Udokumentowanie operacji kasowych w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1977.7.15

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1983 r.

ZARZĄDZENIE Nr 38
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 maja 1977 r.
w sprawie udokumentowania operacji kasowych w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie § 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1. 
1. 
Przepisy zarządzenia dotyczą:
1)
przedsiębiorstw, zakładów i innych jednostek państwowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego,
2)
central zjednoczeń i jednostek równorzędnych oraz jednostek utrzymywanych z narzutów na koszty własne przedsiębiorstw i zakładów,
3)
jednostek i zakładów budżetowych,
4)
przedsiębiorstw mających formę spółek handlowych, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe lub spółdzielcze posiadają udziały wynoszące co najmniej 50% kapitału zakładowego,
5)
spółdzielni i związków spółdzielni oraz ich przedsiębiorstw i zakładów,
6)
organizacji społecznych i podległych im jednostek,
7)
instytucji ubezpieczeniowych,
8)
szkół wyższych i jednostek badawczych,
9)
innych jednostek gospodarki uspołecznionej.
2. 
Przepisy zarządzenia nie dotyczą:
1)
banków,
2)
urzędów pocztowych i pocztowo-telekomunikacyjnych przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon",
3)
kas sklepowych w punktach sprzedaży detalicznej, w punktach usługowych i zakładach gastronomicznych,
4)
kas biletowych w jednostkach świadczących usługi widowiskowe, komunikacyjne itp.,
5)
innych stałych lub ruchomych kas podręcznych.
3. 
Przepisów zarządzenia dotyczących kasjerów nie stosuje się do osób których zadaniem jest wyłącznie inkaso wpływów gotówkowych.
§  2. 
Ilekroć w zarządzeniu użyto określenia:
1)
"rozporządzenie Ministra Finansów" - należy przez to rozumieć rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 1974 r. w sprawie zasad gospodarki kasowej jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 17, poz. 98),
2)
"zarządzenie Ministra Finansów z dnia 23 listopada 1972 r." - należy przez to rozumieć zarządzenie Ministra Finansów z dnia 23 listopada 1972 r. w sprawie ogólnych zasad rachunkowości jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 56, poz. 300),
3)
"jednostka organizacyjna" - należy przez to rozumieć jednostki, o których mowa w § 1 ust. 1,
4)
"kierownik jednostki" - należy przez to rozumieć również organ kierujący działalnością organizacji spółdzielczej lub społecznej,
5)
"kasjer" - należy przez to rozumieć pracownika jednostki organizacyjnej, któremu kierownik jednostki organizacyjnej zlecił przyjmowanie, przechowywanie i wypłacanie gotówki na zasadach określonych w § 8 - 10 rozporządzenia Ministra Finansów,
6)
"gotówka" - należy przez to rozumieć krajowe i zagraniczne środki pieniężne,
7)
"wpływy gotówkowe i wypłaty gotówkowe" - należy przez to rozumieć wpłaty i wypłaty dokonane zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów.

II.

Przepisy szczegółowe.

