Udzielenie Pioneer Pierwszemu Polskiemu Towarzystwu Funduszy Powierniczych SA zezwolenia na zarządzanie Pioneer Funduszem Powierniczym Polskiej Prywatyzacji oraz zatwierdzenie zmian w statucie.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPW.1997.5.203

Akt indywidualny
Wersja od: 25 lipca 1997 r.

UCHWAŁA Nr 319
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
z dnia 19 czerwca 1997 r.
w sprawie udzielenia Pioneer Pierwszemu Polskiemu Towarzystwu Funduszy Powierniczych SA zezwolenia na zarządzanie Pioneer Funduszem Powierniczym Polskiej Prywatyzacji oraz zatwierdzenia zmian w statucie

Na podstawie art. 96 § 5 i art. 96 § 3 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239, Nr 71, poz. 313, Nr 121, poz. 591, z 1996 r. Nr 45, poz. 199, Nr 75, poz. 357, Nr 106, poz. 496 i Nr 149, poz. 703 oraz z 1997 r. Nr 30, poz. 164) uchwala się, co następuje:
§  1.
Udziela się Pioneer Pierwszemu Polskiemu Towarzystwu Funduszy Powierniczych SA zezwolenia na zarządzanie funduszem powierniczym Pioneer Fundusz Powierniczy Polskiej Prywatyzacji.
§  2.
Zatwierdza się regulamin funduszu powierniczego Pioneer Fundusz Powierniczy Polskiej Prywatyzacji, w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.
§  3.
Zatwierdza się wybór Banku Handlowego SA jako banku powiernika dla funduszu powierniczego Pioneer Fundusz Powierniczy Polskiej Prywatyzacji.
§  4.
Zatwierdza się następujące zmiany w statucie Pioneer Pierwszego Polskiego Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA:
1.
Artykuł VII § 1 otrzymuje brzmienie:

"Kapitał akcyjny spółki wynosi 10.000.000 (dziesięć milionów) złotych i dzieli się na 25 000 (dwadzieścia pięć tysięcy) akcji serii A, serii B, serii C, serii D, serii E oraz serii F.

Kapitał akcyjny serii A wynosi 400.000 (czterysta tysięcy) złotych i dzieli się na 1000 (jeden tysiąc) równych akcji imiennych o wartości nominalnej i emisyjnej 400 (czterystu) złotych każda.

Kapitał akcyjny serii B wynosi 2.800.000 (dwa miliony osiemset tysięcy) złotych i dzieli się na 7000 (siedem tysięcy) równych akcji imiennych o wartości nominalnej i emisyjnej 400 (czterystu) złotych każda.

Kapitał akcyjny serii C wynosi 2.050.000 (dwa miliony pięćdziesiąt tysięcy) złotych i dzieli się na 5125 (pięć tysięcy sto dwadzieścia pięć) równych akcji imiennych o wartości nominalnej i emisyjnej 400 (czterystu) złotych każda.

Kapitał akcyjny serii D wynosi 300.000 (trzysta tysięcy) złotych i dzieli się na 750 (siedemset pięćdziesiąt) równych akcji imiennych o wartości nominalnej i emisyjnej 400 (czterystu) złotych każda.

Kapitał akcyjny serii E wynosi 2.450.000 (dwa miliony czterysta pięćdziesiąt tysięcy) złotych i dzieli się na 6125 (sześć tysięcy sto dwadzieścia pięć) równych akcji imiennych o wartości nominalnej i emisyjnej 400 (czterystu) złotych każda.

Kapitał akcyjny serii F wynosi 2.000.000 (dwa miliony) złotych i dzieli się na 5000 (pięć tysięcy) równych akcji imiennych o wartości nominalnej i emisyjnej 400 (czterystu) złotych każda.

Akcje serii A, serii B, serii C, serii D, serii E i serii F posiadają jednakowe uprawnienia łącznie z prawem do dywidendy i do głosu".

2.
Artykuł VII § 2 otrzymuje brzmienie:

"W kapitale akcyjnym wszystkie 25 000 (dwadzieścia pięć tysięcy) akcji o wartości 10.000.000 (dziesięciu milionów złotych) obejmuje Pioneer International Corporation z siedzibą pod adresem c/o Corporation Trust Center, 1209 Orange Street, Wilmington, Delaware, 19901, zwanej dalej PIC, który jest jedynym Akcjonariuszem Spółki".

3.
Artykuł VII § 5 otrzymuje brzmienie:

"Akcje pierwszej emisji serii A, drugiej emisji serii B, trzeciej emisji serii C, czwartej emisji serii D oraz piątej emisji serii E zostały w całości pokryte wkładami pieniężnymi. Akcje szóstej emisji serii F zostaną pokryte wkładami pieniężnymi i opłacone w ten sposób, że przed rejestracją podwyższonego kapitału nastąpi wpłata odpowiadająca 1/4 wartości nominalnej tej podwyżki, pozostała zaś część zostanie opłacona w trzech równych ratach w terminie 1 roku od daty zarejestrowania podwyżki, płatnych w terminach określonych przez Zarząd".

