Tryb przeprowadzania egzaminów dla doradców inwestycyjnych oraz wysokość opłat egzaminacyjnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.1998.5.90

Akt utracił moc
Wersja od: 29 kwietnia 1998 r.

ZARZĄDZENIE Nr 8
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 29 kwietnia 1998 r.
w sprawie trybu przeprowadzania egzaminów dla doradców inwestycyjnych oraz wysokości opłat egzaminacyjnych

Na podstawie art. 24 ust. 1 pkt. 2 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tryb przeprowadzania egzaminów dla doradców inwestycyjnych określa regulamin egzaminu dla kandydatów na doradców inwestycyjnych, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Ustala się wysokość opłaty egzaminacyjnej na kwotę 700 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku, o którym mowa w § 11 regulaminu egzaminu dla kandydatów na doradców inwestycyjnych, wysokość opłaty egzaminacyjnej ustala się w wysokości 50% kwoty określonej w ust. 1.
§  3.
Traci moc zarządzenie Nr 9 Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z dnia 4 sierpnia 1995 r. w sprawie trybu przeprowadzania egzaminów dla doradców w zakresie publicznego obrotu papierami wartościowymi oraz wysokości opłat egzaminacyjnych (Dz. Urz. KPW Nr 4, poz. 93 i z 1997 r. Nr 3, poz. 85).
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN EGZAMINU DLA KANDYDATÓW NA DORADCÓW INWESTYCYJNYCH

I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
1.
Egzamin dla kandydatów na doradców inwestycyjnych, zwany dalej "egzaminem" przeprowadza Komisja Egzaminacyjna dla doradców inwestycyjnych, zwana dalej "Komisją", powołana przez Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
2.
W skład Komisji Egzaminacyjnej wchodzą: Przewodniczący, Zastępca Przewodniczącego, Sekretarz i członkowie Komisji.
§  2.
Egzamin składa się z trzech etapów:
1)
etap pierwszy - test egzaminacyjny,
2)
etap drugi - egzamin pisemny,
3)
etap trzeci - egzamin ustny.
§  3.
Termin przeprowadzenia poszczególnych etapów egzaminu określa Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej, zwany dalej "Przewodniczącym" w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
§  4.
1.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest złożenie przez kandydata (osobiście lub listem poleconym) w siedzibie Urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd prawidłowo wypełnionego wniosku rejestrowego oraz wniesienie opłaty egzaminacyjnej w terminie 2 tygodni od daty ukazania się ogłoszenia, o którym mowa w § 14, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Komisja może dopuścić do egzaminu kandydata, który złoży wniosek oraz wniesie opłatę egzaminacyjną po terminie, o którym mowa w ust. 1.
3.
W przypadku niedopuszczenia do egzaminu kandydata, który złożył wniosek oraz wniósł opłatę egzaminacyjną po terminie, dokonana przez niego wpłata może być zaliczona na poczet egzaminu w innym terminie lub zwrócona kandydatowi na jego wniosek.
§  5.
1.
Kandydat, który nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w terminie określonym w ogłoszeniu, o którym mowa w § 14, może wystąpić z wnioskiem do Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o:
1)
zaliczenie wniesionej opłaty na poczet egzaminu w innym terminie,
2)
zwrot wniesionej opłaty.
2.
Realizacja wniosków, o których mowa w ust. 1 wniesionych do Urzędu:
a)
na 10 dni przed datą egzaminu odbywa się bez potrąceń kosztów manipulacyjnych,
b)
w terminie krótszym niż 10 dni przed datą egzaminu odbywa się z potrąceniem 20% kosztów manipulacyjnych.
3.
Kandydatowi, którego wniosek o przesunięcie terminu egzaminu został już raz uwzględniony, nie przysługuje prawo do ponownego zaliczenia wniesionej opłaty na poczet egzaminu w innym terminie lub jej zwrotu.
4.
O dacie wniesienia wniosków decyduje data stempla pocztowego lub data złożenia wniosku w Urzędzie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
§  6.
Egzamin przeprowadza się w wydzielonej sali, w warunkach umożliwiających zdającemu samodzielność pracy, a Komisji czuwanie nad zgodnym z regulaminem przebiegiem egzaminu.
§  7.
1.
Wejście na salę egzaminacyjną odbywa się za okazaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość, zawierającego zdjęcie kandydata.
2.
Kandydat potwierdza własnoręcznym podpisem nadane mu przez Komisję oznaczenie kodowe.
3.
Kandydaci nie mogą wnosić na salę egzaminacyjną toreb podróżnych, neseserów, okryć wierzchnich lub innych niedozwolonych przez Komisję przedmiotów. W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący może odstąpić od powyższego zakazu.
§  8.
1.
W przypadku naruszenia tajemnicy służbowej Przewodniczący może unieważnić przeprowadzony egzamin.
2.
Unieważnienie egzaminu może nastąpić zarówno w stosunku do wszystkich zdających, jak i poszczególnych uczestników.
§  9.
Przewodniczący może wykluczyć z egzaminu osoby przebywające na sali egzaminacyjnej w czasie oczekiwania na rozpoczęcie danego etapu egzaminu lub podczas jego trwania, które korzystały z cudzej pomocy, posługiwały się niedozwolonymi przez Komisję materiałami pomocniczymi, pomagały innym uczestnikom egzaminu lub w inny sposób zakłócały przebieg egzaminu.
§  10.
1.
W czasie oczekiwania na rozpoczęcie danego etapu egzaminu lub podczas jego trwania, kandydat nie powinien opuszczać sali. W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący, Zastępca Przewodniczącego, członek Komisji, Sekretarz Komisji lub osoba upoważniona przez Przewodniczącego udziela zgody na opuszczenie sali po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się kandydata z innymi kandydatami lub osobami postronnymi oraz posługiwania się niedozwolonymi przez Komisję materiałami pomocniczymi.
2.
Na czas nieobecności w sali egzaminacyjnej zdający przekazuje pracę egzaminacyjną Przewodniczącemu, Zastępcy Przewodniczącego, Sekretarzowi Komisji, członkowi Komisji lub osobie upoważnionej przez Przewodniczącego. Czas nieobecności w sali odnotowuje się w treści karty odpowiedzi (pracy egzaminacyjnej).
§  11.
Kandydatowi, który zaliczył pierwszy etap egzaminu, lecz:
1)
nie został dopuszczony do trzeciego etapu,
2)
z etapu trzeciego uzyskał ocenę negatywną, przysługuje prawo jednorazowego przystąpienia do kolejnego egzaminu, przeprowadzanego bezpośrednio po tym egzaminie, na którym dany etap zaliczył, bez konieczności ponownego zaliczania pierwszego etapu egzaminu.
§  12.
1.
Z przebiegu każdego etapu egzaminu Komisja sporządza protokół podpisywany przez osoby, o których mowa w § 1 ust. 2, zawierający w szczególności skład Komisji, czas rozpoczęcia i zakończenia danego etapu egzaminu, opis ważniejszych zdarzeń, jakie zaszły w czasie jego trwania, listę uczestniczących w danym etapie kandydatów oraz wyniki, jakie uzyskali.
§  13.
Pomoc techniczną przy przeprowadzaniu egzaminu wykonują osoby wyznaczone przez Dyrektora Biura Budżetowo-Administracyjnego Urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w porozumieniu z Przewodniczącym lub Zastępcą Przewodniczącego.

