Tryb postępowania dotyczącego udzielania tymczasowego zezwolenia na wlot i wykonywanie lotów w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez obce statki powietrzne nieposiadające świadectwa zdatności do lotu lub w warunkach nieprzewidzianych w świadectwie zdatności do lotu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ULC.2006.7.28

Akt utracił moc
Wersja od: 21 sierpnia 2006 r.

ZARZĄDZENIE Nr 10
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO
z dnia 21 sierpnia 2006 r.
w sprawie trybu postępowania dotyczącego udzielania tymczasowego zezwolenia na wlot i wykonywanie lotów w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez obce statki powietrzne nieposiadające świadectwa zdatności do lotu lub w warunkach nieprzewidzianych w świadectwie zdatności do lotu

Na podstawie art. 21 ust. 2 pkt 16 oraz w związku z art. 50 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. z 2006 r. Nr 100, poz. 696 i Nr 104, poz. 708 i 711) zarządza się, co następuje:
§  1.
Określa się tryb postępowania dotyczącego udzielania zezwolenia na wlot i wykonywanie lotów w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez obcy statek powietrzny nieposiadający świadectwa zdatności do lotu zgodnego z Załącznikiem 8 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym lub rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1592/2002/WE z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego oraz utworzenia Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego, lub w warunkach nieprzewidzianych w świadectwie zdatności do lotu, zwanego dalej "zezwoleniem".
§  2.
1.
Departament Rynku Transportu Lotniczego (LER) wszczyna procedurę analizy wniosku o udzielenie zezwolenia.
2.
Departament Rynku Transportu Lotniczego sprawdza czy wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera następujące dane:
1)
dane wnioskodawcy (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, fax, adres e-mail);
2)
dane statku powietrznego (znaki przynależności państwowej i znaki rejestracyjne, typ, numer seryjny statku powietrznego, kategorię);
3)
cel wizyty;
4)
planowany okres wykonywania lotów;
5)
planowaną trasę lotów.
3.
Departament Rynku Transportu Lotniczego sprawdza czy do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołączone są kopie dokumentów, a w szczególności:
1)
świadectwa technicznego potwierdzającego spełnienie, przez statek powietrzny, wymagań technicznych;
2)
świadectwa kwalifikacji lub licencji pilota;
3)
certyfikatu ubezpieczenia OC.
4.
Przykładowy wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  3.
1.
Departament Rynku Transportu Lotniczego uzgadnia wniosek, o którym mowa w § 2 ust. 1, oraz projekt decyzji z następującymi komórkami organizacyjnymi Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC):
1)
Departamentem Operacyjno-Lotniczym (LOL) - w zakresie uznania świadectwa kwalifikacji lub licencji pilota;
2)
Departamentem Żeglugi Powietrznej (LOŻ) - w zakresie sprawdzenia zgłoszonej trasy, miejsca wykonywania lotów i ich ograniczeń;
3)
Departamentem Ochrony i Ułatwień w Lotnictwie Cywilnym (LOB) - w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego;
4)
Departamentem Techniki Lotniczej (LTT) - w zakresie weryfikacji dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań technicznych.
2.
Każda z komórek uzgadniających wniosek może żądać bezpośrednio od wnioskodawcy informacji uzupełniających.
3.
Uzgodnienie wniosku potwierdza się poprzez dokonanie wpisu w karcie uzgodnień. Wzór karty uzgodnień określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
4.
Każda z uzgadniających komórek uzupełnia projekt decyzji w swoim zakresie merytorycznym, a w szczególności:
1)
Departament Żeglugi Powietrznej (LOŻ):
a)
na str. 1 projektu decyzji wpisuje okres ważności udzielanego zezwolenia,
b)
na str. 2 projektu decyzji wypełnia wszystkie rubryki dotyczące ograniczeń i specjalnych ograniczeń oraz, jeżeli jest to konieczne uzupełnia wykaz dokumentacji związanej z zezwoleniem, a także określa inne warunki;
2)
Departament Techniki Lotniczej (LTT) na str. 2 projektu decyzji wypełnia wszystkie rubryki dotyczące ograniczeń i specjalnych ograniczeń oraz, jeżeli jest to konieczne, uzupełnia wykaz dokumentacji związanej z zezwoleniem, a także określa inne warunki.
§  4.
1.
Departament Rynku Transportu Lotniczego przedkłada uzgodniony projekt decyzji do podpisu Prezesowi Urzędu.
2.
Wzór tymczasowego zezwolenia na loty określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
3.
Departament Żeglugi Powietrznej (LOŻ) przekazuje kopię decyzji Prezesa Urzędu o wyrażenie zgody na wlot statku powietrznego lub odmowie zgody na jego wlot, do Agencji Ruchu Lotniczego.
§  5.
Departament Żeglugi Powietrznej (LOŻ) zobowiązany jest przekazać do Agencji Ruchu Lotniczego informacje dotyczące trybu postępowania w sprawie wydawania zezwoleń, w celu umieszczenia ich w Zbiorze Informacji Lotniczych - Polska (AIP Polska).
§  6.
Biuro Prezesa zobowiązane jest zamieścić na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego informacje dotyczące trybu postępowania w sprawie wydawania zezwoleń.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WNIOSEK O TYMCZASOWE ZEZWOLENIE NA LOTY

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

KARTA UZGODNIEŃ

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

TYMCZASOWE ZEZWOLENIE NA LOTY