Tryb i terminy wpłacania dywidendy przez przedsiębiorstwa państwowe.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1990.3.10

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

ZARZĄDZENIE Nr 17
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 marca 1990 r.
w sprawie trybu i terminów wpłacania dywidendy przez przedsiębiorstwa państwowe.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 3, poz. 10 i Nr 74, poz. 437) zwanej dalej ustawą, zarządza się co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe składają do dnia 28 lutego każdego roku właściwemu urzędowi skarbowemu deklarację o wysokości funduszu założycielskiego przedsiębiorstwa, ustalonej według stanu na dzień 1 stycznia danego roku oraz o wysokości należnej dywidendy za okresy miesięczne, zwanej dalej "deklaracją"; w deklaracji należy wskazać również organ założycielski przedsiębiorstwa.
2. 1
Termin, o którym mowa w ust. 1, przedłuża się do dnia 10 następnego miesiąca po zakończeniu aktualizacji wyceny środków trwałych, w wypadku dokonania zmiany wysokości funduszu założycielskiego na dzień 1 stycznia danego roku w wyniku przeprowadzonej aktualizacji wyceny środków trwałych.
3. 2
Jeżeli w ciągu roku nastąpiły zmiany, o których mowa w art. 4 ustawy, z wyłączeniem wypadków wymienionych w ust. 4 i 5, przedsiębiorstwo obowiązane jest dokonać odpowiedniej korekty wysokości funduszu założycielskiego na pierwszy dzień miesiąca, następującego po miesiącu, w którym nastąpiły te zmiany.
4.
W wypadku przeprowadzenia aktualizacji wyceny środków trwałych na podstawie przepisów § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1989 r. w sprawie uznawania składników majątkowych za środki trwałe oraz wartości niematerialne, zasad i stawek ich amortyzacji oraz zasad aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. Nr 72, poz. 422), wysokość funduszu założycielskiego dla potrzeb liczenia dywidendy ustala się odpowiednio na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku.
5. 3
Zwiększenie funduszu założycielskiego o kwotę dywidendy pozostawionej w przedsiębiorstwie na podstawie art. 17 ustawy wykazuje się na dzień 31 grudnia roku podatkowego, za który ustala się dywidendę. Zmianę funduszu założycielskiego wykazuje się w deklaracji złożonej w terminie określonym w ust. 1.
6.
Jeżeli w ciągu roku nastąpiły zmiany w wysokości funduszu założycielskiego z przyczyn określonych w ust. 3 i 4 lub nastąpiła zmiana stopy procentowej dywidendy, przedsiębiorstwo obowiązane jest do złożenia nowej deklaracji wykazującej prawidłową wysokość funduszu założycielskiego oraz dywidendy. Nową deklarację z zastrzeżeniem ust. 7 przedsiębiorstwa składają w terminie do dnia 28 miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana wysokości funduszu założycielskiego.
7. 4
Przepis ust. 6 nie dotyczy przedsiębiorstw gospodarki mieszkaniowej zwolnionych z obowiązku wpłacania dywidendy na podstawie przepisów art. 16 ustawy, jeżeli zmiana wysokości funduszu założycielskiego miałaby wynikać z umorzenia wartości domów mieszkalnych.
8.
Przedsiębiorstwa nowo utworzone składają deklarację w terminie do dnia 28 miesiąca następującego po miesiącu, w którym utworzono przedsiębiorstwo.
9. 5
Jeżeli na skutek zatwierdzenia sprawozdania finansowego dokonanego wg odrębnych przepisów, ulega zmianie wielkość funduszu założycielskiego na dzień 1 stycznia danego roku, przedsiębiorstwa obowiązane są złożyć nową deklarację w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia.
10.
Ustala się wzór deklaracji o wysokości funduszu założycielskiego oraz o wysokości należnej dywidendy stanowiącą załącznik do zarządzenia.
11. 6
Deklarację, o której mowa w ust. 10, sporządzają również przedsiębiorstwa, które na podstawie art. 16 ustawy są zwolnione od obowiązku wpłacania dywidendy.
12.
W wypadku zmiany w ciągu roku podatkowego organu założycielskiego przedsiębiorstwa, jest ono obowiązane zawiadomić o tym właściwy urząd skarbowy w terminie 14 dni od nastąpienia zmiany.
13.
Przedsiębiorstwa powstałe w wyniku połączenia lub podziału łącznie z pierwszą deklaracją nowo utworzonego przedsiębiorstwa przesyłają do urzędu skarbowego informacje dotyczące nazwy i adresu przedsiębiorstwa podzielonego lub przedsiębiorstw połączonych, a także wysokości ich funduszu założycielskiego i funduszu przedsiębiorstwa.
14.
Deklarację składa się w 2 egzemplarzach.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa obowiązane do wpłacania dywidendy obliczają i wypłacają ją za okresy miesięczne w terminie do dnia 28 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły. Dywidendę za listopad i grudzień wpłaca się do dnia 20 grudnia.
2.
Wpłaty dywidendy za okresy miesięczne dokonuje się w wysokości 1/12 należnej dywidendy obliczonej od wysokości funduszu założycielskiego przedsiębiorstwa według stanu na pierwszy dzień miesiąca, za który dokonuje się wpłaty.
3. 7
Jeżeli na skutek zatwierdzenia sprawozdania finansowego dokonanego wg odrębnych przepisów, dokonana zostanie zmiana wysokości należnej dywidendy za poprzedni rok podatkowy, przedsiębiorstwo obowiązane jest do wpłacenia pozostałej różnicy w terminie 10 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
4. 8
W przypadku przeprowadzenia aktualizacji wyceny środków trwałych powodującej zmianę wysokości funduszu założycielskiego, do czasu zakończenia aktualizacji przedsiębiorstwa zobowiązane są do płacenia dywidendy wg aktualnego funduszu założycielskiego. ostatecznego rozliczenia dywidendy dokonuje się w terminach przewidzianych do złożenia deklaracji uwzględniającej dokonaną aktualizację wyceny środków trwałych.
5.
Przedsiębiorstwa nowo utworzone wpłacają należną dywidendę obliczoną od wysokości funduszu założycielskiego według jego stanu na pierwszy dzień miesiąca, następującego po miesiącu, w którym utworzono przedsiębiorstwo.
6.
Przedsiębiorstwa wpłacają należną dywidendę na rachunek właściwego urzędu skarbowego.
§  3.
Traci moc zarządzenie Nr 7 Ministra Finansów z dnia 6 lutego 1989 r. w sprawie trybu i terminów wpłacania dywidendy przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 2, poz. 3).
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i ma zastosowanie do ustalania wysokości funduszów założycielskich i dywidend od dnia 1 stycznia 1990 r.