§  5.
Zobowiązuje się Pioneer Pierwsze Polskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA do zastosowania w działalności Towarzystwa poniżej określonych zasad postępowania w przypadku zaistnienia uzasadnionego podejrzenia pochodzenia środków pieniężnych klientów z przestępstwa lub mających związek z przestępstwem w oparciu o pisemne procedury.
5.1.
Procedury, o których mowa w § 5 powinny opierać się w szczególności na następujących zasadach:
5.1.1.
Pioneer Pierwsze Polskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA rejestruje każdą jednorazową wpłatę, ze szczególnym uwzględnieniem wpłat gotówkowych, lub polecenie przelewu powyżej 20.000 złotych.
5.1.2.
Pioneer Pierwsze Polskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA rejestruje osobno również mniejsze wpłaty, ze szczególnym uwzględnieniem wpłat gotówkowych, lub polecenia przelewu następujące po sobie w ciągu krótkiego czasu, przekraczające w sumie kwotę 20.000 złotych.
5.1.3.
Pioneer Pierwsze Polskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA dodatkowo rejestruje każdą wpłatę i polecenie przelewu, inne niż te o których mowa w pkt. 5.1.1-5.1.2, które są dokonywane w okolicznościach świadczących, że mogą one mieć na celu lokowanie środków pieniężnych pochodzących z przestępstwa lub mających związek z przestępstwem.
5.1.4.
Pioneer Pierwsze Polskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA ma obowiązek obserwacji Rejestrów Uczestników Funduszy, których właściciele dokonują operacji określonych w pkt. 5.1.1-5.1.3.
5.1.5.
Pioneer Pierwsze Polskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA prowadzi rejestry operacji określonych w pkt. 5.1.1- 5.1.3 uwzględniające:
-
tożsamość i adres osoby fizycznie dokonującej wpłaty lub składającej polecenie przelewu,
-
tożsamość i adres osoby, w imieniu której dokonywana jest transakcja,
-
tożsamość i adres beneficjenta,
-
numer rachunków bankowych związanych z transakcją, o ile istnieją,
-
rodzaj transakcji,
-
datę dokonania transakcji,
-
kwotę transakcji,
-
pochodzenie i przeznaczenie wpłaty lub przelewu,
-
dane osoby, która zarejestrowała powyższe dane.
5.1.6.
Powyższe dane gromadzi, przechowuje i poddaje analizie Inspektor Nadzoru Pioneer Pierwszego Polskiego Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA.
5.2.
Pioneer Pierwsze Polskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA jest zobowiązane do informowania Komisji Papierów Wartościowych o wdrożeniu procedury oraz przesłania jej do Komisji.
5.3.
Pioneer Pierwsze Polskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA jest zobowiązane do informowania Komisji Papierów Wartościowych o każdym powiadomieniu organów ścigania o zaistnieniu uzasadnionego podejrzenia wskazującego, że środki pieniężne klienta pochodzą z przestępstwa lub mają z nim związek.
5.4.
Komisja Papierów Wartościowych przypomina o ciążącym na każdym, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa obowiązku, określonym w art. 256 kpk., informowania prokuratora lub Policji.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

REGULAMIN FUNDUSZU POWIERNICZEGO PIONEER FUNDUSZ POWIERNICZY POLSKIEJ PRYWATYZACJI

Spis treści:

Rozdział I. Przepisy ogólne

Rozdział II. Cel Funduszu i zasady dokonywania przez Zarządzającego Funduszem lokat kapitałowych

Rozdział III. Jednostki Uczestnictwa

Rozdział IV. Zasady nabywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa

Rozdział V. Obliczanie Wartości Aktywów Netto Funduszu i Wartości Netto Aktywów Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa

Rozdział VI. Przechowywanie Aktywów

Rozdział VII. Zasady zarządzania Funduszem

Rozdział VIII. Obowiązki publikacyjne Zarządzającego Funduszem

Rozdział IX. Postanowienia końcowe

ROZDZIAŁ  I

Przepisy ogólne

Artykuł  1

Nazwa funduszu brzmi: "Pioneer Fundusz Powierniczy Polskiej Prywatyzacji", zwany dalej "Funduszem". Używana jest także skrócona wersja nazwy: "Pioneer FPPP" oraz jej odpowiednik w języku angielskim: "Pioneer Polish Privatisation Trust Fund".

Artykuł  2

Fundusz jest ustanowiony zgodnie z ustawą z dnia 22 marca 1991 r. "Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych" (Dz. U. Nr 35, poz. 155 z późn. zm.), zwaną dalej "Ustawą".

Artykuł  3

Fundusz jest zarządzany przez "Pioneer Pierwsze Polskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych, Spółka Akcyjna" z siedzibą w Warszawie.

Artykuł  4
§  1.
Niniejszy regulamin, zwany dalej "Regulaminem", został uchwalony przez Walne Zgromadzenie Pioneer Pierwszego Polskiego Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA na podstawie art. 96 § 2 pkt 2 Ustawy oraz zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych w trybie art. 96 § 3 Ustawy.
§  2.
Regulamin określa cel i zasady funkcjonowania Funduszu oraz prawa i obowiązki stron umowy zawartej pomiędzy powierzającym środki pieniężne, zwanym dalej "Uczestnikiem", a Pioneer Pierwszym Polskim Towarzystwem Funduszy Powierniczych SA, zwanym dalej "Zarządzającym Funduszem".
Artykuł  5

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

1.
Agencie Obsługującym Uczestników Funduszu - rozumie się Financial Services sp. z o.o., spółkę prawa polskiego działającą na zlecenie i w imieniu Zarządzającego Funduszem.
2.
Prowadzącym Dystrybucję - rozumie się podmioty uprawnione na podstawie umowy z Zarządzającym do występowania w imieniu Zarządzającego Funduszem w zakresie zbywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa oraz odbierania od Uczestnika Funduszu innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w Funduszu. Zarządzający Funduszem będzie ogłaszał listę Prowadzących Dystrybucję stosownie do treści art. 38 § 4 i art. 39.

ROZDZIAŁ  II

Cel Funduszu i zasady dokonywania przez Zarządzającego Funduszem lokat kapitałowych

Artykuł  6

Fundusz służy do zbiorowego lokowania środków pieniężnych w papierach wartościowych w interesie i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu. Fundusz jest funduszem nastawionym na dynamiczny wzrost dochodów - powierzone środki będą inwestowane w świadectwa udziałowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 z późn. zm.), zwane dalej "świadectwami udziałowymi", akcje narodowych funduszy inwestycyjnych, papiery wartościowe udziałowe (akcje) spółek wchodzące w skład portfeli inwestycyjnych narodowych funduszach inwestycyjnych, a także akcje innych spółek. Tylko w ograniczonym zakresie Fundusz będzie inwestował powierzone środki w bony i obligacje.

Artykuł  7

Celem Funduszu jest długoterminowe powiększanie wartości jego aktywów przez ich aktywne inwestowanie w papiery wartościowe, przy wysokim stopniu ryzyka dokonywanych inwestycji. Wysoki stopień ryzyka inwestycji oznacza, iż wartość jednostek uczestnictwa Funduszu ulegać będzie istotnym wahaniom w zależności od koniunktury rynkowej.

