Udzielenie zezwolenia na lokowanie powierzonych pieniędzy w imieniu własnym i na wspólny rachunek uczestników funduszy powierniczych na zarządzanie funduszami powierniczymi oraz wyrażenie zgody na skład Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPW.1997.7.245

Akt indywidualny
Wersja od: 29 sierpnia 1997 r.

UCHWAŁA Nr 393
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
z dnia 17 lipca 1997 r.
w sprawie udzielenia zezwolenia na lokowanie powierzonych pieniędzy w imieniu własnym i na wspólny rachunek uczestników funduszy powierniczych i na zarządzanie funduszami powierniczymi oraz wyrażenia zgody na skład Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej

Na podstawie art. 96 § 1 i 3 oraz art. 94 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239, Nr 71, poz. 313 i Nr 121, poz. 591, z 1996 r. Nr 45, poz. 199, Nr 75, poz. 357, Nr 106, poz. 496 i Nr 149, poz. 703 oraz z 1997 r. Nr 30, poz. 164) uchwala się, co następuje:
§  1.
Udziela się SKARBIEC Towarzystwu Funduszy Powierniczych SA zezwolenia na lokowanie powierzonych pieniędzy w imieniu własnym i na wspólny rachunek uczestników: SKARBIEC-KASA Funduszu Powierniczego Rynku Pieniężnego, SKARBIEC-WAGA Funduszu Powierniczego Zrównoważonego, SKARBIEC-AKCJA Funduszu Powierniczego Akcji oraz na zarządzanie tymi Funduszami.
§  2.
Zatwierdza się statut SKARBIEC Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA, w brzmieniu określonym w załączniku Nr 1 do uchwały.
§  3.
Zatwierdza się regulamin SKARBIEC-KASA Funduszu Powierniczego Rynku Pieniężnego, w brzmieniu określonym w załączniku Nr 2 do uchwały.
§  4.
Zatwierdza się regulamin SKARBIEC-WAGA Funduszu Powierniczego Zrównoważonego, w brzmieniu określonym w załączniku Nr 3 do uchwały.
§  5.
Zatwierdza się regulamin SKARBIEC-AKCJA Funduszu Powierniczego Akcji, w brzmieniu określonym w załączniku Nr 4 do uchwały.
§  6.
Zatwierdza się wybór Banku CITIBANK (POLAND) SA, z siedzibą w Warszawie, jako banku powiernika dla SKARBIEC-KASA Funduszu Powierniczego Rynku Pieniężnego, SKARBIEC-WAGA Funduszu Powierniczego Zrównoważonego, SKARBIEC-AKCJA Funduszu Powierniczego Akcji.
§  7.
Wyraża się zgodę na następujący skład Rady Nadzorczej SKARBIEC Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA:
7.1.
Wojciech Kostrzewa
7.2.
Friedrich Pfeffer
7.3.
Hendrick H. Bölter
7.4.
Louise Campbell
7.5.
Alicja Kos-Gołaszewska
7.6.
Jarosław Kowalczuk
7.7.
Andrzej Wójcik.
§  8.
Wyraża się zgodę na następujący skład Komisji Rewizyjnej SKARBIEC Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA:
8.1.
Harald Elger
8.2.
Alicja Mieczkowska
8.3.
Markus F. Meyer
8.4.
Mathias Tura
8.5.
Jan Zieliński.
§  9.
Zobowiązuje się SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA do zastosowania, przed podjęciem działalności, poniżej określonych zasad postępowania w przypadku zaistnienia uzasadnionego podejrzenia pochodzenia środków pieniężnych klientów z przestępstwa lub mających związek z przestępstwem w oparciu o pisemne procedury operacji określonych w pkt. 9.1.1-9.1.3.
9.1.
Procedury, o których mowa w § 9 powinny opierać się w szczególności na następujących zasadach:
9.1.1.
SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA rejestruje każdą jednorazową wpłatę, ze szczególnym uwzględnieniem wpłat gotówkowych, lub polecenie przelewu powyżej 20.000 zł.
9.1.2.
SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA rejestruje osobno również mniejsze wpłaty, ze szczególnym uwzględnieniem wpłat gotówkowych, lub polecenia przelewu następujące po sobie w ciągu krótkiego czasu, przekraczające w sumie kwotę 20.000 zł.
9.1.3.
SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA dodatkowo rejestruje każdą wpłatę i polecenie przelewu, inne niż te, o których mowa w pkt. 9.1.1-9.1.2, które są dokonywane w okolicznościach świadczących, że mogą one mieć na celu lokowanie środków pieniężnych pochodzących z przestępstwa lub mających związek z przestępstwem.
9.1.4.
SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA ma obowiązek obserwacji Rejestrów Uczestników Funduszy, których właściciele dokonują operacji określonych w pkt. 9.1.1-9.1.3.
9.1.5.
SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA prowadzi rejestry uwzględniające:
-
tożsamość i adres osoby fizycznie dokonującej wpłaty lub składającej polecenie przelewu,
-
tożsamość i adres osoby, w imieniu której dokonywana jest transakcja,
-
tożsamość i adres beneficjenta,
-
numer rachunków bankowych związanych z transakcją o ile istnieją,
-
rodzaj operacji,
-
datę dokonania operacji,
-
kwotę operacji,
-
pochodzenie i przeznaczenie wpłaty lub przelewu,
-
dane osoby, która zarejestrowała powyższe dane.
9.1.6.
Powyższe dane gromadzi, przechowuje i poddaje analizie Inspektor Nadzoru SKARBIEC Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA.
9.2.
SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA jest zobowiązane do informowania Komisji Papierów Wartościowych o wdrożeniu procedury oraz przesłania jej do Komisji.
9.3.
SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA jest zobowiązane do informowania Komisji Papierów Wartościowych o każdym powiadomieniu organów ścigania o zaistnieniu uzasadnionego podejrzenia wskazującego, że środki pieniężne klienta pochodzą z przestępstwa lub mają z nim związek.
9.4.
Komisja Papierów Wartościowych przypomina o ciążącym na każdym, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa obowiązku, określonym w art. 256 kpk, informowania prokuratora lub Policji.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

STATUT SPÓŁKI AKCYJNEJ "SKARBIEC"

Art.  1

FIRMA

1.
Spółka prowadzić będzie działalność pod firmą SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna.
2.
Spółka może używać firmy w wersji skróconej SKARBIEC TFP SA.
Art.  2

SIEDZIBA

Siedzibą spółki jest miasto stołeczne Warszawa.

Art.  3

CZAS TRWANIA

Spółka jest zawiązana na czas nieokreślony.

Art.  4

OBSZAR DZIAŁANIA SPÓŁKI

Spółka działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą.

Art.  5

UDZIAŁ W INNYCH SPÓŁKACH

1.
Spółka może uczestniczyć w innych spółkach w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, o ile uczestnictwo takie nie powoduje stosunku dominacji po stronie spółki.
2.
Spółka może tworzyć oddziały i biura w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą.
Art.  6

PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI

Przedmiotem działalności spółki jest:

(a)
lokowanie powierzonych pieniędzy w imieniu własnym i na wspólny rachunek uczestników funduszy powierniczych,
(b)
zarządzanie jednym lub wieloma funduszami powierniczymi,
(c)
zbywanie i umarzanie jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych zarządzanych przez spółkę bezpośrednio lub za pośrednictwem przedsiębiorstw maklerskich, a za pośrednictwem innych podmiotów po uzyskaniu zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych, o ile podmioty te dają rękojmię należytej staranności.
Art.  7

KAPITAŁ AKCYJNY

1.
Kapitał akcyjny spółki wynosi 33.300.000 złotych (trzydzieści trzy miliony trzysta tysięcy) i dzieli się na 3 330 000 (trzy miliony trzysta trzydzieści tysięcy) akcji imiennych serii A o numerach od A 000 000 001 do A 003 330 000 o wartości nominalnej 10 (dziesięciu) złotych każda. Akcje zostaną pokryte wkładem pieniężnym. 50% wartości nominalnej akcji, to jest 16 650 000 (szesnaście milionów sześćset pięćdziesiąt tysięcy) złotych zostanie opłacone gotówką przed rejestracją spółki. Pozostałe 50%, to jest 16.650.000 (szesnaście milionów sześćset pięćdziesiąt tysięcy) złotych zostanie opłacone gotówką do dnia 15 grudnia 1997 r.
2.
Spółka emituje wyłącznie akcje imienne. Zamiana akcji imiennych na akcje na okaziciela jest niedopuszczalna.
3.
Akcje są zbywalne. Tryb i warunki zbywania akcji określone są w art. 17 niniejszego Statutu.
4.
Kapitał akcyjny spółki nie może być niższy od kwoty wymaganej przez polskie przepisy dotyczące spółek zarządzających funduszami powierniczymi.
5.
(a)
Akcje mogą być umarzane z czystego zysku spółki lub poprzez obniżenie kapitału akcyjnego spółki.
(b)
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w drodze uchwały określi tryb umarzania akcji. Wartość akcji przeznaczonych do umorzenia określona zostanie na podstawie ostatniego, poddanego badaniu przez biegłych rewidentów, bilansu spółki.
Art.  8

ZAŁOŻYCIELE

Założycielami spółki są:

(a)
Bank Rozwoju Eksportu SA z siedzibą przy Placu Bankowym 2 w Warszawie ("BRE SA") oraz
(b)
ADIG Allgemeine Deutsche Investment-Gesellschaft mit beschrankter Haftung Richard-Reitzner-Allee 2, 85540 Haar, Republika Federalna Niemiec ("ADIG-Investment").
Art.  9

PODWYŻSZENIE KAPITAŁU AKCYJNEGO

1.
W wypadku podwyższenia kapitału akcyjnego spółki, każdy akcjonariusz ma prawo pierwszeństwa w objęciu nowych akcji w stosunku do ilości posiadanych akcji.
2.
Podwyższenie kapitału akcyjnego musi być pokryte wkładami pieniężnymi.
Art.  10

WŁADZE SPÓŁKI

Władzami spółki są:

(a)
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy
(b)
Rada Nadzorcza
(c)
Komisja Rewizyjna oraz
(d)
Zarząd.
Art.  11

WALNE ZGROMADZENIE AKCJONARIUSZY

1.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
2.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy odbywa się w siedzibie spółki.
3.
Aby Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zostało uznane za ważne, muszą być na nim obecni lub reprezentowani akcjonariusze przedstawiający co najmniej 75% (siedemdziesiąt pięć procent) kapitału akcyjnego spółki.
4.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy powinno być zwołane nie później niż w ciągu pięciu miesięcy od zakończenia roku obrotowego spółki. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy jest zwoływane przez Zarząd.
5.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy może być zwołane przez Zarząd, Radę Nadzorczą Komisję Rewizyjną Akcjonariusza lub Akcjonariuszy przedstawiających co najmniej 10% (dziesięć procent) kapitału akcyjnego spółki zgodnie z postanowieniami art. 393, 394 i 395 Kodeksu handlowego.
6.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zwoływane będzie na drodze ogłoszenia w "Monitorze Sądowym i Gospodarczym", zgodnie z postanowieniami art. 396 Kodeksu handlowego.
7.
Uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy mogą być podejmowane bez formalnego zwołania Zgromadzenia, jeżeli na Zgromadzeniu jest obecny lub reprezentowany cały kapitał akcyjny spółki, a nikt z obecnych nie wniósł sprzeciwu ani co do odbycia Zgromadzenia, ani co do postawienia poszczególnych spraw na porządku obrad.
8.
Każda akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.
9.
Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy uchwały zapadają zwykłą większością głosów oddanych, chyba że postanowienia niniejszego Statutu lub przepisy prawa stanowią inaczej.
10.
Do kompetencji Walnego Zgromadzeniu Akcjonariuszy należeć będą, między innymi, następujące sprawy:
(a)
z uwzględnieniem przepisów ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, ustanowienie hipoteki, zastawu lub innych praw osób trzecich na majątku spółki;
(b)
jakiekolwiek zmiany w przedmiocie przedsiębiorstwa spółki, zakładając, że polskie prawo dopuszcza takie zmiany;
(c)
z uwzględnieniem przepisów ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, połączenie lub przejęcie spółki;
(d)
z zastrzeżeniem art. 12.5 i art. 13.3 niniejszego Statutu, powoływanie, ustalanie wysokości poborów i wynagrodzenia, warunków zatrudnienia i odwoływanie członków Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej;
(e)
z zastrzeżeniem art. 389 § 1 Kodeksu handlowego, nabycie, wydzierżawienie lub wybudowanie urządzeń służących do trwałego użytku, jeżeli związane z tym wydatki przekroczą, w każdym indywidualnym przypadku, sumę stanowiącą równowartość w złotych kwoty 400.000 USD (czterysta tysięcy dolarów amerykańskich);
(f)
nabycie, sprzedaż, przeniesienie prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, najem lub dzierżawa odnośnie jakiejkolwiek nieruchomości;
(g)
dokonywanie jakichkolwiek zmian w Statucie spółki;
(h)
zmiana jakichkolwiek praw z akcji tworzących kapitał akcyjny spółki;
(i)
emitowanie i przydzielanie dalszych akcji lub innych papierów wartościowych (lub przyznanie jakiegokolwiek prawa do obejmowania akcji lub wymiany jakichkolwiek papierów wartościowych na akcje spółki);
(j)
obniżenie kapitału akcyjnego spółki;
(k)
umorzenie, zakup lub nabycie w inny sposób akcji spółki w celu ich umorzenia;
(l)
podejmowanie uchwał w sprawie podziału zysku lub sposobu pokrycia strat;
(m)
podjęcie uchwały o rozwiązaniu spółki;
(n)
zatwierdzenie rocznych sprawozdań finansowych spółki oraz kwitowanie władz spółki z wykonania przez nie obowiązków;
(o)
połączenie spółki z inną spółką akcyjną lub też podział spółki, pod warunkiem że prawo pozwala na takie połączenie lub podział;
(p)
tworzenie i użycie kapitału zapasowego oraz tworzenie i likwidowanie innych kapitałów i funduszy;
(r)
jakiekolwiek zmiany dotyczące roku obrotowego spółki.
11.
Uchwały w sprawach określonych w ust. 10 powyżej, wymagają podjęcia większością głosów reprezentujących co najmniej 75% (siedemdziesiąt pięć procent) kapitału akcyjnego.
12.
W sprawach nie objętych porządkiem obrad nie można podejmować uchwał, chyba że na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy jest obecny lub reprezentowany cały kapitał akcyjny i nikt z obecnych nie wniósł sprzeciwu co do włączenia danej sprawy do porządku obrad.
13.
Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy przewodniczy Przewodniczący wybrany przez Zgromadzenie.
Art.  12

RADA NADZORCZA

1.
Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki.
2.
W umowach pomiędzy spółką a członkami Zarządu, spółka reprezentowana jest przez Prezesa lub Wiceprezesa Rady Nadzorczej.
3.
Rada Nadzorcza składa się z co najmniej pięciu i nie więcej niż siedmiu członków.
4.
Posiedzenia Rady Nadzorczej będą należycie zwoływane i odbywać się będą w terminach ustalanych przez Prezesa Rady Nadzorczej, nie rzadziej niż dwa razy do roku, w miejscu, w którym spółka prowadzi swoją podstawową działalność lub w innym miejscu, które każdorazowo zostanie wyznaczone przez Prezesa Rady Nadzorczej.
5.
Rada Nadzorcza powoływana jest przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (z wyjątkiem pierwszej Rady Nadzorczej, która zostaje powołana przez Założycieli na tych samych zasadach), w następujący sposób:
(a)
trzej członkowie Rady Nadzorczej powoływani są spośród kandydatów wskazanych przez BRE SA;
(b)
dwaj członkowie Rady Nadzorczej powoływani są spośród kandydatów wskazanych przez ADIG-Investment;
(c)
pozostali dwaj członkowie Rady Nadzorczej powoływani są uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy przyjętą większością głosów reprezentujących 75% (siedemdziesiąt pięć procent) kapitału akcyjnego.
6.
Kadencja członków Rady Nadzorczej trwa trzy lata, z wyjątkiem członków pierwszej Rady Nadzorczej, którzy powołani zostaną na okres jednego roku. Członkowie Rady Nadzorczej mogą by odwoływani przed upływem kadencji.
7.
Uchwały Rady Nadzorczej zapadać będą zwykłą większością głosów oddanych, chyba że niniejszy Statut lub przepisy prawa stanowią inaczej, w obecności co najmniej czterech członków Rady Nadzorczej.
8.
W nagłych wypadkach, we wszystkich sprawach należących do kompetencji Rady Nadzorczej, uchwała na piśmie, podpisana lub potwierdzona listem, telegramem, faksem, teleksem jest tak samo ważna jak uchwała podjęta na przepisowo zwołanym i odbytym posiedzeniu Rady Nadzorczej, pod warunkiem że wszyscy członkowie Rady Nadzorczej zostali należycie powiadomieni i otrzymali egzemplarz projektu uchwały przed podjęciem uchwały. Postanowienia ust. 7 powyżej stosuje się odpowiednio.
9.
Do kompetencji Rady Nadzorczej należeć będą, między innymi, następujące sprawy:
(a)
z uwzględnieniem postanowień ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, zatwierdzenie jakiegokolwiek porozumienia w sprawie utworzenia przez spółkę wspólnego przedsięwzięcia, utworzenia spółki, lub też zbycia całości lub prawie całości aktywów i przedsiębiorstwa spółki, lub też nabycia przez spółkę jakiejkolwiek części kapitału akcyjnego lub aktywów i przedsiębiorstwa innej spółki w sposób leżący poza zakresem zwykłych czynności spółki;
(b)
zatwierdzenie zbycia lub zastawienia lub innej formy przeniesienia praw własności do akcji spółki, zawarcia, po zawiązaniu spółki, jakiejkolwiek umowy dotyczącej prawa głosu związanego z akcjami spółki;
(c)
zatwierdzenie lub zatwierdzenie zmian, rocznego planu działalności spółki, jej budżetu lub zatwierdzenie lub zatwierdzenie zmian, jakiejkolwiek działalności nie ujętej w rocznym budżecie spółki;
(d)
z zastrzeżeniem art. 14.1, powoływanie oraz ustalanie wysokości wynagrodzenia i warunków zatrudnienia każdego członka Zarządu, a także zatwierdzanie zatrudnienia innych pracowników spółki, których roczne zarobki przekraczają równowartość w złotych kwoty 100.000 USD (sto tysięcy dolarów amerykańskich);
(e)
zatwierdzenie jakiegokolwiek zobowiązania zaciąganego przez spółkę poza zakresem zwykłych czynności spółki, które wiązałoby się z koniecznością poniesienia przez spółkę, w okresie dowolnych dwunastu miesięcy, wydatków w gotówce lub w innej formie, przekraczających łącznie równowartość w złotych kwoty 250.000 USD (dwieście pięćdziesiąt tysięcy dolarów amerykańskich);
(f)
wyznaczenie i zmiana biegłych rewidentów spółki;
(g)
w granicach dozwolonych przez prawo, zatwierdzenie ewentualnych zmian standardów rachunkowości stosowanych w spółce, banku spółki lub upoważnień bankowych;
(h)
zatwierdzenie nabycia, najmu, dzierżawy lub innej umowy dotyczącej materialnych i niematerialnych składników majątku spółki, z wyjątkiem nieruchomości, jeżeli zawarcie takiej umowy wiązałoby się z poniesieniem przez spółkę w każdym z takich przypadków wydatków przekraczających równowartość w złotych kwoty 400.000 USD (czterysta tysięcy dolarów amerykańskich);
(i)
zatwierdzenie dokonania, poza zakresem zwykłych czynności spółki w okresie dowolnych dwunastu miesięcy, jakiegokolwiek przeniesienia własności, sprzedaży lub zbycia dowolnego składnika majątkowego spółki lub powiązanej grupy spółki, o łącznej wartości księgowej netto równej lub przekraczającej równowartość w złotych kwoty 250.000 USD (dwieście pięćdziesiąt tysięcy dolarów amerykańskich), chyba że takie przeniesienie własności odbywa się według wartości rynkowej danego składnika;
(j)
zatwierdzenie utworzenia systemu świadczeń emerytalnych dla pracowników spółki lub zasilania systemu emerytalnego prowadzonego przez osoby trzecie, w celu zapewnienia świadczeń emerytalnych na rzecz pracowników spółki;
(k)
zatwierdzenie przyznania licencji lub zawarcia umów i porozumień licencyjnych w stosunku do jakiejkolwiek części firmy spółki lub odnośnie jakichkolwiek praw własności intelektualnej należących do spółki, z wyjątkiem jakichkolwiek praw lub licencji udzielanych BRE SA lub ADIG-Investment;
(l)
zatwierdzenie zgłoszenia, uznania, zrzeczenia się jakiegokolwiek roszczenia, ugody lub zgody dla celów podatkowych;
(m)
zatwierdzenie powołania jakiejkolwiek komisji Zarządu lub przekazanie jakichkolwiek uprawnień Zarządu na rzecz takiej komisji oraz
(n)
zatwierdzenie ustanowienia lub zmiany wysokości lub struktury premii, udziału w zyskach, prawa nabycia akcji lub innego systemu motywacyjnego dla członków Zarządu spółki.
10.
Z zastrzeżeniem art. 12.7, uchwały w sprawach określonych w ust. 9 powyżej są podejmowane pod warunkiem, iż co najmniej jeden z członków Rady Nadzorczej wybrany w trybie art. 12 pkt 5 lit. a Statutu przez BRE SA i jeden z członków Rady Nadzorczej wybrany w trybie art. 12 pkt 5 lit. b Statutu przez ADIG-Investment głosował za przyjęciem takiej uchwały.
Art.  13

KOMISJA REWIZYJNA

1.
Komisja Rewizyjna wykonuje obowiązki określone w art. 385 Kodeksu handlowego.
2.
Posiedzenia Komisji Rewizyjnej będą należycie zwoływane i odbywać się będą w terminach ustalanych przez Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, lecz nie rzadziej niż raz do roku, w miejscu, w którym spółka prowadzi swoją podstawową działalność lub w innym miejscu, które każdorazowo zostanie wyznaczone przez Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
3.
Komisja Rewizyjna powoływana jest przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (z wyjątkiem pierwszej Komisji Rewizyjnej, która została powołana przez Założycieli na tych samych zasadach), w następujący sposób:
(a)
dwaj członkowie Komisji Rewizyjnej powoływani będą spośród kandydatów wskazanych przez BRE SA, oraz
(b)
trzej członkowie Komisji Rewizyjnej powoływani będą spośród kandydatów wskazanych przez ADIG-Investment.
4.
Kadencja członków Komisji Rewizyjnej trwa trzy lata, z wyjątkiem członków pierwszej Komisji Rewizyjnej, którzy powołani zostaną na okres jednego roku. Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą być odwoływani przed upływem kadencji.
Art.  14

ZARZĄD

1.
Zarząd składa się z dwóch członków powoływanych i odwoływanych przez Radę Nadzorczą (z wyjątkiem pierwszego Zarządu, który został powołany na tych samych zasadach przez Założycieli), w następujący sposób:
(a)
jeden członek Zarządu powoływany będzie spośród kandydatów wskazanych przez BRE SA oraz
(b)
jeden członek Zarządu powoływany będzie spośród kandydatów wskazanych przez ADIG-Investment.
2.
Kadencja pierwszego Zarządu trwać będzie 2 lata, zaś kadencja każdego kolejnego Zarządu - 3 lata.
3.
Wynagrodzenie członków Zarządu określa uchwała Rady Nadzorczej.
Art.  15

POSIEDZENIA ZARZĄDU

1.
Posiedzenia Zarządu są zwoływane na drodze pisemnego zawiadomienia przesłanego z należytym wyprzedzeniem wszystkim członkom Zarządu.
2.
Zarząd podejmuje uchwały jednogłośnie.
3.
Posiedzenia Zarządu zwoływane są i odbywają się zgodnie z wewnętrznym regulaminem Zarządu zatwierdzanym przez Radę Nadzorczą.

