Udostępnianie informacji publicznej w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2008.1.14

Akt utracił moc
Wersja od: 26 października 2010 r.

DECYZJA Nr 7/08
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 22 lutego 2008 r.
w sprawie udostępniania informacji publicznej w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym

.................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Zmiany nin. decyzji, wprowadzone przez § 14 decyzji nr 201/10 z dnia 22 października 2010 r. zmieniającej nin. decyzję (Dz.Urz.CBA.10.2.87), nie zostały naniesione na tekst, gdyż data wejścia w życie tych zmian jest późniejsza od daty utraty mocy przez nin. decyzję.

.................................................

Na podstawie § 1 statutu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 32 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie nadania statutu Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu (M. P. Nr 21, poz. 244), postanawia się, co następuje:

§  1.
1.
Zadania z zakresu udostępniania informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.) realizuje Gabinet Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego przy współpracy innych jednostek organizacyjnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
2.
Współpraca, o której mowa w ust. 1, polega w szczególności na przygotowywaniu i przedstawieniu odpowiedzi na wnioski o udzielenie informacji publicznej, odpowiednio w zakresie merytorycznej właściwości jednostek organizacyjnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
3.
Ilekroć w decyzji jest mowa o:
1)
BIP CBA - należy przez to rozumieć urzędowy publikator teleinformatyczny Biuletyn Informacji Publicznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
2)
CBA - należy przez to rozumieć Centralne Biuro Antykorupcyjne;
3)
jednostce organizacyjnej - należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjną, o której mowa w § 3 ust. 1 statutu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 32 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie nadania statutu Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu;
4)
jednostce merytorycznej - należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjną właściwą rzeczowo albo dysponującą informacjami wskazanymi we wniosku o ich udostępnienie;
5)
jednostce wiodącej - należy przez to rozumieć Gabinet Szefa CBA;
6)
wniosku - należy przez to rozumieć wniosek o udostępnienie informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej;
7)
funkcjonariuszu - należy przez to rozumieć funkcjonariusza lub pracownika CBA.
§  2.
Udostępnienie informacji publicznej następuje w szczególności poprzez:
1)
zamieszczenie w BIP CBA;
2)
zamieszczenie na stronie internetowej CBA;
3)
odpowiedzi na wniosek;
4)
umożliwienie wglądu do dokumentów urzędowych.
§  3.
1.
Wniosek może być zgłoszony ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.
2.
W przypadku ustnego zgłoszenia wniosku informacja publiczna udzielana jest niezwłocznie, a na potwierdzenie tej okoliczności sporządzana jest notatka służbowa.
3.
Jeżeli z uwagi na zakres i charakter żądanych informacji nie można ich udzielić niezwłocznie, wnioskodawca jest obowiązany złożyć wniosek pisemnie lub w formie elektronicznej. O takiej możliwości funkcjonariusz przyjmujący ustne zgłoszenie informuje wnioskodawcę.
4.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do niniejszej decyzji.
§  4.
1.
Jednostka wiodąca dokonuje oceny formalnej i wstępnej oceny merytorycznej wniosku.
2.
Jednostki merytoryczne opracowują, każda w zakresie swojej właściwości, informacje publiczne podlegające udostępnieniu w BIP CBA i przekazują je jednostce wiodącej.
3.
Szef CBA może upoważnić dyrektora jednostki wiodącej lub innego funkcjonariusza CBA do wydawania decyzji i postanowień w zakresie postępowania o udzielenie informacji publicznej w CBA.
§  5.
Przepisy niniejszej decyzji w zakresie udostępniania informacji publicznej nie naruszają przepisów innych ustaw, a w szczególności przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 1631, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631, z późn. zm.).
§  6.
1.
Wnioski zawierające imię, nazwisko, dokładny adres zamieszkania i korespondencyjny wnioskodawcy, wpływające do CBA w formie pisemnej, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub dostarczone do CBA na odpowiednim nośniku są ewidencjonowane w jednostce wiodącej.
2.
Do jednostki wiodącej przekazuje się również notatkę służbową, o której mowa w § 3 ust. 2 niniejszej decyzji.
§  7.
1.
W przypadkach, gdy:
1)
CBA nie posiada żądanej informacji;
2)
wniosek nie dotyczy informacji publicznej;
3)
wniosek dotyczy informacji, której udostępnienie odbywa się w innym postępowaniu niż określone w ustawie o dostępie do informacji publicznej

- jednostka wiodąca niezwłocznie zawiadamia pisemnie o tym wnioskodawcę.

