Tryb ujawniania wobec cudzoziemców wiadomości stanowiących tajemnicę państwową i służbową w resorcie sprawiedliwości.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1997.4.46

Akt utracił moc
Wersja od: 16 września 1998 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 września 1997 r.
w sprawie trybu ujawniania wobec cudzoziemców wiadomości stanowiących tajemnicę państwową i służbową w resorcie sprawiedliwości

Na podstawie art. 20 ust. 2 i w związku z art. 11 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. Nr 40, poz. 271, z 1989 r. Nr 34, poz. 178, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1996 r. Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W razie uzasadnionej względami służbowymi potrzeby ujawnienia wobec cudzoziemca wiadomości stanowiących tajemnicę państwową i służbową - kierownicy jednostek organizacyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości (Prokuratury Krajowej i jej biur, Centralnego Zarządu Służby Więziennej, Gabinetu Politycznego Ministra, departamentów, biur), prezesi sądów apelacyjnych, prezesi sądów wojewódzkich, prokuratorzy apelacyjni, prokuratorzy wojewódzcy, dyrektorzy okręgowi Służby Więziennej, dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna, dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, dyrektor Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektorzy przedsiębiorstw działających przy zakładach karnych, dyrektorzy zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - występują z odpowiednim wnioskiem do Ministra Sprawiedliwości.
2.
Wnioski prezesów sądów apelacyjnych, prezesów sądów wojewódzkich, prokuratorów apelacyjnych, prokuratorów wojewódzkich, jak również dyrektorów jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, dyrektorów przedsiębiorstw działających przy zakładach karnych, dyrektorów zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, o których mowa w ust. 1, podlegają zaopiniowaniu - odpowiednio do kompetencji - przez dyrektorów biur Prokuratury Krajowej, właściwego dyrektora departamentu (biura) w Ministerstwie Sprawiedliwości lub Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.
§  2.
Wniosek, o którym mowa w § 1 ust. 1, powinien w szczególności zawierać:
1)
określenie osoby (osób), której miałaby zostać przekazana wiadomość;
2)
przyczyny służbowe, uzasadniające potrzebę przekazania wiadomości,
3)
treść wiadomości i klauzulę tajności;
4)
określenie osoby, która miałaby przekazać wiadomość oraz miejsce i formy jej przekazania.
§  3. 1
1.
Wniosek, o którym mowa w § 1 ust. 1, przesyła się w dwóch egzemplarzach do dyrektora Departamentu Kadr i Szkolenia, który podejmuje czynności związane z jego zaopiniowaniem przez osoby wymienione w § 1 ust. 2 oraz dokonaniem wymaganych uzgodnień międzyresortowych. Wniosek wraz z opinią dyrektor Departamentu Kadr i Szkolenia przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości.
2.
Jeden egzemplarz wniosku wraz z decyzją Ministra Sprawiedliwości zwraca się wnioskodawcy, natomiast drugi - stosownie do klauzuli tajności - przechowuje się w kancelarii tajnej lub w aktach Departamentu Kadr i Szkolenia.
§  4.
Tryb postępowania określony w § 1-3 stosuje się odpowiednio w wypadkach uzasadnionej służbowo potrzeby wysłania lub wywozu za granicę materiałów, zawierających wiadomości stanowiące tajemnicę państwową lub służbową.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 1991 r. w sprawie zasad i trybu ujawniania wobec cudzoziemców wiadomości stanowiących tajemnicę państwową i służbową w resorcie sprawiedliwości (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. z 1992 r. Nr 1, poz. 5 i z 1993 r. Nr 6 poz. 25).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 zarządzenia z dnia 16 września 1998 r. (Dz.Urz.MS.98.4.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 września 1998 r.