Udzielenie PKO/CREDIT SUISSE Towarzystwu Funduszy Powierniczych SA zezwolenia na zarządzanie PKO/CREDIT SUISSE Funduszem Powierniczym Polskich Akcji I PKO/CREDIT SUISSE Funduszem Powierniczym Stabilnego Wzrostu oraz zatwierdzenie zmian regulaminu PKO/CREDIT SUISSE Funduszu Powierniczego Zrównoważonego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPW.1997.13.445

Akt indywidualny
Wersja od: 31 grudnia 1997 r.

UCHWAŁA Nr 702
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
z dnia 11 grudnia 1997 r.
w sprawie udzielenia PKO/CREDIT SUISSE Towarzystwu Funduszy Powierniczych SA zezwolenia na zarządzanie PKO/CREDIT SUISSE Funduszem Powierniczym Polskich Akcji i PKO/CREDIT SUISSE Funduszem Powierniczym Stabilnego Wzrostu oraz zatwierdzenia zmian regulaminu PKO/CREDIT SUISSE Funduszu Powierniczego Zrównoważonego

Na podstawie art. 96 § 3 i § 5 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239, Nr 71, poz. 313 i Nr 121, poz. 591, z 1996 r. Nr 75, poz. 357, Nr 106, poz. 496 i Nr 149, poz. 703 oraz z 1997 r. Nr 30, poz. 164 i Nr 88, poz. 554) uchwala się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się zmiany w regulaminie PKO/CREDIT SUISSE Fundusz Powierniczy Zrównoważony zgodnie z tekstem jednolitym regulaminu PKO/CREDIT SUISSE Funduszu Powierniczego Zrównoważonego, w brzmieniu określonym w załączniku Nr 1 do niniejszej uchwały.
§  2.
Udziela się PKO/CREDIT SUISSE Towarzystwu Funduszy Powierniczych SA zezwolenia na zarządzanie PKO/CREDIT SUISSE Funduszem Powierniczym Polskich Akcji.
§  3.
Zatwierdza się regulamin PKO/CREDIT SUISSE Funduszu Powierniczego Polskich Akcji, w brzmieniu określonym w załączniku Nr 2 do niniejszej uchwały.
§  4.
Udziela się PKO/CREDIT SUISSE Towarzystwu Funduszy Powierniczych SA zezwolenia na zarządzanie PKO/CREDIT SUISSE Funduszem Powierniczym Stabilnego Wzrostu.
§  5.
Zatwierdza się regulamin PKO/CREDIT SUISSE Funduszu Powierniczego Stabilnego Wzrostu, w brzmieniu określonym w załączniku Nr 3 do niniejszej uchwały.
§  6.
Zatwierdza się wybór Banku Creditanstalt SA z siedzibą w Warszawie jako banku powiernika dla PKO/CREDIT SUISSE Funduszu Powierniczego Polskich Akcji i PKO/CREDIT SUISSE Funduszu Powierniczego Stabilnego Wzrostu.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

REGULAMIN

PKO/CREDIT SUISSE FUNDUSZU POWIERNICZEGO ZRÓWNOWAŻONEGO

ROZDZIAŁ  I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

FUNDUSZ POWIERNICZY

Artykuł  1
1.
Fundusz został utworzony zgodnie z ustawą z dnia 22 marca 1991 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (tekst jedn. z 1994 r. Dz. U. Nr 58, poz. 239 z późn. zm.), zwaną dalej "Ustawą".
2.
Fundusz nazywa się PKO/CREDIT SUISSE Fundusz Powierniczy Zrównoważony, zwany dalej "Funduszem". Zamiennie może być używana skrócona nazwa Funduszu PKO/CS Zrównoważony oraz jej odpowiedniki w języku angielskim PKO/CREDIT SUISSE Balanced Trust Fund lub PKO/CS Balanced.
Artykuł  2

Funduszem zarządza PKO/CREDIT SUISSE Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, zwane dalej "Towarzystwem".

Artykuł  3
1.
Regulamin Funduszu został uchwalony przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Towarzystwa oraz zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych, zgodnie z obowiązującym prawem.
2.
Regulamin określa cel i zasady funkcjonowania Funduszu, a także prawa i obowiązki Uczestników Funduszu oraz zasady zarządzania Funduszem przez Towarzystwo.

ZDEFINIOWANIE POJĘĆ

Artykuł  4

Następujące terminy używane w tym Regulaminie mają poniżej zdefiniowane znaczenie. Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

Agencie Obsługującym - rozumie się przez to Creditanstalt Financial Advisers SA z siedzibą w Warszawie działającą na rzecz Towarzystwa na podstawie zawartej z Towarzystwem umowy.

Banku Powierniku - rozumie się przez to Bank Creditanstalt SA z siedzibą w Warszawie, pełniący funkcję Banku Powiernika dla Funduszu.

Dniu Wyceny - rozumie się przez to każdy dzień, w którym odbywa się sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA.

Dystrybutorze - rozumie się przez to Towarzystwo lub podmiot uprawniony do działania w imieniu Towarzystwa w zakresie zbywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa oraz odbierania innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w Funduszu. Dystrybutorem może być tylko podmiot uprawniony do wykonywania takiej działalności na podstawie przepisów prawa oraz odpowiednich zezwoleń.

Funduszu - rozumie się przez to PKO/CREDIT SUISSE Fundusz Powierniczy Zrównoważony.

Inwestorze - rozumie się przez to osobę fizyczną osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, która za pośrednictwem Dystrybutora powierza Towarzystwu pieniądze w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa.

Jednostce Uczestnictwa - rozumie się przez to tytuł prawny do udziału w aktywach netto Funduszu.

Konwersji - rozumie się przez to taką operację, gdzie na podstawie jednego Zlecenia Uczestnik Funduszu jednocześnie umarza Jednostki Uczestnictwa w tym Funduszu i za uzyskane w ten sposób środki nabywa, na własną rzecz, jednostki uczestnictwa w innym funduszu należącym do tej samej Rodziny Funduszy. Podobnie uczestnik każdego innego funduszu należącego do tej samej Rodziny Funduszy może, na podstawie jednego Zlecenia, jednocześnie umorzyć jednostki uczestnictwa w danym funduszu i za uzyskane w ten sposób środki nabyć na własną rzecz Jednostki Uczestnictwa w tym Funduszu.

Punkcie Dystrybucji - rozumie się przez to wyznaczone w tym celu biuro Dystrybutora Jednostek Uczestnictwa Funduszu, w którym Inwestorzy oraz Uczestnicy Funduszu mogą składać Zlecenia.

Regulaminie - rozumie się przez to niniejszy Regulamin wraz ze wszelkimi zmianami dokonanymi zgodnie z art. 59 Regulaminu.

Rejestrze - rozumie się przez to komputerową ewidencję danych Uczestnika Funduszu, prowadzoną przez Agenta Obsługującego, uwzględniającą między innymi, liczbę i wartość Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika,

Rodzinie Funduszy - rozumie się przez to dwa lub więcej funduszy zarządzanych przez Towarzystwo, między którymi na podstawie decyzji Towarzystwa możliwe jest dokonywanie Konwersji środków na zasadach określonych w Rozdziale VI Regulaminu.

Towarzystwie - rozumie się przez to towarzystwo funduszy powierniczych zdefiniowane w art. 2 Regulaminu.

Uczestniku - rozumie się przez to osobę fizyczną prawną lub jednostkę nie posiadającą osobowości prawnej, która nabyła na swoją rzecz co najmniej część Jednostki Uczestnictwa w Funduszu.

Umowie o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu - rozumie się przez to umowę pomiędzy Uczestnikiem Funduszu a Towarzystwem, o której mowa w art. 31-33 Regulaminu.

Wartości Aktywów Netto Funduszu - rozumie się przez to wartość aktywów Funduszu pomniejszoną o zobowiązania Funduszu w Dniu Wyceny.

Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa (WANJU) - rozumie się przez to wartość jednej Jednostki Uczestnictwa obliczoną jako Wartość Aktywów Netto Funduszu w dniu Wyceny, podzieloną przez liczbę Jednostek Uczestnictwa w Dniu Wyceny.

Zleceniu - rozumie się przez to prawidłowo wypełnioną pisemną (lub ustną - składaną na podstawie Umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu) dyspozycję zgodną z Regulaminem Funduszu, składaną przez Inwestora lub Uczestnika za pośrednictwem Dystrybutora. Podstawowe rodzaje Zleceń to: Zlecenie nabycia, Zlecenie umorzenia, Zlecenie Konwersji, Zlecenie ustanowienia blokady oraz Zlecenie odwołania blokady Rejestru.

CEL I POLITYKA INWESTYCYJNA FUNDUSZU

Artykuł  5

Celem Funduszu jest długoterminowe powiększanie wartości aktywów Funduszu poprzez inwestowanie powierzonych środków w polskie i zagraniczne papiery wartościowe, przy dążeniu do ograniczenia ryzyka inwestycji poprzez dywersyfikację portfela pomiędzy różne instrumenty finansowe oraz dywersyfikowanie portfela w ramach poszczególnych instrumentów.

Artykuł  6
1.
Towarzystwo dokonuje inwestycji z uwzględnieniem następujących limitów inwestycyjnych:
a)
co najmniej 90% wartości środków Funduszu powinno być lokowane w papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu zgodnie z polskim prawem,
b)
do 10% wartości środków Funduszu może być lokowane w innych papierach wartościowych, pod warunkiem możliwości ustalenia ich ceny tak często, jak jest to konieczne dla obliczenia Wartości Aktywów Netto Funduszu,
c)
nie więcej niż 5% wartości środków Funduszu może być lokowane w papierach wartościowych jednego emitenta,
d)
w przypadku jeżeli środki Funduszu są lokowane w różnego rodzaju papierach wartościowych tego samego emitenta, łączna wartość takich papierów wartościowych nie może przekroczyć 10% wartości środków Funduszu,
e)
ograniczenia wymienione w punktach c) i d) nie dotyczą papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa i Narodowy Bank Polski, z wyjątkiem świadectw rekompensacyjnych, które nie mogą stanowić więcej niż 50% wartości środków Funduszu,
f)
w każdym miesiącu przeciętny stan środków płynnych nie może być mniejszy niż 10% wartości środków Funduszu.
2.
Proporcja pomiędzy akcjami i papierami dłużnymi wchodzącymi w skład Funduszu będzie uzależniona od decyzji Towarzystwa popartych analizami dokonanymi przez Towarzystwo oraz danymi otrzymanymi ze źródeł zewnętrznych, z uwzględnieniem następujących zasad:
a)
całkowita wartość inwestycji Funduszu w papiery dłużne dopuszczone do publicznego obrotu oraz w papiery dłużne nie dopuszczone do publicznego obrotu nie może być mniejsza niż 30% wartości środków Funduszu,
b)
całkowita wartość inwestycji w akcje dopuszczone do publicznego obrotu oraz w akcje nie dopuszczone do publicznego obrotu nie może przekroczyć 60% wartości środków Funduszu,
c)
zobowiązania Towarzystwa z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na wspólny rachunek Uczestników Funduszu nie mogą przekroczyć 10% wartości środków Funduszu,
d)
Towarzystwo może lokować środki pieniężne Funduszu na rynku depozytów międzybankowych wyłącznie w bankach o dobrej kondycji finansowej.

ZASADY ZARZĄDZANIA FUNDUSZEM

Artykuł  7
1.
Towarzystwo uprawnione jest do dysponowania wszelkimi prawami wchodzącymi w skład Funduszu oraz do wykonywania wszelkich uprawnień wynikających z tych praw we własnym imieniu i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu.
2.
Towarzystwo w szczególności zobowiązane jest do:
a)
dokonywania inwestycji kapitałowych zgodnie z celem Funduszu i najlepiej pojętym interesem Uczestników Funduszu oraz,
b)
zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Funduszu poprzez własne działanie lub poprzez działanie Banku Powiernika, Agenta Obsługującego i Dystrybutora.
Artykuł  8
1.
Dochody osiągnięte w związku z dokonywanymi inwestycjami Funduszu, w tym odsetki i dochody z dywidend, powiększają wartość aktywów Funduszu i odpowiednio wartość Jednostek Uczestnictwa.
2.
Towarzystwo nie wypłaca Uczestnikom Funduszu dochodów, o których mowa w ust. 1, w szczególności nie wypłaca dywidend ani innych zysków kapitałowych. Dochody, o których mowa w ust. 1 mogą być zrealizowane przez Uczestników Funduszu jedynie poprzez umorzenie Jednostek Uczestnictwa.

ROZDZIAŁ  II

JEDNOSTKA UCZESTNICTWA

ZASADY USTALANIA CENY JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  9
1.
Cena Jednostek Uczestnictwa, które są przedmiotem składanego Zlecenia ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie.
2.
Cena Jednostki Uczestnictwa w pierwszym dniu sprzedaży wynosi 50 złotych.

CECHY JEDNOSTKI UCZESTNICTWA

Artykuł  10
1.
Jednostka Uczestnictwa lub jej część uprawnia Uczestnika Funduszu do udziału w aktywach netto Funduszu proporcjonalnie do liczby Jednostek Uczestnictwa Funduszu zgodnie z Regulaminem i Ustawą.
2.
Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz WANJU jest zmienna i może ulegać wahaniom zarówno w górę, jak i w dół.
Artykuł  11
1.
Jednostki Uczestnictwa są podzielne.
2.
Jednostki Uczestnictwa nie są oprocentowane.
3.
Jednostki Uczestnictwa nie mogą być zbywane przez Uczestników Funduszu a jedynie umarzane na zasadach określonych w Regulaminie.
4.
Jednostki Uczestnictwa mogą być dziedziczone.
Artykuł  12

Towarzystwo zbywa Jednostki Uczestnictwa bez żadnych ograniczeń.

PODZIAŁ JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  13
1.
Towarzystwo zastrzega sobie prawo dokonywania podziału Jednostek Uczestnictwa w taki sposób, by całkowita wartość Jednostek Uczestnictwa po podziale była równa całkowitej wartości Jednostek Uczestnictwa przed podziałem. Informacja o zamiarze podziału Jednostek Uczestnictwa zostanie opublikowana w sposób określony w art. 49 Regulaminu, co najmniej na dwa tygodnie przed datą podziału.
2.
Po dokonaniu podziału skorygowane Świadectwo Uczestnictwa będzie wystawione przez Towarzystwo Uczestnikom Funduszu, zgodnie z art. 16 Regulaminu, w ciągu 4 Dni Wyceny od daty dokonania podziału.

ROZDZIAŁ  III

ZASADY UCZESTNICTWA W FUNDUSZU

UCZESTNICY FUNDUSZU

Artykuł  14
1.
Jednostki Uczestnictwa nabywane są na podstawie Umowy o Powierzenie Środków Pieniężnych, zwanej dalej "Umową", zawartej pomiędzy Inwestorem a Towarzystwem. Niniejszy Regulamin wraz ze zmianami wprowadzanymi zgodnie z art. 59 stanowi integralną część Umowy.
2.
Zawarcie Umowy następuje z chwilą przyjęcia przez Dystrybutora od Inwestora lub jego pełnomocnika, prawidłowo wypełnionego pierwszego Zlecenia nabycia oraz wpłaty powierzanych Towarzystwu środków pieniężnych.
3.
W zamian za powierzoną kwotę Towarzystwo zbywa odpowiednią ilość Jednostek Uczestnictwa.
4.
Początkowa i każda następna minimalna wpłata do Funduszu wynosi 50 złotych.
Artykuł  15
1.
Inwestor staje się Uczestnikiem Funduszu z datą nabycia Jednostek Uczestnictwa. Z wyjątkiem sytuacji opisanej niżej w tym ustępie, nabycie następuje w Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący otrzyma od Dystrybutora informację o danych zawartych w Zleceniu nabycia Jednostek Uczestnictwa. W przypadku gdy data złożenia Zlecenia nabycia przez Inwestora bądź Uczestnika odpowiada dacie otrzymania przez Agenta Obsługującego informacji o danych zawartych w Zleceniu nabycia:
a)
Inwestor lub Uczestnik, który w Dniu Wyceny przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie nabycia oraz dokonał odpowiedniej wpłaty środków pieniężnych, nabywa taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, która jest obliczana przy zastosowaniu WANJU z danego Dnia Wyceny,
b)
Inwestor lub Uczestnik, który w Dniu Wyceny po godzinie otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie nabycia oraz dokonał odpowiedniej wpłaty środków pieniężnych, nabywa taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, która jest obliczana przy zastosowaniu WANJU z następnego Dnia Wyceny.
2.
Okres między datą wpłaty Dystrybutorowi powierzonych środków pieniężnych a datą nabycia Jednostek Uczestnictwa, jak określono w ust. 1, nie będzie dłuższy niż 4 Dni Wyceny, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).
3.
Przez datę wpłaty powierzonych środków pieniężnych Dystrybutorowi rozumie się dzień, w którym Dystrybutor otrzymał gotówkę, a w przypadku płatności przelewem, dzień w którym środki pieniężne wpłynęły na konto Dystrybutora.
4.
Nabycie Jednostek Uczestnictwa, nabywanych zgodnie z art. 19 ust. 2 Regulaminu następuje w Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący otrzyma z Banku Powiernika informacje o dokonaniu wpłat wymaganych na podstawie art. 19 ust. 2 Regulaminu.

ŚWIADECTWO UCZESTNICTWA

Artykuł  16
1.
Na podstawie Umowy Towarzystwo wydaje Uczestnikowi Funduszu pisemne świadectwo powierzenia środków, zwane dalej "Świadectwem Uczestnictwa".
2.
Świadectwa Uczestnictwa sporządza Agent Obsługujący. Świadectwo Uczestnictwa określa między innymi: datę jego wydania, datę wyceny Jednostek Uczestnictwa, nazwę Funduszu oraz liczbę i wartość nabytych Jednostek Uczestnictwa. Świadectwo Uczestnictwa może być wydawane w formie komputerowego wydruku nie opatrzonego podpisem.
3.
W interesie Uczestnika Funduszu leży niezwłoczne zgłoszenie Stanowisku Obsługi Inwestorów (patrz art. 53) wszelkich nieprawidłowości zawartych w Świadectwie Uczestnictwa.

UCZESTNICY Z OGRANICZONĄ ZDOLNOŚCIĄ DO CZYNNOŚCI PRAWNYCH

Artykuł  17
1.
Osoba małoletnia poniżej 13 roku życia może zawrzeć Umowę z Towarzystwem i nabywać oraz dysponować Jednostkami Uczestnictwa tylko przez przedstawiciela.
2.
Osoba małoletnia, która ukończyła 13 lat może zawrzeć Umowę z Towarzystwem i nabywać oraz dysponować Jednostkami Uczestnictwa za każdorazową pisemną zgodą przedstawiciela, poświadczoną notarialnie lub sporządzoną na piśmie w obecności uprawnionego pracownika Dystrybutora.
3.
Przedstawicielami osoby małoletniej mogą być:
a)
każdy z rodziców - jeśli nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej,
b)
opiekun ustanowiony przez sąd opiekuńczy, w przypadku gdy małoletni nie pozostaje pod władzą rodzicielską,
c)
kurator wyznaczony przez sąd opiekuńczy do zarządzania majątkiem osoby małoletniej.
4.
Przedstawiciele osoby małoletniej mogą udzielać pełnomocnictwa zgodnie z art. 18 Regulaminu.
5.
Postanowienia niniejszego artykułu mają odpowiednio zastosowanie do osób ubezwłasnowolnionych całkowicie lub częściowo. Do osób ubezwłasnowolnionych całkowicie stosuje się odpowiednio zasady obowiązujące wobec małoletnich poniżej 13 lat, a do ubezwłasnowolnionych częściowo zasady obowiązujące w stosunku do małoletnich, którzy ukończyli 13 lat.

