Uchwalenie Regulaminu Funkcjonowania Systemu "Emitent".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.1999.11.216

Akt utracił moc
Wersja od: 21 maja 1999 r.

UCHWAŁA Nr 361
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 21 maja 1999 r.
w sprawie uchwalenia Regulaminu Funkcjonowania Systemu "Emitent"

Na podstawie art. 15 ust. 1 w związku z art. 81 i art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945 oraz z 1998 r. Nr 107, poz. 669 i Nr 113, poz. 715) uchwala się, co następuje:
§  1.
Uchwala się Regulamin Funkcjonowania Systemu "Emitent", stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchyla się Regulamin Funkcjonowania Systemu "Emitent" stanowiący załącznik do Uchwały Nr 41 Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 16 stycznia 1998 r. w sprawie uchwalenia regulaminu systemu "Emitent" (Dz. Urz. KPWiG Nr 1, poz. 21 oraz z 1999 r. Nr 3, poz. 68).
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

Regulamin Funkcjonowania Systemu "Emitent"

§  1.
Definicje

1. System Pocztowy to zespół współpracujących ze sobą środków technicznych i programowych służących do wymiany informacji posiadających ustaloną strukturę, zwanych "Wiadomościami".

2. Węzeł Pocztowy to element systemu pocztowego, którego zadaniem jest tworzenie struktur organizacyjnych, administracyjnych i umożliwienie wymiany Wiadomości między użytkownikami.

3. Stacja Robocza to element systemu pocztowego, którego zadaniem jest bezpośrednia współpraca z użytkownikiem, umożliwienie komunikacji z Węzłem Pocztowym i przesyłanie za jego pośrednictwem wiadomości.

4. Elektroniczny raport bieżący lub okresowy zwany dalej "Raportem" jest szczególnym rodzajem Wiadomości o ustalonej strukturze. Obowiązek przekazania Raportu wynika z art. 81 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945 oraz z 1998 r. Nr 107, poz. 669 i Nr 113, poz. 715), zwanej dalej "Ustawą" oraz przepisów wydanych na podstawie art. 81 ust. 5 i art. 82 ust. 2 Ustawy.

5. System "Emitent", zwany dalej Systemem, to ujęty w ramy organizacyjne System Pocztowy, nadzorowany i administrowany przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd za pomocą urzędu, zwaną dalej "Komisją", służący do przekazywania Raportów. System może być także wykorzystywany do wymiany innych Wiadomości.

6. Elektroniczny Formularz Systemu jest elementem Systemu i stanowi zespół środków programowych, których zadaniem jest umożliwienie przygotowania i prezentacji Raportu oraz udostępnienie użytkownikowi mechanizmów Systemu Pocztowego w celu przesłania Raportu do określonego adresata.

7. Uczestnikami Podstawowymi Systemu są: Komisja, agencja informacyjna wskazana przez Komisję, zwana dalej "Agencją", Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA, zwana dalej "Giełdą", Centralna Tabela Ofert SA, zwana dalej "CeTO", emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu, zwani dalej "Emitentami" oraz towarzystwa funduszy inwestycyjnych, zwane dalej "Towarzystwami".

8. Uczestnikami Dodatkowymi Systemu są podmioty dołączone do Systemu wyłącznie w celu odbierania Raportów, w szczególności podmioty zajmujące się zawodowo elektronicznym przekazywaniem informacji, agencje prasowe, wydawnictwa prasowe, podmioty prowadzące działalność maklerską i doradczą, towarzystwa funduszy powierniczych i towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz banki.

9. Operatorem Systemu jest osoba upoważniona przez Uczestnika Podstawowego, dokonująca technicznej obsługi Systemu.

10. Operator Systemu odpowiada za technicznie prawidłowe i właściwe przekazywanie i odbieranie Wiadomości zgodnie z instrukcją obsługi Systemu.