Artykuł  8
§  1.
Dochody osiągnięte w wyniku dokonanych inwestycji, w tym odsetki oraz dochody pochodzące z dywidend powiększają wartość Funduszu, jak również zwiększają odpowiednio wartość Jednostek Uczestnictwa.
§  2.
Zarządzający Funduszem nie będzie wypłacał dywidend ani innych zysków kapitałowych. Udział Uczestników Funduszu w dochodach, o których mowa w § 1 zawiera się w kwocie otrzymanej z tytułu umorzenia Jednostek Uczestnictwa.
Artykuł  9
§  1.
Majątek Funduszu jest inwestowany w papiery wartościowe z uwzględnieniem następujących zasad:
1.
co najmniej 90% wartości środków Funduszu powinno być lokowane w papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu w rozumieniu art. 1 Ustawy,
2.
do 10% wartości środków Funduszu będzie lokowane w papiery wartościowe nie dopuszczone do publicznego obrotu, pod warunkiem możliwości ustalenia ich ceny z częstotliwością nie mniejszą niż to jest konieczne dla obliczenia Wartości Netto Aktywów Funduszu,
3.
nie więcej niż 5% wartości środków Funduszu może być lokowane w papierach wartościowych jednego emitenta,
4.
w przypadku gdy środki Funduszu są lokowane w różnego rodzaju papierach wartościowych tego samego emitenta, łączna wartość papierów tego emitenta nie może przekraczać 10% wartości środków Funduszu,
5.
ograniczenia, o których mowa w ustępach 3 i 4 nie dotyczą papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, z wyjątkiem świadectw rekompensacyjnych, które nie mogą stanowić więcej niż 50% wartości funduszu.
§  2.
1.
Przeciętny stan środków płynnych w ciągu miesiąca nie może stanowić mniej niż 10% wartości środków Funduszu.
2.
W celu zapewnienia odpowiedniego stanu środków płynnych Funduszu Zarządzający Funduszem może lokować środki pieniężne na krajowym rynku depozytów międzybankowych na okres nie przekraczający 30 dni. Lokaty dokonywane będą w bankach o dobrej kondycji finansowej.

ROZDZIAŁ  III

Jednostki Uczestnictwa

Artykuł  10
§  1.
Jednostka Uczestnictwa stanowi tytuł do udziału we wspólnej masie majątkowej, jaką stanowi Fundusz, w tym do udziału w dochodach Funduszu zgodnie z Ustawą i Regulaminem.
§  2.
Jednostki Uczestnictwa nie są oprocentowane.
§  3.
Jednostki Uczestnictwa nie mogą być zbywane przez Uczestnika Funduszu, lecz podlegają dziedziczeniu.
§  4.
Uczestnik Funduszu ma prawo umorzyć Jednostki Uczestnictwa na warunkach określonych w art. 19-21 Regulaminu.
Artykuł  11
§  1.
Nabywanie Jednostek Uczestnictwa następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy Zarządzającym Funduszem a osobą powierzającą środki pieniężne, w tym środki otrzymane z tytułu zbycia materialnych świadectw udziałowych Zarządzającemu Funduszem w celu jednoczesnego nabycia Jednostek Uczestnictwa Funduszu.
§  2.
Uczestnicy Funduszu otrzymują taką liczbę Jednostek Uczestnictwa, jaką mogą nabyć za wpłacone środki pieniężne pomniejszone o kwotę opłaty manipulacyjnej, określonej w art. 18 Regulaminu i następnie podzielone przez Wartość Netto Aktywów Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa w Dniu Wyceny.
§  3.
1.
W przypadku dokonywania wpłat środkami pieniężnymi otrzymanymi z tytułu zbycia świadectw udziałowych, wartość świadectw udziałowych ustala się według jednolitego kursu dnia tych świadectw na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA w dniu poprzedzającym dzień złożenia zlecenia nabycia.
2.
Prowadzący Dystrybucję przyjmują świadectwa udziałowe w terminie do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym z mocy prawa te papiery wartościowe tracą ważność.
§  4.
Definicje Dnia Wyceny oraz Wartości Netto Aktywów Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa zawiera art. 24 Regulaminu.
Artykuł  12
§  1.
1.
Uczestnik Funduszu otrzymuje świadectwo powierzenia środków, zwane dalej "Świadectwem Uczestnictwa", określające datę jego wystawienia, nazwę Funduszu oraz liczbę i cenę nabytych i/lub umorzonych Jednostek Uczestnictwa i ich wartość.
2.
Cenę nabytych i/lub umorzonych Jednostek Uczestnictwa określa się stosownie do treści odpowiednio art. 17 i art. 20 Regulaminu.
§  2.
Świadectwa Uczestnictwa są wystawiane przez Agenta Obsługującego Uczestników Funduszu. Mogą one przybierać formę wydruku komputerowego.
§  3.
W interesie Uczestnika Funduszu leży niezwłoczne zgłoszenie Agentowi Obsługującemu Uczestników Funduszu wszelkich nieprawidłowości zawartych w Świadectwie Uczestnictwa.
§  4.
1.
Na wniosek Uczestnika Funduszu Zarządzający Funduszem może dokonać blokady rejestru. Blokada rejestru oznacza, iż przez okres wskazany przez Uczestnika Funduszu zawiesza się możliwość umorzenia Jednostek Uczestnictwa. Blokada rejestru może być przez Uczestnika w każdym czasie odwołana.
2.
Oświadczenie Uczestnika Funduszu o ustanowieniu i odwołaniu blokady rejestru staje się skuteczne po odebraniu oświadczenia w tym przedmiocie przez Agenta Obsługującego Uczestników Funduszu, lecz nie później niż w terminie 10 dni od złożenia takiego oświadczenia Prowadzącemu Dystrybucję.

ROZDZIAŁ  IV

Zasady nabywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa

Artykuł  13

Zarządzający Funduszem jest obowiązany zbywać bez ograniczeń Jednostki Uczestnictwa na warunkach określonych w Ustawie oraz Regulaminie obowiązującym w dniu zawarcia Umowy, o której mowa w art. 11 § 1.