USTANOWIENIE I ODWOŁANIE PEŁNOMOCNICTWA

Artykuł  18
1.
Uczestnik Funduszu może udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych, do nabywania i dysponowania Jednostkami Uczestnictwa oraz składania innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w Funduszu.
2.
Pełnomocnictwo jest udzielane w formie pisemnej z podpisem poświadczonym notarialnie lub w obecności uprawnionego pracownika Dystrybutora. Pełnomocnictwo jest odwoływane w formie pisemnej lub zgodnie z art. 31 Regulaminu. W przypadku pełnomocnictwa udzielanego lub odwoływanego poza granicami Polski, treść dokumentu powinna dodatkowo zostać poświadczona za zgodność z prawem miejsca wystawienia przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, chyba że umowy z danym krajem znoszą ten obowiązek. Pełnomocnictwo udzielone w języku obcym powinno być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Dla określenia skuteczności ustanowienia prokury stosuje się przepisy Kodeksu handlowego.
3.
Pełnomocnikowi nie przysługuje prawo udzielania dalszych pełnomocnictw. Maksymalna liczba pełnomocników działających w imieniu jednego Uczestnika Funduszu na jednym Rejestrze, nie może przekroczyć 4 osób.
4.
Udzielenie lub odwołanie pełnomocnictwa staje się skuteczne wobec Towarzystwa w dniu zarejestrowania stosownego oświadczenia woli przez Agenta Obsługującego, lecz nie później niż w terminie 4 Dni Wyceny od złożenia takiego oświadczenia Dystrybutorowi, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).
5.
Pełnomocnictwo może być:
a)
nieograniczone, w ramach którego pełnomocnik ma prawo do dokonywania wszelkich czynności prawnych w takim samym zakresie jak Uczestnik Funduszu, włącznie z prawem do odbioru środków pieniężnych pochodzących z umorzenia Jednostek Uczestnictwa,
b)
szczególne, w ramach którego Uczestnik może upoważnić pełnomocnika do wykonywania określonych czynności. Uczestnik może udzielać pełnomocnictwa szczególnego jedynie do czynności w zakresie uwzględniającym możliwości techniczne Towarzystwa.
6.
O ile w treści pełnomocnictwa nie zastrzeżono inaczej, pełnomocnictwo wygasa w stosunku do Towarzystwa w dniu rozwiązania Umowy między Uczestnikiem i Towarzystwem oraz w innych sytuacjach przewidzianych prawem. W przypadku gdy Uczestnik i pełnomocnik złożą Zlecenia sprzeczne ze sobą wynikające z odmiennych decyzji, Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za skutki takiego działania. Ponadto Towarzystwo może wstrzymać realizację sprzecznych Zleceń, jeśli zostaną złożone w tym samym czasie. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z realizacji Zleceń składanych przez osobę, której pełnomocnictwo wygasło, jeśli Towarzystwo nie było o tym powiadomione.

ROZDZIAŁ  IV

NABYWANIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

ZASADY NABYWANIA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  19
1.
Inwestorzy i Uczestnicy Funduszu mogą nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez złożenie Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia nabycia oraz wpłatę odpowiedniej kwoty środków pieniężnych. Postanowienia art. 15 ust. 1-3 Regulaminu stosuje się odpowiednio.
2.
Niezależnie od trybu określonego w ust. 1 niniejszego artykułu, Uczestnicy mogą nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez przelewanie środków pieniężnych na nabycie bezpośrednio na przeznaczony do tego celu rachunek Funduszu wskazany przez Towarzystwo. Prawidłowo wypełniony dokument przelewu powinien zawierać przynajmniej następujące dane:
a)
w przypadku Uczestnika będącego osobą fizyczną: nazwę Funduszu, numer rachunku i nazwę Banku Powiernika w którym rachunek jest prowadzony, imię i nazwisko Uczestnika, numer PESEL lub jeżeli Uczestnik nie posiada PESEL - numer Rejestru Uczestnika,
b)
w przypadku Uczestnika nie będącego osobą fizyczną: nazwę Funduszu, numer rachunku i nazwę Banku Powiernika w którym rachunek jest prowadzony, nazwę Uczestnika, numer REGON lub numer Rejestru Uczestnika.

Postanowienia art. 15 ust. 4 Regulaminu stosuje się odpowiednio.

3.
Towarzystwo udostępnia formularze dokumentów przelewu oraz informuje Uczestników o sposobie prawidłowego wypełniania formularzy.

OPŁATA ZA NABYCIE

Artykuł  20
1.
Przy nabywaniu Jednostek Uczestnictwa pobierana jest opłata manipulacyjna za nabycie, dalej zwana Opłatą za Nabycie, maksymalnie do wysokości 2% kwoty powierzanej Towarzystwu.
2.
Szczegółowe zasady pobierania opłat manipulacyjnych zawiera Tabela Opłat, dalej zwana "Tabelą", dostępna w Punktach Dystrybucji Funduszu.

CENA I LICZBA NABYTYCH JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  21
1.
W celu obliczenia ilości Jednostek Uczestnictwa nabytych przez Uczestnika Funduszu za powierzoną kwotę, należy kwotę tę pomniejszyć o Opłatę za Nabycie i podzielić przez odpowiednią WANJU.
2.
WANJU, po której następuje nabycie to WANJU obliczona w dacie nabycia określonej zgodnie z art. 15 Regulaminu.

ROZDZIAŁ  V

UMARZANIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA ZASADY UMARZANIA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  22
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2 niniejszego artykułu, Uczestnicy Funduszu mogą umarzać Jednostki Uczestnictwa poprzez złożenie Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia umorzenia.
2.
a)
Przedstawiciele osoby małoletniej mogą umarzać Jednostki Uczestnictwa należące do tej osoby do wysokości limitu wynoszącego miesięcznie równowartość średniego miesięcznego wynagrodzenia z ostatniego kwartału ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny. Każdorazowo przed wypłatą środków pieniężnych pochodzących z umorzenia, Towarzystwo sprawdza, czy wypłacana kwota zsumowana z wcześniejszymi umorzeniami z tego samego miesiąca nie powoduje przekroczenia miesięcznego limitu określonego w niniejszym ustępie. Jeżeli w wyniku danego Zlecenia umorzenia powyższy limit zostanie przekroczony i jednocześnie wymagania określone w pkt. b) niniejszego ustępu nie zostaną spełnione, wówczas takie Zlecenie umorzenia zostanie anulowane.
b)
Zlecenia umorzenia Jednostek Uczestnictwa przekraczające powyższy limit w danym miesiącu w celu realizacji wymagają załączenia zezwolenia sądu opiekuńczego na dokonanie takiej czynności.
3.
Postanowienia niniejszego artykułu stosuje się, zgodnie z art. 17 Regulaminu, odpowiednio do osób ubezwłasnowolnionych.
4.
Ograniczenia określone w ust. 2 nie mają zastosowania do umorzenia dokonanego w wyniku Zlecenia Konwersji.
Artykuł  23
1.
Zlecenie umorzenia może zawierać następujące dyspozycje:
a)
umorzenia wszystkich lub określonej liczby Jednostek Uczestnictwa, albo
b)
umorzenia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa, w wyniku której otrzymana zostanie kwota brutto określona w Zleceniu umorzenia.
2.
W Zleceniu umorzenia Uczestnik może określić sposób wypłaty środków pieniężnych z tytułu umorzenia:
a)
bądź za pomocą przelewu na wskazany rachunek bankowy,
b)
bądź w formie gotówki we wskazanym Punkcie Dystrybucji.
3.
Z wyjątkiem sytuacji opisanej niżej w tym ustępie, umorzenie następuje w Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący otrzyma informację o danych zawartych w Zleceniu umorzenia od Dystrybutora. W przypadku gdy data złożenia Zlecenia umorzenia przez Uczestnika odpowiada dacie otrzymania przez Agenta Obsługującego informacji o danych zawartych w Zleceniu umorzenia:
a)
Uczestnik, który w Dniu Wyceny przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie umorzenia, umarza taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, jaka zostanie obliczona zgodnie z art. 25 Regulaminu przy zastosowaniu WANJU z tego Dnia Wyceny,
b)
Uczestnik, który w Dniu Wyceny po godzinie otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie umorzenia, umarza taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, jaka zostanie obliczona zgodnie z art. 25 Regulaminu przy zastosowaniu WANJU z następnego Dnia Wyceny.
4.
Okres między złożeniem Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia umorzenia a datą umorzenia nie jest dłuższy niż 4 Dni Wyceny, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego). Po dokonaniu umorzenia Towarzystwo przekazuje środki pieniężne Uczestnikowi w sposób określony w Zleceniu umorzenia.

OPŁATA ZA UMORZENIE

Artykuł  24
1.
Umorzenie podlega opłacie manipulacyjnej zwanej dalej Opłatą za Umorzenie maksymalnie do wysokości 2% od kwoty brutto umorzenia.
2.
Szczegółowe zasady pobierania opłat manipulacyjnych zawiera Tabela, która jest udostępniana w Punktach Dystrybucji Funduszu.

CENA I LICZBA UMORZONYCH JEDNOSTEK UCZESTNICTWA ORAZ KWOTA OTRZYMANA Z TYTUŁU UMORZENIA

Artykuł  25
1.
a)
Jeżeli Zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję umorzenia określonej liczby lub wszystkich Jednostek Uczestnictwa, Uczestnik Funduszu w wyniku umorzenia otrzyma kwotę wynikającą z pomnożenia liczby umarzanych Jednostek Uczestnictwa przez odpowiednią WANJU pomniejszoną o Opłatę za Umorzenie,
b)
W przypadku gdy Zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję umorzenia liczby Jednostek Uczestnictwa większej niż posiadana przez Uczestnika, umorzone zostają wszystkie posiadane przez Uczestnika Jednostki Uczestnictwa.
2.
a)
Jeżeli Zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję Umorzenia Jednostek Uczestnictwa na określoną kwotę (kwotę brutto umorzenia), umorzona liczba Jednostek Uczestnictwa będzie wyliczona poprzez podzielenie kwoty brutto przez odpowiednią wartość WANJU. Kwota brutto pomniejszona o Opłatę za Umorzenie będzie równa kwocie wypłaconej Uczestnikowi,
b)
W przypadku gdy Zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję umorzenia Jednostek Uczestnictwa na określoną kwotę, która jest większa niż wartość Jednostek Uczestnictwa posiadana przez Uczestnika, umorzone zostają wszystkie posiadane przez Uczestnika Jednostki Uczestnictwa, a kwota wypłacona Uczestnikowi w wyniku umorzenia zostanie pomniejszona o Opłatę za Umorzenie.
3.
WANJU, po której następuje umorzenie to WANJU obliczona w odpowiednim Dniu Wyceny określonym zgodnie z art. 23 ust. 3 Regulaminu.

ROZDZIAŁ  VI

KONWERSJA ZASADY DOKONYWANIA KONWERSJI

Artykuł  26
1.
Uczestnik Funduszu może dokonywać Konwersji w obrębie Rodziny Funduszy przez złożenie Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia Konwersji. Lista funduszy należących do Rodziny Funduszy będzie dostępna w Punktach Dystrybucji.
2.
Zlecenie Konwersji z tego Funduszu do innego funduszu może dotyczyć;
a)
umorzenia wszystkich lub określonej liczby Jednostek Uczestnictwa Funduszu i nabycia za otrzymane w ten sposób środki jednostek uczestnictwa w innym funduszu lub
b)
umorzenia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa Funduszu, w wyniku której otrzymana zostanie określona w Zleceniu Konwersji kwota środków pieniężnych (nie niższa niż 50 złotych) i nabycia za otrzymane w ten sposób środki jednostek uczestnictwa w innym funduszu.
3.
Z wyjątkiem sytuacji opisanych w niniejszym ustępie, Konwersja następuje w Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący otrzyma od Dystrybutora informację o danych zawartych w Zleceniu Konwersji. W przypadku gdy data złożenia Zlecenia Konwersji przez Uczestnika odpowiada dacie otrzymania przez Agenta Obsługującego informacji o danych zawartych w Zleceniu Konwersji:
a)
Uczestnik Funduszu, który w Dniu Wyceny przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie Konwersji, poddaje Konwersji taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, jaka wynika ze Zlecenia, przy zastosowaniu WANJU z danego Dnia Wyceny.
b)
Uczestnik Funduszu, który w Dniu Wyceny po godzinie, otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie Konwersji, poddaje Konwersji taką liczbę Jednostek Uczestnictwa jaka wynika ze Zlecenia, przy zastosowaniu WANJU z następnego Dnia Wyceny.
4.
Okres pomiędzy złożeniem Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia Konwersji a wykonaniem takiego Zlecenia nie będzie dłuższy niż 4 Dni Wyceny, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).

OPŁATY

Artykuł  27
1.
Jednostki Uczestnictwa nabywane w wyniku Konwersji środków do tego Funduszu z innego funduszu z Rodziny Funduszy podlegają opłacie za nabycie tylko w następujących przypadkach:
a)
jeżeli Opłata za Nabycie w tym Funduszu jest wyższa niż opłata za nabycie w innym funduszu - w wysokości różnicy tych opłat,
b)
jeżeli Opłata za Umorzenie w tym Funduszu jest niższa niż opłata za umorzenie w innym funduszu - w wysokości różnicy tych opłat.
2.
Jeżeli do danego Zlecenia Konwersji mają równocześnie zastosowanie przypadki a) i b) opisane w ust. 1 niniejszego artykułu, opłata pobierana w tym Funduszu stanowi sumę opłat wymienionych w pkt. a) i b).
3.
Jednostki Uczestnictwa umarzane w wyniku Konwersji środków z tego Funduszu do innego funduszu nie podlegają Opłatom za Umorzenie.
4.
Szczegółowe zasady pobierania opłat manipulacyjnych zawiera Tabela, która jest udostępniana w Punktach Dystrybucji Funduszu.

CENA I LICZBA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA PO KONWERSJI ŚRODKÓW

Artykuł  28

Liczba Jednostek Uczestnictwa Funduszu, jaką otrzyma Uczestnik w wyniku Konwersji środków z innego funduszu z Rodziny Funduszy do tego Funduszu wynika z pomniejszenia kwoty tych środków o opłaty obliczone zgodnie z art. 27 Regulaminu i podzielenia ich przez odpowiednie WANJU zgodnie z art. 26 Regulaminu.

ROZDZIAŁ  VII

ZWOLNIENIA Z OPŁAT MANIPULACYJNYCH

Artykuł  29
1.
Zarząd Towarzystwa może zmniejszyć opłaty manipulacyjne obowiązujące w Funduszu lub zaniechać ich pobierania w stosunku do Uczestników, na których rejestrze wartość środków przekracza 100.000 zł oraz w stosunku do Inwestorów lub Uczestników powierzających Towarzystwu środki pieniężne w wysokości przekraczającej 100.000 zł na podstawie jednego Zlecenia oraz w stosunku do działających na swoją rzecz:
a)
pracowników Towarzystwa,
b)
pracowników Agenta Obsługującego,
c)
pracowników Dystrybutorów,
d)
pracowników Banku Powiernika,
e)
akcjonariuszy Towarzystwa,
f)
pracowników akcjonariuszy Towarzystwa.
2.
Jako część kampanii promocyjnej Towarzystwo może stosować obniżenia Opłat za Nabycie i Umorzenie lub zaniechać ich pobierania w określonym czasie lub w stosunku do określonych grup nabywców. Informacja o prowadzonej przez Towarzystwo promocji zostanie podana do wiadomości publicznej zgodnie z art. 49 Regulaminu lub przekazana za pośrednictwem poczty na dwa tygodnie przed dniem rozpoczęcia promocji.
3.
Towarzystwo może obniżyć wielkość Opłaty za Nabycie w odniesieniu do Jednostek Uczestnictwa nabywanych zgodnie z art. 19 ust. 2 tego Regulaminu.
Artykuł  30
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, wolne od Opłaty za Nabycie jest nabycie Jednostek Uczestnictwa do wysokości kwoty, którą Uczestnik otrzymał w zamian za jednorazowe umorzenie uprzednio nabytych Jednostek Uczestnictwa.
2.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 przysługuje pod warunkiem, że okres pomiędzy umorzeniem Jednostek Uczestnictwa a złożeniem przez Uczestnika Zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa w tym samym Funduszu nie przekracza 90 dni od daty złożenia Zlecenia umorzenia. Jako część kampanii promocyjnej, okres 90 dni, o którym mowa w niniejszym ustępie, może zostać przedłużony na czas oznaczony lub nieoznaczony na podstawie decyzji zarządu Towarzystwa.
3.
Warunkiem do skorzystania ze zwolnienia z Opłaty za Nabycie jest złożenie przez Uczestnika pisemnego wniosku w chwili składania Zlecenia nabycia.

ROZDZIAŁ  VIII

USŁUGI DODATKOWE

SKŁADANIE ZLECEŃ ZA POMOCĄ TELEFONU I FAKSU

Artykuł  31
1.
Uczestnik Funduszu może zawrzeć z Towarzystwem Umowę o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu.
2.
Towarzystwo przyjmuje dyspozycje Uczestnika Funduszu lub jego pełnomocników złożone za pomocą telefonu lub faksu poprzez pracowników Punktu Dystrybucji prowadzonego przez wyznaczonego Dystrybutora.
3.
Na podstawie Umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu, składanie dyspozycji za pomocą faksu jest ograniczone do następujących Zleceń:
a)
Zlecenia nabycia,
b)
Zlecenia umorzenia, jeśli przewiduje dokonanie płatności z tytułu umorzenia bezpośrednio Uczestnikowi,
c)
Zlecenia blokady Rejestru,
d)
odwołania pełnomocnictwa,
e)
Zlecenia Konwersji.
4.
Towarzystwo realizuje tylko takie dyspozycje składane za pośrednictwem faksu, które zostały:
a)
przesłane na formularzu Towarzystwa (dostępnym w Punkcie Dystrybucji),
b)
wypełnione i przesłane w sposób prawidłowy, czytelny i nie wywołujący jakichkolwiek wątpliwości co do ich treści i autentyczności,
c)
podpisane przez Uczestnika Funduszu lub jego pełnomocnika.
5.
Na podstawie Umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu, składanie dyspozycji za pomocą telefonu jest ograniczone do następujących Zleceń;
a)
Zlecenia nabycia,
b)
Zlecenia umorzenia, jeśli przewiduje dokonanie płatności z tytułu umorzenia bezpośrednio Uczestnikowi,
c)
Zlecenia blokady Rejestru,
d)
zmiany lub poprawek do danych Uczestnika,
e)
Zlecenia Konwersji,
f)
odwołania pełnomocnictwa,
g)
oraz dodatkowo uzyskiwania informacji o stanie Rejestru Uczestnika oraz składania reklamacji.
Artykuł  32
1.
Identyfikacja Uczestnika Funduszu składającego dyspozycje za pomocą telefonu odbywa się na podstawie hasła, które pozostaje znane tylko Uczestnikowi którego dotyczy oraz wyznaczonym pracownikom działającym w imieniu Towarzystwa. Szczegółowy sposób identyfikacji Uczestników jest określony w Umowie o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu.
2.
Każda zmiana lub utrata hasła wiąże się ze wstrzymaniem możliwości składania dyspozycji telefonicznych lub telefaksowych do czasu nadania nowego hasła.
Artykuł  33
1.
Wszystkie dyspozycje składane przez Uczestników Funduszu na podstawie umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu są nagrywane i przechowywane w celach dowodowych przez okres wymagany przez prawo.
2.
W przypadku niemożliwości przyjęcia Zlecenia telefonicznego lub taksowego z powodu awarii sprzętu Uczestnik może złożyć Zlecenie osobiście w Punkcie Dystrybucji.

BLOKADA REJESTRU

Artykuł  34
1.
Na wniosek Uczestnika Funduszu Towarzystwo może dokonać blokady Rejestru Uczestnika.
2.
Blokada oznacza, że przez okres wskazany przez Uczestnika Funduszu możliwość realizacji składanych Zleceń będzie zawieszona. Blokada może zostać odwołana przez Uczestnika Funduszu w każdym czasie.
3.
Zlecenie Uczestnika Funduszu o ustanowieniu lub odwołaniu blokady Rejestru staje się skuteczne w momencie zarejestrowania Zlecenia przez Agenta Obsługującego, lecz nie później niż w terminie 4 Dni Wyceny od złożenia takiego Zlecenia u Dystrybutora, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).

