Szkolenie obronne kadr kierowniczych i pracowników wykonujących zadania obronne.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1998.6.11

Akt utracił moc
Wersja od: 9 lipca 1998 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 9 lipca 1998 r.
w sprawie szkolenia obronnego kadr kierowniczych i pracowników wykonujących zadania obronne.

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 3/97 Komitetu Obrony Kraju z dnia 28 kwietnia 1997 r. w sprawie szkolenia obronnego kadr kierowniczych i pracowników administracji publicznej (Biuletyn KOK Nr 2 z 1997 r. poz. 5) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady organizowania i prowadzenia szkolenia obronnego osób zajmujących kierownicze stanowiska i pracowników wykonujących zadania obronne w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej oraz jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, zwanego dalej "szkoleniem obronnym".
2.
Do osób uczestniczących w szkoleniu obronnym należą:
1)
w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej: minister, sekretarz stanu, podsekretarz stanu, dyrektor generalny, dyrektorzy departamentów i biur (równorzędnych) oraz osoby zatrudnione na stanowiskach pracy do spraw obronnych,
2)
w jednostkach organizacyjnych podległych i nadzorowanych kierownicy tych jednostek oraz osoby zatrudnione na stanowiskach pracy do spraw obronnych, a także osoby, którym powierzony został dodatkowo obowiązek prowadzenia spraw obronnych.
§  2.
Szkolenie obronne ma na celu kształtowanie świadomości obronnej osób objętych tym szkoleniem, doskonalenie znajomości i wykonywania zadań w zakresie obronności, nabywanie umiejętności współdziałania organów i jednostek organizacyjnych administracji z odpowiednimi dowództwami i jednostkami organizacyjnymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej podczas planowania i rozwiązywania sytuacji operacyjno-obronnych, doskonalenie kierowania i zarządzania podczas podwyższania gotowości obronnej państwa i w czasie wojny oraz weryfikowanie przyjętych rozwiązań w zakresie obronności.
§  3.
Szkolenie obronne obejmuje problematykę dotyczącą polityki bezpieczeństwa i strategii obronnej Rzeczypospolitej Polskiej, podwyższonej gotowości obronnej państwa, zaspakajania potrzeb Sił Zbrojnych, przygotowań gospodarczo-obronnych, ochrony struktur państwa, zagrożeń czasu pokoju i wojny, ochrony ludności oraz kierowania obronnością – uściśloną w programach szkolenia.
§  4.
1.
Szkolenie prowadzi się w formie gier i ćwiczeń oraz szkolenia uzupełniającego.
2.
Gry i ćwiczenia, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1)
resortowe gry i ćwiczenia obronne organizowane przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z udziałem kadry kierowniczej i pracowników wykonujących zadania w zakresie obronności nadzorowanych i podległych jednostek organizacyjnych oraz wydzielonych grup operacyjnych sztabów Sił Zbrojnych – ukierunkowane na zgrywanie działań najważniejszych ogniw w strukturach organizacyjno-funkcjonalnych Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej oraz jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej – jeden raz na 5 lat,
2)
zakładowe gry i ćwiczenia obronne prowadzone przez kierowników zakładów pracy z udziałem własnych sił i środków – ukierunkowane na osiąganie sprawności do działania jednostek i zespołów w strukturach organizacyjnych zakładu przewidzianych na czas wojny – jeden raz w roku.
3.
Szkolenie uzupełniające, o którym mowa w ust. 1, obejmuje:
1)
szkolenie w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej mające na celu zapoznanie z zadaniami obronnymi ustalonymi dla określonego stanowiska służbowego oraz zasadami i trybem ich realizacji – prowadzone w formie seminariów, dyskusji problemowych, wykładów itp. – w każdym roku w wymiarze wynikającym z bieżących potrzeb,
2)
kształcenie na wyższych kursach obronnych w Akademii Obrony Narodowej, podnoszące wiedzę obronną jego uczestników oraz przygotowujące ich do wykonywania zadań obronnych na zajmowanych stanowiskach w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej.
4.
W szkoleniu uzupełniającym, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, uczestniczą: Minister, sekretarz stanu, podsekretarz stanu, dyrektor generalny i dyrektorzy departamentów (równorzędni) – wg ustaleń i planu Ministra – Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
5.
W grach i ćwiczeniach oraz szkoleniu uzupełniającym, o którym mowa w ust. 2 i 3, mogą uczestniczyć kadry kierownicze i pracownicy administracji publicznej z jednostek organizacyjnych nadzorowanych i podległych innemu organowi niż organizujący szkolenie – po uzgodnieniu z tym organem.
§  5.
1.
Szkolenie obronne kadr prowadzi się według ustaleń rocznego planu tego szkolenia, określającego ramowy program i formy szkolenia oraz terminy przeprowadzenia zamierzonych przedsięwzięć szkoleniowych.
2.
Plan, o którym mowa w ust. 1, opracowują:
1)
w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej – Dyrektor Departamentu Spraw Obronnych,
2)
w jednostkach podległych i nadzorowanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej – kierownicy tych jednostek.
§  6.
1.
Dokumentacja organizacji gier i ćwiczeń obronnych podlega uzgodnieniu:
1)
resortowych gier i ćwiczeń obronnych – z upoważnionym przez Sekretarza Komitetu Obrony Kraju, przedstawicielem Biura Bezpieczeństwa Narodowego,
2)
gier i ćwiczeń organizowanych w resortowych jednostkach organizacyjnych z Dyrektorem Departamentu Spraw Obronnych Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej,
3)
resortowych i zakładowych gier i ćwiczeń w zakresie obrony cywilnej – z właściwym terenowo szefem obrony cywilnej.
§  7.
1.
Bezpośrednimi organizatorami szkolenia obronnego kadr w jednostkach są:
1)
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej – w stosunku do osób zajmujących stanowiska kierownicze i pracowników wykonujących zadania w zakresie obronności w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej oraz w jednostkach organizacyjnych podległych i nadzorowanych – określonych w wykazie grup szkoleniowych stanowiącym załącznik do zarządzenia,
2)
kierownicy jednostek organizacyjnych nadzorowanych i podległych Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej – w stosunku do osób zajmujących stanowiska kierownicze w tych jednostkach i pracowników wykonujących zadania w zakresie obronności.
2.
Organizatorzy szkolenia wymienieni w ust. 1 mogą zaliczyć do osób podlegających szkoleniu obronnemu osoby inne niż wymienione w § 1 ust. 2 wymagające – wg nich – takiego szkolenia.
3.
W jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej osobami, o których mowa w ust. 2, mogą być zastępcy kierowników jednostek oraz kierownicy działów i wydziałów.
§  8.
1.
Do bezpośrednich organizatorów szkolenia należy:
1)
opracowanie rocznych programów szkolenia zawierających stosowną – zgodną z wymienioną w § 3 – problematykę obronną,
2)
utworzenie właściwych grup szkoleniowych,
3)
organizowanie właściwego przebiegu szkolenia w poszczególnych grupach poprzez zapewnienie wykładowców, pomieszczeń, urządzeń, materiałów i niezbędnych pomocy szkoleniowych,
4)
prowadzenie ewidencji udziału w szkoleniu,
5)
opracowywanie nakazanych odrębnie informacji o przebiegu szkolenia oraz składanie postulatów i wniosków zmierzających do polepszenia jego efektywności.
§  9.
Wydatki związane z organizacją i prowadzeniem szkolenia obronnego należy pokrywać z przydzielonych na ten cel środków budżetowych w ramach limitu wydatków obronnych z wyjątkiem szkolenia, o którym mowa w § 4 ust. 3 pkt 2, którego wydatki pokrywa organizator ze środków własnych.
§  10.
Przy realizacji zadań wynikających z zarządzenia należy uwzględniać zasady ochrony tajemnicy państwowej i służbowej, stosownie do obowiązujących przepisów.
§  11.
Zobowiązuje się i upoważnia Dyrektora Departamentu Spraw Obronnych Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej do sprawowania nadzoru nad całokształtem szkolenia obronnego w resorcie zdrowia oraz przedstawiania Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej stosownych wniosków i propozycji w tym zakresie.
§  12.
Traci moc zarządzenie Nr W/PF716/86 Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 11 marca 1986 r. w sprawie szkolenia obronnego kadr kierowniczych i pracowników aparatu wykonawczego.
§  13.
Zarządzenie wchodzi z życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ

