pieniężnych do Funduszu.
10.
Nabycie Jednostek przez dokonanie wpłaty środków. Uczestnik Funduszu może również nabywać Jednostki Uczestnictwa przez dokonanie wpłaty środków pieniężnych na rachunek Funduszu w Banku Powierniku.
11.
Dokument wpłaty środków. Dokument wpłaty środków w formie formularza udostępnianego Uczestnikom Funduszu przez Towarzystwo powinien zawierać następujące dane: imię i nazwisko lub firmę, adres zamieszkania lub siedzibę, datę urodzenia lub wskazanie oznaczenia właściwego rejestru, numer Uczestnika Funduszu w Rejestrze Uczestników, wskazanie funduszu, w którym zamierza nabyć Jednostki Uczestnictwa oraz informację, że wpłata została dokonana w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa.
12.
Ważność dokumentu wpłaty środków. Dokument wpłaty środków stanowi pisemne zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa. Dokumenty wpłaty środków wypełnione w sposób nieprawidłowy lub nieczytelny, albo w inny sposób wywołujący wątpliwości co do treści lub autentyczności nie będą uznane za ważne pisemne zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa.
Artykuł  8

CENA NABYCIA

1.
Ustalenie ceny nabycia. Cena nabycia Jednostek Uczestnictwa jest ustalana w Dniu Wyceny.
2.
Liczba nabytych Jednostek Uczestnictwa. Uczestnik Funduszu nabywa taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, jaką może uzyskać za powierzoną kwotę środków pieniężnych. Kwota powierzona jest podzielona przez Wartość Netto Aktywów Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa w Dniu Wyceny. Liczba nabytych Jednostek Uczestnictwa jest zaokrąglana do trzech miejsc po przecinku.
3.
Opłata manipulacyjna. Nabycie Jednostki Uczestnictwa nie podlega opłacie manipulacyjnej.
Artykuł  9

ŚWIADECTWO UCZESTNICTWA

1.
Świadectwo Uczestnictwa. Uczestnik Funduszu otrzymuje Świadectwo Uczestnictwa będące potwierdzeniem powierzenia środków pieniężnych Funduszowi.
2.
Wydawanie Świadectw Uczestnictwa. Agent Obsługujący w imieniu Towarzystwa wydaje Świadectwo Uczestnictwa Uczestnikowi Funduszu w ciągu 5 dni roboczych, z wyłączeniem sobót, licząc od dnia w którym nabywca został Uczestnikiem Funduszu. Świadectwo Uczestnictwa może mieć formę wydruku komputerowego.
3.
Treść Świadectwa Uczestnictwa. Świadectwo Uczestnictwa zawiera numer Uczestnika Funduszu w Rejestrze Uczestników, datę wydania, nazwę Funduszu, liczbę i wartość Jednostek Uczestnictwa.
4.
Zbywalność. Świadectwo Uczestnictwa nie jest papierem wartościowym. Świadectwo Uczestnictwa jest wydane na rzecz indywidualnie określonego Uczestnika Funduszu i nie jest zbywalne.
5.
Dostarczenie Świadectwa Uczestnictwa. Świadectwo Uczestnictwa jest wysyłane pocztą na adres wskazany w zleceniu nabycia lub, jeżeli tego zażąda nabywca Jednostek Uczestnictwa w zleceniu nabycia, doręczone do Punktu Obsługi Klienta, w którym zostało złożone zlecenie.
6.
Nieprawidłowości w Świadectwie Uczestnictwa. W interesie Uczestnika Funduszu leży niezwłoczne poinformowanie Agenta Obsługującego o wszelkich nieprawidłowościach danych zawartych w treści Świadectwa Uczestnictwa.
Artykuł  10