4.

4.
Uchwała na piśmie, podpisana lub potwierdzona listem, telegramem, faksem, teleksem przez wszystkich członków Zarządu jest tak samo ważna jak uchwała podjęta na przepisowo zwołanym i odbytym posiedzeniu Zarządu. Uchwała taka może składać się z jednego lub większej ilości dokumentów, podpisanych przez jednego lub kilku członków Zarządu.
5.
Na wniosek któregokolwiek z członków, posiedzenie Zarządu odbywać się będzie w formie konferencji pomiędzy członkami, którzy są obecni w różnych miejscach, pod warunkiem że każdy członek Zarządu uczestniczący w konferencji:
(a)
słyszy każdego zabierającego głos uczestnika posiedzenia oraz
(b)
może jednocześnie porozumiewać się z pozostałymi uczestnikami posiedzenia bezpośrednio, telefonicznie, za pośrednictwem videofonu lub za pomocą innych środków porozumiewania się (lub kombinacji tych środków).
Art.  16

UPRAWNIENIA ZARZĄDU

1.
Do składania oświadczeń woli w imieniu spółki upoważnieni są dwaj członkowie Zarządu działający łącznie.
2.
Zarząd, w granicach określonych w Regulaminie Zarządu, może przyjmować, uchylać i zmieniać regulacje określające konkretne funkcje i uprawnienia członków Zarządu.
3.
Do kompetencji Zarządu należą wszelkie sprawy, które nie zostały w niniejszym Statucie lub też odnośnymi przepisami zastrzeżone do kompetencji Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, Rady Nadzorczej lub Komisji Rewizyjnej, w tym między innymi:
(a)
kierowanie organizacyjnymi, finansowymi i handlowymi aspektami działalności spółki;
(b)
reprezentowanie spółki;
(c)
przygotowywanie proponowanego porządku obrad Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, w tym propozycji dotyczących podziału zysku lub pokrycia strat;
(d)
przygotowanie rocznego budżetu i planu działalności spółki;
(e)
sporządzanie bilansu, rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z działalności spółki oraz przedstawianie wyżej wymienionych dokumentów do zaopiniowania przez Radę Nadzorczą i Komisję Rewizyjną oraz do zatwierdzenia przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
4.
Dla podjęcia czynności opisanych w art. 12.9 niniejszego Statutu, Zarząd powinien uzyskać uprzednią zgodę Rady Nadzorczej.
Art.  17

ZBYCIE AKCJI

1.
Akcjonariusze mogą zbywać, zastawiać lub w jakikolwiek inny sposób przenosić prawa z posiadanych akcji spółki lub zawierać jakiekolwiek umowy dotyczące praw z akcji spółki (w tym prawa głosu) wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody Rady Nadzorczej.
2.
Jeżeli akcjonariusz pragnie otrzymać zgodę Rady Nadzorczej na dokonanie transakcji opisanej w ustępie 1 powyżej, powinien wystosować do Prezesa Rady Nadzorczej (na adres siedziby spółki) pisemne powiadomienie przedstawiające szczegóły proponowanej transakcji oraz drugą z jej stron.
3.
Przewodniczący Rady Nadzorczej, w ciągu 14 dni od otrzymania powiadomienia, o którym mowa w ustępie 2 powyżej, zwoła posiedzenie Rady Nadzorczej w celu podjęcia uchwały w tej sprawie. Przewodniczący Rady Nadzorczej powiadomi akcjonariusza na piśmie o decyzji Rady w terminie 7 dni od posiedzenia Rady.
4.
W razie niewyrażenia przez Radę Nadzorczą zgody na proponowaną transakcję, Rada Nadzorcza obowiązana jest w ciągu 30 dni od daty wydania decyzji odmownej do wskazania innego nabywcy oraz określenia wysokości i trybu zapłaty ceny.
Art.  18

ROK OBROTOWY

Rokiem obrotowym spółki jest rok kalendarzowy. Jeżeli spółka rozpocznie działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego, to wówczas może połączyć księgi rachunkowe i sprawozdania finansowe za ten okres z księgami rachunkowymi i sprawozdaniami finansowymi za rok następny.

Art.  19

RACHUNKOWOŚĆ

1.
Bilans roczny spółki sporządzany jest według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku.
2.
Zarząd sporządza:
(a)
bilans na ostatni dzień kończący każdy rok obrotowy spółki;
(b)
rachunek zysków i strat za każdy rok obrotowy;
(c)
szczegółowe pisemne sprawozdanie z działalności spółki za każdy rok obrotowy;
(d)
propozycję podziału zysku spółki i pokrycia strat;
(e)
roczny budżet spółki oraz
(f)
inne sprawozdania wymienione w ustawie o rachunkowości i innych odnośnych przepisach.
3.
Dokumenty wymienione w niniejszym artykule zostaną przygotowane w polskiej i angielskiej wersji językowej zgodnie z zasadami rachunkowości przyjętymi w Polsce. Ponadto, spółka może sporządzić dodatkowy zestaw dokumentów wymienionych w niniejszym artykule, zgodnych ze standardami rachunkowości przyjętymi w Niemczech.
4.
Zarząd sporządza dokumenty wymienione w ust. 2 lit. (a)-(d) w ciągu trzech miesięcy po zakończeniu danego roku obrotowego (roczny budżet do końca listopada poprzedniego roku), a sprawozdania wymienione w punkcie ust. 2 lit. (f) - w sposób i w terminie określonym przez prawo.
Art.  20

DYWIDENDA

1.
O podziale zysku (jak również o wyłączeniu czystego zysku od podziału) decyduje uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy podjęta w oparciu o propozycje Zarządu.
2.
Jeżeli na drodze przyjętej jednogłośnie uchwały Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy nie postanowi inaczej, akcjonariusze mają prawo do czystego zysku przeznaczonego uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy do podziału, proporcjonalnie do ilości posiadanych akcji. Nie podzielony czysty zysk może być przeznaczony na cele określone w uchwale Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.
3.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w drodze uchwały może zadecydować o:
(a)
niedokonywaniu podziału czystego zysku na rzecz akcjonariuszy w danym roku obrotowym;
(b)
przeniesieniu nie podzielonego zysku na fundusz zapasowy lub inne fundusze stworzone przez spółkę.
Art.  21

KAPITAŁ ZAPASOWY

W celu pokrycia strat bilansowych zostanie utworzony kapitał zapasowy, na który przeznaczane będzie 8% czystego zysku rocznego do czasu, kiedy wartość kapitału zapasowego osiągnie co najmniej wysokość jednej trzeciej wartości kapitału akcyjnego spółki.

Art.  22

PODWYŻSZENIE KAPITAŁU AKCYJNEGO

Kapitał akcyjny spółki może być także podwyższony w drodze przeniesienia funduszy z kapitału zapasowego do kapitału akcyjnego spółki.

Art.  23

WYNAGRODZENIE SPÓŁKI ORAZ ZWROT KOSZTÓW I WYDATKÓW

1.
Za zarządzanie funduszem powierniczym spółka otrzymywać będzie wynagrodzenie w wysokości do 3% (trzech procent) w skali roku wartości aktywów netto funduszu w danym dniu wyceny, naliczane w każdym dniu wyceny i wypłacane ze środków funduszu ostatniego dnia miesiąca.
2.
Spółka może pokrywać koszty działania funduszu z jego aktywów, w tym: opłaty dla Banku Powiernika za przechowywanie aktywów funduszu i inne funkcje, koszty prowizji maklerskich, koszty doradztwa prawnego, koszty usług agenta transferowego, opłaty dla biegłych rewidentów za sprawdzenie i weryfikację sprawozdań finansowych funduszu, koszty dystrybucji, koszty publikacji sprawozdań finansowych, podatki i inne płatności.
3.
Z wyjątkiem:
(a)
prowizji maklerskich;
(b)
podatków;
(c)
innych płatności pobieranych przez władze państwowe w związku z działalnością funduszu, nabywaniem i zbywaniem papierów wartościowych; wynagrodzenie i koszty określone w ust. 1 i ust. 2 powyżej, nie mogą przekroczyć 4% (czterech procent) w skali roku wartości aktywów netto funduszu w danym dniu wyceny naliczane w sposób określony w ustępie 1.
4.
Spółka może pobierać opłaty manipulacyjne przy zakupie jednostek uczestnictwa w funduszu do maksymalnej wysokości określonej w regulaminie funduszu.
Art.  24

ROZWIĄZANIE SPÓŁKI

1.
Spółka może zostać rozwiązana na drodze uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy lub w wypadkach przewidzianych w Kodeksie handlowym.
2.
Rozwiązanie spółki następuje po zakończeniu postępowania likwidacyjnego.
Art.  25

JĘZYK STATUTU

Niniejszy Statut został sporządzony w języku polskim. Strony otrzymują tłumaczenie przysięgłe w języku angielskim i w wypadku wprowadzenia jakichkolwiek zmian do Statutu, stronom doręczone zostanie tłumaczenie przysięgłe wprowadzonych zmian.

Art.  26

JĘZYK KOMUNIKACJI

Z zastrzeżeniem wymogów polskiego prawa, wszelka korespondencja i komunikacja w spółce, włączając w to Zarząd, Radę Nadzorczą i Komisję Rewizyjną odbywać się będzie w językach polskim i angielskim, chyba że jednogłośną uchwałą Zarządu zostanie postanowione inaczej. To samo dotyczy decyzji innych władz i komisji spółki.

Art.  27

RÓŻNE

W sprawach nie uregulowanych niniejszym Statutem stosuje się przepisy Kodeksu handlowego, ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych oraz uchwały władz spółki i inne obowiązujące akty prawne.

Art.  28

KOSZTY

Koszty poniesione przy zawiązywaniu spółki i związane z uzyskaniem zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych oraz koszty rejestracji spółki w sądzie rejestrowym, poniesione zostaną przez Założycieli w stosunku do ilości posiadanych przez nich akcji.

Po dokonaniu rejestracji spółki, koszty ponoszone będą przez spółkę.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

REGULAMIN FUNDUSZU POWIERNICZEGO RYNKU PIENIĘŻNEGO "SKARBIEC-KASA"

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

Art.  1

FUNDUSZ

1.
SKARBIEC-KASA Fundusz Powierniczy Rynku Pieniężnego jest funduszem powierniczym w rozumieniu ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239 z późn. zm) utworzonym za zezwoleniem Komisji Papierów Wartościowych.
2.
SKARBIEC-KASA Fundusz Powierniczy Rynku Pieniężnego jest zarządzany przez SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, Plac Bankowy 2.
Art.  2

REGULAMIN

1.
Regulamin SKARBIEC-KASA Funduszu Powierniczego Rynku Pieniężnego określa cele i zasady funkcjonowania Funduszu, prawa i obowiązki Uczestników Funduszu oraz prawa i obowiązki SKARBIEC Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA w Warszawie.
2.
Regulamin SKARBIEC-KASA Funduszu Powierniczego Rynku Pieniężnego został uchwalony przez założycieli SKARBIEC Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA w Warszawie, a następnie zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych.
Art.  3

DEFINICJE I SKRÓTY

W Regulaminie SKARBIEC-KASA Funduszu Powierniczego Rynku Pieniężnego użyto następujących definicji i określeń skrótowych:

Fundusz - SKARBIEC-KASA Fundusz Powierniczy Rynku Pieniężnego.

Uczestnik Funduszu - osoba, która powierzyła środki pieniężne nabywając przynajmniej część Jednostki Uczestnictwa Funduszu.

Towarzystwo - SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna w Warszawie.

Bank Powiernik - CITIBANK (POLAND) SA w Warszawie przechowujący aktywa Funduszu.

Agent Transferowy - Creditanstalt Financial Advisers SA w Warszawie wykonujący polecenia Towarzystwa, prowadzący rejestry Uczestników, sporządzający Świadectwa Uczestnictwa i podejmujący inne czynności zgodnie z poleceniami Towarzystwa.

Dystrybutor - podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie lub inny podmiot posiadający zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych na zbywanie i umarzanie jednostek uczestnictwa oraz umocowany do występowania i składania oświadczeń woli w imieniu Towarzystwa w związku ze zbywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa; ilekroć w Regulaminie mowa jest o dokonywaniu przez Uczestnika czynności wobec Dystrybutora, rozumie się przez to również czynności dokonywane bezpośrednio wobec Towarzystwa.

Regulamin - regulamin SKARBIEC-KASA Funduszu Powierniczego Rynku Pieniężnego.

Dzień Wyceny - dzień obliczania wartości aktywów netto Funduszu oraz wartości aktywów netto Funduszu na Jednostkę, dniem tym jest dzień sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Rejestr Uczestników - elektroniczna ewidencja danych Uczestnika Funduszu, przysługujących mu Jednostek Uczestnictwa oraz statusu zleceń.

Rynek Pieniężny - rynek dłużnych papierów wartościowych, których termin wykupu od momentu nabycia przez Fundusz jest nie dłuższy niż dwanaście miesięcy lub których oprocentowanie jest zmienne oraz ustalane nie rzadziej niż raz na dwanaście miesięcy.

Wartość Aktywów Netto Funduszu - wartość wszystkich aktywów Funduszu w Dniu Wyceny pomniejszona o zobowiązania Funduszu.

Wartość Aktywów Netto na Jednostkę - Wartość Netto Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny podzielona przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.

Plan Systematycznego Oszczędzania - utworzony przez Towarzystwo plan dla Uczestników deklarujących systematycznie nabywanie Jednostek Uczestnictwa na zasadach określonych przez Towarzystwo i podanych do publicznej wiadomości.

Rozdział  II

Cel i zasady funkcjonowania Funduszu

Art.  4

PRZEZNACZENIE FUNDUSZU

1.
Fundusz służy do zbiorowego lokowania środków pieniężnych Uczestników Funduszu w papierach wartościowych.
2.
Fundusz nie posiada osobowości prawnej.
3.
Towarzystwo lokuje środki pieniężne w imieniu własnym i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu.
Art.  5

CEL FUNDUSZU

1.
Celem Funduszu jest stabilny długoterminowy wzrost Wartości Aktywów Netto Funduszu poprzez inwestowanie powierzonych przez uczestników Funduszu środków pieniężnych na Rynku Pieniężnym w dłużne papiery wartościowe z zachowaniem zasady minimalizacji ryzyka.
2.
Środki pieniężne inwestowane są w dłużne papiery wartościowe zapewniające konkurencyjne oprocentowanie, ryzyko takich inwestycji ograniczane jest poprzez wybór emitentów o największej wiarygodności.
Art.  6

ZASADY ALOKACJI ŚRODKÓW

1.
Środki pieniężne stanowiące majątek Funduszu są inwestowane z zachowaniem następujących zasad:

1.1. Co najmniej 90% wartości środków Funduszu powinno być lokowane w dłużnych papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.

1.2. Do 10% wartości środków Funduszu może być lokowane w innych dłużnych papierach wartościowych, pod warunkiem możliwości ustalenia ich ceny z częstotliwością nie mniejszą niż jest to konieczne do obliczania Wartości Aktywów Netto Funduszu.

1.3. Nie więcej niż 5% wartości środków Funduszu może być lokowane w dłużnych papierach wartościowych jednego emitenta.

1.4. W przypadku gdy środki Funduszu są lokowane w różnego rodzaju dłużnych papierach wartościowych tego samego emitenta, łączna wartość papierów wartościowych tego emitenta nie może przekraczać 10% wartości środków Funduszu.

1.5. Ograniczenia, o których mowa w pkt. 1.3 oraz 1.4 nie dotyczą dłużnych papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.

2.
Środki pieniężne stanowiące majątek Funduszu mogą być lokowane w depozytach bankowych pod warunkiem dokonania lokaty w bankach o dobrej kondycji finansowej, w tym Banku Powierniku, o ile Towarzystwo uzyska pozytywną opinię Banku Powiernika.
Art.  7

ŚRODKI PŁYNNE

Przeciętny stan środków płynnych stanowiących majątek Funduszu w ciągu miesiąca nie może stanowić mniej niż 10% wartości środków Funduszu.

Art.  8

OGRANICZENIA INWESTYCYJNE

1.
Środki Funduszu nie mogą być przeznaczane na nabycie:

1.1. papierów wartościowych emitowanych przez Towarzystwo,

1.2. papierów wartościowych emitowanych przez założycieli i akcjonariuszy Towarzystwa oraz przez podmioty pozostające z nimi w stosunku dominacji lub zależności,

1.3. papierów wartościowych emitowanych przez Bank Powiernik lub podmiot pozostający z nim w stosunku dominacji lub zależności,

1.4. papierów wartościowych od członka Zarządu, Rady Nadzorczej lub Komisji Rewizyjnej Towarzystwa.

2.
Aktywa Funduszu nie mogą być inwestowane w jednostki uczestnictwa innych funduszy powierniczych lub funduszy inwestycyjnych typu otwartego.
3.
Towarzystwo w ramach zarządzania majątkiem Funduszu nie może zbywać pożyczonych papierów wartościowych.

Rozdział  III

Uczestnicy Funduszu

Art.  9

UCZESTNICY

1.
Uprawnionymi do nabywania Jednostek Uczestnictwa są:

1.1. osoby fizyczne,

1.2. osoby prawne,

1.3. jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

2.
Osoby zagraniczne są uprawnione do nabywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa z zachowaniem przepisów Prawa dewizowego.
Art.  10

OSOBY FIZYCZNE

Czynności związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa mogą być wykonywane:

1.
w wypadku osoby fizycznej mającej pełną zdolność do czynności prawnych - osobiście,
2.
w wypadku osoby fizycznej mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych - wyłącznie za zgodą jej przedstawiciela ustawowego w zakresie czynności zwykłego zarządu, a w zakresie przekraczającym te czynności - na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego,
3.
w wypadku osoby fizycznej nie mającej zdolności do czynności prawnych - wyłącznie przez jej przedstawiciela ustawowego w zakresie czynności zwykłego zarządu, a w zakresie przekraczającym te czynności - na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego.
Art.  11

OSOBY PRAWNE

1.
Osoba działająca w imieniu osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej zobowiązana jest do pozostawienia w jednostce Dystrybutora dokumentów potwierdzających umocowanie.
2.
Poświadczone przez Dystrybutora kopie dokumentów, o których mowa w ust. 1 przechowywane są przez Agenta Transferowego.
Art.  12

CZYNNOŚCI MAŁŻONKÓW

Osoby pozostające w związku małżeńskim mogą nabywać Jednostki Uczestnictwa na swój wspólny rachunek na podstawie umowy zawartej z Towarzystwem zgodnie z zasadami określonymi w art. 13.

