Szczegółowy sposób wykonywania przez placówki Straży Granicznej czynności zleconych przez właściwe organy państwowe.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2005.9.58

Akt utracił moc
Wersja od: 30 maja 2007 r.

ZARZĄDZENIE Nr 57
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 29 września 2005 r.
w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania przez placówki Straży Granicznej czynności zleconych przez właściwe organy państwowe

Na podstawie art. 9 ust. 7 pkt 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1399 z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

Rozdział  I

PRZEPISY OGÓLNE

§  1.
Zarządzenie określa szczegółowy sposób wykonywania przez placówki Straży Granicznej czynności zleconych przez właściwe organy państwowe.
§  2.
Użyte w zarządzeniu określenia i skróty oznaczają:
1)
Dyrektor Zarządu Granicznego - Dyrektora Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej;
2)
placówka SG - placówkę Straży Granicznej;
3)
wykaz - wykaz cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany, o którym mowa w art. 124 pkt 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 128, poz. 1175 z późn. zm.2));
4)
zlecenie - dokument urzędowy sądu, prokuratury lub innego uprawnionego organu państwowego, zawierający dyspozycję wykonania we wskazanym terminie określonych czynności wobec osoby lub dokumentu albo dane z wykazu udostępnione w trybie art. 133 ust. 2 lub 3 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach2);
5)
ewidencja zleceń - zbiór czynności zleconych prowadzony w systemie teleinformatycznym Straży Granicznej;
6)
organ zlecający - sąd, prokuraturę lub inny właściwy organ państwowy występujący ze zleceniem;
7)
funkcjonariusz - funkcjonariusza Straży Granicznej.

Rozdział  II

PRZYJMOWANIE, AKTUALIZACJA I ANULOWANIE ZLECEŃ

§  3.
Za przyjmowanie, pobieranie, ewidencjonowanie, aktualizację oraz anulowanie zleceń odpowiedzialny jest Dyrektor Zarządu Granicznego, zapewniając ich bieżącą rejestrację w ewidencji zleceń oraz terminowe przesyłanie do właściwych komendantów placówek SG.
§  4.
1.
Zlecenie podlega rejestracji w ewidencji zleceń, jeśli zawiera dane osoby umożliwiające jej identyfikację lub cechy identyfikacyjne dokumentu, którego zlecenie dotyczy, oznaczenie organu zlecającego i dane osoby, która wydaje dyspozycję oraz kopie dokumentów stanowiących podstawę wykonania czynności.
2.
Zlecenie, które nie spełnia kryteriów wymienionych w ust. 1, nie podlega rejestracji w ewidencji zleceń.
3.
Decyzję o odmowie przyjęcia zlecenia do realizacji podejmuje Dyrektor Zarządu Granicznego, o czym powiadamia organ zlecający.
4.
Koordynację uzgodnień dotyczących wykluczających się nawzajem czynności zleconych przez kilka organów wobec tej samej osoby lub dokumentu prowadzi Dyrektor Zarządu Granicznego.
5.
Komendant placówki SG przesyła niezwłocznie do Dyrektora Zarządu Granicznego zlecenie skierowane bezpośrednio do niego, informując o tym fakcie organ zlecający.
§  5.
Przepisu § 4 nie stosuje się do danych zawartych w wykazie, o którym mowa w § 2 pkt 4.
§  6.
Zlecenie podlega anulowaniu w ewidencji zleceń odpowiednio w przypadku:
1)
jego zrealizowania;
2)
odwołania zlecenia przez organ zlecający lub inny właściwy organ państwowy;
3)
upływu terminu obowiązywania, wskazanego w zleceniu.

