Tryb przeprowadzania kontroli oraz inspekcji przez pracowników Wyższego Urzędu Górniczego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2007.15.54

Akt utracił moc
Wersja od: 5 października 2007 r.

ZARZĄDZENIE Nr 15
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 5 października 2007 r.
w sprawie trybu przeprowadzania kontroli oraz inspekcji przez pracowników Wyższego Urzędu Górniczego

Na podstawie art. 107 ust. 1 i 9, art. 108 ust. 1 i art. 117a ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Zarządzenie określa tryb przeprowadzania przez pracowników Wyższego Urzędu Górniczego, zwanego dalej "WUG":
1)
kontroli działalności:
a)
okręgowych urzędów górniczych i specjalistycznych urzędów górniczych,
b)
komórek WUG, wymienionych w § 2 ust. 1 i 2 statutu Wyższego Urzędu Górniczego, stanowiącego załącznik do zarządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 września 2007 r. w sprawie nadania statutu Wyższemu Urzędowi Górniczemu (M. P. Nr 62, poz. 710), zwanych dalej "komórkami WUG",
2)
inspekcji w zakładach górniczych,
3)
kontroli wyrobów wprowadzonych do obrotu, przeznaczonych do stosowania w zakładach górniczych, innych niż określone w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 8 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze

- w ramach wykonywania zadań Prezesa WUG, zwanego dalej "Prezesem".

§  2.
1.
Pracownik WUG przeprowadzający kontrole oraz inspekcje, o których mowa w § 1, podlega wyłączeniu od udziału w kontroli z urzędu lub na wniosek, jeżeli zakres przedmiotowy kontroli dotyczy:
1)
jego lub osoby pozostającej z nim w takim stosunku prawnym, że wynik kontroli może mieć wpływ na jego prawa lub obowiązki;
2)
jego małżonka oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia;
3)
osoby pozostającej z nim w faktycznym pożyciu;
4)
osoby związanej z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
2.
Powody wyłączenia kontrolującego od udziału w kontroli trwają także po ustaniu małżeństwa, faktycznego pożycia, przysposobienia, opieki lub kurateli.
§  3.
1.
Pracownicy inspekcyjno-techniczni WUG, przeprowadzający kontrole oraz inspekcje, o których mowa w § 1, są obowiązani prowadzić "Kartę pracy pracownika inspekcyjno-technicznego".
2.
Wzór "Karty pracy pracownika inspekcyjno-technicznego" stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  4.
1.
Kontrole okręgowych urzędów górniczych i specjalistycznych urzędów górniczych oraz komórek WUG, zwanych dalej "kontrolowaną jednostką", mają na celu sprawdzenie poprawności ich działania, prawidłowości stosowania instrumentów nadzoru i kontroli, właściwego wykonywania zadań oraz należytego egzekwowania obowiązków od podmiotów prowadzących działalność regulowaną w szczególności przepisami:
1)
ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze;
2)
ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.2));
3)
ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902, z późn. zm.3));
4)
ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2441, z późn. zm.4));
5)
ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019, z późn. zm.5));
6)
ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (Dz. U. Nr 117, poz. 1007, z późn. zm.6));
7)
ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2087, z późn. zm.7));
8)
ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o kompatybilności elektromagnetycznej (Dz. U. Nr 82, poz. 556).
2.
Kontrole, o których mowa w ust. 1, mogą być prowadzone w formie:
1)
kontroli kompleksowej, która jest przeprowadzana okresowo i dotyczy całokształtu działalności kontrolowanej jednostki w okresie pomiędzy kolejnymi kontrolami;
2)
kontroli problemowej, która ma na celu skontrolowanie wybranych zagadnień z zakresu działania kontrolowanej jednostki;
3)
kontroli sprawdzającej, która ma na celu sprawdzenie wykonania poleceń i wniosków pokontrolnych lub sprawdzenie zasadności zastrzeżeń dyrektora albo naczelnika kontrolowanej jednostki do ustaleń zawartych w protokole kontroli kompleksowej lub problemowej;
4)
kontroli doraźnej, która jest przeprowadzana w związku z bieżącymi potrzebami WUG, a w szczególności w celu rozpoznania skarg i wniosków kierowanych do Prezesa, sprawdzenia merytorycznych i metodycznych zagadnień związanych z przeprowadzaniem kontroli problemowych, inspekcji, badań kontrolnych lub kontroli przez pracowników kontrolowanych jednostek w zakładach górniczych oraz po wypadkach lub innych niebezpiecznych zdarzeniach.