ZAŁĄCZNIK 9

...............................

Nazwa i adres przedsiębiorstwa

................................

Organ założycielski

................................

Dział gospodarki narodowej

[BC 1]*)

[BT 2]

................................

Nr statystyczny przedsiębiorstwa

(Regon)

DEKLARACJA

o wysokości funduszu założycielskiego i wysokości dywidendy na

dzień ...............................

WyszczególnieniePozycjaKwota w złotych bez znaku po przecinku
123
Fundusz założycielski według ostatniej deklaracji01
Zwiększenia funduszu założycielskiego02
w tym:
z tytułu pozostawienia dywidendy w przedsiębiorstwie zgodnie z art. 17 ustawy03
Zmniejszenia funduszu założycielskiego04
Fundusz założycielski po dokonanych zmianach (01 + 02 - 04)05
Fundusz przedsiębiorstwa06
Środki trwałe netto przed aktualizacją wyceny środków trwałych07
Środki trwałe netto po aktualizacji wyceny środków trwałych08
Różnice kursowe z tytułu kredytów i pożyczek inwestycyjnych09
Skutki aktualizacji wyceny środków trwałych wpływające na fundusz założycielski10
Fundusz założycielski po aktualizacji wyceny środków trwałych (poz. 05 + poz. 10)11
Fundusz przedsiębiorstwa po aktualizacji wyceny środków trwałych12
Miesięczna kwota dywidendy13

Przedsiębiorstwo płacące dywidendę:*)

1) według pełnej stopy [ 1 ]

2) według ulgowej stopy [ 2 ]

3) zgodnie z uchwałą nr 114/89 Rady Ministrów [ 3 ]

Przedsiębiorstwo zwolnione z naliczania dywidendy [ 4 ]

............................

