Tryb wnioskowania o powołanie oraz zasady działania w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej komisji kwalifikacyjnych stwierdzających posiadanie kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CZSW.2006.2.4

Akt utracił moc
Wersja od: 5 czerwca 2006 r.

Zarządzenie Nr 8/2006
Dyrektora Generalnego Służby Więziennej
z dnia 27 kwietnia 2006 r.
w sprawie trybu wnioskowania o powołanie oraz zasad działania w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej komisji kwalifikacyjnych stwierdzających posiadanie kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761, z późn. zm.1), zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
rozporządzenie - rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89, poz. 828 i Nr 129, poz. 1184 oraz z 2005 r. Nr 141, poz. 1189);
2)
urządzenia energetyczne - urządzenia, instalacje i sieci określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
3)
komisje - komisje kwalifikacyjne powołane przez Ministra Sprawiedliwości do sprawdzania kwalifikacji osób zajmujących się eksploatacją urządzeń energetycznych w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej,
4)
jednostka organizacyjna - jednostkę organizacyjną Służby Więziennej;
5)
kierownik jednostki organizacyjnej - kierownika jednostki organizacyjnej Służby Więziennej;
6)
funkcjonariusz - funkcjonariusza Służby Więziennej;
7)
pracownik - pracownika cywilnego Służby Więziennej, pracownika gospodarstwa pomocniczego;
8)
Inspekcja - Inspekcję Gospodarki Energetycznej Służby Więziennej, powołaną zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości Nr 76/03/CZSW z dnia 26 września 2003 r. w sprawie powołania Inspekcji Gospodarki Energetycznej Służby Więziennej;
9)
kierownik IGE - kierownika Inspekcji Gospodarki Energetycznej Służby Więziennej.
§  2.
Komisje sprawdzają kwalifikacje funkcjonariuszy i pracowników oraz skazanych, tymczasowo aresztowanych i ukaranych, którzy zajmują się w jednostkach organizacyjnych eksploatacją urządzeń energetycznych.
§  3.
Komisje posiadają uprawnienia do sprawdzania kwalifikacji osób wymienionych w § 2, w zakresie określonym aktem powołania komisji wydanym przez Ministra Sprawiedliwości.

II.

Powołanie komisji.

