Tryb i szczegółowe zasady przekazywania przez banki Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzenia bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.2003.21.36

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 2005 r.

UCHWAŁA Nr 48/2003
ZARZĄDU NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 14 listopada 2003 r.
w sprawie trybu i szczegółowych zasad przekazywania przez banki Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzenia bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej. 1

Na podstawie art. 23 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 140, poz. 938, z 1998 r. Nr 160, poz. 1063, z 2000 r. Nr 53, poz. 648, Nr 62, poz. 718, Nr 119, poz. 1252, z 2001 r. Nr 8, poz. 64, Nr 110, poz. 1189 i Nr 154, poz. 1784 i 1800, z 2002 r. Nr 126, poz. 1070 i Nr 141, poz. 1178 oraz z 2003 r. Nr 65, poz. 594 i Nr 137, poz. 1303) uchwala się, co następuje:
§  1.
1. 2
Uchwała określa tryb i szczegółowe zasady przekazywania przez banki Narodowemu Bankowi Polskiemu, zwanemu dalej "NBP", danych niezbędnych do sporządzenia bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej.
2. 3
Ilekroć w uchwale jest mowa o bankach należy przez to rozumieć banki krajowe, oddziały instytucji kredytowych oraz oddziały banków zagranicznych posiadające status rezydenta.
3.
Ustalone w uchwale okresy sprawozdawcze, za które przekazywane są dane (miesiąc, kwartał i rok) odpowiadają okresom kalendarzowym.
4.
Dane przekazywane NBP powinny być zgodne z danymi wynikającymi z ksiąg rachunkowych banku lub innych dokumentów źródłowych obrazujących stan faktyczny.
5.
Ustalenia wielkości kwoty, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt. 2 i § 15 ust. 1 pkt. 2 uchwały, w walucie polskiej lub w walucie obcej, dokonuje się zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141, poz. 1178).
§  2. 4
Banki posiadające rachunki bieżące (nostro) w instytucjach kredytowych lub bankach zagranicznych posiadających status nierezydenta lub banki prowadzące rachunki bieżące (loro) instytucji kredytowych lub banków zagranicznych posiadających status nierezydenta, rachunki bieżące innych nierezydentów lub inne rachunki bieżące, służące bankowi do ewidencji rozliczeń transakcji między rezydentami i nierezydentami, są obowiązane, z zastrzeżeniem § 12, przekazywać NBP miesięczne sprawozdania, zarejestrowanych na tych rachunkach obrotów i stanów w walucie polskiej i w walutach obcych na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do uchwały, w terminie do 10 dni po zakończeniu miesiąca.
§  3.
Banki dokonujące skupu i sprzedaży zagranicznych środków płatniczych w postaci banknotów i monet są obowiązane, z zastrzeżeniem § 12, przekazywać NBP miesięczne sprawozdania, zarejestrowanych w kasach i skarbcach obrotów i stanów w walutach obcych na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do uchwały, w terminie do 10 dni po zakończeniu miesiąca.
§  4.
1.
Banki, które zaciągnęły od nierezydentów lub udzieliły nierezydentom kredytu lub pożyczki są obowiązane, z zastrzeżeniem § 12, przekazywać NBP:
1)
informacje o zawarciu z nierezydentem umowy zobowiązującej nierezydenta do udzielenia bankowi kredytu lub pożyczki lub informacje o zawarciu z nierezydentem umowy zobowiązującej bank do udzielenia nierezydentowi kredytu lub pożyczki na formularzach, których wzory stanowią odpowiednio załączniki nr 2 lub 3 do uchwały, w terminie 20 dni od dnia ich zawarcia,
2)
kwartalne sprawozdania z wykorzystania i spłat kredytów lub pożyczek otrzymanych od nierezydentów wraz z terminarzem przyszłych spłat lub kwartalne sprawozdania z wykorzystania i spłat kredytów lub pożyczek udzielonych nierezydentom wraz z terminarzem przyszłych spłat, w przypadku kredytów lub pożyczek o równowartości co najmniej 1.000.000 euro na formularzach, których wzory stanowią odpowiednio załączniki nr 4 lub 5 do uchwały, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału.
2.
Banki, które zaciągnęły lub udzieliły kredytów lub pożyczek, o których mowa w ust. 1, z wyłączeniem kredytów lub pożyczek o równowartości co najmniej 1.000.000 euro, są obowiązane przekazywać NBP informacje o zmianie warunków umowy, w terminie 20 dni od dnia dokonania zmiany.
§  5.
1.
Banki krajowe, w których na początek lub koniec okresu sprawozdawczego nierezydent posiadał co najmniej 10% udziału w kapitale zakładowym są obowiązane przekazywać NBP roczne sprawozdania dotyczące wartości udziału nierezydenta w kapitale własnym banku na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do uchwały, w terminie do 15 maja po zakończeniu roku.
2. 5
Oddziały banków zagranicznych oraz oddziały instytucji kredytowych posiadające status rezydenta są obowiązane przekazywać NBP roczne sprawozdania dotyczące wartości funduszu oddziału banku zagranicznego lub oddziału instytucji kredytowej na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 7 do uchwały, w terminie do 15 maja po zakończeniu roku.
3.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1 i 2 sporządza się na podstawie:
1)
rocznych danych bilansowych oraz rachunku zysków i strat - w przypadku, gdy rok obrotowy jest równy kalendarzowemu,
2)
danych wynikających z ksiąg rachunkowych na dzień 31 grudnia roku sprawozdawczego - w przypadku, gdy rok obrotowy różni się od kalendarzowego,
3) 6
dokumentów rzeczywistych wpłat dokonanych na poczet kapitału zakładowego w przypadku banków lub na poczet funduszu - w przypadku oddziałów banków zagranicznych lub oddziałów instytucji kredytowych posiadających status rezydenta, które nie rozpoczęły działalności gospodarczej lub nie sporządzają bilansu oraz rachunku zysków i strat.
§  6.
1.
Banki krajowe posiadające na początek lub koniec okresu sprawozdawczego co najmniej 10% udziału w kapitale podstawowym nierezydentów lub posiadające oddziały za granicą są obowiązane przekazywać NBP:
1)
roczne sprawozdania dotyczące wartości udziału banku w kapitale własnym nierezydenta na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 8 do uchwały, w terminie do 15 maja po zakończeniu roku,
2)
roczne sprawozdania dotyczące wartości funduszy oddziału za granicą na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 9 do uchwały, w terminie do 15 maja po zakończeniu roku.
2.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, sporządza się na podstawie danych wynikających z następujących dokumentów źródłowych dotyczących nierezydenta lub oddziału za granicą:
1)
rocznych danych bilansowych oraz rachunku zysków i strat - w przypadku, gdy rok obrotowy jest równy kalendarzowemu,
2)
danych wynikających z ksiąg rachunkowych na dzień 31 grudnia roku sprawozdawczego, w przypadku, gdy rok obrotowy różni się od kalendarzowego,
3)
dokumentów rzeczywistych wpłat dokonywanych na poczet kapitału podstawowego - w przypadku nierezydentów lub na poczet funduszu - w przypadku oddziałów banków za granicą, które nie rozpoczęły działalności gospodarczej lub nie sporządzają bilansu oraz rachunku zysków i strat.
§  7.
Banki prowadzące rachunki papierów wartościowych na podstawie zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, zwanej dalej "Komisją", zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424, Nr 84, poz. 774, Nr 124, poz. 1151 i Nr 170, poz. 1651) lub prowadzące na podstawie zezwolenia Komisji działalność maklerską i w ramach tej działalności prowadzące rachunki papierów wartościowych są obowiązane przekazywać NBP miesięczne sprawozdania o liczbie i wartości papierów wartościowych wyemitowanych przez rezydentów innych niż Skarb Państwa na rynku krajowym oraz dopuszczonych do obrotu publicznego w kraju, znajdujących się w posiadaniu nierezydentów i zarejestrowanych na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych przez bank na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 10 do uchwały, w terminie do 10 dni po zakończeniu miesiąca.
§  8.
1.
Banki, które dokonały na rynkach zagranicznych lub na rynku krajowym emisji papierów wartościowych niedopuszczonych do obrotu publicznego w kraju, jeżeli emisja ta przynajmniej w części została objęta przez nierezydenta, są obowiązane przekazywać NBP:
1)
informacje o emisji na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 11 do uchwały w terminie 20 dni od dnia sprzedaży papierów wartościowych nierezydentom,
2)
informacje o zmianie danych dotyczących emisji na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 12 do uchwały, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału, w którym zmiany miały miejsce.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do emisji papierów wartościowych dłużnych, dla których rolę depozytariusza pełni bank krajowy.
§  9.
Banki posiadające nabyte na rachunek własny papiery wartościowe, wyemitowane przez nierezydentów na rynkach zagranicznych lub na rynku krajowym, lub nabyte na rachunek własny jednostki uczestnictwa w będących nierezydentami funduszach zbiorowego inwestowania, są obowiązane przekazywać NBP kwartalne sprawozdania o ich liczbie i wartości na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 13 do uchwały, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału.
§  10.
1. 7
Banki posiadające nabyte na rachunek własny:
1)
papiery wartościowe wyemitowane przez rezydentów na rynkach zagranicznych,
2)
papiery wartościowe dłużne wyemitowane przez rezydentów na rynku krajowym, niedopuszczone do obrotu publicznego w kraju,

są obowiązane przekazywać NBP kwartalne sprawozdania o ich liczbie i wartości na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 14 do uchwały, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału.

2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do papierów wartościowych dłużnych, wyemitowanych przez rezydentów na rynku krajowym, niedopuszczonych do obrotu publicznego w kraju, dla których rolę depozytariusza pełni bank krajowy.
§  10a. 8
Banki zawierające bez pośrednictwa podmiotów krajowych transakcje w zakresie pochodnych instrumentów finansowych są obowiązane przekazywać NBP kwartalne sprawozdania o wartości godziwej tych pozycji w pochodnych instrumentach finansowych, które powstały w wyniku transakcji pomiędzy rezydentami i nierezydentami oraz o wartości umownych zobowiązań lub umownych należności z tytułu tych pozycji, na formularzach, których wzory stanowią załączniki nr 15 - 18 do uchwały, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału.
§  11.
Bank pełniący obowiązki agenta finansowego w zakresie obsługi zobowiązań i należności zagranicznych Skarbu Państwa:
1)
prowadzący rachunki służące do ewidencji tych należności jest obowiązany przekazywać NBP miesięczne zestawienia z zarejestrowanych obrotów i stanów na tych rachunkach na formularzu i w terminie wskazanym w § 2,
2)
rejestrujący należności lub zobowiązania z tytułu udzielonych lub otrzymanych przez Skarb Państwa kredytów lub pożyczek jest obowiązany przekazywać NBP informacje oraz kwartalne sprawozdania na formularzach i w terminach wskazanych w § 4 lub § 15.
§  12.
Banki spółdzielcze są obowiązane przekazywać sprawozdania, o których mowa w § 2 - 4 oraz w § 15, do banku zrzeszającego banki spółdzielcze, w którym są zrzeszone.
§  13.
1.
Banki są obowiązane przekazywać NBP dane w zakresie określonym w załącznikach nr 1 - 5 do uchwały drogą elektroniczną, zgodnie ze standardami wymaganymi przez NBP.
2.
Dane przekazywane drogą elektroniczną powinny zawierać imiona i nazwiska osób je sporządzających oraz osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku.
3.
Dane w zakresie określonym w załącznikach nr 6 - 9 do uchwały, banki są obowiązane przekazywać NBP w postaci dokumentów sporządzanych na papierze, według wzorów określonych w tych załącznikach, podpisanych przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku.
4.
Dane w zakresie określonym w załącznikach nr 10-14 do uchwały, banki są obowiązane przekazywać NBP w postaci dokumentów sporządzanych na papierze, według wzorów określonych w tych załącznikach, podpisanych przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku, oraz na nośniku magnetycznym, zgodnie ze standardami wymaganymi przez NBP.
§  14.
Banki są obowiązane do udzielania NBP dodatkowych informacji i wyjaśnień dotyczących danych przekazanych zgodnie z uchwałą, w terminie wskazanym przez NBP.
§  15.
1.
Banki, które zaciągnęły od nierezydentów lub udzieliły nierezydentom kredytu lub pożyczki przed 31 grudnia 2003 r. i wykazały na dzień 31 grudnia 2003 r. jakikolwiek stan należności lub zobowiązań z wyżej wymienionych tytułów, są obowiązane, z zastrzeżeniem § 12, przekazywać NBP:
1)
informacje o zawarciu z nierezydentem umowy zobowiązującej nierezydenta do udzielenia bankowi kredytu lub pożyczki, lub informacje o zawarciu z nierezydentem umowy zobowiązującej bank do udzielenia nierezydentowi kredytu lub pożyczki na formularzach, których wzory stanowią odpowiednio załączniki nr 2 lub 3 do uchwały, w terminie do 15 marca 2004 r.,
2)
kwartalne sprawozdania z wykorzystania i spłat poszczególnych kredytów lub pożyczek otrzymanych od nierezydentów wraz z terminarzem przyszłych spłat oraz kwartalne zestawienia z wykorzystania i spłat poszczególnych kredytów lub pożyczek udzielonych nierezydentom wraz z terminarzem przyszłych spłat, w przypadku, gdy stan należności z tytułu udzielonego kredytu lub pożyczki lub stan zobowiązań z tytułu zaciągniętego kredytu lub pożyczki na dzień 31 grudnia 2003 r. wyniósł co najmniej równowartość 1.000.000 euro na formularzach, których wzory stanowią odpowiednio załączniki nr 4 lub 5 do uchwały, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału.
2.
Banki, które zaciągnęły lub udzieliły kredytów lub pożyczek, o których mowa w ust. 1, z wyłączeniem kredytów lub pożyczek, których stan na dzień 31 grudnia 2003 r. wyniósł co najmniej równowartość 1.000.000 euro, są obowiązane przekazywać NBP informacje o zmianie warunków umowy, w terminie 20 dni od dnia dokonania zmiany.
§  16.
1.
Traci moc uchwała nr 13/1999 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie trybu i szczegółowych zasad przekazywania przez banki Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz bilansów należności i zobowiązań zagranicznych państwa (Dz. Urz. NBP Nr 8, poz. 12), z zastrzeżeniem ust. 2 lub ust. 3.
2.
Dekadowe sprawozdania ze stanów i obrotów rejestrowanych w złotych i w walutach obcych na bieżących rachunkach bankowych, na rachunkach kredytów bądź pożyczek zagranicznych, udzielonych nierezydentom, lub otrzymanych od nierezydentów, dla których zostały zawarte umowy między bankiem a kredytodawcą lub kredytobiorcą zagranicznym, za trzecią dekadę grudnia 2003 r. banki są obowiązane przekazać NBP według zasad określonych w uchwale wymienionej w ust. 1.
3.
Miesięczne sprawozdania ze stanów i obrotów zagranicznymi znakami pieniężnymi w postaci banknotów i monet za grudzień 2003 r. banki są obowiązane przekazać NBP według zasad określonych w uchwale wymienionej w ust. 1.
§  17.
Przepisy uchwały mają zastosowanie po raz pierwszy do danych przekazywanych NBP przez banki:
1)
miesięcznych, o których mowa w § 7, za grudzień 2003 roku,
2)
kwartalnych, o których mowa w § 9 i § 10, za IV kwartał 2003 roku,
3)
rocznych za 2003 rok.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1 9