11. Kancelaria Systemu "Emitent", zwana dalej "Kancelarią", jest to element Systemu, którego zadaniem jest wykonanie w odniesieniu do każdego nadesłanego Raportu specjalnej usługi umożliwiającej wykonanie Emitentowi lub Towarzystwu obowiązku określonego w art. 81 ust. 1 ustawy przez wykonanie poniższych czynności:

a. niezwłoczne potwierdzenie Emitentowi lub Towarzystwu faktu wpłynięcia Raportu Wiadomością o treści: "Wiadomość wpłynęła do Kancelarii systemu "Emitent",

b. niezwłoczne przesłanie Raportu do Operatora Systemu Komisji oraz Operatora Systemu Giełdy lub CeTO,

c. po upływie 20 minut od momentu wpłynięcia Raportu przesłanie go Operatorowi Systemu Agencji.

12. Przez Ciągłość Pracy Systemu u Uczestników wyposażonych w Stacje Robocze należy rozumieć zapewnienie zdolności do poprawnego funkcjonowania Stacji Roboczych Uczestnika co najmniej w jego godzinach pracy.

13. Przez Ciągłość Pracy Systemu u Uczestników wyposażonych w Węzły Pocztowe należy rozumieć zapewnienie funkcjonowania Węzłów Pocztowych Uczestnika przez całą dobę, z wyłączeniem czasu przeznaczonego na czynności konserwacyjne rozpoczynające się o godzinie 22.30 każdego dnia i kończące się o godzinie 5.00 dnia następnego.

14. Przez Ciągłość Obsługi Systemu należy rozumieć zapewnienie gotowości Operatorów Systemu do odbierania i wysyłania Wiadomości co najmniej w godzinach pracy Uczestnika.

15. Przez Ciągłość Obsługi Systemu w Komisji należy rozumieć zapewnienie gotowości Operatorów Systemu do odbierania i wysyłania Wiadomości co najmniej w godzinach 7.30 -18.00 w dniach roboczych.

§  2.
Nadzór i administrowanie Systemem

1. Komisja administruje Systemem oraz sprawuje nadzór nad prawidłowym jego funkcjonowaniem.

2. Realizacja zadań określonych w ust. 1 polega na wykonywaniu przez Komisję następujących czynności:

a. przydzielania uprawnień dostępu do Systemu jego Uczestnikom,

b. zapewnienia Ciągłości Pracy Stacjom Roboczym i Węzłom Pocztowym Komisji,

c. konfigurowania parametrów pracy Systemu,

d. kontroli poprawności wykorzystania Systemu przez jego Uczestników,

e. zabezpieczania przed utratą Wiadomości przesyłanych za pośrednictwem Systemu,

f. zarządzania elementami Systemu odpowiedzialnymi za uwierzytelnianie i poufność przesyłanych informacji,

g. określania standardów technicznych Systemu,

h. określania standardów formularzy elektronicznych,

i. opiniowania deklaracji, a także prowadzenia ewidencji Uczestników oraz podmiotów ubiegających się o uczestnictwo w Systemie.

3. Czynności określone w ust. 2 lit. a-g należą do obowiązków Dyrektora Generalnego, natomiast czynności określone w ust. 2 lit. h, i należą do obowiązków Dyrektora Departamentu Spółek Publicznych i Finansów i Dyrektora Departamentu Funduszy Inwestycyjnych.

§  3.
Uczestnictwo Uczestników Podstawowych w Systemie

1. Przystąpienie i korzystanie z Systemu przez Uczestnika Podstawowego następuje na podstawie umowy pomiędzy Komisją i Uczestnikiem Podstawowym, zawieranej pod warunkiem zobowiązania się do przestrzegania przepisów niniejszego regulaminu.

2. W celu przystąpienia do Systemu, Emitent lub Towarzystwo powinno dodatkowo złożyć deklarację o chęci przystąpienia do Systemu i spełnić warunki techniczne przedstawione w "Opisie Systemu Emitent" będącym załącznikiem do "Umowy o korzystanie z Systemu "Emitent".