§  4.
1.
Wnioski o powołanie komisji, w formie projektów aktów powołania, składa z inicjatywy kierownika IGE, Dyrektor Generalny Służby Więziennej.
2.
Projekt aktu powołania określa:
1)
adres jednostki organizacyjnej przy której działa komisja;
2)
adres jednostki organizacyjnej stanowiącej siedzibę komisji;
3)
terytorialny zasięg działania komisji;
4)
imienny skład komisji, ze wskazaniem przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, sekretarza oraz członków komisji;
5)
zakres uprawnień komisji do wydawania świadectw kwalifikacyjnych.
3.
Do projektu aktu powołania dołącza się wykaz uprawnień kwalifikacyjnych poszczególnych osób wchodzących w skład komisji.
§  5.
Przy opracowywaniu projektów aktów powołania komisji uwzględnia się następujące warunki organizacyjne:
1)
komisje działają przy Centralnym Zarządzie Służby Więziennej;
2)
komisje umiejscawia się w jednostkach organizacyjnych, stanowiących siedziby funkcjonariuszy i pracowników zajmujących stanowiska do spraw regulacji gospodarki paliwami i energią;
3)
funkcje przewodniczących komisji powierza się funkcjonariuszom i pracownikom zajmującym stanowiska do spraw regulacji gospodarką paliwami i energią, wchodzącym w skład Inspekcji;
4)
terytorialny zasięg działania poszczególnych komisji jest zgodny z ustalonym odrębnymi przepisami, rejonem działania funkcjonariuszy i pracowników wymienionych w pkt 3.
§  6.
1.
Skład komisji ustala się w oparciu o wnioski o powołanie do składu komisji, przesyłane przez kierowników jednostek.
2.
Wnioskami o powołanie do składu komisji mogą być objęte wyłącznie osoby posiadające:
1)
kwalifikacje do zajmowania się eksploatacją urządzeń energetycznych, użytkowanych w jednostkach organizacyjnych, potwierdzone świadectwami kwalifikacyjnymi, wydanymi przez komisje kwalifikacyjne działające poza Służbą Więzienną, o co najmniej rocznym okresie ważności;
2)
wykształcenie techniczne odpowiadające specjalności osób egzaminowanych;
3)
co najmniej pięcioletni staż pracy przy eksploatacji urządzeń energetycznych.
3.
W uzasadnionych przypadkach wnioskami o powołanie do składu komisji mogą być objęte osoby nie będące funkcjonariuszami lub pracownikami cywilnymi Służby Więziennej, spełniające wymagania, o których mowa w ust. 2.
§  7.
1.
Wnioski o powołanie do składu komisji osób, o których mowa w § 6, sporządza się na druku według wzoru stanowiącego załącznik nr 1.
2.
Do wniosku o powołanie do komisji kwalifikacyjnej należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
kserokopie stron 1,2 dowodu osobistego (lub nr 1, 2 i 3 dowodu osobistego według wzoru obowiązującego przed 01.01.2001 r.), poświadczone za zgodność z oryginałem przez kierownika jednostki organizacyjnej;
2)
kserokopie dokumentów potwierdzających posiadanie przez kandydata do komisji wykształcenia, stażu pracy oraz świadectw kwalifikacyjnych na stanowiskach dozoru i eksploatacji, o których mowa w § 6 ust. 2, poświadczone za zgodność z oryginałem przez kierownika jednostki organizacyjnej;
3)
oświadczenia zainteresowanych osób o wyrażeniu zgody na powołanie do składu komisji, akceptowane przez kierowników jednostek, w których pełnią służbę lub są zatrudnieni, o treści zamieszczonej w załączniku nr 1;
4)
informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności - udzieloną nie dawniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o powołanie komisji - w odniesieniu do osób nie będących funkcjonariuszami lub pracownikami cywilnymi Służby Więziennej.
§  8.
Na podstawie wniosków o powołanie do składu komisji kierownik IGE sporządza dla każdej komisji tabele ustalania zakresu działalności Komisji Kwalifikacyjnej, na druku według wzoru zamieszczonego w załączniku nr 2.
§  9.
Po powołaniu komisji przez Ministra Sprawiedliwości, kierownik IGE przesyła niezwłocznie:
1)
dyrektorom okręgowym Służby Więziennej - kopię aktu powołania właściwej terytorialnie komisji oraz adresy do korespondencji, w celu rozpowszechnienia w podległych jednostkach organizacyjnych.
2)
osobom wchodzącym w skład komisji - powiadomienia o powołaniu ich do składu komisji oraz indywidualnych uprawnieniach do egzaminowania.

III.

Zasady organizowania działania komisji.

