Udostępnienie jednolitych wzorów dokumentów oraz stosowanie standardów jakościowych odnoszących się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia dotyczących zamawiania usług wykonawstwa prac z zakresu gospodarki leśnej w jednostkach organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2023.11.161

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 września 2023 r.

DECYZJA Nr 163
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 21 września 2023 r.
w sprawie udostępnienia jednolitych wzorów dokumentów oraz stosowania standardów jakościowych odnoszących się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia dotyczących zamawiania usług wykonawstwa prac z zakresu gospodarki leśnej w jednostkach organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe

MZ.011.2.7.2023

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 1  w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2 , w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wynikającego z art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy o lasach 3 , w związku z przepisami obowiązującej od dnia 1 stycznia 2021 r. ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych 4  postanawia się, co następuje:

§  1. 
Udostępnia się w postaci elektronicznej, do użytku wewnętrznego jednostkom organizacyjnym Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, do wykorzystania w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonych, odpowiednio, przy pomocy Platformy e-Zamówienia lub platform komercyjnych, związanych z zamawianiem przez te jednostki organizacyjne usług wykonawstwa prac z zakresu gospodarki leśnej, jednolite wzory specyfikacji warunków zamówienia wraz z załącznikami, zwanej dalej "SWZ", stanowiące Załącznik I do niniejszej decyzji.
§  2. 
1. 
Jednolite wzory SWZ (w tym wzory umów) można adaptować do indywidualnych potrzeb lub uwarunkowań występujących w poszczególnych jednostkach organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, z zastrzeżeniem postanowień § 2 ust. 3 i § 3.
2. 
Opracowane wzory dokumentów dotyczą zamówień udzielanych na 1 rok; dodatkowo zawierają wzór umowy wieloletniej z klauzulą waloryzacyjną.
3. 
W postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego związanych z zamawianiem przez jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe usług wykonawstwa prac z zakresu gospodarki leśnej zobowiązuje się jednostki organizacyjne PGL LP do stosowania Opisu standardu technologii wykonawstwa prac leśnych, zwanego dalej "OSTWPL", wprowadzonego decyzją nr 161 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 12 września 2023 r.

OSTWPL stanowi Załącznik nr 3.1 do SWZ i winien być stosowany, bez wprowadzania zmian i modyfikacji, co stanowi warunek zastosowania ceny jako jedynego kryterium oceny ofert, z zastrzeżeniem konieczności spełnienia wszystkich wymagań określonych w art. 246 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (PZP) 5 .

4. 
W przypadku, gdy czynności zaplanowane do wykonania w danej jednostce organizacyjnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe nie zostały opisane w OSTWPL, jednostka ta opisuje je samodzielnie według standardu określonego w Załączniku nr 3.1 do SWZ. W sytuacji zamawiania czynności nieopisanych w OSTWPL, czynności te mogą być wprowadzone przez daną jednostkę organizacyjną Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe wyłącznie za zgodą właściwej miejscowo regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Przyjęty w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych opis danej czynności nieopisanej w OSTWPL powinien być taki sam we wszystkich jednostkach organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe na terenie tej dyrekcji. Przyjęcie opisu danej czynności nieopisanej w OSTWPL następuje decyzją dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Opis standardu technologii wykonawstwa prac leśnych w danej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych stanowi załącznik nr 3.2 do SWZ.
5. 
Docelowym rozwiązaniem jest zakontraktowanie rzetelnego Wykonawcy realizującego kompleksowo całość usług leśnych w zakresie leśnictwa lub grupy leśnictw.

W nadleśnictwach, w których istnieje długotrwały problem z zakontraktowaniem Wykonawców, należy rozważyć wyodrębnienie pakietów specjalistycznych w dowolnej konfiguracji (np. pakiety przeznaczone do pozyskania maszynowego, pakiety obejmujące zagospodarowanie lasu oraz pozyskanie ręczne w młodszych klasach wieku).

Powyższe pozwoli urealnić i zobiektywizować poziom stawek poprzez dowartościowanie pracochłonnych usług (prace ręczne).

6. 
Z zastrzeżeniem obowiązku stosowania przepisów PZP dotyczących szacowania wartości zamówienia również w przypadkach, gdy konieczne jest powtórzenie postępowania 6 , co do zasady niedopuszczalne jest dokonanie wyboru ofert, których ceny istotnie przekraczają wartości określone w kosztorysach (prowizorium planu). Dokonanie wyboru ofert, których ceny istotnie przekraczają wartości określone w kosztorysach (prowizorium planu) tj. zwiększenie kwoty, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia do ceny oferty najkorzystniejszej, jest możliwe jedynie za uprzednią zgodą właściwej miejscowo regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Akceptowalny poziom przekroczenia (poziom istotności) określają indywidualnie właściwe RDLP uwzględniając możliwości finansowania kosztów określonych w zatwierdzonym prowizorium planu, w tym możliwość skompensowania zwiększonych kosztów w innym obszarze.
7. 
Rozliczanie prac z zakresu gospodarki leśnej odbywa się wyłącznie w oparciu o jednostki naturalne oraz ceny jednostkowe, zawarte w umowach, zgodnie z kosztorysem ofertowym.
§  3. 
Przy opracowywaniu dokumentacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego związanych z zamawianiem usług wykonawstwa prac z zakresu gospodarki leśnej należy zachować wskazane poniżej postanowienia jednolitych wzorów SWZ:
1)
pkt 3.3-3.6 w sprawie zasad ogólnych realizacji przedmiotu zamówienia;
2)
opis prawa opcji i jej wielkości (do 30% wartości przedmiotu zamówienia);
3)
katalog kar i ich wysokość, z zastrzeżeniem przypadków, w których:
a)
zastosowanie danej kary umownej jest bezprzedmiotowe z uwagi na przedmiot zamówienia (np. szkółka leśna),
b)
dodanie kary nieprzewidzianej w postanowieniach jednolitych wzorów SWZ jest konieczne z uwagi na przyjęte kryteria oceny ofert;
4)
opis mechanizmu wzrostu wynagrodzenia wykonawcy w następstwie zastosowania współczynników zwiększających dla pozyskania w drzewostanach, w których wystąpiły szkody od śniegu i wiatru.
§  4. 
Zobowiązuje się regionalne dyrekcje Lasów Państwowych do monitorowania i koordynacji procesu udzielania zamówień publicznych związanych z zamawianiem usług wykonawstwa prac z zakresu gospodarki leśnej, w tym stosowania niniejszej decyzji, przez podlegle jednostki.
§  5. 
Traci moc decyzja nr 87 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 lipca 2022 r. w sprawie udostępnienia jednolitych wzorów dokumentów oraz stosowania standardów jakościowych odnoszących się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia dotyczących zamawiania usług leśnych z zakresu gospodarki leśnej w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych (znak sprawy: MZ.011.5.2022).
§  6. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1356) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. W § 6 Statut stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę o lasach oraz przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach stanowi, że Dyrektor Generalny "inicjuje, organizuje oraz koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa".
4 Ustawa z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605).
5 Art. 246 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych stanowi, że: "Zamawiający publiczni, o których mowa w art. 4 pkt 1 i 2 oraz ich związki mogą zastosować kryterium ceny jako jedyne kryterium oceny ofert albo jako kryterium o wadze przekraczającej 60%, jeżeli określą w opisie przedmiotu zamówienia wymagania jakościowe odnoszące się do co najmniej głównych elementów składających się na przedmiot zamówienia".
6 Art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych stanowi, że ustalenia wartości zamówienia dokonuje się nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia.