Tryb brakowania dokumentacji niearchiwalnej oraz sposób postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w przypadku trwałego zaprzestania działalności przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz organy i jednostki organizacyjne podległe temu ministrowi lub przez niego nadzorowane.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSWiA.2017.59

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 września 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 43
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 28 września 2017 r.
w sprawie trybu brakowania dokumentacji niearchiwalnej oraz sposobu postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w przypadku trwałego zaprzestania działalności przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz organy i jednostki organizacyjne podległe temu ministrowi lub przez niego nadzorowane

Na podstawie art. 5 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1506 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 1086) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
tryb brakowania dokumentacji niearchiwalnej w archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanego dalej "Ministerstwem", oraz w archiwach organów i jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych;
2)
sposób postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w przypadku trwałego zaprzestania działalności przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zwanego dalej "Ministrem", oraz organy i jednostki organizacyjne podległe temu Ministrowi lub przez niego nadzorowane.
§  2. 
1. 
Przepisy zarządzenia stosuje się do dokumentacji niearchiwalnej i materiałów archiwalnych Ministerstwa oraz organów i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w zakresie działu administracji rządowej - sprawy wewnętrzne.
2. 
Wykaz organów i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych określają odrębne przepisy.
§  3. 
Określenia użyte w zarządzeniu oznaczają:
1)
archiwa wyodrębnione - archiwa organów i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych w zakresie działu administracji rządowej - sprawy wewnętrzne;
2)
Centralne Archiwum - archiwum Ministerstwa;
3)
dokumentacja niearchiwalna - dokumentację niestanowiącą materiałów archiwalnych, zakwalifikowaną w jednolitym rzeczowym wykazie akt do kategorii archiwalnej oznaczonej symbolem "B" lub "BE";
4)
komórka organizacyjna - komórkę organizacyjną wymienioną w statucie Ministerstwa, a także wewnętrzną komórkę organizacyjną w urzędach obsługujących organy i jednostki podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane;
5)
materiały archiwalne - dokumentację, o której mowa w art. 1 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach;
6)
skład chronologiczny - utworzony w Ministerstwie oraz w organach i jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych, uporządkowany zbiór dokumentacji w postaci nieelektronicznej, w układzie wynikającym z kolejności jej przekazania do składu chronologicznego, oraz informatycznych nośników danych będących uporządkowanym zbiorem nośników danych, na których zapisana jest dokumentacja w postaci elektronicznej.
§  4. 
1. 
Centralne Archiwum jest podporządkowane Ministrowi.
2. 
Archiwa wyodrębnione są podporządkowane odpowiednio właściwym organom lub kierownikom jednostek organizacyjnych.

Rozdział  2.