Artykuł  14
§  1.
Nabywcą Jednostek Uczestnictwa może być osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej.
§  2.
1.
Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane i umarzane przez pełnomocnika. W imieniu Uczestnika Funduszu może dokonywać czynności najwyżej dwóch pełnomocników.
2.
Pełnomocnikowi nie przysługuje prawo udzielania dalszych pełnomocnictw.
3.
Pełnomocnictwo powinno być udzielone albo w obecności pracownika Prowadzącego Dystrybucję, albo z podpisem poświadczonym notarialnie.
4.
Pełnomocnictwo udzielone poza granicami kraju powinno być poświadczone przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne, urząd konsularny lub zagraniczną placówkę banku polskiego.
5.
Odwołanie pełnomocnictwa staje się skuteczne po odebraniu oświadczenia w tym przedmiocie przez Agenta Obsługującego Uczestników Funduszu, lecz nie później niż w terminie 10 dni od złożenia takiego oświadczenia Prowadzącemu Dystrybucję.
§  3.
1.
Osoba małoletnia, która nie ukończyła w dniu zawierania umowy 13 lat, może nabywać Jednostki Uczestnictwa jedynie przez przedstawiciela ustawowego, zaś po ukończeniu 13 lat za zgodą przedstawiciela ustawowego.
2.
Małoletni Uczestnik Funduszu nie może udzielać pełnomocnictwa do nabywania i/lub umarzania Jednostek Uczestnictwa.
3.
Przedstawicielami ustawowymi osoby małoletniej są:

3.1. każdy z rodziców - o ile nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej,

3.2. opiekun ustanowiony przez sąd opiekuńczy, w przypadku gdy małoletni nie pozostaje pod władzą rodzicielską

3.3. kurator wyznaczony przez sąd opiekuńczy do zarządu majątkiem osoby małoletniej.

4.
Postanowienia niniejszego paragrafu mają odpowiednio zastosowanie do osób ubezwłasnowolnionych, przy czym do osób ubezwłasnowolnionych całkowicie stosuje się odpowiednio zasady obowiązujące wobec małoletnich poniżej 13 lat, a do ubezwłasnowolnionych częściowo - obowiązujące w stosunku do małoletnich, którzy ukończyli 13 lat.
§  4.
1.
Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane na wspólny rejestr małżonków, zwany dalej "Wspólnym Rejestrem Małżeńskim".
2.
Małżonkowie są współuprawnieni do Jednostek Uczestnictwa pozostających na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim.
3.
Otwarcie Wspólnego Rejestru Małżeńskiego następuje po:

3.1. złożeniu przez małżonków oświadczenia, że:

3.1.1. wyrażają zgodę na umarzanie przez każdego z nich bez ograniczeń Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim, łącznie z umorzeniem całego salda posiadanych Jednostek Uczestnictwa,

3.1.2. przyjmują do wiadomości, że Zarządzający Funduszem nie ponosi odpowiedzialności za skutki złożonych przez małżonków i ewentualnych pełnomocników zleceń umorzenia, będących wynikiem odmiennych decyzji każdego z nich, a w przypadku zbiegu zleceń umorzenia, których wykonanie jednej wyklucza wykonanie drugiej, Agent Obsługujący Uczestników Funduszu może wstrzymać się z ich realizacją do czasu uzgodnienia stanowisk pomiędzy małżonkami;

3.2. zobowiązaniu się do natychmiastowego zawiadomienia - listem poleconym - Agenta Obsługującego Uczestników Funduszu o ustaniu wspólności majątkowej;

3.3. zrzeczeniu się podnoszenia wobec Zarządzającego Funduszem jakichkolwiek zarzutów i roszczeń w związku z:

3.3.1. dokonaniem przez Zarządzającego Funduszem, według zasady równości udziałów, podziału Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim w momencie ustania wspólności majątkowej,

3.3.2. umorzeniem Jednostek Uczestnictwa o łącznej wartości przekraczającej udział każdego z małżonków, dokonanym przez Zarządzającego Funduszem na podstawie zlecenia złożonego przez jednego z nich po ustaniu wspólności majątkowej, jeżeli w momencie wykonania takiego zlecenia Zarządzający Funduszem nie posiadał informacji o ustaniu wspólności majątkowej.

4.
Udzielanie pełnomocnictwa do dysponowania Jednostkami Uczestnictwa na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim następuje na podstawie zgody małżonków.
5.
Rozwiązanie umowy, o której mowa w art. 11 § 1 na warunkach Wspólnego Rejestru Małżeńskiego następuje w przypadku:

5.1. ustania wspólności majątkowej w wyniku:

5.1.1. ustania małżeństwa wskutek śmierci,

5.1.2. rozwiązania małżeństwa przez rozwód,

5.1.3. unieważnienia małżeństwa,

5.1.4. umownego przyjęcia przez małżonków ustroju rozdzielności majątkowej;

5.2. orzeczenia sądowego o:

5.2.1. zniesieniu wspólności majątkowej,

5.2.2. ubezwłasnowolnieniu jednego z małżonków;

5.3. umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa znajdujących się na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim.