Rozdział  2

Kontrole przeprowadzane przez Samodzielny Wydział do spraw Kontroli WUG

§  5.
1.
Samodzielny Wydział do spraw Kontroli WUG organizuje i przeprowadza na polecenie Prezesa kontrole kompleksowe, problemowe, sprawdzające i doraźne, zwane dalej w niniejszym rozdziale "kontrolami", w kontrolowanych jednostkach.
2.
Kontrole dotyczą w szczególności:
1)
prawidłowości wykonywania zadań określonych w obowiązujących aktach normatywnych oraz poleceniach Prezesa;
2)
wykonania wniosków i ustaleń podjętych na naradach dyrektorów okręgowych urzędów górniczych i specjalistycznych urzędów górniczych oraz komórek WUG;
3)
rozpatrywania i sposobu załatwiania kierowanych do Prezesa skarg i wniosków.
3.
Kontrole kompleksowe i problemowe okręgowych urzędów górniczych i specjalistycznych urzędów górniczych mogą być przeprowadzane przez Samodzielny Wydział do spraw Kontroli WUG przy współuczestnictwie komórek WUG, które wykonują wyznaczone im zadania kontrolne.
§  6.
1.
Samodzielny Wydział do spraw Kontroli WUG opracowuje roczny plan kontroli kompleksowych, problemowych i sprawdzających komórek WUG, okręgowych urzędów górniczych i specjalistycznych urzędów górniczych w terminie do 31 grudnia roku poprzedzającego rok, dla którego opracowywany jest plan.
2.
W planie, o którym mowa w ust. 1, wskazuje się:
1)
kontrolowaną jednostkę;
2)
rodzaj kontroli;
3)
termin przeprowadzenia kontroli;
4)
zakres tematyczny kontroli;
5)
w przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 3 - komórki WUG współuczestniczące w kontroli.
3.
Plan, o którym mowa w ust. 1, zatwierdza Prezes.
§  7.
Dla przeprowadzenia kontroli Samodzielny Wydział do Spraw Kontroli WUG przygotowuje:
1)
program kontroli, przedstawiany Prezesowi do zatwierdzenia;
2)
upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, przedstawiane Prezesowi lub właściwemu Wiceprezesowi WUG, zwanemu dalej "Wiceprezesem", do podpisu.
§  8.
1.
Z kontroli kompleksowej lub problemowej Samodzielny Wydział do spraw Kontroli WUG sporządza protokół w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, a następnie omawia jej wyniki z dyrektorem albo naczelnikiem kontrolowanej jednostki.
2.
Komórki WUG współuczestniczące w kontroli sporządzają protokoły w zakresie wyznaczonych im zadań kontrolnych i biorą udział w omówieniu wyników kontroli z dyrektorem albo naczelnikiem kontrolowanej jednostki.
3.
Dyrektor albo naczelnik kontrolowanej jednostki może po omówieniu wyników kontroli:
1)
podpisać każdy z egzemplarzy protokołu;
2)
odmówić podpisania protokołu i przedstawić Prezesowi, za pośrednictwem Wiceprezesa, w terminie 7 dni od dnia omówienia protokołu pisemne wyjaśnienie odmowy podpisania protokołu.
4.
Odmowa podpisania protokołu przez dyrektora albo naczelnika kontrolowanej jednostki nie stanowi przeszkody w podpisaniu protokołu przez Samodzielny Wydział do spraw Kontroli WUG oraz komórki WUG współuczestniczące w kontroli, a następnie sporządzenia wystąpienia pokontrolnego.
5.
Samodzielny Wydział do spraw Kontroli WUG sporządza projekt wystąpienia pokontrolnego, zawierającego ocenę kontrolowanej jednostki oraz zalecenia pokontrolne w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, i przekazuje go Wiceprezesowi, w terminie 21 dni od dnia:
1)
zakończenia kontroli w kontrolowanej jednostce,
2)
przekazania do Samodzielnego Wydziału do spraw Kontroli WUG przez komórki WUG współuczestniczące w kontroli części projektu wystąpienia pokontrolnego dotyczących wyznaczonych tym komórkom zadań kontrolnych, po zakończeniu kontroli, o której mowa w § 5 ust. 3

- a następnie Prezesowi.

