Uchylenie zarządzenia Nr 102/2016/DSOZ w sprawie ustalenia współczynników korygujących.

Dzienniki resortowe

NFZ.2017.93

Akt jednorazowy
Wersja od: 28 września 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 93/2017/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 28 września 2017 r.
uchylające zarządzenie Nr 102/2016/DSOZ w sprawie ustalenia współczynników korygujących

Na podstawie art. 102 ust. 1 i 5 pkt 21 i 25 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz.1793, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Traci moc zarządzenie Nr 102/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie ustalenia współczynników korygujących.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r.

Uzasadnienie

Niniejszym zarządzeniem uchyla się zarządzenie Nr 102/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie ustalenia współczynników korygujących, mających zastosowanie przy rozliczaniu świadczeń w zakresie: Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży (KOC) oraz wykonywanych na rzecz noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości, które wymagają suplementowania mleka biologicznej matki lub mleka z Banku Mleka Kobiecego.

Uchylenie wymienionego zarządzenia z dniem 1 października 2017 r. związane jest z wygaśnięciem umów w zakresie: Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży (KOC) oraz z wprowadzeniem do rozliczeń w ramach umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresach: neonatologia / neonatologia - drugi poziom referencyjny, neonatologia - trzeci poziom referencyjny, chirurgia dziecięca, neurochirurgia dla dzieci i urologia dla dzieci, nowych taryf dla świadczeń związanych z żywieniem dojelitowym wcześniaków, uwzględniających zarówno żywienie dojelitowe mlekiem z banku mleka kobiecego lub odciągniętym mlekiem matki jak i żywienie dojelitowe mlekiem modyfikowanym, opublikowanych w obwieszczeniu Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji AOTM iT z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Wprowadzenie do rozliczeń nowych świadczeń finansowanych produktami o kodach: 5.53.01.0000001 Żywienie dojelitowe mlekiem z banku mleka kobiecego lub odciągniętym mlekiem matki, 5.53.01.0000002 Żywienie dojelitowe mlekiem modyfikowanym (z taryfą zróżnicowaną kosztowo w zależności od rodzaju podawanego mleka), dedykowanymi do sumowania z właściwymi JGP neonatologicznymi, tj.: N21, N22, N23, N24, N25, N26 oraz N31, N32, N33, N34, w zakresach świadczeń: chirurgia dziecięca, neonatologia/ neonatologia - drugi poziom referencyjny, neonatologia - trzeci poziom referencyjny, neurochirurgia dla dzieci oraz urologia dla dzieci, wyeliminowało potrzebę stosowania przedmiotowych współczynników.

Włączenie do wymienionych zakresów nowych świadczeń ma na celu, analogicznie jak w przypadku współczynników, poprawę jakości opieki okołoporodowej oraz poprawę zdrowia noworodków, w szczególności wcześniaków, które nie mogą być karmione piersią od pierwszych chwil życia i wymagają suplementowania mleka biologicznej matki lub mleka z Banku Mleka Kobiecego.

Skutek finansowy wynikający z przedmiotowej regulacji uwarunkowany jest wprowadzeniem nowych taryf dla świadczeń związanych z żywieniem dojelitowym wcześniaków, który został uwzględniony w pkt 5 Oceny Skutków Regulacji zarządzenia Nr 57/2017/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 26 lipca 2017 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r.

Nazwa projektu:

Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie uchylenia zarządzenia Nr 102/2016/DSOZ w sprawie ustalenia współczynników korygujących.

Komórka odpowiedzialna za projekt:

Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia

Data sporządzenia:

26 września 2017 r.

OCENA SKUTKÓW REGULACJI
1. Jaki problem jest rozwiązywany?
Niniejszym zarządzeniem uchyla się zarządzenie Nr 102/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie ustalenia współczynników korygujących, mających zastosowanie przy rozliczaniu świadczeń w zakresie: Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży (KOC) oraz wykonywanych na rzecz noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości, które wymagają suplementowania mleka biologicznej matki lub mleka z Banku Mleka Kobiecego.