ROZDZIAŁ  IX

AKTYWA FUNDUSZU

USTALANIE WARTOŚCI AKTYWÓW NETTO FUNDUSZU

Artykuł  35
1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu jest równa wartości aktywów Funduszu pomniejszonych o zobowiązania Funduszu w Dniu Wyceny.
2.
Wartość Aktywów Netto Funduszu ustalana jest w każdym Dniu Wyceny.
Artykuł  36
1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa równa się Wartości Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzielonej przez liczbę Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.
2.
Należności z tytułu nabycia Jednostek Uczestnictwa powiększają wartość aktywów Funduszu w Dniu Wyceny następującym po Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący zarejestrował Zlecenie nabycia.

WYCENA AKTYWÓW FUNDUSZU

Artykuł  37
1.
Papiery wartościowe notowane na giełdzie lub na regulowanym rynku pozagiełdowym wyceniane są według ceny rynkowej ogłaszanej przez rynek główny dla danego papieru wartościowego.
2.
Cena rynkowa na rynku głównym rozumiana jest jako:
a)
kurs zamknięcia z ostatniego notowania w systemie notowań ciągłych lub
b)
ostatni kurs ustalony w systemie kursu jednolitego, lub
c)
w przypadku papierów wartościowych notowanych w systemie notowań ciągłych i w systemie jednolitego kursu dnia, ceną rynkową będzie cena z rynku głównego dla danego papieru wartościowego wybranego przez Towarzystwo w uzgodnieniu z Bankiem Powiernikiem, na podstawie płynności, obrotów oraz liczby transakcji na danym rynku. Rynek główny dla każdego papieru wartościowego będzie podawany w rocznym i półrocznym sprawozdaniu Funduszu zgodnie z art. 50 Regulaminu.
3.
Cena rynkowa papierów dłużnych oznacza cenę ustaloną w stosunku do ich wartości nominalnej. Skumulowane odsetki ujmowane są odrębnie jako należności.
4.
W przypadku papierów dłużnych, dla których wielkość obrotu lub częstość zawieranych transakcji nie zapewnia rzetelnej wyceny, zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny stosuje się zasady określone w art. 39 Regulaminu.
Artykuł  38
1.
Papiery wartościowe nie dopuszczone do publicznego obrotu oraz papiery dopuszczone do publicznego obrotu, do czasu rozpoczęcia ich notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA lub na regulowanym rynku pozagiełdowym, wyceniane są według ceny nabycia.
2.
W przypadku zdarzeń mających wpływ na cenę tych papierów stosuje się zasadę ostrożnej wyceny poprzez:
a)
uwzględnienie ostatnich cen sprzedaży najbardziej porównywalnych papierów wartościowych,
b)
uwzględnienie średniej arytmetycznej wartości tych papierów wartościowych oferowanych przez trzy instytucje finansowe (lub dwie, jeśli oferowane są tylko przez dwie instytucje) mające największy obrót tymi papierami. W przypadku gdy papiery wartościowe oferowane są tylko przez jedną instytucję, jej oferta będzie użyta do ustalenia ceny.
Artykuł  39

Wartość nie notowanych papierów dłużnych nabytych z dyskontem lub z premią określa się według formuły liniowej, przyjmując, że wartość ta odpowiednio wzrasta lub maleje każdego dnia do dnia wykupu o stałą równą odpowiednio dyskontu lub premii, z którymi ten papier nabyto, podzielonym przez liczbę dni w okresie do wykupu. Skumulowane odsetki ujmowane są odrębnie jako należności.

Artykuł  40

Papiery wartościowe notowane za granicą są wyceniane według ostatniej ceny zamknięcia na rynku głównym dla tych papierów przed/lub w Dniu Wyceny.

Artykuł  41

Odsetki należne z tytułu posiadania środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub krótkoterminowych papierów wartościowych powiększają wartość aktywów Funduszu w Dniu Wyceny.

Artykuł  42
1.
Wszystkie zobowiązania pieniężne związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa są wyrażane w złotych.
2.
W stosunkach z osobami zagranicznymi w rozumieniu odpowiednich przepisów polskiego prawa dewizowego, Towarzystwo stosuje się do jego postanowień.

PRZECHOWYWANIE AKTYWÓW FUNDUSZU

Artykuł  43
1.
Aktywa Funduszu oddane są na przechowanie Bankowi Powiernikowi lub do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
2.
Zagraniczne papiery wartościowe nabyte zgodnie z przepisami polskiego prawa dewizowego mogą być przechowywane w zagranicznych bankach powierniczych wyznaczonych przez Towarzystwo i zaakceptowanych przez Bank Powiernik.
Artykuł  44
1.
Bank Powiernik jest zobowiązany w szczególności do:
a)
bezpiecznego przechowywania aktywów Funduszu,
b)
obliczania Wartości Aktywów Netto Funduszu zgodnie z prawem i Regulaminem Funduszu,
c)
wykonywania poleceń Towarzystwa, chyba że takie polecenia są sprzeczne z prawem lub Regulaminem,
d)
zapewnienia, aby transakcje dotyczące aktywów Funduszu były rozliczane w terminach określonych Regulaminem,
e)
zapewnienia, aby ogłaszanie dochodów Funduszu następowało zgodnie z prawem i Regulaminem,
f)
likwidacji Funduszu i rozdziału uzyskanych środków między Uczestnikami Funduszu, w proporcji do posiadanych Jednostek Uczestnictwa.
2.
Szczegółowe obowiązki Banku Powiernika są ustalone w umowie między Towarzystwem a Bankiem Powiernikiem.

ROZDZIAŁ  X

WYNAGRODZENIE TOWARZYSTWA

Artykuł  45
1.
Towarzystwo za zarządzanie Funduszem pobiera wynagrodzenie (zwane dalej "Wynagrodzeniem") maksymalnie do wysokości 2% w skali roku od przeciętnej rocznej Wartości Aktywów Netto Funduszu. Wynagrodzenie jest naliczane codziennie i przekazywane po zakończeniu każdego miesiąca.
2.
Towarzystwo pokrywa ze środków Funduszu koszty działalności Funduszu: opłaty dla Banku Powiernika, płatności za wykonane usługi Agenta Obsługującego, prowizje maklerskie, koszty obsługi prawnej Funduszu, koszty działalności marketingowej, koszty wymaganych przez prawo publikacji, płatności na rzecz rewidentów za badanie sprawozdań finansowych Funduszu oraz inne konieczne koszty i opłaty.
3.
Z wyjątkiem prowizji maklerskich za transakcje portfelowe oraz podatków i innych obciążeń nałożonych przez właściwe organy państwowe w związku z działalnością funduszy, wynagrodzenie i koszty określone w ust. 1 i 2 nie mogą przekroczyć w skali roku 4% średniej rocznej Wartości Aktywów Netto Funduszu.
Artykuł  46

Roczne sprawozdania finansowe Funduszu podlegają badaniu, natomiast półroczne sprawozdania Funduszu podlegają przeglądowi przez biegłych rewidentów wybranych przez Towarzystwo.

ROZDZIAŁ  XI

WYGAŚNIĘCIE UMOWY

Artykuł  47
1.
Umowa między Towarzystwem i Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w następujących przypadkach:
a)
po upływie okresu, o którym mowa w art. 30 ust. 2 Regulaminu, od dnia umorzenia przez Uczestnika Funduszu wszystkich Jednostek Uczestnictwa,
b)
w dacie otwarcia likwidacji Towarzystwa, w dacie ogłoszenia upadłości Towarzystwa,
c)
w dacie upływu okresu wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 2 niniejszego artykułu,
d)
cofnięcia zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych na zarządzanie Funduszem.
2.
Towarzystwo w związku z zamiarem zaprzestania w całości lub w części swej statutowej działalności, może wypowiedzieć umowy z Uczestnikami Funduszu z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. O zamiarze zaprzestania działalności Towarzystwo informuje Komisję Papierów Wartościowych, Bank Powiernik oraz ogłasza ten zamiar zgodnie z art. 49 Regulaminu.
3.
W przypadku, o którym mowa w ustępie poprzedzającym, Towarzystwo lub Bank Powiernik może za zezwoleniem Komisji Papierów Wartościowych przekazać zarządzanie Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych.
4.
Z chwilą wygaśnięcia prawa Towarzystwa do zarządzania Funduszem, uprawnienia Towarzystwa na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy przejmuje Bank Powiernik. Za zgodą Komisji Papierów Wartościowych okres ten może być przedłużony.
Artykuł  48
1.
Bank Powiernik jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdzielenia aktywów Funduszu między Uczestnikami Funduszu proporcjonalnie do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa.
2.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Regulaminie Bank Powiernik zastosuje się do przepisów Ustawy oraz zaleceń Komisji Papierów Wartościowych.

ROZDZIAŁ  XII

POLITYKA INFORMACYJNA TOWARZYSTWA

Artykuł  49
1.
Regulamin Funduszu i wszelkie jego zmiany, a także inne ogłoszenia i publikacje dotyczące Funduszu są zamieszczane w dwóch dziennikach: Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza.
2.
Towarzystwo zapewni również, że Regulamin i lista Dystrybutorów będą udostępnione w Punktach Dystrybucji.
3.
Zarząd Towarzystwa może zdecydować o zmianie dzienników, w których dokonuje się publikacji i ogłoszeń Funduszu.
Artykuł  50

Towarzystwo publikuje roczne i półroczne sprawozdania finansowe Funduszu zgodnie z przepisami prawa. Sprawozdania będą zawierały dane niezbędne do oceny stanu Funduszu i jego wartości na koniec okresu sprawozdawczego, zgodnie z wymogami Ustawy.

Artykuł  51

Towarzystwo publikuje informację o stanie Funduszu co najmniej raz w miesiącu. Informacja taka zawiera między innymi: Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz WANJU, oraz stopę zmian tych wartości w ciągu ostatniego miesiąca.

Artykuł  52
1.
O ile Regulamin nie stanowi inaczej, wszelkie informacje związane z uczestnictwem w Funduszu Uczestnik otrzymuje pocztą na wskazany przez niego adres.
2.
Każdorazowo po wykonaniu Zlecenia Uczestnika Funduszu, Uczestnik otrzymuje potwierdzenie transakcji, które określa między innymi: datę jego wydania, datę wyceny Jednostek Uczestnictwa, nazwę Funduszu, rodzaj Zlecenia, liczbę Jednostek Uczestnictwa po wykonaniu Zlecenia. Potwierdzenie transakcji może być wydawane w formie komputerowego wydruku nie opatrzonego podpisem. Potwierdzenie transakcji będzie wysłane nie później niż w następny Dzień Wyceny po zrealizowaniu Zlecenia, chyba że opóźnienie będzie następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).
3.
Każdy Uczestnik po realizacji pierwszego zlecenia nabycia otrzyma listem poleconym numeryczne hasło. Każda osoba posługująca się hasłem numerycznym jest upoważniona do telefonicznego uzyskiwania informacji o Rejestrze. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za udzielenie informacji o Rejestrze osobie, która weszła w posiadanie hasła numerycznego bez zgody Uczestnika lub jego pełnomocnika.
4.
Uczestnik może zażądać nadania mu nowego hasła poprzez złożenie u Dystrybutora prawidłowo wypełnionej dyspozycji.
5.
Uczestnicy mogą żądać przesłania im wszelkich informacji o Rejestrze drogą pocztową na adres podany w Rejestrze.
6.
Na wszystkich Świadectwach Uczestnictwa, potwierdzeniach transakcji, informacjach o stanie Rejestru oraz innych dokumentach wydawanych przez Towarzystwo, w których podaje się liczbę Jednostek Uczestnictwa, liczba ta będzie podawana do trzech miejsc po przecinku.
Artykuł  53
1.
Towarzystwo uruchomi Stanowisko Obsługi Inwestorów. Numer telefonu Stanowiska Obsługi Inwestorów będzie udostępniony w Punktach Dystrybucji oraz dodatkowo zamieszczany na potwierdzeniach transakcji.
2.
Osoby zatrudnione w Stanowisku Obsługi Inwestorów będą udzielały informacji i odpowiadały na pytania Uczestników i Inwestorów.
Artykuł  54

O ile niniejszy Regulamin nie stanowi inaczej, uprawnionym do odbierania w imieniu Towarzystwa wszelkich Zleceń lub innych oświadczeń woli od Uczestników i Inwestorów Funduszu jest Dystrybutor.

Artykuł  55
1.
Towarzystwo przechowuje dane Uczestnika Funduszu przez okres pięciu lat po rozwiązaniu przez Uczestnika Umowy. W tym czasie Towarzystwo zastrzega sobie możliwość przesyłania byłemu Uczestnikowi informacji o Funduszu za pośrednictwem poczty, o ile Uczestnik nie zastrzeże inaczej.
2.
Towarzystwo może przesyłać obecnym i byłym Uczestnikom Funduszu stosowne informacje o ofertach innych podmiotów, chyba że były lub obecny Uczestnik zastrzeże inaczej.

ROZDZIAŁ  XIII

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Artykuł  56
1.
Wszystkie dyspozycje składane przez Uczestników Funduszu są przechowywane w celach dowodowych przez okres wymagany przez prawo.
2.
Zlecenia realizowane przez Agenta Obsługującego w danym Dniu Wyceny zgodnie z Regulaminem są realizowane w następującej kolejności:
1)
Zlecenia ustanowienia lub odwołania blokady,
2)
Zlecenia nabycia,
3)
Zlecenia Konwersji,
4)
Zlecenia umorzenia.
Artykuł  57
1.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego oraz inne odpowiednie przepisy prawa (włączając w to przepisy prawa podatkowego).
2.
Obowiązki podatkowe związane z uczestnictwem w Funduszu ciążą na Uczestnikach. W stosunku do Uczestników Towarzystwo będzie wykonywało tylko te obowiązki podatkowe, które zostały nałożone na Towarzystwo na mocy odpowiednich przepisów prawa.
3.
Jeżeli zmiany Ustawy lub przepisów prawa, o których mowa w ust. 1 i 2 spowodują konieczność wprowadzenia zmian do Regulaminu, Regulamin zostanie zmieniony zgodnie z art. 59 Regulaminu.
Artykuł  58

Sądem właściwym do rozstrzygania sporów pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikami Funduszu jest sąd właściwy dla siedziby Towarzystwa.

Artykuł  59

Regulamin może być zmieniony tylko uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Towarzystwa. Wszelkie zmiany wymagają dla swojej ważności zatwierdzenia przez Komisję Papierów Wartościowych.

Artykuł  60
1.
Niniejszy Regulamin, z wyjątkiem art. 31-33 Regulaminu, wchodzi w życie z dniem ogłoszenia zgodnie z art. 49 Regulaminu. O wejściu w życie art. 31-33 Regulaminu Towarzystwo poinformuje zgodnie z art. 49 Regulaminu.
2.
Wszelkie zmiany niniejszego Regulaminu wchodzą w życie w dniu ogłoszenia zgodnie z art. 49 Regulaminu.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

REGULAMIN

PKO/CREDIT SUISSE FUNDUSZU POWIERNICZEGO POLSKICH AKCJI

ROZDZIAŁ  I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

FUNDUSZ POWIERNICZY

Artykuł  1
1.
Fundusz został utworzony zgodnie z ustawą z dnia 22 marca 1991 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (tekst jedn. z 1994 r. Dz. U. Nr 58, poz. 239 z późn. zm.), zwaną dalej "Ustawą".
2.
Fundusz nazywa się PKO/CREDIT SUISSE Fundusz Powierniczy Polskich Akcji, zwany dalej "Funduszem". Zamiennie może być używana skrócona nazwa Funduszu PKO/CS Polskich Akcji oraz jej odpowiedniki w języku angielskim PKO/CREDIT SUISSE Polish Equity Trust Fund lub PKO/CS Polish Equity.
Artykuł  2

Funduszem zarządza PKO/CREDIT SUISSE Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, zwane dalej "Towarzystwem".

Artykuł  3
1.
Regulamin Funduszu został uchwalony przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Towarzystwa oraz zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych, zgodnie z obowiązującym prawem.
2.
Regulamin określa cel i zasady funkcjonowania Funduszu, a także prawa i obowiązki Uczestników Funduszu oraz zasady zarządzania Funduszem przez Towarzystwo.

ZDEFINIOWANIE POJĘĆ

Artykuł  4

Następujące terminy używane w tym Regulaminie mają poniżej zdefiniowane znaczenie. Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

Agencie Obsługującym - rozumie się przez to Creditanstalt Financial Advisers SA z siedzibą w Warszawie działającą na rzecz Towarzystwa na podstawie zawartej z Towarzystwem umowy.

Banku Powierniku - rozumie się przez to Bank Creditanstalt SA z siedzibą w Warszawie, pełniący funkcję Banku Powiernika dla Funduszu.

Dniu Wyceny - rozumie się przez to każdy dzień, w którym odbywa się sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA.

Dystrybutorze - rozumie się przez to Towarzystwo lub podmiot uprawniony do działania w imieniu Towarzystwa w zakresie zbywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa oraz odbierania innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w Funduszu. Dystrybutorem może być tylko podmiot uprawniony do wykonywania takiej działalności na podstawie przepisów prawa oraz odpowiednich zezwoleń.

Funduszu - rozumie się przez to PKO/CREDIT SUISSE Fundusz Powierniczy Polskich Akcji.

Inwestorze - rozumie się przez to osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, która za pośrednictwem Dystrybutora powierza Towarzystwu pieniądze w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa.

Jednostce Uczestnictwa - rozumie się przez to tytuł prawny do udziału w aktywach netto Funduszu.

Konwersji - rozumie się przez to taką operację, gdzie na podstawie jednego Zlecenia Uczestnik Funduszu jednocześnie umarza Jednostki Uczestnictwa w tym Funduszu i za uzyskane w ten sposób środki nabywa, na własną rzecz, jednostki uczestnictwa w innym funduszu należącym do tej samej Rodziny Funduszy. Podobnie uczestnik każdego innego funduszu należącego do tej samej Rodziny Funduszy może, na podstawie jednego Zlecenia, jednocześnie umorzyć jednostki uczestnictwa w danym funduszu i za uzyskane w ten sposób środki nabyć na własną rzecz Jednostki Uczestnictwa w tym Funduszu.

Punkcie Dystrybucji - rozumie się przez to wyznaczone w tym celu biuro Dystrybutora Jednostek Uczestnictwa Funduszu, w którym Inwestorzy oraz Uczestnicy Funduszu mogą składać Zlecenia.

Regulaminie - rozumie się przez to niniejszy Regulamin wraz ze wszelkimi zmianami dokonanymi zgodnie z art. 59 Regulaminu.

Rejestrze - rozumie się przez to komputerową ewidencję danych Uczestnika Funduszu, prowadzoną przez Agenta Obsługującego, uwzględniającą, między innymi, liczbę i wartość Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika.

Rodzinie Funduszy - rozumie się przez to dwa lub więcej funduszy zarządzanych przez Towarzystwo, między którymi na podstawie decyzji Towarzystwa możliwe jest dokonywanie Konwersji środków na zasadach określonych w Rozdziale VI Regulaminu.

Towarzystwie - rozumie się przez to towarzystwo funduszy powierniczych zdefiniowane w art. 2 Regulaminu.

Uczestniku - rozumie się przez to osobę fizyczną, prawną lub jednostkę nie posiadającą osobowości prawnej, która nabyła na swoją rzecz co najmniej część Jednostki Uczestnictwa w Funduszu.

Umowie o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu - rozumie się przez to umowę pomiędzy Uczestnikiem Funduszu a Towarzystwem, o której mowa w art. 31-33 Regulaminu.