II.

Pierwszy etap egzaminu - test egzaminacyjny.

§  14.
Termin przeprowadzenia pierwszego etapu egzaminu podawany jest przez Komisję do publicznej wiadomości w ogłoszeniu zamieszczonym w dzienniku "Rzeczpospolita" przynajmniej na 45 dni przed tym terminem.
§  15.
1.
Test egzaminacyjny składa się ze 100 pytań, z których każde posiada cztery lub pięć wariantów odpowiedzi (A, B, C, D lub A, B, C, D, E), przy czym w każdym pytaniu prawidłowy jest wyłącznie jeden wariant odpowiedzi.
2.
Kandydat rozwiązuje test, wpisując odpowiedzi na karcie odpowiedzi, stanowiącej formularz dołączony do testu. Kandydat wskazuje na ten wariant odpowiedzi, który uznaje za prawidłowy.
§  16.
Test trwa 4 godziny. Czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu określa Przewodniczący lub upoważniona przez niego osoba.
§  17.
1.
Po ogłoszeniu zakończenia pierwszego etapu egzaminu kandydat zwraca kartę odpowiedzi, po uprzednim naniesieniu przez kandydata oznaczenia kodowego. Karta odpowiedzi bez prawidłowo naniesionego oznaczenia kodowego nie może być uznana za podstawę oceny wyników pierwszego etapu egzaminu.
2.
Kandydat, który ukończył rozwiązywanie testu wcześniej, przed ogłoszeniem zakończenia pierwszego etapu egzaminu, pozostawia swój test przy wyjściu z sali. Kandydat będzie mógł ponownie otrzymać swój test na miejscu, po ogłoszeniu zakończenia tego etapu egzaminu lub w terminie późniejszym w siedzibie Urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
3.
Po zakończeniu pierwszego etapu egzaminu treść testu jest podawana do wiadomości publicznej.