6.
Projekt wystąpienia pokontrolnego wymaga uzgodnienia z komórkami WUG współuczestniczącymi w kontroli.
7.
W przypadku:
1)
komórek WUG, nad którymi bezpośredni nadzór merytoryczny sprawuje Dyrektor Generalny WUG, projekt wystąpienia pokontrolnego jest przedkładany Dyrektorowi Generalnemu WUG w terminie 14 dni od dnia zakończenia kontroli, a następnie Prezesowi;
2)
komórek WUG, nad którymi bezpośredni nadzór merytoryczny sprawuje Prezes, projekt wystąpienia pokontrolnego jest przedkładany bezpośrednio Prezesowi.
8.
Przepisy ust. 5 i 6 stosuje się odpowiednio do poleceń Prezesa, kierowanych do dyrektorów lub naczelników kontrolowanych jednostek w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi w tych jednostkach.
9.
Wyniki kontroli kompleksowej i problemowej mogą być omawiane na naradzie dyrektorów okręgowych urzędów górniczych i specjalistycznych urzędów górniczych oraz komórek WUG.
§  9.
Z kontroli sprawdzającej sporządza się sprawozdanie z odpowiednimi wnioskami, przedkładane Wiceprezesowi, a następnie Prezesowi. Przepisy § 8 ust. 7 stosuje się odpowiednio.
§  10.
Z kontroli doraźnej sporządza się sprawozdanie przedkładane Wiceprezesowi, a następnie Prezesowi. Przepisy § 8 ust. 7 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  3

Kontrole przeprowadzane przez komórki WUG

§  11.
1.
Komórki WUG, każda w swoim zakresie działania, na polecenie Prezesa są obowiązane do przeprowadzania kontroli:
1)
problemowych - przeprowadzanych w oparciu o roczny harmonogram kontroli;
2)
doraźnych - według ustaleń Prezesa, Wiceprezesa lub dyrektora komórki WUG.
2.
Kontrole, o których mowa w ust. 1, są przeprowadzane w szczególności poprzez:
1)
udział pracowników inspekcyjno-technicznych WUG w kontrolach problemowych, inspekcjach, badaniach kontrolnych lub kontrolach przeprowadzanych przez pracowników okręgowych urzędów górniczych i specjalistycznych urzędów górniczych w zakładach górniczych;
2)
sprawdzanie w zakładach górniczych prawidłowości działania okręgowych urzędów górniczych i specjalistycznych urzędów górniczych;
3)
badanie akt i dokumentów w siedzibie kontrolowanego okręgowego urzędu górniczego lub specjalistycznego urzędu górniczego.
3.
Zakres przedmiotowy i termin kontroli problemowej określa program kontroli zatwierdzony przez dyrektora komórki WUG przeprowadzającej kontrolę, zwanej dalej w niniejszym rozdziale "kontrolującym".
§  12.
1.
Z kontroli problemowej kontrolujący sporządza protokół, zwany dalej w niniejszym rozdziale "protokołem", w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, a następnie przedkłada go w celu podpisania dyrektorowi skontrolowanego okręgowego urzędu górniczego lub specjalistycznego urzędu górniczego, a w razie jego nieobecności osobie upoważnionej.
2.
Dyrektor skontrolowanego okręgowego urzędu górniczego lub specjalistycznego urzędu górniczego, a w razie jego nieobecności osoba upoważniona, może:
1)
podpisać protokół;
2)
zgłosić umotywowane zastrzeżenia do treści protokołu przed jego podpisaniem;
3)
odmówić podpisania protokołu i w terminie 7 dni od dnia przedstawienia protokołu do podpisania przedstawić Prezesowi, za pośrednictwem Wiceprezesa, pisemne wyjaśnienie odmowy podpisania protokołu.
3.
Zastrzeżenia do treści protokołu są wyjaśniane w ramach tej samej kontroli, a w przypadku ich uwzględnienia kontrolujący dokonuje odpowiedniej zmiany treści protokołu.
4.
Odmowa podpisania protokołu przez osoby wymienione w ust. 2 nie stanowi przeszkody w podpisaniu protokołu przez pracownika kontrolującego lub kierującego zespołem pracowników kontrolującego.
5.
Po jednym egzemplarzu protokołu otrzymują:
1)
dyrektor skontrolowanego okręgowego urzędu górniczego lub specjalistycznego urzędu górniczego;
2)
dyrektor kontrolującego - wraz z projektem oceny, sporządzonym przez pracownika kontrolującego.
6.
Dyrektor kontrolującego przedkłada w terminie 14 dni od dnia podpisania protokołu Wiceprezesowi, a następnie Prezesowi, ocenę kontrolowanej jednostki oraz w uzasadnionych przypadkach projekt poleceń, które będą skierowane do dyrektora kontrolowanej jednostki.
7.
Wzór protokołu stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  13.
Komórki WUG prowadzą bieżącą ewidencję stwierdzonych nieprawidłowości w działalności okręgowego urzędu górniczego lub specjalistycznego urzędu górniczego, dotyczących w szczególności:
1)
sposobu, zakresu i wyników przeprowadzonych kontroli problemowych, inspekcji, badań kontrolnych lub kontroli;
2)
trafności wydanych decyzji i postanowień;
3)
skuteczności egzekwowania wykonania wydanych decyzji i postanowień;
4)
prowadzenia badań stanów faktycznych, przyczyn zdarzeń, w tym także realizacji wniosków i zaleceń po zdarzeniach.
§  14.
Prezes lub Wiceprezes może polecić przeprowadzenie ponownej kontroli działalności okręgowego urzędu górniczego lub specjalistycznego urzędu górniczego, jeżeli wyniki i ocena kontroli nie są zadowalające.

