Tryb przesyłania wniosków o porównanie danych daktyloskopijnych z danymi Eurodac na potrzeby ochrony porządku publicznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2015.44

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 kwietnia 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 54
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 21 lipca 2015 r.
w sprawie trybu przesyłania wniosków o porównanie danych daktyloskopijnych z danymi Eurodac na potrzeby ochrony porządku publicznego

Na podstawie art. 9 ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1402 i 1822 oraz z 2015 r. poz. 529) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa tryb przekazywania wniosków o porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac na potrzeby ochrony porządku publicznego, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 603/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia systemu Eurodac do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca oraz w sprawie występowania o porównanie z danymi Eurodac przez organy ścigania państw członkowskich i Europol na potrzeby ochrony porządku publicznego oraz zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 1077/2011 ustanawiające Europejską Agencję ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (wersja przekształcona) (Dz. Urz. UE L 180 z 29.6.2013, str. 1), zwanym dalej "rozporządzeniem nr 603/2013".
§  2. 
Użyte w zarządzeniu skróty i określenia oznaczają:
1)
dane daktyloskopijne - ślady linii papilarnych lub dane dotyczące odbitek linii papilarnych wszystkich palców rąk lub co najmniej palców wskazujących, a jeżeli brak tych palców, odbitki wszystkich pozostałych palców rąk danej osoby;
2)
dane Eurodac - wszystkie dane przechowywane w systemie Eurodac zgodnie z art. 11 i art. 14 ust. 2 rozporządzenia nr 603/2013;
3)
system Eurodac - skomputeryzowana baza danych daktyloskopijnych cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową, o której mowa w rozporządzeniu nr 603/2013, pozwalająca ustalić państwo członkowskie Unii Europejskiej odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o ochronę międzynarodową złożonego w państwie członkowskim Unii Europejskiej przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca a także umożliwiająca, w uzasadnionych przypadkach, wyznaczonym organom państw członkowskich Unii Europejskiej porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac na potrzeby ochrony porządku publicznego;
4) 1
 jednostka operacyjna - Wydział IV Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej oraz wydział operacyjno-śledczy komendy oddziału Straży Granicznej;
5) 2
 organ weryfikujący - wyznaczony i zgłoszony, zgodnie z art. 43 ust. 1 rozporządzenia nr 603/2013, jako organ weryfikujący:
a)
dla oddziału Straży Granicznej - komendant oddziału Straży Granicznej,
b)
dla Wydziału IV Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej - Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej

- uprawniony do przesyłania wniosków o porównanie danych daktyloskopijnych z danymi Eurodac do krajowego punktu dostępu;

6)
CLKP - Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji;
7)
krajowy punkt dostępu - wyznaczony system krajowy, który komunikuje się z systemem Eurodac, w Rzeczpospolitej Polskiej zlokalizowany w CLKP;
8)
Porozumienie - Porozumienie nr 11 pomiędzy Komendantem Głównym Policji, Komendantem Głównym Straży Granicznej, Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji dotyczące wykonywania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 603/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w odniesieniu do porównania danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie centralnym Eurodac na potrzeby ochrony porządku publicznego, sporządzone w Warszawie dnia 11 marca 2015 r.;
9)
AFIS - system automatycznej identyfikacji daktyloskopijnej CLKP;
10)
VIS - Wizowy System Informacyjny.