§  3. 
Wszelkie wpływy gotówkowe powinny być udokumentowane przychodowymi kwitami kasowymi, natomiast wypłaty gotówkowe - źródłowymi dowodami lub zastępczymi dowodami wypłat gotówkowych.
§  4. 
1.  1
 Przychodowe kwity kasowe wystawiane przez kalkę co najmniej w 2 egzemplarzach na formularzach powszechnego użytku "Dowód wpłaty - KP". Drugi egzemplarz przychodowego kwitu kasowego wręczany wpłacającemu stanowi dla wpłacającego pokwitowanie wpłaty gotówki. W jednostkach i zakładach budżetowych:
1)
do przyjmowania wpłat jednorodnych stosuje się kwitariusze przychodowe (K 103); stosowanie kwitariuszy (K 103) jest obowiązkowe do przyjmowania wpływów z tytułu należności nie ujętych uprzednio na kontach rozrachunków (dochody nieprzypisane),
2)
do poboru należności z tytułu opłat w przedszkolach i żłobkach stosuje się kwitariusz przychodowo-ewidencyjny (K 104); kwitariusz ten może być również stosowany do poboru i ewidencji opłat w internatach, domach małego dziecka, zakładach dla nieletnich oraz innych opłat.
2. 
Odmienne formularze niż wymienione w ust. 1, na podstawie których przyjmowane są wpłaty gotówki ustalają właściwe ministerstwa w porozumieniu z Ministerstwem Finansów, a co do jednostek organizacji spółdzielczych i społecznych zarządy właściwych centralnych związków spółdzielczych lub zarządy centralne organizacji społecznych w porozumieniu z Ministerstwem Finansów.
3. 
Przychodowe kwity kasowe może wystawiać kasjer lub inne osoby, do tego uprawnione zgodnie z instrukcją, o której mowa w § 8 ust. 4 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 23 listopada 1972 r.
4. 
Kierownik jednostki określi rodzaje wpływów gotówkowych, dla których przychodowe kwity kasowe może wystawiać kasjer.
5. 
Przychodowy kwit kasowy powinien być podpisany co najmniej przez kasjera.
§  5. 
1. 
Wypłaty gotówkowe z kasy jednostki organizacyjnej następują na podstawie źródłowych dowodów kasowych uzasadniających wypłatę, a mianowicie:
1)
ostemplowanych przez bank dowodów wpłat własnych,
2)
faktur (rachunków),
3)
list płatniczych dotyczących wypłat periodycznie powtarzających się (np. wynagrodzenia, stałe świadczenia pieniężne itp.) lub dotyczących zbiorczych wypłat zaliczek na koszty podróży służbowych, stypendiów, świadczeń jednorazowych, nagród, premii itp.,
4)
innych własnych źródłowych dowodów np. wystawionych w związku z wypłatą zaliczek do rozliczenia, wypłatą premii z funduszu mistrzowskiego itp.
2. 
Jeżeli określone operacje gospodarcze są udokumentowanie dwoma lub więcej dowodami źródłowymi (lub kopiami tych dowodów), wówczas główny księgowy obowiązany jest ustalić, które z dowodów mają stanowić podstawę dokonania wypłaty. Dowody (kopie dowodów) nie stanowiące podstawy wypłaty gotówki w celu uniemożliwienia ich wykorzystania do powtórnej wypłaty powinny być skasowane przez umieszczenie na nich napisu: "nie stanowi podstawy wypłaty".
3. 
Źródłowe dowody kasowe stanowiące podstawę wypłaty gotówki powinny odpowiadać warunkom przewidzianym dla dowodów księgowych określonym w § 5 i 7 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 23 listopada 1972 r.
4. 
Na źródłowych dowodach kasowych stanowiących podstawę wypłaty gotówki należy przed dokonaniem wypłaty zamieścić klauzulę następującej treści:
1)
sprawdzono pod względem merytorycznym dnia ........ podpis .........
2)
sprawdzono pod względem formalnym i rachunkowym dnia ........ podpis ........
3)
zatwierdzono do wypłaty ....... zł ......... gr ........ (słownie złotych ........)