6.
Rozwiązanie umowy następuje po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego Uczestników Funduszu dokumentów zaświadczających o fakcie zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 5, lecz nie później niż w terminie 10 dni od daty złożenia tych dokumentów Prowadzącemu Dystrybucję.
7.
W przypadku rozwiązania umowy na warunkach Wspólnego Rejestru Małżeńskiego z powodu śmierci jednego z małżonków - połowę salda Jednostek Uczestnictwa pozostających na Wspólnym Rejestrze Małżeńskim stawia się do dyspozycji pozostałego przy życiu małżonka, a pozostałą część - w myśl umownego lub sądowego podziału spadku.
8.
W przypadku rozwiązania umowy na warunkach Wspólnego Rejestru Małżeńskiego z powodów, o których mowa w ust. 5 pkt. 1.2., 1.3., 1.4. oraz pkt 2 saldo Jednostek Uczestnictwa dzieli się, stosownie do treści umowy lub orzeczenia sądu, po uprzednim otwarciu dwóch odrębnych rachunków na rzecz każdego z uprawnionych.
Artykuł  15
§  1.
1.
Umowa, o której mowa w art. 11 § 1 wchodzi w życie, z zastrzeżeniem § 2, z chwilą złożenia przez powierzającego środki pieniężne lub osobę występującą w jego imieniu prawidłowego pisemnego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa i powierzenia Zarządzającemu Funduszem środków pieniężnych w kwocie nie niższej niż obowiązująca w dniu zawarcia umowy Minimalna Lokata w Funduszu.
2.
Początkowa Minimalna Lokata Funduszu wynosi 100 (sto) zł, a każda następna lokata wynosi co najmniej 50 (pięćdziesiąt) zł.
3.
Zarządzający Funduszem może zmniejszyć wysokość kwoty minimalnych lokat, o których mowa w ust. 2. Decyzje w tej sprawie podejmuje Zarząd Pioneer PPTFP SA.
§  2.
1.
Nabywca Jednostek Uczestnictwa staje się Uczestnikiem Funduszu w najbliższym Dniu Wyceny po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego Uczestników Funduszu zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa i bankowego dowodu otrzymania przez Zarządzającego Funduszem środków pieniężnych związanych z tym zleceniem.
2.
W wypadku otrzymania przez Agenta Obsługującego Uczestników Funduszu zlecenia oraz środków pieniężnych, o których mowa w ust. 1 w Dniu Wyceny przed godziną zamknięcia sesji giełdowej, nabywca Jednostek Uczestnictwa staje się Uczestnikiem Funduszu w tym Dniu Wyceny.
3.
Zmiana godziny zamknięcia sesji giełdowej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie stanowi zmiany Regulaminu, podlega jednak niezwłocznie publikacji w sposób określony w art. 39.
§  3.
Okres pomiędzy zawarciem umowy a Dniem Wyceny, o którym mowa w § 2 nie powinien być dłuższy niż 5 dni roboczych (tj. z wyłączeniem: niedziel, świąt, sobót oraz innych dni wolnych od pracy), chyba że opóźnienie jest skutkiem wadliwości informacji, którą przedstawił klient.
Artykuł  16
§  1.
Do odbierania oświadczeń woli oraz przyjmowania środków pieniężnych od nabywców Jednostek Uczestnictwa są uprawnieni Prowadzący Dystrybucję, działający w imieniu Zarządzającego Funduszem stosownie do treści instrukcji ustalonej przez zarządzającego Funduszem w uzgodnieniu z Bankiem Powiernikiem.
§  2.
Zarządzający Funduszem może zbywać Jednostki Uczestnictwa również bezpośrednio.
Artykuł  17

Cena nabycia Jednostki Uczestnictwa, zwana dalej "Ceną w Ofercie Publicznej", określana jest w Dniu Wyceny. Jest ona równa Wartości Netto Aktywów Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa obliczonej w Dniu Wyceny, powiększonej o należną opłatę manipulacyjną.

Artykuł  18
§  1.
1.
Z zastrzeżeniem § 2 i 3 niniejszego artykułu nabycie Jednostek Uczestnictwa podlega opłacie manipulacyjnej w maksymalnej wysokości 5,5% Ceny w Ofercie Publicznej, o której mowa w art. 17.
2.
Obowiązującą tabelę stawek opłaty manipulacyjnej Zarządzający Funduszem publikuje w prospekcie informacyjnym oraz ogłasza poprzez wywieszenie lub wyłożenie do wglądu w lokalach Prowadzących Dystrybucję.
§  2.
1.
Z zastrzeżeniem ograniczeń przewidzianych w ust. 2 i 3 niniejszego paragrafu nabycie Jednostek Uczestnictwa przez osobę, która była już Uczestnikiem Funduszu, jest zwolnione z opłaty manipulacyjnej.
2.
Wolne od opłaty manipulacyjnej jest nabycie Jednostek Uczestnictwa do wysokości kwoty, jaką osoba, o której mowa w ust. 1 otrzymała w zamian za jednorazowe umorzenie uprzednio nabytych Jednostek Uczestnictwa.
3.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 i 2 przysługuje jeden raz w roku kalendarzowym i pod warunkiem, że okres pomiędzy umorzeniem uprzednio nabytych Jednostek Uczestnictwa a zawarciem kolejnej umowy o nabycie Jednostek Uczestnictwa nie przekracza 60 dni.
4.
Przepisy ustępów poprzedzających niniejszego paragrafu stosuje się odpowiednio do tych Uczestników Funduszu, którzy umorzywszy jedynie część swoich Jednostek Uczestnictwa, nabywają nowe Jednostki Uczestnictwa.
§  3.
1.
Zarządzający Funduszem może zmniejszyć opłatę lub zwolnić nabywcę Jednostek Uczestnictwa z obowiązku jej ponoszenia.
2.
Zwolnienia oraz ulgi, o których mowa w ust. 1 udziela bezpośrednio Zarząd Pioneer Pierwsze Polskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA.
§  4.
1.
Na zasadzie określonej w ust. 2 niniejszego paragrafu nabywcy jednostek uczestnictwa Funduszu mają prawo do zwolnienia z opłaty manipulacyjnej przy nabywaniu Jednostek Uczestnictwa Funduszu za środki z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w jakimkolwiek innym funduszu powierniczym Pioneer, pod warunkiem że nabycie Jednostek Uczestnictwa Funduszu oraz umorzenie jednostek uczestnictwa w innym funduszu Pioneer, zwane dalej konwersją następuje na podstawie jednego zlecenia.
2.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 jest:

2.1. zwolnieniem całkowitym przy konwersji z innego funduszu Pioneer, w którym zastosowana procentowa stawka opłaty manipulacyjnej jest niższa od stawki stosowanej w Funduszu w zakresie odpowiadającym liczbie jednostek uczestnictwa tego innego funduszu Pioneer, które zostały nabyte poprzez konwersję Jednostek Uczestnictwa Funduszu,

2.2. zwolnieniem całkowitym przy konwersji z innego funduszu Pioneer, w którym zastosowana procentowa stawka opłaty manipulacyjnej jest równa lub wyższa od stawki stosowanej w Funduszu, w zakresie odpowiadającym liczbie Jednostek Uczestnictwa Funduszu, które są nabywane na warunkach konwersji,

2.3. zwolnieniem częściowym przy konwersji dokonywanej z innego funduszu Pioneer, w którym zastosowana procentowa stawka opłaty manipulacyjnej jest niższa od stawki stosowanej w Funduszu, w zakresie odpowiadającym liczbie jednostek uczestnictwa, które zostały nabyte inaczej niż w wyniku konwersji; zwolnienie, o którym mowa równa się wysokości procentowej stawki opłaty manipulacyjnej zastosowanej w innym funduszu Pioneer, w którym nastąpiło umorzenie jednostek uczestnictwa w celu dokonania konwersji.

