Udzielanie funkcjonariuszom Służby Więziennej pomocy pieniężnej w spłacie kredytu dla młodych małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1986.2.9

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1988 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 marca 1986 r.
w sprawie udzielania funkcjonariuszom Służby Więziennej pomocy pieniężnej w spłacie kredytu dla młodych małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci

Na podstawie § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 września 1984 r. w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytów na zagospodarowanie dla młodych małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci oraz pomocy w spłacie tych kredytów (Dz. U. z 1984 r. Nr 44, poz. 233 i z 1985 r. Nr 17, poz. 71), zwanego dalej "rozporządzeniem", zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Funkcjonariusz Służby Więziennej, zwany dalej "funkcjonariuszem", mianowany na stałe i korzystający z kredytu uzyskanego na podstawie przepisów rozporządzenia, może uzyskać - w okresie pełnienia służby - bezzwrotną pomoc pieniężną z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości.
2.
Bezzwrotna pomoc pieniężna może być udzielona również:
1)
funkcjonariuszowi służby stałej korzystającemu z urlopu wychowawczego,
2)
renciście Służby Więziennej, którego inwalidztwo powstało w związku ze służbą więzienną,
3)
rodzinie funkcjonariusza w razie jego śmierci, jeżeli nastąpiła po zaciągnięciu kredytu na zasadach określonych dla funkcjonariuszy, którym bezzwrotna pomóc pieniężna przysługuje w okresie pełnienia służby.
§  2.
1.
Bezzwrotna pomoc pieniężna ma charakter uznaniowy i może być udzielona jeżeli:
1)
funkcjonariusz wykonuje nienagannie obowiązki służbowe wynikające z zajmowanego stanowiska służbowego,
2) 1
łączny dochód uzyskiwany miesięcznie przez obydwoje małżonków lub osobę samotnie wychowującą dziecko w przeliczeniu na 1 członka rodziny nie przekracza kwoty 13.000,- zł.
2.
Wysokość dochodów ustala się na podstawie przeciętnego miesięcznego dochodu na członka rodziny kredytobiorcy z ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem przez niego wniosku o pomoc; do dochodów funkcjonariusza wlicza się dochody, od których jest uzależniona wysokość dodatku rodzinnego, natomiast do dochodów uzyskiwanych przez członków jego rodziny wlicza się dochody, które podlegają uwzględnieniu przy uzyskiwaniu świadczeń z zakładowego funduszu socjalnego.
3.
Pomoc w spłacie kredytu może być udzielana tylko jednemu ze współmałżonków przez jeden zakład pracy.
§  3.
1.
Ogólna kwota bezzwrotnej pomocy pieniężnej może wynieść 40%, a w razie urodzenia się w czasie trwania spłaty kredytu drugiego i następnych dzieci do 60% wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami należnymi od tej kwoty.
2.
Przyznaną pomoc pieniężną przekazuje się w ratach miesięcznych - stosownie do terminów spłaty rat kredytu - bezpośrednio na rachunek kredytobiorcy w banku, który udzielił kredytu. W celu łącznej spłaty poszczególnych rat funkcjonariusz powinien upoważnić komórkę finansową jednostki organizacyjnej, w której pobiera uposażenie, zwane dalej "komórką finansową", do potrącenia z jego uposażenia pozostałej części raty miesięcznej na spłatą zaciągniętego kredytu.
§  4.
1.
Bezzwrotną pomoc pieniężną przyznają:
1)
dyrektor Centralnego Zarządu Zakładów Karnych,
2)
dyrektorzy okręgowych zarządów zakładów karnych,
3)
komendant Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej,
4)
naczelnicy zakładów karnych, aresztów śledczych i ośrodków przystosowania społecznego,
5)
komendanci ośrodków doskonalenia kadr.
2.
Podstawę przyznania bezzwrotnej pomocy pieniężnej stanowi pisemny wniosek osoby zainteresowanej złożony z zachowaniem drogi służbowej, zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego (zwłaszcza w zakresie wymagania określonego w § 2 ust. 1 pkt 1). Do wniosku należy załączyć:
1)
zaświadczenie z PKO lub banku spółdzielczego dotyczące wysokości wykorzystanego kredytu,
2)
zaświadczenie z miejsca pracy małżonka informujące o wysokości dochodów uzyskanych przez niego w okresie ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, umożliwiające komórce finansowej stwierdzenie spełnienia warunku określonego w § 2 ust. 1 pkt 2,
3)
oświadczenie funkcjonariusza o niekorzystaniu z pomocy finansowej dla młodych małżeństw przez niego lub jego małżonka.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 2, należy składać kierownikom jednostek określonych w ust. 1 poprzez komórki finansowe, które wykonują decyzje o przyznanej pomocy oraz prowadzą ewidencję zaangażowania na ten cel kredytów budżetowych.
4.
W razie przeniesienia funkcjonariusza do innej jednostki organizacyjnej, jednostka ta kontynuuje realizację przyznanej pomocy na podstawia uwierzytelnionego odpisu decyzji dotyczącej przyznania pomocy wraz z rozliczeniem dotychczasowych wypłat.
5.
W razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby z uwzględnieniem postanowień, o których mowa w § 1 ust. 2, komórka finansowa zawiesza dalsze udzielanie pomocy od najbliższego terminu spłaty kredytu.
§  5.
1.
Funkcjonariusz korzystający z bezzwrotnej pomocy pieniężnej jest obowiązany powiadomić komórkę finansową o zmianie wysokości dochodu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, w ciągu miesiąca od jej zaistnienia.
2.
W razie przekroczenia wysokości dochodu, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, co najmniej o 40% zawiesza się dalsze udzielanie pomocy - od najbliższego terminu spłaty kredytu.
3.
Jeżeli po zawieszeniu pomocy nastąpi zmniejszenie dochodu poniżej granicy, o której mowa w ust. 2, pomoc może być wznowiona na wniosek zainteresowanego.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 10 sierpnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.5.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.