ZAMIANA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Zamiana Jednostek Uczestnictwa. Jednostki Uczestnictwa w Funduszu mogą być zamienione na jednostki uczestnictwa w innym funduszu zarządzanym przez Towarzystwo ("Fundusz Docelowy"). Zamiana dokonuje się poprzez jednoczesne umorzenie Jednostek Uczestnictwa w Funduszu i nabycie jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym.
2.
Zlecenie zamiany. Uczestnik Funduszu może zlecić zamianę Jednostek Uczestnictwa w każdym Dniu Wyceny przez złożenie ważnego pisemnego zlecenia zamiany. Zlecenie zamiany powinno zawierać imię i nazwisko Uczestnika Funduszu, jego numer w Rejestrze Uczestników, nazwę Funduszu, liczbę zamienianych Jednostek Uczestnictwa oraz nazwę Funduszu Docelowego.
3.
Opłata manipulacyjna przy zamianie. Nabycie jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym w drodze zamiany Jednostek Uczestnictwa podlega opłacie manipulacyjnej zgodnie z regulaminem Funduszu Docelowego. Jednakże opłata manipulacyjna za nabycie jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym jest pomniejszona o wysokość opłaty manipulacyjnej uiszczonej przy nabyciu zamienianych Jednostek Uczestnictwa w Funduszu. Uczestnik jest zwolniony z zapłaty opłaty manipulacyjnej, jeżeli opłata manipulacyjna należna przy nabyciu jednostek uczestnictwa w Funduszu Docelowym jest niższa od opłat manipulacyjnych zapłaconych przez tego Uczestnika przy nabyciu zamienianych Jednostek Uczestnictwa w Funduszu.
4.
Minimalna Wpłata Początkowa. Zamiana jest możliwa tylko w przypadku, jeśli cena umorzenia zamienianych Jednostek Uczestnictwa w Funduszu jest nie mniejsza niż minimalna wpłata początkowa w Funduszu Docelowym.
5.
Zamiana na Jednostki Uczestnictwa w Funduszu. Przepisy artykułu 10 stosuje się do zamiany jednostek uczestnictwa w innym funduszu zarządzanym przez Towarzystwo na Jednostki Uczestnictwa w Funduszu.
6.
Zastosowanie przepisów dotyczących nabywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym artykule, przepisy Regulaminu dotyczące nabywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa stosuje się odpowiednio do nabywania i umarzania jednostek uczestnictwa w drodze ich zamiany.
Artykuł  11

UMORZENIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Prawo do umorzenia. Uczestnicy Funduszu mogą umarzać Jednostki Uczestnictwa.
2.
Zlecenie umorzenia. Jednostki Uczestnictwa zostają umorzone po złożeniu przez Uczestnika Funduszu ważnego, pisemnego zlecenia umorzenia Jednostek Uczestnictwa na odpowiednim formularzu w Punkcie Obsługi Klienta.
3.
Cena umorzenia. Cena umorzenia jest równa Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa obliczoną w najbliższym Dniu Wyceny po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego oryginału zlecenia umorzenia.
4.
Dzień Wyceny. W przypadku otrzymania przez Agenta Obsługującego zlecenia umorzenia w Dniu Wyceny do godziny 11:00, umorzenie następuje na podstawie ceny umorzenia obowiązującej w tym Dniu Wyceny.
5.
Okres pomiędzy zleceniem a wyceną. Okres pomiędzy złożeniem zlecenia umorzenia a Dniem Wyceny określonym w punkcie 4 nie powinien być dłuższy niż 5 dni roboczych, z wyłączeniem sobót, chyba że opóźnienie jest skutkiem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
6.
Treść zlecenia umorzenia. Zlecenie umorzenia zawiera następujące żądania:
a)
umorzenia określonej liczby Jednostek Uczestnictwa, będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu lub
b)
umorzenia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa, która zapewni uzyskanie określonej kwoty pieniężnej, lub
c)
umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu.
7.
Umorzenie wszystkich Jednostek Uczestnictwa. W przypadku gdy w Dniu Wyceny okaże się, że:
a)
kwota określona w zleceniu umorzenia jest wyższa od kwoty możliwej do uzyskania z umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu lub
b)
w wyniku umorzenia liczba Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu byłaby mniejsza niż jedna Jednostka Uczestnictwa, lub
c)
liczba Jednostek Uczestnictwa wskazana w zleceniu umorzenia jest wyższa niż liczba Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu, lub
d)
w wyniku umorzenia wartość Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika Funduszu byłaby mniejsza niż Minimalna Wpłata Początkowa w Funduszu,

to wówczas umorzeniu podlegają wszystkie Jednostki Uczestnictwa będące w posiadaniu Uczestnika Funduszu.