3. Formularz deklaracji przystąpienia do systemu z "Opisem Systemu Emitent", Emitent lub Towarzystwo otrzymuje wraz z pierwszą korespondencją dotyczącą postępowania administracyjnego z wniosku Emitenta o wyrażenie zgody na wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu lub wniosku Towarzystwa o udzielenie zezwolenia na utworzenie funduszu inwestycyjnego zamkniętego lub mieszanego.

4. Deklaracja zawiera informacje niezbędne do przydzielenia Emitentowi lub Towarzystwu uprawnień dostępu oraz skonfigurowania parametrów pracy.

5. Emitent lub Towarzystwo składa deklarację przystąpienia do Systemu do dnia wyrażenia zgody na wprowadzenie papierów wartościowych lub certyfikatów inwestycyjnych do publicznego obrotu.

6. Podpisanie umowy o korzystanie z Systemu pomiędzy Emitentem lub Towarzystwem a Komisją następuje niezwłocznie po uzyskaniu zgody na wprowadzenie papierów wartościowych lub certyfikatów inwestycyjnych do publicznego obrotu.

7. W ciągu tygodnia od dnia podpisania umowy o której mowa w ust. 6, Komisja dokonuje przydziału konta w Systemie i powiadamia o tym fakcie Emitenta lub Towarzystwo.

8. Emitent lub Towarzystwo dokonuje wszelkich niezbędnych instalacji na własny koszt.

9. Instrukcję obsługi Systemu Emitent lub Towarzystwo otrzymuje w chwili dokonania instalacji systemu.

10. Niezwłocznie po dołączeniu do Systemu, Emitent lub Towarzystwo przekazuje informację o przystąpieniu do Systemu Komisji, Agencji i Giełdzie lub CeTO, zgodnie z zasadami umowy, o której mowa w ust. 6.

11. Rozpoczęcie przekazywania Raportów za pomocą Systemu powinno nastąpić w terminie nie dłuższym niż 7 dni od daty dołączenia do Systemu. O terminie rozpoczęcia przekazywania informacji z wykorzystaniem Systemu, Emitent lub Towarzystwo powinno powiadomić stosownym Raportem.

§  4.
Uczestnictwo Uczestników Dodatkowych w Systemie

Uczestnictwo w Systemie Uczestników Dodatkowych może być odpłatne i następuje na podstawie umowy. Uczestnictwo Uczestników Dodatkowych może odbywać się za pośrednictwem Telekomunikacji Polskiej SA.

§  5.
Ogólne zasady organizacyjne

1. Uczestnicy Podstawowi zobowiązani są do opracowania wewnętrznych regulaminów obsługi Systemu i zapewnienia Ciągłości Obsługi Systemu.

2. Uczestnicy Podstawowi odpowiedzialni są za Ciągłość Pracy Stacji Roboczych i Węzłów Pocztowych w zakresie od nich zależnym.

3. W przypadku awarii Systemu lub powstania zdarzeń losowych uniemożliwiających przekazanie Raportu Systemem, Emitent lub Towarzystwo obowiązane jest dostarczyć Raport, zgodnie z przepisami prawa, w inny sposób, np. na dyskietce korzystając ze stosownych funkcji Elektronicznego Formularza Systemu lub w formie dokumentu korzystając z posłańca lub poczty kurierskiej, telefaksem na numery wskazane przez Uczestników Podstawowych zgodnie z ust. 5, a następnie potwierdzić telefonicznie lub w inny sposób poprawność jej przekazu.

4. Komisja udostępni Emitentom i Towarzystwom adres pocztowy Kancelarii, na który mogą być wysyłane Raporty za pośrednictwem Systemu. Komisja na bieżąco informować będzie Emitentów i Towarzystwa o każdej zmianie udostępnionego adresu.

5. Komisja, Polska Agencja Prasowa, GPW i CeTO udostępnią Emitentom i Towarzystwom numery telefaksów, które przyjmować będą przesyłane informacje w przypadku awarii urządzeń Systemu. Uczestnicy ci na bieżąco informować będą Emitentów i Towarzystwa o każdej zmianie udostępnionych numerów telefaksów.