Artykuł  19
§  1.
Uczestnicy Funduszu mogą umorzyć Jednostki Uczestnictwa po złożeniu któremukolwiek z Prowadzących Dystrybucję prawidłowego zlecenia umorzenia, z tym zastrzeżeniem, że przez okres pięciu miesięcy od dnia rozpoczęcia zbywania Jednostek Uczestnictwa Funduszu wyłącza się możliwość umorzenia Jednostek Uczestnictwa.
§  2.
1.
Zlecenie, o którym mowa w § 1 może być złożone przez pełnomocnika.
2.
W zakresie składania zleceń umorzenia przez pełnomocnika stosuje się odpowiednio przepis art. 14 § 2.
3.
Osobie zagranicznej - pełnomocnikowi osoby krajowej - nie może być udzielone pełnomocnictwo do umarzania jednostek na własną rzecz, chyba że na umorzenie takie zostało udzielone zezwolenie dewizowe.
§  3.
1.
Do składania zleceń umorzenia Jednostek Uczestnictwa nabytych na rzecz osoby małoletniej upoważnieni są:

1.1. w granicach zwykłego zarządu - jego przedstawiciel lub sam małoletni po ukończeniu 13 lat na podstawie zgody przedstawiciela ustawowego,

1.2. bez ograniczeń do zakresu zwykłego zarządu - przedstawiciel ustawowy za zezwoleniem sądu opiekuńczego, stosownie do treści tego zezwolenia,

1.3. Uczestnik Funduszu - po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnej w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

2.
Za zlecenie umorzenia dokonane w granicach zwykłego zarządu uważa się zlecenie umorzenia zmierzające do zaspokojenia uzasadnionych, stosownie do wieku, materialnych potrzeb małoletniego.
3.
Pojęcie przedstawiciela ustawowego określa art. 14 § 3 ust. 4.
4.
Po uzyskaniu pełnoletności przez Uczestnika Funduszu - rachunek jest prowadzony na ogólnych zasadach.
5.
Postanowienia niniejszego paragrafu mają odpowiednio zastosowanie do osób ubezwłasnowolnionych, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 14 § 3 ust. 5.
Artykuł  20
§  1.
1.
Ceną Umorzenia jest Wartość Netto Aktywów Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa obliczona w najbliższym Dniu Wyceny po otrzymaniu przez Agenta Obsługującego Uczestnika Funduszu zlecenia umorzenia.
2.
W przypadku otrzymania przez Agenta Obsługującego Uczestników Funduszu zlecenia umorzenia w Dniu Wyceny do godziny zamknięcia sesji giełdowej, cenę umorzenia ustala się w tym Dniu Wyceny.
3.
Zmiana godziny zamknięcia sesji giełdowej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie stanowi zmiany Regulaminu, podlega jednak bezzwłocznie publikacji w sposób określony w art. 39.
§  2.
Okres pomiędzy złożeniem oświadczenia o umorzeniu a Dniem Wyceny, o którym mowa w § 1 nie powinien być dłuższy niż 5 dni roboczych (tj. z wyłączeniem: niedziel, świąt, sobót oraz innych dni wolnych od pracy), chyba że opóźnienie jest skutkiem wadliwości informacji, którą przedstawił klient.
Artykuł  21
§  1.
Uczestnik Funduszu w zleceniu, o którym mowa w art. 19 może żądać:
1.
albo umorzenia określonej liczby posiadanych Jednostek Uczestnictwa,
2.
albo umorzenia takiej liczby posiadanych Jednostek Uczestnictwa, która zapewni mu w zamian za umorzenie uzyskanie żądanej kwoty pieniężnej.
§  2.
W przypadku gdy w Dniu Wyceny, o którym mowa w art. 20 § 1 okaże się, że kwota żądana jest wyższa niż kwota możliwa do uzyskania z umorzenia Jednostek Uczestnictwa, umarza się całe saldo posiadanych Jednostek Uczestnictwa.
Artykuł  22
§  1.
Z zastrzeżeniem treści § 2 zobowiązania pieniężne związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa są wyrażane i regulowane w walucie polskiej.
§  2.
Zobowiązania pieniężne, o których mowa w § 1 w stosunkach z osobami zagranicznymi są realizowane zgodnie z prawem dewizowym.
Artykuł  23
§  1.
1.
Umowa, o której mowa w art. 11 § 1 ulega rozwiązaniu w przypadku likwidacji Funduszu w trybie art. 101 § 4 Ustawy.
2.
Z zastrzeżeniem uprawnienia Banku Powiernika do przekazania zarządzania Funduszem innemu towarzystwu powierniczemu, likwidacja Funduszu następuje w wypadku:

2.1. ogłoszenia upadłości Zarządzającego Funduszem,

2.2. otwarcia likwidacji Zarządzającego Funduszem,

2.3. po upływie okresu wypowiedzenia, o którym mowa w § 2.