FORMULARZ BOP-RZ

Miesięczne sprawozdanie z obrotów i stanów zarejestrowanych na posiadanych rachunkach bieżących (nostro) w instytucjach kredytowych lub bankach zagranicznych, na prowadzonych rachunkach bieżących (loro) instytucji kredytowych lub banków zagranicznych, rachunkach bieżących innych nierezydentów, innych rachunkach bieżących służących bankowi do ewidencji rozliczeń transakcji między rezydentami i nierezydentami w walucie polskiej i w walutach obcych oraz w kasach i skarbcach w walutach obcych

Struktura rekordu nagłówkowego:

NR_BANKUROKMIESIACTYP_SPRDATA_SPRNR_PRZESID_ZRIMIE_NAZWISKOTELEFONFAKSE_MAILLICZBA_POZSUMA_KWOTZATWIERDZIL
1234567891011121314

Struktura rekordu sprawozdawczego:

NR_KOREKTYTYP_POZYCJITYP_RACHUNKUDATA_PLATNOSCIWALUTAKRAJTYTULPODMIOTWOJSTRONA_BILKWOTALICZBA_TRANS
123456789101112

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA BOP_RZ

1. Bank przesyła jedno sprawozdanie obejmujące transakcje własne banku oraz transakcje dokonane w imieniu klientów banku. Kwoty transakcji wykazywane są w walutach oryginalnych.

2. Transakcjom zarejestrowanym na rachunkach bieżących (nostro) posiadanych w instytucjach kredytowych lub bankach zagranicznych, na rachunkach bieżących (loro) prowadzonych dla instytucji kredytowych lub banków zagranicznych, innych nierezydentów lub innych rachunkach bieżących, służących bankowi do ewidencji rozliczeń transakcji między rezydentami i nierezydentami, w walucie polskiej i w walutach obcych:

a) których wartość jest niższa niż 12.500 euro lub równowartość tej kwoty w innych walutach nadawany jest jeden wspólny tytuł płatności; transakcje te są agregowane według podanej identyfikacji - TYP_POZYCJI, TYP_RACHUNKU, DATA_PLATNOSCI, WALUTA, TYTUL, STRONA_BIL,

b) których wartość jest równa lub wyższa niż 12.500 euro lub równowartość tej kwoty wyrażona w innych walutach nadawane są tytuły płatności zgodnie z przekazaną przez NBP Nomenklaturą Statystyczną; transakcje te są wykazywane transakcja po transakcji.

3. Dla celów tego sprawozdania równowartość 12.500 euro dla walut obcych oraz dla waluty polskiej będzie przez NBP raz w roku wyliczana i przekazywana bankom.

4. Transakcje zarejestrowane w kasach i skarbcach w walutach obcych są agregowane według podanej identyfikacji - TYP_POZYCJI, TYP_RACHUNKU, WALUTA, TYTUL, PODMIOT, WOJ, STRONA_BIL.

Struktura rekordu nagłówkowego:

Lp.Nazwa polaZawartość polaMaksymalna długość polaOpis pola
1.NR_BANKUN4Numer jednostki organizacyjnej banku lub numer zbiorówki
2.ROKN4Rok sprawozdawczy
3.MIESIACN2Miesiąc sprawozdawczy
4.TYP_SPRC1Typ sprawozdania (O - obroty, K - korekty, S - stany)
5.DATA_SPRC10Data sporządzenia sprawozdania RRRR-MM-DD
6.NR_PRZESN2Kolejny numer przesyłki w danym okresie sprawozdawczym
7.ID_ZRC1Pochodzenie pliku (B z banku)
8.IMIE_NAZWISKOC100Imię i nazwisko osoby sporządzającej sprawozdanie (maksymalnie 100 znaków)
9.TELEFONC50Numer telefonu osoby sporządzającej sprawozdanie (maksymalnie 50 znaków)
10.FAKSc50Numer faksu osoby sporządzającej sprawozdanie (maksymalnie 50 znaków)
11.E_MAILc100E_mail osoby sporządzającej sprawozdanie (maksymalnie 100 znaków)
12.LICZBA_POZN8Liczba pozycji sprawozdawczych znajdujących się w pliku
13.SUMA_KWOTN17Suma kwot z pozycji sprawozdawczych
14.ZATWIERDZILC100Imię i nazwisko osoby upoważnionej do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku (maksymalnie 100 znaków)

Struktura rekordu sprawozdawczego:

Lp.Nazwa polaZawartość polaMaksymalna długość polaOpis pola
1.NR_KOREKTYN5Kolejny numer korekty w danym pliku - dla pozycji korekt w pliku obrotów (typ sprawozdania = O) lub w pliku korekt (typ sprawozdania = K)

Zera - dla pozycji nowych bieżących obrotów i pozycji stanów w pliku obrotów

(typ sprawozdania = O)

2.TYP_POZYCJIC1Typ pozycji (A - pozycja do skorygowania, B - pozycja skorygowana, N - nowa pozycja obrotów, S - pozycja stanu końcowego na ostatni dzień miesiąca sprawozdawczego)
3.TYP_RACHUNKUN1Typ rachunku (0 - nostro, 1 - loro, 2 - rachunki nierezydentów, 7 - rachunki zagraniczne Skarbu Państwa, 9 - kasy i skarbce)
4.DATA_PLATNOSCIC10Dla pozycji typu: A, B, N i typu rachunku: 0, 1, 2, 7 - data dokonania transakcji (RRRR-MM-DD)

Dla pozycji typu: A, B, N i typu rachunku 9 - data kalendarzowa ostatniego dnia miesiąca sprawozdawczego (RRRR-MM-DD)

Dla pozycji typu S - data kalendarzowa ostatniego dnia miesiąca sprawozdawczego (RRRR-MM-DD)

5.WALUTAC3Literowy kod waluty, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką "alphabetic" - kody trzyliterowe)
6.KRAJC2Literowy kod kraju, według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 zgodnie z rubryką "alpha-2" - kody dwuznakowe alfanumeryczne) - dla pozycji typu: A, B, N i typu rachunku: 0, 1, 2, 7 dotyczących transakcji równych lub większych niż 12.500 euro lub równowartość tej kwoty w innej walucie

Alfanumeryczny kod organizacji międzynarodowych (2 znaki) - dla pozycji typu: A, B, N i typu rachunku: 0, 1, 2, 7 dotyczących transakcji równych lub większych niż 12.500 euro lub równowartość tej kwoty w innej walucie

Spacje lub null - dla pozycji typu: A, B, N i typu rachunku: 0, 1, 2, 7 dotyczących transakcji niższych niż 12.500 euro lub równowartość tej kwoty w innej walucie

Spacje lub null - dla pozycji typu: A, B, N i typu rachunku 9

Spacje lub null dla pozycji typu S

7.TYTULC3Dla pozycji A, B, N - kod płatności wg NOMENKLATURY STATYSTYCZNEJ (3 znaki)

Dla pozycji typu S - spacje lub null

8.PODMIOTN14Dla pozycji typu: A, B, N - numer REGON lub kody umowne (14 znaków)

Dla pozycji typu S - spacje lub null

9.WOJN2Dwuznakowy symbol województwa, na terenie którego dokonano transakcji - dla pozycji typu: A, B, N i typu rachunku 9

Spacje lub null - dla pozycji typu: A, B, N i typu rachunku: 0, 1, 2, 7

Spacje lub null - dla pozycji typu S

10.STRONA BILC2Strona rachunku (DT lub CT)
11.KWOTAN17Kwota płatności (maksymalnie 17 cyfr w tym dwie cyfry po przecinku)
12.LICZBA_TRANSN5Liczba zagregowanych transakcji, których wartość jest niższa niż 12.500 euro lub równowartość tej kwoty w innych walutach o tej samej identyfikacji - dla pozycji typu: A, B, N i typu rachunku: 0, 1, 2, 7

Zera - w pozostałych przypadkach

ZAŁĄCZNIK Nr 2 10

WZÓR

FORMULARZ KZ - BANK

Informacja o zawarciu umowy z nierezydentem dotycząca otrzymania kredytu lub pożyczki

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA KZ-BANK

W części C3 - Rodzaj kredytu (SPR) należy wpisać jeden z poniższych rodzajów kredytu:

770r - kredyt długoterminowy otrzymany przez Rząd,

771r - kredyt krótkoterminowy otrzymany przez Rząd,

773 - kredyt długoterminowy otrzymany przez bank,

774 - kredyt krótkoterminowy otrzymany przez bank,

540db - kredyt długoterminowy otrzymany przez polskiego inwestora, którym jest bank, od jego spółki zagranicznej1),

540kb - kredyt krótkoterminowy otrzymany przez polskiego inwestora, którym jest bank, od jego spółki zagranicznej1),

590db - kredyt długoterminowy otrzymany przez polską spółkę, którą jest bank, od jej inwestora zagranicznego1),

590kb - kredyt krótkoterminowy otrzymany przez polską spółkę, którą jest bank, od jej inwestora zagranicznego1).

1) Jeżeli kredytodawcą i kredytobiorcą są banki powiązane kapitałowo, to pod tym tytułem uwzględnia się wyłącznie kredyty podporządkowane. W pozostałych przypadkach należy stosować kod właściwy dla pozostałych kredytów.

W części D pkt IV - Terminarz wykorzystania kredytu wg umowy lub szacunku należy podać sposób wykorzystania kredytu wypełniając trzy kolumny wg poniższego schematu: w kolumnie Wykorzystanie należy wpisać jedną z możliwości:

4 - wykorzystanie kredytu w gotówce,

5 - zakup towarów i usług na kredyt,

8 - inne.

Jeśli pole w kolumnie Wykorzystanie będzie równe 8, należy wypełnić również pole w kolumnie Inne wpisując jedną z możliwości:

1 - restrukturyzacja rat kapitałowych,

2 - refinansowanie rat kapitałowych,

3 - zmiana dywidend na kredyt,

4 - pozostałe.

Jeśli pole w kolumnie Wykorzystanie będzie równe 4,

należy wypełnić również pole w kolumnie Gotówka, wybierając jedną z możliwości:

- ośmioznakowy nr banku wg EWIB - numer banku inny niż bank kredytobiorcy,

- 00000000 - rachunek własny,

- - ten sam co bank kredytodawcy.

W części D pkt V - Terminarz spłat kredytu wg umowy lub szacunku należy podać sposób spłaty kredytu wypełniając trzy kolumny wg poniższego schematu: w kolumnie Spłaty należy wpisać jedną z możliwości:

10 - spłata kredytu gotówką,

11 - spłata dostawą towarów na kredyt,

13 - konwersja kredytu na udział kapitałowy,

14 - inne.