8.
Instrukcje dotyczące płatności. Zlecenie umorzenia powinno zawierać informacje dotyczące konta bankowego lub adres Punktu Obsługi Klienta, do którego mają być przekazane środki pieniężne pochodzące z umorzenia.
Artykuł  12

DZIAŁANIE PRZEZ PEŁNOMOCNIKA

1.
Pełnomocnictwo. Nabywca Jednostek Uczestnictwa i Uczestnik Funduszu mogą ustanowić pełnomocników. Pełnomocnictwo upoważnia pełnomocnika do dokonywania wszelkich czynności prawnych związanych z nabywaniem, umarzaniem i zamianą Jednostek Uczestnictwa oraz innych czynności związanych z uczestnictwem w Funduszu, w takim zakresie w jakim uprawniony jest do tego Uczestnik Funduszu, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa.
2.
Liczba pełnomocników. Nie więcej niż dwóch pełnomocników może dokonywać czynności prawnych w imieniu Uczestnika Funduszu.
3.
Treść pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo powinno zostać udzielone w formie pisemnej i określać zakres umocowania oraz dane osobowe pełnomocnika.
4.
Substytucja. Pełnomocnikowi nie przysługuje prawo udzielania dalszych pełnomocnictw.
5.
Forma pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo powinno zostać udzielone w formie pisemnej, a dokument udzielenia pełnomocnictwa złożony w Punkcie Obsługi Klienta. Podpis mocodawcy powinien zostać złożony w obecności pracownika Punktu Obsługi Klienta bądź też potwierdzony przez notariusza; w przypadku pełnomocnictwa udzielonego poza granicami kraju, dokument powinien być dodatkowo poświadczony przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne, polski urząd konsularny lub przez zagraniczną placówkę polskiego banku. Powyższe wymogi stosuje się także do cofnięcia lub zmiany pełnomocnictwa.
6.
Zawiadomienie Agenta Obsługującego. Udzielenie, zmiana, cofnięcie lub wygaśnięcie pełnomocnictwa staje się skuteczne w stosunku do Towarzystwa po uzyskaniu przez Agenta Obsługującego pisemnej informacji o tym fakcie, ale w każdym razie nie później niż w ciągu 5 dni od złożenia w Punkcie Obsługi Klienta dokumentu udzielenia, zmiany lub cofnięcia pełnomocnictwa w formie określonej w punkcie 5. Informacja o udzieleniu, zmianie, cofnięciu lub wygaśnięciu pełnomocnictwa będzie niezwłocznie przekazana Agentowi Obsługującemu. Oryginał dokumentu udzielenia, zmiany lub cofnięcia przekazywany jest do Agenta Obsługującego i przechowywany w jego siedzibie.
7.
Wygaśnięcie pełnomocnictwa. Uczestnik Funduszu i pełnomocnik zobowiązani są niezwłocznie poinformować Agenta Obsługującego o wygaśnięciu pełnomocnictwa.
8.
Śmierć Uczestnika Funduszu. Pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci Uczestnika Funduszu.
Artykuł  13

NABYWANIE NA RZECZ OSÓB MAŁOLETNICH

1.
Osoby małoletnie. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane na rzecz osób małoletnich.
2.
Osoby działające w imieniu osób małoletnich. Osoba małoletnia, która nie ukończyła w dniu zawarcia umowy 13 lat, może nabywać Jednostki Uczestnictwa jedynie przez przedstawiciela ustawowego. Osoba małoletnia po ukończeniu 13 lat może nabywać Jednostki Uczestnictwa za zgodą przedstawiciela ustawowego.
3.
Przedstawiciele ustawowi osób małoletnich. Przedstawicielami ustawowymi osoby małoletniej są:
a)
każdy z rodziców, o ile nie jest pozbawiony praw rodzicielskich;
b)
opiekun ustanowiony przez sąd opiekuńczy, w przypadku gdy małoletni nie pozostaje pod władzą rodzicielską;
c)
kurator wyznaczony przez sąd opiekuńczy do wykonywania zarządu majątkiem osoby małoletniej.
4.
Pełnomocnictwo udzielone przez osobę małoletnią. Małoletni Uczestnik Funduszu nie może udzielać pełnomocnictwa do nabywania Jednostek Uczestnictwa.
5.
Osoby ubezwłasnowolnione. Postanowienia niniejszego paragrafu mają odpowiednio zastosowanie do osób ubezwłasnowolnionych, przy czym do osób ubezwłasnowolnionych całkowicie stosuje się odpowiednio zasady obowiązujące wobec małoletnich poniżej 13 lat, a do ubezwłasnowolnionych częściowo - obowiązujące w stosunku do małoletnich, którzy ukończyli 13 lat.
6.
Umorzenie i zamiana Jednostek Uczestnictwa. Postanowienia niniejszego artykułu dotyczące nabywania Jednostek Uczestnictwa stosuje się odpowiednio do umorzenia i zamiany Jednostek Uczestnictwa.
Artykuł  14