Wartości Aktywów Netto Funduszu - rozumie się przez to wartość aktywów Funduszu pomniejszoną o zobowiązania Funduszu w Dniu Wyceny.

Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa (WANJU) - rozumie się przez to wartość jednej Jednostki Uczestnictwa obliczoną jako Wartość Aktywów Netto Funduszu w dniu Wyceny, podzieloną przez liczbę Jednostek Uczestnictwa w Dniu Wyceny.

Zleceniu - rozumie się przez to prawidłowo wypełnioną pisemną (lub ustną - składaną na podstawie Umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu) dyspozycję zgodną z Regulaminem Funduszu, składaną przez Inwestora lub Uczestnika za pośrednictwem Dystrybutora. Podstawowe rodzaje Zleceń to: Zlecenie nabycia, Zlecenie umorzenia, Zlecenie Konwersji, Zlecenie ustanowienia blokady oraz Zlecenie odwołania blokady Rejestru.

CEL I POLITYKA INWESTYCYJNA FUNDUSZU

Artykuł  5

Celem Funduszu jest długoterminowe powiększanie wartości aktywów Funduszu poprzez inwestowanie powierzonych środków w polskie i zagraniczne papiery wartościowe, przy zachowaniu kontrolowanego poziomu ryzyka inwestycji.

Artykuł  6
1.
Towarzystwo dokonuje inwestycji z uwzględnieniem następujących limitów inwestycyjnych:
a)
co najmniej 90% wartości środków Funduszu powinno być lokowane w papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu zgodnie z polskim prawem,
b)
do 10% wartości środków Funduszu może być lokowane w innych papierach wartościowych, pod warunkiem możliwości ustalenia ich ceny tak często, jak jest to konieczne dla obliczenia Wartości Aktywów Netto Funduszu,
c)
nie więcej niż 5% wartości środków Funduszu może być lokowane w papierach wartościowych jednego emitenta,
d)
w przypadku jeżeli środki Funduszu są lokowane w różnego rodzaju papierach wartościowych tego samego emitenta, łączna wartość takich papierów wartościowych nie może przekroczyć 10% wartości środków Funduszu,
e)
ograniczenia wymienione w punktach c) i d) nie dotyczą papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa i Narodowy Bank Polski, z wyjątkiem świadectw rekompensacyjnych, które nie mogą stanowić więcej niż 50% wartości środków Funduszu,
f)
w każdym miesiącu przeciętny stan środków płynnych nie może być mniejszy niż 10% wartości środków Funduszu.
2.
Proporcja pomiędzy akcjami i papierami dłużnymi wchodzącymi w skład Funduszu będzie uzależniona od decyzji Towarzystwa popartych analizami dokonanymi przez Towarzystwo oraz danymi otrzymanymi ze źródeł zewnętrznych, z uwzględnieniem następujących zasad:
a)
całkowita wartość inwestycji Funduszu w akcje dopuszczone do publicznego obrotu oraz w akcje nie dopuszczone do publicznego obrotu nie może być niższa niż 60% wartości środków Funduszu,
b)
całkowita wartość inwestycji Funduszu w akcje dopuszczone do publicznego obrotu oraz w akcje nie dopuszczone do publicznego obrotu nie może przekroczyć 90% wartości środków Funduszu,
c)
całkowita wartość inwestycji w papiery dłużne dopuszczone do publicznego obrotu oraz w papiery dłużne nie dopuszczone do publicznego obrotu nie może przekroczyć 40% wartości środków Funduszu,
d)
zobowiązania Towarzystwa z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na wspólny rachunek Uczestników Funduszu nie mogą przekroczyć 10% wartości środków Funduszu,
e)
Towarzystwo może lokować środki pieniężne Funduszu na rynku depozytów międzybankowych wyłącznie w bankach o dobrej kondycji finansowej.

ZASADY ZARZĄDZANIA FUNDUSZEM

Artykuł  7
1.
Towarzystwo uprawnione jest do dysponowania wszelkimi prawami wchodzącymi w skład Funduszu oraz do wykonywania wszelkich uprawnień wynikających z tych praw we własnym imieniu i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu.
2.
Towarzystwo w szczególności zobowiązane jest do:
a)
dokonywania inwestycji kapitałowych zgodnie z celem Funduszu i najlepiej pojętym interesem Uczestników Funduszu oraz,
b)
zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Funduszu poprzez własne działanie lub poprzez działanie Banku Powiernika, Agenta Obsługującego i Dystrybutora.
Artykuł  8
1.
Dochody osiągnięte w związku z dokonywanymi inwestycjami Funduszu, w tym odsetki i dochody z dywidend, powiększają wartość aktywów Funduszu i odpowiednio wartość Jednostek Uczestnictwa.
2.
Towarzystwo nie wypłaca Uczestnikom Funduszu dochodów, o których mowa w ust. 1, w szczególności nie wypłaca dywidend ani innych zysków kapitałowych. Dochody, o których mowa w ust. 1 mogą być zrealizowane przez Uczestników Funduszu jedynie poprzez umorzenie Jednostek Uczestnictwa.

ROZDZIAŁ  II

JEDNOSTKA UCZESTNICTWA

ZASADY USTALANIA CENY JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  9
1.
Cena Jednostek Uczestnictwa, które są przedmiotem składanego Zlecenia ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie.
2.
Cena Jednostki Uczestnictwa w pierwszym dniu sprzedaży wynosi 150 złotych.

CECHY JEDNOSTKI UCZESTNICTWA

Artykuł  10
1.
Jednostka Uczestnictwa lub jej część uprawnia Uczestnika Funduszu do udziału w aktywach netto Funduszu proporcjonalnie do liczby Jednostek Uczestnictwa Funduszu zgodnie z Regulaminem i Ustawą.
2.
Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz WANJU jest zmienna i może ulegać wahaniom zarówno w górę, jak i w dół.
Artykuł  11
1.
Jednostki Uczestnictwa są podzielne.
2.
Jednostki Uczestnictwa nie są oprocentowane.
3.
Jednostki Uczestnictwa nie mogą być zbywane przez Uczestników Funduszu a jedynie umarzane na zasadach określonych w Regulaminie.
4.
Jednostki Uczestnictwa mogą być dziedziczone.
Artykuł  12

Towarzystwo zbywa Jednostki Uczestnictwa bez żadnych ograniczeń.

PODZIAŁ JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  13
1.
Towarzystwo zastrzega sobie prawo dokonywania podziału Jednostek Uczestnictwa w taki sposób, by całkowita wartość Jednostek Uczestnictwa po podziale była równa całkowitej wartości Jednostek Uczestnictwa przed podziałem. Informacja o zamiarze podziału Jednostek Uczestnictwa zostanie opublikowana w sposób określony w art. 49 Regulaminu, co najmniej na dwa tygodnie przed datą podziału.
2.
Po dokonaniu podziału skorygowane Świadectwo Uczestnictwa będzie wystawione przez Towarzystwo Uczestnikom Funduszu, zgodnie z art. 16 Regulaminu, w ciągu 4 Dni Wyceny od daty dokonania podziału.

ROZDZIAŁ  III

ZASADY UCZESTNICTWA W FUNDUSZU

UCZESTNICY FUNDUSZU

Artykuł  14
1.
Jednostki Uczestnictwa nabywane są na podstawie Umowy o Powierzenie Środków Pieniężnych, zwanej dalej "Umową", zawartej pomiędzy Inwestorem a Towarzystwem. Niniejszy Regulamin wraz ze zmianami wprowadzanymi zgodnie z art. 59 stanowi integralną część Umowy.
2.
Zawarcie Umowy następuje z chwilą przyjęcia przez Dystrybutora od Inwestora lub jego pełnomocnika, prawidłowo wypełnionego pierwszego Zlecenia nabycia oraz wpłaty powierzanych Towarzystwu środków pieniężnych.
3.
W zamian za powierzoną kwotę Towarzystwo zbywa odpowiednią ilość Jednostek Uczestnictwa.
4.
Początkowa i każda następna minimalna wpłata do Funduszu wynosi 50 złotych.
Artykuł  15
1.
Inwestor staje się Uczestnikiem Funduszu z datą nabycia Jednostek Uczestnictwa. Z wyjątkiem sytuacji opisanej niżej w tym ustępie, nabycie następuje w Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący otrzyma od Dystrybutora informację o danych zawartych w Zleceniu nabycia Jednostek Uczestnictwa. W przypadku gdy data złożenia Zlecenia nabycia przez Inwestora bądź Uczestnika odpowiada dacie otrzymania przez Agenta Obsługującego informacji o danych zawartych w Zleceniu nabycia:
a)
Inwestor lub Uczestnik, który w Dniu Wyceny przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie nabycia oraz dokonał odpowiedniej wpłaty środków pieniężnych, nabywa taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, która jest obliczana przy zastosowaniu WANJU z danego Dnia Wyceny,
b)
Inwestor lub Uczestnik, który w Dniu Wyceny po godzinie otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie nabycia oraz dokonał odpowiedniej wpłaty środków pieniężnych, nabywa taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, która jest obliczana przy zastosowaniu WANJU z następnego Dnia Wyceny.
2.
Okres między datą wpłaty Dystrybutorowi powierzonych środków pieniężnych a datą nabycia Jednostek Uczestnictwa, jak określono w ust. 1, nie będzie dłuższy niż 4 Dni Wyceny, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).
3.
Przez datę wpłaty powierzonych środków pieniężnych Dystrybutorowi rozumie się dzień, w którym Dystrybutor otrzymał gotówkę, a w przypadku płatności przelewem, dzień w którym środki pieniężne wpłynęły na konto Dystrybutora.
4.
Nabycie Jednostek Uczestnictwa, nabywanych zgodnie z art 19 ust. 2 Regulaminu następuje w Dniu Wyceny, W którym Agent Obsługujący otrzyma z Banku Powiernika informacje o dokonaniu wpłat wymaganych na podstawie art. 19 ust. 2 Regulaminu.

ŚWIADECTWO UCZESTNICTWA

Artykuł  16
1.
Na podstawie Umowy Towarzystwo wydaje Uczestnikowi Funduszu pisemne świadectwo powierzenia środków, zwane dalej "Świadectwem Uczestnictwa".
2.
Świadectwa Uczestnictwa sporządza Agent Obsługujący. Świadectwo Uczestnictwa określa między innymi: datę jego wydania, datę wyceny Jednostek Uczestnictwa, nazwę Funduszu oraz liczbę i wartość nabytych Jednostek Uczestnictwa. Świadectwo Uczestnictwa może być wydawane w formie komputerowego wydruku nie opatrzonego podpisem.
3.
W interesie Uczestnika Funduszu leży niezwłoczne zgłoszenie Stanowisku Obsługi Inwestorów (patrz art. 53) wszelkich nieprawidłowości zawartych w Świadectwie Uczestnictwa.

UCZESTNICY Z OGRANICZONĄ ZDOLNOŚCIĄ DO CZYNNOŚCI PRAWNYCH

Artykuł  17
1.
Osoba małoletnia poniżej 13 roku życia może zawrzeć Umowę z Towarzystwem i nabywać oraz dysponować Jednostkami Uczestnictwa tylko przez przedstawiciela.
2.
Osoba małoletnia, która ukończyła 13 lat może zawrzeć Umowę z Towarzystwem i nabywać oraz dysponować Jednostkami Uczestnictwa za każdorazową pisemną zgodą przedstawiciela, poświadczoną notarialnie lub sporządzoną na piśmie w obecności uprawnionego pracownika Dystrybutora.
3.
Przedstawicielami osoby małoletniej mogą być:
a)
każdy z rodziców - jeśli nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej,
b)
opiekun ustanowiony przez sąd opiekuńczy, w przypadku gdy małoletni nie pozostaje pod władzą rodzicielską,
c)
kurator wyznaczony przez sąd opiekuńczy do zarządzania majątkiem osoby małoletniej.
4.
Przedstawiciele osoby małoletniej mogą udzielać pełnomocnictwa zgodnie z art. 18 Regulaminu.
5.
Postanowienia niniejszego artykułu mają odpowiednio zastosowanie do osób ubezwłasnowolnionych całkowicie lub częściowo. Do osób ubezwłasnowolnionych całkowicie stosuje się odpowiednio zasady obowiązujące wobec małoletnich poniżej 13 lat, a do ubezwłasnowolnionych częściowo zasady obowiązujące w stosunku do małoletnich, którzy ukończyli 13 lat.

USTANOWIENIE I ODWOŁANIE PEŁNOMOCNICTWA

Artykuł  18
1.
Uczestnik Funduszu może udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych, do nabywania i dysponowania Jednostkami Uczestnictwa oraz składania innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w Funduszu.
2.
Pełnomocnictwo jest udzielane w formie pisemnej z podpisem poświadczonym notarialnie lub w obecności uprawnionego pracownika Dystrybutora. Pełnomocnictwo jest odwoływane w formie pisemnej lub zgodnie z art. 31 Regulaminu. W przypadku pełnomocnictwa udzielanego lub odwoływanego poza granicami Polski, treść dokumentu powinna dodatkowo zostać poświadczona za zgodność z prawem miejsca wystawienia przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, chyba że umowy z danym krajem znoszą ten obowiązek. Pełnomocnictwo udzielone w języku obcym powinno być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Dla określenia skuteczności ustanowienia prokury stosuje się przepisy Kodeksu handlowego.
3.
Pełnomocnikowi nie przysługuje prawo udzielania dalszych pełnomocnictw. Maksymalna liczba pełnomocników działających w imieniu jednego Uczestnika Funduszu na jednym Rejestrze, nie może przekroczyć 4 osób.
4.
Udzielenie lub odwołanie pełnomocnictwa staje się skuteczne wobec Towarzystwa w dniu zarejestrowania stosownego oświadczenia woli przez Agenta Obsługującego, lecz nie później niż w terminie 4 Dni Wyceny od złożenia takiego oświadczenia Dystrybutorowi, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).
5.
Pełnomocnictwo może być:
a)
nieograniczone, w ramach którego pełnomocnik ma prawo do dokonywania wszelkich czynności prawnych w takim samym zakresie jak Uczestnik Funduszu, włącznie z prawem do odbioru środków pieniężnych pochodzących z umorzenia Jednostek Uczestnictwa,
b)
szczególne, w ramach którego Uczestnik może upoważnić pełnomocnika do wykonywania określonych czynności. Uczestnik może udzielać pełnomocnictwa szczególnego jedynie do czynności w zakresie uwzględniającym możliwości techniczne Towarzystwa.
6.
O ile w treści pełnomocnictwa nie zastrzeżono inaczej, pełnomocnictwo wygasa w stosunku do Towarzystwa w dniu rozwiązania Umowy między Uczestnikiem i Towarzystwem oraz w innych sytuacjach przewidzianych prawem. W przypadku gdy Uczestnik i pełnomocnik złożą Zlecenia sprzeczne ze sobą, wynikające z odmiennych decyzji, Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za skutki takiego działania. Ponadto Towarzystwo może wstrzymać realizację sprzecznych Zleceń, jeśli zostaną złożone w tym samym czasie. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z realizacji Zleceń składanych przez osobę, której pełnomocnictwo wygasło, jeśli Towarzystwo nie było o tym powiadomione.

ROZDZIAŁ  IV

NABYWANIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

ZASADY NABYWANIA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  19
1.
Inwestorzy i Uczestnicy Funduszu mogą nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez złożenie Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia nabycia oraz wpłatę odpowiedniej kwoty środków pieniężnych. Postanowienia art. 15 ust. 1-3 Regulaminu stosuje się odpowiednio.
2.
Niezależnie od trybu określonego w ust. 1 niniejszego artykułu, Uczestnicy mogą nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez przelewanie środków pieniężnych na nabycie bezpośrednio na przeznaczony do tego celu rachunek Funduszu wskazany przez Towarzystwo. Prawidłowo wypełniony dokument przelewu powinien zawierać przynajmniej następujące dane:
a)
w przypadku Uczestnika będącego osobą fizyczną: nazwę Funduszu, numer rachunku i nazwę Banku Powiernika, w którym rachunek jest prowadzony, imię i nazwisko Uczestnika, numer PESEL lub jeżeli Uczestnik nie posiada PESEL - numer Rejestru Uczestnika,
b)
w przypadku Uczestnika nie będącego osobą fizyczną: nazwę Funduszu, numer rachunku i nazwę Banku Powiernika w którym rachunek jest prowadzony, nazwę Uczestnika, numer REGON lub numer Rejestru Uczestnika.

Postanowienia art. 15 ust. 4 Regulaminu stosuje się odpowiednio.

3.
Towarzystwo udostępnia formularze dokumentów przelewu oraz informuje Uczestników o sposobie prawidłowego wypełniania formularzy.

OPŁATA ZA NABYCIE

Artykuł  20
1.
Przy nabywaniu Jednostek Uczestnictwa pobierana jest opłata manipulacyjna za nabycie, dalej zwana Opłatą za Nabycie, maksymalnie do wysokości 2% kwoty powierzanej Towarzystwu.
2.
Szczegółowe zasady pobierania opłat manipulacyjnych zawiera Tabela Opłat, dalej zwana "Tabelą", dostępna w Punktach Dystrybucji Funduszu.

CENA I LICZBA NABYTYCH JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  21
1.
W celu obliczenia ilości Jednostek Uczestnictwa nabytych przez Uczestnika Funduszu za powierzoną kwotę, należy kwotę tę pomniejszyć o Opłatę za Nabycie i podzielić przez odpowiednią WANJU.
2.
WANJU, po której następuje nabycie to WANJU obliczona w dacie nabycia określonej zgodnie z art. 15 Regulaminu.

ROZDZIAŁ  V

UMARZANIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

ZASADY UMARZANIA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  22
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2 niniejszego artykułu, Uczestnicy Funduszu mogą umarzać Jednostki Uczestnictwa poprzez złożenie Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia umorzenia.
2.
a)
Przedstawiciele osoby małoletniej mogą umarzać Jednostki Uczestnictwa należące do tej osoby do wysokości limitu wynoszącego miesięcznie równowartość średniego miesięcznego wynagrodzenia z ostatniego kwartału ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny. Każdorazowo przed wypłatą środków pieniężnych pochodzących z umorzenia, Towarzystwo sprawdza, czy wypłacana kwota zsumowana z wcześniejszymi umorzeniami z tego samego miesiąca nie powoduje przekroczenia miesięcznego limitu określonego w niniejszym ustępie. Jeżeli w wyniku danego Zlecenia umorzenia powyższy limit zostanie przekroczony i jednocześnie wymagania określone w pkt. b) niniejszego ustępu nie zostaną spełnione, wówczas takie Zlecenie umorzenia zostanie anulowane.
b)
Zlecenia umorzenia Jednostek Uczestnictwa przekraczające powyższy limit w danym miesiącu w celu realizacji wymagają załączenia zezwolenia sądu opiekuńczego na dokonanie takiej czynności.
3.
Postanowienia niniejszego artykułu stosuje się, zgodnie z art. 17 Regulaminu, odpowiednio do osób ubezwłasnowolnionych.
4.
Ograniczenia określone w ust. 2 nie mają zastosowania do umorzenia dokonanego w wyniku Zlecenia Konwersji.
Artykuł  23
1.
Zlecenie umorzenia może zawierać następujące dyspozycje:
a)
umorzenia wszystkich lub określonej liczby Jednostek Uczestnictwa, albo
b)
umorzenia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa, w wyniku której otrzymana zostanie kwota brutto określona w Zleceniu umorzenia.
2.
W Zleceniu umorzenia Uczestnik może określić sposób wypłaty środków pieniężnych z tytułu umorzenia:
a)
bądź za pomocą przelewu na wskazany rachunek bankowy,
b)
bądź w formie gotówki we wskazanym Punkcie Dystrybucji.
3.
Z wyjątkiem sytuacji opisanej niżej w tym ustępie, umorzenie następuje w Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący otrzyma informację o danych zawartych w Zleceniu umorzenia od Dystrybutora. W przypadku gdy data złożenia Zlecenia umorzenia przez Uczestnika odpowiada dacie otrzymania przez Agenta Obsługującego informacji o danych zawartych w Zleceniu umorzenia:
a)
Uczestnik, który w Dniu Wyceny przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie umorzenia, umarza taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, jaka zostanie obliczona zgodnie z art. 25 Regulaminu przy zastosowaniu WANJU z tego Dnia Wyceny,
b)
Uczestnik, który w Dniu Wyceny po godzinie otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie umorzenia, umarza taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, jaka zostanie obliczona zgodnie z art. 25 Regulaminu przy zastosowaniu WANJU z następnego Dnia Wyceny.
4.
Okres między złożeniem Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia umorzenia a datą umorzenia nie jest dłuższy niż 4 Dni Wyceny, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego). Po dokonaniu umorzenia Towarzystwo przekazuje środki pieniężne Uczestnikowi w sposób określony w Zleceniu umorzenia.