Jeśli pole w kolumnie Spłaty będzie równe 14 należy wypełnić również pole w kolumnie Inne wpisując jedną z możliwości:

1 - restrukturyzacja rat kapitałowych,

2 - refinansowanie rat kapitałowych,

3 - umorzenie rat kapitałowych,

4 - przedterminowa spłata rat kapitałowych,

5 - spłata rat kapitałowych dywidendą,

6 - inne.

Jeśli pole w kolumnie Spłaty będzie równe 10,

należy wypełnić również pole w kolumnie Gotówka, wybierając jedną z możliwości:

- ośmioznakowy nr banku wg EWIB - numer banku inny niż bank kredytobiorcy,

- 00000000 - rachunek własny,

- - ten sam co bank kredytodawcy.

ZAŁĄCZNIK Nr 3 11

WZÓR

FORMULARZ KU-BANK

Informacja o zawarciu umowy z nierezydentem dotycząca udzielenia kredytu lub pożyczki

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA KU-BANK

W części C3 - Rodzaj kredytu (SPR) należy wpisać jeden z poniższych rodzajów kredytu: 720r - kredyt długoterminowy udzielony przez Rząd,

721r - kredyt krótkoterminowy udzielony przez Rząd,

723 - kredyt długoterminowy udzielony przez bank,

724 - kredyt krótkoterminowy udzielony przez bank,

535db - kredyt długoterminowy udzielony przez polskiego inwestora, którym jest bank, jego spółce zagranicznej1),

535kb - kredyt krótkoterminowy udzielony przez polskiego inwestora, którym jest bank, jego spółce zagranicznej1),

585db - kredyt długoterminowy udzielony przez polską spółkę, którą jest bank, jej inwestorowi zagranicznemu1),

585kb - kredyt krótkoterminowy udzielony przez polską spółkę, którą jest bank, jej inwestorowi zagranicznemu1).

1) Jeżeli kredytodawcą i kredytobiorcą są banki powiązane kapitałowo, to pod tym tytułem uwzględnia się wyłącznie kredyty podporządkowane. W pozostałych przypadkach należy stosować kod właściwy dla pozostałych kredytów.

W części D pkt IV - Terminarz wykorzystania kredytu wg umowy lub szacunku należy podać sposób wykorzystania kredytu wypełniając trzy kolumny wg poniższego schematu: w kolumnie Wykorzystanie należy wpisać jedną z możliwości:

4 - wykorzystanie kredytu w gotówce,

5 - sprzedaż towarów i usług na kredyt,

8 - inne.

Jeśli pole w kolumnie Wykorzystanie będzie równe 8, należy wypełnić również pole w kolumnie Inne wpisując jedną z możliwości:

1 - restrukturyzacja rat kapitałowych,

2 - refinansowanie rat kapitałowych,

3 - zmiana dywidend na kredyt,

4 - pozostałe.

Jeśli pole w kolumnie Wykorzystanie będzie równe 4,

należy wypełnić również pole w kolumnie Gotówka, wybierając jedną z możliwości:

- ośmioznakowy nr banku wg EWIB - numer banku inny niż bank kredytobiorcy,

- 00000000 - rachunek własny,

- - ten sam co bank kredytodawcy.

W części D pkt V - Terminarz spłat kredytu wg umowy lub szacunku należy podać sposób spłaty kredytu wypełniając trzy kolumny wg poniższego schematu: w kolumnie Spłaty należy wpisać jedną z możliwości:

10 - spłata kredytu gotówką,

11 - spłata dostawą towarów,

13 - konwersja kredytu na udział kapitałowy,

14 - inne.

Jeśli pole w kolumnie Spłaty będzie równe 14 należy wypełnić również pole w kolumnie Inne wpisując jedną z możliwości:

1 - restrukturyzacja rat kapitałowych,

2 - refinansowanie rat kapitałowych,

3 - umorzenie rat kapitałowych,

4 - przedterminowa spłata rat kapitałowych,

5 - spłata rat kapitałowych dywidendą,

6 - inne.

Jeśli pole w kolumnie Spłaty będzie równe 10,

należy wypełnić również pole w kolumnie Gotówka, wybierając jedną z możliwości:

- ośmioznakowy nr banku wg EWIB - numer banku inny niż bank kredytobiorcy,

- 00000000 - rachunek własny,

- - ten sam co bank kredytodawcy.

ZAŁĄCZNIK Nr 4 12

WZÓR

FORMULARZ KZ - 1 - BANK

Sprawozdanie z wykorzystania i spłat kredytu, pożyczki otrzymanego od nierezydenta wraz z terminarzem przyszłych spłat

grafika

UWAGI OGÓLNE

Dla każdej umowy kredytowej wypełnia się odrębny formularz KZ-BANK. Gdy pojedyncza umowa kredytu lub pożyczki nie przekracza równowartość lub jest równa 1.000.000 euro, to sporządza się tylko formularz KZ-BANK.

Jeśli kwota kredytu lub pożyczki, w przeliczeniu na euro, jest wyższa niż 1.000.000 euro, to również sporządza się formularz KZ-1-BANK.

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA KZ-1-BANK

W części C3 - Rodzaj kredytu (SPR) należy wpisać jeden z poniższych rodzajów kredytu: 770r - kredyt długoterminowy otrzymany przez Rząd,

771r - kredyt krótkoterminowy otrzymany przez Rząd,

773 - kredyt długoterminowy otrzymany przez Bank,

774 - kredyt krótkoterminowy otrzymany przez Bank,

540db - kredyt długoterminowy otrzymany przez polskiego inwestora, którym jest bank, od jej spółki zagranicznej1),

540kb - kredyt krótkoterminowy otrzymany przez polskiego inwestora, którym jest bank, od jej spółki zagranicznej1),

590db - kredyt długoterminowy otrzymany przez polską spółkę, którą jest bank, od jej inwestora zagranicznego1),

590kb - kredyt krótkoterminowy otrzymany przez polską spółkę, którą jest bank, od jej inwestora zagranicznego1).

1) Jeżeli kredytodawcą i kredytobiorcą są banki powiązane kapitałowo, to pod tym tytułem uwzględnia się wyłącznie kredyty podporządkowane. W pozostałych przypadkach należy stosować kod właściwy dla pozostałych kredytów.

W pierwszym sprawozdaniu dla kredytu lub pożyczki otrzymanej w części D pkt I lit. A - stan zobowiązań do spłacenia z tytułu kredytu lub pożyczki zaciągniętych za granicą na początek okresu sprawozdawczego będzie równy stanowi zadłużenia z tego tytułu wykazywanemu w księgach na koniec poprzedniego kwartału. W kolejnym sprawozdaniu wykazany stan początkowy powinien być zgodny ze stanem końcowym z poprzedniego sprawozdania.

W pierwszym sprawozdaniu dla nowo zaciągniętego kredytu lub pożyczki w części D pkt I lit. A - stan zobowiązań do spłacenia z tytułu kredytu lub pożyczki zaciągniętych za granicą na początek okresu sprawozdawczego będzie równy zeru - należy w tej rubryce wstawić kreskę. W kolejnym sprawozdaniu wykazany stan początkowy powinien być zgodny ze stanem końcowym z poprzedniego sprawozdania.

Jeżeli wystąpią zaległości w spłacie rat kapitałowych, należy je wykazywać w stanie początkowym (część D pkt I lit. A w kolumnie zobowiązania zaległe) i końcowym (część D pkt I lit. D w kolumnie zobowiązania zaległe) za dany kwartał sprawozdawczy. Jeżeli w ramach spadku zobowiązań ogółem wystąpił spadek zobowiązań zaległych, należy je wykazać w części D pkt I lit. C w kolumnie zobowiązania zaległe (wiersz 9) i podać z jakiego tytułu nastąpił spadek zobowiązań zaległych (wiersz 10, 11, 13, 14). Różnica między stanem początkowym i końcowym z tytułu zobowiązań zaległych musi być mniejsza lub równa kwocie wykazanej w spadku zobowiązań zaległych. Kwota zaległych rat powinna być zgodna ze stanem zadłużenia zaległego z formularza KZ-1-BANK część E.

Część D pkt I lit. B - Wzrost zobowiązań - wykorzystanie kredytu lub pożyczki w gotówce - należy podać kwotę oraz ośmioznakowy nr banku wg EWIB, na którego rachunek wpłynęła gotówka.

Część D pkt I lit. B - Wzrost zobowiązań - rolowania raty kredytu - należy wykazać kwotę kredytu, która uległa rolowaniu. Zapis tej operacji jest podwójny, tę samą kwotę należy wpisać w linii nr 6 i linii nr 12 formularza KZ-1-BANK.

Część D pkt I lit. B - Wzrost zobowiązań - kapitalizacja odsetek - należy wypełnić w przypadku, gdy kapitalizacja objęta jest umową kredytową.

Część D pkt I lit. B - Wzrost zobowiązań - inne przyczyny: Jeżeli w umowie wystąpi refinansowanie (zmiana zaległości i/lub oryginalnego kredytu niezwiązana z napływem gotówki) lub restrukturyzacja (zmiana terminarza spłat zapisanego w umowie), należy wpisać właściwe z nich lub podać, z jakiego innego tytułu nastąpił wzrost zobowiązań. W przypadku refinansowania - wzrost zobowiązań należy wykazać w odrębnym formularzu - jako nową umowę kredytową, natomiast spadek zobowiązań powinien być wykazany w formularzu sprawozdawczym dla oryginalnego kredytu. W przypadku restrukturyzacji należy wpisać odpowiednią zrestrukturyzowaną kwotę po stronie wykorzystania i taką samą kwotę po stronie spłat. W pozycji tej wpisuje się także zamianę dywidend na kredyt. Jeżeli w ramach innych przyczyn - pozostałe niewymienione, wystąpił wzrost zobowiązań, należy załączyć dodatkowe wyjaśnienia.

Część D pkt I lit. C - Spadek zobowiązań - inne przyczyny: Jeżeli w umowie wystąpi umorzenie, spłata przed terminem, spłaty kredytu dywidendą, refinansowanie, restrukturyzacja, należy wpisać właściwe z nich. Jeżeli w ramach innych przyczyn - pozostałe niewymienione, wystąpił spadek zobowiązań, to należy załączyć dodatkowe wyjaśnienia.

Stan zobowiązań do spłacenia na koniec okresu sprawozdawczego wykazany na formularzu KZ-1-BANK w części D pkt I lit. D powinien być identyczny z sumą rat kapitałowych ujętych na formularzu KZ-1-BANK w części E.

Część D pkt II - Odsetki. Należy wykazywać tylko i wyłącznie odsetki dotyczące kwartału sprawozdawczego.

Część E - Terminarz przyszłych spłat - powinien być zgodny z umową kredytową bądź z aneksem do umowy. W przypadku wystąpienia zaległości w spłatach rat kapitału lub odsetek, należy wykazać je jako stan zadłużenia zaległego. Odsetki zaległe w terminarzu spłat wykazuje się narastająco.

Powyższe uwagi dotyczą także formularzy KZ-BANK.

ZAŁĄCZNIK Nr 5 13

WZÓR

FORMULARZ KU - 1 - BANK

Sprawozdanie z wykorzystania i spłat kredytu, pożyczki udzielonego nierezydentowi wraz z terminarzem przyszłych spłat

grafika

UWAGI OGÓLNE

Dla każdej umowy kredytowej wypełnia się odrębny formularz KU-BANK. Gdy pojedyncza umowa kredytu lub pożyczki nie przekracza równowartość lub jest równa 1.000.000 euro, to sporządza się tylko formularz KU-BANK.

Jeśli kwota kredytu lub pożyczki, w przeliczeniu na euro, jest wyższa niż 1.000.000 euro, to również sporządza się formularz KU-1-BANK.

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA KU-1 - BANK

W części C3 - Rodzaj kredytu (SPR) należy wpisać jeden z poniższych rodzajów kredytu:

720r - kredyt długoterminowy udzielony przez Rząd,

721r - kredyt krótkoterminowy udzielony przez Rząd,

723 - kredyt długoterminowy udzielony przez Bank,

724 - kredyt krótkoterminowy udzielony przez Bank,

535db - kredyt długoterminowy udzielony przez polskiego inwestora, którym jest bank, jego spółce zagranicznej1),

535kb - kredyt krótkoterminowy udzielony przez polskiego inwestora, którym jest bank, jego spółce zagranicznej1),

585db - kredyt długoterminowy udzielony przez polską spółkę, którą jest bank, jej inwestorowi zagranicznemu1),

585kb - kredyt krótkoterminowy udzielony przez polską spółkę, którą jest bank, jej inwestorowi zagranicznemu1).

1) Jeżeli kredytodawcą i kredytobiorcą są banki powiązane kapitałowo, to pod tym tytułem uwzględnia się wyłącznie kredyty podporządkowane. W pozostałych przypadkach należy stosować kod właściwy dla pozostałych kredytów.