III.

Ocena testu egzaminacyjnego.

§  18.
1.
Każde pytanie testu egzaminacyjnego Komisja ocenia w następujący sposób:
a)
za udzielenie odpowiedzi prawidłowej - dwa punkty.
b)
za udzielenie odpowiedzi błędnej - minus jeden punkt (punkt ujemny),
c)
wstrzymanie się od odpowiedzi - zero punktów.
2.
Podstawę oceny stanowią odpowiedzi udzielone przez zdającego na karcie odpowiedzi.
3.
Warunkiem zaliczenia pierwszego etapu egzaminu jest uzyskanie przez kandydata co najmniej 133 punktów.
§  19.
Wyniki pierwszego etapu egzaminu ogłaszane są w siedzibie Urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w terminie ustalonym przez Przewodniczącego, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia przeprowadzenia tego etapu.
§  20.
1.
Każdy kandydat uczestniczący w pierwszym etapie egzaminu może zwrócić się do Komisji z wnioskiem o ponowne sprawdzenie prawidłowości oceny wyniku rozwiązanego testu (odwołanie). Wniosek w tej sprawie powinien wpłynąć do Urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w terminie nie dłuższym niż 3 dni robocze od dnia ogłoszenia wyników tego etapu egzaminu.
2.
Przewodniczący informuje o stanowisku Komisji w terminie 7 dni roboczych od upływu terminu składania odwołań przez kandydatów.
3.
Z ustaleń Komisji poczynionych w wyniku rozpatrzenia wniosków, o których mowa w ust. 1, sporządzany jest aneks do protokołu z przebiegu pierwszego etapu egzaminu na zasadach określonych w § 12.

IV.

Drugi etap - część pisemna.

§  21.
Warunkiem przystąpienia przez kandydata do drugiego etapu egzaminu jest zaliczenie etapu pierwszego.
§  22.
1.
O terminie, miejscu i godzinie przeprowadzenia drugiego etapu egzaminu, Przewodniczący informuje w ogłoszeniu zamieszczanym w siedzibie Urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
2.
Czas trwania drugiego etapu egzaminu określa Przewodniczący, przy czym czas ten nie może przekroczyć 3 godzin.
§  23.
1.
Kandydaci uczestniczący w drugim etapie egzaminu otrzymują pytania (zadania) problemowe i rozwiązują je na piśmie, w formie pracy egzaminacyjnej.
2.
Treść pytań (zadań) problemowych obejmuje zagadnienia zawarte w § 1 pkt. 2-7 zarządzenia Nr 7 Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 29 kwietnia 1998 r. w sprawie ustalenia tematów obowiązujących na egzaminach dla kandydatów na doradców inwestycyjnych.
3.
Komisja oceniając wyniki drugiego etapu egzaminu dopuszcza bądź nie dopuszcza kandydata do trzeciego etapu egzaminu.
§  24.
Informacja o dopuszczeniu bądź niedopuszczeniu kandydata do trzeciego etapu egzaminu ogłaszana jest w siedzibie Urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w terminie ustalonym przez Przewodniczącego, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia przeprowadzenia drugiego etapu.

V.

Trzeci etap - część ustna.

§  25.
Warunkiem przystąpienia przez kandydata do trzeciego etapu egzaminu jest dopuszczenie do niego przez Komisję, na podstawie wyników uzyskanych w etapie drugim.
§  26.
O terminie, miejscu i godzinie przeprowadzenia trzeciego etapu egzaminu Przewodniczący informuje w sposób określony w § 22 ust. 1.
§  27.
1.
Kolejność przystępowania kandydatów do trzeciego etapu egzaminu jest ustalana przez Przewodniczącego przed rozpoczęciem tego etapu.
2.
Kandydaci uczestniczący w trzecim etapie egzaminu otrzymują pytania ustne.
§  28.
Komisja ocenia wynik trzeciego etapu egzaminu pozytywnie lub negatywnie, w zależności od treści odpowiedzi udzielonych przez kandydata.
§  29.
Do trzeciego etapu egzaminu nie stosuje się przepisów § 7 ust. 2 i § 10 ust. 2.

VI.

Postanowienia końcowe.

§  30.
1.
Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie pozytywnego wyniku z trzeciego etapu egzaminu.
2.
Ogłoszenie wyników końcowych egzaminu następuje w siedzibie Urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w terminie 7 dni od dnia zakończenia trzeciego etapu.
§  31.
Osobom, które zdały egzamin Komisja wydaje zaświadczenia o jego zdaniu.
§  32.
Dokumenty dotyczące egzaminu przechowuje się w Urzędzie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.