Główny Księgowy

............................

Dyrektor

Data .......................

______________________________________

*) Niepotrzebne skreślić

Objaśnienia do deklaracji

I. Wypełnianie deklaracji na początek roku podatkowego.

1.
Jeżeli w danym roku podatkowym nie nastąpiła aktualizacja środków trwałych wypełnia się tylko pozycje 01 - 06 i 13.
2.
W poz. 01 podaje się stan funduszu założycielskiego wykazanego w ostatniej deklaracji jaka została złożona w urzędzie skarbowym.
3.
W poz. 02 wykazuje się zwiększenia funduszu założycielskiego wykazanego w deklaracji, o której mowa w poz. 01. Zwiększenia te obejmują łączną kwotę: przekazanych z budżetu państwa dotacji na finansowanie rozwoju przedsiębiorstwa, pozostawionej w przedsiębiorstwie dywidendy obligatoryjnej, a także innych środków przekazanych przez organ założycielski lub przez Skarb Państwa przedsiębiorstwu, zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy. Poza tym uwzględnia się wartość przejętych na podstawie decyzji organu administracji państwowej budynków i związanych z nimi budowli. Dotację na rozwój przedsiębiorstwa jest ogólna kwota otrzymanych dotacji pomniejszona o dotacje przedmiotowe i podmiotowe związane z działalnością eksploatacyjną.

Przekazane z budżetu państwa dotacje na inwestycje, a otrzymane przez inwestora zastępczego zwiększają z chwilą przekazania fundusz założycielski właściwego inwestora, któremu inwestor zastępczy ma przekazać do eksploatacji obiekty sfinansowane z tych dotacji. Przez pojęcie "inne środki przekazane przez organ założycielski lub Skarb Państwa" należy rozumieć zarówno środki finansowe, jak i rzeczowe przekazane przez te organy. Dotyczy to również środków pochodzących ze scentralizowanych funduszy celowych.

4.
W poz. 03 wykazuje się pozostawioną w przedsiębiorstwie, zgodnie z art. 17 ustawy dywidendę przeznaczoną na podstawie decyzji wydanej przez organ reprezentujący Skarb Państwa na powiększenie funduszu założycielskiego w związku z wykonywaniem inwestycji mających na celu restrukturyzację działalności gospodarczej.
5.
W poz. 04 wykazuje się kwotę umorzenia wartości domów mieszkalnych, o której mowa w art. 4 ust. 8 ustawy, oraz o wartość przekazanych nieodpłatnie na podstawie decyzji organu administracji państwowej budynków i związanych z nimi budowli.
6.
W poz. 05 wykazuje się sumę: poz. 01 i poz. 02 pomniejszoną o poz. 04.
7.
W poz. 06 wykazuje się fundusz przedsiębiorstwa, według stanu na koniec roku poprzedzającego rok podatkowy z uwzględnieniem rozliczeń wyniku finansowego za ten rok.
8.
W poz. 07 wykazuje się wielkość środków trwałych netto przed dokonaniem aktualizacji wyceny środków trwałych.
9.
W poz. 08 wykazuje się wielkość środków trwałych netto po dokonaniu aktualizacji wyceny środków trwałych.
10.
W poz. 09 wykazuje się różnice kursowe z tytułu kredytów i pożyczek inwestycyjnych, o których mowa w § 3 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1989 r.
11.
W poz. 10 wykazuje się kwotę zwiększającą fundusz założycielski w związku z aktualizacją wyceny środków trwałych dokonania na podstawie przepisów § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1989 r. Kwotę te ustala się z uwzględnieniem przepisu § 10 ust. 5 tego rozporządzenia zachowując wzajemne proporcje funduszu założycielskiego i funduszu przedsiębiorstwa, jakie ukształtowały się na koniec poprzedniego roku podatkowego po dokonaniu rozliczenia wyniku finansowego osiągniętego w tym roku.
12.
W poz. 11 wykazuje się sumę: poz. 05 + poz. 10,
13.
W poz. 12 wykazuje się kwotę ujętą w poz. 06 powiększoną o skutki aktualizacji wyceny środków trwałych wpływające na fundusz przedsiębiorstwa w proporcjach określonych w objaśnieniach do poz. 10.
14.
W poz. 13 wykazuje się 1/12 kwoty dywidendy wyliczonej przez przemnożenie funduszu założycielskiego wykazanego w poz. 11 lub w poz. 05, jeżeli nie zostanie dokonana aktualizacja wyceny środków trwałych, przez właściwą stopę procentową. Przedsiębiorstwa do których stosuje się uchwałę nr 114/89 Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1989 r. w sprawie podstawy i sposobu naliczania dywidendy od przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w części zadania na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, uwzględniają zmniejszenia dywidendy zgodnie z § 2 ust. 1 tej uchwały.