Art.  13

OŚWIADCZENIA MAŁŻONKÓW

1.
Małżonkowie działający łącznie, nabywający Jednostki Uczestnictwa na swój wspólny rachunek, składają oświadczenia zawarte w umowie zawartej z Towarzystwem stwierdzające:

1.1. pozostawanie małżonków we wspólności majątkowej w zakresie umożliwiającym nabywanie i umarzanie Jednostek Uczestnictwa,

1.2. wyrażenie zgody na wykonywanie przez każdego z małżonków na wspólny rachunek małżonków wszystkich uprawnień związanych z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa, włączywszy umorzenie wszystkich nabytych Jednostek Uczestnictwa, ustanowienia blokady Rejestru i jego zamknięcia, a także na podejmowanie wszelkich należnych małżonkom środków pieniężnych,

1.3. wyrażenie zgody na realizację zleceń zgodnie z kolejnością ich składania przez każdego z małżonków, chyba że drugi z nich wyrazi sprzeciw najpóźniej w chwili składania zlecenia; w takim wypadku Dystrybutor zastosuje się wyłącznie do zgodnego oświadczenia woli małżonków,

1.4. wskazanie wspólnego adresu małżonków, na który przesyłane będą Świadectwa Uczestnictwa.

2.
Odwołanie oświadczeń wymienionych w ust. 1 możliwe jest jedynie przez złożenie oświadczenia przez małżonków działających łącznie lub na podstawie prawomocnego orzeczenia właściwego sądu. Oświadczenia stwierdzające podział majątku wspólnego małżonków oraz sposób podziału środków należnych małżonkom będą przyjęte wyłącznie od małżonków działających łącznie lub na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.
Art.  14

ODPOWIEDZIALNOŚĆ TOWARZYSTWA

Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za działania wynikające z zastosowania się do dyspozycji małżonków i złożonych przez nich oświadczeń zgodnie z artykułami poprzedzającymi.

Art.  15

CZYNNOŚCI NA RZECZ KILKU OSÓB

1.
W przypadku gdy jednostki uczestnictwa są przedmiotem współwłasności łącznej, rejestr może być otwarty dla nie więcej niż czterech osób na podstawie zgodnych oświadczeń woli wszystkich osób.
2.
Umorzenie i konwersja jednostek, zamknięcia rejestru oraz wypłata środków dokonywane są na podstawie zgodnych oświadczeń woli wszystkich osób, o których mowa w ust. 1 lub na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.
Art.  16

PEŁNOMOCNICY

1.
Czynności związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa mogą być wykonywane osobiście przez Uczestnika Funduszu lub przez pełnomocnika.
2.
Pełnomocnikiem może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych lub osoba prawna.
3.
Uczestnik może posiadać nie więcej niż dwóch pełnomocników.
Art.  17

PEŁNOMOCNICTWO

1.
Pełnomocnictwo może być udzielone oraz odwołane w formie pisemnej w obecności pracownika Dystrybutora lub z podpisem poświadczonym notarialnie. Pełnomocnictwo może być odwołane w innej formie niż zostało udzielone.
2.
Udzielenie i odwołanie pełnomocnictwa jest skuteczne w stosunku do Towarzystwa z chwilą otrzymania przez Agenta Transferowego odpowiedniej dyspozycji, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od złożenia dokumentu pełnomocnictwa u Dystrybutora, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
3.
Udzielenie pełnomocnictwa do działania na wspólny rachunek małżonków lub na wspólny rachunek kilku osób może być dokonane wyłącznie przez zgodne i jednoczesne oświadczenie małżonków lub wszystkich tych osób; do odwołania pełnomocnictwa dochodzi przez oświadczenie co najmniej jednej z tych osób.
4.
Pełnomocnictwo udzielane i odwoływane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej winno być poświadczone przez polską placówkę dyplomatyczną lub podmiot umocowany do tego przez Towarzystwo.
5.
Pełnomocnictwo w języku obcym winno być zaopatrzone w tłumaczenie dokonane przez tłumacza przysięgłego, z wyjątkiem pełnomocnictw poświadczonych przez podmiot umocowany do tego przez Towarzystwo.
6.
Pełnomocnik obowiązany jest do pozostawienia w jednostce Dystrybutora dokumentów pełnomocnictwa.
Art.  18

RODZAJE PEŁNOMOCNICTW

1.
Pełnomocnictwo bez ograniczeń upoważnia pełnomocnika do dokonywania wszelkich czynności w takim samym zakresie, jak mocodawca.
2.
Pełnomocnictwo ograniczone upoważnia do czynności wskazanych w jego treści.
3.
Nie są przyjmowane pełnomocnictwa umocowujące pełnomocnika do udzielania dalszych pełnomocnictw.
Art.  19

SPRZECZNE ZLECENIA

1.
W przypadku otrzymania przez Agenta Transferowego sprzecznych zleceń, są one realizowane w następujący sposób: blokada rejestru Uczestnika i odwołanie pełnomocnictwa jest wykonywane w pierwszej kolejności.
2.
Pozostałe zlecenia wykonywane są w następującym porządku: nabycie, konwersja, umorzenie.

Rozdział  IV

Jednostka Uczestnictwa

Art.  20

JEDNOSTKA UCZESTNICTWA

1.
Jednostka Uczestnictwa stanowi tytuł Uczestnika Funduszu do udziału w Aktywach Netto Funduszu.
2.
Jednostka Uczestnictwa nie podlega oprocentowaniu.
3.
Jednostka Uczestnictwa po zbyciu przez Towarzystwo nie może być przedmiotem obrotu.
4.
Jednostka Uczestnictwa podlega dziedziczeniu.
Art.  21

ZBYWANIE I UMARZANIE

1.
Towarzystwo jest zobowiązane zbywać Jednostki Uczestnictwa bez ograniczeń.
2.
Umorzenie Jednostek Uczestnictwa dokonywane jest każdego Dnia Wyceny.
3.
Z dniem umorzenia Jednostek Uczestnictwa powstaje roszczenie Uczestnika o wypłatę środków pieniężnych.
Art.  22

WYSOKOŚĆ WPŁAT

1.
Pierwsza wpłata środków pieniężnych przez Uczestnika Funduszu powinna wynosić nie mniej niż 100 złotych, każda następna wpłata Uczestnika Funduszu nie mniej niż 50 złotych. Towarzystwo może określić niższe minimalne wpłaty.
2.
Zasady wskazane w ust. 1 obowiązują również w wypadku ponownego nabycia Jednostek Uczestnictwa po uprzednim umorzeniu wszystkich Jednostek i pozostawieniu otwartego Rejestru Uczestnika.
Art.  23

ŚWIADECTWO UCZESTNICTWA

1.
Towarzystwo wydaje Uczestnikowi Funduszu Świadectwo Uczestnictwa, które jest sporządzane przez Agenta Transferowego; Świadectwa Uczestnictwa mogą mieć formę wydruku komputerowego.
2.
Świadectwo Uczestnictwa stwierdza dane dokumentujące udział Uczestnika w Funduszu, a w szczególności:

2.1. datę wydania Świadectwa,

2.2. nazwę Funduszu,

2.3. dane osobowe Uczestnika Funduszu,

2.4. numer Rejestru Uczestnika,

2.5. ilość i wartość nabytych Jednostek Uczestnictwa.

3.
Uczestnik Funduszu otrzymuje Świadectwo Uczestnictwa również w wypadku umorzenia Jednostek Uczestnictwa.
Art.  24

PRZESŁANIE ŚWIADECTWA UCZESTNICTWA

1.
Świadectwo Uczestnictwa jest wysyłane przez Agenta Transferowego niezwłocznie po dniu nabycia Jednostek Uczestnictwa na adres wskazany przez Uczestnika.
2.
Po otrzymaniu Świadectwa Uczestnictwa, w interesie uczestnika leży sprawdzenie prawidłowości danych zawartych w Świadectwie Uczestnictwa oraz niezwłoczne poinformowanie Towarzystwa za pośrednictwem Dystrybutora lub Agenta Transferowego o wszelkich stwierdzonych nieprawidłowościach.
Art.  25

REJESTR UCZESTNIKÓW

1.
Towarzystwo zbywając Uczestnikowi Funduszu po raz pierwszy przynajmniej część Jednostki Uczestnictwa nadaje Uczestnikowi Funduszu numer Rejestru.
2.
Rejestr Małżonków lub Rejestr Wspólny Uczestników prowadzony jest wyłącznie dla Uczestników Funduszu, o których mowa w art. 13 i art. 15.
3.
Uczestnik lub Uczestnicy Funduszu zachowują numer identyfikacyjny w Rejestrze Uczestników również po umorzeniu wszystkich Jednostek Uczestnictwa, chyba że złoży on dyspozycję zamknięcia Rejestru.
Art.  26

BLOKADA REJESTRU

1.
Towarzystwo może dokonać blokady Rejestru Uczestnika na żądanie Uczestnika, polegającej na uniemożliwieniu wykonywania zleceń dotyczących środków pozostających w Rejestrze.
2.
Blokada Rejestru powstaje i ustaje z chwilą otrzymania przez Agenta Transferowego odpowiedniej dyspozycji lub z upływem terminu określonego przez Uczestnika Funduszu, nie wpływa jednak na wykonanie zleceń umorzenia i konwersji Jednostek Uczestnictwa otrzymanych przed dniem otrzymania przez Agenta Transferowego oświadczenia o blokadzie Rejestru.
3.
Od dnia złożenia dyspozycji blokady Rejestru lub zniesienia takiej blokady do dnia ustanowienia lub zniesienia blokady nie może upłynąć więcej niż 5 Dni Wyceny, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
Art.  27

DZIEDZICZENIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Z chwilą otrzymania przez Agenta Transferowego informacji o śmierci Uczestnika, nie mogą być wykonywane jakiekolwiek dyspozycje dotyczące Jednostek Uczestnictwa przysługujących zmarłemu Uczestnikowi.
2.
Zmiany w Rejestrze Uczestników polegające na zamknięciu Rejestru zmarłego Uczestnika i otwarciu Rejestrów na rzecz jego spadkobierców dokonywane są wyłącznie na podstawie zgodnego i jednoczesnego oświadczenia woli wszystkich spadkobierców przedstawiających prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające nabycie spadku przez osoby przedstawiające to orzeczenie lub na podstawie prawomocnego postanowienia sądu stwierdzającego dział spadku.

Rozdział  V

Nabywanie i umarzanie Jednostek Uczestnictwa

Art.  28

UMOWA

1.
Nabycie Jednostek Uczestnictwa następuje w wyniku zawarcia umowy pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem powierzającym środki pieniężne, która obowiązuje od dnia nabycia przynajmniej części Jednostki Uczestnictwa do dnia zamknięcia Rejestru.
2.
W celu nabycia Jednostek Uczestnictwa Uczestnik Funduszu składa zlecenie nabycia oraz wpłaca środki pieniężne.
Art.  29

TRYB ZBYWANIA I UMARZANIA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Towarzystwo zbywa i umarza Jednostki Uczestnictwa bezpośrednio przez swoje jednostki organizacyjne lub za pośrednictwem upoważnionych Dystrybutorów.
2.
Uczestnik, na rzecz którego otwarto już Rejestr może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez przesłanie środków pieniężnych bezpośrednio na rachunek prowadzony na imię Towarzystwa na rzecz funduszu w Banku Powierniku korzystając wyłącznie z formularzy sporządzonych przez Towarzystwo zawierających poza kwotą środków pieniężnych następujące informacje: nazwa Funduszu, imię i nazwisko Uczestnika, numer Rejestru, nazwa Towarzystwa i rachunku wskazanego przez Towarzystwo w Banku Powierniku oraz dane osoby przekazującej środki pieniężne.
Art.  30

SKŁADANIE ZLECEŃ

1.
Uczestnik Funduszu może zawrzeć z Towarzystwem umowę o składanie u Dystrybutora wskazanego przez Towarzystwo zleceń za pomocą telefonu lub telefaksu.
2.
Przedmiotem umowy o składanie zleceń, o której mowa w ust. 1 może być składanie zleceń umorzenia Jednostek Uczestnictwa, konwersji Jednostek pomiędzy funduszami zarządzanymi przez Towarzystwo, odwołania pełnomocnictwa oraz ustanowienia i zniesienia blokady Rejestru.
3.
Zlecenia Uczestnika Funduszu lub ustanowionego przez niego pełnomocnika przyjmowane są przez wyznaczonych pracowników Dystrybutorów.
4.
W przypadku składania zleceń telefonicznych, Uczestnik jest uprzedzany, iż składanie zlecenia będzie nagrywane przez Dystrybutora; składanie zlecenia przebiega poprzez odpowiadanie na pytania Dystrybutora.
5.
Przyjmowane są tylko takie zlecenia, składane za pośrednictwem telefaksu, które zostały:

5.1. przesłane na ustalonych przez Towarzystwo formularzach,

5.2. wypełnione w sposób prawidłowy, czytelny i nie wywołujący jakichkolwiek wątpliwości co do ich treści lub autentyczności,

5.3. podpisane przez Uczestnika Funduszu lub jego pełnomocnika.

6.
Dokumentacja dyspozycji składanych przez Uczestników Funduszu za pośrednictwem telefonu lub telefaksu jest utrwalana i przechowywana dla celów dowodowych przez okres 5 lat.
Art.  31

IDENTYFIKACJA ZLECENIODAWCY

1.
Szczegółowy sposób identyfikacji Uczestnika Funduszu składającego zlecenia zgodnie z art. 30 Regulaminu, w szczególności nadanie hasła, jest określony w umowie o składanie zleceń telefonicznych lub telefaksowych. Sposób identyfikacji pozostaje znany tylko Uczestnikowi Funduszu oraz upełnomocnionym pracownikom Dystrybutora.
2.
W przypadku utraty hasła lub dokumentów tożsamości Uczestnik Funduszu może dokonać blokady Rejestru do czasu otrzymania nowego hasła lub nowego dokumentu tożsamości.
Art.  32

PRZYJĘCIE ZLECENIA

1.
Towarzystwo lub Dystrybutor ma prawo odmówić przyjęcia dyspozycji telefonicznej lub telefaksowej w przypadku nieprawidłowego działania odpowiedniego urządzenia, za pomocą którego przekazywane są dane.
2.
W przypadku awarii urządzenia przekazującego dane, Uczestnik może złożyć zlecenie osobiście.
Art.  33

DZIEŃ NABYCIA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Osoba powierzająca środki pieniężne nabywa Jednostki Uczestnictwa w Dniu Wyceny, w którym Agent Transferowy otrzyma zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa oraz informację od Banku Powiernika o otrzymaniu przez niego środków pieniężnych na nabycie Jednostek Uczestnictwa.
2.
W przypadku gdy warunki określone w ust. 1 nie zostaną spełnione w Dniu Wyceny przed godziną 13.00, nabywca Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki Uczestnictwa w Dniu Wyceny najbliższym po tym Dniu Wyceny.
3.
Od dnia powierzenia Dystrybutorowi lub Towarzystwu środków pieniężnych, do dnia, w którym następuje nabycie przez Uczestnika Jednostek Uczestnictwa nie może upłynąć więcej niż 5 Dni Wyceny, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
Art.  34

CENA W OFERCIE PUBLICZNEJ

Cena nabycia Jednostki Uczestnictwa zwana "Ceną w Ofercie Publicznej" jest obliczona według następującego wzoru:

gdzie:

P = cena w Ofercie Publicznej

WANJ = Wartość Aktywów Netto na Jednostkę

x = opłata manipulacyjna, o której mowa w art. 36.

Art.  35

LICZBA NABYWANYCH JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

W celu obliczenia liczby Jednostek Uczestnictwa nabytych przez Uczestnika Funduszu, Towarzystwo pomniejsza kwotę wpłaconych środków pieniężnych o kwotę należnej opłaty manipulacyjnej (w wysokości wskazanej według postanowień art. 36) i uzyskaną w ten sposób różnicę dzieli przez Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę obliczoną w Dniu Wyceny, w którym następuje nabycie Jednostek Uczestnictwa.

Art.  36

OPŁATA MANIPULACYJNA

1.
Towarzystwo pobiera opłatę manipulacyjną przy zbywaniu Jednostek Uczestnictwa.
2.
Opłata manipulacyjna nie może przekroczyć 2,5% środków wpłacanych przez Uczestnika na nabycie Jednostek Uczestnictwa. Opłata manipulacyjna jest zależna od ilości środków wpłacanych przez Uczestnika w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa.
3.
Skala i wysokość opłat manipulacyjnych ustalana jest przez Zarząd Towarzystwa w Tabeli Opłat, która jest udostępniana na bieżąco we wszystkich punktach zbywania Jednostek Uczestnictwa.
Art.  37

REINWESTYCJA

1.
Nie pobiera się opłaty manipulacyjnej w wypadku nabycia Jednostek Uczestnictwa do wysokości kwoty odpowiadającej kwocie, jaką Uczestnik otrzymał w wyniku ostatniego umorzenia całości lub części Jednostek Uczestnictwa, o ile od dnia złożenia zlecenia umorzenia Jednostek Uczestnictwa do dnia złożenia zlecenia nabycia nowych Jednostek nie upłynęło więcej niż 60 dni.
2.
Zwolnienie od opłaty manipulacyjnej przysługuje jednokrotnie w roku kalendarzowym.
Art.  38

KONWERSJA JEDNOSTEK

1.
Uczestnik Funduszu ma prawo na podstawie jednego zlecenia dokonania konwersji Jednostek Uczestnictwa w Funduszu na Jednostki Uczestnictwa w innym funduszu zarządzanym przez Towarzystwo polegającej na umorzeniu Jednostek Uczestnictwa w Funduszu i jednoczesnym nabyciu za uzyskaną w ten sposób kwotę jednostek uczestnictwa w innym funduszu.
2.
W przypadku wymienionym powyżej, Uczestnik obciążany jest opłatą za konwersję w miejsce opłaty manipulacyjnej. Opłata za konwersję jednostki uczestnictwa nie może być wyższa niż różnica pomiędzy najwyższą stawką opłaty manipulacyjnej według Tabeli Opłat dla Funduszu, w którym nabywane są jednostki uczestnictwa a najniższą stawką opłaty manipulacyjnej podaną w Tabeli Opłat, o której mowa w art. 36.
3.
Zakres i wysokość opłat za konwersję będzie określona przez Zarząd Towarzystwa w Tabeli Opłat.
4.
Tabela Opłat będzie udostępniona na bieżąco we wszystkich punktach zbywania Jednostek Uczestnictwa.
Art.  39

OBNIŻKA OPŁATY MANIPULACYJNEJ

1.
Towarzystwo może obniżyć lub znieść opłatę manipulacyjną w stosunku do wszystkich lub do określonych grup Uczestników na zasadach opisanych w ustępach poniższych.
2.
W czasie kampanii promocyjnej Towarzystwo może obniżyć lub znieść opłatę manipulacyjną w określonym czasie, w stosunku do wszystkich lub do określonych grup nabywców.
3.
Niezależnie od postanowień ust. 2, Towarzystwo może obniżyć lub znieść opłatę manipulacyjną:
a)
W przypadku przystąpienia przez uczestnika do Planu Systematycznego Oszczędzania utworzonego przez Towarzystwo, na zasadach określonych w ust. 4.
b)
W przypadku nabywania znacznej ilości jednostek uczestnictwa.
c)
W przypadku długotrwałego uczestnictwa w Funduszu.
d)
W stosunku do Pracowników Towarzystwa, pracowników Agenta Transferowego, pracowników Dystrybutorów, pracowników Banku Powiernika, pracowników Akcjonariuszy Towarzystwa.
4.
Przystępując do Planu Systematycznego Oszczędzania, o którym mowa w ust. 3 lit. a Uczestnik deklaruje systematyczne przekazywanie środków w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa na zasadach określonych we właściwych przepisach Regulaminu, w terminach określonych przez Towarzystwo, w wysokości zadeklarowanej przez Uczestnika, nie mniejszej jednak niż minimalna wysokość określona przez Towarzystwo oraz deklaruje, że nie będzie składał zleceń konwersji lub umorzenia części lub wszystkich Jednostek Uczestnictwa, z wyjątkiem sytuacji określonych przez Towarzystwo. Zniżka lub zwolnienie z opłaty manipulacyjnej nie przysługuje w stosunku do środków przekazanych na nabycie Jednostek Uczestnictwa w wysokości niższej od zadeklarowanej lub gdy przekazanie środków dokonałoby się z przekroczeniem terminu. W takiej sytuacji uważa się, że Uczestnik odstąpił od Planu Systematycznego Oszczędzania, chyba że Uczestnik przekaże wpłatę lub uzupełni ją do deklarowanej wysokości przed terminem kolejnej wpłaty.
5.
W przypadkach określonych w ustępach powyższych informacja o warunkach i zasadach obniżania lub znoszenia opłaty manipulacyjnej oraz o warunkach przystępowania i uczestnictwa w Planie Systematycznego Oszczędzania podawana jest do publicznej wiadomości z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem w jednostkach Dystrybutorów, a także w trybie określonym w art. 60 ust. 2 Regulaminu. Informacja taka może być również przekazana w inny sposób, w szczególności za pośrednictwem środków masowego przekazu informacji lub poczty.
Art.  40

UMORZENIE JEDNOSTEK

1.
Uczestnik Funduszu może umarzać Jednostki Uczestnictwa poprzez złożenie Dystrybutorowi zlecenia umorzenia.
2.
Uczestnik Funduszu wydaje dyspozycję co do sposobu wypłaty środków pieniężnych składając zlecenie umorzenia Jednostek Uczestnictwa; w wypadku braku dyspozycji, środki stawiane są do dyspozycji Uczestnika w jednostce Dystrybutora, w której przyjęto zlecenie umorzenia.
Art.  41

ZLECENIA UMORZENIA

1.
Zlecenie umorzenia może zawierać następujące dyspozycje:

1.1. umorzenia określonej liczby Jednostek Uczestnictwa,

1.2. umorzenia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa, w wyniku której otrzymana zostanie określona kwota środków pieniężnych,

1.3. umorzenia wszystkich Jednostek dostępnych w Rejestrze.