Główny księgowy Kierownik jednostki

5. 
Klauzulę wymienioną w ust. 4 podpisują:
1)
w pkt 1 pracownik zobowiązany do sprawdzenia merytorycznego,
2)
w pkt 2 pracownik działu finansowo-księgowego, zobowiązany do sprawdzenia formalnego i rachunkowego,
3)
w pkt 3 kierownik jednostki organizacyjnej i główny księgowy lub osoby przez nich upoważnione.
6. 
Umieszczanie na źródłowych dowodach kasowych stwierdzenia "sprawdzono pod względem merytorycznym" (pkt 1 klauzuli) nie jest wymagane w przypadkach, gdy:
1)
sprawdzenie należy do tej samej osoby lub komórki organizacyjnej, która zgłosiła wniosek w drodze pisemnej o dokonanie wypłaty i gdy w treści wniosku zaznaczono, że wypłata jest pod względem merytorycznym sprawdzona,
2)
sprawdzenia dokonuje osoba zatwierdzająca dowód do wypłaty z upoważnienia kierownictwa jednostki organizacyjnej (ust. 5 pkt 3).
7. 
Przepisów ust. 4 - 6 nie stosuje się w przypadkach określonych w § 9.
§  6. 
Własne źródłowe dowody kasowe (§ 5 ust. 1 pkt 4) wystawiane w związku z wypłatą zaliczek do rozliczenia (w tym również zaliczek na koszty podróży służbowych) powinny określać termin, do którego zaliczka ma być rozliczona. Termin rozliczenia zaliczki nie może być dłuższy niż 7 dni po dokonaniu transakcji (czynności) lub powrotu z podróży służbowej, w związku z którą udzielono zaliczki.
§  7. 
1. 
W przypadkach, gdy wypłaty gotówki z kasy nie są dokonywane na podstawie źródłowych dowodów kasowych (np. wypłaty wynagrodzeń nie podjętych w terminie na podstawie list płacy itp.) dla udokumentowania rozchodu gotówki z kasy stosuje się zastępcze dowody wypłat gotówkowych na formularzach powszechnego użytku "Dowód wypłaty - KW".
2. 
Zastępcze dowody wypłat gotówkowych wystawia pracownik uprawniony do tego zgodnie z instrukcją, o której mowa w § 8 ust. 4 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 23 listopada 1972 r. w ilości egzemplarzy zależnej od potrzeb jednostki organizacyjnej.
3. 
Zastępcze dowody wypłat gotówkowych nie mogą być wystawiane przez kasjera.
4. 
Zastępcze dowody wypłat gotówkowych podpisywane są:
1)
jeżeli wynikają one ze źródłowych dowodów kasowych uprzednio już podpisanych przez kierownika jednostki organizacyjnej i głównego księgowego lub osoby przez nich upoważnione (np. wypłaty wynagrodzeń nie podjętych w terminie) - przez osobę zlecającą wypłatę, kasjera i osobę otrzymującą wypłatę,
2)
w pozostałych wypadkach - przez zlecającego wypłatę, kierownika jednostki organizacyjnej i głównego księgowego lub osoby przez nich upoważnione oraz kasjera i osobę otrzymującą wypłatę.
§  8. 
Nie można dokonywać żadnych poprawek kwot wypłat lub wpłat gotówkowych wyrażonych cyframi lub słownie określających kwotę wpłaty lub wypłaty. Błędy popełnione w tym zakresie wymagają anulowania wystawionych przychodowych kwitów kasowych lub zastępczych dowodów wypłat gotówkowych i wystawienia kolejnych dowodów na udokumentowanie wpływów i wypłat gotówkowych, a w przypadku gdy błędy zostały popełnione w źródłowych dowodach kasowych - wystawienia zastępczych dowodów wypłat gotówkowych.
§  9. 
Gdy za podstawę wypłaty służy większa liczba dowodów wypłat gotówkowych można sporządzić zestawienie zbiorcze tych dowodów zawierające co najmniej numery dowodów źródłowych, ich dat i kwotę do wypłaty, przy czym:
1)
dowody wypłat gotówkowych stanowiące załączniki do zbiorczego zestawienia podpisują:

- kierownik właściwego działu (wydziału) merytorycznego - na dowód sprawdzenia pod względem merytorycznym,

- główny księgowy lub osoba przez niego upoważniona - na dowód sprawdzenia pod względem formalno-rachunkowym,

2)
zbiorcze zestawienie dowodów wypłat gotówkowych podpisują:

- główny księgowy lub osoba przez niego upoważniona - na dowód sprawdzenia pod względem formalno-rachunkowym,

- kierownik jednostki organizacyjnej lub osoba przez niego upoważniona - na dowód akceptowania wydatków zamieszczonych w zestawieniu.