§  2.
1.
Zarządzający Funduszem może, w związku z jego zamiarem zaprzestania w całości lub w części statutowej działalności, wypowiedzieć umowę, o której mowa w art. 11 § 1 przy zachowaniu okresu trzymiesięcznego wypowiedzenia.
2.
Zarządzający Funduszem jest obowiązany powiadomić Komisję Papierów Wartościowych oraz Bank Powiernika o zamiarze zaprzestania działalności i ogłosić ten zamiar przed rozpoczęciem okresu wypowiedzenia w dziennikach wymienionych w art. 39 § 2.
§  3.
1.
Z chwilą wygaśnięcia prawa Zarządzającego do zarządzania Funduszem, uprawnienia Zarządzającego Funduszem przejmuje Bank Powiernik na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Za zgodą Komisji termin ten może zostać przedłużony o dalsze sześć miesięcy.
2.
Bank Powiernik jest obowiązany do likwidacji Funduszu i rozdzielenia środków Funduszu między uczestników proporcjonalnie do posiadanych przez nich jednostek uczestnictwa.
3.
Bank Powiernik nie może zbywać nowych jednostek uczestnictwa.
§  4.
Bank Powiernik, a także Zarządzający Funduszem w przypadku, o którym mowa w § 2 może przekazać zarządzanie Funduszem innemu towarzystwu za zezwoleniem i na warunkach określonych przez Komisję Papierów Wartościowych.
§  5.
Uczestnik Funduszu może rozwiązać umowę, o której mowa wyżej jedynie w trybie umorzenia wszystkich Jednostek Uczestnictwa znajdujących się w jego rejestrze.

ROZDZIAŁ  V

Obliczanie Wartości Netto Aktywów Funduszu i Wartości Netto Aktywów Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa

Artykuł  24
§  1.
Wartość Netto Aktywów Funduszu jest wyceniana zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny w Dni Wyceny, które przypadają na wszystkie dni sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
§  2.
Wartość Netto Aktywów Funduszu jest równa wartości wszystkich aktywów Funduszu pomniejszonych o wartość zobowiązań Funduszu w Dniu Wyceny.
§  3.
Wartość Netto Aktywów Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa jest równa Wartości Netto Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny, podzielonej przez całkowitą liczbę Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są już w posiadaniu Uczestników Funduszu.
§  4.
Środki pieniężne przekazane wraz ze zleceniem nabycia Jednostek Uczestnictwa nie powiększają Wartości Netto Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny, w którym zostały zarejestrowane przez Agenta Obsługującego Uczestników Funduszu.
Artykuł  25

Wszystkie papiery wartościowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie są wyceniane stosownie do kursu dnia lub kursu odniesienia w przypadku notowań w systemie jednolitego kursu dnia, lub kursu zamknięcia w przypadku papierów notowanych w systemie ciągłym.

Artykuł  26
1.
Wartość akcji i obligacji do momentu rozpoczęcia ich notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jest określana według ceny nabycia na rynku pierwotnym, z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych, spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową.
2.
Papiery wartościowe notowane w Centralnej Tabeli Ofert SA są wyceniane w Dniu Wyceny stosownie do kursu zamknięcia.
3.
Wartość papierów wartościowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jednocześnie w systemie jednolitego kursu dnia i w systemie notowań ciągłych jest ustalana na podstawie jednolitego kursu dnia.
4.
Wartość papierów wartościowych notowanych jednocześnie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i w Centralnej Tabeli Ofert SA ustalana jest na podstawie kursu rynku giełdowego.
Artykuł  27

Inne papiery wartościowe, które nie są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie mogą być wyceniane według następujących zasad:

1.
na podstawie ostatniej ceny sprzedaży w/lub przed Dniem Wyceny, według średniej z danych prezentowanych przez trzy instytucje finansowe, zaangażowane w obrót takimi papierami wartościowymi, które mają najwyższe obroty,
2.
na podstawie ostatniej ceny sprzedaży dla papierów wartościowych najbardziej porównywalnych, biorąc pod uwagę wysokość oprocentowania oraz termin realizacji.
Artykuł  28

Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie jest możliwa wycena papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa i/lub NBP nie notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie według zasad art. 27, ich wartość określa się według formuły liniowej, przyjmując że wartość ta wzrasta każdego dnia w okresie, na który dany papier wartościowy został nabyty - o stałą równą dyskontu, z którym ten papier nabyto, podzielonemu przez liczbę dni w okresie.

Artykuł  29
§  1.
Papiery wartościowe notowane za granicą są wyceniane według ostatniej ceny sprzedaży na głównej giełdzie, na której są notowane w/lub przed Dniem Wyceny, a w przypadku papierów wartościowych nie notowanych na giełdzie według kursów publikowanych w tabelach finansowych zamieszczanych w specjalistycznych wydawnictwach.
§  2.
Ceny papierów wartościowych notowanych za granicą są zamieniane na ceny w złotych polskich na bazie średniego kursu dla transakcji dewizowych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w Dniu Wyceny dla waluty w jakiej papier wartościowy jest notowany.
Artykuł  30

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie jest możliwa wycena papierów wartościowych w sposób określony powyżej, zarządzający Funduszem, działając w dobrej wierze, oszacuje wartość takich papierów przy użyciu kryteriów najbardziej zbliżonych do opisanych powyżej, chyba że takie kryteria okazałyby się niekorzystne dla Uczestników Funduszu.

Artykuł  31

Należne odsetki z tytułu posiadania środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub krótkoterminowych papierów wartościowych powiększają wartość aktywów funduszu w Dniu Wyceny.

ROZDZIAŁ  VI

Przechowywanie Aktywów

Artykuł  32
§  1.
Aktywa Funduszu są przechowywane przez bank powiernik, zwany dalej "Bankiem Powiernikiem".
§  2.
Bankiem Powiernikiem Funduszu jest Bank Handlowy w Warszawie, Spółka Akcyjna.
Artykuł  33

Zagraniczne papiery wartościowe mogą być przechowywane pod kontrolą Banku Powiernika w uznanych zagranicznych bankach powierniczych.