6. W przypadku gdy Emitent lub Towarzystwo przekazuje Raport, ubiegając się o zwolnienie z obowiązku jego publikacji w trybie art. 81 ust. 4 Ustawy, Raport taki powinien być wyraźnie oznaczony jako "Poufne" oraz powinien powoływać się na właściwy przepis Ustawy będący podstawą składanego wniosku, celem umożliwienia zastosowania przez Komisję stosownych procedur ochrony tajemnicy informacji.

7. Raport w trybie, o którym mowa w ust. 6 może być złożony do Komisji bez pośrednictwa Systemu, przy zachowaniu przez Emitenta lub Towarzystwo procedur przekazania tej informacji poufnej w sposób zapewniający ochronę jej tajemnicy.

§  6.
Użytkowanie systemu

1. Przekazując Komisji, Agencji i Giełdzie lub CeTO Raporty, Emitent lub Towarzystwo wykorzystuje wyłącznie Formularze Elektroniczne Systemu, wpisując treść informacji odpowiednio w przeznaczone do tego pola.

2. Przekazywanie Wiadomości za pomocą Systemu może następować w godzinach Ciągłości Pracy Systemu.

3. Przekazywanie Raportów przez Emitentów Towarzystwa odbywa się według następujących zasad:

a. Raport powinien mieć wypełnioną listę adresatów zgodnie z zamiarem Emitenta lub Towarzystwa w zakresie przekazania tego Raportu do innych Uczestników, z tym że dla realizacji obowiązku określonego w art. 81 ust. 1 Ustawy powinien to być adres Kancelarii, zaś dla Raportów przesyłanych w trybie art. 81 ust. 4 Ustawy powinien to być wyłącznie adres Operatora Systemu Komisji,

b. Przed dokonaniem transmisji, wydruk gotowego do przekazania Raportu podpisywany jest przez osoby upoważnione do reprezentowania Emitenta lub Towarzystwa, a następnie archiwizowany u Emitenta lub Towarzystwa wraz z podpisanym przez Operatora wydrukiem Wiadomości, o której mowa w literze c przez okres 5 lat. Raporty Półroczny i Roczny oraz Raporty Skonsolidowany Półroczny i Skonsolidowany Roczny powinny być dodatkowo przekazane w formie dokumentu papierowego potwierdzonego własnoręcznymi podpisami osób upoważnionych do reprezentowania Emitenta lub Towarzystwa, w terminie do 14 dni od przekazania tych Raportów za pomocą Systemu,

c. Raport uznaje się za przekazany w momencie otrzymania przez Emitenta lub Towarzystwo Wiadomości potwierdzającej fakt wpłynięcia Raportu do Kancelarii, zgodnie z par. 1 ust. 11 lit. a. Potwierdzenia te powinny być przechowywane przez Stację Roboczą Emitenta lub Towarzystwa przez okres co najmniej 12 miesięcy w celu umożliwienia ich weryfikacji,

d. brak pojawienia się potwierdzenia, o którym mowa w literze c w ciągu najwyżej 20 minut od momentu wysłania Raportu oznacza awarię Systemu i powoduje uruchomienie procedury awaryjnej opisanej w par. 5 ust. 3.

4. Szczegółowe warunki dotyczące obsługi Systemu u Uczestnika Podstawowego, dostępu do urządzeń oraz archiwizowania przekazywanych informacji określa Uczestnik Podstawowy w regulaminie wewnętrznym. Regulamin ten powinien określić zasady zastępstwa Operatora Systemu, z zastrzeżeniem, że liczba osób wyznaczonych do zastępstwa nie może być większa niż dwie. Uczestnik Podstawowy zobowiązany jest do przekazania do Komisji informacji na temat danych personalnych Operatora Systemu oraz osób go zastępujących oraz zmian tych danych niezwłocznie po ich ustaleniu.