NABYWANIE NA WSPÓLNY REJESTR MAŁŻEŃSKI

1.
Wspólny Rejestr Małżeński. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane na wspólny rachunek małżonków, zwany dalej "Wspólnym Rejestrem Małżeńskim". Małżonkowie są współuprawnieni do Jednostek Uczestnictwa pozostających na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim.
2.
Otwarcie Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. Otwarcie Wspólnego Rejestru Małżeńskiego następuje po:
a)
złożeniu przez małżonków oświadczenia, że:
(i)
wyrażają wzajemnie zgodę na składanie przez każdego z nich bez ograniczeń zleceń umorzenia Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rachunku Małżeńskim, łącznie ze zleceniem umorzenia całego salda posiadanych Jednostek Uczestnictwa;
(ii)
przyjmują do wiadomości, że Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za skutki złożonych przez małżonków i ewentualnych pełnomocników odmiennych zleceń umorzenia; w przypadku otrzymania takich zleceń przez Agenta Obsługującego, Towarzystwo może wstrzymać się z realizacją zleceń do czasu uzgodnienia stanowisk pomiędzy małżonkami;
b)
zobowiązaniu się do natychmiastowego zawiadomienia listem poleconym Dystrybutora o ustaniu wspólności majątkowej;
c)
zrzeczeniu się podnoszenia wobec Towarzystwa jakichkolwiek zarzutów i roszczeń w związku z:
(i)
dokonaniem przez Towarzystwo, według zasady równości udziałów, podziału Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim w momencie ustania wspólności majątkowej;
(ii)
umorzeniem Jednostek Uczestnictwa o łącznej wartości przekraczającej udział każdego z małżonków, dokonanym przez Towarzystwo na podstawie zlecenia złożonego przez jednego z małżonków po ustaniu wspólności majątkowej, jeżeli w momencie złożenia takiego zlecenia Towarzystwo nie posiadało informacji o ustaniu wspólności majątkowej.
3.
Pełnomocnictwo. Udzielenie pełnomocnictwa do dysponowania Jednostkami Uczestnictwa na Wspólnym Rachunku Małżeńskim następuje na podstawie zgodnego oświadczenia woli małżonków.
4.
Rozwiązanie Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. Rozwiązanie umowy z Towarzystwem dotyczącej Wspólnego Rejestru Małżeńskiego następuje w przypadku:
a)
ustania wspólności majątkowej w wyniku:
(i)
ustania małżeństwa na skutek śmierci;
(ii)
rozwiązania małżeństwa przez rozwód;
(iii)
unieważnienia małżeństwa;
(iv)
umownego przyjęcia przez małżonków ustroju rozdzielności majątkowej lub orzeczenia sądowego o zniesieniu wspólności majątkowej;
b)
orzeczenia sądowego o ubezwłasnowolnieniu jednego z małżonków;
c)
umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim.

Rozwiązanie umowy następuje po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego dokumentów zaświadczających fakt zaistnienia okoliczności, o których mowa w niniejszym punkcie.

