Tworzenie rezerwy kadrowej na stanowiska kierownicze w resorcie finansów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1974.10.23

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 1974 r.

ZARZĄDZENIE Nr 34
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 kwietnia 1974 r.
w sprawie tworzenia rezerwy kadrowej na stanowiska kierownicze w resorcie finansów.

Na podstawie § 2 i 10 uchwały Nr 247 Rady Ministrów z dnia 5 listopada 1973 r. w sprawie tworzenia rezerwy kadrowej na stanowiska kierownicze w administracji państwowej i gospodarce narodowej (Monitor Polski Nr 50, poz. 282) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rezerwę kadrową w resorcie finansów tworzy się dla obsady osobowej następujących stanowisk:
1)
w Ministerstwie Finansów:
a)
dyrektorów i wicedyrektorów departamentów (jednostek równorzędnych),
b)
naczelników wydziałów,
2)
w bankach i zakładach ubezpieczeń:
a)
naczelnych dyrektorów i ich zastępców oraz członków zarządu (dyrekcji),
b)
dyrektorów departamentów (jednostek równorzędnych) i ich zastępców,
c)
naczelników wydziałów - na szczeblu centrali,
d)
dyrektorów oddziałów i ich zastępców - na szczeblu wojewódzkimi,
e)
dyrektorów oddziałów (jednostek równorzędnych) na szczeblu powiatowym,
3)
w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, Mennicy Państwowej, Drukarni Skarbowej oraz w Polskim Monopolu Loteryjnym:
a)
dyrektorów i ich zastępców,
b)
głównych księgowych,
4)
w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego Kadr Resortu Finansów, Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Informatyki Finansowej, Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przerobu Metali Szlachetnych - dyrektorów,
5)
w inspektoratach kontrolno-rewizyjnych - wojewódzkich inspektorów kontroli finansowej i ich zastępców,
6)
w placówkach zagranicznych, których obsadę osobową zabezpiecza resort finansów - na wszystkie etatowe stanowiska.
§  2.
Odpowiedzialnymi za tworzenie rezerwy kadrowej są:
1)
Dyrektor Departamentu Kadr i Szkolenia w Ministerstwie Finansów - na stanowiska określone w §1 pkt 1, pkt 2 lit a oraz w pkt 3-6,
2)
Prezes Narodowego Banku Polskiego, Prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie SA, Naczelny Dyrektor Banku Rolnego, Naczelny Dyrektor Powszechnej Kasy Oszczędności, Naczelny Dyrektor Banku Polska Kasa Opieki SA, Naczelny Dyrektor Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, Naczelny Dyrektor Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" SA, każdy w swoim zakresie działania, na stanowiska określone w § 1 pkt 2 lit. b-e.
§  3.
1.
Obowiązek tworzenia rezerwy kadrowej obejmuje dokonanie wyboru kandydatów, ich zakwalifikowanie do rezerwy oraz przygotowanie w sposób określony przepisami uchwały Nr 247 Rady Ministrów z dnia 5 listopada 1973 r. w sprawie tworzenia rezerwy kadrowej na stanowiska kierownicze w administracji państwowej i gospodarce narodowej (Monitor Polski Nr 50, poz. 282) do sprawowania funkcji kierowniczych lub wypełniania obowiązków w placówkach zagranicznych.
2.
Zakwalifikowanie pracownika do rezerwy kadrowej na stanowiska przewidziane w § 1 pkt 1, pkt 2 lit. a oraz w pkt 3-6 lub skreślenie z tej rezerwy wymaga decyzji Ministra Finansów.
3.
Wnioski o zakwalifikowanie pracownika do rezerwy kadrowej powinny być konsultowane z członkami kierownictwa nadzorującymi pion pracy, w którym pracownik jest zatrudniony oraz pion pracy, do którego pracownik jest przewidziany, a także z odpowiednią instancją partyjną.
4.
Prezesi oraz naczelni dyrektorzy banków i zakładów ubezpieczeń mogą zlecić wykonywanie określonych funkcji w zakresie tworzenia rezerwy kadrowej podległym im kierownikom komórek kadrowych (służby pracowniczej) na szczeblu centrali oraz dyrektorom oddziałów wojewódzkich w stosunku do podporządkowanych im stanowisk.
§  4.
1.
Osoby odpowiedzialne za tworzenie rezerwy kadrowej ustalają corocznie w terminie do 31 grudnia, na okres następnych 3 lat, zapotrzebowanie na rezerwę kadrową, wynikające z:
1)
osiągania przez pracowników zajmujących stanowiska, na które przewidziane jest tworzenie rezerwy kadrowej, wieku emerytalnego,
2)
rozwoju instytucji i uruchomienia nowych jednostek,
3)
planowego przemieszczania kadr,
4)
innych okoliczności ograniczających możliwość sprawnego pełnienia przez pracownika obowiązków kierowniczych.
2.
Na stanowiska określone w § 1, które w okresie najbliższych 3 lat zostaną zwolnione z przyczyn podanych w ust. 1 rezerwę kadrową należy tworzyć w trybie określonym uchwałą powołaną w § 3 ust. 1 zarządzenia.
3.
Na jedno stanowisko może być typowany więcej niż jeden kandydat, a ostateczny wybór powinien nastąpić przed rozpoczęciem indywidualnego przygotowania kandydatów z rezerwy kadrowej.
§  5.
Zabezpieczenie kadr o wymaganych kwalifikacjach oraz tworzenie rezerwy kadrowej na stanowiska kierownicze i odpowiedzialne nie objęte niniejszym zarządzeniem, należy do obowiązków kierowników komórek kadrowych (służb pracowniczych) i kierowników jednostek organizacyjnych.
§  6.
1.
Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Kadr Resortu Finansów zorganizuje w porozumieniu z osobami odpowiedzialnymi za tworzenie rezerwy kadrowej, podstawowe szkolenie pracowników zaliczonych do rezerwy kadrowej, a nie objętych szkoleniem przez Instytut Doskonalenia Kadr Kierowniczych Administracji Państwowej i zapewni odpowiednią kadrę wykładowców.
2.
Pracownicy zakwalifikowani do rezerwy kadrowej, którzy niezależnie od szkolenia podstawowego są zobowiązani do szkolenia obowiązkowego przewidzianego zarządzeniem Ministra Finnasów Nr 107 z dnia 8 grudnia 1970 r. w sprawie obowiązkowego dokształcania i doskonalenia kwalifikacji zawodowych pracowników resortu finansów (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 12, poz. 25) są zwolnieni ze szkolenia obowiązkowego na czas pozostawania w rezerwie kadrowej.
§  7.
1.
Dyrektor Departamentu Kadr i Szkolenia w Ministerstwie Finansów w terminie do dnia 15 lutego każdego roku przedstawia kierownictwu Ministerstwa Finansów wyniki weryfikacji rezerwy kadrowej w resorcie finansów, o której mowa w § 1 pkt 1, pkt 2 lit. a oraz w pkt 3-6 oraz ocenę przygotowywania, szkolenia i wykorzystywania tej rezerwy z uwzględnieniem informacji o przebiegu przygotowywania rezerwy w urzędach wojewódzkich (w urzędach miast wyłączonych z województw) na stanowiska dyrektorów wydziałów finansowych.
2.
Prezesi i naczelni dyrektorzy banków i zakładów ubezpieczeń składają w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku do Departamentu Kadr i Szkolenia w Ministerstwie Finansów informacje o okresowej weryfikacji, szkoleniu, przygotowywaniu i wykorzystywaniu rezerwy kadrowej na stanowiska określone w § 1 pkt 2 lit. b-e.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.