Rozdział  III

REALIZACJA CZYNNOŚCI ZLECONYCH

§  7.
1.
Dyrektor Zarządu Granicznego koordynuje sposób realizacji zleceń przez placówki SG.
2.
Za właściwą realizację zlecenia jest odpowiedzialny komendant placówki SG.
3.
Funkcjonariusz realizuje czynności określone w zleceniu, o których mowa w § 8, w sposób określony w § 9.
4.
Wykonywanie czynności zleconych może nastąpić we współdziałaniu ze Służbą Celną.
§  8.
1.
Realizacja zlecenia może polegać na:
1)
zatrzymaniu osoby i przekazaniu jej do dyspozycji właściwego organu wskazanego w zleceniu;
2)
niedopuszczeniu do przekroczenia granicy państwowej przez osobę;
3)
odebraniu dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy państwowej;
4)
doręczeniu wezwania;
5)
wykonaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych, o których mowa w art. 9 ustawy o Straży Granicznej;
6)
udzieleniu informacji o osobie przekraczającej granicę państwową;
7)
wykonaniu innych czynności niż określone w pkt 1-6, wskazanych przez organy zlecające na podstawie przysługujących im uprawnień.
2.
Przed przystąpieniem do realizacji zlecenia funkcjonariusz potwierdza zgodność danych osoby kontrolowanej z danymi zawartymi w ewidencji zleceń.
3.
Komendant placówki SG o realizacji zlecenia powiadamia właściwy organ wskazany w zleceniu oraz Dyrektora Zarządu Granicznego.
§  9.
1.
W przypadku realizacji zlecenia polegającego na zatrzymaniu osoby należy:
1) 1
podjąć czynności mające na celu zapobieżenie oddaleniu się osoby kontrolowanej do czasu potwierdzenia aktualności zlecenia w jednostce prowadzącej poszukiwania lub organie zlecającym;
2)
zatrzymać osobę w trybie przepisów Kodeksu postępowania karnego;
3)
wykonać inne czynności procesowe wiążące się z zatrzymaniem osoby, w szczególności dokonać przeszukania osoby i jej rzeczy, jak również czynności określone w odrębnych przepisach z zakresu kontroli ruchu granicznego;
4)
przekazać osobę wraz z jej rzeczami i zabezpieczonymi przedmiotami oraz sporządzoną dokumentacją najbliższej jednostce Policji lub innej jednostce prowadzącej poszukiwania;
5)
w informacji o realizacji zlecenia wskazać miejsce i jednostkę do której osoba została przekazana.
2.
W przypadku realizacji zlecenia polegającego na niedopuszczeniu do przekroczenia granicy państwowej przez osobę, wobec której został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju, należy poinformować osobę o podstawie prawnej braku zezwolenia na przekroczenie granicy państwowej ze wskazaniem jednostki prokuratury lub sądu oraz numeru akt sprawy.
3.
W przypadku realizacji zlecenia polegającego na niedopuszczeniu do przekroczenia granicy państwowej przez cudzoziemca wjeżdżającego do Polski, którego dane znajdują się w wykazie, należy:
1)
poinformować cudzoziemca, o podstawie prawnej odmowy wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
nie zezwolić na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
wydać decyzję administracyjną odpowiednio:
a)
o odmowie wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
o unieważnieniu wizy;
4)
w informacji o realizacji zlecenia wskazać rodzaj wydanej decyzji.
4.
W przypadku realizacji zlecenia polegającego na odebraniu dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy państwowej należy:
1)
poinformować osobę o podstawie prawnej odebrania dokumentu, tj. wydanej decyzji administracyjnej lub zastosowaniu środka zapobiegawczego połączonego z zatrzymaniem dokumentu;
2)
wystawić zaświadczenie o odebraniu dokumentu;
3)
w zaświadczeniu, o którym mowa w pkt 2, wskazać organ, do którego przesyła się dokument, odpowiednio:
a)
wojewodę - w przypadku dokumentu unieważnionego decyzją wojewody,
b)
właściwą jednostkę prokuratury lub sądu - w przypadku dokumentu zatrzymanego na podstawie postanowienia o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy państwowej;
4)
w informacji o realizacji zlecenia wskazać, iż dokument zostanie przesłany pocztą.
5.
W przypadku realizacji zlecenia polegającego na doręczeniu wezwania osobie należy:
1)
doręczyć wezwanie osobie za zwrotnym potwierdzeniem odbioru;
2)
do informacji o realizacji zlecenia dołączyć kopię zwrotnego poświadczenia odbioru wezwania.
6.
W przypadku realizacji zlecenia polegającego na wykonaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych, o których mowa w art. 9 ustawy o Straży Granicznej, należy:
1)
wykonać wskazane w zleceniu czynności;
2)
w informacji o realizacji zlecenia podać wyniki przeprowadzonych ustaleń oraz przesłać do organu zlecającego uzyskane materiały.
7.
W przypadku realizacji zlecenia polegającego na udzieleniu informacji o osobie przekraczającej granicę państwową należy:
1)
w informacji o realizacji zlecenia wskazać dane o miejscu, czasie i kierunku przekroczenia granicy państwowej oraz środku transportu, którym podróżuje osoba;
2) 2
w przypadku osób wjeżdżających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie korzystających ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się - dodatkowo podać miejsce i okres deklarowanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§  10.
W przypadku realizacji kilku czynności zleconych dopuszcza się przekazywanie informacji o realizacji tych zleceń w jednym dokumencie z wyjątkiem zleceń, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 5.

Rozdział  IV

PRZEPISY KOŃCOWE

§  11.
Traci moc zarządzenie nr 37 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 18 listopada 1996 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania przez graniczne placówki kontrolne Straży Granicznej czynności zleconych przez właściwe organy państwowe, zmienione zarządzeniem nr 13 z dnia 14 maja 1998 r. oraz nr 47 z dnia 21 grudnia 2001 r.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia podpisania.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070, Nr 128, poz. 1175, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1609 i Nr 210, poz. 2036, z 2004 r. Nr 29, poz. 257, Nr 171, poz. 1800, Nr 172, poz. 1805, Nr 210, poz. 2135 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 90, poz. 757.

2) Zmiany tekstu zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 179, poz. 1842 i Nr 90, poz. 757 oraz z 2005 r. Nr 94, poz. 788 i Nr 132, poz. 1105.

1 § 9 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 58 z dnia 30 maja 2007 r. (Dz.Urz.KGSG.07.6.58) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 maja 2007 r.
2 § 9 ust. 7 pkt 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 59 z dnia 19 października 2006 r. (Dz.Urz.KGSG.06.9.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 października 2006 r.