2.
W przypadku gdy w Dniu Wyceny kwota żądana jest wyższa od kwoty otrzymanej w wyniku umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa lub liczba Jednostek Uczestnictwa wynikających ze zlecenia jest wyższa od liczby posiadanej przez Uczestnika Funduszu, umorzone zostają wszystkie Jednostki Uczestnictwa posiadane przez Uczestnika Funduszu.
Art.  42

CENA UMORZENIA

1.
Uczestnik Funduszu otrzymuje środki z umorzenia Jednostek Uczestnictwa według ceny umorzenia, równej Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę obliczonej w Dniu Wyceny, w którym Agent Transferowy otrzymał od Dystrybutora zlecenie umorzenia Jednostek Uczestnictwa.
2.
W przypadku gdy warunki określone w ust. 1 nie zostaną spełnione w Dniu Wyceny przed godziną 13.00, obowiązuje cena umorzenia z Dnia Wyceny najbliższego po tym Dniu Wyceny.
3.
Od dnia złożenia zlecenia umorzenia Jednostek Uczestnictwa do Dnia Wyceny, w którym obliczana jest cena umorzenia nie może upłynąć więcej niż 5 Dni Wyceny, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.

Rozdział  VI

Ustalanie Wartości Aktywów Netto Funduszu

Art.  43

WARTOŚĆ AKTYWÓW NETTO FUNDUSZU

1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu jest równa wartości wszystkich aktywów Funduszu w Dniu Wyceny pomniejszonej o zobowiązania Funduszu.
2.
Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę jest równa Wartości Netto Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny podzielonej przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.
3.
Wartość Aktywów Netto Funduszu ustalana jest w Dniach Wyceny.
Art.  44

ŚRODKI PIENIĘŻNE W FUNDUSZU

Środki pieniężne przekazane wraz ze zleceniem nabycia Jednostek Uczestnictwa powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w pierwszym Dniu Wyceny po Dniu Wyceny, w którym Jednostki Uczestnictwa zostały zarejestrowane przez Agenta Transferowego.

Art.  45

PAPIERY WARTOŚCIOWE W OBROCIE REGULOWANYM

1.
Papiery wartościowe notowane na giełdzie papierów wartościowych lub będące przedmiotem obrotu na regulowanym rynku pozagiełdowym są wyceniane w Dniu Wyceny według bieżącej ceny lub ostatniej dostępnej ceny w przypadku notowań w systemie jednolitego kursu dnia lub według ostatniej dostępnej ceny zamknięcia w przypadku notowań w systemie notowań ciągłych, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Rynkiem głównym oraz odpowiednim systemem notowań dla danego składnika aktywów Funduszu będzie rynek, dla którego średnia wielkość obrotów w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny była największa.
3.
Do czasu rozpoczęcia notowań papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu wycenia się według cen nabycia, z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych, spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny.
Art.  46

INNE PAPIERY WARTOŚCIOWE

1.
Papiery wartościowe nie notowane na giełdzie lub regulowanym rynku pozagiełdowym lub nie będące przedmiotem obrotu publicznego są wyceniane następująco:

1.1. na podstawie ostatniej dostępnej ceny według średniej uzyskanej od trzech instytucji finansowych prowadzących obrót takimi papierami i posiadających najwyższe obroty w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny, o ile Towarzystwo uzna, że dane takie są reprezentatywne dla rynku tych papierów lub

1.2. według formuły liniowej, uwzględniającej wysokość oprocentowania lub dyskonto, z jakim nabyto papiery oraz termin wykonalności praw z tych papierów.

2.
W przypadku niemożności określenia ceny na zasadach określonych w ust. 1, papiery wartościowe zostaną wycenione na podstawie ostatniej dostępnej ceny z jednej instytucji finansowej lub średniej ceny dwóch instytucji finansowych, które obracają tymi papierami wartościowymi, o ile Towarzystwo uzna, że dane te są reprezentatywne dla rynku, na którym te papiery wartościowe są przedmiotem obrotu.
3.
W przypadku niemożności określenia ceny na zasadach określonych w ust. 1 oraz 2, papiery zostaną wycenione na podstawie ostatniej ceny sprzedaży papierów wartościowych najbardziej porównywalnych pod względem wysokości oprocentowania i terminu realizacji.
Art.  47

ZAGRANICZNE PAPIERY WARTOŚCIOWE

1.
Ceny papierów wartościowych notowanych za granicą są przeliczane na ceny w złotych po kursie średnim ustalonym przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego dla waluty, w jakiej notowany jest papier wartościowy, obowiązującym w Dniu Wyceny. Dłużne papiery wartościowe wycenia się w walucie, w jakiej są wyrażone.
2.
Za główny rynek dla danego papieru wartościowego będzie uważany rynek, na którym średnia wielkość obrotów w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny była najwyższa.
Art.  48

DEPOZYTY BANKOWE

1.
Odsetki należne z tytułu dokonania lokat w depozyty bankowe obliczane są stosownie do zasad, na których dokonano tych lokat.
2.
Depozyty bankowe mogą być wyceniane według kryteriów rynkowych, jeśli umowa z bankiem przewiduje ich odkupywanie przed terminem ich zapadalności.
Art.  49

INNE ZASADY WYCENY

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie jest możliwa wycena papierów wartościowych w sposób określony powyżej, Towarzystwo działając w dobrej wierze ustali wartość takich papierów wartościowych stosując ostatnią dostępną cenę. W sytuacji gdy cena ta nie odpowiada wartości rynkowej, Towarzystwo zastosuje metody wyceny rzetelnie oddające wartość aktywów na jednostkę zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny zatwierdzone przez biegłego rewidenta funduszu.

Rozdział  VII

Dochody Funduszu

Art.  50

DOCHODY FUNDUSZU

1.
Dochód osiągnięty ze składników aktywów Funduszu powiększa wartość Funduszu i odpowiednio wartość Jednostek Uczestnictwa.
2.
Towarzystwo nie wypłaca dywidendy z aktywów funduszu.

Rozdział  VIII

Przechowywanie aktywów Funduszu

Art.  51

PRZECHOWYWANIE AKTYWÓW FUNDUSZU

1.
Bank Powiernik przechowuje Aktywa Funduszu.
2.
Zagraniczne papiery wartościowe mogą być przechowywane za pośrednictwem i pod kontrolą Banku Powiernika w zagranicznych bankach powierniczych mających siedzibę w państwach, w których dokonano emisji tych papierów wartościowych.
Art.  52

OBOWIĄZKI BANKU POWIERNIKA

1.
Bank Powiernik jest zobowiązany w szczególności do:

1.1. bezpiecznego przechowywania aktywów Funduszu,

1.2. obliczania Wartości Aktywów Netto Funduszu zgodnie z prawem oraz Regulaminem,

1.3. wykonywania poleceń Towarzystwa, o ile nie są one sprzeczne z prawem lub Regulaminem,

1.4. zapewnienia, aby transakcje dotyczące aktywów Funduszu były rozliczane w terminach zgodnych z Regulaminem,

1.5. zapewnienia, aby ogłaszanie dochodów Funduszu następowało zgodnie z prawem i Regulaminem,

1.6. dokonania likwidacji Funduszu i rozdziału środków Funduszu między Uczestników Funduszu stosownie do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa.

2.
Niektóre z czynności wymienionych w ust. 1 mogą być wykonywane przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.
3.
Umowa o świadczenie usług powierniczych między Towarzystwem a Bankiem Powiernikiem zakreśla szczegółowe obowiązki Banku Powiernika.
Art.  53

BANK POWIERNIK

Bank Powiernik nie należy do założycieli Towarzystwa, nie może być nabywcą papierów wartościowych emitowanych przez Towarzystwo, nie sprawuje ani nie może sprawować zarządu Towarzystwa, z zastrzeżeniem art. 64.

Rozdział  IX

Zasady zarządzania Funduszem

Art.  54

ZARZĄDZANIE FUNDUSZEM

1.
Fundusz może być zarządzany wyłącznie przez Towarzystwo.
2.
Składniki Funduszu nie mogą być przenoszone do innego funduszu.
Art.  55

OBOWIĄZKI TOWARZYSTWA

1.
Towarzystwo we wszelkich swych czynnościach w pierwszej kolejności kieruje się celem Funduszu wskazanym w art. 5 Regulaminu.
2.
Towarzystwo jest w szczególności uprawnione i zobowiązane do:

2.1. dokonywania lokat, inwestycji oraz zarządzania majątkiem Funduszu,

2.2. rozporządzania i wykonywania wszelkich praw stanowiących aktywa Funduszu,

2.3. zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Funduszu.

Art.  56

ZOBOWIĄZANIA FUNDUSZU

1.
Zobowiązania Towarzystwa z tytułu zaciągniętych w imieniu własnym i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu kredytów i pożyczek nie mogą przekraczać 10% wartości Funduszu; zobowiązania te zaciągane są wyłącznie za zgodą Banku Powiernika.
2.
Aktywa Funduszu nie mogą stanowić przedmiotu zabezpieczenia kredytów i pożyczek zaciąganych na wspólny rachunek Uczestników Funduszu.
3.
W przypadku gdy środki Funduszu nie wystarczają na pokrycie zobowiązań zaciągniętych na wspólny rachunek Uczestników Funduszu, zobowiązania te obciążają Towarzystwo.
Art.  57

WYNAGRODZENIE ZA ZARZĄDZANIE

1.
Towarzystwo pobiera wynagrodzenie za zarządzanie Funduszem w wysokości 2% w skali roku od Wartości Aktywów Netto Funduszu w danym dniu.
2.
Wynagrodzenie jest naliczane w każdym Dniu Wyceny i wypłacane ze środków Funduszu ostatniego dnia miesiąca.
Art.  58

KOSZTY FUNDUSZU

1.
Towarzystwo pokrywa ze środków Funduszu koszty związane z funkcjonowaniem Funduszu: opłaty za przechowywanie aktywów Funduszu przez Bank Powiernik i inne działania Banku Powiernika, koszty prowizji maklerskich, koszty obsługi prawnej, koszty usług Agenta Transferowego, koszty badania sprawozdań finansowych Funduszu, podatki, koszty dystrybucji, koszty druku i publikacji i inne opłaty - zawsze w zakresie uzasadnionym interesem uczestników Funduszu.
2.
Z wyjątkiem prowizji maklerskich, podatków i innych obciążeń nałożonych przez właściwe organy państwowe w związku z działalnością Funduszu, wynagrodzenie za zarządzanie Funduszem oraz koszty określone w ust. 1 nie mogą przekroczyć 4% w skali roku Wartości Aktywów Netto Funduszu w danym dniu.
Art.  59

UTRATA PRAWA DO ZARZĄDZANIA

1.
Towarzystwo zaprzestaje zarządzania Funduszem:

1.1. z chwilą ogłoszenia upadłości Towarzystwa,

1.2. z chwilą otwarcia likwidacji Towarzystwa,

1.3. po upływie okresu wypowiedzenia, o którym mowa w art. 64 ust. 1,

1.4. w wyniku cofnięcia zezwolenia na zarządzanie Funduszem.

2.
W wypadkach przewidzianych w ust. 1 uprawnienia do zarządzania Funduszem przejmuje Bank Powiernik na zasadach wskazanych w art. 64.

Rozdział  X

Obowiązki publikacyjne Funduszu

Art.  60

PUBLIKACJA REGULAMINU

1.
Regulamin oraz zmiany w jego treści publikowane są w dwóch dziennikach ogólnopolskich: "Rzeczpospolita" oraz "Gazeta Wyborcza".
2.
W sposób określony w ust. 1 Towarzystwo może publikować również inne informacje dotyczące Funduszu.

Regulamin będzie udostępniony w jednostkach każdego z Dystrybutorów oraz w siedzibie Towarzystwa.

Art.  61

SPRAWOZDANIA FUNDUSZU

1.
Towarzystwo dwa razy w roku kalendarzowym, na koniec pierwszego półrocza oraz na koniec roku, publikuje sprawozdanie o stanie Funduszu w Monitorze Polskim "B" oraz w jednym dzienniku ogólnopolskim "Rzeczpospolita", a także udostępnia w jednostkach każdego z Dystrybutorów.
2.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 zawiera dane niezbędne dla Uczestników do właściwej oceny stanu Funduszu i zmiany jego wartości.
Art.  62

INFORMACJA O STANIE FUNDUSZU

Towarzystwo nie rzadziej niż raz w miesiącu publikuje informacje o stanie Funduszu; informacje te zawierają co najmniej Wartość Netto Aktywów Funduszu, Wartość Netto Aktywów Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa oraz określają stopę zmiany tych wartości w ciągu ostatniego miesiąca.

Rozdział  XI

Zasady likwidacji Funduszu

Art.  63

WYPOWIEDZENIA ZARZĄDZANIA

1.
Towarzystwo może zaprzestać w całości lub w części prowadzenia działalności polegającej na zarządzaniu Funduszem z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia.
2.
Towarzystwo jest zobowiązane powiadomić Komisję Papierów Wartościowych o zamiarze zaprzestania działalności i ogłosić ten zamiar w dwóch dziennikach ogólnopolskich: "Rzeczpospolita" oraz "Gazeta Wyborcza".
Art.  64

ZARZĄDZANIE PRZEZ BANK POWIERNIK

1.
Z chwilą wygaśnięcia prawa Towarzystwa do zarządzania Funduszem, uprawnienia Towarzystwa przejmuje z mocy prawa Bank Powiernik na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, który za zezwoleniem Komisji Papierów Wartościowych może zostać przedłużony o dalsze 6 miesięcy.
2.
Bank Powiernik jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdzielenia środków Funduszu między Uczestników proporcjonalnie do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa.
3.
Bank Powiernik nie może zbywać nowych Jednostek Uczestnictwa.

Rozdział  XII

Postanowienia końcowe

Art.  65

OBOWIĄZYWANIE REGULAMINU

1.
Postanowienia niniejszego Regulaminu obowiązują Towarzystwo oraz wszystkich Uczestników Funduszu.
2.
Regulamin oraz zmiany w jego treści obowiązują Towarzystwo i Uczestników Funduszu z chwilą publikacji w dwóch dziennikach ogólnopolskich, o których mowa w art. 60 ust. 1.
Art.  66

ZMIANY REGULAMINU

1.
Zmiana Regulaminu nie wymaga zgody Uczestników Funduszu.
2.
Niniejszy Regulamin może być zmieniony uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Towarzystwa. Wszelkie zmiany Regulaminu wymagają dla swojej ważności zatwierdzenia przez Komisję Papierów Wartościowych.
Art.  67

SPRZEDAŻ JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Towarzystwo rozpoczyna zbywanie Jednostek Uczestnictwa po upływie 14 dni od daty publikacji Regulaminu dokonanej zgodnie z postanowieniami art. 60.
2.
Umorzenie pierwszych Jednostek Uczestnictwa dokonywane jest po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia zbywania Jednostek Uczestnictwa przez Towarzystwo. O terminie tym Towarzystwo zawiadamia w jednostkach Dystrybutorów.
Art.  68

ROZSTRZYGANIE SPORÓW

Sądem właściwym do rozstrzygania sporów powstałych w związku z niniejszym Regulaminem lub w związku z uczestnictwem każdego z Uczestników w Funduszu jest sąd właściwy dla siedziby Towarzystwa.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

REGULAMIN FUNDUSZU POWIERNICZEGO ZRÓWNOWAŻONEGO "SKARBIEC-WAGA"

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

Art.  1

FUNDUSZ

1.
SKARBIEC-WAGA Fundusz Powierniczy Zrównoważony jest funduszem powierniczym w rozumieniu ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239 z późn. zm.) utworzonym za zezwoleniem Komisji Papierów Wartościowych.
2.
SKARBIEC-WAGA Fundusz Powierniczy Zrównoważony jest zarządzany przez SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, Plac Bankowy 2.
Art.  2

REGULAMIN

1.
Regulamin SKARBIEC-WAGA Funduszu Powierniczego Zrównoważonego określa cele i zasady funkcjonowania Funduszu, prawa i obowiązki Uczestników Funduszu oraz prawa i obowiązki SKARBIEC Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA w Warszawie.
2.
Regulamin SKARBIEC-WAGA Funduszu Powierniczego Zrównoważonego został uchwalony przez Założycieli SKARBIEC Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA w Warszawie, a następnie zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych.
Art.  3

DEFINICJE I SKRÓTY

W Regulaminie SKARBIEC-WAGA Funduszu Powierniczego Zrównoważonego użyto następujących definicji i określeń skrótowych:

Fundusz - SKARBIEC-WAGA Fundusz Powierniczy Zrównoważony.

Uczestnik Funduszu - osoba, która powierzyła środki pieniężne nabywając przynajmniej część Jednostki Uczestnictwa Funduszu.

Towarzystwo - SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna w Warszawie.

Bank Powiernik - CITIBANK (POLAND) SA w Warszawie przechowujący aktywa Funduszu.

Agent Transferowy - Creditanstalt Financial Advisers SA w Warszawie wykonujący polecenia Towarzystwa, prowadzący rejestry Uczestników, sporządzający Świadectwa Uczestnictwa i podejmujący inne czynności zgodnie z poleceniami Towarzystwa.

Dystrybutor - podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie lub inny podmiot posiadający zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych na zbywanie i umarzanie jednostek uczestnictwa oraz umocowany do występowania i składania oświadczeń woli w imieniu Towarzystwa w związku ze zbywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa; ilekroć w Regulaminie mowa jest o dokonywaniu przez Uczestnika czynności wobec Dystrybutora, rozumie się przez to również czynności dokonywane bezpośrednio wobec Towarzystwa.

Regulamin - regulamin SKARBIEC-WAGA Funduszu Powierniczego Zrównoważonego.

Dzień Wyceny - dzień obliczania wartości aktywów netto Funduszu oraz wartości aktywów netto Funduszu na Jednostkę, dniem tym jest dzień sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Rejestr Uczestników - elektroniczna ewidencja danych Uczestnika Funduszu, przysługujących mu Jednostek Uczestnictwa oraz statusu zleceń.

Wartość Aktywów Netto Funduszu - wartość wszystkich aktywów Funduszu w Dniu Wyceny pomniejszona o zobowiązania Funduszu.

Wartość Aktywów Netto na Jednostkę - Wartość Netto Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny podzielona przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.

Plan Systematycznego Oszczędzania - utworzony przez Towarzystwo plan dla Uczestników deklarujących systematycznie nabywanie Jednostek Uczestnictwa na zasadach określonych przez Towarzystwo i podanych do publicznej wiadomości.

Rozdział  II

Cel i zasady funkcjonowania Funduszu

Art.  4

PRZEZNACZENIE FUNDUSZU

1.
Fundusz służy do zbiorowego lokowania środków pieniężnych Uczestników Funduszu w papierach wartościowych.
2.
Fundusz nie posiada osobowości prawnej.
3.
Towarzystwo lokuje środki pieniężne w imieniu własnym i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu.
Art.  5

CEL FUNDUSZU

1.
Celem Funduszu jest długoterminowy wzrost Wartości Aktywów Netto Funduszu poprzez inwestowanie powierzonych przez Uczestników Funduszu środków pieniężnych w papiery wartościowe z zastosowaniem zasady minimalizacji ryzyka w celu ograniczenia możliwych wahań Wartości Netto Aktywów na Jednostkę.
2.
Fundusz jest funduszem typu zrównoważonego, w którym powierzone środki będą inwestowane w akcje oraz w dłużne papiery wartościowe. Poprzez inwestycję w papiery wartościowe o różnym stopniu ryzyka wartość jednostki uczestnictwa będzie się zmieniać w ograniczonym zakresie.
Art.  6

ZASADY ALOKACJI ŚRODKÓW

1.
Środki pieniężne stanowiące majątek Funduszu są inwestowane z zachowaniem następujących zasad:

1.1. Co najmniej 90% wartości środków Funduszu powinno być lokowane w papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.

1.2. Do 10% wartości środków Funduszu może być lokowane w innych papierach wartościowych, pod warunkiem możliwości ustalenia ich ceny z częstotliwością nie mniejszą niż jest to konieczne do obliczania Wartości Aktywów Netto Funduszu.

1.3. Nie więcej niż 5% wartości środków Funduszu może być lokowane w papierach wartościowych jednego emitenta.

1.4. W przypadku gdy środki Funduszu są lokowane w różnego rodzaju papierach wartościowych tego samego emitenta, łączna wartość papierów wartościowych tego emitenta nie może przekraczać 10% wartości środków Funduszu.

1.5. Ograniczenia, o których mowa w pkt. 1.3 oraz 1.4 nie dotyczą papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, z wyjątkiem świadectw rekompensacyjnych, które nie mogą stanowić więcej niż 50% wartości środków funduszu.

2.
Środki pieniężne stanowiące majątek Funduszu mogą być lokowane w depozytach bankowych pod warunkiem dokonania lokaty w bankach o dobrej kondycji finansowej, w tym w Banku Powierniku, o ile Towarzystwo uzyska pozytywną opinię Banku Powiernika.
Art.  7

ŚRODKI PŁYNNE

Przeciętny stan środków płynnych stanowiących majątek Funduszu w ciągu miesiąca nie może stanowić mniej niż 10% wartości środków Funduszu.