Rozdział  2

Dopuszczalność dokonywania porównań

§  3. 
1. 
Porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac jest dopuszczalne w celu zapobiegania:
1)
przestępstwom terrorystycznym, o których mowa w decyzji ramowej Rady 2002/475/WSiSW z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie zwalczania terroryzmu (Dz. Urz. UE L 164 z 22.6.2002);
2)
innym przestępstwom, o których mowa w decyzji ramowej Rady 2002/584/WSiSW z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między Państwami Członkowskimi (Dz. Urz. UE L 190 z 18.7.2002).
2. 
Porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac jest także dopuszczalne w celu wykrywania i ścigania sprawców przestępstw, o których mowa w ust. 1.
§  4. 
1. 
Porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac jest dopuszczalne, gdy do ustalenia tożsamości osoby nie doszło po przeprowadzeniu przeszukań, zgodnie z posiadanymi uprawnieniami, w następujących bazach danych:
1)
krajowej bazie danych AFIS;
2)
zautomatyzowanym systemie identyfikacji daktyloskopijnej innych państw członkowskich na mocy decyzji Rady 2008/615/WSiSW z dnia 23 czerwca 2008 r. w sprawie intensyfikacji współpracy transgranicznej szczególnie w zwalczaniu terroryzmu i przestępczości transgranicznej (Dz. Urz. UE L 210 z 6.8.2008);
3)
VIS - pod warunkiem spełnienia warunków porównania ustanowionych w decyzji Rady (WE) nr 2008/633/WSiSW z dnia 23 czerwca 2008 r. w sprawie dostępu wyznaczonych organów państw członkowskich i Europolu do Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) do celów jego przeglądania, w celu zapobiegania przestępstwom terrorystycznym i innym poważnym przestępstwom, ich wykrywania i ścigania (Dz. Urz. UE L 218 z 13.8.2008).
2. 
Porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac jest dopuszczalne, gdy jest to niezbędne w konkretnej sprawie oraz, gdy istnieją uzasadnione powody, by uznać, że znacznie przyczyni się do zapobiegania przestępstwom, o których mowa w § 3 ust. 1, a także do wykrywania lub ścigania ich sprawców.
3. 
Porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac jest możliwe wyłącznie z wykorzystaniem danych daktyloskopijnych.

Rozdział  3

Wniosek o porównanie danych daktyloskopijnych

§  5. 
1. 
W celu dokonania porównania danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac sporządza się i przekazuje się do organu weryfikującego wniosek o porównanie danych daktyloskopijnych z danymi Eurodac, zwany dalej "wnioskiem OW".
2. 
Wzór wniosku OW określa załącznik nr 2 do Porozumienia.
§  6. 
1.  3
 Wniosek OW sporządza naczelnik Wydziału IV Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona albo naczelnik wydziału operacyjnośledczego komendy oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona.
2. 
Do wniosku OW, załącza się:
1)
uzasadnienie;
2)
w przypadku potrzeby porównania tylko śladów linii papilarnych rąk:
a)
wynik przeszukania w krajowym AFIS,
b)
wynik przeszukania w międzynarodowych bazach AFIS (Prüm - AFIS);
3)
w przypadku potrzeby porównania tylko odbitek linii papilarnych:
a)
wynik przeszukania w krajowym AFIS,
b)
wynik przeszukania w międzynarodowych bazach AFIS (Prüm - AFIS),
c)
wynik przeszukania w VIS,
d)
obrazy odbitek linii papilarnych wszystkich palców rąk lub co najmniej palców wskazujących, a jeżeli brak tych palców, odbitki wszystkich pozostałych palców rąk danej osoby, sporządzone na obowiązujących formularzach kart daktyloskopijnych.
3. 
Obrazy odbitek linii papilarnych, o których mowa w ust. 2 pkt 3 lit. d, przesyła się w rozdzielczości 500 dpi, 256 odcieniach szarości, skali 1:1, formacie JPG, JPG2000, TIFF lub BMP.
4. 
Wnioskowi OW nadaje się numer referencyjny.
5. 
Sposób nadawania numeru referencyjnego określa załącznik nr 5 do Porozumienia.
§  7. 
Wniosek OW jest przesyłany bezpieczną drogą elektroniczną do organu weryfikującego za pomocą poczty wewnętrznej Straży Granicznej (Intranet).

Rozdział  4

Organ weryfikujący

§  8. 
1. 
Organ weryfikujący, albo upoważniona przez niego osoba, dokonuje weryfikacji przesłanego wniosku pod kątem spełnienia warunków, o których mowa w § 4 ust. 1.
2. 
W przypadku pozytywnej weryfikacji wniosku OW, organ weryfikujący, na podstawie danych zawartych w tym wniosku wypełnia wniosek do krajowego punktu dostępu o porównanie danych daktyloskopijnych z danymi Eurodac, zwany dalej "wnioskiem KPD", a następnie przesyła wniosek KPD do krajowego punktu dostępu. Do wniosku KPD nie załącza się uzasadnienia.
3. 
Wzór wniosku KPD określa załącznik nr 4 do Porozumienia.
4. 
Wniosek przesyła się bezpieczną pocztą elektroniczną z wykorzystaniem systemu wymiany informacji, o którym mowa w załączniku nr 6 do Porozumienia.
§  9. 
1. 
W przypadku stwierdzenia braku spełnienia warunków formalnych do przeprowadzenia porównania danych daktyloskopijnych z danymi Eurodac, o których mowa w § 4 ust. 1, organ weryfikujący przesyła bezpośrednio do naczelnika wydziału, o którym mowa w § 6 ust. 1, odmowę przekazania wniosku o porównanie danych daktyloskopijnych z danymi Eurodac do krajowego punktu dostępu.
2. 
Wzór odmowy, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do Porozumienia.
§  10. 
1. 
W przypadkach niecierpiących zwłoki, organ weryfikujący może przesłać wniosek KPD do krajowego punktu dostępu bez sprawdzenia warunków, o których mowa w § 4 ust. 1.
2. 
Po przekazaniu wniosku KPD do krajowego punktu dostępu, organ weryfikujący dokonuje bez zbędnej zwłoki sprawdzenia warunków, o których mowa w § 4 ust. 1.
3. 
W przypadku, gdy wyniki sprawdzenia warunków, o których mowa w § 4 ust. 1, wykazały iż jednostka operacyjna wnioskowała o porównanie danych daktyloskopijnych w sposób nieuzasadniony, wszelkie informacje uzyskane z krajowego punktu dostępu w wyniku porównania danych daktyloskopijnych podlegają natychmiastowemu zniszczeniu.