W pierwszym sprawozdaniu dla kredytu lub pożyczki udzielonej w części D pkt I lit. A - stan należności do otrzymania z tytułu kredytu lub pożyczki udzielonych kredytobiorcom zagranicznym na początek okresu sprawozdawczego będzie równy stanowi należności z tego tytułu wykazywanemu w księgach na koniec poprzedniego kwartału. W kolejnym sprawozdaniu wykazany stan początkowy powinien być zgodny ze stanem końcowym z poprzedniego sprawozdania.

W pierwszym sprawozdaniu dla nowo zaciągniętego kredytu lub pożyczki w części D pkt I lit. A - stan należności do otrzymania z tytułu kredytu lub pożyczki udzielonych kredytobiorcom zagranicznym na początek okresu sprawozdawczego będzie równy zeru - należy w tej rubryce wstawić kreskę. W kolejnym sprawozdaniu wykazany stan początkowy powinien być zgodny ze stanem końcowym z poprzedniego sprawozdania.

Jeżeli wystąpią zaległości w spłacie rat kapitałowych, należy je wykazywać w stanie początkowym (część D pkt I lit. A w kolumnie należności zaległe) i końcowym (część D pkt I lit. D w kolumnie należności zaległe) za dany kwartał sprawozdawczy. Jeżeli w ramach spadku należności ogółem wystąpił spadek należności zaległych, należy je wykazać w części D pkt I lit. C w kolumnie należności zaległe (wiersz 9) i podać z jakiego tytułu nastąpił spadek należności zaległych (wiersz 10, 11, 13, 14). Różnica między stanem początkowym i końcowym z tytułu należności zaległych musi być mniejsza lub równa kwocie wykazanej w spadku należności zaległych. Kwota zaległych rat powinna być zgodna ze stanem należności zaległych z formularza KZ-1-BANK część E.

Część D pkt I lit. B - Wzrost należności - wykorzystanie kredytu lub pożyczki w gotówce - należy podać kwotę oraz ośmioznakowy nr banku wg EWIB, na którego rachunek wpłynęła gotówka.

Część D pkt I lit. B - Wzrost należności - rolowania raty kredytu - należy wykazać kwotę kredytu, która uległa rolowaniu. Zapis tej operacji jest podwójny, tę samą kwotę należy wpisać w linii nr 6 i linii nr 12 formularza KU-1-BANK.

Część D pkt I lit. B - Wzrost należności - kapitalizacja odsetek - należy wypełnić w przypadku, gdy kapitalizacja objęta jest umową kredytową.

Część D pkt I lit. B - Wzrost należności - inne przyczyny: Jeżeli w umowie wystąpi refinansowanie (zmiana zaległości i/lub oryginalnego kredytu niezwiązana z napływem gotówki) lub restrukturyzacja (zmiana terminarza spłat zapisanego w umowie), należy wpisać właściwe z nich lub podać, z jakiego innego tytułu nastąpił wzrost zobowiązań. W przypadku refinansowania - wzrost należności należy wykazać w odrębnym formularzu - jako nową umowę kredytową, natomiast spadek należności powinien być wykazany w formularzu sprawozdawczym dla oryginalnego kredytu. W przypadku restrukturyzacji należy wpisać odpowiednią zrestrukturyzowaną kwotę po stronie wykorzystania i taką samą kwotę po stronie spłat. W pozycji tej wpisuje się także zamianę dywidend na kredyt. Jeżeli w ramach innych przyczyn - pozostałe niewymienione, wystąpił wzrost należności, należy załączyć dodatkowe wyjaśnienia.

Część D pkt I lit. C - Spadek należności - inne przyczyny: Jeżeli w umowie wystąpi umorzenie, spłata przed terminem, spłaty kredytu dywidendą, refinansowanie, restrukturyzacja, należy wpisać właściwe z nich. Jeżeli w ramach innych przyczyn - pozostałe niewymienione, wystąpił spadek należności, to należy załączyć dodatkowe wyjaśnienia.

Stan należności do otrzymania na koniec okresu sprawozdawczego wykazany na formularzu KU-1-BANK w części D pkt I lit. D powinien być identyczny z sumą rat kapitałowych ujętych na formularzu KU-1-BANK w części E.

Część D pkt II - Odsetki. Należy wykazywać tylko i wyłącznie odsetki dotyczące kwartału sprawozdawczego.

Część E - Terminarz przyszłych spłat - powinien być zgodny z umową kredytową bądź z aneksem do umowy. W przypadku wystąpienia zaległości w spłatach rat kapitału lub odsetek, należy wykazać je jako stan należności zaległych. Odsetki zaległe w terminarzu spłat wykazuje się narastająco.

Powyższe uwagi dotyczą także formularzy KU - BANK.

ZAŁĄCZNIK Nr 6 14

WZÓR

FORMULARZ IB - BANK

Wartość udziału akcjonariusza zagranicznego w kapitale własnym banku mającego siedzibę w kraju

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA IB - Bank*

I.

OBJAŚNIENIA OGÓLNE

1.
Dla każdego akcjonariusza zagranicznego należy wypełnić odrębny formularz IB - Bank. Wartość udziału akcjonariusza zagranicznego w kapitale własnym banku krajowego należy wyliczyć, mnożąc wykazaną w bilansie rocznym wartość kapitału własnego banku przez udział procentowy akcjonariusza zagranicznego w kapitale zakładowym. W poszczególnych wierszach formularza należy wpisać kwoty w części dotyczącej wyłącznie akcjonariusza zagranicznego, dla którego sporządzone jest sprawozdanie.
2.
Formularza nie należy wypełniać dla akcjonariusza zagranicznego posiadającego 10% lub większy udział w kapitale zakładowym banku bądź liczbie głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy jeżeli jego udział w kapitale zakładowym wynika z posiadania kwitów depozytowych (np. ADR lub GDR).
3.
W kolumnie "W złotych" należy wypełnić wszystkie wiersze odnoszące się do zdarzeń gospodarczych, które wystąpiły w działalności banku w roku sprawozdawczym. W przypadku niewystępowania wymienionych w tabeli zjawisk należy w odpowiednich wierszach wpisać znak "-".
4.
W przypadku, jeśli banki krajowe połączyły się, to jednostka będąca następcą praw i obowiązków, tj. bank krajowy przejmujący lub nowo zawiązany powiadamia o fakcie połączenia się banków podając numery identyfikacyjne Regon, nazwy i adresy banków krajowych inkorportowanych lub z którymi dokonał fuzji w części III formularza IB-1. Jednostka ta w imieniu banków krajowych przejmowanych lub łączących się ma obowiązek sporządzania sprawozdań IB-Bank za okresy sprawozdawcze do momentu rozliczenia w księgach rachunkowych transakcji wynikającej z połączenia się banków krajowych. W przypadku podziału banku krajowego obowiązek powiadomienia o tym fakcie ma bank dzielący się.

II.

OBJAŚNIENIA SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE WYPEŁNIENIA CZĘŚCI IV FORMULARZA IB - Bank

Wiersze 01, 02, 03: Podać wartość udziału w kapitale na dzień 1 stycznia roku sprawozdawczego po korektach błędów podstawowych.

Wiersz 03: Należy podać skapitalizowaną część zysków wygospodarowanych w latach poprzednich w postaci kapitału zapasowego, kapitału z aktualizacji wyceny, pozostałych kapitałów rezerwowych (z wyjątkiem zobowiązań podporządkowanych) oraz niepodzielony zysk z lat poprzednich. W przypadku, gdy w latach poprzedzających rok sprawozdawczy wystąpiły niepokryte straty lub strata w trakcie zatwierdzania, o ich kwotę pomniejsza się pozostały kapitał własny. Pozostały kapitał własny może przyjąć wartość ujemną, jeśli niepokryta strata lub strata w trakcie zatwierdzania przewyższa wyżej wymienione składniki. Kapitał zakładowy (podstawowy) pozostaje bez zmian. W pozostałym kapitale własnym nie należy uwzględniać funduszy specjalnych i innych zobowiązań.

Uwaga: Wypełnienie wierszy od 01 do 03 obowiązuje w każdym przypadku nabycia akcji przed 1 stycznia roku sprawozdawczego.

Wiersz 05: W przypadku banku powstałego w roku sprawozdawczym należy podać wartość akcji objętych przez akcjonariusza zagranicznego. W przypadku objęcia akcji przez akcjonariusza zagranicznego w banku już istniejącym - należy podać wartość nabytych akcji w cenie nominalnej powiększoną o proporcjonalną kwotę pozostałego kapitału własnego (patrz też wiersz G formularza).

Wiersz 08: Należy podać (w części przypadającej na akcjonariusza zagranicznego, którego dotyczy sprawozdanie IB-Bank) wartość majątku banku przejętego lub łączącego się w zamian za objęte akcje banku przejmującego lub nowo zawiązanego.

Wiersz 09, 10: W przypadku, gdy bank zaciągnął pożyczkę podporządkowaną bądź inne zobowiązania od akcjonariusza zagranicznego i w roku sprawozdawczym nastąpiła ich zamiana na zwiększenie udziału w kapitale własnym banku, to odpowiednią kwotę należy wykazać w wierszu 09 lub 10.

Wiersz 11: Należy wykazać wartość niepodjętych dywidend z lat poprzednich, przeznaczonych na zwiększenie udziału akcjonariusza zagranicznego w kapitale banku krajowego w roku sprawozdawczym.

Wiersze 12, 19 i 21: Przyjmując za podstawę rachunek zysków i strat za rok sprawozdawczy oraz statut banku, podać kwotę - zysku do podziału (wiersz 12) lub straty netto (wiersz 19) - przypadającą na akcjonariusza zagranicznego, którego dotyczy sprawozdanie IB - Bank. Jeśli statut banku nie stanowi inaczej, kwotę części zysku lub straty dla danego akcjonariusza zagranicznego ustala się przez pomnożenie kwoty zysku netto lub straty netto przez udział tego akcjonariusza w kapitale zakładowym (podstawowym). W wierszu 12 podaje się kwoty zysku netto do podziału z roku sprawozdawczego, natomiast w wierszu 21 kwoty odpisów z zysków netto dokonane w ciągu roku sprawozdawczego. W wierszu 12 nie należy wykazywać niepodzielonego zysku z lat poprzednich, jest on bowiem włączony do wiersza 03 jako pozostały kapitał własny.

Wiersze 13, 22: Podać wartość kapitału z aktualizacji wyceny, tworzonego i przeznaczonego do ewidencji aktualizacji wyceny wartości środków trwałych, a także skutków przeszacowania długoterminowych aktywów finansowych.

Wiersz 17: Należy podać wysokość wynagrodzenia przysługującą akcjonariuszowi zagranicznemu z tytułu akcji umorzonych za jego zgodą (umorzenie dobrowolne) albo bez jego zgody (umorzenie przymusowe).

Wiersz 18: Należy podać przypadający na akcjonariusza zagranicznego, którego dotyczy sprawozdanie IB - Bank, kapitał własny banku (przejętego lub łączącego się) ustalony jako aktywa netto według wartości godziwej na dzień połączenia banków.

Wiersz 20: Podać wartość deklarowanych dywidend, w części przypadającej na akcjonariusza zagranicznego, należnych z tytułu podziału zysku z lat ubiegłych, włączonego do wiersza 03 jako pozostały kapitał własny na początek roku sprawozdawczego.

Wiersze 14 i 23: Podać wszystkie inne zdarzenia gospodarcze, które wystąpiły w działalności banku, np. zmniejszenie kapitałów własnych banku z tytułu przeznaczenia części zysku na fundusze specjalne lub inne zobowiązania.

Wiersze 24, 25 i 26: Należy podać wartość udziału w kapitale na koniec okresu sprawozdawczego.

Wiersz 27: Należy podać wartość akcji posiadanych przez akcjonariusza zagranicznego, które powinny być wyliczone według ostatniej ceny tych akcji obowiązującej w okresie sprawozdawczym.

* Niniejsze objaśnienia mają zastosowanie odpowiednio do formularza IBZ-Bank.

ZAŁĄCZNIK Nr 7 15

WZÓR

FORMULARZ IB - Oddział banku zagranicznego/instytucji kredytowej**/

Wartość funduszy mającego siedzibę w kraju oddziału banku zagranicznego/instytucji kredytowej**/

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA IB - Oddział banku zagranicznego / instytucji kredytowej*

I.

OBJAŚNIENIA OGÓLNE

1. Odrębne sprawozdanie sporządza się dla każdego mającego siedzibę w kraju oddziału banku zagranicznego lub oddziału instytucji kredytowej.

2. Formularz IB - Oddział banku zagranicznego/instytucji kredytowej należy wypełnić w złotych.

II.

OBJAŚNIENIA SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE WYPEŁNIENIA CZĘŚCI IV FORMULARZA IB - Oddział banku zagranicznego/ instytucji kredytowej

Wiersz 01: Podać wartość funduszy własnych mającego siedzibę w kraju oddziału banku zagranicznego/instytucji kredytowej według stanu na dzień 1 stycznia roku sprawozdawczego, po korektach błędów podstawowych.