Art.  8

OGRANICZENIA INWESTYCYJNE

1.
Środki Funduszu nie mogą być przeznaczane na nabycie:

1.1. papierów wartościowych emitowanych przez Towarzystwo,

1.2. papierów wartościowych emitowanych przez założycieli i akcjonariuszy Towarzystwa oraz przez podmioty pozostające z nimi w stosunku dominacji lub zależności,

1.3. papierów wartościowych emitowanych przez Bank Powiernik lub podmiot pozostający z nim w stosunku dominacji lub zależności,

1.4. papierów wartościowych od Członka Zarządu, Rady Nadzorczej lub Komisji Rewizyjnej Towarzystwa.

2.
Aktywa Funduszu nie mogą być inwestowane w jednostki uczestnictwa innych funduszy powierniczych lub funduszy inwestycyjnych typu otwartego.
3.
Towarzystwo w ramach zarządzania majątkiem Funduszu nie może zbywać pożyczonych papierów wartościowych.

Rozdział  III

Uczestnicy Funduszu

Art.  9

UCZESTNICY

1.
Uprawnionymi do nabywania Jednostek Uczestnictwa są:

1.1. osoby fizyczne,

1.2. osoby prawne,

1.3. jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

2.
Osoby zagraniczne są uprawnione do nabywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa z zachowaniem przepisów Prawa dewizowego.
Art.  10

OSOBY FIZYCZNE

Czynności związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa mogą być wykonywane:

1.
w wypadku osoby fizycznej mającej pełną zdolność do czynności prawnych - osobiście,
2.
w wypadku osoby fizycznej mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych - wyłącznie za zgodą jej przedstawiciela ustawowego w zakresie czynności zwykłego zarządu, a w zakresie przekraczającym te czynności - na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego,
3.
w wypadku osoby fizycznej nie mającej zdolności do czynności prawnych - wyłącznie przez jej przedstawiciela ustawowego w zakresie czynności zwykłego zarządu, a w zakresie przekraczającym te czynności - na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego.
Art.  11

OSOBY PRAWNE

1.
Osoba działająca w imieniu osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej zobowiązana jest do pozostawienia w jednostce Dystrybutora dokumentów potwierdzających umocowanie.
2.
Poświadczone przez Dystrybutora kopie dokumentów, o których mowa w ust. 1 przechowywane są przez Agenta Transferowego.
Art.  12

CZYNNOŚCI MAŁŻONKÓW

Osoby pozostające w związku małżeńskim mogą nabywać Jednostki Uczestnictwa na swój wspólny rachunek na podstawie umowy zawartej z Towarzystwem zgodnie z zasadami określonymi w art. 13.

Art.  13

OŚWIADCZENIA MAŁŻONKÓW

1.
Małżonkowie działający łącznie, nabywający Jednostki Uczestnictwa na swój wspólny rachunek, składają oświadczenia zawarte w umowie zawartej z Towarzystwem stwierdzające:

1.1. pozostawanie małżonków we wspólności majątkowej w zakresie umożliwiającym nabywanie i umarzanie Jednostek Uczestnictwa,

1.2. wyrażenie zgody na wykonywanie przez każdego z małżonków na wspólny rachunek małżonków wszystkich uprawnień związanych z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa, włączywszy umorzenie wszystkich nabytych Jednostek Uczestnictwa, ustanowienia blokady Rejestru i jego zamknięcia, a także na podejmowanie wszelkich należnych małżonkom środków pieniężnych,

1.3. wyrażenie zgody na realizację zleceń zgodnie z kolejnością ich składania przez każdego z małżonków, chyba że drugi z nich wyrazi sprzeciw najpóźniej w chwili składania zlecenia; w takim wypadku Dystrybutor zastosuje się wyłącznie do zgodnego oświadczenia woli małżonków,

1.4. wskazanie wspólnego adresu małżonków, na który przesyłane będą Świadectwa Uczestnictwa.

2.
Odwołanie oświadczeń wymienionych w ust. 1 możliwe jest jedynie przez złożenie oświadczenia przez małżonków działających łącznie lub na podstawie prawomocnego orzeczenia właściwego sądu. Oświadczenia stwierdzające podział majątku wspólnego małżonków oraz sposób podziału środków należnych małżonkom będą przyjęte wyłącznie od małżonków działających łącznie lub na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.
Art.  14

ODPOWIEDZIALNOŚĆ TOWARZYSTWA

Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za działania wynikające z zastosowania się do dyspozycji małżonków i złożonych przez nich oświadczeń zgodnie z artykułami poprzedzającymi.

Art.  15

CZYNNOŚCI NA RZECZ KILKU OSÓB

1.
W przypadku gdy jednostki uczestnictwa są przedmiotem współwłasności łącznej, rejestr może być otwarty dla nie więcej niż czterech osób na podstawie zgodnych oświadczeń woli wszystkich osób.
2.
Umorzenie i konwersja jednostek, zamknięcia rejestru oraz wypłata środków dokonywane są na podstawie zgodnych oświadczeń woli wszystkich osób, o których mowa w ust. 1 lub na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.
Art.  16

PEŁNOMOCNICY

1.
Czynności związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa mogą być wykonywane osobiście przez Uczestnika Funduszu lub przez pełnomocnika.
2.
Pełnomocnikiem może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych lub osoba prawna.
3.
Uczestnik może posiadać nie więcej niż dwóch pełnomocników.
Art.  17

PEŁNOMOCNICTWO

1.
Pełnomocnictwo może być udzielone oraz odwołane w formie pisemnej w obecności pracownika Dystrybutora lub z podpisem poświadczonym notarialnie. Pełnomocnictwo może być odwołane w innej formie niż zostało udzielone.
2.
Udzielenie i odwołanie pełnomocnictwa jest skuteczne w stosunku do Towarzystwa z chwilą otrzymania przez Agenta Transferowego odpowiedniej dyspozycji, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od złożenia dokumentu pełnomocnictwa u Dystrybutora, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
3.
Udzielenie pełnomocnictwa do działania na wspólny rachunek małżonków lub na wspólny rachunek kilku osób może być dokonane wyłącznie przez zgodne i jednoczesne oświadczenie małżonków lub wszystkich tych osób; do odwołania pełnomocnictwa dochodzi przez oświadczenie co najmniej jednej z tych osób.
4.
Pełnomocnictwo udzielane i odwoływane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej winno być poświadczone przez polską placówkę dyplomatyczną lub podmiot umocowany do tego przez Towarzystwo.
5.
Pełnomocnictwo w języku obcym winno być zaopatrzone w tłumaczenie dokonane przez tłumacza przysięgłego, z wyjątkiem pełnomocnictw poświadczonych przez podmiot umocowany do tego przez Towarzystwo.
6.
Pełnomocnik obowiązany jest do pozostawienia w jednostce Dystrybutora dokumentów pełnomocnictwa.
Art.  18

RODZAJE PEŁNOMOCNICTW

1.
Pełnomocnictwo bez ograniczeń upoważnia pełnomocnika do dokonywania wszelkich czynności w takim samym zakresie, jak mocodawca.
2.
Pełnomocnictwo ograniczone upoważnia do czynności wskazanych w jego treści.
3.
Nie są przyjmowane pełnomocnictwa umocowujące pełnomocnika do udzielania dalszych pełnomocnictw.
Art.  19

SPRZECZNE ZLECENIA

1.
W przypadku otrzymania przez Agenta Transferowego sprzecznych zleceń, są one realizowane w następujący sposób: blokada rejestru Uczestnika i odwołanie pełnomocnictwa jest wykonywane w pierwszej kolejności.
2.
Pozostałe zlecenia wykonywane są w następującym porządku: nabycie, konwersja, umorzenie.

Rozdział  IV

Jednostka Uczestnictwa

Art.  20

JEDNOSTKA UCZESTNICTWA

1.
Jednostka Uczestnictwa stanowi tytuł Uczestnika Funduszu do udziału w Aktywach Netto Funduszu.
2.
Jednostka Uczestnictwa nie podlega oprocentowaniu.
3.
Jednostka Uczestnictwa po zbyciu przez Towarzystwo nie może być przedmiotem obrotu.
4.
Jednostka Uczestnictwa podlega dziedziczeniu.
Art.  21

ZBYWANIE I UMARZANIE

1.
Towarzystwo jest zobowiązane zbywać Jednostki Uczestnictwa bez ograniczeń.
2.
Umorzenie Jednostek Uczestnictwa dokonywane jest każdego Dnia Wyceny.
3.
Z dniem umorzenia Jednostek Uczestnictwa powstaje roszczenie Uczestnika o wypłatę środków pieniężnych.
Art.  22

WYSOKOŚĆ WPŁAT

1.
Pierwsza wpłata środków pieniężnych przez Uczestnika Funduszu powinna wynosić nie mniej niż 100 złotych, każda następna wpłata Uczestnika Funduszu nie mniej niż 50 złotych. Towarzystwo może określić niższe minimalne wpłaty.
2.
Zasady wskazane w ust. 1 obowiązują również w wypadku ponownego nabycia Jednostek Uczestnictwa po uprzednim umorzeniu wszystkich Jednostek i pozostawieniu otwartego Rejestru Uczestnika.
Art.  23

ŚWIADECTWO UCZESTNICTWA

1.
Towarzystwo wydaje Uczestnikowi Funduszu Świadectwo Uczestnictwa, które jest sporządzane przez Agenta Transferowego; Świadectwa Uczestnictwa mogą mieć formę wydruku komputerowego.
2.
Świadectwo Uczestnictwa stwierdza dane dokumentujące udział Uczestnika w Funduszu, a w szczególności:

2.1. datę wydania Świadectwa,

2.2. nazwę Funduszu,

2.3. dane osobowe Uczestnika Funduszu,

2.4. numer Rejestru Uczestnika,

2.5. ilość i wartość nabytych Jednostek Uczestnictwa.

3.
Uczestnik Funduszu otrzymuje Świadectwo Uczestnictwa również w wypadku umorzenia Jednostek Uczestnictwa.
Art.  24

PRZESŁANIE ŚWIADECTWA UCZESTNICTWA

1.
Świadectwo Uczestnictwa jest wysyłane przez Agenta Transferowego niezwłocznie po dniu nabycia Jednostek Uczestnictwa na adres wskazany przez Uczestnika.
2.
Po otrzymaniu Świadectwa Uczestnictwa, w interesie uczestnika leży sprawdzenie prawidłowości danych zawartych w Świadectwie Uczestnictwa oraz niezwłoczne poinformowanie Towarzystwa za pośrednictwem Dystrybutora lub Agenta Transferowego o wszelkich stwierdzonych nieprawidłowościach.
Art.  25

REJESTR UCZESTNIKÓW

1.
Towarzystwo zbywając Uczestnikowi Funduszu po raz pierwszy przynajmniej część Jednostki Uczestnictwa nadaje Uczestnikowi Funduszu numer Rejestru.
2.
Rejestr Małżonków lub Rejestr Wspólny Uczestników prowadzony jest wyłącznie dla Uczestników Funduszu, o których mowa w art. 13 i art. 15.
3.
Uczestnik lub Uczestnicy Funduszu zachowują numer identyfikacyjny w Rejestrze Uczestników również po umorzeniu wszystkich Jednostek Uczestnictwa, chyba że złoży on dyspozycję zamknięcia Rejestru.
Art.  26

BLOKADA REJESTRU

1.
Towarzystwo może dokonać blokady Rejestru Uczestnika na żądanie Uczestnika, polegającej na uniemożliwieniu wykonywania zleceń dotyczących środków pozostających w Rejestrze.
2.
Blokada Rejestru powstaje i ustaje z chwilą otrzymania przez Agenta Transferowego odpowiedniej dyspozycji lub z upływem terminu określonego przez Uczestnika Funduszu, nie wpływa jednak na wykonanie zleceń umorzenia i konwersji Jednostek Uczestnictwa otrzymanych przed dniem otrzymania przez Agenta Transferowego oświadczenia o blokadzie Rejestru.
3.
Od dnia złożenia dyspozycji blokady Rejestru lub zniesienia takiej blokady do dnia ustanowienia lub zniesienia blokady nie może upłynąć więcej niż 5 Dni Wyceny, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
Art.  27

DZIEDZICZENIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Z chwilą otrzymania przez Agenta Transferowego informacji o śmierci Uczestnika, nie mogą być wykonywane jakiekolwiek dyspozycje dotyczące Jednostek Uczestnictwa przysługujących zmarłemu Uczestnikowi.
2.
Zmiany w Rejestrze Uczestników polegające na zamknięciu Rejestru zmarłego Uczestnika i otwarciu Rejestrów na rzecz jego spadkobierców dokonywane są wyłącznie na podstawie zgodnego i jednoczesnego oświadczenia woli wszystkich spadkobierców przedstawiających prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające nabycie spadku przez osoby przedstawiające to orzeczenie lub na podstawie prawomocnego postanowienia sądu stwierdzającego dział spadku.

Rozdział  V

Nabywanie i umarzanie Jednostek Uczestnictwa

Art.  28

UMOWA

1.
Nabycie Jednostek Uczestnictwa następuje w wyniku zawarcia umowy pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem powierzającym środki pieniężne, która obowiązuje od dnia nabycia przynajmniej części Jednostki Uczestnictwa do dnia zamknięcia Rejestru.
2.
W celu nabycia Jednostek Uczestnictwa Uczestnik Funduszu składa zlecenie nabycia oraz wpłaca środki pieniężne.
Art.  29

TRYB ZBYWANIA I UMARZANIA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Towarzystwo zbywa i umarza Jednostki Uczestnictwa bezpośrednio przez swoje jednostki organizacyjne lub za pośrednictwem upoważnionych Dystrybutorów.
2.
Uczestnik, na rzecz którego otwarto już Rejestr może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez przesłanie środków pieniężnych bezpośrednio na rachunek prowadzony na imię Towarzystwa na rzecz funduszu w Banku Powierniku korzystając wyłącznie z formularzy sporządzonych przez Towarzystwo zawierających poza kwotą środków pieniężnych następujące informacje: nazwa Funduszu, imię i nazwisko Uczestnika, numer Rejestru, nazwa Towarzystwa i rachunku wskazanego przez Towarzystwo w Banku Powierniku oraz dane osoby przekazującej środki pieniężne.
Art.  30

SKŁADANIE ZLECEŃ

1.
Uczestnik Funduszu może zawrzeć z Towarzystwem umowę o składanie u Dystrybutora wskazanego przez Towarzystwo zleceń za pomocą telefonu lub telefaksu.
2.
Przedmiotem umowy o składanie zleceń, o której mowa w ust. 1 może być składanie zleceń umorzenia Jednostek Uczestnictwa, konwersji Jednostek pomiędzy funduszami zarządzanymi przez Towarzystwo, odwołania pełnomocnictwa oraz ustanowienia i zniesienia blokady Rejestru.
3.
Zlecenia Uczestnika Funduszu lub ustanowionego przez niego pełnomocnika przyjmowane są przez wyznaczonych pracowników Dystrybutorów.
4.
W przypadku składania zleceń telefonicznych, Uczestnik jest uprzedzany, iż składanie zlecenia będzie nagrywane przez Dystrybutora; składanie zlecenia przebiega poprzez odpowiadanie na pytania Dystrybutora.
5.
Przyjmowane są tylko takie zlecenia, składane za pośrednictwem telefaksu, które zostały:

5.1. przesłane na ustalonych przez Towarzystwo formularzach,

5.2. wypełnione w sposób prawidłowy, czytelny i nie wywołujący jakichkolwiek wątpliwości co do ich treści lub autentyczności,

5.3. podpisane przez Uczestnika Funduszu lub jego pełnomocnika.

6.
Dokumentacja dyspozycji składanych przez Uczestników Funduszu za pośrednictwem telefonu lub telefaksu jest utrwalana i przechowywana dla celów dowodowych przez okres 5 lat.
Art.  31

IDENTYFIKACJA ZLECENIODAWCY

1.
Szczegółowy sposób identyfikacji Uczestnika Funduszu składającego zlecenia zgodnie z art. 30 Regulaminu, w szczególności nadanie hasła, jest określony w umowie o składanie zleceń telefonicznych lub telefaksowych. Sposób identyfikacji pozostaje znany tylko Uczestnikowi Funduszu oraz upełnomocnionym pracownikom Dystrybutora.
2.
W przypadku utraty hasła lub dokumentów tożsamości Uczestnik Funduszu może dokonać blokady Rejestru do czasu otrzymania nowego hasła lub nowego dokumentu tożsamości.
Art.  32

PRZYJĘCIE ZLECENIA

1.
Towarzystwo lub Dystrybutor ma prawo odmówić przyjęcia dyspozycji telefonicznej lub telefaksowej w przypadku nieprawidłowego działania odpowiedniego urządzenia, za pomocą którego przekazywane są dane.
2.
W przypadku awarii urządzenia przekazującego dane, Uczestnik może złożyć zlecenie osobiście.
Art.  33

DZIEŃ NABYCIA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Osoba powierzająca środki pieniężne nabywa Jednostki Uczestnictwa w Dniu Wyceny, w którym Agent Transferowy otrzyma zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa oraz informację od Banku Powiernika o otrzymaniu przez niego środków pieniężnych na nabycie Jednostek Uczestnictwa.
2.
W przypadku gdy warunki określone w ust. 1 nie zostaną spełnione w Dniu Wyceny przed godziną 13.00, nabywca Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki Uczestnictwa w Dniu Wyceny najbliższym po tym Dniu Wyceny.
3.
Od dnia powierzenia Dystrybutorowi lub Towarzystwu środków pieniężnych, do dnia, w którym następuje nabycie przez Uczestnika Jednostek Uczestnictwa nie może upłynąć więcej niż 5 Dni Wyceny, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
Art.  34

CENA W OFERCIE PUBLICZNEJ

Cena nabycia Jednostki Uczestnictwa zwana "Ceną w Ofercie Publicznej" jest obliczona według następującego wzoru:

gdzie:

P = cena w Ofercie Publicznej

WANJ = Wartość Aktywów Netto na Jednostkę

x = opłata manipulacyjna, o której mowa w art. 36.

Art.  35

LICZBA NABYWANYCH JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

W celu obliczenia liczby Jednostek Uczestnictwa nabytych przez Uczestnika Funduszu, Towarzystwo pomniejsza kwotę wpłaconych środków pieniężnych o kwotę należnej opłaty manipulacyjnej (w wysokości wskazanej według postanowień art. 36) i uzyskaną w ten sposób różnicę dzieli przez Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę obliczoną w Dniu Wyceny, w którym następuje nabycie Jednostek Uczestnictwa.