§  10. 
Zrealizowane dowody wypłat gotówkowych powinny być oznaczone przez podanie na nich daty, numeru i pozycji raportu kasowego.
§  11. 
1. 
Poszczególne komplety kart każdego bloku przychodowych kwitów kasowych oraz zastępczych dowodów wypłat gotówkowych muszą być ponumerowane przed oddaniem bloku do użytku. Należy oddzielnie numerować przychodowe kwity kasowe i oddzielnie zastępcze dowody wypłat gotówkowych z zachowaniem ciągłości numerów w okresie roku sprawozdawczego. Ilość kompletów kart każdego bloku powinna być poświadczona przez głównego księgowego lub osobę przez niego upoważnioną.
2. 
Na okładce każdego bloku dowodów, o których mowa w ust. 1, należy odnotować:
1)
numer kolejny bloku,
2)
numer kart bloku (od ........ do .........),
3)
okres, w którym korzystano z bloku (od dnia ........ do dnia ........).
3. 
Bloki formularzy przychodowych kwitów kasowych i zastępczych dowodów wypłat gotówkowych mogą być wydawane osobom upoważnionym do ich wystawiania wyłącznie za pokwitowaniem w specjalnie do tego prowadzonej ewidencji.
§  12. 
1. 
Przed dokonaniem przyjęcia i rozchodu gotówki z kasy, kasjer jest obowiązany sprawdzać, czy dowody na podstawie których dokonuje się tych czynności są podpisane przez osoby upoważnione do zlecania wpłat i wypłat. Imiona i nazwiska osób uprawnionych do podpisywania dowodów kasowych wraz z wzorami ich podpisów powinny być podane na piśmie do wiadomości kasjera.
2. 
Dowody kasowe nie podpisane przez osoby określone w ust. 1 nie mogą być przez kasjera przyjęte do wykonania.
3. 
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą dowodów kasowych dotyczących wpływów kasowych wystawionych przez samego kasjera (§ 4 ust. 4).
§  13. 
1. 
Przy wypłacie gotówki osobom nie znanym kasjer powinien zażądać okazania dowodu osobistego lub innego dowodu stwierdzającego tożsamość odbiorcy gotówki oraz wpisać na dowodzie wypłaty gotówki numer i datę wystawienia dowodu osobistego (dowodu tożsamości) odbiorcy gotówki, jak również organ, który dowód ten wystawił.
2. 
Odbiorca gotówki kwituje odbiór gotówki na dowodzie kasowym, podpisując się atramentem, długopisem lub ołówkiem kopiowym z podaniem słownie kwoty otrzymanej gotówki i ze wskazaniem daty jej otrzymania. Obowiązek wpisania otrzymanej kwoty nie dotyczy pokwitowań na zbiorczych zestawieniach, w których umieszczona jest ogólna suma do wypłaty w złotych i w groszach (np. na listach płac).
3. 
Jeżeli dowód kasowy wystawiony jest na więcej niż jedną osobę, wówczas każdy odbiorca kwituje kwotę otrzymanej przez siebie gotówki.
§  14. 
1. 
Gotówkę wypłaca się osobie wymienionej w dowodzie wypłaty gotówki z kasy. Jeżeli wypłata następuje na podstawie upoważnienia wystawionego przez osobę wymienioną w dowodzie wypłaty gotówka z kasy, w dowodzie tym należy określić, że wypłata została dokonana osobie do tego upoważnionej. Upoważnienie powinno być dołączone do dowodu wypłaty gotówki.
2. 
Upoważnienie do odbioru gotówki powinno zawierać potwierdzenie własnoręczności podpisu osoby wystawiającej upoważnienie; potwierdzenie powinno być dokonane przez notariusza, właściwy urząd administracji terenowej, uspołeczniony zakład pracy zatrudniający osobę, która wystawiła upoważnienie lub zakład leczniczy społecznej służby zdrowia w przypadku przebywania pracownika na leczeniu.
3. 
Upoważnienie do odbioru gotówki nie jest wymagane w przypadkach określonych w art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1975 r. Nr 34, poz. 188) oraz art. 29 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 i z 1975 r. Nr 45, poz. 234).
§  15. 
Przy wypłacie gotówki osobie nie mogącej się podpisać może na jej prośbę inna osoba (z wyjątkiem pracownika zlecającego wypłatę lub kasjera danej jednostki organizacyjnej) stwierdzić swoim podpisem - jako świadek - fakt wypłaty gotówki osobie wymienionej w dowodzie kasowym. Na dowodzie kasowym oznacza się wówczas numer, datę oraz wystawcę dokumentów stwierdzających tożsamość osoby otrzymującej gotówkę i osoby podpisującej. Wypłata gotówki następuje do rąk osoby nie mogącej się podpisać.
§  16. 
1. 
Wszystkie dowody kasowe dotyczące wpłat i wypłat gotówkowych dokonanych w danym dniu powinny być w tym dniu ujęte w raporcie kasowym, prowadzonym na formularzu powszechnego użytku "Raport kasowy - RK" i sporządzonym przez kasjera. Wypłaty z list płatniczych (§ 5 ust. 1 pkt 3) mogą być ujmowane w raporcie kasowym:
1)
w kwocie obejmującej wypłaty dokonane w danym dniu, bądź też