5.
Podział Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. W przypadku rozwiązania umowy na warunkach Wspólnego Rejestru Małżeńskiego z powodów, o których mowa w punkcie 4.a(ii), 4.a(iii), 4.a(iv) i 4.b Jednostki Uczestnictwa na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim dzieli się, stosownie do treści umowy lub orzeczenia sądu, po uprzednim otwarciu dwóch odrębnych rachunków na rzecz każdego z uprawnionych.
Artykuł  15

ŚMIERĆ UCZESTNIKA FUNDUSZU

1.
Dziedziczenie. Jednostki Uczestnictwa posiadane przez zmarłego Uczestnika Funduszu podlegają dziedziczeniu.
2.
Rejestracja na rachunek spadkobierców. W razie śmierci Uczestnika Funduszu posiadane przez niego Jednostki Uczestnictwa mogą być zarejestrowane w imieniu spadkobiercy, jeżeli jest on jedynym spadkobiercą Uczestnika Funduszu i przedstawi na dowód tego odpowiednie dokumenty. W takim wypadku dla spadkobiercy zostanie otwarty oddzielny rejestr, na który zostaną przeniesione Jednostki Uczestnictwa posiadane przez zmarłego Uczestnika.
3.
Śmierć uprawnionego z tytułu Wspólnego Rejestru Małżeńskiego. W razie śmierci Uczestnika objętego Wspólnym Rejestrem Małżeńskim połowa całkowitej liczby Jednostek Uczestnictwa pozostająca we Wspólnym Rejestrze Małżeńskim postawiona zostanie do dyspozycji pozostałego przy życiu małżonka na rachunku tego małżonka, a pozostała część podlegać będzie podziałowi między spadkobiercami zgodnie z umownym lub sądowym działem spadku.
Artykuł  16

USTALENIE WARTOŚCI AKTYWÓW NETTO FUNDUSZU

1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu. Wartość Aktywów Netto Funduszu jest ustalana każdego Dnia Wyceny przez Towarzystwo i Bank Powiernik. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa jest ustalana w drodze podziału Wartości Netto Aktywów Funduszu przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestników Funduszu na Dzień Wyceny i zaokrąglona do 1 grosza.
2.
Wpływ wpłat i wypłat na Wartość Aktywów Netto Funduszu. Środki pieniężne przekazane wraz ze zleceniem nabycia Jednostek Uczestnictwa powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny następującym po dniu, w którym zostały zarejestrowane przez Agenta Obsługującego. Środki pieniężne wypłacane na skutek umarzania Jednostek Uczestnictwa pomniejszają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny następującym po dniu, w którym Agent Obsługujący złożył polecenie dokonania płatności ceny umorzenia.
3.
Należne odsetki i dywidendy. Naliczone lub wymagalne odsetki przypadające z tytułu ulokowania środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub zainwestowanych w krótkoterminowe papiery wartościowe powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny. Dywidendy powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny następnym po dacie ustalenia praw do dywidendy.
Artykuł  17