Art.  36

OPŁATA MANIPULACYJNA

1.
Towarzystwo pobiera opłatę manipulacyjną przy zbywaniu Jednostek Uczestnictwa.
2.
Opłata manipulacyjna nie może przekroczyć 5,5% środków wpłacanych przez Uczestnika na nabycie Jednostek Uczestnictwa. Opłata manipulacyjna jest zależna od ilości środków wpłacanych przez Uczestnika w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa.
3.
Skala i wysokość opłat manipulacyjnych ustalana jest przez Zarząd Towarzystwa w Tabeli Opłat, która jest udostępniana na bieżąco we wszystkich punktach zbywania Jednostek Uczestnictwa.
Art.  37

REINWESTYCJA

1.
Nie pobiera się opłaty manipulacyjnej w wypadku nabycia Jednostek Uczestnictwa do wysokości kwoty odpowiadającej kwocie, jaką Uczestnik otrzymał w wyniku ostatniego umorzenia całości lub części Jednostek Uczestnictwa, o ile od dnia złożenia zlecenia umorzenia Jednostek Uczestnictwa do dnia złożenia zlecenia nabycia nowych Jednostek nie upłynęło więcej niż 60 dni.
2.
Zwolnienie od opłaty manipulacyjnej przysługuje jednokrotnie w roku kalendarzowym.
Art.  38

KONWERSJA JEDNOSTEK

1.
Uczestnik Funduszu ma prawo na podstawie jednego zlecenia dokonania konwersji Jednostek Uczestnictwa w Funduszu na Jednostki Uczestnictwa w innym funduszu zarządzanym przez Towarzystwo polegającej na umorzeniu Jednostek Uczestnictwa w Funduszu i jednoczesnym nabyciu za uzyskaną w ten sposób kwotę jednostek uczestnictwa w innym funduszu.
2.
W przypadku wymienionym powyżej, Uczestnik obciążany jest opłatą za konwersję w miejsce opłaty manipulacyjnej. Opłata za konwersję jednostki uczestnictwa nie może być wyższa niż różnica pomiędzy najwyższą stawką opłaty manipulacyjnej według Tabeli Opłat dla Funduszu, w którym nabywane są jednostki uczestnictwa a najniższą stawką opłaty manipulacyjnej podaną w Tabeli Opłat, o której mowa w art. 36.
3.
Zakres i wysokość opłat za konwersję będzie określona przez Zarząd Towarzystwa w Tabeli Opłat.
4.
Tabela Opłat będzie udostępniona na bieżąco we wszystkich punktach zbywania Jednostek Uczestnictwa.
Art.  39

OBNIŻKA OPŁATY MANIPULACYJNEJ

1.
Towarzystwo może obniżyć lub znieść opłatę manipulacyjną w stosunku do wszystkich lub do określonych grup Uczestników na zasadach opisanych w ustępach poniższych.
2.
W czasie kampanii promocyjnej Towarzystwo może obniżyć lub znieść opłatę manipulacyjną w określonym czasie, w stosunku do wszystkich lub do określonych grup nabywców.
3.
Niezależnie od postanowień ust. 2, Towarzystwo może obniżyć lub znieść opłatę manipulacyjną:
a)
W przypadku przystąpienia przez uczestnika do Planu Systematycznego Oszczędzania utworzonego przez Towarzystwo, na zasadach określonych w ust. 4.
b)
W przypadku nabywania znacznej ilości jednostek uczestnictwa.
c)
W przypadku długotrwałego uczestnictwa w Funduszu.
d)
W stosunku do Pracowników Towarzystwa, pracowników Agenta Transferowego, pracowników Dystrybutorów, pracowników Banku Powiernika, pracowników Akcjonariuszy Towarzystwa.
4.
Przystępując do Planu Systematycznego Oszczędzania, o którym mowa w ust. 3 lit. a Uczestnik deklaruje systematyczne przekazywanie środków w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa na zasadach określonych we właściwych przepisach Regulaminu, w terminach określonych przez Towarzystwo, w wysokości zadeklarowanej przez Uczestnika, nie mniejszej jednak niż minimalna wysokość określona przez Towarzystwo oraz deklaruje, że nie będzie składał zleceń konwersji lub umorzenia części lub wszystkich Jednostek Uczestnictwa, z wyjątkiem sytuacji określonych przez Towarzystwo. Zniżka lub zwolnienie z opłaty manipulacyjnej nie przysługuje w stosunku do środków przekazanych na nabycie Jednostek Uczestnictwa w wysokości niższej od zadeklarowanej lub gdy przekazanie środków dokonałoby się z przekroczeniem terminu. W takiej sytuacji uważa się, że Uczestnik odstąpił od Planu Systematycznego Oszczędzania, chyba że Uczestnik przekaże wpłatę lub uzupełni ją do deklarowanej wysokości przed terminem kolejnej wpłaty.
5.
W przypadkach określonych w ustępach powyższych informacja o warunkach i zasadach obniżania lub znoszenia opłaty manipulacyjnej oraz o warunkach przystępowania i uczestnictwa w Planie Systematycznego Oszczędzania podawana jest do publicznej wiadomości z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem w jednostkach Dystrybutorów, a także w trybie określonym w art. 60 ust. 2 Regulaminu. Informacja taka może być również przekazana w inny sposób, w szczególności za pośrednictwem środków masowego przekazu informacji lub poczty.
Art.  40

UMORZENIE JEDNOSTEK

1.
Uczestnik Funduszu może umarzać Jednostki Uczestnictwa poprzez złożenie Dystrybutorowi zlecenia umorzenia.
2.
Uczestnik Funduszu wydaje dyspozycję co do sposobu wypłaty środków pieniężnych składając zlecenie umorzenia Jednostek Uczestnictwa; w wypadku braku dyspozycji, środki stawiane są do dyspozycji Uczestnika w jednostce Dystrybutora, w której przyjęto zlecenie umorzenia.
Art.  41

ZLECENIA UMORZENIA

1.
Zlecenie umorzenia może zawierać następujące dyspozycje:

1.1. umorzenia określonej liczby Jednostek Uczestnictwa,

1.2. umorzenia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa, w wyniku której otrzymana zostanie określona kwota środków pieniężnych,

1.3. umorzenia wszystkich Jednostek dostępnych w Rejestrze.

2.
W przypadku gdy w Dniu Wyceny kwota żądana jest wyższa od kwoty otrzymanej w wyniku umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa lub liczba Jednostek Uczestnictwa wynikających ze zlecenia jest wyższa od liczby posiadanej przez Uczestnika Funduszu, umorzone zostają wszystkie Jednostki Uczestnictwa posiadane przez Uczestnika Funduszu.
Art.  42

CENA UMORZENIA

1.
Uczestnik Funduszu otrzymuje środki z umorzenia Jednostek Uczestnictwa według ceny umorzenia, równej Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę obliczonej w Dniu Wyceny, w którym Agent Transferowy otrzymał od Dystrybutora zlecenie umorzenia Jednostek Uczestnictwa.
2.
W przypadku gdy warunki określone w ust. 1 nie zostaną spełnione w Dniu Wyceny przed godziną 13.00, obowiązuje cena umorzenia z Dnia Wyceny najbliższego po tym Dniu Wyceny.
3.
Od dnia złożenia zlecenia umorzenia Jednostek Uczestnictwa do Dnia Wyceny, w którym obliczana jest cena umorzenia nie może upłynąć więcej niż 5 Dni Wyceny, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.

Rozdział  VI

Ustalanie Wartości Aktywów Netto Funduszu

Art.  43

WARTOŚĆ AKTYWÓW NETTO FUNDUSZU

1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu jest równa wartości wszystkich aktywów Funduszu w Dniu Wyceny pomniejszonej o zobowiązania Funduszu.
2.
Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę jest równa Wartości Netto Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny podzielonej przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.
3.
Wartość Aktywów Netto Funduszu ustalana jest w Dniach Wyceny.
Art.  44

ŚRODKI PIENIĘŻNE W FUNDUSZU

Środki pieniężne przekazane wraz ze zleceniem nabycia Jednostek Uczestnictwa powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w pierwszym Dniu Wyceny po Dniu Wyceny, w którym Jednostki Uczestnictwa zostały zarejestrowane przez Agenta Transferowego.

Art.  45

PAPIERY WARTOŚCIOWE W OBROCIE REGULOWANYM

1.
Papiery wartościowe notowane na giełdzie papierów wartościowych lub będące przedmiotem obrotu na regulowanym rynku pozagiełdowym są wyceniane w Dniu Wyceny według bieżącej ceny lub ostatniej dostępnej ceny w przypadku notowań w systemie jednolitego kursu dnia lub według ostatniej dostępnej ceny zamknięcia w przypadku notowań w systemie notowań ciągłych, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Rynkiem głównym oraz odpowiednim systemem notowań dla danego składnika aktywów Funduszu będzie rynek, dla którego średnia wielkość obrotów w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny była największa.
3.
Do czasu rozpoczęcia notowań papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu wycenia się według cen nabycia, z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych, spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny.
Art.  46

INNE PAPIERY WARTOŚCIOWE

1.
Papiery wartościowe nie notowane na giełdzie lub regulowanym rynku pozagiełdowym lub nie będące przedmiotem obrotu publicznego są wyceniane następująco:

1.1. na podstawie ostatniej dostępnej ceny według średniej uzyskanej od trzech instytucji finansowych prowadzących obrót takimi papierami i posiadających najwyższe obroty w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny, o ile Towarzystwo uzna, że dane takie są reprezentatywne dla rynku tych papierów lub

1.2. według formuły liniowej, uwzględniającej wysokość oprocentowania lub dyskonto, z jakim nabyto papiery oraz termin wykonalności praw z tych papierów.

2.
W przypadku niemożności określenia ceny na zasadach określonych w ust. 1, papiery wartościowe zostaną wycenione na podstawie ostatniej dostępnej ceny z jednej instytucji finansowej lub średniej ceny dwóch instytucji finansowych, które obracają tymi papierami wartościowymi, o ile Towarzystwo uzna, że dane te są reprezentatywne dla rynku, na którym te papiery wartościowe są przedmiotem obrotu.
3.
W przypadku niemożności określenia ceny na zasadach określonych w ust. 1 oraz 2, papiery zostaną wycenione na podstawie ostatniej ceny sprzedaży papierów wartościowych najbardziej porównywalnych pod względem wysokości oprocentowania i terminu realizacji.
Art.  47

ZAGRANICZNE PAPIERY WARTOŚCIOWE

1.
Ceny papierów wartościowych notowanych za granicą są przeliczane na ceny w złotych po kursie średnim ustalonym przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego dla waluty, w jakiej notowany jest papier wartościowy, obowiązującym w Dniu Wyceny. Dłużne papiery wartościowe wycenia się w walucie, w jakiej są wyrażone.
2.
Za główny rynek dla danego papieru wartościowego będzie uważany rynek, na którym średnia wielkość obrotów w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny była najwyższa.
Art.  48

DEPOZYTY BANKOWE

1.
Odsetki należne z tytułu dokonania lokat w depozyty bankowe obliczane są stosownie do zasad, na których dokonano tych lokat.
2.
Depozyty bankowe mogą być wyceniane według kryteriów rynkowych, jeśli umowa z bankiem przewiduje ich odkupywanie przed terminem ich zapadalności.
Art.  49

INNE ZASADY WYCENY

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie jest możliwa wycena papierów wartościowych w sposób określony powyżej, Towarzystwo działając w dobrej wierze ustali wartość takich papierów wartościowych stosując ostatnią dostępną cenę. W sytuacji gdy cena ta nie odpowiada wartości rynkowej, Towarzystwo zastosuje metody wyceny rzetelnie oddające wartość aktywów na jednostkę zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny zatwierdzone przez biegłego rewidenta funduszu.

Rozdział  VII

Dochody Funduszu

Art.  50

DOCHODY FUNDUSZU

1.
Dochód osiągnięty ze składników aktywów Funduszu powiększa wartość Funduszu i odpowiednio wartość Jednostek Uczestnictwa.
2.
Towarzystwo nie wypłaca dywidendy z aktywów funduszu.

Rozdział  VIII

Przechowywanie aktywów Funduszu

Art.  51

PRZECHOWYWANIE AKTYWÓW FUNDUSZU

1.
Bank Powiernik przechowuje Aktywa Funduszu.
2.
Zagraniczne papiery wartościowe mogą być przechowywane za pośrednictwem i pod kontrolą Banku Powiernika w zagranicznych bankach powierniczych mających siedzibę w państwach, w których dokonano emisji tych papierów wartościowych.
Art.  52

OBOWIĄZKI BANKU POWIERNIKA

1.
Bank Powiernik jest zobowiązany w szczególności do:

1.1. bezpiecznego przechowywania aktywów Funduszu,

1.2. obliczania Wartości Aktywów Netto Funduszu zgodnie z prawem oraz Regulaminem,

1.3. wykonywania poleceń Towarzystwa, o ile nie są one sprzeczne z prawem lub Regulaminem,

1.4. zapewnienia, aby transakcje dotyczące aktywów Funduszu były rozliczane w terminach zgodnych z Regulaminem,

1.5. zapewnienia, aby ogłaszanie dochodów Funduszu następowało zgodnie z prawem i Regulaminem,

1.6. dokonania likwidacji Funduszu i rozdziału środków Funduszu między Uczestników Funduszu stosownie do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa.

2.
Niektóre z czynności wymienionych w ust. 1 mogą być wykonywane przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.
3.
Umowa o świadczenie usług powierniczych między Towarzystwem a Bankiem Powiernikiem zakreśla szczegółowe obowiązki Banku Powiernika.
Art.  53

BANK POWIERNIK

Bank Powiernik nie należy do założycieli Towarzystwa, nie może być nabywcą papierów wartościowych emitowanych przez Towarzystwo, nie sprawuje ani nie może sprawować zarządu Towarzystwa, z zastrzeżeniem art. 64.

Rozdział  IX

Zasady zarządzania Funduszem

Art.  54

ZARZĄDZANIE FUNDUSZEM

1.
Fundusz może być zarządzany wyłącznie przez Towarzystwo.
2.
Składniki Funduszu nie mogą być przenoszone do innego funduszu.
Art.  55

OBOWIĄZKI TOWARZYSTWA

1.
Towarzystwo we wszelkich swych czynnościach w pierwszej kolejności kieruje się celem Funduszu wskazanym w art. 5 Regulaminu.
2.
Towarzystwo jest w szczególności uprawnione i zobowiązane do:

2.1. dokonywania lokat, inwestycji oraz zarządzania majątkiem Funduszu,

2.2. rozporządzania i wykonywania wszelkich praw stanowiących aktywa Funduszu,

2.3. zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Funduszu.

Art.  56

ZOBOWIĄZANIA FUNDUSZU

1.
Zobowiązania Towarzystwa z tytułu zaciągniętych w imieniu własnym i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu kredytów i pożyczek nie mogą przekraczać 10% wartości Funduszu; zobowiązania te zaciągane są wyłącznie za zgodą Banku Powiernika.
2.
Aktywa Funduszu nie mogą stanowić przedmiotu zabezpieczenia kredytów i pożyczek zaciąganych na wspólny rachunek Uczestników Funduszu.
3.
W przypadku gdy środki Funduszu nie wystarczają na pokrycie zobowiązań zaciągniętych na wspólny rachunek Uczestników Funduszu, zobowiązania te obciążają Towarzystwo.
Art.  57

WYNAGRODZENIE ZA ZARZĄDZANIE

1.
Towarzystwo pobiera wynagrodzenie za zarządzanie Funduszem w wysokości 2% w skali roku od Wartości Aktywów Netto Funduszu w danym dniu.
2.
Wynagrodzenie jest naliczane w każdym Dniu Wyceny i wypłacane ze środków Funduszu ostatniego dnia miesiąca.
Art.  58

KOSZTY FUNDUSZU

1.
Towarzystwo pokrywa ze środków Funduszu koszty związane z funkcjonowaniem Funduszu: opłaty za przechowywanie aktywów Funduszu przez Bank Powiernik i inne działania Banku Powiernika, koszty prowizji maklerskich, koszty obsługi prawnej, koszty usług Agenta Transferowego, koszty badania sprawozdań finansowych Funduszu, podatki, koszty dystrybucji, koszty druku i publikacji i inne opłaty - zawsze w zakresie uzasadnionym interesem uczestników Funduszu.
2.
Z wyjątkiem prowizji maklerskich, podatków i innych obciążeń nałożonych przez właściwe organy państwowe w związku z działalnością Funduszu, wynagrodzenie za zarządzanie Funduszem oraz koszty określone w ust. 1 nie mogą przekroczyć 4% w skali roku Wartości Aktywów Netto Funduszu w danym dniu.
Art.  59

UTRATA PRAWA DO ZARZĄDZANIA

1.
Towarzystwo zaprzestaje zarządzania Funduszem:

1.1. z chwilą ogłoszenia upadłości Towarzystwa,

1.2. z chwilą otwarcia likwidacji Towarzystwa,

1.3. po upływie okresu wypowiedzenia, o którym mowa w art. 64 ust. 1,

1.4. w wyniku cofnięcia zezwolenia na zarządzanie Funduszem.

2.
W wypadkach przewidzianych w ust. 1 uprawnienia do zarządzania Funduszem przejmuje Bank Powiernik na zasadach wskazanych w art. 64.

Rozdział  X

Obowiązki publikacyjne Funduszu

Art.  60

PUBLIKACJA REGULAMINU

1.
Regulamin oraz zmiany w jego treści publikowane są w dwóch dziennikach ogólnopolskich: "Rzeczpospolita" oraz "Gazeta Wyborcza".
2.
W sposób określony w ust. 1 Towarzystwo może publikować również inne informacje dotyczące Funduszu.
3.
Regulamin będzie udostępniony w jednostkach każdego z Dystrybutorów oraz w siedzibie Towarzystwa.
Art.  61

SPRAWOZDANIA FUNDUSZU

1.
Towarzystwo dwa razy w roku kalendarzowym, na koniec pierwszego półrocza oraz na koniec roku, publikuje sprawozdanie o stanie Funduszu w Monitorze Polskim "B" oraz w jednym dzienniku ogólnopolskim "Rzeczpospolita", a także udostępnia w jednostkach każdego z Dystrybutorów.
2.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 zawiera dane niezbędne dla Uczestników do właściwej oceny stanu Funduszu i zmiany jego wartości.
Art.  62

INFORMACJA O STANIE FUNDUSZU

Towarzystwo nie rzadziej niż raz w miesiącu publikuje informacje o stanie Funduszu; informacje te zawierają co najmniej Wartość Netto Aktywów Funduszu, Wartość Netto Aktywów Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa oraz określają stopę zmiany tych wartości w ciągu ostatniego miesiąca.

Rozdział  XI

Zasady likwidacji Funduszu

Art.  63

WYPOWIEDZENIA ZARZĄDZANIA

1.
Towarzystwo może zaprzestać w całości lub w części prowadzenia działalności polegającej na zarządzaniu Funduszem z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia.
2.
Towarzystwo jest zobowiązane powiadomić Komisję Papierów Wartościowych o zamiarze zaprzestania działalności i ogłosić ten zamiar w dwóch dziennikach ogólnopolskich: "Rzeczpospolita" oraz "Gazeta Wyborcza".
Art.  64

ZARZĄDZANIE PRZEZ BANK POWIERNIK>

1.
Z chwilą wygaśnięcia prawa Towarzystwa do zarządzania Funduszem, uprawnienia Towarzystwa przejmuje z mocy prawa Bank Powiernik na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, który za zezwoleniem Komisji Papierów Wartościowych może zostać przedłużony o dalsze 6 miesięcy.
2.
Bank Powiernik jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdzielenia środków Funduszu między Uczestników proporcjonalnie do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa.
3.
Bank Powiernik nie może zbywać nowych Jednostek Uczestnictwa.

Rozdział  XII

Postanowienia końcowe

Art.  65

OBOWIĄZYWANIE REGULAMINU

1.
Postanowienia niniejszego Regulaminu obowiązują Towarzystwo oraz wszystkich Uczestników Funduszu.
2.
Regulamin oraz zmiany w jego treści obowiązują Towarzystwo i Uczestników Funduszu z chwilą publikacji w dwóch dziennikach ogólnopolskich, o których mowa w art. 60 ust. 1.
Art.  66

ZMIANY REGULAMINU

1.
Zmiana Regulaminu nie wymaga zgody Uczestników Funduszu.
2.
Niniejszy Regulamin może być zmieniony uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Towarzystwa. Wszelkie zmiany Regulaminu wymagają dla swojej ważności zatwierdzenia przez Komisję Papierów Wartościowych.
Art.  67

SPRZEDAŻ JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Towarzystwo rozpoczyna zbywanie Jednostek Uczestnictwa po upływie 14 dni od daty publikacji Regulaminu dokonanej zgodnie z postanowieniami art. 60.
2.
Umorzenie pierwszych Jednostek Uczestnictwa dokonywane jest po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia zbywania Jednostek Uczestnictwa przez Towarzystwo. O terminie tym Towarzystwo zawiadamia w jednostkach Dystrybutorów.
Art.  68

ROZSTRZYGANIE SPORÓW

Sądem właściwym do rozstrzygania sporów powstałych w związku z niniejszym Regulaminem lub w związku z uczestnictwem każdego z Uczestników Funduszu jest sąd właściwy dla siedziby Towarzystwa.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

REGULAMIN FUNDUSZU POWIERNICZEGO AKCJI "SKARBIEC-AKCJA"

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

Art.  1

FUNDUSZ

1.
SKARBIEC-AKCJA Fundusz Powierniczy Akcji jest funduszem powierniczym w rozumieniu ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239 z późn. zm.) utworzonym za zezwoleniem Komisji Papierów Wartościowych.
2.
SKARBIEC-AKCJA Fundusz Powierniczy Akcji jest zarządzany przez SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, Plac Bankowy 2.
Art.  2

REGULAMIN

1.
Regulamin SKARBIEC-AKCJA Funduszu Powierniczego Akcji określa cele i zasady funkcjonowania Funduszu, prawa i obowiązki Uczestników Funduszu oraz prawa i obowiązki SKARBIEC Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA w Warszawie.
2.
Regulamin SKARBIEC-AKCJA Funduszu Powierniczego Akcji został uchwalony przez Założycieli SKARBIEC Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA w Warszawie, a następnie zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych.
Art.  3

DEFINICJE I SKRÓTY

W Regulaminie SKARBIEC-AKCJA Funduszu Powierniczego Akcji użyto następujących definicji i określeń skrótowych:

Fundusz - SKARBIEC-AKCJA Fundusz Powierniczy Akcji.

Uczestnik Funduszu - osoba, która powierzyła środki pieniężne nabywając przynajmniej część Jednostki Uczestnictwa Funduszu.

Towarzystwo - SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna w Warszawie.

Bank Powiernik - CITIBANK (POLAND) SA w Warszawie przechowujący aktywa Funduszu.

Agent Transferowy - Creditanstalt Financial Advisers SA w Warszawie wykonujący polecenia Towarzystwa, prowadzący rejestry Uczestników, sporządzający Świadectwa Uczestnictwa i podejmujący inne czynności zgodnie z poleceniami Towarzystwa.

Dystrybutor - podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie lub inny podmiot posiadający zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych na zbywanie i umarzanie jednostek uczestnictwa oraz umocowany do występowania i składania oświadczeń woli w imieniu Towarzystwa w związku ze zbywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa; ilekroć w Regulaminie mowa jest o dokonywaniu przez Uczestnika czynności wobec Dystrybutora, rozumie się przez to również czynności dokonywane bezpośrednio wobec Towarzystwa.

Regulamin - regulamin SKARBIEC-AKCJA Funduszu Powierniczego Akcji.

Dzień Wyceny - dzień obliczania wartości aktywów netto Funduszu oraz wartości aktywów netto Funduszu na Jednostkę, dniem tym jest dzień sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Rejestr Uczestników - elektroniczna ewidencja danych Uczestnika Funduszu, przysługujących mu Jednostek Uczestnictwa oraz statusu zleceń.

Wartość Aktywów Netto Funduszu - wartość wszystkich Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny pomniejszona o zobowiązania Funduszu.

Wartość Aktywów Netto na Jednostkę - Wartość Netto Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny podzielona przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.

