Tryb wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.2002.12.87

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2004 r.

KOMUNIKAT
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 5 listopada 2002 r.
w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych

W celu ujednolicenia stosowania obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, ustalonych na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr. 88, poz. 439 z późn. zm.), tj:
- Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),

- Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU),

- Polskiej Scalonej Nomenklatury Towarowej Handlu Zagranicznego (PCN),

- Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT),

- Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB)

stosowanych w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej - ustala się następujący tryb wydawania opinii interpretacyjnych przez służby statystyki publicznej:

1.
Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów.
2.
W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.
3. 1
Do końca 2004 r. wniosek o wydanie opinii interpretacyjnej, kierowany do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, może być złożony we właściwym, dla siedziby podmiotu, urzędzie statystycznym odpowiednio w:
1)
Urzędzie Statystycznym we Wrocławiu - dla województwa dolnośląskiego,
2)
Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy - dla województwa kujawsko-pomorskiego,
3)
Urzędzie Statystycznym w Lublinie - dla województwa lubelskiego,
4)
Urzędzie Statystycznym w Zielonej Górze - dla województwa lubuskiego,
5)
Urzędzie Statystycznym w Krakowie - dla województwa małopolskiego,
6)
Urzędzie Statystycznym w Warszawie - dla województwa mazowieckiego,
7)
Urzędzie Statystycznym w Opolu - dla województwa opolskiego,
8)
Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie - dla województwa podkarpackiego,
9)
Urzędzie Statystycznym w Białymstoku - dla województwa podlaskiego,
10)
Urzędzie Statystycznym w Gdańsku - dla województwa pomorskiego,
11)
Urzędzie Statystycznym w Katowicach - dla województwa śląskiego,
12)
Urzędzie Statystycznym w Kielcach - dla województwa świętokrzyskiego,
13)
Urzędzie Statystycznym w Olsztynie - dla województwa warmińsko-mazurskiego,
14)
Urzędzie Statystycznym w Poznaniu - dla województwa wielkopolskiego,
15)
Urzędzie Statystycznym w Szczecinie - dla województwa zachodniopomorskiego.

Odpowiedzi na te wnioski, zwane dalej "opiniami interpretacyjnymi", w każdym przypadku udzielane będą przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

4.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, w porozumieniu z właściwymi ministrami i/lub na ich wniosek, wydaje interpretacje standardów klasyfikacyjnych, wymienionych na wstępie, w formie komunikatów ogłaszanych w Dzienniku Urzędowym GUS.
5.
Sprawy kierowane do Prezesa GUS wymagające dodatkowych wyjaśnień, w tym zawierające wątpliwości do opinii wydanej przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych bądź komunikatu, o którym mowa w ust. 4, są prowadzone przez Sekretariat Prezesa.
6.
Opinie interpretacyjne są wydawane w ciągu 30 dni, a w sprawach skomplikowanych, wymagających dodatkowych wyjaśnień - nie później niż w ciągu 60 dni od daty wpływu wniosku do służb statystyki publicznej.
7.
Za czynności przygotowania i wydania opinii interpretacyjnych na wniosek zainteresowanego podmiotu Urząd Statystyczny w Łodzi pobiera opłatę w wysokości:
1)
50 PLN+VAT za wskazanie jednej pozycji klasyfikacyjnej, niewymagające dodatkowych konsultacji i wyjaśnień,
2)
od 50 do 300 PLN+VAT za wydanie opinii interpretacyjnej dotyczącej zaklasyfikowania w innym, niż wymieniony w pkt 1, przypadku.

Wysokość opłaty w konkretnej sprawie wskazuje wydający opinię interpretacyjną ośrodek. Wydanie opinii następuje po uiszczeniu opłaty.

8.
Ustalenia ust. 7 nie mają zastosowania do opinii wydawanych na wniosek organów administracji publicznej oraz organów prowadzących urzędowe rejestry.
9.
Traci moc komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 10 września 1999 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 9, poz. 89).
10.
Określony w komunikacie tryb wydawania opinii obowiązuje od dnia 1 stycznia 2003 r.
1 Ust. 3 zmieniony przez ust. 1 komunikatu z dnia 15 grudnia 2003 r. (Dz.Urz.GUS.03.12.68) zmieniającego nin. komunikat z dniem 1 stycznia 2004 r.