2.
Jeżeli we wniosku nie wskazano adresu wnioskodawcy i nie ma możliwości ustalenia go na podstawie posiadanych danych, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
3.
Jeżeli we wniosku nie wskazano zakresu żądanych informacji oraz sposobu i formy udostępnienia informacji, wzywa się wnioskodawcę do uzupełnienia braków.
4.
Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w sposób lub w formie określonych we wniosku, powiadamia się pisemnie wnioskodawcę o przyczynie braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazuje, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie.
§  8.
1.
Dyrektorzy jednostek organizacyjnych wyznaczają funkcjonariuszy do kontaktów z jednostką wiodącą w zakresie przygotowywania i udzielania informacji publicznej merytorycznie związanej z działalnością danej jednostki organizacyjnej.
2.
Po dokonaniu oceny, o której mowa w § 4 ust. 1, w przypadku, gdy wniosek dotyczy udostępnienia informacji pozostającej w zakresie zadań innej lub więcej niż jednej jednostki organizacyjnej, jednostka wiodąca przekazuje wniosek do tej jednostki lub jednostek, ze wskazaniem jednostki merytorycznej odpowiedzialnej za przygotowanie projektu odpowiedzi.
3.
Jednostka merytoryczna, która otrzymała wniosek, niezwłocznie sporządza projekt odpowiedzi i przesyła go jednostce wiodącej.
4.
Jeżeli jednostki, o których mowa w ust. 2, nie mogą udzielić odpowiedzi w terminie 7 dni od dnia przekazania wniosku, jednostka wskazana na podstawie ust. 2 niezwłocznie powiadamia o tym jednostkę wiodącą, podając przyczynę opóźnienia i przewidywany termin odpowiedzi.
5.
W razie braku możliwości lub odmowy sporządzenia odpowiedzi, jednostka wskazana na podstawie ust. 2 niezwłocznie, w formie pisemnej, zawiadamia o tym fakcie dyrektora jednostki wiodącej, uzasadniając przyczyny tego faktu.
§  9.
1.
Jednostka wiodąca sporządza projekt decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej lub o umorzeniu postępowania w sprawie o udostępnienie informacji publicznej w trybie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
2.
Wzór decyzji:
1)
o odmowie udostępnienia informacji publicznej określa załącznik nr 2 do decyzji;
2)
o umorzeniu postępowania w sprawie o udostępnienie informacji publicznej określa załącznik nr 3 do decyzji.
3.
Do decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej lub o umorzeniu postępowania w sprawie o udostępnienie informacji publicznej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.).
§  10.
1.
Jeżeli w wyniku udostępnienia informacji publicznej CBA poniesie dodatkowe koszty związane z przetwarzaniem formy posiadanych przez jednostki merytoryczne informacji, w szczególności sporządzenia kserokopii, odpisów czy kopii na nośnikach elektronicznych, jednostka wskazana na podstawie § 8 ust. 2, informuje o tym jednostkę wiodącą.
2.
Dyrektor jednostki wiodącej, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, powiadamia wnioskodawcę o wysokości kosztów, o których mowa w ust. 1, oraz o treści § 13 ust. 3 niniejszej decyzji.
§  11.
Jeżeli w terminie 14 dni od dnia otrzymania powiadomienia, o którym mowa w § 10 ust. 2, wnioskodawca zrezygnuje ze wskazanego we wniosku sposobu i formy udostępnienia informacji oraz wybierze inny sposób i formę udostępnienia, niepowodujące kosztów, informacja jest udostępniana niezwłocznie w ten sposób i w tej formie.
§  12.
1.
Jeżeli wnioskodawca nie zmieni sposobu i formy udostępnienia informacji, powodujących koszty, o których mowa w § 10 ust. 1, albo wskaże inny sposób udostępnienia informacji również powodujący koszty - udostępnienie informacji następuje po upływie 14 dni od dnia powiadomienia, o którym mowa w § 10 ust. 2.
2.
Jednocześnie z udostępnieniem informacji, o której mowa w ust. 1, dyrektor jednostki wiodącej wydaje postanowienie, w którym określa koszty udostępnienia informacji. Wzór postanowienia określa załącznik nr 4 do decyzji.
3.
Do postanowienia o ustaleniu kosztów udostępnienia informacji publicznej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.
4.
Dyrektor jednostki wiodącej przekazuje kopię postanowienia, o którym mowa w ust. 2, do Departamentu Finansów CBA.
§  13.
1.
Kwotę ustaloną postanowieniem, o którym mowa w § 12 ust. 2, wnioskodawca wpłaca w kasie CBA albo na rachunek bankowy CBA.
2.
Koszty, o których mowa w § 10 ust. 1, dotyczą zapisania informacji na dyskietce, dysku CD, dysku DVD oraz sporządzenia kopii dokumentów lub wydruków komputerowych, których objętość przekracza 15 stron.
3.
Ustala się wysokość opłat w następującej kwocie:
1)
za sporządzenie kopii dokumentu lub wydruku komputerowego czarno-białego - 1,00 zł za stronę,
2)
za sporządzenie kopii dokumentu lub wydruku komputerowego kolorowego - 2,00 zł za stronę,
3)
za zapis informacji na dyskietce lub dysku CD - 3,00 zł za sztukę,
4)
za zapis informacji na dysku DVD - 6,00 zł za sztukę.
§  14.
1.
W przypadku nieuiszczenia przez wnioskodawcę kosztów określonych w postanowieniu, o którym mowa w § 12 ust. 2, mają zastosowanie odpowiednie przepisy o egzekucji administracyjnej należności pieniężnych.
2.
Nieuiszczenie przez wnioskodawcę kosztów określonych w postanowieniu nie skutkuje odmową udostępnienia informacji publicznej.
§  15.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WZÓR

DANE WNIOSKODAWCY ........, dnia ........