2)
w pełnej wysokości wynikającej z list płatniczych w zależności od rozwiązań organizacyjnych stosowanych w jednostce organizacyjnej w zakresie wypłat z list płatniczych. W tym ostatnim wypadku kasjer lub inna osoba (§ 24) może być traktowana jako jeden z płatników list płatniczych, a gotówka znajdująca się w kasie na wypłatę z list płatniczych w okresie, o którym mowa w § 3 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów, traktowana jest jako depozyt.
2. 
Po dokonaniu wypłaty z listy płatniczej, kasjer jest obowiązany:
1)
dokonać adnotacji "nie podjęto" w liście płatniczej w pozycji dotyczącej osoby, która nie podjęła odpowiedniej wypłaty,
2)
wpisać sumy nie podjętych wypłat do rejestru (wykazu) wypłat nie podjętych,
3)
uzgodnić kwoty wypłacone w terminie wypłaty z list płatniczych oraz kwoty wypłat nie podjętych z ogólną sumą list płatniczych i zgodność obliczenia stwierdzać podpisem,
4)
w przypadkach dokonania pełnego rozchodu gotówki z kasy (ust. 1 pkt 2) przyjąć nie podjęte wypłaty z list płatniczych i wystawić na nie dowód wpływu gotówkowego oraz ująć go w raporcie kasowym.
3. 
Dowody wpłat i wypłat gotówkowych mogą być ujmowane w raporcie kasowym zbiorczo, na podstawie odpowiednich zestawień wpłat i wypłat gotówkowych jednorodnych operacji gospodarczych.
§  17. 
W wypadku występowania w jednostce organizacyjnej gotówki stanowiącej zagraniczne środki pieniężne należy dla każdej waluty zagranicznej zastosować odrębne rozliczenie w danej walucie (np. przez sporządzanie odrębnych raportów kasowych w danej walucie).
§  18. 
1. 
W przypadku gdy ilość wpłat i wypłat gotówkowych w poszczególnych dniach jest niewielka, można sporządzać raporty kasowe za okresy kilkudniowe, z tym że należy również sporządzić raport kasowy na koniec każdego miesiąca; zapisy w raporcie kasowym sporządzonym za okresy kilkudniowe powinny być dokonywane chronologicznie ze wskazaniem daty wpłaty lub wypłaty.
2. 
Po zakończeniu wpłat i wypłat w danym dniu (§ 16 ust. 1) lub w danym okresie (ust. 1) i wyprowadzeniu pozostałości w kasie na dzień (okres) następny, kasjer podpisuje raport kasowy i przekazuje oryginał wraz z dowodami kasowymi za pokwitowaniem pracownikowi działu finansowo-księgowego wyznaczonemu przez głównego księgowego.
§  19. 
1. 
Rozchód gotówki z kasy nie udokumentowany kasowymi dowodami wypłat gotówki, nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu pozostałości gotówki w kasie. Sumy takie stanowią niedobór kasowy i obciążają kasjera.
2. 
Gotówka w kasie nie udokumentowana przychodowymi dowodami kasowymi traktowana jest jako nadwyżka kasowa.
3.  2
 Nadwyżki kasowe, w jednostkach budżetowych i zakładach budżetowych odprowadzane są do budżetu w terminie 30 dni od daty stwierdzenia nadwyżki.
4.  3
 Nadwyżki kasowe w pozostałych jednostkach podlegają zaliczeniu na zyski nadzwyczajne tych jednostek.
5.  4
 (skreślony).
§  20. 
Jeżeli istotne potrzeby tego wymagają, w jednostkach organizacyjnych mogą być uruchomione kasy pomocnicze, obsługujące wyodrębnione komórki organizacyjne jednostki (zakład, budowa itp.). Do kas pomocniczych stosuje się odpowiednio przepisy zarządzenia.
§  21. 
1. 
W kasie nie może być przechowywana gotówka lub inne rzeczy nie należące do jednostki organizacyjnej; wyjątek stanowią: gotówka, pieczęcie i druki ścisłego zarachowania, będące w posiadaniu działających na terenie jednostki organizacji politycznych i społecznych oraz agencji powszechnych kas oszczędności, które mogą być przechowywane w kasie jednostki organizacyjnej w formie depozytu.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość przejściowego przechowania w depozycie kasowym gotówki innych jednostek nie wymienionych w ust. 1 na podstawie decyzji kierownika jednostki organizacyjnej na wniosek zainteresowanej jednostki, zaaprobowany przez głównego księgowego jednostki przechowującej, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów gwarantujących zabezpieczenie wartości pieniężnych.
3. 
Kontrolę przyjęcia i wydania depozytów prowadzi kasjer w specjalnej ewidencji, zawierającej co najmniej następujące dane:
1)
numer kolejny,
2)
określenie deponowanego przedmiotu (przy deponowaniu gotówki należy podać kwotę, z wyjątkiem przypadków, gdy przepisy wydane na podstawie § 25 stanowią inaczej),
3)
datę i godzinę przyjęcia i wydania depozytu,
4)
określenie jednostki, której własność stanowi depozyt,
5)
podpis osoby składającej depozyt i kasjera.