Wiersz 02: Wykazać wartość funduszu przydzielonego do dyspozycji oddziału przez zagraniczną jednostkę macierzystą.

Wiersz 03: Podać wartość funduszy pozostałych (z wyjątkiem zobowiązań podporządkowanych) oraz niepodzielony zysk z lat poprzednich. W przypadku, gdy w latach poprzedzających rok sprawozdawczy wystąpiły niepokryte straty lub strata w trakcie zatwierdzania, o ich kwotę należy pomniejszyć wartość funduszy pozostałych. Kwota wykazana w wierszu 03 może przyjąć wartość ujemną, jeśli niepokryta strata bilansowa z lat poprzednich lub strata w trakcie zatwierdzania przewyższa wartość wyżej wymienionych składników.

Uwaga: W przypadku, kiedy zagraniczna jednostka macierzysta utworzyła w roku sprawozdawczym oddział w kraju - wypełnienie formularza należy rozpocząć od wiersza 05.

Wiersz 05: Podać wartość dopłat zwiększających fundusz przydzielony do dyspozycji oddziału (wiersz 05a) i dofinansowań do pozostałych funduszy (wiersz 05b).

Wiersz 07: W przypadku, gdy mający siedzibę w kraju oddział banku zagranicznego/instytucji kredytowej zaciągnął pożyczkę lub kredyt od jednostki macierzystej i w roku sprawozdawczym nastąpiła jej zamiana na fundusz przydzielony do dyspozycji oddziału, to odpowiednią kwotę wykazać należy w wierszu 07 części IV formularza.

Wiersz 08, 13 i 15: Przyjmując za podstawę rachunek zysków i strat za rok sprawozdawczy, należy podać kwotę zysku netto do podziału (wiersz 08) lub straty netto (wiersz 13). W wierszu 08 podaje się kwoty zysku roku sprawozdawczego, natomiast w wierszu 15 kwoty odpisów z zysku netto dokonane w ciągu roku sprawozdawczego i przekazane do jednostki macierzystej (banku zagranicznego/instytucji kredytowej). W wierszu 08 nie należy wykazywać zysku z lat poprzednich nieprzekazanego w roku sprawozdawczym do jednostki macierzystej, jest on bowiem włączony do wiersza 03 jako fundusz z wyniku finansowego oddziału z lat ubiegłych.

Wiersz 18: Podać wartość funduszy własnych mającego siedzibę w kraju oddziału banku zagranicznego/instytucji kredytowej na koniec roku sprawozdawczego.

Wiersz 19: Wykazać wartość funduszu przydzielonego do dyspozycji mającego siedzibę w kraju oddziału przez bank zagraniczny/instytucję kredytową (jednostkę macierzystą) na koniec roku sprawozdawczego.

Wiersz 20: Podać wartość pozostałych funduszy na koniec roku sprawozdawczego i wynik finansowy za rok sprawozdawczy.

*/ Niniejsze objaśnienia mają zastosowanie odpowiednio do formularza IBZ - Oddział banku krajowego.

ZAŁĄCZNIK Nr 8

WZÓR

FORMULARZ IBZ-Bank**

Wartość udziału banku mającego siedzibę w kraju w kapitale własnym nierezydenta sprawozdanie za rok ...

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr 9

WZÓR

FORMULARZ IBZ-Oddział banku krajowego **

Wartość funduszy mającego siedzibę za granicą oddziału banku krajowego sprawozdanie za rok .........

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr 10 16

WZÓR

FORMULARZ ZIP-MP

Papiery wartościowe wyemitowane przez rezydentów innych niż Skarb Państwa na rynku krajowym, dopuszczone do obrotu publicznego w kraju, znajdujące się w posiadaniu nierezydentów, zarejestrowane na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych przez bank

grafika

Objaśnienia do formularza ZIP-MP

Forma elektroniczna formularza znajduje się na stronie internetowej NBP (www.nbp.pl). Sprawozdania należy nadsyłać na dyskietce oraz w formie wydruku formularza elektronicznego podpisanego przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku.

W formularzu należy podać dane dotyczące papierów wartościowych wyemitowanych przez rezydentów innych niż Skarb Państwa na rynku krajowym, dopuszczonych do obrotu publicznego w kraju, zarejestrowanych na rachunkach papierów wartościowych należących do nierezydentów, prowadzonych przez bank. Dotyczy to również banków prowadzących działalność maklerską i w ramach tej działalności prowadzących rachunki papierów wartościowych.

Kolumna 1. Należy podać kody papierów wartościowych nadane przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (kod ISIN).

Kolumna 2. Należy podać nazwę papieru używaną przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Kolumna 3. Należy podać liczbę papierów wartościowych wyrażoną w sztukach.

Kolumna 4. Tam, gdzie jest to możliwe, należy podać wartość papierów danej emisji, znajdujących się na rachunkach nierezydentów, według ostatniej ceny rynkowej notowanej w okresie sprawozdawczym.

W przypadku papierów dłużnych cena powinna zawierać naliczone, a jeszcze niezapłacone odsetki. W przypadku niemożności określenia ceny rynkowej wartość należy określić:

- według ceny emisyjnej dla papierów udziałowych,

- według ceny nominalnej dla papierów dłużnych.

Wartość powinna być wyrażona w złotych.

ZAŁĄCZNIK Nr 11 17

WZÓR

FORMULARZ ZIP-INF

Informacja o dokonanej przez bank emisji własnych papierów wartościowych niedopuszczonych do obrotu publicznego w kraju, przeprowadzonej na rynkach zagranicznych lub na rynku krajowym, z wyłączeniem emisji papierów dłużnych, dla których rolę depozytariusza pełni bank krajowy

grafika

Objaśnienia do formularza ZIP-INF

Forma elektroniczna formularza znajduje się na stronie internetowej NBP (www.nbp.pl). Sprawozdania należy nadsyłać na dyskietce oraz w formie wydruku formularza elektronicznego podpisanego przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku.

Pole 5. Typ instrumentu to, np.: bankowe papiery wartościowe, akcje, kwity depozytowe, obligacje zwykłe, obligacje z dyskontem, obligacje z opcją zamiany na akcje itp.

Pole 6. Należy podać oznaczenie rodzaju emisji: P - papier wartościowy dopuszczony do obrotu publicznego na danym rynku, N - papier niedopuszczony do obrotu publicznego na danym rynku.

Pole 7. Dotyczy papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu publicznego. Należy podać oznaczenie kodowe papieru wartościowego, zgodne ze standardem ISIN, nadane przez instytucję kodującą papiery wartościowe w kraju, w którym papier wartościowy jest dopuszczony do obrotu publicznego.

Pole 8. Należy podać oznaczenie literowe kraju, w którym miała miejsce emisja, według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2" - kody dwuznakowe alfanumeryczne).

Pole 9. Dotyczy papierów dłużnych. Należy podać stopę oprocentowania. W przypadku zmiennego oprocentowania należy podać stopę odniesienia (np. LIBOR + 0,5 %).

Pole 10. Należy podać datę emisji w formacie rrrr-mm-dd. W przypadku papierów udziałowych datą emisji jest data rejestracji podwyższenia kapitału.

Pole 11. Dotyczy papierów dłużnych. Należy podać datę zapadalności w formacie rrrr-mm-dd.

Pola 12. i 13. W przypadku, gdy emisja została objęta przez nabywców bez pośrednictwa podmiotów trzecich, należy w obu polach wpisać symbol "BP".

Pole 14. Należy podać statystyczny numer krajowego banku (EWIB), do którego wpłynęły środki pieniężne dla emitenta od zagranicznych nabywców papierów wartościowych. W przypadku, gdy środki pieniężne od zagranicznych nabywców papierów wartościowych wpłynęły na rachunek w instytucji kredytowej, banku zagranicznym lub innej instytucji finansowej, w polu należy wpisać symbol "Z".

Pole 15. Należy podać nazwę krajowego banku, do którego wpłynęły środki pieniężne dla emitenta od zagranicznych nabywców papierów wartościowych. W przypadku, gdy środki pieniężne od zagranicznych nabywców papierów wartościowych wpłynęły na rachunek w instytucji kredytowej, banku zagranicznym lub innej instytucji finansowej, należy podać nazwę tej instytucji.

Pole 16. Należy podać literowy kod waluty, w której jest nominowany papier wartościowy, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką "alphabetic" - kody trzyliterowe).

Pole 17. Cenę nominalną jednej sztuki papieru wartościowego należy podać w jednostkach waluty emisji, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Pole 18. Należy podać całkowitą liczbę papierów wartościowych danej emisji wyrażoną w sztukach.

Pole 19. Należy podać całkowitą wartość papierów wartościowych danej emisji, wyrażoną w jednostkach waluty emisji, wycenioną według cen emisyjnych.

Pole 20. Należy podać całkowitą liczbę, wyrażoną w sztukach, papierów wartościowych danej emisji objętych przez nierezydentów.

Pole 21. Należy podać całkowitą wartość papierów wartościowych danej emisji objętych przez nierezydentów, wyrażoną w jednostkach waluty emisji, wycenioną według cen emisyjnych.

Pola 22. i 24. Należy podać liczbę, wyrażoną w sztukach, papierów wartościowych danej emisji objętych przez określoną grupę nierezydentów powiązanych kapitałowo z emitentem.

Pola 23. i 25. Należy podać wartość, wyrażoną w jednostkach waluty emisji, papierów wartościowych danej emisji objętych przez określoną grupę nierezydentów powiązanych kapitałowo z emitentem. Wyceny należy dokonać posługując się cenami emisyjnymi, po których papiery zostały objęte przez daną grupę nierezydentów powiązanych kapitałowo.

Typy powiązań kapitałowych:

- typ A (pola 22 i 23): papiery zakupione przez nierezydentów posiadających co najmniej 10% udziału w kapitale podstawowym emitenta lub posiadających tego samego, co emitent, udziałowca zagranicznego,

- typ B (pola 24 i 25): papiery zakupione przez nierezydentów, w których kapitale podstawowym emitent posiada co najmniej 10% udziału lub posiadających tego samego, co emitent, udziałowca krajowego.

ZAŁĄCZNIK Nr 12

WZÓR

FORMULARZ ZIP-RZ

Informacja o zmianie danych dotyczących dokonanej przez bank emisji własnych papierów wartościowych niedopuszczonych do obrotu publicznego w kraju, przeprowadzonej na rynkach zagranicznych lub na rynku krajowym, z wyłączeniem emisji papierów dłużnych, dla których rolę depozytariusza pełni bank krajowy

grafika

Objaśnienia do formularza ZIP-RZ

Forma elektroniczna formularza znajduje się na stronie internetowej NBP (www.nbp.pl). Sprawozdania należy nadsyłać na dyskietce oraz w formie wydruku formularza elektronicznego podpisanego przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku.

Zmiany mogą dotyczyć np. przewalutowania papieru, zmiany ceny nominalnej będącej wynikiem operacji podziału (splitu), zmiany całkowitej wielkości emisji, będącej wynikiem operacji podziału, wcześniejszego wykupu części papierów wartościowych bądź zamiany części papierów danej emisji na inne papiery wartościowe.

Pole 5. Typ instrumentu to np.: akcje, kwity depozytowe, obligacje zwykłe, obligacje z dyskontem, obligacje z opcją zamiany na akcje itp.

Pole 6. Należy podać oznaczenie rodzaju emisji: P - papier wartościowy dopuszczony do obrotu publicznego na danym rynku, N - papier niedopuszczony do obrotu publicznego na danym rynku.

Pole 7. Dotyczy papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu publicznego. Należy podać oznaczenie kodowe papieru wartościowego, zgodne ze standardem ISIN, nadane przez instytucję kodującą papiery wartościowe w kraju, w którym papier wartościowy jest dopuszczony do obrotu publicznego.

Pole 8. Należy podać oznaczenie literowe kraju, w którym miała miejsce emisja, według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2" - kody dwuznakowe alfanumeryczne).

Pole 9. Dotyczy papierów dłużnych. Należy podać stopę oprocentowania. W przypadku zmiennego oprocentowania należy podać stopę odniesienia (np. LIBOR + 0,5 %).

Pole 10. Należy podać datę emisji w formacie rrrr-mm-dd. W przypadku papierów udziałowych datą emisji jest data rejestracji podwyższenia kapitału.

Pole 11. Dotyczy papierów dłużnych. Należy podać datę zapadalności w formacie rrrr-mm-dd.

Pole 13. Należy podać literowy kod waluty, w której jest nominowany papier wartościowy, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką "alphabetic" - kody trzyliterowe).

Pole 14. Cenę nominalną należy podać w jednostkach waluty emisji, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Pole 15. Należy podać całkowitą liczbę papierów wartościowych danej emisji wyrażoną w sztukach.