grup szkoleniowych kadry kierowniczej i pracowników wykonujących zadania w zakresie obronności w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej oraz w jednostkach podległych i nadzorowanych
Lp.Numer GrupySkład grupy według zajmowanych stanowisk i przydziałów organizacyjnychLiczba osóbUwagi
11Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, Sekretarz Stanu, Podsekretarze Stanu, Dyrektor Generalny i Dyrektor Departamentu Spraw Obronnych9
22Szef Gabinetu Politycznego Ministra, dyrektorzy i wicedyrektorzy departamentów i biur (równorzędnych) MZiOS oraz Prezes Agencji Rezerw Artykułów Sanitarnych31
33Żołnierze zawodowi i pracownicy cywilni Departamentu Spraw Obronnych9
44Rektorzy Akademii Medycznych, dyrektorzy instytutów naukowo-badawczych oraz dyrektorzy: Państwowego Zakładu Higieny, Lecznicy MZiOS, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Centrum Metodycznego Doskonalenia Nauczycieli Średniego Szkolnictwa Medycznego, Centrum Zdrowia Dziecka Pomnik – Szpital, Centrum Zdrowia Matki Polki Pomnik – Szpital, Śląskiego Centrum Chorób Serca, Szpitala Chirurgii Plastycznej32
55Pracownicy wykonujący zadania w zakresie obronności w jednostkach organizacyjnych określonych w poz. 430
66Dyrektorzy przedsiębiorstw uzdrowiskowych i zastępcy dyrektorów do spraw lecznictwa52
77Pracownicy wykonujący zadania w zakresie obronności w przedsiębiorstwach uzdrowiskowych26
88Dyrektorzy i pracownicy wykonujący zadania w zakresie obronności: Centralnego Laboratorium Surowic i Szczepionek, Centralnego Ośrodka Techniki Medycznej, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznej, Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, Centralnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, Centrum Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia, Głównej Biblioteki Lekarskiej, Międzyzakładowej Przychodni Pracowniczej, Profilaktycznych Domów Zdrowia i Zarządu Inwestycji Centralnych, Domu Wysłużonego Pracownika Służby Zdrowia14 dyr. 5 prac.