Tryb i terminy wpłacania dywidendy przez przedsiębiorstwa państwowe.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1989.2.3

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lutego 1989 r.

ZARZĄDZENIE
Nr 7 MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 lutego 1989 r.
w sprawie trybu i terminów wpłacania dywidendy przez przedsiębiorstwa państwowe.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 3, poz. 10) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe składają do dnia 28 lutego każdego roku, a w 1989 roku - do dnia 28 marca, właściwemu urzędowi skarbowemu deklarację o wysokości funduszu założycielskiego przedsiębiorstwa, ustalonej według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, oraz o wysokości należnej dywidendy za okresy roczne i miesięczne, zwaną dalej "deklaracją"; w deklaracji należy wskazać również organ założycielski przedsiębiorstwa.
2.
Przedsiębiorstwa nowo utworzone (przekształcone) składają deklarację w terminie do dnia 28 miesiąca następującego po miesiącu, w którym utworzono (przekształcono) przedsiębiorstwo.
3.
Jeżeli na skutek weryfikacji bilansu i wyniku finansowego, o której mowa w art. 18 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 3, poz. 10), ulega zmianie wysokość funduszu założycielskiego na dzień 1 stycznia danego roku, przedsiębiorstwa obowiązane są w terminie 10 dni od daty zakończenia weryfikacji złożyć poprawioną deklarację.
4.
Deklaracje składa się w dwóch egzemplarzach.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa obowiązane do wpłacania dywidendy obliczają i wpłacają ją za okresy:
1)
miesięczne - zaliczkowo w terminie do dnia 28 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, z tym że zaliczkę za grudzień wpłaca się do dnia 28 grudnia,
2)
roczne - wstępnie do dnia 15 lutego następnego roku podatkowego, a ostatecznie - w terminie 5 dni od dnia zweryfikowania bilansu.
2.
Wpłat zaliczek miesięcznych dokonuje się w wysokości 1/12 należnej dywidendy, obliczonej od kwoty funduszu założycielskiego przedsiębiorstwa według stanu na dzień 1 stycznia roku podatkowego.
3.
Przedsiębiorstwa nowo utworzone (przekształcone) wpłacają zaliczki na poczet należnej dywidendy, obliczonej od kwoty funduszu założycielskiego według stanu na dzień utworzenia (przekształcenia) przedsiębiorstwa, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęły zysk.
4.
Jeżeli w ciągu roku podatkowego nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa i na skutek tego uległa zmianie wysokość funduszu założycielskiego przedsiębiorstwa, odpowiedniej zmianie podlegają również wpłaty zaliczek za okresy miesięczne, z uwzględnieniem ust. 3.
5.
Dywidendę należną za styczeń 1989 r. przedsiębiorstwa wpłacą podwyższając o 50% zaliczki za miesiąc luty i marzec.
6.
Przedsiębiorstwa wpłacają należne dywidendy na rachunek urzędu skarbowego właściwego do poboru podatku dochodowego.
§  3.
W latach 1989-1990 zaliczki miesięczne mogą być korygowane w ciągu roku do wysokości nie przekraczającej 25% zysku wykazanego narastająco w miesięcznych sprawozdaniach finansowych, a w 1991 r. - do wysokości nie przekraczającej 30% zysku.
§  4.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz w art. 14 ust. 1 ustawy wymienionej w § 1 ust. 3, ustalają dywidendę, zwiększającą fundusz założycielski, zgodnie z przepisami § 2 i 3. Zwiększenie funduszu założycielskiego o kwotę dywidendy wykazuje się na dzień 31 grudnia roku podatkowego, za który ustala się dywidendę.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rozliczeń dywidendy od dnia 1 stycznia 1989 r.