OPŁATA ZA UMORZENIE

Artykuł  24
1.
Umorzenie podlega opłacie manipulacyjnej zwanej dalej Opłatą za Umorzenie maksymalnie do wysokości 2% od kwoty brutto umorzenia.
2.
Szczegółowe zasady pobierania opłat manipulacyjnych zawiera Tabela, która jest udostępniana w Punktach Dystrybucji Funduszu.

CENA I LICZBA UMORZONYCH JEDNOSTEK UCZESTNICTWA ORAZ KWOTA OTRZYMANA Z TYTUŁU UMORZENIA

Artykuł  25
1.
a)
Jeżeli Zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję umorzenia określonej liczby lub wszystkich Jednostek Uczestnictwa, Uczestnik Funduszu w wyniku umorzenia otrzyma kwotę wynikającą z pomnożenia liczby umarzanych Jednostek Uczestnictwa przez odpowiednią WANJU pomniejszoną o Opłatę za Umorzenie.
b)
W przypadku gdy Zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję umorzenia liczby Jednostek Uczestnictwa większej niż posiadana przez Uczestnika, umorzone zostają wszystkie posiadane przez Uczestnika Jednostki Uczestnictwa.
2.
a)
Jeżeli Zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję Umorzenia Jednostek Uczestnictwa na określoną kwotę (kwotę brutto umorzenia), umorzona liczba Jednostek Uczestnictwa będzie wyliczona poprzez podzielenie kwoty brutto przez odpowiednią wartość WANJU. Kwota brutto pomniejszona o Opłatę za Umorzenie będzie równa kwocie wypłaconej Uczestnikowi.
b)
W przypadku gdy Zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję umorzenia Jednostek Uczestnictwa na określoną kwotę, która jest większa niż wartość Jednostek Uczestnictwa posiadana przez Uczestnika, umorzone zostają wszystkie posiadane przez Uczestnika Jednostki Uczestnictwa, a kwota wypłacona Uczestnikowi w wyniku umorzenia zostanie pomniejszona o Opłatę za Umorzenie.
3.
WANJU, po której następuje umorzenie to WANJU obliczona w odpowiednim Dniu Wyceny określonym zgodnie z art. 23 ust. 3 Regulaminu.

ROZDZIAŁ  VI

KONWERSJA

ZASADY DOKONYWANIA KONWERSJI

Artykuł  26
1.
Uczestnik Funduszu może dokonywać Konwersji w obrębie Rodziny Funduszy przez złożenie Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia Konwersji. Lista funduszy należących do Rodziny Funduszy będzie dostępna w Punktach Dystrybucji.
2.
Zlecenie Konwersji z tego Funduszu do innego funduszu może dotyczyć:
a)
umorzenia wszystkich lub określonej liczby Jednostek Uczestnictwa Funduszu i nabycia za otrzymane w ten sposób środki jednostek uczestnictwa w innym funduszu lub
b)
umorzenia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa Funduszu, w wyniku której otrzymana zostanie określona w Zleceniu Konwersji kwota środków pieniężnych (nie niższa niż 50 złotych) i nabycia za otrzymane w ten sposób środki jednostek uczestnictwa w innym funduszu.
3.
Z wyjątkiem sytuacji opisanych w niniejszym ustępie, Konwersja następuje w Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący otrzyma od Dystrybutora informację o danych zawartych w Zleceniu Konwersji. W przypadku gdy data złożenia Zlecenia Konwersji przez Uczestnika odpowiada dacie otrzymania przez Agenta Obsługującego informacji o danych zawartych w Zleceniu Konwersji:
a)
Uczestnik Funduszu, który w Dniu Wyceny przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie Konwersji, poddaje Konwersji taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, jaka wynika ze Zlecenia, przy zastosowaniu WANJU z danego Dnia Wyceny.
b)
Uczestnik Funduszu, który w Dniu Wyceny po godzinie otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie Konwersji, poddaje Konwersji taką liczbę Jednostek Uczestnictwa jaka wynika ze Zlecenia, przy zastosowaniu WANJU z następnego Dnia Wyceny.
4.
Okres pomiędzy złożeniem Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia Konwersji a wykonaniem takiego Zlecenia nie będzie dłuższy niż 4 Dni Wyceny, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).

OPŁATY

Artykuł  27
1.
Jednostki Uczestnictwa nabywane w wyniku Konwersji środków do tego Funduszu z innego funduszu z Rodziny Funduszy podlegają opłacie za nabycie tylko w następujących przypadkach:
a)
jeżeli Opłata za Nabycie w tym Funduszu jest wyższa niż opłata za nabycie w innym funduszu - w wysokości różnicy tych opłat,
b)
jeżeli Opłata za Umorzenie w tym Funduszu jest niższa niż opłata za umorzenie w innym funduszu - w wysokości różnicy tych opłat.
2.
Jeżeli do danego Zlecenia Konwersji mają równocześnie zastosowanie przypadki a) i b) opisane w ust. 1 niniejszego artykułu, opłata pobierana w tym Funduszu stanowi sumę opłat wymienionych w pkt. a) i b).
3.
Jednostki Uczestnictwa umarzane w wyniku Konwersji środków z tego Funduszu do innego funduszu nie podlegają Opłatom za Umorzenie.
4.
Szczegółowe zasady pobierania opłat manipulacyjnych zawiera Tabela, która jest udostępniana w Punktach Dystrybucji Funduszu.

CENA I LICZBA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA PO KONWERSJI ŚRODKÓW

Artykuł  28

Liczba Jednostek Uczestnictwa Funduszu, jaką otrzyma Uczestnik w wyniku Konwersji środków z innego funduszu z Rodziny Funduszy do tego Funduszu wynika z pomniejszenia kwoty tych środków o opłaty obliczone zgodnie z art. 27 Regulaminu i podzielenia ich przez odpowiednie WANJU zgodnie z art. 26 Regulaminu.

ROZDZIAŁ  VII

ZWOLNIENIA Z OPŁAT MANIPULACYJNYCH

Artykuł  29
1.
Zarząd Towarzystwa może zmniejszyć opłaty manipulacyjne obowiązujące w Funduszu lub zaniechać ich pobierania w stosunku do Uczestników, na których rejestrze wartość środków przekracza 100.000 zł oraz w stosunku do Inwestorów lub Uczestników powierzających Towarzystwu środki pieniężne w wysokości przekraczającej 100.000 zł na podstawie jednego Zlecenia oraz w stosunku do działających na swoją rzecz:
a)
pracowników Towarzystwa,
b)
pracowników Agenta Obsługującego,
c)
pracowników Dystrybutorów,
d)
pracowników Banku Powiernika,
e)
akcjonariuszy Towarzystwa,
f)
pracowników akcjonariuszy Towarzystwa.
2.
Jako część kampanii promocyjnej Towarzystwo może stosować obniżenia Opłat za Nabycie i Umorzenie lub zaniechać ich pobierania w określonym czasie lub w stosunku do określonych grup nabywców. Informacja o prowadzonej przez Towarzystwo promocji zostanie podana do wiadomości publicznej zgodnie z art. 49 Regulaminu lub przekazana za pośrednictwem poczty na dwa tygodnie przed dniem rozpoczęcia promocji.
3.
Towarzystwo może obniżyć wielkość Opłaty za Nabycie w odniesieniu do Jednostek Uczestnictwa nabywanych zgodnie z art. 19 ust. 2 tego Regulaminu.
Artykuł  30
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, wolne od Opłaty za Nabycie jest nabycie Jednostek Uczestnictwa do wysokości kwoty, którą Uczestnik otrzymał w zamian za jednorazowe umorzenie uprzednio nabytych Jednostek Uczestnictwa.
2.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 przysługuje pod warunkiem, że okres pomiędzy umorzeniem Jednostek Uczestnictwa a złożeniem przez Uczestnika Zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa w tym samym Funduszu nie przekracza 90 dni od daty złożenia Zlecenia umorzenia. Jako część kampanii promocyjnej, okres 90 dni, o którym mowa w niniejszym ustępie, może zostać przedłużony na czas oznaczony lub nieoznaczony na podstawie decyzji zarządu Towarzystwa.
3.
Warunkiem do skorzystania ze zwolnienia z Opłaty za Nabycie jest złożenie przez Uczestnika pisemnego wniosku w chwili składania Zlecenia nabycia.

ROZDZIAŁ  VIII

USŁUGI DODATKOWE

SKŁADANIE ZLECEŃ ZA POMOCĄ TELEFONU I FAKSU

Artykuł  31
1.
Uczestnik Funduszu może zawrzeć z Towarzystwem Umowę o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu.
2.
Towarzystwo przyjmuje dyspozycje Uczestnika Funduszu lub jego pełnomocników złożone za pomocą telefonu lub faksu poprzez pracowników Punktu Dystrybucji prowadzonego przez wyznaczonego Dystrybutora.
3.
Na podstawie Umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu, składanie dyspozycji za pomocą faksu jest ograniczone do następujących Zleceń:
a)
Zlecenia nabycia,
b)
Zlecenia umorzenia, jeśli przewiduje dokonanie płatności z tytułu umorzenia bezpośrednio Uczestnikowi,
c)
Zlecenia blokady Rejestru,
d)
odwołania pełnomocnictwa,
e)
Zlecenia Konwersji.
4.
Towarzystwo realizuje tylko takie dyspozycje składane za pośrednictwem faksu, które zostały:
a)
przestanę na formularzu Towarzystwa (dostępnym w Punkcie Dystrybucji),
b)
wypełnione i przesłane w sposób prawidłowy, czytelny i nie wywołujący jakichkolwiek wątpliwości co do ich treści i autentyczności,
c)
podpisane przez Uczestnika Funduszu lub jego pełnomocnika.
5.
Na podstawie Umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu, składanie dyspozycji za pomocą telefonu jest ograniczone do następujących Zleceń:
a)
Zlecenia nabycia,
b)
Zlecenia umorzenia, jeśli przewiduje dokonanie płatności z tytułu umorzenia bezpośrednio Uczestnikowi,
c)
Zlecenia blokady Rejestru,
d)
zmiany lub poprawek do danych Uczestnika,
e)
Zlecenia Konwersji,
f)
odwołania pełnomocnictwa,
g)
oraz dodatkowo uzyskiwania informacji o stanie Rejestru Uczestnika oraz składania reklamacji.
Artykuł  32
1.
Identyfikacja Uczestnika Funduszu składającego dyspozycje za pomocą telefonu odbywa się na podstawie hasła, które pozostaje znane tylko Uczestnikowi którego dotyczy oraz wyznaczonym pracownikom działającym w imieniu Towarzystwa. Szczegółowy sposób identyfikacji Uczestników jest określony w Umowie o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu.
2.
Każda zmiana lub utrata hasła wiąże się ze wstrzymaniem możliwości składania dyspozycji telefonicznych lub telefaksowych do czasu nadania nowego hasła.
Artykuł  33
1.
Wszystkie dyspozycje składane przez Uczestników Funduszu na podstawie umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu są nagrywane i przechowywane w celach dowodowych przez okres wymagany przez prawo.
2.
W przypadku niemożliwości przyjęcia Zlecenia telefonicznego lub faksowego z powodu awarii sprzętu Uczestnik może złożyć Zlecenie osobiście w Punkcie Dystrybucji.

BLOKADA REJESTRU

Artykuł  34
1.
Na wniosek Uczestnika Funduszu Towarzystwo może dokonać blokady Rejestru Uczestnika.
2.
Blokada oznacza, że przez okres wskazany przez Uczestnika Funduszu możliwość realizacji składanych Zleceń będzie zawieszona. Blokada może zostać odwołana przez Uczestnika Funduszu w każdym czasie.
3.
Zlecenie Uczestnika Funduszu o ustanowieniu lub odwołaniu blokady Rejestru staje się skuteczne w momencie zarejestrowania Zlecenia przez Agenta Obsługującego, lecz nie później niż w terminie 4 Dni Wyceny od złożenia takiego Zlecenia u Dystrybutora, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).

ROZDZIAŁ  IX

AKTYWA FUNDUSZU

USTALANIE WARTOŚCI AKTYWÓW NETTO FUNDUSZU

Artykuł  35
1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu jest równa wartości aktywów Funduszu pomniejszonych o zobowiązania Funduszu w Dniu Wyceny.
2.
Wartość Aktywów Netto Funduszu ustalana jest w każdym Dniu Wyceny.
Artykuł  36
1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa równa się Wartości Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzielonej przez liczbę Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.
2.
Należności z tytułu nabycia Jednostek Uczestnictwa powiększają wartość aktywów Funduszu w Dniu Wyceny następującym po Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący zarejestrował Zlecenie nabycia.

WYCENA AKTYWÓW FUNDUSZU

Artykuł  37
1.
Papiery wartościowe notowane na giełdzie lub na regulowanym rynku pozagiełdowym wyceniane są według ceny rynkowej ogłaszanej przez rynek główny dla danego papieru wartościowego.
2.
Cena rynkowa na rynku głównym rozumiana jest jako:
a)
kurs zamknięcia z ostatniego notowania w systemie notowań ciągłych lub
b)
ostatni kurs ustalony w systemie kursu jednolitego, lub
c)
w przypadku papierów wartościowych notowanych w systemie notowań ciągłych i w systemie jednolitego kursu dnia, ceną rynkową będzie cena z rynku głównego dla danego papieru wartościowego wybranego przez Towarzystwo w uzgodnieniu z Bankiem Powiernikiem, na podstawie płynności, obrotów oraz liczby transakcji na danym rynku. Rynek główny dla każdego papieru wartościowego będzie podawany w rocznym i półrocznym sprawozdaniu Funduszu zgodnie z art. 50 Regulaminu.
3.
Cena rynkowa papierów dłużnych oznacza cenę ustaloną w stosunku do ich wartości nominalnej. Skumulowane odsetki ujmowane są odrębnie jako należności.
4.
W przypadku papierów dłużnych, dla których wielkość obrotu lub częstość zawieranych transakcji nie zapewnia rzetelnej wyceny, zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny stosuje się zasady określone w art. 39 Regulaminu.
Artykuł  38
1.
Papiery wartościowe nie dopuszczone do publicznego obrotu oraz papiery dopuszczone do publicznego obrotu, do czasu rozpoczęcia ich notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA lub na regulowanym rynku pozagiełdowym, wyceniane są według ceny nabycia.
2.
W przypadku zdarzeń mających wpływ na cenę tych papierów stosuje się zasadę ostrożnej wyceny poprzez:
a)
uwzględnienie ostatnich cen sprzedaży najbardziej porównywalnych papierów wartościowych,
b)
uwzględnienie średniej arytmetycznej wartości tych papierów wartościowych oferowanych przez trzy instytucje finansowe (lub dwie, jeśli oferowane są tylko przez dwie instytucje) mające największy obrót tymi papierami. W przypadku gdy papiery wartościowe oferowane są tylko przez jedną instytucję, jej oferta będzie użyta do ustalenia ceny.
Artykuł  39

Wartość nie notowanych papierów dłużnych nabytych z dyskontem lub z premią określa się według formuły liniowej, przyjmując, że wartość ta odpowiednio wzrasta lub maleje każdego dnia do dnia wykupu o stałą równą odpowiednio dyskontu lub premii, z którymi ten papier nabyto, podzielonym przez liczbę dni w okresie do wykupu. Skumulowane odsetki ujmowane są odrębnie jako należności.

Artykuł  40

Papiery wartościowe notowane za granicą są wyceniane według ostatniej ceny zamknięcia na rynku głównym dla tych papierów przed/lub w Dniu Wyceny.

Artykuł  41

Odsetki należne z tytułu posiadania środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub krótkoterminowych papierów wartościowych powiększają wartość aktywów Funduszu w Dniu Wyceny.

Artykuł  42
1.
Wszystkie zobowiązania pieniężne związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa są wyrażane w złotych.
2.
W stosunkach z osobami zagranicznymi w rozumieniu odpowiednich przepisów polskiego prawa dewizowego, Towarzystwo stosuje się do jego postanowień.

PRZECHOWYWANIE AKTYWÓW FUNDUSZU

Artykuł  43
1.
Aktywa Funduszu oddane są na przechowanie Bankowi Powiernikowi lub do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
2.
Zagraniczne papiery wartościowe nabyte zgodnie z przepisami polskiego prawa dewizowego mogą być przechowywane w zagranicznych bankach powierniczych wyznaczonych przez Towarzystwo i zaakceptowanych przez Bank Powiernik.
Artykuł  44
1.
Bank Powiernik jest zobowiązany w szczególności do:
a)
bezpiecznego przechowywania aktywów Funduszu,
b)
obliczania Wartości Aktywów Netto Funduszu zgodnie z prawem i Regulaminem Funduszu,
c)
wykonywania poleceń Towarzystwa, chyba że takie polecenia są sprzeczne z prawem lub Regulaminem,
d)
zapewnienia, aby transakcje dotyczące aktywów Funduszu były rozliczane w terminach określonych Regulaminem,
e)
zapewnienia, aby ogłaszanie dochodów Funduszu następowało zgodnie z prawem i Regulaminem,
f)
likwidacji Funduszu i rozdziału uzyskanych środków między Uczestnikami Funduszu, w proporcji do posiadanych Jednostek Uczestnictwa.
2.
Szczegółowe obowiązki Banku Powiernika są ustalone w umowie między Towarzystwem a Bankiem Powiernikiem.

ROZDZIAŁ  X

WYNAGRODZENIE TOWARZYSTWA

Artykuł  45
1.
Towarzystwo za zarządzanie Funduszem pobiera wynagrodzenie (zwane dalej "Wynagrodzeniem") maksymalnie do wysokości 2% w skali roku od przeciętnej rocznej Wartości Aktywów Netto Funduszu. Wynagrodzenie jest naliczane codziennie i przekazywane po zakończeniu każdego miesiąca.
2.
Towarzystwo pokrywa ze środków Funduszu koszty działalności Funduszu: opłaty dla Banku Powiernika, płatności za wykonane usługi Agenta Obsługującego, prowizje maklerskie, koszty obsługi prawnej Funduszu, koszty działalności marketingowej, koszty wymaganych przez prawo publikacji, płatności na rzecz rewidentów za badanie sprawozdań finansowych Funduszu oraz inne konieczne koszty i opłaty.
3.
Z wyjątkiem prowizji maklerskich za transakcje portfelowe oraz podatków i innych obciążeń nałożonych przez właściwe organy państwowe w związku z działalnością funduszy, wynagrodzenie i koszty określone w ust. 1 i 2 nie mogą przekroczyć w skali roku 4% średniej rocznej Wartości Aktywów Netto Funduszu.
Artykuł  46

Roczne sprawozdania finansowe Funduszu podlegają badaniu, natomiast półroczne sprawozdania Funduszu podlegają przeglądowi przez biegłych rewidentów wybranych przez Towarzystwo.