Rozdział  5

Wynik porównania

§  11. 
Organ weryfikujący przekazuje bezpieczną drogą elektroniczną za pomocą poczty wewnętrznej Straży Granicznej (Intranet), otrzymany z krajowego punktu dostępu wynik porównania z systemem Eurodac bezpośrednio do jednostki operacyjnej, która skierowała wniosek.
§  12. 
W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku porównania danych daktyloskopijnych przesłanych przez krajowy punkt dostępu ze zbiorami zawartymi w systemie Eurodac, wymiana dalszych informacji uzupełniających zmierzających do ustalenia danych osobowych kryjących się pod numerem referencyjnym Eurodac - następuje przez krajowy punkt kontaktowy, o którym mowa w ustawie z dnia 16 września 2011 r. o wymianie informacji z organami ścigania państw członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 230, poz. 1371, z późn. zm.).

Rozdział  6

Porównanie na prośbę Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej albo placówki Straży Granicznej

§  13. 
1. 
W przypadku wystąpienia potrzeby porównania przez Biuro Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej albo placówkę Straży Granicznej danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac, naczelnik wydziału Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej albo komendant placówki Straży Granicznej kieruje pisemne wystąpienie do właściwego miejscowo naczelnika wydziału operacyjno-śledczego komendy oddziału Staży Granicznej wraz z uzasadnieniem o skierowanie wniosku OW, podając dane niezbędne do sporządzenia wniosku OW oraz informując o istnieniu podstaw do wystąpienia z wnioskiem OW, o których mowa w § 3 i 4.
2. 
W przypadku potrzeby porównania tylko śladów linii papilarnych palców rąk do pisemnego wystąpienia załącza się wyniki przeszukań, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt 2. W przypadku potrzeby porównania odbitek linii papilarnych do pisemnego wystąpienia załącza się wyniki przeszukań, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt 3 lit. a-c oraz obrazy odbitek linii papilarnych, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt 3 lit. d. Obrazy odbitek linii papilarnych powinny spełniać warunki techniczne określone w § 6 ust. 3.
3. 
Na skutek wystąpienia naczelnika Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, naczelnik wydziału operacyjno-śledczego komendy oddziału Straży Granicznej obowiązany jest skierować wniosek OW, chyba że nie zostały zachowane wymogi określone w ust. 1 lub 2.
4. 
Naczelnik wydziału operacyjno-śledczego komendy oddziału Straży Granicznej, przekazuje naczelnikowi wydziału Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej albo komendantowi placówki Straży Granicznej odmowę przekazania wniosku, o której mowa w § 9 ust. 1.
5. 
Wynik porównania danych daktyloskopijnych z systemem Eurodac organ weryfikujący przekazuje właściwemu naczelnikowi Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej lub właściwemu komendantowi placówki Straży Granicznej za pośrednictwem jednostki operacyjnej.
6. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, 2, 4 i 5, są przesyłane bezpieczną drogą elektroniczną za pomocą poczty wewnętrznej Straży Granicznej (Intranet).

Rozdział  7

Przepis końcowy

§  14. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 § 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a zarządzenia nr 14 z dnia 16 kwietnia 2021 r. (Dz.Urz.KGSG.2021.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 kwietnia 2021 r.
2 § 2 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b zarządzenia nr 14 z dnia 16 kwietnia 2021 r. (Dz.Urz.KGSG.2021.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 kwietnia 2021 r.
3 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 14 z dnia 16 kwietnia 2021 r. (Dz.Urz.KGSG.2021.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 kwietnia 2021 r.