Tryb brakowania dokumentacji niearchiwalnej

§  5. 
1. 
Dokumentacja niearchiwalna, po upływie okresu jej przechowywania określonego w jednolitym rzeczowym wykazie akt, podlega brakowaniu.
2. 
Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej polega na ocenie jej przydatności do celów praktycznych, wydzieleniu dokumentacji nieprzydatnej i przekazaniu jej do zniszczenia.
3. 
Brakowania dokumentacji niearchiwalnej dokonuje się wyłącznie w Centralnym Archiwum lub w archiwach wyodrębnionych.
4. 
Brakowania dokumentacji niearchiwalnej przechowywanej w archiwach wyodrębnionych dokonuje się nie wcześniej niż po dniu 1 stycznia roku następującego po roku, w którym upływa okres jej przechowywania.
§  6. 
Brakowania dokumentacji niearchiwalnej dokonuje Komisja, w składzie co najmniej trzech członków, powoływana przez:
1)
kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej w sprawach archiwum - w przypadku brakowania dokumentacji niearchiwalnej przechowywanej w Centralnym Archiwum;
2)
właściwe organy lub kierowników jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1 lub osoby przez nich upoważnione - w przypadku brakowania dokumentacji niearchiwalnej przechowywanej w archiwach wyodrębnionych.
§  7. 
1. 
Do zadań Komisji należy:
1)
dokonanie oceny dokumentacji niearchiwalnej oraz wydzielenie dokumentacji proponowanej do zniszczenia;
2)
przekazanie spisu dokumentacji niearchiwalnej, proponowanej do zniszczenia, kierownikowi komórki organizacyjnej, której dokumentacja podlega brakowaniu, w celu zgłoszenia uwag i wniosków w określonym przez Komisję terminie;
3)
sporządzenie protokołu oceny dokumentacji niearchiwalnej przeznaczonej do zniszczenia wraz ze spisem tej dokumentacji, według wzoru określonego w załączniku nr 1 do zarządzenia.
2. 
Po dokonaniu oceny dokumentacji niearchiwalnej Komisja może wnioskować o:
1)
przekwalifikowanie wskazanej dokumentacji z kategorii "B" do kategorii "BE";
2)
przekwalifikowanie dokumentacji niearchiwalnej, która zyskała znaczenie jako źródło informacji o wartości historycznej, do materiałów archiwalnych;
3)
wydłużenie okresu przechowywania dokumentacji niearchiwalnej;
4)
przekazanie dokumentacji niearchiwalnej do zniszczenia.
3. 
Decyzje w sprawach, o których mowa w ust. 2, podejmują:
1)
Minister lub osoba przez niego upoważniona - w przypadku dokumentacji niearchiwalnej przechowywanej w Centralnym Archiwum;
2)
organy lub kierownicy jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1 lub osoby przez nich upoważnione - w przypadku dokumentacji niearchiwalnej przechowywanej w archiwach wyodrębnionych.
§  8. 
Protokoły oceny dokumentacji niearchiwalnej przeznaczonej do zniszczenia zatwierdzają:
1)
dla Centralnego Archiwum - Minister lub osoba przez niego upoważniona;
2)
dla archiwów wyodrębnionych - organy lub kierownicy jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1, lub osoby przez nich upoważnione.
§  9. 
1. 
Zniszczenia dokumentacji niearchiwalnej dokonuje się na podstawie zatwierdzonego protokołu oceny dokumentacji niearchiwalnej przeznaczonej do zniszczenia, w sposób uniemożliwiający odtworzenie lub odczytanie jej treści.
2. 
Nadzór nad zniszczeniem dokumentacji niearchiwalnej oraz sporządzeniem protokołu zniszczenia tej dokumentacji, według wzoru określonego w załączniku nr 2 do zarządzenia, sprawuje co najmniej jeden członek Komisji, powołany przez podmiot, o którym mowa w § 6.
3. 
Zniszczenia dokonują Centralne Archiwum, archiwa wyodrębnione, komórki organizacyjne właściwe w sprawach obsługi administracyjno-gospodarczej: Ministerstwa, urzędów obsługujących organy i jednostki podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane albo podmiot zewnętrzny na podstawie zlecenia.
4. 
Komórki organizacyjne właściwe w sprawach obsługi administracyjno-gospodarczej: Ministerstwa, urzędów obsługujących organy i jednostki podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane zapewniają pomoc techniczną niezbędną przy przekazywaniu dokumentacji do zniszczenia.
§  10. 
1. 
Fakt wybrakowania dokumentacji niearchiwalnej odnotowuje się we właściwych pomocach ewidencyjnych, prowadzonych przez Centralne Archiwum lub archiwa wyodrębnione.
2. 
Dokumenty dotyczące wybrakowania dokumentacji niearchiwalnej są przechowywane odrębnie i stanowią materiały archiwalne.
§  11. 
1. 
Brakowanie dokumentacji pochodzącej ze składu chronologicznego wykonuje Centralne Archiwum oraz archiwa wyodrębnione po zakończeniu procedury brakowania dokumentów elektronicznych i odwzorowanych cyfrowo dokumentów znajdujących się w elektronicznym systemie obiegu dokumentów prowadzonym w Ministerstwie oraz w urzędach organów i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych.
2. 
Brakowanie informatycznych nośników danych określają odrębne przepisy dotyczące szczegółowego sposobu postępowania z dokumentami elektronicznymi.
§  12. 
Komendant Główny Policji, Komendant Główny Straży Granicznej i Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, każdy w swoim zakresie, zapewnią funkcjonowanie archiwów i składnic akt w zakresie trybu brakowania dokumentacji niearchiwalnej.