ROZDZIAŁ  XI

WYGAŚNIĘCIE UMOWY

Artykuł  47
1.
Umowa między Towarzystwem i Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w następujących przypadkach:
a)
po upływie okresu, o którym mowa w art. 30 ust. 2 Regulaminu, od dnia umorzenia przez Uczestnika Funduszu wszystkich Jednostek Uczestnictwa,
b)
w dacie otwarcia likwidacji Towarzystwa,
c)
w dacie ogłoszenia upadłości Towarzystwa,
d)
w dacie upływu okresu wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 2 niniejszego artykułu,
e)
cofnięcia zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych na zarządzanie Funduszem.
2.
Towarzystwo w związku z zamiarem zaprzestania w całości lub w części swej statutowej działalności, może wypowiedzieć umowy z Uczestnikami Funduszu z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. O zamiarze zaprzestania działalności Towarzystwo informuje Komisję Papierów Wartościowych, Bank Powiernik oraz ogłasza ten zamiar zgodnie z art. 49 Regulaminu.
3.
W przypadku, o którym mowa w ustępie poprzedzającym, Towarzystwo lub Bank Powiernik może za zezwoleniem Komisji Papierów Wartościowych przekazać zarządzanie Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych.
4.
Z chwilą wygaśnięcia prawa Towarzystwa do zarządzania Funduszem, uprawnienia Towarzystwa na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy przejmuje Bank Powiernik. Za zgodą Komisji Papierów Wartościowych okres ten może być przedłużony.
Artykuł  48
1.
Bank Powiernik jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdzielenia aktywów Funduszu między Uczestnikami Funduszu proporcjonalnie do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa.
2.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Regulaminie Bank Powiernik zastosuje się do przepisów Ustawy oraz zaleceń Komisji Papierów Wartościowych.

ROZDZIAŁ  XII

POLITYKA INFORMACYJNA TOWARZYSTWA

Artykuł  49
1.
Regulamin Funduszu i wszelkie jego zmiany, a także inne ogłoszenia i publikacje dotyczące Funduszu są zamieszczane w dwóch dziennikach: Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza.
2.
Towarzystwo zapewni również, że Regulamin i lista Dystrybutorów będą udostępnione w Punktach Dystrybucji.
3.
Zarząd Towarzystwa może zdecydować o zmianie dzienników, w których dokonuje się publikacji i ogłoszeń Funduszu.
Artykuł  50

Towarzystwo publikuje roczne i półroczne sprawozdania finansowe Funduszu zgodnie z przepisami prawa. Sprawozdania będą zawierały dane niezbędne do oceny stanu Funduszu i jego wartości na koniec okresu sprawozdawczego, zgodnie z wymogami Ustawy.

Artykuł  51

Towarzystwo publikuje informację o stanie Funduszu co najmniej raz w miesiącu. Informacja taka zawiera między innymi: Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz WANJU, oraz stopę zmian tych wartości w ciągu ostatniego miesiąca.

Artykuł  52
1.
O ile Regulamin nie stanowi inaczej, wszelkie informacje związane z uczestnictwem w Funduszu Uczestnik otrzymuje pocztą na wskazany przez niego adres.
2.
Każdorazowo po wykonaniu Zlecenia Uczestnika Funduszu, Uczestnik otrzymuje potwierdzenie transakcji, które określa między innymi: datę jego wydania, datę wyceny Jednostek Uczestnictwa, nazwę Funduszu, rodzaj Zlecenia, liczbę Jednostek Uczestnictwa po wykonaniu Zlecenia. Potwierdzenie transakcji może być wydawane w formie komputerowego wydruku nie opatrzonego podpisem. Potwierdzenie transakcji będzie wysłane nie później niż w następny Dzień Wyceny po zrealizowaniu Zlecenia, chyba że opóźnienie będzie następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).
3.
Każdy Uczestnik po realizacji pierwszego zlecenia nabycia otrzyma listem poleconym numeryczne hasło. Każda osoba posługująca się hasłem numerycznym jest upoważniona do telefonicznego uzyskiwania informacji o Rejestrze. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za udzielenie informacji o Rejestrze osobie, która weszła w posiadanie hasła numerycznego bez zgody Uczestnika lub jego pełnomocnika.
4.
Uczestnik może zażądać nadania mu nowego hasła poprzez złożenie u Dystrybutora prawidłowo wypełnionej dyspozycji.
5.
Uczestnicy mogą żądać przesłania im wszelkich informacji o Rejestrze drogą pocztową na adres podany w Rejestrze.
6.
Na wszystkich Świadectwach Uczestnictwa, potwierdzeniach transakcji, informacjach o stanie Rejestru oraz innych dokumentach wydawanych przez Towarzystwo, w których podaje się liczbę Jednostek Uczestnictwa, liczba ta będzie podawana do trzech miejsc po przecinku.
Artykuł  53
1.
Towarzystwo uruchomi Stanowisko Obsługi Inwestorów. Numer telefonu Stanowiska Obsługi Inwestorów będzie udostępniony w Punktach Dystrybucji oraz dodatkowo zamieszczany na potwierdzeniach transakcji.
2.
Osoby zatrudnione w Stanowisku Obsługi Inwestorów będą udzielały informacji i odpowiadały na pytania Uczestników i Inwestorów.
Artykuł  54

O ile niniejszy Regulamin nie stanowi inaczej, uprawnionym do odbierania w imieniu Towarzystwa wszelkich Zleceń lub innych oświadczeń woli od Uczestników i Inwestorów Funduszu jest Dystrybutor.

Artykuł  55
1.
Towarzystwo przechowuje dane Uczestnika Funduszu przez okres pięciu lat po rozwiązaniu przez Uczestnika Umowy. W tym czasie Towarzystwo zastrzega sobie możliwość przesyłania byłemu Uczestnikowi informacji o Funduszu za pośrednictwem poczty, o ile Uczestnik nie zastrzeże inaczej.
2.
Towarzystwo może przesyłać obecnym i byłym Uczestnikom Funduszu stosowne informacje o ofertach innych podmiotów, chyba że były lub obecny Uczestnik zastrzeże inaczej.

ROZDZIAŁ  XIII

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Artykuł  56
1.
Wszystkie dyspozycje składane przez Uczestników Funduszu są przechowywane w celach dowodowych przez okres wymagany przez prawo.
2.
Zlecenia realizowane przez Agenta Obsługującego w danym Dniu Wyceny zgodnie z Regulaminem są realizowane w następującej kolejności:
1.
Zlecenia ustanowienia lub odwołania blokady,
2.
Zlecenia nabycia,
3.
Zlecenia Konwersji,
4.
Zlecenia umorzenia.
Artykuł  57
1.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego oraz inne odpowiednie przepisy prawa (włączając w to przepisy prawa podatkowego).
2.
Obowiązki podatkowe związane z uczestnictwem w Funduszu ciążą na Uczestnikach. W stosunku do Uczestników Towarzystwo będzie wykonywało tylko te obowiązki podatkowe, które zostały nałożone na Towarzystwo na mocy odpowiednich przepisów prawa.
3.
Jeżeli zmiany Ustawy lub przepisów prawa, o których mowa w ust. 1 i 2 spowodują konieczność wprowadzenia zmian do Regulaminu, Regulamin zostanie zmieniony zgodnie z art. 59 Regulaminu.
Artykuł  58

Sądem właściwym do rozstrzygania sporów pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikami Funduszu jest sąd właściwy dla siedziby Towarzystwa.

Artykuł  59

Regulamin może być zmieniony tylko uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Towarzystwa. Wszelkie zmiany wymagają dla swojej ważności zatwierdzenia przez Komisję Papierów Wartościowych.

Artykuł  60
1.
Niniejszy Regulamin, z wyjątkiem art. 31-33 Regulaminu, wchodzi w życie z dniem ogłoszenia zgodnie z art. 49 Regulaminu. O wejściu w życie art. 31-33 Regulaminu Towarzystwo poinformuje zgodnie z art. 49 Regulaminu.
2.
Wszelkie zmiany niniejszego Regulaminu wchodzą w życie w dniu ogłoszenia zgodnie z art. 49 Regulaminu.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

REGULAMIN

PKO/CREDIT SUISSE FUNDUSZU POWIERNICZEGO STABILNEGO WZROSTU

ROZDZIAŁ  I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

FUNDUSZ POWIERNICZY

Artykuł  1
1.
Fundusz został utworzony zgodnie z ustawą z dnia 22 marca 1991 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (tekst jedn. z 1994 r. Dz. U. Nr 58, poz. 239 z późn. zm.), zwaną dalej "Ustawą".
2.
Fundusz nazywa się PKO/CREDIT SUISSE Fundusz Powierniczy Stabilnego Wzrostu, zwany dalej "Funduszem". Zamiennie może być używana skrócona nazwa Funduszu PKO/CS Stabilnego Wzrostu oraz jej odpowiedniki w języku angielskim PKO/CREDIT SUISSE Stable Growth Trust Fund lub PKO/CS Stable Growth.
Artykuł  2

Funduszem zarządza PKO/CREDIT SUISSE Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, zwane dalej "Towarzystwem".

Artykuł  3
1.
Regulamin Funduszu został uchwalony przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Towarzystwa oraz zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych, zgodnie z obowiązującym prawem.
2.
Regulamin określa cel i zasady funkcjonowania Funduszu, a także prawa i obowiązki Uczestników Funduszu oraz zasady zarządzania Funduszem przez Towarzystwo.

ZDEFINIOWANIE POJĘĆ

Artykuł  4

Następujące terminy używane w tym Regulaminie mają poniżej zdefiniowane znaczenie. Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

Agencie Obsługującym - rozumie się przez to Creditanstalt Financial Advisers SA z siedzibą w Warszawie działającą na rzecz Towarzystwa na podstawie zawartej z Towarzystwem umowy.

Banku Powierniku - rozumie się przez to Bank Creditanstalt SA z siedzibą w Warszawie, pełniący funkcję Banku Powiernika dla Funduszu.

Dniu Wyceny - rozumie się przez to każdy dzień, w którym odbywa się sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA.

Dystrybutorze - rozumie się przez to Towarzystwo lub podmiot uprawniony do działania w imieniu Towarzystwa w zakresie zbywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa oraz odbierania innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w Funduszu. Dystrybutorem może być tylko podmiot uprawniony do wykonywania takiej działalności na podstawie przepisów prawa oraz odpowiednich zezwoleń.

Funduszu - rozumie się przez to PKO/CREDIT SUISSE Fundusz Powierniczy Stabilnego Wzrostu.

Inwestorze - rozumie się przez to osobę fizyczną osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, która za pośrednictwem Dystrybutora powierza Towarzystwu pieniądze w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa.

Jednostce Uczestnictwa - rozumie się przez to tytuł prawny do udziału w aktywach netto Funduszu.

Konwersji - rozumie się przez to taką operację, gdzie na podstawie jednego Zlecenia Uczestnik Funduszu jednocześnie umarza Jednostki Uczestnictwa w tym Funduszu i za uzyskane w ten sposób środki nabywa, na własną rzecz, jednostki uczestnictwa w innym funduszu należącym do tej samej Rodziny Funduszy. Podobnie uczestnik każdego innego funduszu należącego do tej samej Rodziny Funduszy może, na podstawie jednego Zlecenia, jednocześnie umorzyć jednostki uczestnictwa w danym funduszu i za uzyskane w ten sposób środki nabyć na własną rzecz Jednostki Uczestnictwa w tym Funduszu.

Punkcie Dystrybucji - rozumie się przez to wyznaczone w tym celu biuro Dystrybutora Jednostek Uczestnictwa Funduszu, w którym Inwestorzy oraz Uczestnicy Funduszu mogą składać Zlecenia.

Regulaminie - rozumie się przez to niniejszy Regulamin wraz ze wszelkimi zmianami dokonanymi zgodnie z art. 59 Regulaminu.

Rejestrze - rozumie się przez to komputerową ewidencję danych Uczestnika Funduszu, prowadzoną przez Agenta Obsługującego, uwzględniającą między innymi, liczbę i wartość Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika.

Rodzinie Funduszy - rozumie się przez to dwa lub więcej funduszy zarządzanych przez Towarzystwo, między którymi na podstawie decyzji Towarzystwa możliwe jest dokonywanie Konwersji środków na zasadach określonych w Rozdziale VI Regulaminu.

Towarzystwie - rozumie się przez to towarzystwo funduszy powierniczych zdefiniowane w art. 2 Regulaminu.

Uczestniku - rozumie się przez to osobę fizyczną prawną lub jednostkę nie posiadającą osobowości prawnej, która nabyła na swoją rzecz co najmniej część Jednostki Uczestnictwa w Funduszu.

Umowie o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu - rozumie się przez to umowę pomiędzy Uczestnikiem Funduszu a Towarzystwem, o której mowa w art. 31-33 Regulaminu.

Wartości Aktywów Netto Funduszu - rozumie się przez to wartość aktywów Funduszu pomniejszoną o zobowiązania Funduszu w Dniu Wyceny.

Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa (WANJU) - rozumie się przez to wartość jednej Jednostki Uczestnictwa obliczoną jako Wartość Aktywów Netto Funduszu w dniu Wyceny, podzieloną przez liczbę Jednostek Uczestnictwa w Dniu Wyceny.

Zleceniu - rozumie się przez to prawidłowo wypełnioną pisemną (lub ustną - składaną na podstawie Umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu) dyspozycję zgodną z Regulaminem Funduszu, składaną przez Inwestora lub Uczestnika za pośrednictwem Dystrybutora. Podstawowe rodzaje Zleceń to: Zlecenie nabycia, Zlecenie umorzenia, Zlecenie Konwersji, Zlecenie ustanowienia blokady oraz Zlecenie odwołania blokady Rejestru.

CEL I POLITYKA INWESTYCYJNA FUNDUSZU

Artykuł  5

Celem Funduszu jest długoterminowe powiększanie wartości aktywów Funduszu poprzez inwestowanie powierzonych środków w polskie i zagraniczne papiery wartościowe, przy dążeniu do ograniczenia ryzyka inwestycji.

Artykuł  6
1.
Towarzystwo dokonuje inwestycji z uwzględnieniem następujących limitów inwestycyjnych:
a)
co najmniej 90% wartości środków Funduszu powinno być lokowane w papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu zgodnie z polskim prawem,
b)
do 10% wartości środków Funduszu może być lokowane w innych papierach wartościowych, pod warunkiem możliwości ustalenia ich ceny tak często, jak jest to konieczne dla obliczenia Wartości Aktywów Netto Funduszu,
c)
nie więcej niż 5% wartości środków Funduszu może być lokowane w papierach wartościowych jednego emitenta,
d)
w przypadku jeżeli środki Funduszu są lokowane w różnego rodzaju papierach wartościowych tego samego emitenta, łączna wartość takich papierów wartościowych nie może przekroczyć 10% wartości środków Funduszu,
e)
ograniczenia wymienione w punktach c) i d) nie dotyczą papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa i Narodowy Bank Polski, z wyjątkiem świadectw rekompensacyjnych, które nie mogą stanowić więcej niż 50% wartości środków Funduszu,
f)
w każdym miesiącu przeciętny stan środków płynnych nie może być mniejszy niż 10% wartości środków Funduszu.
2.
Proporcja pomiędzy akcjami i papierami dłużnymi wchodzącymi w skład Funduszu będzie uzależniona od decyzji Towarzystwa popartych analizami dokonanymi przez Towarzystwo oraz danymi otrzymanymi ze źródeł zewnętrznych, z uwzględnieniem następujących zasad:
a)
całkowita wartość inwestycji Funduszu w papiery dłużne dopuszczone do publicznego obrotu oraz w papiery dłużne nie dopuszczone do publicznego obrotu nie może być niższa niż 60% wartości środków Funduszu,
b)
całkowita wartość inwestycji Funduszu w akcje dopuszczone do publicznego obrotu oraz w akcje nie dopuszczone do publicznego obrotu nie może przekroczyć 30% wartości środków Funduszu,
c)
zobowiązania Towarzystwa z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na wspólny rachunek Uczestników Funduszu nie mogą przekroczyć 10% wartości środków Funduszu,
d)
Towarzystwo może lokować środki pieniężne Funduszu na rynku depozytów międzybankowych wyłącznie w bankach o dobrej kondycji finansowej.

ZASADY ZARZĄDZANIA FUNDUSZEM

Artykuł  7
1.
Towarzystwo uprawnione jest do dysponowania wszelkimi prawami wchodzącymi w skład Funduszu oraz do wykonywania wszelkich uprawnień wynikających z tych praw we własnym imieniu i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu.
2.
Towarzystwo w szczególności zobowiązane jest do:
a)
dokonywania inwestycji kapitałowych zgodnie z celem Funduszu i najlepiej pojętym interesem Uczestników Funduszu oraz,
b)
zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Funduszu poprzez własne działanie lub poprzez działanie Banku Powiernika, Agenta Obsługującego i Dystrybutora.
Artykuł  8
1.
Dochody osiągnięte w związku z dokonywanymi inwestycjami Funduszu, w tym odsetki i dochody z dywidend, powiększają wartość aktywów Funduszu i odpowiednio wartość Jednostek Uczestnictwa.
2.
Towarzystwo nie wypłaca Uczestnikom Funduszu dochodów, o których mowa w ust. 1, w szczególności nie wypłaca dywidend ani innych zysków kapitałowych. Dochody, o których mowa w ust. 1 mogą być zrealizowane przez Uczestników Funduszu jedynie poprzez umorzenie Jednostek Uczestnictwa.

ROZDZIAŁ  II

JEDNOSTKA UCZESTNICTWA

ZASADY USTALANIA CENY JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  9
1.
Cena Jednostek Uczestnictwa, które są przedmiotem składanego Zlecenia ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie.
2.
Cena Jednostki Uczestnictwa w pierwszym dniu sprzedaży wynosi 50 złotych.

CECHY JEDNOSTKI UCZESTNICTWA

Artykuł  10
1.
Jednostka Uczestnictwa lub jej część uprawnia Uczestnika Funduszu do udziału w aktywach netto Funduszu proporcjonalnie do liczby Jednostek Uczestnictwa Funduszu zgodnie z Regulaminem i Ustawą.
2.
Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz WANJU jest zmienna i może ulegać wahaniom zarówno w górę, jak i w dół.
Artykuł  11
1.
Jednostki Uczestnictwa są podzielne.
2.
Jednostki Uczestnictwa nie są oprocentowane.
3.
Jednostki Uczestnictwa nie mogą być zbywane przez Uczestników Funduszu a jedynie umarzane na zasadach określonych w Regulaminie.
4.
Jednostki Uczestnictwa mogą być dziedziczone.
Artykuł  12

Towarzystwo zbywa Jednostki Uczestnictwa bez żadnych ograniczeń.

PODZIAŁ JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  13
1.
Towarzystwo zastrzega sobie prawo dokonywania podziału Jednostek Uczestnictwa w taki sposób, by całkowita wartość Jednostek Uczestnictwa po podziale była równa całkowitej wartości Jednostek Uczestnictwa przed podziałem. Informacja o zamiarze podziału Jednostek Uczestnictwa zostanie opublikowana w sposób określony w art. 49 Regulaminu, co najmniej na dwa tygodnie przed datą podziału.
2.
Po dokonaniu podziału skorygowane Świadectwo Uczestnictwa będzie wystawione przez Towarzystwo Uczestnikom Funduszu, zgodnie z art. 16 Regulaminu, w ciągu 4 Dni Wyceny od daty dokonania podziału.