Rozdział  4

Inspekcja w zakładach górniczych

§  15.
1.
Pracownicy inspekcyjno-techniczni WUG przeprowadzają inspekcje w zakładach górniczych w ramach kontroli problemowych lub doraźnych, w szczególności w zakresie:
1)
kontroli prawidłowości rozpoznawania zagrożeń występujących w ruchu zakładów górniczych oraz podejmowania działań zmierzających do wypracowania skutecznych środków przeciwdziałania tym zagrożeniom i ich zwalczania;
2)
wykonywania zadań z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego;
3)
uzgadniania projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w zakresie zagospodarowania terenów górniczych;
4)
oceny szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego na terenie górniczym i w obiektach budowlanych oraz podjęcia środków zaradczych;
5)
badania prawidłowości stosowanych lub przewidzianych przez przedsiębiorcę do stosowania rozwiązań technicznych;
6)
zapewnienia realizacji wymogów bezpieczeństwa powszechnego i ochrony środowiska;
7)
gospodarki złożami kopalin w procesie ich wydobywania;
8)
realizacji nadzoru i kontroli nad działalnością służb mierniczo-geologicznych zakładów górniczych;
9)
rozpatrzenia odwołań od decyzji i zażaleń na postanowienia dyrektorów okręgowych urzędów górniczych i specjalistycznych urzędów górniczych;
10)
udzielania zezwoleń na odstępstwa od określonych wymagań przewidzianych w przepisach wydanych na podstawie art. 78 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze;
11)
rozpatrzenia wniosków o dopuszczenie wyrobów do stosowania w zakładach górniczych, w zakresie określonym przepisami wydanymi na podstawie art. 111 ust. 8 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze;
12)
opiniowania zasadności wniosków przedsiębiorców o dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej projektów zadań proekologicznych w górnictwie.
2.
O terminie planowanej inspekcji, przed jej rozpoczęciem, dyrektor lub pracownik komórki WUG przeprowadzającej inspekcję, zwanej dalej w niniejszym rozdziale "inspekcjonującym", zawiadamia dyrektora właściwego okręgowego urzędu górniczego lub specjalistycznego urzędu górniczego.
§  16.
1.
W przypadku stwierdzenia podczas inspekcji nieprawidłowości, które wymagają wydania przez właściwy organ nadzoru górniczego decyzji na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze, pracownik inspekcjonującego niezwłocznie powiadamia o tym fakcie dyrektora właściwego okręgowego urzędu górniczego lub specjalistycznego urzędu górniczego.
2.
W przypadku stwierdzenia podczas inspekcji bezpośredniego zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi, bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego, bezpieczeństwa powszechnego lub zagrożenia dla środowiska, pracownik inspekcjonującego zaleca kierownikowi ruchu zakładu górniczego lub wyznaczonej przez niego osobie wstrzymanie ruchu zakładu górniczego w całości lub w części, do czasu usunięcia zagrożenia. Zalecenie to powinno zostać odnotowane w odpowiednim dokumencie w zakładzie górniczym i potwierdzone przez kierownika ruchu zakładu górniczego lub wyznaczoną przez niego osobą.
3.
W przypadku stwierdzenia podczas inspekcji nieprawidłowości, które wymagają podjęcia czynności przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności albo ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o kompatybilności elektromagnetycznej, pracownik inspekcjonującego niezwłocznie powiadamia o tym fakcie dyrektora inspekcjonującego.
§  17.
1.
Po dokonanej inspekcji w zakładzie górniczym pracownik inspekcjonującego sporządza protokół z jej przebiegu w trzech jednobrzmiących egzemplarzach.
2.
Protokół z przebiegu inspekcji podpisuje pracownik inspekcjonującego oraz osoba biorąca udział w inspekcji ze strony zakładu górniczego, a następnie doręcza się go do podpisu kierownikowi ruchu zakładu górniczego albo osobie przez niego upoważnionej.
3.
Po jednym egzemplarzu protokołu z przebiegu inspekcji otrzymują:
1)
dyrektor właściwego okręgowego urzędu górniczego lub specjalistycznego urzędu górniczego;
2)
kierownik ruchu zakładu górniczego albo osoba przez niego upoważniona;
3)
dyrektor inspekcjonującego.
4.
Wzór protokołu z przebiegu inspekcji stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia.
5.
Jeżeli inspekcja była przeprowadzana w ramach kontroli problemowej, protokół z przebiegu inspekcji stanowi załącznik do protokołu tej kontroli.
§  18.
Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio do przeprowadzania inspekcji w:
1)
podmiotach prowadzących bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz składowanie odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych;
2)
podmiotach prowadzących określone roboty podziemne z zastosowaniem techniki górniczej;
3)
podmiotach prowadzących roboty geologiczne;
4)
podmiotach zawodowo trudniących się wykonywaniem czynności ratownictwa górniczego;
5)
jednostkach organizacyjnych trudniących się szkoleniem pracowników zakładu górniczego.