Imię i nazwisko: ..............

Adres: ........................

WNIOSEK

O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o

dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z

późn. zm.) zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji w

następującym zakresie:

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

SPOSÓB I FORMA UDOSTĘPNIENIA INFORMACJI:

Wgląd do dokumentów urzędowych/kserokopia/zapis na dysku

CD/zapis na dyskietce/zapis na dysku DVD*

FORMA PRZEKAZANIA INFORMACJI:

Przesłanie informacji pocztą na adres**/e-mail* ..............

..............................................................

Odbiór osobiście przez wnioskodawcę*

..............................................................

.....................

(podpis wnioskodawcy)

Uwagi:

* niepotrzebne skreślić,

** wypełnić, jeśli adres jest inny niż podany wyżej.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zastrzega prawo pobrania opłaty

od udostępnienia informacji, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z

dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR

Warszawa, dnia ...........

.........................

(pieczęć nagłówkowa CBA)

Nr sprawy: ..............

DECYZJA

Na podstawie art. 104 i 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. -

Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z

2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) w związku z art. 16

ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do

informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.)

po rozpatrzeniu wniosku Pana/i ...............................

..............................................................

zam. .........................................................

..............................................................

o udostępnienie informacji publicznej w przedmiocie ..........

..............................................................

..............................................................

odmawiam udostępnienia informacji publicznej

UZASADNIENIE

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

POUCZENIE:

1. Od niniejszej decyzji stronie przysługuje prawo złożenia

wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy do Szefa Centralnego

Biura Antykorupcyjnego w terminie 14 dni od dnia jej

doręczenia.

2. Od niniejszej decyzji o odmowie udostępnienia informacji

publicznej ze względu na wyłączenie jej jawności z

powołaniem się na ochronę danych osobowych, prawo do

prywatności oraz tajemnicę inną niż państwowa, służbowa,

skarbowa lub statystyczna, stronie przysługuje prawo

wniesienia powództwa o udostępnienie informacji publicznej

do Sądu Rejonowego w Warszawie.

...................................

(podpis z podaniem imienia,

nazwiska i stanowiska służbowego

osoby upoważnionej do wydania

decyzji)

Otrzymują:

1. .........

2. aa.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

WZÓR

Warszawa, dnia ...........

.........................

(pieczęć nagłówkowa CBA)

Nr sprawy: ..............

DECYZJA

Na podstawie art. 104, 105 i 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960

r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U.

z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) w związku z art. 14

ust. 2 i art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o

dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z

późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana/i ....................

..............................................................

zam. .........................................................

..............................................................

o udostępnienie informacji publicznej w przedmiocie ..........

..............................................................

..............................................................

umarzam postępowanie o udostępnienie informacji publicznej

UZASADNIENIE

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

POUCZENIE:

Od niniejszej decyzji stronie przysługuje prawo złożenia

wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy do Szefa Centralnego

Biura Antykorupcyjnego w terminie 14 dni od dnia doręczenia.

.................................

(podpis z podaniem imienia,

nazwiska i stanowiska służbowego

osoby upoważnionej do wydania

decyzji)

Otrzymują:

1. .........

2. a/a.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

WZÓR

Warszawa, dnia ...........

.........................

(pieczęć nagłówkowa CBA)

Nr sprawy: ..............

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o

dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z

późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana/i ....................

..............................................................

zam. .........................................................

..............................................................

o udostępnienie informacji publicznej w przedmiocie ..........

..............................................................

w formie .....................................................

I.postanawiam ustalić koszty udostępnienia informacji

publicznej w wysokości:

1. ............................... - tj. ................. zł;

2. ............................... - tj. ................. zł;

3. ............................... - tj. ................. zł.

(określenie formy przekazania

informacji publicznej: kserokopia,

nośnik)

Łącznie: ..................... zł.

II.zobowiązuję Pana/Panią..................... do uiszczenia

ww. kosztów w terminie 14 dni od dniaotrzymania niniejszego

postanowienia w kasie CBA lub na rachunek bankowy CBA NBP

O/Warszawa 56101010100095952230000000 - z zaznaczeniem jakiej

sprawy dotyczy.

UZASADNIENIE

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

POUCZENIE

1. Nieuiszczone w terminie należności podlegają egzekucji w

trybie przepisów o egzekucji administracyjnej należności

pieniężnych.

2. Od niniejszego postanowienia stronie przysługuje prawo

złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy do Szefa

Centralnego Biura Antykorupcyjnego w terminie 7 dni od dnia

doręczenia.

................................

(podpis z podaniem imienia,

nazwiska i stanowiska służbowego

osoby upoważnionej do wydania

decyzji)

Otrzymują:

1. .........

2. a/a.