ROZDZIAŁ  III

ZASADY UCZESTNICTWA W FUNDUSZU

UCZESTNICY FUNDUSZU

Artykuł  14
1.
Jednostki Uczestnictwa nabywane są na podstawie Umowy o Powierzenie Środków Pieniężnych, zwanej dalej "Umową", zawartej pomiędzy Inwestorem a Towarzystwem. Niniejszy Regulamin wraz ze zmianami wprowadzanymi zgodnie z art. 59 stanowi integralną część Umowy.
2.
Zawarcie Umowy następuje z chwilą przyjęcia przez Dystrybutora od Inwestora lub jego pełnomocnika, prawidłowo wypełnionego pierwszego Zlecenia nabycia oraz wpłaty powierzanych Towarzystwu środków pieniężnych.
3.
W zamian za powierzoną kwotę Towarzystwo zbywa odpowiednią ilość Jednostek Uczestnictwa.
4.
Początkowa i każda następna minimalna wpłata do Funduszu wynosi 50 złotych.
Artykuł  15
1.
Inwestor staje się Uczestnikiem Funduszu z datą nabycia Jednostek Uczestnictwa. Z wyjątkiem sytuacji opisanej niżej w tym ustępie, nabycie następuje w Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący otrzyma od Dystrybutora informację o danych zawartych w Zleceniu nabycia Jednostek Uczestnictwa. W przypadku gdy data złożenia Zlecenia nabycia przez Inwestora bądź Uczestnika odpowiada dacie otrzymania przez Agenta Obsługującego informacji o danych zawartych w Zleceniu nabycia:
a)
Inwestor lub Uczestnik, który w Dniu Wyceny przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie nabycia oraz dokonał odpowiedniej wpłaty środków pieniężnych, nabywa taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, która jest obliczana przy zastosowaniu WANJU z danego Dnia Wyceny,
b)
Inwestor lub Uczestnik, który w Dniu Wyceny po godzinie otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie nabycia oraz dokonał odpowiedniej wpłaty środków pieniężnych, nabywa taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, która jest obliczana przy zastosowaniu WANJU z następnego Dnia Wyceny.
2.
Okres między datą wpłaty Dystrybutorowi powierzonych środków pieniężnych a datą nabycia Jednostek Uczestnictwa, jak określono w ust. 1, nie będzie dłuższy niż 4 Dni Wyceny, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).
3.
Przez datę wpłaty powierzonych środków pieniężnych Dystrybutorowi rozumie się dzień, w którym Dystrybutor otrzymał gotówkę, a w przypadku płatności przelewem, dzień w którym środki pieniężne wpłynęły na konto Dystrybutora.
4.
Nabycie Jednostek Uczestnictwa, nabywanych zgodnie z art. 19 ust. 2 Regulaminu następuje w Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący otrzyma z Banku Powiernika informacje o dokonaniu wpłat wymaganych na podstawie art. 19 ust. 2 Regulaminu.

ŚWIADECTWO UCZESTNICTWA

Artykuł  16
1.
Na podstawie Umowy Towarzystwo wydaje Uczestnikowi Funduszu pisemne świadectwo powierzenia środków, zwane dalej "Świadectwem Uczestnictwa".
2.
Świadectwa Uczestnictwa sporządza Agent Obsługujący. Świadectwo Uczestnictwa określa między innymi: datę jego wydania, datę wyceny Jednostek Uczestnictwa, nazwę Funduszu oraz liczbę i wartość nabytych Jednostek Uczestnictwa. Świadectwo Uczestnictwa może być wydawane w formie komputerowego wydruku nie opatrzonego podpisem.
3.
W interesie Uczestnika Funduszu leży niezwłoczne zgłoszenie Stanowisku Obsługi Inwestorów (patrz art. 53) wszelkich nieprawidłowości zawartych w Świadectwie Uczestnictwa.

UCZESTNICY Z OGRANICZONĄ ZDOLNOŚCIĄ DO CZYNNOŚCI PRAWNYCH

Artykuł  17
1.
Osoba małoletnia poniżej 13 roku życia może zawrzeć Umowę z Towarzystwem i nabywać oraz dysponować Jednostkami Uczestnictwa tylko przez przedstawiciela.
2.
Osoba małoletnia, która ukończyła 13 lat może zawrzeć Umowę z Towarzystwem i nabywać oraz dysponować Jednostkami Uczestnictwa za każdorazową pisemną zgodą przedstawiciela, poświadczoną notarialnie lub sporządzoną na piśmie w obecności uprawnionego pracownika Dystrybutora.
3.
Przedstawicielami osoby małoletniej mogą być:
a)
każdy z rodziców - jeśli nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej,
b)
opiekun ustanowiony przez sąd opiekuńczy, w przypadku gdy małoletni nie pozostaje pod władzą rodzicielską,
c)
kurator wyznaczony przez sąd opiekuńczy do zarządzania majątkiem osoby małoletniej.
4.
Przedstawiciele osoby małoletniej mogą udzielać pełnomocnictwa zgodnie z art. 18 Regulaminu.
5.
Postanowienia niniejszego artykułu mają odpowiednio zastosowanie do osób ubezwłasnowolnionych całkowicie lub częściowo. Do osób ubezwłasnowolnionych całkowicie stosuje się odpowiednio zasady obowiązujące wobec małoletnich poniżej 13 lat, a do ubezwłasnowolnionych częściowo zasady obowiązujące w stosunku do małoletnich, którzy ukończyli 13 lat.

USTANOWIENIE I ODWOŁANIE PEŁNOMOCNICTWA

Artykuł  18
1.
Uczestnik Funduszu może udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych, do nabywania i dysponowania Jednostkami Uczestnictwa oraz składania innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w Funduszu.
2.
Pełnomocnictwo jest udzielane w formie pisemnej z podpisem poświadczonym notarialnie lub w obecności uprawnionego pracownika Dystrybutora. Pełnomocnictwo jest odwoływane w formie pisemnej lub zgodnie z art. 31 Regulaminu. W przypadku pełnomocnictwa udzielanego lub odwoływanego poza granicami Polski, treść dokumentu powinna dodatkowo zostać poświadczona za zgodność z prawem miejsca wystawienia przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, chyba że umowy z danym krajem znoszą ten obowiązek. Pełnomocnictwo udzielone w języku obcym powinno być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Dla określenia skuteczności ustanowienia prokury stosuje się przepisy Kodeksu handlowego.
3.
Pełnomocnikowi nie przysługuje prawo udzielania dalszych pełnomocnictw. Maksymalna liczba pełnomocników działających w imieniu jednego Uczestnika Funduszu na jednym Rejestrze, nie może przekroczyć 4 osób.
4.
Udzielenie lub odwołanie pełnomocnictwa staje się skuteczne wobec Towarzystwa w dniu zarejestrowania stosownego oświadczenia woli przez Agenta Obsługującego, lecz nie później niż w terminie 4 Dni Wyceny od złożenia takiego oświadczenia Dystrybutorowi, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).
5.
Pełnomocnictwo może być:
a)
nieograniczone, w ramach którego pełnomocnik ma prawo do dokonywania wszelkich czynności prawnych w takim samym zakresie jak Uczestnik Funduszu, włącznie z prawem do odbioru środków pieniężnych pochodzących z umorzenia Jednostek Uczestnictwa,
b)
szczególne, w ramach którego Uczestnik może upoważnić pełnomocnika do wykonywania określonych czynności. Uczestnik może udzielać pełnomocnictwa szczególnego jedynie do czynności w zakresie uwzględniającym możliwości techniczne Towarzystwa.
6.
O ile w treści pełnomocnictwa nie zastrzeżono inaczej, pełnomocnictwo wygasa w stosunku do Towarzystwa w dniu rozwiązania Umowy między Uczestnikiem i Towarzystwem oraz w innych sytuacjach przewidzianych prawem. W przypadku gdy Uczestnik i pełnomocnik złożą Zlecenia sprzeczne ze sobą wynikające z odmiennych decyzji, Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za skutki takiego działania. Ponadto Towarzystwo może wstrzymać realizację sprzecznych Zleceń, jeśli zostaną złożone w tym samym czasie. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z realizacji Zleceń składanych przez osobę, której pełnomocnictwo wygasło, jeśli Towarzystwo nie było o tym powiadomione.

ROZDZIAŁ  IV

NABYWANIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

ZASADY NABYWANIA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  19
1.
Inwestorzy i Uczestnicy Funduszu mogą nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez złożenie Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia nabycia oraz wpłatę odpowiedniej kwoty środków pieniężnych. Postanowienia art. 15 ust. 1-3 Regulaminu stosuje się odpowiednio.
2.
Niezależnie od trybu określonego w ust. 1 niniejszego artykułu, Uczestnicy mogą nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez przelewanie środków pieniężnych na nabycie bezpośrednio na przeznaczony do tego celu rachunek Funduszu wskazany przez Towarzystwo. Prawidłowo wypełniony dokument przelewu powinien zawierać przynajmniej następujące dane:
a)
w przypadku Uczestnika będącego osobą fizyczną: nazwę Funduszu, numer rachunku i nazwę Banku Powiernika w którym rachunek jest prowadzony, imię i nazwisko Uczestnika, numer PESEL lub jeżeli Uczestnik nie posiada PESEL - numer Rejestru Uczestnika,
b)
w przypadku Uczestnika nie będącego osobą fizyczną: nazwę Funduszu, numer rachunku i nazwę Banku Powiernika w którym rachunek jest prowadzony, nazwę Uczestnika, numer REGON lub numer Rejestru Uczestnika.

Postanowienia art. 15 ust. 4 Regulaminu stosuje się odpowiednio.

3.
Towarzystwo udostępnia formularze dokumentów przelewu oraz informuje Uczestników o sposobie prawidłowego wypełniania formularzy.

OPŁATA ZA NABYCIE

Artykuł  20
1.
Przy nabywaniu Jednostek Uczestnictwa pobierana jest opłata manipulacyjna za nabycie, dalej zwana Opłatą za Nabycie, maksymalnie do wysokości 1% kwoty powierzanej Towarzystwu.
2.
Szczegółowe zasady pobierania opłat manipulacyjnych zawiera Tabela Opłat, dalej zwana "Tabelą", dostępna w Punktach Dystrybucji Funduszu.

CENA I LICZBA NABYTYCH JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  21
1.
W celu obliczenia ilości Jednostek Uczestnictwa nabytych przez Uczestnika Funduszu za powierzoną kwotę, należy kwotę tę pomniejszyć o Opłatę za Nabycie i podzielić przez odpowiednią WANJU.
2.
WANJU, po której następuje nabycie to WANJU obliczona w dacie nabycia określonej zgodnie z art. 15 Regulaminu.

ROZDZIAŁ  V

UMARZANIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

ZASADY UMARZANIA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  22
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2 niniejszego artykułu, Uczestnicy Funduszu mogą umarzać Jednostki Uczestnictwa poprzez złożenie Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia umorzenia.
2.
a)
Przedstawiciele osoby małoletniej mogą umarzać Jednostki Uczestnictwa należące do tej osoby do wysokości limitu wynoszącego miesięcznie równowartość średniego miesięcznego wynagrodzenia z ostatniego kwartału ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny. Każdorazowo przed wypłatą środków pieniężnych pochodzących z umorzenia, Towarzystwo sprawdza, czy wypłacana kwota zsumowana z wcześniejszymi umorzeniami z tego samego miesiąca nie powoduje przekroczenia miesięcznego limitu określonego w niniejszym ustępie. Jeżeli w wyniku danego Zlecenia umorzenia powyższy limit zostanie przekroczony i jednocześnie wymagania określone w pkt. b) niniejszego ustępu nie zostaną spełnione, wówczas takie Zlecenie umorzenia zostanie anulowane.
b)
Zlecenia umorzenia Jednostek Uczestnictwa przekraczające powyższy limit w danym miesiącu w celu realizacji wymagają załączenia zezwolenia sądu opiekuńczego na dokonanie takiej czynności.
3.
Postanowienia niniejszego artykułu stosuje się, zgodnie z art. 17 Regulaminu, odpowiednio do osób ubezwłasnowolnionych.
4.
Ograniczenia określone w ust. 2 nie mają zastosowania do umorzenia dokonanego w wyniku Zlecenia Konwersji.
Artykuł  23
1.
Zlecenie umorzenia może zawierać następujące dyspozycje:
a)
umorzenia wszystkich lub określonej liczby Jednostek Uczestnictwa, albo
b)
umorzenia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa, w wyniku której otrzymana zostanie kwota brutto określona w Zleceniu umorzenia.
2.
W Zleceniu umorzenia Uczestnik może określić sposób wypłaty środków pieniężnych z tytułu umorzenia:
a)
bądź za pomocą przelewu na wskazany rachunek bankowy,
b)
bądź w formie gotówki we wskazanym Punkcie Dystrybucji.
3.
Z wyjątkiem sytuacji opisanej niżej w tym ustępie, umorzenie następuje w Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący otrzyma informację o danych zawartych w Zleceniu umorzenia od Dystrybutora. W przypadku gdy data złożenia Zlecenia umorzenia przez Uczestnika odpowiada dacie otrzymania przez Agenta Obsługującego informacji o danych zawartych w Zleceniu umorzenia:
a)
Uczestnik, który w Dniu Wyceny przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie umorzenia, umarza taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, jaka zostanie obliczona zgodnie z art. 25 Regulaminu przy zastosowaniu WANJU z tego Dnia Wyceny,
b)
Uczestnik, który w Dniu Wyceny po godzinie otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie umorzenia, umarza taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, jaka zostanie obliczona zgodnie z art. 25 Regulaminu przy zastosowaniu WANJU z następnego Dnia Wyceny.
4.
Okres między złożeniem Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia umorzenia a datą umorzenia nie jest dłuższy niż 4 Dni Wyceny, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego). Po dokonaniu umorzenia Towarzystwo przekazuje środki pieniężne Uczestnikowi w sposób określony w Zleceniu umorzenia.

OPŁATA ZA UMORZENIE

Artykuł  24
1.
Umorzenie podlega opłacie manipulacyjnej zwanej dalej Opłatą za Umorzenie maksymalnie do wysokości 1% od kwoty brutto umorzenia.
2.
Szczegółowe zasady pobierania opłat manipulacyjnych zawiera Tabela, która jest udostępniana w Punktach Dystrybucji Funduszu.

CENA I LICZBA UMORZONYCH JEDNOSTEK UCZESTNICTWA ORAZ KWOTA OTRZYMANA Z TYTUŁU UMORZENIA

Artykuł  25
1.
a)
Jeżeli Zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję umorzenia określonej liczby lub wszystkich Jednostek Uczestnictwa, Uczestnik Funduszu w wyniku umorzenia otrzyma kwotę wynikającą z pomnożenia liczby umarzanych Jednostek Uczestnictwa przez odpowiednią WANJU pomniejszoną o Opłatę za Umorzenie.
b)
W przypadku gdy Zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję umorzenia liczby Jednostek Uczestnictwa większej niż posiadana przez Uczestnika, umorzone zostają wszystkie posiadane przez Uczestnika Jednostki Uczestnictwa.
2.
a)
Jeżeli Zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję Umorzenia Jednostek Uczestnictwa na określoną kwotę (kwotę brutto umorzenia), umorzona liczba Jednostek Uczestnictwa będzie wyliczona poprzez podzielenie kwoty brutto przez odpowiednią wartość WANJU. Kwota brutto pomniejszona o Opłatę za Umorzenie będzie równa kwocie wypłaconej Uczestnikowi.
b)
W przypadku gdy Zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję umorzenia Jednostek Uczestnictwa na określoną kwotę, która jest większa niż wartość Jednostek Uczestnictwa posiadana przez Uczestnika, umorzone zostają wszystkie posiadane przez Uczestnika Jednostki Uczestnictwa, a kwota wypłacona Uczestnikowi w wyniku umorzenia zostanie pomniejszona o Opłatę za Umorzenie.
3.
WANJU, po której następuje umorzenie to WANJU obliczona w odpowiednim Dniu Wyceny określonym zgodnie z art. 23 ust. 3 Regulaminu.

ROZDZIAŁ  VI

KONWERSJA

ZASADY DOKONYWANIA KONWERSJI

Artykuł  26
1.
Uczestnik Funduszu może dokonywać Konwersji w obrębie Rodziny Funduszy przez złożenie Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia Konwersji. Lista funduszy należących do Rodziny Funduszy będzie dostępna w Punktach Dystrybucji.
2.
Zlecenie Konwersji z tego Funduszu do innego funduszu może dotyczyć:
a)
umorzenia wszystkich lub określonej liczby Jednostek Uczestnictwa Funduszu i nabycia za otrzymane w ten sposób środki jednostek uczestnictwa w innym funduszu lub
b)
umorzenia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa Funduszu, w wyniku której otrzymana zostanie określona w Zleceniu Konwersji kwota środków pieniężnych (nie niższa niż 50 złotych) i nabycia za otrzymane w ten sposób środki jednostek uczestnictwa w innym funduszu.
3.
Z wyjątkiem sytuacji opisanych w niniejszym ustępie, Konwersja następuje w Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący otrzyma od Dystrybutora informację o danych zawartych w Zleceniu Konwersji. W przypadku gdy data złożenia Zlecenia Konwersji przez Uczestnika odpowiada dacie otrzymania przez Agenta Obsługującego informacji o danych zawartych w Zleceniu Konwersji:
a)
Uczestnik Funduszu, który w Dniu Wyceny przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie Konwersji, poddaje Konwersji taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, jaka wynika ze Zlecenia, przy zastosowaniu WANJU z danego Dnia Wyceny.
b)
Uczestnik Funduszu, który w Dniu Wyceny po godzinie otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA złożył Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione Zlecenie Konwersji, poddaje Konwersji taką liczbę Jednostek Uczestnictwa jaka wynika ze Zlecenia, przy zastosowaniu WANJU z następnego Dnia Wyceny.
4.
Okres pomiędzy złożeniem Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego Zlecenia Konwersji a wykonaniem takiego Zlecenia nie będzie dłuższy niż 4 Dni Wyceny, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).

OPŁATY

Artykuł  27
1.
Jednostki Uczestnictwa nabywane w wyniku Konwersji środków do tego Funduszu z innego funduszu z Rodziny Funduszy podlegają opłacie za nabycie tylko w następujących przypadkach:
a)
jeżeli Opłata za Nabycie w tym Funduszu jest wyższa niż opłata za nabycie w innym funduszu - w wysokości różnicy tych opłat,
b)
jeżeli Opłata za Umorzenie w tym Funduszu jest niższa niż opłata za umorzenie w innym funduszu - w wysokości różnicy tych opłat.
2.
Jeżeli do danego Zlecenia Konwersji mają równocześnie zastosowanie przypadki a) i b) opisane w ust. 1 niniejszego artykułu, opłata pobierana w tym Funduszu stanowi sumę opłat wymienionych w pkt. a) i b).
3.
Jednostki Uczestnictwa umarzane w wyniku Konwersji środków z tego Funduszu do innego funduszu nie podlegają Opłatom za Umorzenie.
4.
Szczegółowe zasady pobierania opłat manipulacyjnych zawiera Tabela, która jest udostępniana w Punktach Dystrybucji Funduszu.

CENA I LICZBA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA PO KONWERSJI ŚRODKÓW

Artykuł  28

Liczba Jednostek Uczestnictwa Funduszu, jaką otrzyma Uczestnik w wyniku Konwersji środków z innego funduszu z Rodziny Funduszy do tego Funduszu wynika z pomniejszenia kwoty tych środków o opłaty obliczone zgodnie z art. 27 Regulaminu i podzielenia ich przez odpowiednie WANJU zgodnie z art. 26 Regulaminu.