Pole 16. Należy podać całkowitą wartość papierów wartościowych danej emisji, wyrażoną w jednostkach waluty emisji, wycenioną według ostatnich znanych cen rynkowych, lub jeśli te ceny nie są znane - według cen emisyjnych.

Pole 17. Należy podać całkowitą liczbę, wyrażoną w sztukach, papierów wartościowych danej emisji objętych przez nierezydentów.

Pole 18. Należy podać całkowitą wartość papierów wartościowych danej emisji objętych przez nierezydentów, wyrażoną w jednostkach waluty emisji, wycenioną według ostatnich znanych cen rynkowych, lub jeśli te ceny nie są znane - według cen emisyjnych.

Pola 19. i 21. Należy podać liczbę, wyrażoną w sztukach, papierów wartościowych danej emisji objętych przez określoną grupę nierezydentów powiązanych kapitałowo z emitentem.

Pola 20. i 22. Należy podać wartość, wyrażoną w jednostkach waluty emisji, papierów wartościowych danej emisji objętych przez określoną grupę nierezydentów powiązanych kapitałowo z emitentem. Wyceny należy dokonać posługując się ostatnimi znanymi cenami rynkowymi, lub jeśli te ceny nie są znane - cenami emisyjnymi, po których papiery zostały objęte przez daną grupę nierezydentów powiązanych kapitałowo.

Typy powiązań kapitałowych:

- typ A (pola 19 i 20): papiery zakupione przez nierezydentów posiadających co najmniej 10% udziału w kapitale podstawowym emitenta lub posiadających tego samego, co emitent, udziałowca zagranicznego,

- typ B (pola 21 i 22): papiery zakupione przez nierezydentów, w których kapitale podstawowym emitent posiada co najmniej 10% udziału lub posiadających tego samego, co emitent, udziałowca krajowego.

Pole 23. Należy podać kod papieru nadany przez NBP w sprawozdaniu ZIP-INF.

ZAŁĄCZNIK Nr 13 18

WZÓR

FORMULARZ AUD4

Papiery wartościowe wyemitowane przez nierezydentów oraz jednostki uczestnictwa w będących nierezydentami funduszach zbiorowego inwestowania, znajdujące się w posiadaniu banku

grafika

Objaśnienia do formularza AUD4

Forma elektroniczna formularza znajduje się na stronie internetowej NBP (www.nbp.pl). Sprawozdania należy nadsyłać na dyskietce oraz w formie wydruku formularza elektronicznego podpisanego przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku.

W sprawozdaniu należy podać informacje o nabytych za pośrednictwem lub bez pośrednictwa podmiotów krajowych papierach wartościowych (udziałowych i dłużnych) znajdujących się w posiadaniu banku sprawozdającego, wyemitowanych przez nierezydentów na rynkach zagranicznych lub na rynku krajowym oraz jednostkach uczestnictwa w będących nierezydentami funduszach zbiorowego inwestowania.

W sprawozdaniu nie należy wykazywać danych o papierach wartościowych udziałowych zapewniających bankowi 10% lub większy udział w kapitale własnym pojedynczej spółki bądź w liczbie głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy lub udziałowców.

Wyjątek stanowią posiadane przez bank sprawozdający kwity depozytowe (np. American Depositary Receipts - ADR lub Global Depositary Receipts - GDR). Należy je wykazywać w sprawozdaniu nawet wówczas, gdy posiadany przez bank pakiet kwitów depozytowych zapewnia 10% lub większy udział w kapitale własnym pojedynczej spółki bądź w liczbie głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy lub udziałowców.

W sprawozdaniu należy wykazywać informacje o papierach wartościowych, które zostały sprzedane w ramach transakcji repo (z przyrzeczeniem odkupu), lub wypożyczone przez bank innym podmiotom w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.

Nie należy natomiast wykazywać w sprawozdaniu informacji o papierach zakupionych w ramach transakcji repo lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.

Papiery, które zostały zakupione w ramach transakcji repo lub pożyczone od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych, a następnie sprzedane podmiotom trzecim (tzw. pozycja krótka) należy w sprawozdaniu wykazywać z wartością ujemną. Dane o pozycji krótkiej w danych papierach wartościowych powinny być wykazywane oddzielnie od danych o pozycji długiej w tych samych papierach.

Znacznik sprawozdania

Należy wpisać 1 dla sprawozdania wysyłanego po raz pierwszy. Gdy wystąpi konieczność dokonania korekty, należy wpisać 2 dla sprawozdania korygującego wcześniej wysłane sprawozdanie.

Data sporządzenia sprawozdania

Należy podać datę w formacie rrrr-mm-dd.

Sprawozdanie według stanu na dzień

Należy podać datę w formacie rrrr-mm-dd.

Kolumna 1

Kod papieru zgodny ze standardem ISIN (12 znaków). W przypadku, gdy papier nie ma kodu ISIN, pole należy pozostawić niewypełnione.

Kolumna 2

Pełna nazwa papieru wartościowego, np. Cypress Semiconductor - bonds 6% USD 97/02.

Kolumna 3

Oznaczenie typu papieru wartościowego:

1 - papiery udziałowe,

2 - papiery dłużne długoterminowe,

3 - instrumenty rynku pieniężnego (papiery dłużne krótkoterminowe).

Do papierów udziałowych zalicza się, dla celów tego sprawozdania:

- akcje zwykłe i udziały (w tym udziały w SWIFT);

- akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji niedających posiadaczom prawa do udziału w podziale masy upadłościowej spółki;

- kwity depozytowe - np. ADR lub GDR;

- jednostki uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania (fundusze inwestycyjne lub powiernicze);

- certyfikaty inwestycyjne (akcje) emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania.

Do papierów dłużnych długoterminowych zalicza się, dla celów tego sprawozdania:

- obligacje zwykłe ze stałym lub zmiennym kuponem, których pierwotny okres zapadalności jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zerokuponowe, których pierwotny okres zapadalności jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zamienne na akcje, obligacje z opcją wcześniejszego wykupu i inne typy obligacji z wbudowanymi instrumentami pochodnymi (tzn. takimi instrumentami pochodnymi, które nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu), gdy pierwotny okres zapadalności tych obligacji jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zerokuponowe powstałe w wyniku zamiany obligacji zwykłych na serię obligacji zerokuponowych o terminach zapadalności odpowiadających terminom wypłat odsetek; (tzw. strips), pod warunkiem, że pierwotny okres zapadalności tych obligacji zerokuponowych jest dłuższy niż jeden rok;

- zbywalne certyfikaty depozytowe, których pierwotny okres zapadalności jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje bez określonego terminu zapadalności (tzw. perpetual bonds);

- akcje uprzywilejowane niedające ich posiadaczom prawa do udziału w podziale masy upadłościowej spółki.

Do instrumentów rynku pieniężnego (papierów dłużnych krótkoterminowych) zalicza się, dla celów tego sprawozdania:

- bony skarbowe (treasury bills), których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- obligacje skarbowe, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- papiery dłużne emitowane przez banki i przedsiębiorstwa, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- papiery dłużne, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok, emitowane w ramach programów emisji papierów dłużnych (z możliwością rolowania długu), również wówczas, gdy okres trwania programu jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zamienne na akcje, obligacje z opcją wcześniejszego wykupu i inne typy obligacji z wbudowanymi instrumentami pochodnymi (tzn. takimi instrumentami pochodnymi, które nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu), gdy pierwotny okres zapadalności tych obligacji jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- obligacje zerokuponowe powstałe w wyniku zamiany obligacji zwykłych na serię obligacji zerokuponowych o terminach zapadalności odpowiadających terminom wypłat odsetek (tzw. strips), pod warunkiem, że pierwotny okres zapadalności tych obligacji zerokuponowych jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- zbywalne certyfikaty depozytowe, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok.

Kolumna 4

Oznaczenie literowe kraju, w którym znajduje się siedziba emitenta, według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2" - kody dwuznakowe alfanumeryczne).

Spis kodów znajduje się w arkuszu Lista kodów krajów.

Kolumna 5

Literowy kod waluty, w której jest nominowany papier wartościowy, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką "alphabetic" - kody trzyliterowe).

Spis kodów znajduje się w arkuszu Lista kodów walut.

Kolumna 6

Dla papierów typu 1 (papierów udziałowych):

- liczba papierów wyrażona w sztukach.

Dla papierów typu 2 i 3 (papierów dłużnych długoterminowych i instrumentów rynku pieniężnego):

- wartość nominalna posiadanego pakietu papierów wartościowych, wyrażona w jednostkach waluty emisji (np. gdy posiada się 100 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 5.000 USD należy podać wartość równą 500.000 USD).

Uwaga!

W przypadku papierów zakupionych w ramach transakcji repo lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych a następnie sprzedanych podmiotom trzecim (tzw. pozycja krótka) należy w kolumnie 6 wpisać wartość ujemną.

Kolumna 7

Cena na koniec okresu sprawozdawczego:

- dla papierów typu 1 (papierów udziałowych) wyrażona w jednostkach waluty emisji, bez zaokrągleń,

- dla papierów typu 2 i 3 (papierów dłużnych długoterminowych i instrumentów rynku pieniężnego) wyrażona jako ułamek dziesiętny ceny nominalnej, bez zaokrągleń (np. gdy cena papieru wartościowego wynosi 99,56% ceny nominalnej, należy w kolumnie 7 wpisać wartość równą 0,9956, a gdy cena papieru wynosi 102,27% należy w kolumnie 7 wpisać wartość równą 1,0227).

Jeżeli nie jest znana cena papieru wartościowego na koniec okresu sprawozdawczego, należy podać ostatnią znaną cenę przed końcem okresu sprawozdawczego.

Prosimy o podanie ceny:

rynkowej - dla papierów notowanych na rynkach regulowanych, gdy możliwe jest ustalenie kursu ostatniej transakcji (kursu zamknięcia). W przypadku papierów dłużnych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki;

zakupu - gdy nie można ustalić aktualnej ceny rynkowej. W przypadku papierów dłużnych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki;

przetargowej - dla papierów, które były sprzedawane wyłącznie na przetargach, gdy nie można ustalić aktualnej ceny rynkowej lub ceny zakupu innej niż przetargowa;

emisyjnej - tylko wówczas, gdy niemożliwe jest ustalenie ceny rynkowej, zakupu lub przetargowej;

nominalnej - dla papierów, dla których niemożliwe jest ustalenie ceny rynkowej, zakupu, przetargowej lub emisyjnej.

Kolumna 8

Oznaczenie typu ceny podanej w kolumnie 7:

R - rynkowa,

Z - zakupu,

P - przetargowa,

E - emisyjna,

N - nominalna.

Kolumna 9

Wartości w tej kolumnie (wartość papierów znajdujących się w portfelu, wyrażona w jednostkach waluty emisji, bez zaokrągleń) są iloczynami wartości pola w kolumnie 6 i pola w kolumnie 7.

ZAŁĄCZNIK Nr 14 19

WZÓR

FORMULARZ AUD4 - PL

Papiery wartościowe wyemitowane przez rezydentów na rynkach zagranicznych oraz niedopuszczone do obrotu publicznego w kraju papiery wartościowe dłużne wyemitowane przez rezydentów na rynku krajowym, z wyłączeniem papierów wartościowych, dla których rolę depozytariusza pełne krajowy bank, znajdujące się w posiadaniu banku

grafika

Objaśnienia do formularza AUD4 - PL

Forma elektroniczna formularza znajduje się na stronie internetowej NBP (www.nbp.pl). Sprawozdania należy nadsyłać na dyskietce lub płycie CD oraz w formie wydruku formularza elektronicznego podpisanego przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku.

W sprawozdaniu należy podać informacje o nabytych za pośrednictwem lub bez pośrednictwa podmiotów krajowych, znajdujących się w posiadaniu banku sprawozdającego papierach wartościowych wyemitowanych przez rezydentów na rynkach zagranicznych lub papierach wartościowych dłużnych wyemitowanych przez rezydentów na rynku krajowym, które nie są dopuszczone do obrotu publicznego w kraju, z wyłączeniem tych emisji papierów dłużnych, niedopuszczonych do obrotu publicznego w kraju, dla których rolę depozytariusza pełni bank krajowy.

W sprawozdaniu nie należy wykazywać danych o papierach udziałowych zapewniających bankowi 10% lub większy udział w kapitale własnym pojedynczej spółki bądź w liczbie głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy lub udziałowców.

Wyjątek stanowią posiadane przez bank sprawozdający kwity depozytowe (np. American Depositary Receipts - ADR lub Global Depositary Receipts - GDR). Należy je wykazywać w sprawozdaniu nawet wówczas, gdy posiadany przez bank pakiet kwitów depozytowych zapewnia 10% lub większy udział w kapitale własnym pojedynczej spółki bądź w liczbie głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy lub udziałowców.

W sprawozdaniu należy wykazywać informacje o papierach wartościowych, które zostały sprzedane w ramach transakcji repo (z przyrzeczeniem odkupu) lub wypożyczone przez bank innym podmiotom w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.