§  10.
1.
Inspekcja opracowuje i przesyła do jednostek organizacyjnych szczegółową tematykę egzaminu, odpowiadającą zakresowi uprawnień komisji do stwierdzania kwalifikacji.
2.
W miarę potrzeb szczegółowa tematyka egzaminu podlega uzgodnieniu w niezbędnym zakresie z komórkami organizacyjnymi Centralnego Zarządu Służby Więziennej właściwymi w sprawach:
1)
bezpieczeństwa i higieny pracy;
2)
ochrony przeciwpożarowej.
§  11.
Podstawą przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego jest wniosek kierownika jednostki organizacyjnej o sprawdzenie kwalifikacji, sporządzony na formularzach według wzoru stanowiącego załącznik nr 3a - dla osób na stanowiskach dozoru oraz według wzoru stanowiącego załącznik nr 3b - dla osób na stanowiskach eksploatacji.
§  12.
Odpowiednio do potrzeb wynikających z nadesłanych wniosków o sprawdzenie kwalifikacji przewodniczący komisji organizuje egzaminy poprzez ustalenie:
1)
szczegółowej tematyki egzaminu;
2)
składu osobowego zespołu egzaminacyjnego, odpowiadającego specjalności osób egzaminowanych;
3)
daty oraz miejsca przeprowadzenia egzaminu - w porozumieniu z kierownikiem właściwej jednostki.
§  13.
Przewodniczący komisji jest obowiązany:
1)
wyznaczać egzaminy dla osób pozbawionych wolności w jednostkach organizacyjnych będących miejscami ich pobytu;
2)
w razie organizowania egzaminów dla większej liczby osób pozbawionych wolności, wyznaczać jako miejsce egzaminów jednostki organizacyjne, w których przebywa najwięcej osób egzaminowanych;
3)
stosować zasadę minimalizacji kosztów organizacyjnych przy powoływaniu członków zespołów egzaminacyjnych oraz wyznaczaniu miejsc przeprowadzania egzaminów.
§  14.
1.
Przewodniczący komisji przesyła właściwym kierownikom jednostek organizacyjnych, nie później niż na 20 dni przed ustalonym terminem egzaminu kwalifikacyjnego, informację o miejscu, dacie, zakresie tematycznym egzaminu oraz składzie zespołu egzaminacyjnego.
2.
Zakres tematyczny egzaminu ustala się poprzez wskazanie fragmentów szczegółowej tematyki egzaminu, o której mowa w § 10 ust. 1, w dostosowaniu do treści wniosku o sprawdzenie kwalifikacji.
3.
Osoba wyznaczona przez kierownika jednostki organizacyjnej przekazuje osobom egzaminowanym, nie później niż na 14 dni przed datą egzaminu, informacje wymienione w ust. 1 oraz udostępnia szczegółową tematykę egzaminacyjną, o której mowa w § 10 ust. 1.
§  15.
Informacja, o której mowa w § 14 ust. 1, stanowi podstawę dla kierowników jednostek organizacyjnych do:
1)
zapewnienia właściwych warunków organizacyjnych przeprowadzenia egzaminu;
2)
delegowania członków zespołu egzaminacyjnego oraz egzaminowanych funkcjonariuszy i pracowników;
3)
zapewnienia odpowiednich warunków transportu osób osadzonych, przystępujących do egzaminu, odbywającego się poza terenem jednostki organizacyjnej, będącej miejscem ich pobytu.
§  16.
1.
Po przeprowadzeniu egzaminu zespół egzaminacyjny sporządza protokół z egzaminu, na druku według wzoru stanowiącego załącznik nr 4a - dla osób na stanowiskach dozoru oraz według wzoru stanowiącego załącznik 4b - dla osób na stanowiskach eksploatacji.
2.
Niezwłocznie po przeprowadzeniu sesji egzaminacyjnej przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przesyła protokoły z egzaminów przewodniczącemu komisji kwalifikacyjnej.
3.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej sporządza w dwóch egzemplarzach zestawienia zbiorcze protokołów z sesji egzaminacyjnej oraz wydanych świadectw kwalifikacyjnych, według wzoru stanowiącego załącznik nr 5, oraz przesyła jeden egzemplarz zestawienia zbiorczego kierownikowi IGE.
§  17.
Świadectwa kwalifikacyjne komisja egzaminacyjna wystawia się na blankietach, według wzorów określonych w załącznikach nr 6.1 - 6.4, oraz przesyła do zainteresowanych osób.
§  18.
Przewodniczący komisji kwalifikacyjnych przechowują dokumentację z przeprowadzonych egzaminów przez okres czasu trwania kadencji komisji, a po upływie tego okresu przekazują dokumentację do archiwum Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
§  19.
Kierownik IGE prowadzi rejestr protokołów z egzaminów kwalifikacyjnych oraz wydanych przez komisje świadectw kwalifikacyjnych.

IV.

Postanowienia końcowe.

§  20.
W uzasadnionych przypadkach, czynności wymienione w § 13 i 14, Dyrektor Generalny Służby Więziennej może czasowo, na wniosek kierownika IGE, na okres do trzech miesięcy, powierzyć innemu niż przewodniczący członkowi komisji, który spełnia warunki kwalifikacyjne, wymagane na stanowisku przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej.
§  21.
Wnioski w sprawach rozwiązania komisji, zmian w ich składach, zakresach uprawnień lub lokalizacji komisji kieruje się do Ministra Sprawiedliwości w trybie określonym w § 4 - 8.
§  22.
Zasady udziału w pracach komisji osób wymienionych w § 6 ust. 3, określa odrębna umowa zawarta z Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej.
§  23.
1.
Nadzór nad działalnością komisji sprawuje kierownik IGE.
2.
Kierownik IGE przedkłada Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej raz w roku zbiorczą informację o działalności komisji określającą ilość:
1)
sesji egzaminacyjnych;
2)
egzaminowanych osób;
3)
wydanych świadectw kwalifikacyjnych.
3.
Kierownik IGE organizuje, stosownie do potrzeb, odprawy lub szkolenia członków komisji.
§  24.
Traci moc zarządzenie nr 6/2001 Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 9 marca 2001 r. w sprawie trybu wnioskowania o powołanie oraz zasad działania w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej komisji kwalifikacyjnych stwierdzających kwalifikacje osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych.
§  25.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 142, poz. 1380, Nr 166, poz. 1609, Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 237, poz. 2703.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

str. 1

........................

