Tryb działania sołtysów w zakresie inkasa należności finansowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1972.13.39

Akt utracił moc
Wersja od: 29 września 1973 r.

INSTRUKCJA Nr 33/PO
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 grudnia 1972 r.
w sprawie trybu działania sołtysów w zakresie inkasa należności finansowych

Na podstawie § 10 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie zasad i trybu wyboru, zakresu działania oraz obowiązków i praw sołtysa i podsołtysa (Dz. U. Nr 49, poz. 319) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sołtysi inkasują należności od mieszkańców sołectwa z tytułu:
1)
zobowiązania pieniężnego w rozumieniu ustawy z dnia 11 listopada 1965 r. o rozszerzeniu uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz o usprawnieniu w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych (Dz. U. Nr 46, poz. 288) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 1970 r. (Dz. U. Nr 30, poz. 255 z późniejszymi zmianami),
2)
podatków i opłat terenowych,
3)
opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła,
4)
innych należności finansowych od mieszkańców wsi, ściąganych w trybie administracyjnym.
2.
Sołtys pełni obowiązki inkasenta bez potrzeby legitymowania się specjalnym upoważnieniem.
§  2.
1.
Inkaso zobowiązania pieniężnego sołtys prowadzi na podstawie kontokwitariuszy, wyłącznie w stosunku do podatników wykazanych w kontokwitariuszu. Na podstawie kontokwitariusza sołtys pobiera od podatników wpłaty z tytułu zobowiązania pieniężnego za rok bieżący i za lata ubiegłe. Wystawianie pokwitowań nie z kontokwitariusza na wpłaty z tytułu zobowiązania pieniężnego jest niedozwolone.
2.
Inkaso innych należności wymierzanych przez urząd gminy sołtys prowadzi na podstawie wykazów imiennych zobowiązanych. Wykazy zobowiązanych służą sołtysowi do inkasa do czasu zapłaty wymienionych w tych wykazach należności albo otrzymania nowych wykazów w następnym roku.
3.
Inkaso należności nie wymierzanych przez urząd gminy sołtys prowadzi na podstawie wykazów sporządzonych przez wierzyciela i doręczonych sołtysowi za pośrednictwem urzędu gminy.
4.
Sołtys, przyjmując wpłatę w gotówce i czekami Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowej (SOP) wystawia na wpłaconą sumę pokwitowanie z przydzielonego mu urzędowego kwitariusza i wydaje wpłacającemu.
5.
Przy prowadzeniu inkasa na podstawie wykazu imiennego zobowiązanych, sołtys po przyjęciu wpłaty i wystawieniu pokwitowania bezzwłocznie notuje wpłaty w wykazie imiennym zobowiązanych. Jeżeli zobowiązany okaże sołtysowi dowód uiszczenia należności z pominięciem sołtysa, sołtys po sprawdzeniu czy okazane pokwitowanie jest aktualne zarówno co do okresu jak i rodzaju należności na poczet której została dokonana wpłata, notuje w wykazie dokonanie wpłaty, podając w uwagach nazwę i adres instytucji, do której zobowiązany wpłacił należność.
6.
Jeżeli zobowiązany dokonuje wpłaty czekiem SOP, sołtys obowiązany jest sprawdzić, czy:
1)
czek przedłożony do realizacji jest wypełniony w sposób czytelny i trwały atramentem, długopisem lub pismem maszynowym i podpisany przez wystawcę,
2)
na czeku jest odciśnięta w lewym, górnym roku pieczątka SOP,
3)
kwota czeku podana cyframi zgodna jest z kwotą napisaną słownie,
4)
czek zawiera imię i nazwisko podatnika,
5)
imię i nazwisko podane na czeku zgodne jest z imieniem i nazwiskiem w dowodzie osobistym wystawcy czeku,
6)
w dacie wystawienia czeku miesiąc napisany jest słownie,
7)
nie upłynął termin ważności czeku.

Sołtys obowiązany jest ponadto wpisać na odwrocie czeku w miejscu na to przeznaczonym cechy i numer dowodu osobistego wystawcy czeku, nazwę zobowiązania, które regulowane jest czekiem oraz złożyć swój podpis na dowód sprawdzenia czeku.