W związku z wygaśnięciem z dniem 1 października 2017 r. umów w zakresie: Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży (KOC) oraz z wprowadzeniem do rozliczeń w ramach umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresach: neonatologia / neonatologia - drugi poziom referencyjny, neonatologia - trzeci poziom referencyjny, chirurgia dziecięca, neurochirurgia dla dzieci i urologia dla dzieci, nowych taryf dla świadczeń związanych z żywieniem dojelitowym wcześniaków, uwzględniających zarówno żywienie dojelitowe mlekiem z banku mleka kobiecego lub odciągniętym mlekiem matki jak i żywienie dojelitowe mlekiem modyfikowanym, opublikowanych w obwieszczeniu Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji AOTM i T z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, niezasadne stało się dalsze utrzymywanie współczynników korygujących wartość JGP w zakresach: neonatologia - drugi i trzeci poziom referencyjny, chirurgia dziecięca, neurochirurgia dla dzieci oraz urologia dla dzieci.

2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
Przedmiotowa regulacja uwarunkowana jest wprowadzeniem do rozliczeń nowych świadczeń finansowanych produktami o kodach: 5.53.01.0000001 Żywienie dojelitowe mlekiem z banku mleka kobiecego lub odciągniętym mlekiem matki, 5.53.01.0000002 Żywienie dojelitowe mlekiem modyfikowanym (z taryfą zróżnicowaną kosztowo w zależności od rodzaju podawanego mleka), dedykowanymi do sumowania z właściwymi JGP neonatologicznymi, tj.: N21, N22, N23, N24, N25, N26 oraz N31, N32, N33, N34, w zakresach świadczeń: chirurgia dziecięca, neonatologia/ neonatologia - drugi poziom referencyjny, neonatologia - trzeci poziom referencyjny, neurochirurgia dla dzieci oraz urologia dla dzieci, co wyeliminowało potrzebę stosowania przedmiotowych współczynników.

Włączenie do wymienionych zakresów nowych świadczeń ma na celu, analogicznie jak w przypadku współczynników, poprawę jakości opieki okołoporodowej oraz poprawę zdrowia noworodków, w szczególności wcześniaków, które nie mogą być karmione piersią od pierwszych chwil życia i wymagają suplementowania mleka biologicznej matki lub mleka z Banku Mleka Kobiecego.

3. Podmioty, na które oddziałuje projekt
GrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanie
Świadczeniodawcy realizujący świadczenia w zakresach: neonatologia hospitalizacja - II poziom referencyjny, neonatologia hospitalizacja - III poziom referencyjny, chirurgia dziecięca - hospitalizacja, neurochirurgia dla dzieci - hospitalizacja,

urologia dla dzieci - hospitalizacja.

Szacunkowo

177 podmiotów leczniczych

Na podstawie zawartych przez NFZ umów o udzielanie świadczeń w rodzaju leczenie szpitalnePodmioty realizujące świadczenia z zakresu neonatologii, w tym operacje chirurgiczne u noworodków w ramach umowy leczenie szpitalne oraz noworodki, w szczególności wcześniaki wymagające suplementowania mleka biologicznej matki lub mleka z Banku Mleka Kobiecego
4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
Z uwagi, iż zarządzenie Nr 102/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie ustalenia współczynników korygujących zostało wydane na podstawie art. 102 ust. 1 i ust. 5 pkt 21 i 25 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz § 16 ust. 2 ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, to w związku z tym do przedmiotowego zarządzenia, uchylającego wymienione zarządzenie, nie będą mieć zastosowania przepisy art. 146 ust. 3-5 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1146).
5. Skutki finansowe
Skutek finansowy wynikający z uchylenia zarządzenia Nr 102/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. uwarunkowany jest wprowadzeniem nowych taryf dla świadczeń związanych z żywieniem dojelitowym wcześniaków, który został uwzględniony w pkt 5 Oceny Skutków Regulacji zarządzenia Nr 57/2017/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 26 lipca 2017 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne.
6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r.
7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
Nie dotyczy.