(miejscowość i data)

................................

(pieczęć jedn. wystaw. wniosek)

WNIOSEK

o powołanie do składu energetycznej komisji kwalifikacyjnej przy Centralnym Zarządzie Służby Więziennej

1. Nazwisko i imiona .........................................

2. Nr Pesel i miejsce urodzenia ..............................

3. Wykształcenie zawodowe ....................................

4. Dyplom, świadectwo (*) Nr ...... wydany(e) w dniu .........

przez .....................................................

5. Miejsce zatrudnienia ......................................

6. Stanowisko ................................................

7. Przebieg pracy zawodowej ..................................

(okres, miejsce, stanowisko)

..............................................................

..............................................................

..............................................................

8. Posiadane świadectwa kwalifikacyjne (oznaczać znakiem "x"):

GRUPA 1GRUPA 2GRUPA 3
RodzajDERodzajDERodzajDE
216
327
448
5510
76
108
10
Uwaga: oznaczenia rodzajów urządzeń, instalacji i sieci energetycznych zgodnie z wykazem umieszczonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 828 i Nr 129, poz. 1184 oraz z 2005 r. Nr 141, poz. 1189)

............................

(podpis i pieczęć kierownika

jednostki)

(*) niepotrzebne skreślić

str. 2

I.

OŚWIADCZENIE

kandydata do komisji kwalifikacyjnej

Wyrażam zgodę na pracę w komisji kwalifikacyjnej, powoływanej przez Ministra Sprawiedliwości do stwierdzania wymagań kwalifikacyjnych osób zajmujących się dozorem i eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, na warunkach określonych w zarządzeniu Nr 8/2006 Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 27 kwietnia 2006 roku w sprawie trybu wnioskowania o powołanie oraz zasad działania w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej komisji kwalifikacyjnych stwierdzających kwalifikacje osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych.

........................ ................................

(miejscowość i data) (podpis kandydata do komisji)

II.

OŚWIADCZENIE

kierownika jednostki organizacyjnej Służby Więziennej

Wyrażam zgodę na pracę w komisji kwalifikacyjnej, powoływanej przez Ministra Sprawiedliwości do stwierdzania kwalifikacji osób zajmujących się dozorem i eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, działającej na zasadach określonych w zarządzeniu Nr 8/2006 Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 27 kwietnia 2006 r. roku, funkcjonariusza / pracownika (*):

..............................................................

(nazwisko i imię kandydata do komisji)

......................... ...............................

(miejscowość i data) (podpis kandydata do komisji)

(*) - niepotrzebne skreślić

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Tabela ustalania zakresu działalności komisji kwalifikacyjnej

ZAŁĄCZNIK  Nr 3a

WNIOSEK O SPRAWDZENIE KWALIFIKACJI osoby zajmującej się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku

DOZORU

kierujących czynnościami osób wykonujących prace na stanowiskach eksploatacji lub sprawującej nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3b

WNIOSEK O SPRAWDZENIE KWALIFIKACJI osoby zajmującej się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku

EKSPLOATACJI

kierujących czynnościami osób wykonujących prace na stanowiskach eksploatacji lub sprawującej nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 4a

PROTOKÓŁ ZESPOŁU EGZAMINACYJNEGO Nr ......

ZAŁĄCZNIK  Nr 4b

PROTOKÓŁ ZESPOŁU EGZAMINACYJNEGO Nr ......

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

ZESTAWIENIE ZBIORCZE NR....

protokołów z egzaminów oraz wydanych świadectw kwalifikacyjnych

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 6.1

ŚWIADECTWO KWALIFIKACYJNE

ZAŁĄCZNIK  Nr 6.2

Strony II i III blankietów świadectw kwalifikacyjnych dla osób a) eksploatacji, b) dozoru, dla grupy urządzeń elektroenergetycznych - karton o barwie różowej, format 14,8 cm x 10,1 cm

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 6.3

Strony II i III blankietów świadectw kwalifikacyjnych dla osób a) eksploatacji, b) dozoru, dla grupy urządzeń ciepłowniczych - karton o barwie niebieskiej, format 14,8 cm x 10,1 cm

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 6.4

Strony II i III blankietów świadectw kwalifikacyjnych dla osób a) eksploatacji, b) dozoru, dla grupy urządzeń gazowych - karton o barwie żółtej, format 14,8 cm x 10,1 cm

grafika