ROZDZIAŁ  VII

ZWOLNIENIA Z OPŁAT MANIPULACYJNYCH

Artykuł  29
1.
Zarząd Towarzystwa może zmniejszyć opłaty manipulacyjne obowiązujące w Funduszu lub zaniechać ich pobierania w stosunku do Uczestników, na których rejestrze wartość środków przekracza 100.000 zł oraz w stosunku do Inwestorów lub Uczestników powierzających Towarzystwu środki pieniężne w wysokości przekraczającej 100.000 zł na podstawie jednego Zlecenia oraz w stosunku do działających na swoją rzecz:
a)
pracowników Towarzystwa,
b)
pracowników Agenta Obsługującego,
c)
pracowników Dystrybutorów,
d)
pracowników Banku Powiernika,
e)
akcjonariuszy Towarzystwa,
f)
pracowników akcjonariuszy Towarzystwa.
2.
Jako część kampanii promocyjnej Towarzystwo może stosować obniżenia Opłat za Nabycie i Umorzenie lub zaniechać ich pobierania w określonym czasie lub w stosunku do określonych grup nabywców. Informacja o prowadzonej przez Towarzystwo promocji zostanie podana do wiadomości publicznej zgodnie z art. 49 Regulaminu lub przekazana za pośrednictwem poczty na dwa tygodnie przed dniem rozpoczęcia promocji.
3.
Towarzystwo może obniżyć wielkość Opłaty za Nabycie w odniesieniu do Jednostek Uczestnictwa nabywanych zgodnie z art. 19 ust. 2 tego Regulaminu.
Artykuł  30
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, wolne od Opłaty za Nabycie jest nabycie Jednostek Uczestnictwa do wysokości kwoty, którą Uczestnik otrzymał w zamian za jednorazowe umorzenie uprzednio nabytych Jednostek Uczestnictwa.
2.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 przysługuje pod warunkiem, że okres pomiędzy umorzeniem Jednostek Uczestnictwa a złożeniem przez Uczestnika Zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa w tym samym Funduszu nie przekracza 90 dni od daty złożenia Zlecenia umorzenia. Jako część kampanii promocyjnej, okres 90 dni, o którym mowa w niniejszym ustępie, może zostać przedłużony na czas oznaczony lub nieoznaczony na podstawie decyzji zarządu Towarzystwa.
3.
Warunkiem do skorzystania ze zwolnienia z Opłaty za Nabycie jest złożenie przez Uczestnika pisemnego wniosku w chwili składania Zlecenia nabycia.

ROZDZIAŁ  VIII

USŁUGI DODATKOWE

SKŁADANIE ZLECEŃ ZA POMOCĄ TELEFONU I FAKSU

Artykuł  31
1.
Uczestnik Funduszu może zawrzeć z Towarzystwem Umowę o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu.
2.
Towarzystwo przyjmuje dyspozycje Uczestnika Funduszu lub jego pełnomocników złożone za pomocą telefonu lub faksu poprzez pracowników Punktu Dystrybucji prowadzonego przez wyznaczonego Dystrybutora.
3.
Na podstawie Umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu, składanie dyspozycji za pomocą faksu jest ograniczone do następujących Zleceń:
a)
Zlecenia nabycia,
b)
Zlecenia umorzenia, jeśli przewiduje dokonanie płatności z tytułu umorzenia bezpośrednio Uczestnikowi,
c)
Zlecenia blokady Rejestru,
d)
odwołania pełnomocnictwa,
e)
Zlecenia Konwersji.
4.
Towarzystwo realizuje tylko takie dyspozycje składane za pośrednictwem faksu, które zostały:
a)
przesłane na formularzu Towarzystwa (dostępnym w Punkcie Dystrybucji),
b)
wypełnione i przesłane w sposób prawidłowy, czytelny i nie wywołujący jakichkolwiek wątpliwości co do ich treści i autentyczności,
c)
podpisane przez Uczestnika Funduszu lub jego pełnomocnika.
5.
Na podstawie Umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu, składanie dyspozycji za pomocą telefonu jest ograniczone do następujących Zleceń:
a)
Zlecenia nabycia,
b)
Zlecenia umorzenia, jeśli przewiduje dokonanie płatności z tytułu umorzenia bezpośrednio Uczestnikowi,
c)
Zlecenia blokady Rejestru,
d)
zmiany lub poprawek do danych Uczestnika,
e)
Zlecenia Konwersji,
f)
odwołania pełnomocnictwa,
g)
oraz dodatkowo uzyskiwania informacji o stanie Rejestru Uczestnika oraz składania reklamacji.
Artykuł  32
1.
Identyfikacja Uczestnika Funduszu składającego dyspozycje za pomocą telefonu odbywa się na podstawie hasła, które pozostaje znane tylko Uczestnikowi którego dotyczy oraz wyznaczonym pracownikom działającym w imieniu Towarzystwa. Szczegółowy sposób identyfikacji Uczestników jest określony w Umowie o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu.
2.
Każda zmiana lub utrata hasła wiąże się ze wstrzymaniem możliwości składania dyspozycji telefonicznych lub telefaksowych do czasu nadania nowego hasła.
Artykuł  33
1.
Wszystkie dyspozycje składane przez Uczestników Funduszu na podstawie umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu są nagrywane i przechowywane w celach dowodowych przez okres wymagany przez prawo.
2.
W przypadku niemożliwości przyjęcia Zlecenia telefonicznego lub faksowego z powodu awarii sprzętu Uczestnik może złożyć Zlecenie osobiście w Punkcie Dystrybucji.

BLOKADA REJESTRU

Artykuł  34
1.
Na wniosek Uczestnika Funduszu Towarzystwo może dokonać blokady Rejestru Uczestnika.
2.
Blokada oznacza, że przez okres wskazany przez Uczestnika Funduszu możliwość realizacji składanych Zleceń będzie zawieszona. Blokada może zostać odwołana przez Uczestnika Funduszu w każdym czasie.
3.
Zlecenie Uczestnika Funduszu o ustanowieniu lub odwołaniu blokady Rejestru staje się skuteczne w momencie zarejestrowania Zlecenia przez Agenta Obsługującego, lecz nie później niż w terminie 4 Dni Wyceny od złożenia takiego Zlecenia u Dystrybutora, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).

ROZDZIAŁ  IX

AKTYWA FUNDUSZU

USTALANIE WARTOŚCI AKTYWÓW NETTO FUNDUSZU

Artykuł  35
1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu jest równa wartości aktywów Funduszu pomniejszonych o zobowiązania Funduszu w Dniu Wyceny.
2.
Wartość Aktywów Netto Funduszu ustalana jest w każdym Dniu Wyceny.
Artykuł  36
1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa równa się Wartości Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzielonej przez liczbę Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.
2.
Należności z tytułu nabycia Jednostek Uczestnictwa powiększają wartość aktywów Funduszu w Dniu Wyceny następującym po Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący zarejestrował Zlecenie nabycia.

WYCENA AKTYWÓW FUNDUSZU

Artykuł  37
1.
Papiery wartościowe notowane na giełdzie lub na regulowanym rynku pozagiełdowym wyceniane są według ceny rynkowej ogłaszanej przez rynek główny dla danego papieru wartościowego.
2.
Cena rynkowa na rynku głównym rozumiana jest jako;
a)
kurs zamknięcia z ostatniego notowania w systemie notowań ciągłych lub
b)
ostatni kurs ustalony w systemie kursu jednolitego, lub
c)
w przypadku papierów wartościowych notowanych w systemie notowań ciągłych i w systemie jednolitego kursu dnia, ceną rynkową będzie cena z rynku głównego dla danego papieru wartościowego wybranego przez Towarzystwo w uzgodnieniu z Bankiem Powiernikiem, na podstawie płynności, obrotów oraz liczby transakcji na danym rynku. Rynek główny dla każdego papieru wartościowego będzie podawany w rocznym i półrocznym sprawozdaniu Funduszu zgodnie z art. 50 Regulaminu.
3.
Cena rynkowa papierów dłużnych oznacza cenę ustaloną w stosunku do ich wartości nominalnej. Skumulowane odsetki ujmowane są odrębnie jako należności.
4.
W przypadku papierów dłużnych, dla których wielkość obrotu lub częstość zawieranych transakcji nie zapewnia rzetelnej wyceny, zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny stosuje się zasady określone w art. 39 Regulaminu.
Artykuł  38
1.
Papiery wartościowe nie dopuszczone do publicznego obrotu oraz papiery dopuszczone do publicznego obrotu, do czasu rozpoczęcia ich notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA lub na regulowanym rynku pozagiełdowym, wyceniane są według ceny nabycia.
2.
W przypadku zdarzeń mających wpływ na cenę tych papierów stosuje się zasadę ostrożnej wyceny poprzez:
a)
uwzględnienie ostatnich cen sprzedaży najbardziej porównywalnych papierów wartościowych,
b)
uwzględnienie średniej arytmetycznej wartości tych papierów wartościowych oferowanych przez trzy instytucje finansowe (lub dwie, jeśli oferowane są tylko przez dwie instytucje) mające największy obrót tymi papierami. W przypadku gdy papiery wartościowe oferowane są tylko przez jedną instytucję, jej oferta będzie użyta do ustalenia ceny.
Artykuł  39

Wartość nie notowanych papierów dłużnych nabytych z dyskontem lub z premią określa się według formuły liniowej, przyjmując, że wartość ta odpowiednio wzrasta lub maleje każdego dnia do dnia wykupu o stałą równą odpowiednio dyskontu lub premii, z którymi ten papier nabyto, podzielonym przez liczbę dni w okresie do wykupu. Skumulowane odsetki ujmowane są odrębnie jako należności.

Artykuł  40

Papiery wartościowe notowane za granicą są wyceniane według ostatniej ceny zamknięcia na rynku głównym dla tych papierów przed/lub w Dniu Wyceny.

Artykuł  41

Odsetki należne z tytułu posiadania środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub krótkoterminowych papierów wartościowych powiększają wartość aktywów Funduszu w Dniu Wyceny.

Artykuł  42
1.
Wszystkie zobowiązania pieniężne związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa są wyrażane w złotych.
2.
W stosunkach z osobami zagranicznymi w rozumieniu odpowiednich przepisów polskiego prawa dewizowego, Towarzystwo stosuje się do jego postanowień.

PRZECHOWYWANIE AKTYWÓW FUNDUSZU

Artykuł  43
1.
Aktywa Funduszu oddane są na przechowanie Bankowi Powiernikowi lub do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
2.
Zagraniczne papiery wartościowe nabyte zgodnie z przepisami polskiego prawa dewizowego mogą być przechowywane w zagranicznych bankach powierniczych wyznaczonych przez Towarzystwo i zaakceptowanych przez Bank Powiernik.
Artykuł  44
1.
Bank Powiernik jest zobowiązany w szczególności do:
a)
bezpiecznego przechowywania aktywów Funduszu,
b)
obliczania Wartości Aktywów Netto Funduszu zgodnie z prawem i Regulaminem Funduszu,
c)
wykonywania poleceń Towarzystwa, chyba że takie polecenia są sprzeczne z prawem lub Regulaminem,
d)
zapewnienia, aby transakcje dotyczące aktywów Funduszu były rozliczane w terminach określonych Regulaminem,
e)
zapewnienia, aby ogłaszanie dochodów Funduszu następowało zgodnie z prawem i Regulaminem,
f)
likwidacji Funduszu i rozdziału uzyskanych środków między Uczestnikami Funduszu, w proporcji do posiadanych Jednostek Uczestnictwa.
2.
Szczegółowe obowiązki Banku Powiernika są ustalone w umowie między Towarzystwem a Bankiem Powiernikiem.

ROZDZIAŁ  X

WYNAGRODZENIE TOWARZYSTWA

Artykuł  45
1.
Towarzystwo za zarządzanie Funduszem pobiera wynagrodzenie (zwane dalej "Wynagrodzeniem") maksymalnie do wysokości 2% w skali roku od przeciętnej rocznej Wartości Aktywów Netto Funduszu. Wynagrodzenie jest naliczane codziennie i przekazywane po zakończeniu każdego miesiąca.
2.
Towarzystwo pokrywa ze środków Funduszu koszty działalności Funduszu: opłaty dla Banku Powiernika, płatności za wykonane usługi Agenta Obsługującego, prowizje maklerskie, koszty obsługi prawnej Funduszu, koszty działalności marketingowej, koszty wymaganych przez prawo publikacji, płatności na rzecz rewidentów za badanie sprawozdań finansowych Funduszu oraz inne konieczne koszty i opłaty.
3.
Z wyjątkiem prowizji maklerskich za transakcje portfelowe oraz podatków i innych obciążeń nałożonych przez właściwe organy państwowe w związku z działalnością funduszy, wynagrodzenie i koszty określone w ust. 1 i 2 nie mogą przekroczyć w skali roku 4% średniej rocznej Wartości Aktywów Netto Funduszu.
Artykuł  46

Roczne sprawozdania finansowe Funduszu podlegają badaniu, natomiast półroczne sprawozdania Funduszu podlegają przeglądowi przez biegłych rewidentów wybranych przez Towarzystwo.

ROZDZIAŁ  XI

WYGAŚNIĘCIE UMOWY

Artykuł  47
1.
Umowa między Towarzystwem i Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w następujących przypadkach:
a)
po upływie okresu, o którym mowa w art. 30 ust. 2 Regulaminu, od dnia umorzenia przez Uczestnika Funduszu wszystkich Jednostek Uczestnictwa,
b)
w dacie otwarcia likwidacji Towarzystwa,
c)
w dacie ogłoszenia upadłości Towarzystwa,
d)
w dacie upływu okresu wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 2 niniejszego artykułu,
e)
cofnięcia zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych na zarządzanie Funduszem.
2.
Towarzystwo w związku z zamiarem zaprzestania w całości lub w części swej statutowej działalności, może wypowiedzieć umowy z Uczestnikami Funduszu z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. O zamiarze zaprzestania działalności Towarzystwo informuje Komisję Papierów Wartościowych, Bank Powiernik oraz ogłasza ten zamiar zgodnie z art. 49 Regulaminu.
3.
W przypadku, o którym mowa w ustępie poprzedzającym, Towarzystwo lub Bank Powiernik może za zezwoleniem Komisji Papierów Wartościowych przekazać zarządzanie Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych.
4.
Z chwilą wygaśnięcia prawa Towarzystwa do zarządzania Funduszem, uprawnienia Towarzystwa na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy przejmuje Bank Powiernik. Za zgodą Komisji Papierów Wartościowych okres ten może być przedłużony.
Artykuł  48
1.
Bank Powiernik jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdzielenia aktywów Funduszu między Uczestnikami Funduszu proporcjonalnie do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa.
2.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Regulaminie Bank Powiernik zastosuje się do przepisów Ustawy oraz zaleceń Komisji Papierów Wartościowych.

ROZDZIAŁ  XII

POLITYKA INFORMACYJNA TOWARZYSTWA

Artykuł  49
1.
Regulamin Funduszu i wszelkie jego zmiany, a także inne ogłoszenia i publikacje dotyczące Funduszu są zamieszczane w dwóch dziennikach: Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza.
2.
Towarzystwo zapewni również, że Regulamin i lista Dystrybutorów będą udostępnione w Punktach Dystrybucji.
3.
Zarząd Towarzystwa może zdecydować o zmianie dzienników, w których dokonuje się publikacji i ogłoszeń Funduszu.
Artykuł  50

Towarzystwo publikuje roczne i półroczne sprawozdania finansowe Funduszu zgodnie z przepisami prawa. Sprawozdania będą zawierały dane niezbędne do oceny stanu Funduszu i jego wartości na koniec okresu sprawozdawczego, zgodnie z wymogami Ustawy.

Artykuł  51

Towarzystwo publikuje informację o stanie Funduszu co najmniej raz w miesiącu. Informacja taka zawiera między innymi: Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz WANJU, oraz stopę zmian tych wartości w ciągu ostatniego miesiąca.

Artykuł  52
1.
O ile Regulamin nie stanowi inaczej, wszelkie informacje związane z uczestnictwem w Funduszu Uczestnik otrzymuje pocztą na wskazany przez niego adres.
2.
Każdorazowo po wykonaniu Zlecenia Uczestnika Funduszu, Uczestnik otrzymuje potwierdzenie transakcji, które określa między innymi: datę jego wydania, datę wyceny Jednostek Uczestnictwa, nazwę Funduszu, rodzaj Zlecenia, liczbę Jednostek Uczestnictwa po wykonaniu Zlecenia. Potwierdzenie transakcji może być wydawane w formie komputerowego wydruku nie opatrzonego podpisem. Potwierdzenie transakcji będzie wysłane nie później niż w następny Dzień Wyceny po zrealizowaniu Zlecenia, chyba że opóźnienie będzie następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).
3.
Każdy Uczestnik po realizacji pierwszego zlecenia nabycia otrzyma listem poleconym numeryczne hasło. Każda osoba posługująca się hasłem numerycznym jest upoważniona do telefonicznego uzyskiwania informacji o Rejestrze. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za udzielenie informacji o Rejestrze osobie, która weszła w posiadanie hasła numerycznego bez zgody Uczestnika lub jego pełnomocnika.
4.
Uczestnik może zażądać nadania mu nowego hasła poprzez złożenie u Dystrybutora prawidłowo wypełnionej dyspozycji.
5.
Uczestnicy mogą żądać przesłania im wszelkich informacji o Rejestrze drogą pocztową na adres podany w Rejestrze.
6.
Na wszystkich Świadectwach Uczestnictwa, potwierdzeniach transakcji, informacjach o stanie Rejestru oraz innych dokumentach wydawanych przez Towarzystwo, w których podaje się liczbę Jednostek Uczestnictwa, liczba ta będzie podawana do trzech miejsc po przecinku.
Artykuł  53
1.
Towarzystwo uruchomi Stanowisko Obsługi Inwestorów. Numer telefonu Stanowiska Obsługi Inwestorów będzie udostępniony w Punktach Dystrybucji oraz dodatkowo zamieszczany na potwierdzeniach transakcji.
2.
Osoby zatrudnione w Stanowisku Obsługi Inwestorów będą udzielały informacji i odpowiadały na pytania Uczestników i Inwestorów.
Artykuł  54

O ile niniejszy Regulamin nie stanowi inaczej, uprawnionym do odbierania w imieniu Towarzystwa wszelkich Zleceń lub innych oświadczeń woli od Uczestników i Inwestorów Funduszu jest Dystrybutor.

Artykuł  55
1.
Towarzystwo przechowuje dane Uczestnika Funduszu przez okres pięciu lat po rozwiązaniu przez Uczestnika Umowy. W tym czasie Towarzystwo zastrzega sobie możliwość przesyłania byłemu Uczestnikowi informacji o Funduszu za pośrednictwem poczty, o ile Uczestnik nie zastrzeże inaczej.
2.
Towarzystwo może przesyłać obecnym i byłym Uczestnikom Funduszu stosowne informacje o ofertach innych podmiotów, chyba że były lub obecny Uczestnik zastrzeże inaczej.

ROZDZIAŁ  XIII

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Artykuł  56
1.
Wszystkie dyspozycje składane przez Uczestników Funduszu są przechowywane w celach dowodowych przez okres wymagany przez prawo.
2.
Zlecenia realizowane przez Agenta Obsługującego w danym Dniu Wyceny zgodnie z Regulaminem są realizowane w następującej kolejności:
1)
Zlecenia ustanowienia lub odwołania blokady,
2)
Zlecenia nabycia,
3)
Zlecenia Konwersji,
4)
Zlecenia umorzenia.
Artykuł  57
1.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego oraz inne odpowiednie przepisy prawa (włączając w to przepisy prawa podatkowego).
2.
Obowiązki podatkowe związane z uczestnictwem w Funduszu ciążą na Uczestnikach. W stosunku do Uczestników Towarzystwo będzie wykonywało tylko te obowiązki podatkowe, które zostały nałożone na Towarzystwo na mocy odpowiednich przepisów prawa.
3.
Jeżeli zmiany Ustawy lub przepisów prawa, o których mowa w ust. 1 i 2 spowodują konieczność wprowadzenia zmian do Regulaminu, Regulamin zostanie zmieniony zgodnie z art. 59 Regulaminu.
Artykuł  58

Sądem właściwym do rozstrzygania sporów pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikami Funduszu jest sąd właściwy dla siedziby Towarzystwa.

Artykuł  59

Regulamin może być zmieniony tylko uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Towarzystwa. Wszelkie zmiany wymagają dla swojej ważności zatwierdzenia przez Komisję Papierów Wartościowych.

Artykuł  60
1.
Niniejszy Regulamin, z wyjątkiem art. 31-33 Regulaminu, wchodzi w życie z dniem ogłoszenia zgodnie z art. 49 Regulaminu. O wejściu w życie art. 31-33 Regulaminu Towarzystwo poinformuje zgodnie z art. 49 Regulaminu.
2.
Wszelkie zmiany niniejszego Regulaminu wchodzą w życie w dniu ogłoszenia zgodnie z art. 49 Regulaminu.