Plan Systematycznego Oszczędzania - utworzony przez Towarzystwo plan dla Uczestników deklarujących systematycznie nabywanie Jednostek Uczestnictwa na zasadach określonych przez Towarzystwo i podanych do publicznej wiadomości.

Rozdział  II

Cel i zasady funkcjonowania Funduszu

Art.  4

PRZEZNACZENIE FUNDUSZU

1.
Fundusz służy do zbiorowego lokowania środków pieniężnych Uczestników Funduszu w papierach wartościowych.
2.
Fundusz nie posiada osobowości prawnej.
3.
Towarzystwo lokuje środki pieniężne w imieniu własnym i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu.
Art.  5

CEL FUNDUSZU

1.
Celem Funduszu jest długoterminowy wzrost Wartości Aktywów Netto Funduszu poprzez inwestowanie powierzonych przez Uczestników Funduszu środków pieniężnych w akcje lub papiery wartościowe o podobnym profilu ryzyka. Fundusz inwestuje ograniczoną ilość środków powierzonych przez Uczestników Funduszu w dłużne papiery wartościowe. Ze względu na dużą zmienność cen instrumentów finansowych, w które Fundusz inwestuje, wartość jednostki uczestnictwa może ulegać dużym zmianom.
2.
Fundusz stosuje zasadę dywersyfikacji w celu minimalizacji niezbędnego ryzyka.
Art.  6

ZASADY ALOKACJI ŚRODKÓW

1.
Środki pieniężne stanowiące majątek Funduszu są inwestowane z zachowaniem następujących zasad:

1.1. Co najmniej 90% wartości środków Funduszu powinno być lokowane w papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.

1.2. Do 10% wartości środków Funduszu może być lokowane w innych papierach wartościowych, pod warunkiem możliwości ustalenia ich ceny z częstotliwością nie mniejszą niż jest to konieczne do obliczania Wartości Aktywów Netto Funduszu.

1.3. Nie więcej niż 5% wartości środków Funduszu może być lokowane w papierach wartościowych jednego emitenta.

1.4. W przypadku gdy środki Funduszu są lokowane w różnego rodzaju papierach wartościowych tego samego emitenta, łączna wartość papierów wartościowych tego emitenta nie może przekraczać 10% wartości środków Funduszu.

1.5. Ograniczenia, o których mowa w pkt. 1.3 oraz 1.4 nie dotyczą papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, z wyjątkiem świadectw rekompensacyjnych, które nie mogą stanowić więcej niż 50% wartości środków Funduszu.

2.
Środki pieniężne stanowiące majątek Funduszu mogą być lokowane w depozytach bankowych pod warunkiem dokonania lokaty w bankach o dobrej kondycji finansowej, w tym w Banku Powierniku, o ile Towarzystwo uzyska pozytywną opinię Banku Powiernika.
Art.  7

ŚRODKI PŁYNNE

Przeciętny stan środków płynnych stanowiących majątek Funduszu w ciągu miesiąca nie może stanowić mniej niż 10% wartości środków Funduszu.

Art.  8

OGRANICZENIA INWESTYCYJNE

1.
Środki Funduszu nie mogą być przeznaczane na nabycie:

1.1. papierów wartościowych emitowanych przez Towarzystwo,

1.2. papierów wartościowych emitowanych przez założycieli i akcjonariuszy Towarzystwa oraz przez podmioty pozostające z nimi w stosunku dominacji lub zależności,

1.3. papierów wartościowych emitowanych przez Bank Powiernik lub podmiot pozostający z nim w stosunku dominacji lub zależności,

1.4. papierów wartościowych od Członka Zarządu, Rady Nadzorczej lub Komisji Rewizyjnej Towarzystwa.

2.
Aktywa Funduszu nie mogą być inwestowane w jednostki uczestnictwa innych funduszy powierniczych lub funduszy inwestycyjnych typu otwartego.
3.
Towarzystwo w ramach zarządzania majątkiem Funduszu nie może zbywać pożyczonych papierów wartościowych.

Rozdział  III

Uczestnicy Funduszu

Art.  9

UCZESTNICY

1.
Uprawnionymi do nabywania Jednostek Uczestnictwa są:

1.1. osoby fizyczne,

1.2. osoby prawne,

1.3. jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

2.
Osoby zagraniczne są uprawnione do nabywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa z zachowaniem przepisów Prawa dewizowego.
Art.  10

OSOBY FIZYCZNE

Czynności związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa mogą być wykonywane:

1.
w wypadku osoby fizycznej mającej pełną zdolność do czynności prawnych - osobiście,
2.
w wypadku osoby fizycznej mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych - wyłącznie za zgodą jej przedstawiciela ustawowego w zakresie czynności zwykłego zarządu, a w zakresie przekraczającym te czynności - na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego,
3.
w wypadku osoby fizycznej nie mającej zdolności do czynności prawnych - wyłącznie przez jej przedstawiciela ustawowego w zakresie czynności zwykłego zarządu, a w zakresie przekraczającym te czynności - na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego.
Art.  11

OSOBY PRAWNE

1.
Osoba działająca w imieniu osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej zobowiązana jest do pozostawienia w jednostce Dystrybutora dokumentów potwierdzających umocowanie.
2.
Poświadczone przez Dystrybutora kopie dokumentów, o których mowa w ust. 1 przechowywane są przez Agenta Transferowego.
Art.  12

CZYNNOŚCI MAŁŻONKÓW

Osoby pozostające w związku małżeńskim mogą nabywać Jednostki Uczestnictwa na swój wspólny rachunek na podstawie umowy zawartej z Towarzystwem zgodnie z zasadami określonymi w art. 13.

Art.  13

OŚWIADCZENIA MAŁŻONKÓW

1.
Małżonkowie działający łącznie, nabywający Jednostki Uczestnictwa na swój wspólny rachunek, składają oświadczenia zawarte w umowie zawartej z Towarzystwem stwierdzające:

1.1. pozostawanie małżonków we wspólności majątkowej w zakresie umożliwiającym nabywanie i umarzanie Jednostek Uczestnictwa,

1.2. wyrażenie zgody na wykonywanie przez każdego z małżonków na wspólny rachunek małżonków wszystkich uprawnień związanych z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa, włączywszy umorzenie wszystkich nabytych Jednostek Uczestnictwa, ustanowienia blokady Rejestru i jego zamknięcia, a także na podejmowanie wszelkich należnych małżonkom środków pieniężnych,

1.3. wyrażenie zgody na realizację zleceń zgodnie z kolejnością ich składania przez każdego z małżonków, chyba że drugi z nich wyrazi sprzeciw najpóźniej w chwili składania zlecenia; w takim wypadku Dystrybutor zastosuje się wyłącznie do zgodnego oświadczenia woli małżonków,

1.4. wskazanie wspólnego adresu małżonków, na który przesyłane będą Świadectwa Uczestnictwa.

2.
Odwołanie oświadczeń wymienionych w ust. 1 możliwe jest jedynie przez złożenie oświadczenia przez małżonków działających łącznie lub na podstawie prawomocnego orzeczenia właściwego sądu. Oświadczenia stwierdzające podział majątku wspólnego małżonków oraz sposób podziału środków należnych małżonkom będą przyjęte wyłącznie od małżonków działających łącznie lub na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.
Art.  14

ODPOWIEDZIALNOŚĆ TOWARZYSTWA

Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za działania wynikające z zastosowania się do dyspozycji małżonków i złożonych przez nich oświadczeń zgodnie z artykułami poprzedzającymi.

Art.  15

CZYNNOŚCI NA RZECZ KILKU OSÓB

1.
W przypadku gdy jednostki uczestnictwa są przedmiotem współwłasności łącznej, rejestr może być otwarty dla nie więcej niż czterech osób na podstawie zgodnych oświadczeń woli wszystkich osób.
2.
Umorzenie i konwersja jednostek, zamknięcia rejestru oraz wypłata środków dokonywane są na podstawie zgodnych oświadczeń woli wszystkich osób, o których mowa w ust. 1 lub na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.
Art.  16

PEŁNOMOCNICY

1.
Czynności związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa mogą być wykonywane osobiście przez Uczestnika Funduszu lub przez pełnomocnika.
2.
Pełnomocnikiem może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych lub osoba prawna.
3.
Uczestnik może posiadać nie więcej niż dwóch pełnomocników.
Art.  17

PEŁNOMOCNICTWO

1.
Pełnomocnictwo może być udzielone oraz odwołane w formie pisemnej w obecności pracownika Dystrybutora lub z podpisem poświadczonym notarialnie. Pełnomocnictwo może być odwołane w innej formie niż zostało udzielone.
2.
Udzielenie i odwołanie pełnomocnictwa jest skuteczne w stosunku do Towarzystwa z chwilą otrzymania przez Agenta Transferowego odpowiedniej dyspozycji, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od złożenia dokumentu pełnomocnictwa u Dystrybutora, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
3.
Udzielenie pełnomocnictwa do działania na wspólny rachunek małżonków lub na wspólny rachunek kilku osób może być dokonane wyłącznie przez zgodne i jednoczesne oświadczenie małżonków lub wszystkich tych osób; do odwołania pełnomocnictwa dochodzi przez oświadczenie co najmniej jednej z tych osób.
4.
Pełnomocnictwo udzielane i odwoływane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej winno być poświadczone przez polską placówkę dyplomatyczną lub podmiot umocowany do tego przez Towarzystwo.
5.
Pełnomocnictwo w języku obcym winno być zaopatrzone w tłumaczenie dokonane przez tłumacza przysięgłego, z wyjątkiem pełnomocnictw poświadczonych przez podmiot umocowany do tego przez Towarzystwo.
6.
Pełnomocnik obowiązany jest do pozostawienia w jednostce Dystrybutora dokumentów pełnomocnictwa.
Art.  18

RODZAJE PEŁNOMOCNICTW

1.
Pełnomocnictwo bez ograniczeń upoważnia pełnomocnika do dokonywania wszelkich czynności w takim samym zakresie, jak mocodawca.
2.
Pełnomocnictwo ograniczone upoważnia do czynności wskazanych w jego treści.
3.
Nie są przyjmowane pełnomocnictwa umocowujące pełnomocnika do udzielania dalszych pełnomocnictw.
Art.  19

SPRZECZNE ZLECENIA

1.
W przypadku otrzymania przez Agenta Transferowego sprzecznych zleceń, są one realizowane w następujący sposób: blokada rejestru Uczestnika i odwołanie pełnomocnictwa jest wykonywane w pierwszej kolejności.
2.
Pozostałe zlecenia wykonywane są w następującym porządku: nabycie, konwersja, umorzenie.

Rozdział  IV

Jednostka Uczestnictwa

Art.  20

JEDNOSTKA UCZESTNICTWA

1.
Jednostka Uczestnictwa stanowi tytuł Uczestnika Funduszu do udziału w Aktywach Netto Funduszu.
2.
Jednostka Uczestnictwa nie podlega oprocentowaniu.
3.
Jednostka Uczestnictwa po zbyciu przez Towarzystwo nie może być przedmiotem obrotu.
4.
Jednostka Uczestnictwa podlega dziedziczeniu.
Art.  21

ZBYWANIE I UMARZANIE

1.
Towarzystwo jest zobowiązane zbywać Jednostki Uczestnictwa bez ograniczeń.
2.
Umorzenie Jednostek Uczestnictwa dokonywane jest każdego Dnia Wyceny.
3.
Z dniem umorzenia Jednostek Uczestnictwa powstaje roszczenie Uczestnika o wypłatę środków pieniężnych.
Art.  22

WYSOKOŚĆ WPŁAT

1.
Pierwsza wpłata środków pieniężnych przez Uczestnika Funduszu powinna wynosić nie mniej niż 100 złotych, każda następna wpłata Uczestnika Funduszu nie mniej niż 50 złotych. Towarzystwo może określić niższe minimalne wpłaty.
2.
Zasady wskazane w ust. 1 obowiązują również w wypadku ponownego nabycia Jednostek Uczestnictwa po uprzednim umorzeniu wszystkich Jednostek i pozostawieniu otwartego Rejestru Uczestnika.
Art.  23

ŚWIADECTWO UCZESTNICTWA

1.
Towarzystwo wydaje Uczestnikowi Funduszu Świadectwo Uczestnictwa, które jest sporządzane przez Agenta Transferowego; Świadectwa Uczestnictwa mogą mieć formę wydruku komputerowego.
2.
Świadectwo Uczestnictwa stwierdza dane dokumentujące udział Uczestnika w Funduszu, a w szczególności:

2.1. datę wydania Świadectwa,

2.2. nazwę Funduszu,

2.3. dane osobowe Uczestnika Funduszu,

2.4. numer Rejestru Uczestnika,

2.5. ilość i wartość nabytych Jednostek Uczestnictwa.

3.
Uczestnik Funduszu otrzymuje Świadectwo Uczestnictwa również w wypadku umorzenia Jednostek Uczestnictwa.
Art.  24

PRZESŁANIE ŚWIADECTWA UCZESTNICTWA

1.
Świadectwo Uczestnictwa jest wysyłane przez Agenta Transferowego niezwłocznie po dniu nabycia Jednostek Uczestnictwa na adres wskazany przez Uczestnika.
2.
Po otrzymaniu Świadectwa Uczestnictwa, w interesie uczestnika leży sprawdzenie prawidłowości danych zawartych w Świadectwie Uczestnictwa oraz niezwłoczne poinformowanie Towarzystwa za pośrednictwem Dystrybutora lub Agenta Transferowego o wszelkich stwierdzonych nieprawidłowościach.
Art.  25

REJESTR UCZESTNIKÓW

1.
Towarzystwo zbywając Uczestnikowi Funduszu po raz pierwszy przynajmniej część Jednostki Uczestnictwa nadaje Uczestnikowi Funduszu numer Rejestru.
2.
Rejestr Małżonków lub Rejestr Wspólny Uczestników prowadzony jest wyłącznie dla Uczestników Funduszu, o których mowa w art. 13 i art. 15.
3.
Uczestnik lub Uczestnicy Funduszu zachowują numer identyfikacyjny w Rejestrze Uczestników również po umorzeniu wszystkich Jednostek Uczestnictwa, chyba że złoży on dyspozycję zamknięcia Rejestru.
Art.  26

BLOKADA REJESTRU

1.
Towarzystwo może dokonać blokady Rejestru Uczestnika na żądanie Uczestnika, polegającej na uniemożliwieniu wykonywania zleceń dotyczących środków pozostających w Rejestrze.
2.
Blokada Rejestru powstaje i ustaje z chwilą otrzymania przez Agenta Transferowego odpowiedniej dyspozycji lub z upływem terminu określonego przez Uczestnika Funduszu, nie wpływa jednak na wykonanie zleceń umorzenia i konwersji Jednostek Uczestnictwa otrzymanych przed dniem otrzymania przez Agenta Transferowego oświadczenia o blokadzie Rejestru.
3.
Od dnia złożenia dyspozycji blokady rejestru lub zniesienia takiej blokady do dnia ustanowienia lub zniesienia blokady nie może upłynąć więcej niż 5 Dni Wyceny, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
Art.  27

DZIEDZICZENIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Z chwilą otrzymania przez Agenta Transferowego informacji o śmierci Uczestnika, nie mogą być wykonywane jakiekolwiek dyspozycje dotyczące Jednostek Uczestnictwa przysługujących zmarłemu Uczestnikowi.
2.
Zmiany w Rejestrze Uczestników polegające na zamknięciu Rejestru zmarłego Uczestnika i otwarciu Rejestrów na rzecz jego spadkobierców dokonywane są wyłącznie na podstawie zgodnego i jednoczesnego oświadczenia woli wszystkich spadkobierców przedstawiających prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające nabycie spadku przez osoby przedstawiające to orzeczenie lub na podstawie prawomocnego postanowienia sądu stwierdzającego dział spadku.

Rozdział  V

Nabywanie i umarzanie Jednostek Uczestnictwa

Art.  28

UMOWA

1.
Nabycie Jednostek Uczestnictwa następuje w wyniku zawarcia umowy pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikiem powierzającym środki pieniężne, która obowiązuje od dnia nabycia przynajmniej części Jednostki Uczestnictwa do dnia zamknięcia Rejestru.
2.
W celu nabycia Jednostek Uczestnictwa Uczestnik Funduszu składa zlecenie nabycia oraz wpłaca środki pieniężne.
Art.  29

TRYB ZBYWANIA I UMARZANIA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Towarzystwo zbywa i umarza Jednostki Uczestnictwa bezpośrednio przez swoje jednostki organizacyjne lub za pośrednictwem upoważnionych Dystrybutorów.
2.
Uczestnik, na rzecz którego otwarto już Rejestr może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez przesłanie środków pieniężnych bezpośrednio na rachunek prowadzony na imię Towarzystwa na rzecz funduszu w Banku Powierniku korzystając wyłącznie z formularzy sporządzonych przez Towarzystwo zawierających poza kwotą środków pieniężnych następujące informacje: nazwa Funduszu, imię i nazwisko Uczestnika, numer Rejestru, nazwa Towarzystwa i rachunku wskazanego przez Towarzystwo w Banku Powierniku oraz dane osoby przekazującej środki.
Art.  30

SKŁADANIE ZLECEŃ

1.
Uczestnik Funduszu może zawrzeć z Towarzystwem umowę o składanie u Dystrybutora wskazanego przez Towarzystwo zleceń za pomocą telefonu lub telefaksu.
2.
Przedmiotem umowy o składanie zleceń, o której mowa w ust. 1 może być składanie zleceń umorzenia Jednostek Uczestnictwa, konwersji Jednostek pomiędzy funduszami zarządzanymi przez Towarzystwo, odwołania pełnomocnictwa oraz ustanowienia i zniesienia blokady Rejestru.
3.
Zlecenia Uczestnika Funduszu lub ustanowionego przez niego pełnomocnika przyjmowane są przez wyznaczonych pracowników Dystrybutorów.
4.
W przypadku składania zleceń telefonicznych, Uczestnik jest uprzedzany, iż składanie zlecenia będzie nagrywane przez Dystrybutora; składanie zlecenia przebiega poprzez odpowiadanie na pytania Dystrybutora.
5.
Przyjmowane są tylko takie zlecenia, składane za pośrednictwem telefaksu, które zostały:

5.1. przesłane na ustalonych przez Towarzystwo formularzach,

5.2. wypełnione w sposób prawidłowy, czytelny i nie wywołujący jakichkolwiek wątpliwości co do ich treści lub autentyczności,

5.3. podpisane przez Uczestnika Funduszu lub jego pełnomocnika.

6.
Dokumentacja dyspozycji składanych przez Uczestników Funduszu za pośrednictwem telefonu lub telefaksu jest utrwalana i przechowywana dla celów dowodowych przez okres 5 lat.
Art.  31

IDENTYFIKACJA ZLECENIODAWCY

1.
Szczegółowy sposób identyfikacji Uczestnika Funduszu składającego zlecenia zgodnie z art. 30 Regulaminu, w szczególności nadanie hasła, jest określony w umowie o składanie zleceń telefonicznych lub telefaksowych. Sposób identyfkacji pozostaje znany tylko Uczestnikowi Funduszu oraz upełnomocnionym pracownikom Dystrybutora.
2.
W przypadku utraty hasła lub dokumentów tożsamości Uczestnik Funduszu może dokonać blokady Rejestru do czasu otrzymania nowego hasła lub nowego dokumentu tożsamości.
Art.  32

PRZYJĘCIE ZLECENIA

1.
Towarzystwo lub Dystrybutor ma prawo odmówić przyjęcia dyspozycji telefonicznej lub telefaksowej w przypadku nieprawidłowego działania odpowiedniego urządzenia, za pomocą którego przekazywane są dane.
2.
W przypadku awarii urządzenia przekazującego dane, Uczestnik może złożyć zlecenie osobiście.
Art.  33

DZIEŃ NABYCIA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Osoba powierzająca środki pieniężne nabywa Jednostki Uczestnictwa w Dniu Wyceny, w którym Agent Transferowy otrzyma zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa oraz informację od Banku Powiernika o otrzymaniu przez niego środków pieniężnych na nabycie Jednostek Uczestnictwa.
2.
W przypadku gdy warunki określone w ust. 1 nie zostaną spełnione w Dniu Wyceny przed godziną 13.00, nabywca Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki Uczestnictwa w Dniu Wyceny najbliższym po tym Dniu Wyceny.
3.
Od dnia powierzenia Dystrybutorowi lub Towarzystwu środków pieniężnych, do dnia, w którym następuje nabycie przez Uczestnika Jednostek Uczestnictwa nie może upłynąć więcej niż 5 Dni Wyceny, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
Art.  34

CENA W OFERCIE PUBLICZNEJ

Cena nabycia Jednostki Uczestnictwa zwana "Ceną w Ofercie Publicznej" jest obliczona według następującego wzoru:

gdzie:

P = cena w Ofercie Publicznej

WANJ = Wartość Aktywów Netto na Jednostkę

x = opłata manipulacyjna, o której mowa w art. 36.

Art.  35

LICZBA NABYWANYCH JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

W celu obliczenia liczby Jednostek Uczestnictwa nabytych przez Uczestnika Funduszu, Towarzystwo pomniejsza kwotę wpłaconych środków pieniężnych o kwotę należnej opłaty manipulacyjnej (w wysokości wskazanej według postanowień art. 36) i uzyskaną w ten sposób różnicę dzieli przez Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę obliczoną w Dniu Wyceny, w którym następuje nabycie Jednostek Uczestnictwa.