II. Wypełnianie deklaracji w wypadku gdy w ciągu roku podatkowego nastąpiły zmiany w wysokości funduszu założycielskiego i dywidendy.

1.
W wypadku gdy w ciągu roku podatkowego nastąpiły zmiany w wysokości funduszu założycielskiego i dywidendy:
1)
z tytułu przekazania przedsiębiorstwu z budżetu państwa dotacji na finansowanie rozwoju, przekazania przez organ założycielski lub przez Skarb Państwa innych środków, a także z tytułu nieodpłatnego przekazania lub przejęcia na podstawie decyzji organu administracji państwowej budynku i związanych z nimi budowli wypełnia się poz. 01 - 05 (bez poz. 03) oraz poz. 13,
2)
z tytułu aktualizacji wyceny środków trwałych na dzień 1 lipca roku podatkowego wypełnia się całą deklarację pomijając poz. 03,
3)
z tytułu zmian stopy procentowej wypełnia się poz. 01 i poz. 13, a także wykazuje się właściwą wysokość stopy.
2.
Przy wypełnianiu deklaracji w sytuacjach, o których mowa w ust. 1, należy kierować objaśnieniami do części I z uwzględnieniem następujących zmian:
1)
w poz. 06 wykazuje się fundusz przedsiębiorstwa według stanu na początek roku podatkowego po aktualizacji wyceny środków trwałych dokonanej na tę datę,
2)
w poz. 07 wykazuje się wartość środków trwałych netto podlegających aktualizacji wyceny, to jest według stanu na ostatni dzień półrocza,
3)
w poz. 10 wykazuje się kwotę zwiększającą fundusz założycielski w związku z aktualizacją wyceny środków trwałych dokonaną na podstawie przepisów w § 13 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1989 r. Kwotę tę ustala się z uwzględnieniem przepisów § 10 ust. 4 tego rozporządzenia zachowując wzajemne proporcje funduszu założycielskiego i funduszu przedsiębiorstwa, jakie ukształtowały się na początek roku podatkowego po uwzględnieniu skutków omawianej aktualizacji wyceny jaka miała miejsce na dzień 1 stycznia roku podatkowego (31 grudnia roku poprzedniego).
4)
w poz. 13 wykazuje się 1/12 kwoty dywidendy obliczonej w wyniku przemnożenia funduszu założycielskiego wykazanego w:

- poz. 05 w sytuacji wymienionej w ust. 1 pkt 1,

- poz. 11 w sytuacji wymienionej w ust. 1 pkt 2,

- poz. 01 w sytuacji wymienionej w ust. 1 pkt 3 przez właściwą stopę procentową.

Przedsiębiorstwa do których stosuje się uchwałę nr 114/89 Rady Ministrów uwzględniają zmniejszenie wysokości dywidendy zgodnie z § 2 ust. 1 tej uchwały.