Artykuł  34
§  1.
Bank Powiernik jest zobowiązany do:
1.
bezpiecznego przechowywania aktywów Funduszu,
2.
obliczania Wartości Netto Aktywów Funduszu zgodnie z prawem i Regulaminem Funduszu,
3.
wykonywania poleceń Zarządzającego Funduszem, chyba że są sprzeczne z prawem lub Regulaminem Funduszu,
4.
zapewnienia, aby transakcje dotyczące aktywów Funduszu były rozliczane w terminach zgodnych z Regulaminem,
5.
zapewnienia, aby ogłaszanie dochodów Funduszu następowało zgodnie z prawem i Regulaminem Funduszu,
6.
dokonania likwidacji Funduszu i rozdziału uzyskanych środków między uczestników Funduszu stosownie do posiadanych jednostek uczestnictwa.
§  2.
Szczegółowe obowiązki Banku Powiernika reguluje umowa o powierzeniu aktywów Funduszu zawarta pomiędzy tym bankiem a Zarządzającym Funduszem.

ROZDZIAŁ  VII

Zasady zarządzania Funduszem

Artykuł  35
§  1.
Fundusz jest zarządzany przez zarządzającego Funduszem na zasadach wyłączności.
§  2.
Zarządzający Funduszem jest zobowiązany w szczególności do:
1.
dokonywania lokat kapitałowych w sposób określony w art. 9, kierując się najlepiej pojętym interesem Uczestników Funduszu,
2.
sprawowania nadzoru nad wszystkimi operacjami finansowymi Funduszu,
3.
wykonywania prawa głosu z akcji wchodzących w skład Funduszu,
4.
realizowania obowiązków publikacyjnych, o których mowa w art. 38.
Artykuł  36
§  1.
1.
Zarządzający Funduszem za zarządzanie Funduszem pobiera wynagrodzenie miesięczne, zwane dalej "Wynagrodzeniem".
2.
Wynagrodzenie naliczane jest codziennie, w wysokości 2% w skali roku, od aktywów netto Funduszu w danym dniu.
3.
Wynagrodzenie jest przekazywane ze środków Funduszu w wysokości naliczonej na ostatni dzień roboczy każdego miesiąca.
§  2.
Oprócz Wynagrodzenia ze środków Funduszu pokrywane są:
1.
kwoty opłat manipulacyjnych należnych z tytułu nabycia Jednostek Uczestnictwa za środki pieniężne otrzymane z tytułu zbycia świadectw udziałowych w sposób, o którym mowa w art. 11 § 1,
2.
wszelkie prowizje maklerskie za transakcje portfelowe, podatki oraz inne opłaty, a w szczególności takie jak: opłaty za przechowywanie aktywów Funduszu, za prowadzenie rejestru Uczestników Funduszu, księgowanie aktywów Funduszu, opłaty związane ze zbywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa, łącznie z kosztami drukowania i rozpowszechniania materiałów informujących o Funduszu i stanie jego aktywów.
§  3.
Z wyłączeniem opłat, o których mowa w § 2 ust. 1, prowizji maklerskich za transakcje portfelowe, podatków oraz innych opłat wymaganych przez organy państwowe w związku z działalnością Funduszu, Wynagrodzenie oraz koszty, o których mowa w § 2 nie mogą łącznie przekroczyć 4% średnich aktywów netto Funduszu w skali roku naliczanych w sposób określony w § 1 ust. 2.
Artykuł  37

Sprawozdania finansowe Funduszu są kontrolowane dwa razy w roku w ten sposób, że półroczne sprawozdanie jest poddawane przeglądowi, a roczne - badaniu przez biegłych rewidentów.

ROZDZIAŁ  VIII

Obowiązki publikacyjne Zarządzającego Funduszem

Artykuł  38
§  1.
1.
Regulamin i jego zmiany, jak również informacje o promocyjnej sprzedaży jednostek uczestnictwa oraz szczególnych produktach rynkowych związanych z uczestnictwem w Funduszu podlegają publikacji w sposób określony w art. 39.
2.
Niezależnie od obowiązku publikacji Regulaminu i jego zmian Zarządzający Funduszem zapewni osobom nabywającym Jednostki Uczestnictwa możliwość zapoznania się z treścią Regulaminu poprzez jego wywieszenie lub wyłożenie do wglądu w lokalach Prowadzących Dystrybucję.
3.
Na żądanie osoba nabywająca Jednostki Uczestnictwa ma prawo otrzymać egzemplarz Regulaminu.
§  2.
Zarządzający Funduszem publikuje sprawozdania finansowe Funduszu dwa razy w roku.
§  3.
Zarządzający Funduszem nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu przedstawia do publicznej wiadomości dane o aktualnej wartości: Aktywów Netto Funduszu, Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa i Cenie w Ofercie Publicznej oraz przedstawia stopę zmian tych wartości.
§  4.
1.
Jednocześnie z publikacją Regulaminu Zarządzający Funduszem ogłosi Listę Prowadzących Dystrybucję.
2.
Zarządzający Funduszem ogłosi niezwłocznie o dokonanych zmianach na Liście Prowadzących Dystrybucję.
Artykuł  39
§  1.
Zarządzający Funduszem publikuje informacje, o których mowa w art. 38 § 1 w dwóch dziennikach o zasięgu ogólnopolskim: "Rzeczypospolitej" i "Gazecie Wyborczej".
§  2.
Sprawozdania finansowe Funduszu, o których mowa w art. 38 § 2 są publikowane w Monitorze Polskim B.
§  3.
Zmiana dziennika, o którym mowa w § 1 dokonana za zgodą Komisji Papierów Wartościowych nie stanowi zmiany Regulaminu.

ROZDZIAŁ  IX

Postanowienia końcowe

Artykuł  40

Wszelkie zmiany Regulaminu są dokonywane przez Walne Zgromadzenie Pioneer Pierwszego Polskiego Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA oraz zatwierdzane przez Komisję Papierów Wartościowych.

Artykuł  41

Wszelkie kwestie prawne nie ujęte w Regulaminie będą rozstrzygane zgodnie z przepisami prawa polskiego.

Artykuł  42
1.
Regulamin oraz jego zmiany wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Rozpoczęcie zbywania jednostek uczestnictwa Funduszu nastąpi nie później niż w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie Regulaminu.
3.
O dacie rozpoczęcia zbywania jednostek uczestnictwa Funduszu zarządzający Funduszem ogłosi nie później niż na pięć dni przed tą datą w sposób przewidziany w art. 39 § 1.