WYCENA AKTYWÓW

1.
Papiery wartościowe notowane na giełdzie lub na regulowanym rynku pozagiełdowym. Papiery wartościowe notowane na giełdzie papierów wartościowych lub na regulowanym rynku pozagiełdowym wyceniane są według kursu zamknięcia z ostatniego notowania w systemie notowań ciągłych albo według ostatniego kursu ustalonego w systemie kursu jednolitego, ogłoszonego przez rynek główny dla danego papieru wartościowego.
2.
Kryteria wyboru rynku głównego. Rynkiem głównym dla papierów wartościowych notowanych na rynkach regulowanych w Polsce będzie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA, a jeżeli papier nie jest notowany na tej giełdzie, Centralna Tabela Ofert SA. Rynek główny dla papierów wartościowych nie notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA, w Centralnej Tabeli Ofert SA oraz dla zagranicznych papierów wartościowych notowanych na rynkach regulowanych, wyznaczony będzie przez Towarzystwo w uzgodnieniu z Bankiem Powiernikiem, przyjmując jako podstawowe kryterium wolumen obrotów danym papierem wartościowym. Jeżeli na danym rynku stosowanych jest kilka sposobów systemów notowań, papiery wartościowe będą wyceniane przy zastosowaniu kursu wyznaczonego w systemie notowań ciągłych. Jeżeli na danym rynku nie wyznacza się jednego kursu papierów wartościowych, papiery wartościowe będą wyceniane według ceny, która nie jest niższa niż ostatnia oferowana cena kupna i nie wyższa niż ostatnia oferowana cena sprzedaży, i którą Towarzystwo uzna za najlepszą do osiągnięcia po której papier wartościowy może być zbyty.
3.
Dłużne papiery wartościowe. Wartość dłużnych papierów wartościowych nie notowanych na giełdzie papierów wartościowych jest ustalana w stosunku do ich wartości nominalnej, na podstawie formuły liniowej przyjmując, że wartość ta wzrasta każdego dnia przez okres przypadający do wykupu tego papieru wartościowego o stałą kwotę równą wartości odsetek lub dyskonta, z którym ten papier wartościowy został nabyty, podzielonej przez liczbę dni tego okresu.
4.
Wycena papierów wartościowych przed rozpoczęciem notowań. Do czasu rozpoczęcia notowań papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu wycenia się według cen nabycia, z uwzględnieniem zmian wartości cen tych papierów wartościowych, spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową, z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny.
5.
Pozostałe papiery wartościowe. Dla papierów wartościowych innych niż opisane powyżej i które nie mają ustalonej ceny, jak również dla innych aktywów, Towarzystwo ustali cenę na podstawie przeważającej ceny rynkowej, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny, przy użyciu zasad ogólnie przyjętych przez biegłych rewidentów, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących rachunkowości funduszy powierniczych.
6.
Zagraniczne papiery wartościowe oraz inne aktywa i pasywa w walutach obcych. Ceny papierów wartościowych notowanych za granicą, a także środki pieniężne oraz należności i zobowiązania wyrażone w walutach obcych, wycenia się w walucie w której są notowane lub wyrażone, a także po przeliczeniu na walutę polską na podstawie średniego kursu ustalonego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego dla waluty w jakiej papier wartościowy jest notowany, albo w której dany składnik aktywów lub pasywów jest wyrażony, obowiązującego w Dniu Wyceny.
Artykuł  18

PRZECHOWYWANIE AKTYWÓW FUNDUSZU

1.
Bank Powiernik. Aktywa Funduszu powierzone są na przechowanie Bankowi Powiernikowi.
2.
Przechowywanie przez osoby trzecie. Bank Powiernik może powierzyć przechowywanie niektórych aktywów Funduszu Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych. Zagraniczne papiery wartościowe mogą być przechowywane, pod nadzorem Banku Powiernika, w zagranicznych bankach powierniczych, które zapewniają bezpieczne przechowywanie aktywów Funduszu.
3.
Obowiązki Banku Powiernika. Bank Powiernik w szczególności jest zobowiązany do:
a)
bezpiecznego przechowywania aktywów Funduszu;
b)
obliczania Wartości Aktywów Netto Funduszu zgodnie z przepisami i postanowieniami Regulaminu;
c)
wykonywania poleceń Towarzystwa, chyba że takie polecenia są sprzeczne z prawem lub postanowieniami Regulaminu;
d)
zapewnienia, aby transakcje dotyczące aktywów Funduszu były rozliczane w terminach określonych w Regulaminie;
e)
zapewnienia, aby ogłaszanie dochodów Funduszu następowało zgodnie z prawem i postanowieniami Regulaminu;
f)
w przypadku likwidacji, jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdziału uzyskanych środków pomiędzy Uczestników Funduszu, w proporcji do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa.
4.
Umowa z Bankiem Powiernikiem. Szczegółowe obowiązki Banku Powiernika są ustalone w umowie pomiędzy Towarzystwem a Bankiem Powiernikiem.
Artykuł  19

KOSZTY

1.
Wynagrodzenie Towarzystwa. W związku z usługami świadczonymi na rzecz Funduszu, Towarzystwo otrzymuje:
a)
za zarządzanie i administrowanie Funduszem Towarzystwo otrzymuje miesięczne Wynagrodzenie w wysokości 2% w skali roku od Wartości Aktywów Netto Funduszu;
b)
za promocję i dystrybucję Jednostek Uczestnictwa Towarzystwo otrzymuje miesięczną Opłatę Dystrybucyjną w wysokości 2,5% w skali roku od Wartości Aktywów Netto Funduszu.

Wynagrodzenie i Opłata Dystrybucyjna są obliczane każdego dnia i przekazywane ze środków Funduszu w ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca.