Rozdział  5

Kontrola wyrobów wprowadzonych do obrotu

§  19.
Kontrolę wyrobów wprowadzonych do obrotu, przeznaczonych do stosowania w zakładach górniczych, innych niż określone w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 8 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze, w zakresie spełniania przez te wyroby wymagań dotyczących oceny zgodności, zwaną dalej "kontrolą wyrobów", przeprowadza się zgodnie z rocznym planem kontroli spełniania przez wyroby zasadniczych wymagań, na polecenie dyrektora komórki WUG.
§  20.
Kontrolę wyrobów przeprowadza się w oparciu o zatwierdzone przez Prezesa procedury przeprowadzania kontroli, opracowane dla poszczególnych dyrektyw nowego podejścia, o których mowa w art. 5 pkt 15 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności.
§  21.
Wzór upoważnienia do przeprowadzania kontroli wyrobów stanowi załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  22.
1.
O terminie planowanej kontroli wyrobów zawiadamia się podmiot objęty zakresem tej kontroli; jeżeli kontrola wyrobów będzie przeprowadzona w zakładzie górniczym, o terminie planowanej kontroli wyrobów zawiadamia się kierownika ruchu tego zakładu górniczego.
2.
Kontrolę wyrobów poprzedza się zapoznaniem się z odpowiednią dokumentacją dołączoną do wyrobów.
3.
W trakcie kontroli wyrobów przeprowadzający kontrolę wyrobów, zwany dalej "kontrolującym", wykonuje w razie potrzeby niezbędne pomiary i próby.
4.
Z przebiegu kontroli wyrobów sporządza się protokół kontroli wyrobu, zwany dalej "protokołem", w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
5.
W protokole określa się w szczególności: kontrolowany wyrób, czas trwania kontroli wyrobu, miejsce przeprowadzenia kontroli wyrobu, stwierdzone nieprawidłowości, ze wskazaniem naruszonych przepisów, oraz wyniki wykonanych pomiarów i prób; protokół zawiera ponadto informacje dotyczące przedstawionych kontrolującemu do wglądu dokumentów i dokumentacji, w tym instrukcji dołączonych do wyrobu, a także treści deklaracji zgodności oraz oznakowania wyrobu.
6.
Protokół podpisuje kontrolujący oraz osoba biorąca udział w kontroli wyrobu ze strony kontrolowanego; jeżeli kontrola wyrobu była przeprowadzona w zakładzie górniczym, protokół podpisuje kontrolujący oraz osoba biorąca udział w kontroli wyrobu ze strony zakładu górniczego.
7.
Protokół doręcza się do podpisu kontrolowanemu albo osobie przez niego upoważnionej; jeżeli kontrola wyrobu była przeprowadzona w zakładzie górniczym, protokół doręcza się do podpisu kierownikowi ruchu zakładu górniczego albo osobie przez niego upoważnionej.
8.
Wzór protokołu stanowi załącznik nr 5 do zarządzenia.
§  23.
1.