Nie należy natomiast wykazywać w sprawozdaniu informacji o papierach zakupionych w ramach transakcji repo lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.

Papiery, które zostały zakupione w ramach transakcji repo lub pożyczone od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych a następnie sprzedane podmiotom trzecim (tzw. pozycja krótka) należy w sprawozdaniu wykazywać z wartością ujemną. Dane o pozycji krótkiej w danych papierach wartościowych powinny być wykazywane oddzielnie od danych o pozycji długiej w tych samych papierach.

Znacznik sprawozdania

Należy wpisać 1 dla sprawozdania wysyłanego po raz pierwszy. Gdy wystąpi konieczność dokonania korekty, należy wpisać 2 dla sprawozdania korygującego wcześniej wysłane sprawozdanie.

Data sporządzenia sprawozdania

Należy podać datę w formacie rrrr-mm-dd.

Sprawozdanie według stanu na dzień

Należy podać datę w formacie rrrr-mm-dd.

Kolumna 1

Kod papieru zgodny ze standardem ISIN (12 znaków). W przypadku, gdy papier nie ma kodu ISIN, pole należy pozostawić niewypełnione.

Kolumna 2

Pełna nazwa papieru wartościowego, np. Cypress Semiconductor - bonds 6% USD 9

Kolumna 3

Oznaczenie typu papieru wartościowego:

1 - papiery udziałowe,

2 - papiery dłużne długoterminowe,

3 - instrumenty rynku pieniężnego (papiery dłużne krótkoterminowe).

Do papierów udziałowych zalicza się, dla celów tego sprawozdania:

- akcje zwykłe i udziały (w tym udziały w SWIFT);

- akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji niedających posiadaczom prawa do udziału w podziale masy upadłościowej spółki;

- kwity depozytowe - np. ADR lub GDR.

Do papierów dłużnych długoterminowych zalicza się, dla celów tego sprawozdania:

- obligacje zwykłe ze stałym lub zmiennym kuponem, których pierwotny okres zapadalności jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zerokuponowe, których pierwotny okres zapadalności jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zamienne na akcje, obligacje z opcją wcześniejszego wykupu i inne typy obligacji z wbudowanymi instrumentami pochodnymi (tzn. takimi instrumentami pochodnymi, które nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu), gdy pierwotny okres zapadalności tych obligacji jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zerokuponowe powstałe w wyniku zamiany obligacji zwykłych na serię obligacji zerokuponowych o terminach zapadalności odpowiadających terminom wypłat odsetek; (tzw. strips), pod warunkiem, że pierwotny okres zapadalności tych obligacji zerokuponowych jest dłuższy niż jeden rok;

- zbywalne certyfikaty depozytowe, których pierwotny okres zapadalności jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje bez określonego terminu zapadalności (tzw. perpetual bonds);

- akcje uprzywilejowane niedające ich posiadaczom prawa do udziału w podziale masy upadłościowej spółki.

Do instrumentów rynku pieniężnego (papierów dłużnych krótkoterminowych) zalicza się, dla celów tego sprawozdania:

- bony skarbowe (treasury bills), których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- obligacje skarbowe, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- papiery dłużne emitowane przez banki i przedsiębiorstwa, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- papiery dłużne, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok, emitowane w ramach programów emisji papierów dłużnych (z możliwością rolowania długu), również wówczas, gdy okres trwania programu jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zamienne na akcje, obligacje z opcją wcześniejszego wykupu i inne typy obligacji z wbudowanymi instrumentami pochodnymi (tzn. takimi instrumentami pochodnymi, które nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu), gdy pierwotny okres zapadalności tych obligacji jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- obligacje zerokuponowe powstałe w wyniku zamiany obligacji zwykłych na serię obligacji zerokuponowych o terminach zapadalności odpowiadających terminom wypłat odsetek (tzw. strips), pod warunkiem, że pierwotny okres zapadalności tych obligacji zerokuponowych jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- zbywalne certyfikaty depozytowe, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok.

Kolumna 4

Oznaczenie literowe kraju, w którym znajduje się rynek, na którym dokonano zakupu papierów wartościowych, według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2" - kody dwuznakowe alfanumeryczne).

Spis kodów znajduje się w arkuszu Lista kodów krajów.

Kolumna 5

Należy podać oznaczenie sektora rezydenta - emitenta papierów wartościowych

SP - Skarb Państwa

ST - samorządy terytorialne

BK - banki i inne monetarne instytucje finansowe

FI - fundusze inwestycyjne

FE - fundusze emerytalne

IU - instytucje ubezpieczeniowe

DM - domy maklerskie

PF - pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego

PR - przedsiębiorstwa niefinansowe

PN - pozostałe podmioty niefinansowe

Kolumna 6

Literowy kod waluty, w której jest nominowany papier wartościowy, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką "alphabetic" - kody trzyliterowe).

Spis kodów znajduje się w arkuszu Lista kodów walut.

Kolumna 7

Dla papierów typu 1 (papierów udziałowych):

- liczba papierów wyrażona w sztukach.

Dla papierów typu 2 i 3 (papierów dłużnych długoterminowych i instrumentów rynku pieniężnego):

- wartość nominalna posiadanego pakietu papierów wartościowych, wyrażona w jednostkach waluty emisji (np. gdy posiada się 100 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 5.000 USD należy podać wartość równą 500.000 USD).

Uwaga!

W przypadku papierów zakupionych w ramach transakcji repo lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych a następnie sprzedanych podmiotom trzecim (tzw. pozycja krótka) należy w kolumnie 7 wpisać wartość ujemną.

Kolumna 8

Cena na koniec okresu sprawozdawczego:

- dla papierów typu 1 (papierów udziałowych) wyrażona w jednostkach waluty emisji, bez zaokrągleń,

- dla papierów typu 2 i 3 (papierów dłużnych długoterminowych i instrumentów rynku pieniężnego) wyrażona jako ułamek dziesiętny ceny nominalnej, bez zaokrągleń (np. gdy cena papieru wartościowego wynosi 99,56% ceny nominalnej, należy w kolumnie 7 wpisać wartość równą 0,9956, a gdy cena papieru wynosi 102,27% należy w kolumnie 7 wpisać wartość równą 1,0227).

Jeżeli nie jest znana cena papieru wartościowego na koniec okresu sprawozdawczego, należy podać ostatnią znaną cenę przed końcem okresu sprawozdawczego.

Prosimy o podanie ceny:

- rynkowej - dla papierów notowanych na rynkach regulowanych, gdy możliwe jest ustalenie kursu ostatniej transakcji (kursu zamknięcia). W przypadku papierów dłużnych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki;

- zakupu - gdy nie można ustalić aktualnej ceny rynkowej. W przypadku papierów dłużnych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki;

- przetargowej - dla papierów, które były sprzedawane wyłącznie na przetargach, gdy nie można ustalić aktualnej ceny rynkowej lub ceny zakupu innej niż przetargowa;

- emisyjnej - tylko wówczas, gdy niemożliwe jest ustalenie ceny rynkowej, zakupu lub przetargowej;

- nominalnej - dla papierów, dla których niemożliwe jest ustalenie ceny rynkowej, zakupu, przetargowej lub emisyjnej.

Kolumna 9

Oznaczenie typu ceny podanej w kolumnie 8:

R - rynkowa,

Z - zakupu,

P - przetargowa,

E - emisyjna,

N - nominalna.

Kolumna 10

Wartości w tej kolumnie (wartość papierów znajdujących się w portfelu, wyrażona w jednostkach waluty emisji, bez zaokrągleń) są równe iloczynom wartości pola w kolumnie 7 i pola w kolumnie 8.

ZAŁĄCZNIK Nr 15 20

WZÓR

FORMULARZ D-WT

Wartość godziwa pozycji w forwardach, futures, swapach walutowych i dwuwalutowych swapach stóp procentowych, wyrażona w tys. PLN

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA D-WT

Forma elektroniczna formularza znajduje się na stronie internetowej NBP (www.nbp.pl). Sprawozdanie należy nadsyłać na dyskietce lub płycie CD oraz w formie wydruku formularza elektronicznego podpisanego przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku.

W formularzu należy podawać dane dotyczące wartości godziwej pozycji banku w walutowych instrumentach pochodnych typu terminowego - futures, forwardach, swapach walutowych i dwuwalutowych swapach stóp procentowych.

- walutowe kontrakty futures - kontrakty, w których jedna ze stron ma obowiązek sprzedaży a druga obowiązek zakupu określonej sumy waluty po określonej cenie w określonym terminie (ryzyko symetryczne). Obrót futures odbywa się na rynkach regulowanych, rozliczenia pozycji są z reguły dokonywane codziennie, poprzez wpłaty i wypłaty na bezzwrotne depozyty zabezpieczające. Parametry kontraktów (termin wygaśnięcia, ilość instrumentu bazowego na kontrakt) są wystandaryzowane;

- forwardy walutowe - kontrakty o charakterystyce podobnej do futures lecz zawierane poza rynkami regulowanymi i rozliczane z reguły dopiero w momencie wygaśnięcia. Parametry kontraktów nie są wystandaryzowane i zależą od stron kontraktu;

- swapy walutowe (ang. foreign exchange swaps, FX-swaps) - kontrakty składające się z dwóch transakcji (tzw. "nóg"): zakupu bądź sprzedaży określonej sumy waluty na rynku kasowym (tzw. noga spotowa) oraz kontraktu terminowego (forwardu walutowego) o przeciwnym kierunku, czyli odpowiednio sprzedaży bądź zakupu takiej samej sumy waluty w określonym przyszłym terminie (tzw. noga forwardowa). Swap walutowy może składać się również z dwóch forwardów walutowych o przeciwnych kierunkach i różnych datach wygaśnięcia;

- dwuwalutowe swapy stóp procentowych (ang. cross-currency swaps, currency swaps, CIRS) - kontrakty dotyczące wzajemnej wielokrotnej, odbywającej się w ciągu ustalonego okresu wymiany strumieni płatności odsetkowych od umownych kwot wzajemnie udzielonych kredytów o tej samej wartości. Kwoty tych kredytów nazywane są kwotami bazowymi i wyrażone są w dwóch różnych walutach. Z reguły ma miejsce rzeczywista wymiana kwot bazowych między stronami kontraktu na początku i na końcu okresu trwania. Stopy oprocentowania wypłacanych odsetek są odmienne dla jednej i drugiej strony kontraktu (np. stopa stała i stopa zmienna lub dwie różne stopy zmienne). Odsetki są również wypłacane w dwóch różnych walutach.

Sprawozdanie dotyczy tych instrumentów pochodnych, których wykonanie powoduje powstanie zobowiązań bądź należności rezydenta wobec nierezydenta. Wycena powinna być dokonana według stanu na koniec okresu sprawozdawczego, na bazie rynkowej i wyrażona w tysiącach PLN. W przypadku instrumentów, których wycena jest dokonywana w walutach obcych, do przeliczania na PLN należy użyć kursów średnich NBP na koniec okresu sprawozdawczego dla odpowiednich walut.

Uwaga!

Sprawozdanie dotyczy wyłącznie tych pozycji, które są otwarte na koniec okresu sprawozdawczego, tzn. tych pozycji, które zostały otwarte przed końcem okresu sprawozdawczego i nie zostały do końca okresu sprawozdawczego rozliczone.

Razem z niniejszym sprawozdaniem należy wypełnić sprawozdanie na formularzu D-WT-B.

Kolumny 1 i 2

Należy podać sumaryczne wartości instrumentów pochodnych, które na koniec okresu sprawozdawczego miały dodatnią wartość godziwą.

W przypadku kolumny 1 dotyczy to instrumentów, w których nastąpił terminowy zakup walut obcych za złote (to znaczy w przyszłości nastąpi potencjalny wpływ walut obcych na konto rezydenta - wiersze od A do E) lub sprzedaż walut obcych za złote (potencjalna wypłata przez rezydenta walut obcych - wiersze od F do J).

W przypadku kolumny 2 dotyczy to instrumentów, w których nastąpił terminowy zakup lub sprzedaż walut obcych za inną walutę obcą. Należy wypełnić odpowiednie komórki w wierszach od A do E, właściwe dla danego typu instrumentu pochodnego. Do kolumny tej nie ma zastosowania podział ze względu na kierunek przyszłych przepływów walutowych ("Waluty zakupione na termin" i "Waluty sprzedane na termin").

Kolumny 3 i 4

Należy podać sumaryczne wartości instrumentów pochodnych, które na koniec okresu sprawozdawczego miały ujemną wartość godziwą, przy czym wartości te należy podawać bez znaku "-" (minus).

W przypadku kolumny 3 dotyczy to instrumentów, w których nastąpił terminowy zakup (wiersze od A do E) lub sprzedaż (wiersze od F do J) walut obcych za złote.

W przypadku kolumny 4 dotyczy to instrumentów, w których nastąpił terminowy zakup lub sprzedaż walut obcych za inną walutę obcą. Należy wypełnić odpowiednie komórki w wierszach od A do E, właściwe dla danego typu instrumentu pochodnego. Do kolumny tej nie ma zastosowania podział ze względu na kierunek przyszłych przepływów walutowych ("Waluty zakupione na termin" i "Waluty sprzedane na termin").