2.
Koszty i wydatki. Oprócz Wynagrodzenia i Opłaty Dystrybucyjnej, ze środków Funduszu Towarzystwo pokrywa następujące koszty i wydatki Towarzystwa, które powstają w związku z zarządzaniem Funduszem:
a)
opłaty dla Banku Powiernika, w tym koszty pokrywane na podstawie umowy z Bankiem Powiernikiem;
b)
opłaty na rzecz Agenta Obsługującego, w tym opłaty za prowadzenie Rejestru Uczestników i koszty pokrywane na podstawie umowy z Agentem Obsługującym;
c)
prowizje maklerskie i bankowe związane z transakcjami kupna i sprzedaży papierów wartościowych;
d)
podatki i inne opłaty wymagane przez organy państwowe i samorządowe;
e)
opłaty za prowadzenie księgowości i badanie ksiąg Funduszu;
f)
koszty doradztwa prawnego i innych usług;
g)
koszty przygotowania, druku i dystrybucji materiałów informacyjnych i ogłoszeń.
3.
Ograniczenie wysokości kosztów. Z wyłączeniem prowizji maklerskich za transakcje nabycia i sprzedaży papierów wartościowych, a także podatków oraz innych opłat wymaganych przez organy państwowe i samorządowe w związku z działalnością Funduszu, koszty opisane powyżej są limitowane. Łączna wysokość Wynagrodzenia, Opłaty Dystrybucyjnej oraz kosztów, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, nie może przekroczyć 6,5% średniej miesięcznej Wartości Aktywów Netto Funduszu. Rezerwa na limitowane koszty jest obliczana codziennie.
Artykuł  20

ROZWIĄZANIE UMOWY

1.
Przypadki rozwiązania umowy. Umowa zawarta pomiędzy Towarzystwem, działającym w imieniu Funduszu a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w następujących przypadkach:
a)
umorzenie wszystkich Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu przez Uczestnika Funduszu;
b)
likwidacja Funduszu;
c)
zaprzestanie działalności przez Towarzystwo.
2.
Umorzenie wszystkich Jednostek Uczestnictwa. Umowa pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w przypadku umorzenia przez Uczestnika Funduszu wszystkich Jednostek Uczestnictwa.
3.
Likwidacja Funduszu. Umowa pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w przypadku likwidacji Funduszu zgodnie z art. 101 § 4 Ustawy.
4.
Zaprzestanie działalności przez Towarzystwo. Umowa pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia opisanego w Artykule 21 Regulaminu po podjęciu przez Towarzystwo decyzji o zaprzestaniu swojej działalności.
Artykuł  21

LIKWIDACJA FUNDUSZU

1.
Przypadki likwidacji. Z zastrzeżeniem uprawnień Banku Powiernika do przekazania zarządzania Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych, likwidacja Funduszu następuje w przypadku:
a)
ogłoszenia upadłości Towarzystwa;
b)
otwarcia likwidacji Towarzystwa;
c)
po upływie okresu wypowiedzenia umowy o zarządzanie Funduszem przez Towarzystwo.
2.
Wypowiedzenie umowy o zarządzanie Funduszem przez Towarzystwo. Towarzystwo może, w związku z jego zamiarem zaprzestania w całości lub części działalności, wypowiedzieć umowę między Towarzystwem a Uczestnikiem Funduszu przy zachowaniu trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Towarzystwo jest obowiązane powiadomić Komisję Papierów Wartościowych oraz Bank Powiernik o zamiarze zaprzestania działalności i ogłosić ten zamiar w dzienniku, o którym mowa w Artykule 22.1 oraz innym dzienniku ogólnopolskim, przed rozpoczęciem okresu wypowiedzenia.
3.
Przejęcie środków Funduszu przez Bank Powiernik. Z chwilą wygaśnięcia prawa Towarzystwa do zarządzania Funduszem, uprawnienia Towarzystwa przejmuje z mocy prawa Bank Powiernik na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Za zgodą Komisji Papierów Wartościowych termin ten może zostać przedłużony o dalsze 6 miesięcy. Bank Powiernik, z zastrzeżeniem postanowień punktu 4, jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdzielenia środków Funduszu między Uczestnikami Funduszu proporcjonalnie do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa. Po rozpoczęciu likwidacji Bank Powiernik nie może zbywać nowych Jednostek Uczestnictwa.
4.
Przekazanie zarządzania Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych. Bank Powiernik, a także Towarzystwo, w przypadku o którym mowa w punkcie 2 powyżej, może przekazać zarządzanie Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych za zezwoleniem i na warunkach określonych przez Komisję Papierów Wartościowych.
Artykuł  22