Na dowód przyjęcia i wydania depozytu wystawia się pokwitowanie, które podpisuje zarówno kasjer, jak i osoba uprawniona do składania i podejmowania depozytu.

4. 
Przechowywana w formie depozytu w kasie jednostki organizacyjnej gotówka nie należąca do jednostki organizacyjnej nie może być łączona z własną gotówką.
§  22. 
Przed otwarciem pomieszczenia kasy i kas lub kaset, w których jest przechowywana gotówka kasjer obowiązany jest stwierdzić, czy nie zostały naruszone zamki, drzwi, kraty okienne, pieczęcie i plomby. W razie stwierdzenia uszkodzeń albo zdjęcia pieczęci lub plomb, wyłamania zamków, drzwi albo krat okiennych, kasjer obowiązany jest niezwłocznie zakomunikować o tym kierownikowi jednostki organizacyjnej i zawiadomić najbliższą jednostkę Milicji Obywatelskiej. Kierownik jednostki organizacyjnej i główny księgowy (lub osoby przez nich upoważnione) łącznie z kasjerem stwierdzają w tym przypadku - przed rozpoczęciem operacji kasowych - pozostałość gotówki i innych wartości przechowywanych w kasie. Wyniki oględzin należy ująć w protokole, który podpisują wszystkie osoby biorące udział w kontroli.
§  23. 
1. 
Pracownik obejmujący obowiązki kasjera powinien złożyć pisemne oświadczenie następującej treści:

Oświadczenie

W związku z powierzeniem mi funkcji kasjera w ....... (nazwą jednostki organizacyjnej) przyjmuję do wiadomości, że ponoszę odpowiedzialność materialną za powierzone mi pieniądze i inne wartości. Zobowiązuję się do przestrzegania przepisów w zakresie prowadzenia operacji kasowych i ponoszenia odpowiedzialności za ich naruszenie.

...............................

(Data i podpis obejmującego

obowiązki kasjera)

2. 
Oświadczenie podpisane przez kasjera powinno być przechowywane w jego aktach osobowych.
3. 
Kasjer nie może wykonywać czynności związanych z dokonywaniem zapisów w urządzeniach księgowych związanych z obrotami kasowymi.
§  24. 
W większych jednostkach organizacyjnych wypłata z list płatniczych (§ 5 ust. 1 pkt 3) może być dokonywana przez inne osoby niż kasjerzy na podstawie pisemnego polecenia kierownika jednostki organizacyjnej. Wypłaty te nie mogą być jednak powierzone osobie, która sporządziła daną listę płatniczą. Osoby upoważnione przez kierownika jednostki organizacyjnej do dokonywania wypłat z list płatniczych kwitują odbiór przekazanej im gotówki w sposób przyjęty w jednostce organizacyjnej. Osoby upoważnione powinny zwrócić do kasy najpóźniej w ciągu dwóch dni roboczych po dniu, w którym wypłata miała nastąpić, sumę kwot nie wypłaconych wraz z listą płatniczą.

III.

Przepisy końcowe.

§  25. 
W celu zapewnienia należytej ochrony gotówki w kasie, kierownik jednostki organizacyjnej na wniosek głównego księgowego może wydać instrukcję określającą w szczególności:
1)
sposób udokumentowania operacji kasowych,
2)
sposób wystawiania dokumentów kasowych,
3)
określenie przypadków, w których dowody wpłaty mogą być wystawiane przez samego kasjera,
4)
obieg dowodów dokumentujących wpływy i wypłaty gotówkowe oraz zasady ich kontroli pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym.
§  26. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 czerwca 1977 r.
1 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 82 z dnia 29 października 1982 r. (Dz.Urz.MF.1982.15.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.
2 § 19 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a zarządzenia nr 82 z dnia 29 października 1982 r. (Dz.Urz.MF.1982.15.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.
3 § 19 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b zarządzenia nr 82 z dnia 29 października 1982 r. (Dz.Urz.MF.1982.15.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.
4 § 19 ust. 5 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. c zarządzenia nr 82 z dnia 29 października 1982 r. (Dz.Urz.MF.1982.15.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.