Uwaga:

W przypadku posiadania jednocześnie otwartych pozycji o wartości dodatniej i ujemnej dla tego samego typu instrumentu (np. forwardów) nie należy podawać w formularzu wartości netto posiadanych pozycji, lecz zsumować oddzielnie wszystkie pozycje dodatnie i wszystkie pozycje ujemne.

W wierszach D oraz I należy podawać dane dotyczące jedynie części forwardowej (terminowej) swapów walutowych.

ZAŁĄCZNIK Nr 16 21

WZÓR

FORMULARZ D-WT-B

Wartość kwot bazowych forwardów, futures, swapów walutowych i dwuwalutowych swapów stóp procentowych, wyrażona w tys. PLN

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA D-WT-B

Forma elektroniczna formularza znajduje się na stronie internetowej NBP (www.nbp.pl). Sprawozdanie należy nadsyłać na dyskietce lub płycie CD oraz w formie wydruku formularza elektronicznego podpisanego przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku.

W formularzu należy podawać dane dotyczące wartości umownych zobowiązań i należności (przyszłych rzeczywistych lub, w przypadku instrumentów bez dostawy, potencjalnych wypłat i wpłat brutto instrumentu bazowego - walut obcych) wynikających z pozycji banku w walutowych instrumentach pochodnych typu terminowego - futures, forwardach, swapach walutowych i dwuwalutowych swapach stóp procentowych.

- walutowe kontrakty futures - kontrakty, w których jedna ze stron ma obowiązek sprzedaży a druga obowiązek zakupu określonej sumy waluty po określonej cenie w określonym terminie (ryzyko symetryczne). Obrót futures odbywa się na rynkach regulowanych, rozliczenia pozycji są z reguły dokonywane codziennie, poprzez wpłaty i wypłaty na bezzwrotne depozyty zabezpieczające. Parametry kontraktów (termin wygaśnięcia, ilość instrumentu bazowego na kontrakt) są wystandaryzowane;

- forwardy walutowe - kontrakty o charakterystyce podobnej do futures lecz zawierane poza rynkami regulowanymi i rozliczane z reguły dopiero w momencie wygaśnięcia. Parametry kontraktów nie są wystandaryzowane i zależą od stron kontraktu;

- swapy walutowe (ang. foreign exchange swaps, FX-swaps) - kontrakty składające się z dwóch transakcji (tzw. "nóg"): zakupu bądź sprzedaży określonej sumy waluty na rynku kasowym (tzw. noga spotowa) oraz kontraktu terminowego (forwardu walutowego) o przeciwnym kierunku, czyli odpowiednio sprzedaży bądź zakupu takiej samej sumy waluty w określonym przyszłym terminie (tzw. noga forwardowa). Swap walutowy może składać się również z dwóch forwardów walutowych o przeciwnych kierunkach i różnych datach wygaśnięcia;

- dwuwalutowe swapy stóp procentowych (ang. cross-currency swaps, currency swaps, CIRS) - kontrakty dotyczące wzajemnej wielokrotnej, odbywającej się w ciągu ustalonego okresu wymiany strumieni płatności odsetkowych od umownych kwot wzajemnie udzielonych kredytów o tej samej wartości. Kwoty tych kredytów nazywane są kwotami bazowymi i wyrażone są w dwóch różnych walutach. Z reguły ma miejsce rzeczywista wymiana kwot bazowych między stronami kontraktu na początku i na końcu okresu trwania. Stopy oprocentowania wypłacanych odsetek są odmienne dla jednej i drugiej strony kontraktu (np. stopa stała i stopa zmienna lub dwie różne stopy zmienne). Odsetki są również wypłacane w dwóch różnych walutach.

Sprawozdanie dotyczy tych instrumentów pochodnych, których wykonanie powoduje powstanie zobowiązań bądź należności rezydenta wobec nierezydenta. Wycena powinna być dokonana według stanu na koniec okresu sprawozdawczego i wyrażona w tysiącach PLN. Do przeliczania na PLN należy użyć kursów średnich NBP na koniec okresu sprawozdawczego dla odpowiednich walut.

Uwaga!

Sprawozdanie dotyczy wyłącznie tych pozycji, które są otwarte na koniec okresu sprawozdawczego, tzn. tych pozycji, które zostały otwarte przed końcem okresu sprawozdawczego i nie zostały do końca okresu sprawozdawczego rozliczone.

Razem z niniejszym sprawozdaniem należy wypełnić sprawozdanie na formularzu D-WT.

Kolumny 1 i 2

Należy podać sumaryczne wartości kwot bazowych instrumentów pochodnych.

W przypadku kolumny 1 dotyczy to instrumentów, w których nastąpił terminowy zakup walut obcych za złote (wiersze od A do E) - to znaczy w przyszłości nastąpi potencjalny wpływ walut obcych na konto rezydenta - lub sprzedaż (wiersze od F do J) walut obcych za złote (potencjalna wypłata przez rezydenta walut obcych).

W przypadku kolumny 2 dotyczy to instrumentów, w których nastąpił terminowy zakup (wiersze od A do E) lub sprzedaż (wiersze od F do J) walut obcych za inną walutę obcą.

Uwaga: W wierszach D oraz I należy podawać dane dotyczące części forwardowej (terminowej) swapów walutowych.

Uwaga (2): Pozycje w kolumnie 2, wiersze od A do E odpowiadają pozycjom w kolumnie 2, wiersze od F do J.

ZAŁĄCZNIK Nr 17 22

WZÓR

FORMULARZ D-WO

Wartość godziwa pozycji w opcjach walutowych, wyrażona w tys. PLN

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA D-WO

Forma elektroniczna formularza znajduje się na stronie internetowej NBP (www.nbp.pl). Sprawozdanie należy nadsyłać na dyskietce lub płycie CD oraz w formie wydruku formularza elektronicznego podpisanego przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku.

W formularzu należy podawać dane dotyczące wartości godziwej pozycji banku w opcjach walutowych.

Sprawozdanie dotyczy tych opcji, których wykonanie powoduje powstanie zobowiązań bądź należności rezydenta wobec nierezydenta.

- opcje walutowe - instrumenty dające nabywcy prawo (nie obowiązek) nabycia bądź sprzedaży przed upływem określonego terminu lub w określonym przyszłym terminie określonej sumy waluty po z góry określonym kursie. W przeciwieństwie do nabywcy wystawca opcji ma obowiązek realizacji opcji (ryzyko niesymetryczne);

Wycena powinna być dokonana według stanu na koniec okresu sprawozdawczego, na bazie rynkowej i wyrażona w tysiącach PLN. W przypadku instrumentów, których wycena jest dokonywana w walutach obcych, do przeliczania na PLN należy użyć kursów średnich NBP na koniec okresu sprawozdawczego dla odpowiednich walut.

Uwaga!

Sprawozdanie dotyczy wyłącznie tych pozycji, które są otwarte na koniec okresu sprawozdawczego, tzn. tych pozycji, które zostały otwarte przed końcem okresu sprawozdawczego i nie zostały do końca okresu sprawozdawczego rozliczone.

Razem z niniejszym sprawozdaniem należy wypełnić sprawozdanie na formularzu D-WO-B.

Kolumny 1 i 2

Należy podać sumaryczne wartości godziwe opcji zakupionych przez podmiot sprawozdający.

W przypadku kolumny 1 dotyczy to instrumentów, w których w wyniku realizacji opcji nastąpi zakup (wiersz A) lub sprzedaż (wiersz B) przez podmiot sprawozdający walut obcych za złote.

W przypadku kolumny 2 dotyczy to instrumentów, w których w wyniku realizacji opcji nastąpi zakup (wiersz A) lub sprzedaż (wiersz B) przez podmiot sprawozdający walut obcych za inną walutę obcą. W kolumnach dotyczących opcji zakupionych, w przypadku gdy opcja ma wartość ujemną, należy wpisać zero.

Kolumny 3 i 4

Należy podać sumaryczne wartości godziwe opcji wystawionych przez podmiot sprawozdający.

W przypadku kolumny 3 dotyczy to instrumentów, w których w wyniku realizacji opcji nastąpi sprzedaż (wiersz A) lub zakup (wiersz B) przez podmiot sprawozdający walut obcych za złote.

W przypadku kolumny 4 dotyczy to instrumentów, w których w wyniku realizacji opcji nastąpi sprzedaż (wiersz A) lub zakup (wiersz B) przez podmiot sprawozdający walut obcych za inną walutę obcą. W kolumnach dotyczących opcji wystawionych, w przypadku gdy opcja ma wartość ujemną, należy wpisać tę wartość, poprzedzoną znakiem "-" (minus).

ZAŁĄCZNIK Nr 18 23

WZÓR

FORMULARZ D-WO-B

Wartość kwot bazowych opcji walutowych, wyrażona w tys. PLN

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA D-WO-B

Forma elektroniczna formularza znajduje się na stronie internetowej NBP (www.nbp.pl). Sprawozdanie należy nadsyłać na dyskietce lub płycie CD oraz w formie wydruku formularza elektronicznego podpisanego przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku.

W formularzu należy podawać dane dotyczące wartości umownych zobowiązań i należności (przyszłych rzeczywistych lub, w przypadku instrumentów bez dostawy, potencjalnych wypłat i wpłat brutto instrumentu bazowego - walut obcych) wynikających z pozycji banku w opcjach walutowych. Sprawozdanie dotyczy tych opcji, których wykonanie powoduje powstanie zobowiązań bądź należności rezydenta wobec nierezydenta.

- opcje walutowe - instrumenty dające nabywcy prawo (nie obowiązek) nabycia bądź sprzedaży przed upływem określonego terminu lub w określonym przyszłym terminie określonej sumy waluty po z góry określonym kursie. W przeciwieństwie do nabywcy wystawca opcji ma obowiązek realizacji opcji (ryzyko niesymetryczne);

Wycena powinna być dokonana według stanu na koniec okresu sprawozdawczego i wyrażona w tysiącach PLN. Do przeliczania na PLN należy użyć kursów średnich NBP na koniec okresu sprawozdawczego dla odpowiednich walut.

Uwaga!

Sprawozdanie dotyczy wyłącznie tych pozycji, które są otwarte na koniec okresu sprawozdawczego, tzn. tych pozycji, które zostały otwarte przed końcem okresu sprawozdawczego i nie zostały do końca okresu sprawozdawczego rozliczone.

Razem z niniejszym sprawozdaniem należy wypełnić sprawozdanie na formularzu D-WO.

Kolumny 1 i 2

Należy podać sumaryczne wartości kwot bazowych dla opcji zakupionych przez podmiot sprawozdający.

W przypadku kolumny 1 dotyczy to instrumentów, w których w wyniku realizacji opcji nastąpi zakup (wiersz A) lub sprzedaż (wiersz B) przez podmiot sprawozdający walut obcych za złote.

W przypadku kolumny 2 dotyczy to instrumentów, w których w wyniku realizacji opcji nastąpi zakup (wiersz A) lub sprzedaż (wiersz B) przez podmiot sprawozdający walut obcych za inną walutę obcą.

Kolumny 3 i 4

Należy podać sumaryczne wartości kwot bazowych dla opcji wystawionych przez podmiot sprawozdający.

W przypadku kolumny 3 dotyczy to instrumentów, w których w wyniku realizacji opcji nastąpi sprzedaż (wiersz A) lub zakup (wiersz B) przez podmiot sprawozdający walut obcych za złote.

W przypadku kolumny 4 dotyczy to instrumentów, w których w wyniku realizacji opcji nastąpi sprzedaż (wiersz A) lub zakup (wiersz B) przez podmiot sprawozdający walut obcych za inną walutę obcą.

1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
2 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
3 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
4 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
5 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
6 § 5 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
7 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
8 § 10a dodany przez § 1 pkt 6 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r., z tym że przepisy uchwały mają zastosowanie po raz pierwszy do danych kwartalnych przekazywanych przez banki za III kwartał 2005 r.
9 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
10 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 10 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
11 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 10 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
12 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 10 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
13 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 10 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
14 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 10 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
15 Załącznik nr 7 zmieniony przez § 1 pkt 10 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
16 Załącznik nr 10 zmieniony przez § 1 pkt 8 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
17 Załącznik nr 11 zmieniony przez § 1 pkt 9 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
18 Załącznik nr 13 zmieniony przez § 1 pkt 9 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
19 Załącznik nr 14 zmieniony przez § 1 pkt 10 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
20 Załącznik nr 15 dodany przez § 1 pkt 11 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
21 Załącznik nr 16 dodany przez § 1 pkt 11 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
22 Załącznik nr 17 dodany przez § 1 pkt 11 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.
23 Załącznik nr 18 dodany przez § 1 pkt 11 uchwały nr 38/2005 z dnia 6 maja 2005 r. (Dz.Urz.NBP.05.7.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 2005 r.