OBOWIĄZKI PUBLIKACYJNE

1.
Ogłoszenia. Regulamin i jego zmiany będą publikowane w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Gazeta Wyborcza". Wszelkie pozostałe ogłoszenia i informacje przewidziane w Regulaminie będą publikowane w dzienniku "Rzeczpospolita" albo - w razie zaprzestania wydawania dziennika "Rzeczpospolita" - w dzienniku "Gazeta Wyborcza". Zmiana wskazanego dziennika dokonana na podstawie zgody Komisji Papierów Wartościowych nie stanowi zmiany Regulaminu.
2.
Dostępność Regulaminu. Niezależnie od obowiązku publikacji Regulaminu, Towarzystwo zapewni możliwość zapoznania się z treścią Regulaminu w Punktach Obsługi Klienta. Egzemplarz Regulaminu zostanie bezpłatnie zaoferowany każdej osobie nabywającej Jednostki Uczestnictwa.
3.
Informacja o aktualnej Wartości Aktywów Netto Funduszu. Nie rzadziej niż raz w miesiącu Towarzystwo publikuje w dzienniku określonym w punkcie 1 informacje o aktualnej Wartości Aktywów Netto Funduszu, Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa i zmianie tych wartości w ciągu ostatniego miesiąca.
4.
Publikacja sprawozdań finansowych. Towarzystwo przygotowuje sprawozdania finansowe Funduszu nie rzadziej niż dwa razy w roku, chyba że przepisy prawa wymagają, aby sprawozdania finansowe były przygotowywane lub publikowane częściej. Sprawozdania będą zawierały dane umożliwiające inwestorom ocenę stanu Funduszu i jego wartości w okresie sprawozdawczym, zgodnie z wymogami Ustawy. Sprawozdanie finansowe i inne informacje o Funduszu będą publikowane zgodnie z przepisami Ustawy i zarządzeniami Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych.
5.
Lista Dystrybutorów i Punktów Obsługi Klienta. Jednocześnie z publikacją Regulaminu Towarzystwo ogłasza Listę Dystrybutorów i Punktów Obsługi Klienta.
6.
Badanie sprawozdań finansowych. Sprawozdania finansowe Funduszu będą poddawane badaniu przez biegłych rewidentów nie rzadziej niż raz w roku. Sprawozdanie wraz z opinią Banku Powiernika i biegłych rewidentów będzie publikowane w Monitorze Polskim B oraz w dzienniku określonym w punkcie 1 powyżej.
Artykuł  23

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1.
Rok obrotowy. Rokiem obrotowym Funduszu jest rok kalendarzowy.
2.
Prawo właściwe. Prawem właściwym dla umowy zawartej pomiędzy nabywcą Jednostek Uczestnictwa a Towarzystwem jest prawo polskie.
3.
Rozstrzyganie sporów. Sądem właściwym do rozstrzygania sporów wynikających z niniejszego Regulaminu lub wykonania albo niewykonania czy też nienależytego wykonania umowy pomiędzy Uczestnikiem Funduszu a Towarzystwem jest sąd właściwy dla miasta Warszawy.
4.
Obowiązywanie Regulaminu. Postanowienia niniejszego Regulaminu obowiązują wszystkich Uczestników Funduszu.
5.
Zastosowanie innych przepisów. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Regulaminie, mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Ustawy.
6.
Wejście w życie Regulaminu. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.
7.
Zmiany Regulaminu. Regulamin może być zmieniony uchwałą Walnego Zgromadzenia Towarzystwa pod warunkiem zatwierdzenia zmian przez Komisję Papierów Wartościowych. Zmiany do Regulaminu będą publikowane w sposób opisany w Artykule 22 powyżej i wchodzą w życie po opublikowaniu.