Jeżeli stwierdzono niezgodność wyrobu z zasadniczymi wymaganiami, protokół przedstawia się do akceptacji dyrektorowi komórki WUG i przesyła niezwłocznie na adres poczty elektronicznej Zespołu do spraw Kontroli Wyrobów w Departamencie Energomechanicznym WUG, zwanego dalej "Zespołem do spraw Kontroli Wyrobów", oraz przekazuje w terminie 7 dni w postaci pisemnej do Zespołu do spraw Kontroli Wyrobów.
2.
Jeżeli nie stwierdzono niezgodności wyrobu z zasadniczymi wymaganiami, protokół przedstawia się do akceptacji dyrektorowi komórki WUG i przesyła w terminie 14 dni na adres poczty elektronicznej Zespołu do spraw Kontroli Wyrobów.
§  24.
Przepisy § 16 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  6

Przepis końcowy

§  25.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 5 października 2007 r.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 133, poz. 934, Nr 170, poz. 1217, Nr 190, poz. 1399 i Nr 249, poz. 1834 oraz z 2007 r. Nr 21, poz. 125 i Nr 82, poz. 556.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1217 oraz 2 2007 r. Nr 88, poz. 587, Nr 99, poz. 665, Nr 127, poz. 880 i Nr 191, poz. 1373.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 169, poz. 1199, Nr 170, poz. 1217 i Nr 249, poz. 1832 oraz z 2007 r. Nr 21, poz. 124, Nr 75, poz. 493, Nr 88, poz. 587, Nr 176, poz. 1238, Nr 181, poz. 1286 i Nr 191, poz. 1374.

4) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 i Nr 180, poz. 1494, z 2006 r. Nr 170, poz. 1217 i Nr 249, poz. 1834 oraz z 2007 r. Nr 176, poz. 1238.

5) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2255, z 2006 r. Nr 170, poz. 1217 i Nr 227, poz. 1658 oraz z 2007 r. Nr 21, poz. 125, Nr 64, poz. 427, Nr 75, poz. 493, Nr 88, poz. 587, Nr 147, poz. 1033, Nr 176, poz. 1238 i Nr 181, poz. 1286.

6) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 238, poz. 2019, z 2004 r. Nr 222, poz. 2249, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 oraz z 2007 r. Nr 176, poz. 1238.

7) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 64, poz. 565 i Nr 267, poz. 2258, z 2006 r. Nr 170, poz. 1217, Nr 235, poz. 1700 i Nr 249, poz. 1832 i 1834 oraz z 2007 r. Nr 21, poz. 124 i Nr 192, poz. 1381.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WZÓR

KARTA PRACY PRACOWNIKA INSPEKCYJNO-TECHNICZNEGO

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR

PROTOKÓŁ KONTROLI Nr ........

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

WZÓR

PROTOKÓŁ Nr ........

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

WZÓR

UPOWAŻNIENIE DO KONTROLI Nr ........

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

WZÓR

PROTOKÓŁ KONTROLI WYROBU Nr ........

grafika