7.
Sołtys powinien prowadzić inkaso w sposób zapewniający całkowite pobranie należności przed upływem terminu płatności. Po terminie płatności sołtys inkasuje nadal, pobierając należność wraz z dodatkiem lub odsetkami za zwłokę, jeżeli dodatek ten lub odsetki należą się.
§  3.
1.
Sołtys przyjmując wpłatę nie może wystawić pokwitowania na inny rodzaj należności lub inny okres, niż deklaruje zobowiązany. Jeżeli wpłata za okres deklarowany następuje po upływie terminu płatności, sołtys przy przyjmowaniu wpłaty oblicza kwotę należnego dodatku (odsetek) za zwłokę i w pokwitowaniu wymienia oddzielnie należność główną i dodatek (odsetki) za zwłokę. Sołtys jest obowiązany obliczyć dodatek (odsetki) za zwłokę także wtedy, gdy zobowiązany odmawia jego uiszczenia.
2.
Jeżeli zobowiązany wpłaca nie całą należność wraz z dodatkiem (odsetkami) za zwłokę, lecz tylko jej część, sołtys przed wystawieniem pokwitowania oblicza ile z wpłaconej sumy przypada na należność główną a ile na dodatek (odsetki) za zwłokę. W rozliczeniu wyodrębnienie kwoty należnego dodatku (odsetek) za zwłokę z kwoty wpłaconej otrzymuje się w ten sposób, że kwotę wpłaconą, pomniejszoną ewentualnie o koszty upomnienia i koszty egzekucyjne mnoży się przez 100 i otrzymany wynik dzieli się przez liczbę 100 powiększoną o liczbę określającą wysokość procentową dodatku (odsetek) za zwłokę (np. 100 + 5). Otrzymany wynik dzielenia jest kwotą przypadającą na pokrycie należności głównej, a pozostała część kwoty wpłaconej przypada na dodatek (odsetki) za zwłokę.
3.
Jeżeli wpłata nastąpiła po doręczeniu upomnienia, sołtys pobiera także opłaty za upomnienie. Należne koszty egzekucyjne sołtys pobiera, jeżeli ich wysokość znana jest sołtysowi bądź wpłacającemu. W przeciwnym razie sołtys informuje wpłacającego, że należne koszty egzekucyjne powinien uiścić organowi, który dokonał czynności egzekucyjnych. Wpłacone koszty egzekucyjne wykazuje się w pokwitowaniu oddzielnie.
§  4.
Gotówkę z tytułu zainkasowanych należności sołtys wpłaca w urzędzie gminy lub innej instytucji upoważnionej do przyjmowania wpłat na rachunek bankowy urzędu gminy, w terminach ustalonych przez naczelnika gminy, nie rzadziej jednak niż raz w tygodniu. Jeżeli zainkasowana kwota przewyższa 10.000 zł sołtys obowiązany jest wpłacić gotówkę w godzinach rannych następnego dnia po dniu w którym inkaso przekroczyło tę kwotę. Wpłaty przyjęte czekami SOP sołtys przekazuje do urzędu gminy lub kasy Spółdzielni Oszczędnościowo Pożyczkowej.
§  5.
Sołtys doręcza zobowiązanym nakazy płatnicze na należności wymierzane przez urząd gminy. Doręczając nakaz, sołtys wyjaśnia zobowiązanemu, że może on zapłacić należność zaraz lub w terminie określonym w nakazie, że zapłata po tym terminie narazi go na dodatek (odsetki) za zwłokę i że uchylenie się od zapłaty w terminie spowoduje wszczęcie egzekucji. Potwierdzenia odbioru nakazów płatniczych sołtys przekazuje do urzędu gminy. Jeżeli zobowiązany odmówi potwierdzenia odbioru nakazu płatniczego, sołtys notuje na potwierdzeniu odbioru datę odmowy i stwierdza to swoim podpisem. Po upływie terminu płatności sołtys powinien jeszcze raz wezwać zobowiązanego do zapłaty należności i uprzedzić go, że odmowa zapłaty spowoduje wszczęcie egzekucji.
§  6. 1
(uchylony).
§  7.
Sołtys doręcza upomnienia na należności wymierzane przez urząd gminy. Doręczając upomnienie sołtys powinien wyjaśnić dłużnikowi na jakie konsekwencje i koszty naraża się przez dalsze niepłacenie należności. Z potwierdzeniami odbioru upomnień sołtys postępuje tak, jak z potwierdzeniami odbioru nakazów płatniczych (§ 5).
§  8.
1.
Poborca skarbowy jest obowiązany, po przybyciu na teren sołectwa, zawiadomić sołtysa o czynnościach egzekucyjnych, które mają być przeprowadzone. Jeżeli w stosunku do poszczególnych zobowiązanych zachodzą okoliczności mogące spowodować wstrzymanie czynności egzekucyjnych, sołtys informuje o tym poborcę skarbowego i naczelnika gminy. Okolicznościami takimi są w szczególności: śmierć podatnika lub członka jego rodziny, pożar, choroba podatnika, klęski żywiołowe i losowe.
2.
Jeżeli poborca skarbowy przybędzie do dłużnika z sołtysem, dłużnik obowiązany jest wpłacić egzekwowaną należność poborcy skarbowemu a nie sołtysowi. Jeżeli poborca nie pobierze wszystkich należności, sołtys, po zakończeniu czynności egzekucyjnych przez poborcę, nadal prowadzi inkaso reszty należności.
§  9.
Obliczenia i wypłaty wynagrodzenia za inkaso dokonuje biuro urzędu gminy zgodnie z instrukcją w sprawie rachunkowości podatków i opłat oraz dochodów państwa w urzędach gmin i w prezydiach rad narodowych miast nie stanowiących powiatów. Obliczenie i wypłata wynagrodzenia sołtysom powinny nastąpić najdalej w ciągu czternastu dni po upływie miesiąca.
§  10.
W razie odwołania sołtysa lub zawieszenia go w czynnościach sekretarz biura urzędu gminy odbiera od sołtysa kwitariusze i inną dokumentację dotyczącą inkasa oraz dokonuje z nim rozliczenia.
§  11.
Postanowienia niniejszej instrukcji dotyczące sołtysa mają odpowiednie zastosowanie do podsołtysa w okresach zastępowania przez niego sołtysa i wykonywania w tym czasie w jego zastępstwie czynności inkasa.
§  12.
Nadzór nad pracą sołtysów jako inkasentów sprawuje naczelnik gminy, który dokonuje kontroli sołtysów w tym zakresie. Kontrola dotyczy w szczególności organizacji inkasa, pracy sołtysów w terenie, terminowości i prawidłowości rozliczania się sołtysa z zainkasowanej gotówki oraz terminowego odprowadzania wpływów z inkasa.
§  13.
Instrukcję stosuje się od dnia 1 stycznia 1973 r.
1 § 6 uchylony przez pkt 4 okólnika nr 25/PO z dnia 20 sierpnia 1973 r. w sprawie uprawnień sołtysów w zakresie odraczania poboru zobowiązań pieniężnych rolników (Dz.Urz.MF.73.13.36) z dniem 29 września 1973 r.