III. Wypełnianie pierwszej deklaracji przez przedsiębiorstwa nowo powstałe.

1.
Przedsiębiorstwa pozostałe w wyniku podziału lub połączenia istniejących przedsiębiorstw:
1)
wypełniają poz. 01, 06 i 13, z tym że w wypadku połączenia się przedsiębiorstw - sumuje się, a w wypadku podziału - dzieli się aktualne kwoty funduszu założycielskiego i przedsiębiorstwa wykazane w deklaracjach omawianych przedsiębiorstw. Natomiast w poz. 13 wykazuje się 1/12 kwoty dywidendy obliczonej w wyniku przemnożenia funduszu założycielskiego wykazanego w poz. 01 przez właściwą stopę procentową. Przedsiębiorstwa do których stosuje się uchwałę nr 114/89 Rady Ministrów uwzględniają zmniejszenie wysokości dywidendy zgodnie z § 2 ust. 1 tej uchwały,
2)
jeżeli podział lub połączenie następuje w miesiącu, w którym nastąpiły inne zmiany w funduszu założycielskim lub w wysokości stopy procentowej wypełnia się dodatkowo poz. 02-05 wykorzystując objaśnienia wymienione w części II,
3)
jeżeli podział lub połączenie następuje na dzień aktualizacji środków trwałych wypełnia się pozostałe pozycje deklaracji (07 - 12) zgodnie z objaśnieniami do części II ust. 1 pkt 2.
2.
Pozostałe przedsiębiorstwa nowo powstałe składając pierwszą deklarację wypełniają jedynie poz. 01 i 13 z uwzględnieniem poniższych zmian:
1)
w poz. 01 wykazuje się środki wymienione w art. 4 ustawy, otrzymane w miesiącu rozpoczęcia działalności, które wpłynęły na fundusz założycielski,
2)
w poz. 13 wykazuje się 1/12 kwoty dywidendy obliczonej w wyniku przemnożenia funduszu założycielskiego wykazanego w poz. 01 przez właściwą stopę procentową. Przedsiębiorstwa objęte uchwałą nr 114/89 Rady Ministrów uwzględniają zmniejszenie dywidendy zgodnie z § 2 ust. 1 tej uchwały.
3.
Przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 i 2 wypełniają następną deklarację, którą składają w ciągu danego roku podatkowego, wykorzystując objaśnienia do części II.
1 Z dniem 27 czerwca 1994 r. przedłuża się do dnia 10 czerwca 1994 r. termin składania przez przedsiębiorstwa państwowe deklaracji o wysokości funduszu założycielskiego o których mowa w § 1 ust. 2 nin. zarządzenia, zgodnie z § 1 zarządzenia nr 32 z dnia 1 czerwca 1994 r. w sprawie przedłużenia terminu składania przez przedsiębiorstwa państwowe deklaracji o wysokości funduszu założycielskiego (Dz.Urz.MF.94.15.46).

§ 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia nr 98 z dnia 7 grudnia 1994 r. (Dz.Urz.MF.94.29.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

2 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 98 z dnia 7 grudnia 1994 r. (Dz.Urz.MF.94.29.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.
3 § 1 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) zarządzenia nr 98 z dnia 7 grudnia 1994 r. (Dz.Urz.MF.94.29.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.
4 § 1 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. d) zarządzenia nr 98 z dnia 7 grudnia 1994 r. (Dz.Urz.MF.94.29.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.
5 § 1 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. e) zarządzenia nr 98 z dnia 7 grudnia 1994 r. (Dz.Urz.MF.94.29.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.
6 § 1 ust. 11 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. d) zarządzenia nr 98 z dnia 7 grudnia 1994 r. (Dz.Urz.MF.94.29.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.
7 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia nr 98 z dnia 7 grudnia 1994 r. (Dz.Urz.MF.94.29.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.
8 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia nr 98 z dnia 7 grudnia 1994 r. (Dz.Urz.MF.94.29.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.
9 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 98 z dnia 7 grudnia 1994 r. (Dz.Urz.MF.94.29.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.