Rozdział  3.

Sposób postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w przypadku trwałego zaprzestania działalności przez Ministra oraz organy i jednostki organizacyjne podległe temu Ministrowi lub przez niego nadzorowane

§  13. 
1. 
W przypadku trwałego zaprzestania działalności przez Ministra oraz organy i jednostki organizacyjne podległe temu Ministrowi lub przez niego nadzorowane materiały archiwalne i dokumentację niearchiwalną przejmuje na podstawie spisów zdawczo-odbiorczych następca prawny, na którego przechodzą określone prawem obowiązki i prawa Ministra oraz organów i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych związane z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną.
2. 
W przypadku braku następcy prawnego:
1)
likwidator Ministerstwa przekazuje materiały archiwalne na podstawie spisów zdawczo-odbiorczych do archiwum państwowego o charakterze centralnym;
2)
likwidatorzy organów i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych przekazują materiały archiwalne i dokumentację niearchiwalną na podstawie spisów zdawczo-odbiorczych do Centralnego Archiwum.

Rozdział  4.

Przepisy przejściowe i końcowe

§  14. 
Przepisy zarządzenia stosuje się od dnia 1 marca 2017 r.
§  15. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR PROTOKOŁU OCENY DOKUMENTACJI NIEARCHIWALNEJ PRZEZNACZONEJ DO ZNISZCZENIA

.....................................................

ZATWIERDZAM

..................................................... ..........................................

nazwa jednostki organizacyjnej data

oceny dokumentacji niearchiwalnej przeznaczonej do zniszczenia

Komisja brakująca dokumentację niearchiwalną w składzie

(imiona, nazwiska i stanowiska członków komisji):

1. .......................................................................................................

2. .......................................................................................................

3. .......................................................................................................

dokonała oceny i wydzielenia, zgodnie z załączonym spisem, przeznaczonej do zniszczenia dokumentacji niearchiwalnej w ilości ........ teczek (tomów), co stanowi około ................. mb., stwierdzając, że stanowi ona dokumentację niearchiwalną, nieprzydatną do celów praktycznych dla ..................................., oraz że upłynęły terminy jej przechowywania określone w jednolitym rzeczowym wykazie akt.

Członkowie Komisji .......................................

(podpisy)

.......................................

.......................................

Załącznik:

Spis dokumentacji niearchiwalnej przeznaczonej do zniszczenia

na ... kartach (..................... poz. spisu)

Spis dokumentacji niearchiwalnej przeznaczonej do zniszczenia

Lp.Nr i Lp. spisu zdawczo-

odbiorczego

Symbol z wykazu akt i kat. arch.Tytuł teczkiDaty skrajneLiczba tomówUwagi
1234567

Członkowie Komisji .......................................

(podpisy)

.......................................

.......................................

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

PROTOKOŁU ZNISZCZENIA DOKUMENTACJI NIEARCHIWALNEJ

..................................................... ..........................................

nazwa jednostki organizacyjnej data

W dniu ............................. w obecności Komisji w składzie:

Członkowie Komisji: ..............................................................

..............................................................

..............................................................

zniszczone zostały, z uwzględnieniem przepisów o ochronie informacji niejawnych, materiały niearchiwalne wymienione w zatwierdzonym przez ..................... protokole oceny dokumentacji niearchiwalnej przeznaczonej do zniszczenia z dnia ............... w ilości ............... teczek (tomów), tj. ok ................ mb.

Sposób zniszczenia:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Członkowie Komisji .......................................

.......................................

.......................................

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088 oraz z 2017 r. poz. 1140).
2 Niniejsze zarządzenie było poprzedzone zarządzeniem nr 23 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 października 2015 r. w sprawie trybu brakowania dokumentacji niearchiwalnej oraz sposobu postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w przypadku trwałego zaprzestania działalności przez Ministra Spraw Wewnętrznych oraz organy i jednostki organizacyjne podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane (Dz. Urz. Min. Spraw Wew. poz. 44), które utraciło moc z dniem 1 marca 2017 r., w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379 i 1537).