Art.  36

OPŁATA MANIPULACYJNA

1.
Towarzystwo pobiera opłatę manipulacyjną przy zbywaniu Jednostek Uczestnictwa.
2.
Opłata manipulacyjna nie może przekroczyć 5,5% środków wpłacanych przez Uczestnika na nabycie Jednostek Uczestnictwa. Opłata manipulacyjna jest zależna od ilości środków wpłacanych przez Uczestnika w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa.
3.
Skala i wysokość opłat manipulacyjnych ustalana jest przez Zarząd Towarzystwa w Tabeli Opłat, która jest udostępniana na bieżąco we wszystkich punktach zbywania Jednostek Uczestnictwa.
Art.  37

REINWESTYCJA

1.
Nie pobiera się opłaty manipulacyjnej w wypadku nabycia Jednostek Uczestnictwa do wysokości kwoty odpowiadającej kwocie, jaką Uczestnik otrzymał w wyniku ostatniego umorzenia całości lub części Jednostek Uczestnictwa, o ile od dnia złożenia zlecenia umorzenia Jednostek Uczestnictwa do dnia złożenia zlecenia nabycia nowych Jednostek nie upłynęło więcej niż 60 dni.
2.
Zwolnienie od opłaty manipulacyjnej przysługuje jednokrotnie w roku kalendarzowym.
Art.  38

KONWERSJA JEDNOSTEK

1.
Uczestnik Funduszu ma prawo na podstawie jednego zlecenia dokonania konwersji Jednostek Uczestnictwa w Funduszu na Jednostki Uczestnictwa w innym funduszu zarządzanym przez Towarzystwo polegającej na umorzeniu Jednostek Uczestnictwa w Funduszu i jednoczesnym nabyciu za uzyskaną w ten sposób kwotę jednostek uczestnictwa w innym funduszu.
2.
W przypadku wymienionym powyżej, Uczestnik obciążany jest opłatą za konwersję w miejsce opłaty manipulacyjnej. Opłata za konwersję jednostki uczestnictwa nie może być wyższa niż różnica pomiędzy najwyższą stawką opłaty manipulacyjnej według Tabeli Opłat dla Funduszu, w którym nabywane są jednostki uczestnictwa a najniższą stawką opłaty manipulacyjnej podaną w Tabeli Opłat, o której mowa w art. 36.
3.
Zakres i wysokość opłat za konwersję będzie określona przez Zarząd Towarzystwa w Tabeli Opłat.
4.
Tabela Opłat będzie udostępniona na bieżąco we wszystkich punktach zbywania Jednostek Uczestnictwa.
Art.  39

OBNIŻKA OPŁATY MANIPULACYJNEJ

1.
Towarzystwo może obniżyć lub znieść opłatę manipulacyjną w stosunku do wszystkich lub do określonych grup Uczestników na zasadach opisanych w ustępach poniższych.
2.
W czasie kampanii promocyjnej Towarzystwo może obniżyć lub znieść opłatę manipulacyjną w określonym czasie, w stosunku do wszystkich lub do określonych grup nabywców.
3.
Niezależnie od postanowień ust. 2, Towarzystwo może obniżyć lub znieść opłatę manipulacyjną:
a)
W przypadku przystąpienia przez uczestnika do Planu Systematycznego Oszczędzania utworzonego przez Towarzystwo na zasadach określonych w ust. 4.
b)
W przypadku nabywania znacznej ilości jednostek uczestnictwa.
c)
W przypadku długotrwałego uczestnictwa w Funduszu.
d)
W stosunku do Pracowników Towarzystwa, pracowników Agenta Transferowego, pracowników Dystrybutorów, pracowników Banku Powiernika, pracowników Akcjonariuszy Towarzystwa.
4.
Przystępując do Planu Systematycznego Oszczędzania, o którym mowa w ust. 3 lit. a Uczestnik deklaruje systematyczne przekazywanie środków w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa na zasadach określonych we właściwych przepisach Regulaminu, w terminach określonych przez Towarzystwo, w wysokości zadeklarowanej przez Uczestnika, nie mniejszej jednak niż minimalna wysokość określona przez Towarzystwo oraz deklaruje, że nie będzie składał zleceń konwersji lub umorzenia części lub wszystkich Jednostek Uczestnictwa, z wyjątkiem sytuacji określonych przez Towarzystwo. Zniżka lub zwolnienie z opłaty manipulacyjnej nie przysługuje w stosunku do środków przekazanych na nabycie Jednostek Uczestnictwa w wysokości niższej od zadeklarowanej lub gdy przekazanie środków dokonałoby się z przekroczeniem terminu. W takiej sytuacji uważa się, że Uczestnik odstąpił od Planu Systematycznego Oszczędzania, chyba że Uczestnik przekaże wpłatę lub uzupełni ją do deklarowanej wysokości przed terminem kolejnej wpłaty.
5.
W przypadkach określonych w ustępach powyższych informacja o warunkach i zasadach obniżania lub znoszenia opłaty manipulacyjnej oraz o warunkach przystępowania i uczestnictwa w Planie Systematycznego Oszczędzania podawana jest do publicznej wiadomości z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem w jednostkach Dystrybutorów, a także w trybie określonym w art. 60 ust. 2 Regulaminu. Informacja taka może być również przekazana w inny sposób, w szczególności za pośrednictwem środków masowego przekazu informacji lub poczty.
Art.  40

UMORZENIE JEDNOSTEK

1.
Uczestnik Funduszu może umarzać Jednostki Uczestnictwa poprzez złożenie Dystrybutorowi zlecenia umorzenia.
2.
Uczestnik Funduszu wydaje dyspozycję co do sposobu wypłaty środków pieniężnych składając zlecenie umorzenia Jednostek Uczestnictwa; w wypadku braku dyspozycji, środki stawiane są do dyspozycji Uczestnika w jednostce Dystrybutora, w której przyjęto zlecenie umorzenia.
Art.  41

ZLECENIA UMORZENIA

1.
Zlecenie umorzenia może zawierać następujące dyspozycje:

1.1. umorzenia określonej liczby Jednostek Uczestnictwa,

1.2. umorzenia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa, w wyniku której otrzymana zostanie określona kwota środków pieniężnych,

1.3. umorzenia wszystkich Jednostek dostępnych w Rejestrze.

2.
W przypadku gdy w Dniu Wyceny kwota żądana jest wyższa od kwoty otrzymanej w wyniku umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa lub liczba Jednostek Uczestnictwa wynikających ze zlecenia jest wyższa od liczby posiadanej przez Uczestnika Funduszu, umorzone zostają wszystkie Jednostki Uczestnictwa posiadane przez Uczestnika Funduszu.
Art.  42

CENA UMORZENIA

1.
Uczestnik Funduszu otrzymuje środki z umorzenia Jednostek Uczestnictwa według ceny umorzenia, równej Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę obliczonej w Dniu Wyceny, w którym Agent Transferowy otrzymał od Dystrybutora zlecenie umorzenia Jednostek Uczestnictwa.
2.
W przypadku gdy warunki określone w ust. 1 nie zostaną spełnione w Dniu Wyceny przed godziną 13.00, obowiązuje cena umorzenia z Dnia Wyceny najbliższego po tym Dniu Wyceny.
3.
Od dnia złożenia zlecenia umorzenia Jednostek Uczestnictwa do Dnia Wyceny, w którym obliczana jest cena umorzenia nie może upłynąć więcej niż 5 Dni Wyceny, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.

Rozdział  VI

Ustalanie Wartości Aktywów Netto Funduszu

Art.  43

WARTOŚĆ AKTYWÓW NETTO FUNDUSZU

1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu jest równa wartości wszystkich aktywów Funduszu w Dniu Wyceny pomniejszonej o zobowiązania Funduszu.
2.
Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę jest równa Wartości Netto Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny podzielonej przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.
3.
Wartość Aktywów Netto Funduszu ustalana jest w Dniach Wyceny.
Art.  44

ŚRODKI PIENIĘŻNE W FUNDUSZU

Środki pieniężne przekazane wraz ze zleceniem nabycia Jednostek Uczestnictwa powiększają Wartość Aktywów Netto Funduszu w pierwszym Dniu Wyceny po Dniu Wyceny, w którym Jednostki Uczestnictwa zostały zarejestrowane przez Agenta Transferowego.

Art.  45

PAPIERY WARTOŚCIOWE W OBROCIE REGULOWANYM

1.
Papiery wartościowe notowane na giełdzie papierów wartościowych lub będące przedmiotem obrotu na regulowanym rynku pozagiełdowym są wyceniane w Dniu Wyceny według bieżącej ceny lub ostatniej dostępnej ceny w przypadku notowań w systemie jednolitego kursu dnia lub według ostatniej dostępnej ceny zamknięcia w przypadku notowań w systemie notowań ciągłych, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Rynkiem głównym oraz odpowiednim systemem notowań dla danego składnika aktywów Funduszu będzie rynek, dla którego średnia wielkość obrotów w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny była największa.
3.
Do czasu rozpoczęcia notowań papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu wycenia się według cen nabycia, z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych, spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny.
Art.  46

INNE PAPIERY WARTOŚCIOWE

1.
Papiery wartościowe nie notowane na giełdzie lub regulowanym rynku pozagiełdowym lub nie będące przedmiotem obrotu publicznego są wyceniane następująco:

1.1. na podstawie ostatniej dostępnej ceny według średniej uzyskanej od trzech instytucji finansowych prowadzących obrót takimi papierami i posiadających najwyższe obroty w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny, o ile Towarzystwo uzna, że dane takie są reprezentatywne dla rynku tych papierów lub

1.2. według formuły liniowej, uwzględniającej wysokość oprocentowania lub dyskonto, z jakim nabyto papiery oraz termin wykonalności praw z tych papierów.

2.
W przypadku niemożności określenia ceny na zasadach określonych w ust. 1, papiery wartościowe zostaną wycenione na podstawie ostatniej dostępnej ceny z jednej instytucji finansowej lub średniej ceny dwóch instytucji finansowych, które obracają tymi papierami wartościowymi, o ile Towarzystwo uzna, że dane te są reprezentatywne dla rynku, na którym te papiery wartościowe są przedmiotem obrotu.
3.
W przypadku niemożności określenia ceny na zasadach określonych w ust. 1 oraz 2, papiery zostaną wycenione na podstawie ostatniej ceny sprzedaży papierów wartościowych najbardziej porównywalnych pod względem wysokości oprocentowania i terminu realizacji.
Art.  47

ZAGRANICZNE PAPIERY WARTOŚCIOWE

1.
Ceny papierów wartościowych notowanych za granicą są przeliczane na ceny w złotych po kursie średnim ustalonym przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego dla waluty, w jakiej notowany jest papier wartościowy, obowiązującym w Dniu Wyceny. Dłużne papiery wartościowe wycenia się w walucie, w jakiej są wyrażone.
2.
Za główny rynek dla danego papieru wartościowego będzie uważany rynek, na którym średnia wielkość obrotów w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny była najwyższa.
Art.  48

DEPOZYTY BANKOWE

1.
Odsetki należne z tytułu dokonania lokat w depozyty bankowe obliczane są stosownie do zasad, na których dokonano tych lokat.
2.
Depozyty bankowe mogą być wyceniane według kryteriów rynkowych, jeśli umowa z bankiem przewiduje ich odkupywanie przed terminem ich zapadalności.
Art.  49

INNE ZASADY WYCENY

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie jest możliwa wycena papierów wartościowych w sposób określony powyżej, Towarzystwo działając w dobrej wierze ustali wartość takich papierów wartościowych stosując ostatnią dostępną cenę. W sytuacji gdy cena ta nie odpowiada wartości rynkowej, Towarzystwo zastosuje metody wyceny rzetelnie oddające wartość aktywów na jednostkę zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny zatwierdzone przez biegłego rewidenta funduszu.

Rozdział  VII

Dochody Funduszu

Art.  50

DOCHODY FUNDUSZ

1.
Dochód osiągnięty ze składników aktywów Funduszu powiększa wartość Funduszu i odpowiednio wartość Jednostek Uczestnictwa.
2.
Towarzystwo nie wypłaca dywidendy z aktywów funduszu.

Rozdział  VIII

Przechowywanie aktywów Funduszu

Art.  51

PRZECHOWYWANIE AKTYWÓW FUNDUSZU

1.
Bank Powiernik przechowuje Aktywa Funduszu.
2.
Zagraniczne papiery wartościowe mogą być przechowywane za pośrednictwem i pod kontrolą Banku Powiernika w zagranicznych bankach powierniczych mających siedzibę w państwach, w których dokonano emisji tych papierów wartościowych.
Art.  52

OBOWIĄZKI BANKU POWIERNIKA

1.
Bank Powiernik jest zobowiązany w szczególności do:

1.1. bezpiecznego przechowywania aktywów Funduszu,

1.2. obliczania Wartości Aktywów Netto Funduszu zgodnie z prawem oraz Regulaminem,

1.3. wykonywania poleceń Towarzystwa, o ile nie są one sprzeczne z prawem lub Regulaminem,

1.4. zapewnienia, aby transakcje dotyczące aktywów Funduszu były rozliczane w terminach zgodnych z Regulaminem,

1.5. zapewnienia, aby ogłaszanie dochodów Funduszu następowało zgodnie z prawem i Regulaminem,

1.6. dokonania likwidacji Funduszu i rozdziału środków Funduszu między Uczestników Funduszu stosownie do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa.

2.
Niektóre z czynności wymienionych w ust. 1 mogą być wykonywane przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.
3.
Umowa o świadczenie usług powierniczych między Towarzystwem a Bankiem Powiernikiem zakreśla szczegółowe obowiązki Banku Powiernika.
Art.  53

BANK POWIERNIK

Bank Powiernik nie należy do założycieli Towarzystwa, nie może być nabywcą papierów wartościowych emitowanych przez Towarzystwo, nie sprawuje ani nie może sprawować zarządu Towarzystwa, z zastrzeżeniem art. 64.

Rozdział  IX

Zasady zarządzania Funduszem

Art.  54

ZARZĄDZANIE FUNDUSZEM

1.
Fundusz może być zarządzany wyłącznie przez Towarzystwo.
2.
Składniki Funduszu nie mogą być przenoszone do innego funduszu.
Art.  55

OBOWIĄZKI TOWARZYSTWA

1.
Towarzystwo we wszelkich swych czynnościach w pierwszej kolejności kieruje się celem Funduszu wskazanym w art. 5 Regulaminu
2.
Towarzystwo jest w szczególności uprawnione i zobowiązane do:

2.1. dokonywania lokat, inwestycji oraz zarządzania majątkiem Funduszu,

2.2. rozporządzania i wykonywania wszelkich praw stanowiących aktywa Funduszu,

2.3. zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Funduszu.

Art.  56

ZOBOWIĄZANIA FUNDUSZU

1.
Zobowiązania Towarzystwa z tytułu zaciągniętych w imieniu własnym i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu kredytów i pożyczek nie mogą przekraczać 10% wartości Funduszu; zobowiązania te zaciągane są wyłącznie za zgodą Banku Powiernika.
2.
Aktywa Funduszu nie mogą stanowić przedmiotu zabezpieczenia kredytów i pożyczek zaciąganych na wspólny rachunek Uczestników Funduszu.
3.
W przypadku gdy środki Funduszu nie wystarczają na pokrycie zobowiązań zaciągniętych na wspólny rachunek Uczestników Funduszu, zobowiązania te obciążają Towarzystwo.
Art.  57

WYNAGRODZENIE ZA ZARZĄDZANIE

1.
Towarzystwo pobiera wynagrodzenie za zarządzanie Funduszem w wysokości 2% w skali roku od Wartości Aktywów Netto Funduszu w danym dniu.
2.
Wynagrodzenie jest naliczane w każdym Dniu Wyceny i wypłacane ze środków Funduszu ostatniego dnia miesiąca.
Art.  58

KOSZTY FUNDUSZU

1.
Towarzystwo pokrywa ze środków Funduszu koszty związane z funkcjonowaniem Funduszu: opłaty za przechowywanie aktywów Funduszu przez Bank Powiernik i inne działania Banku Powiernika, koszty prowizji maklerskich, koszty obsługi prawnej, koszty usług Agenta Transferowego, koszty badania sprawozdań finansowych Funduszu, podatki, koszty dystrybucji, koszty druku i publikacji i inne opłaty - zawsze w zakresie uzasadnionym interesem uczestników Funduszu.
2.
Z wyjątkiem prowizji maklerskich, podatków i innych obciążeń nałożonych przez właściwe organy państwowe w związku z działalnością Funduszu, wynagrodzenie za zarządzanie Funduszem oraz koszty określone w ust. 1 nie mogą przekroczyć 4% w skali roku Wartości Aktywów Netto Funduszu w danym dniu.
Art.  59

UTRATA PRAWA DO ZARZĄDZANIA

1.
Towarzystwo zaprzestaje zarządzania Funduszem:

1.1. z chwilą ogłoszenia upadłości Towarzystwa,

1.2. z chwilą otwarcia likwidacji Towarzystwa,

1.3. po upływie okresu wypowiedzenia, o którym mowa w art. 64 ust. 1,

1.4. w wyniku cofnięcia zezwolenia na zarządzanie Funduszem.

2.
W wypadkach przewidzianych w ust. 1 uprawnienia do zarządzania Funduszem przejmuje Bank Powiernik na zasadach wskazanych w art. 64.

Rozdział  X

Obowiązki publikacyjne Funduszu

Art.  60

PUBLIKACJA REGULAMINU

1.
Regulamin oraz zmiany w jego treści publikowane są w dwóch dziennikach ogólnopolskich: "Rzeczpospolita" oraz "Gazeta Wyborcza".
2.
W sposób określony w ust. 1 Towarzystwo może publikować również inne informacje dotyczące Funduszu.
3.
Regulamin będzie udostępniony w jednostkach każdego z Dystrybutorów oraz w siedzibie Towarzystwa.
Art.  61

SPRAWOZDANIA FUNDUSZU

1.
Towarzystwo dwa razy w roku kalendarzowym, na koniec pierwszego półrocza oraz na koniec roku, publikuje sprawozdanie o stanie Funduszu w Monitorze Polskim "B" oraz w jednym dzienniku ogólnopolskim "Rzeczpospolita", a także udostępnia w jednostkach każdego z Dystrybutorów.
2.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 zawiera dane niezbędne dla Uczestników do właściwej oceny stanu Funduszu i zmiany jego wartości.
Art.  62

INFORMACJA O STANIE FUNDUSZU

Towarzystwo nie rzadziej niż raz w miesiącu publikuje informacje o stanie Funduszu; informacje te zawierają co najmniej Wartość Netto Aktywów Funduszu, Wartość Netto Aktywów Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa oraz określają stopę zmiany tych wartości w ciągu ostatniego miesiąca.

Rozdział  XI

Zasady likwidacji Funduszu

Art.  63

WYPOWIEDZENIA ZARZĄDZANIA

1.
Towarzystwo może zaprzestać w całości lub w części prowadzenia działalności polegającej na zarządzaniu Funduszem z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia.
2.
Towarzystwo jest zobowiązane powiadomić Komisję Papierów Wartościowych o zamiarze zaprzestania działalności i ogłosić ten zamiar w dwóch dziennikach ogólnopolskich: "Rzeczpospolita" oraz "Gazeta Wyborcza".
Art.  64

ZARZĄDZANIE PRZEZ BANK POWIERNIK

1.
Z chwilą wygaśnięcia prawa Towarzystwa do zarządzania Funduszem, uprawnienia Towarzystwa przejmuje z mocy prawa Bank Powiernik na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, który za zezwoleniem Komisji Papierów Wartościowych może zostać przedłużony o dalsze 6 miesięcy.
2.
Bank Powiernik jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdzielenia środków Funduszu między Uczestników proporcjonalnie do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa.
3.
Bank Powiernik nie może zbywać nowych Jednostek Uczestnictwa.

Rozdział  XII

Postanowienia końcowe

Art.  65

OBOWIĄZYWANIE REGULAMINU

1.
Postanowienia niniejszego Regulaminu obowiązują Towarzystwo oraz wszystkich Uczestników Funduszu.
2.
Regulamin oraz zmiany w jego treści obowiązują Towarzystwo i Uczestników Funduszu z chwilą publikacji w dwóch dziennikach ogólnopolskich, o których mowa w art. 60 ust. 1.
Art.  66

ZMIANY REGULAMINU

1.
Zmiana Regulaminu nie wymaga zgody Uczestników Funduszu.
2.
Niniejszy Regulamin może być zmieniony uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Towarzystwa. Wszelkie zmiany Regulaminu wymagają dla swojej ważności zatwierdzenia przez Komisję Papierów Wartościowych.
Art.  67

SPRZEDAŻ JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

1.
Towarzystwo rozpoczyna zbywanie Jednostek Uczestnictwa po upływie 14 dni od daty publikacji Regulaminu dokonanej zgodnie z postanowieniami art. 60.
2.
Umorzenie pierwszych Jednostek Uczestnictwa dokonywane jest po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia zbywania Jednostek Uczestnictwa przez Towarzystwo. O terminie tym Towarzystwo zawiadamia w jednostkach Dystrybutorów.
Art.  68

ROZSTRZYGANIE SPORÓW

Sądem właściwym do rozstrzygania sporów powstałych w związku z niniejszym Regulaminem lub w związku z uczestnictwem każdego z Uczestników w Funduszu jest sąd właściwy dla siedziby Towarzystwa.