Szczegółowy sposób pozyskiwania środków finansowych pochodzących z Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów oraz Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców oraz dokumentowania ich wykorzystania.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2011.1.5

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 stycznia 2011 r.

DECYZJA Nr 10
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 19 stycznia 2011 r.
w sprawie szczegółowego sposobu pozyskiwania środków finansowych pochodzących z Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów oraz Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców oraz dokumentowania ich wykorzystania

W związku z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.1)) ustala się, co następuje:
§  1.
Użyte w decyzji określenia oznaczają:
1)
Fundusz Powrotów - Europejski Fundusz Powrotów Imigrantów określony w decyzji nr 575/2007/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 maja 2007 r. ustanawiającej Europejski Fundusz Powrotów Imigrantów na lata 2008-2013 jako część programu ogólnego "Solidarność i zarządzanie przepływami migracyjnymi" (Dz. U. L 144 z 6.6.2007, str. 45), zwanej dalej "decyzją nr 575/2007/WE";
2)
Fundusz na rzecz Uchodźców - Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców określony w decyzji nr 573/2007/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 maja 2007 r. ustanawiającej Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców na lata 2008-2013 jako część programu ogólnego "Solidarność i zarządzanie przepływami migracyjnymi" oraz uchylającej decyzję Rady 2004/904/WE (Dz. U. L 144 z 6.6.2007, str. 1), zwanej dalej "decyzją nr 573/2007/WE";
3)
program wieloletni - program wieloletni, o którym mowa w decyzji nr 575/2007/WE oraz decyzji nr 573/2007/WE;
4)
program roczny - program roczny, o którym mowa w decyzji nr 575/2007/WE oraz decyzji nr 573/2007/WE;
5)
DUEiWM MSWiA - Departament Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji;
6)
KGSG - Komenda Główna Straży Granicznej;
7)
ZCu KGSG - Zarząd do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej;
8)
BF KGSG - Biuro Finansów Komendy Głównej Straży Granicznej.
§  2.
Pozyskanie środków z Funduszu Powrotów oraz Funduszu na rzecz Uchodźców uwarunkowane jest opracowaniem:
1)
wkładu do projektu programu wieloletniego;
2)
wkładu do projektu programu rocznego;
3)
kart projektów.
§  3.
1.
Straż Graniczna uczestniczy w opracowywaniu projektu programu wieloletniego oraz jego zmian poprzez przygotowanie propozycji wkładu.
2.
Propozycje wkładu do programu wieloletniego lub jego zmian przygotowuje ZCu KGSG.
3.
BF KGSG, w zakresie swojej właściwości, udziela ZCu KGSG niezbędnej pomocy przy przygotowaniu wkładu.
4.
ZCu KGSG przedkłada propozycje wkładu do programu wieloletniego lub jego zmian do DUEiWM MSWiA.
5.
ZCu KGSG odpowiada za kontakty z DUEiWM MSWiA w toku dalszych prac mających na celu opracowanie programu wieloletniego lub jego zmian.
6.
ZCu KGSG informuje właściwe komórki organizacyjne KGSG i jednostki organizacyjne Straży Granicznej o otrzymaniu z DUEiWM MSWiA zatwierdzonego przez Komisję Europejską programu wieloletniego oraz umieszczeniu tego dokumentu na stronie intranetowej www.w3strazgraniczna.pl.
§  4.
1.
Straż Graniczna uczestniczy w opracowywaniu projektu programu rocznego oraz jego zmian poprzez przygotowanie wkładu.
2.
Propozycje wkładu do programu rocznego lub jego zmian przygotowuje ZCu KGSG.
3.
BF KGSG, w zakresie swojej właściwości, udziela ZCu KGSG niezbędnej pomocy przy przygotowaniu wkładu.
4.
ZCu KGSG przedkłada wkład do programu rocznego lub jego zmian do DUEiWM MSWiA.
5.
ZCu KGSG odpowiada za kontakty z DUEiWM MSWiA w toku dalszych prac, mających na celu opracowanie programu rocznego oraz jego zmian.
6.
ZCu KGSG informuje właściwe komórki organizacyjne KGSG i jednostki organizacyjne Straży Granicznej o otrzymaniu z DUEiWM MSWiA zatwierdzonego przez Komisję Europejską programu rocznego oraz o umieszczeniu tego dokumentu na stronie intranetowej, o której mowa w § 3 ust. 6.
§  5.
1.
Zatwierdzony przez Komisję Europejską program roczny realizowany jest w formie kart projektów opracowywanych dla poszczególnych projeków ujętych w programie rocznym.
2.
Straż Graniczna opracowuje karty projektów po otrzymaniu z DUEiWM MSWiA informacji o rozpoczęciu procedury naboru kart projektów.
3.
Karty projektów lub ich aktualizację przygotowuje ZCu KGSG.
4.
BF KGSG, w zakresie swojej właściwości, udziela ZCu KGSG niezbędnej pomocy przy przygotowaniu kart projektów.
5.
ZCu KGSG przedkłada karty projektów oraz propozycje ich aktualizacji do akceptacji i podpisu Komendanta Głównego Straży Granicznej lub osoby przez niego upoważnionej.
6.
Komendant Główny Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona przekazuje karty projektów lub ich aktualizacje do DUEiWM MSWiA, z zachowaniem wymagań w tym zakresie wskazanych w informacji, o której mowa w ust. 2, dotyczących w szczególności formy i miejsca ich składania.
7.
ZCu KGSG odpowiada za kontakty z DUEiWM MSWiA w zakresie konsultacji kart projektów oraz ich aktualizacji.
§  6.
1.
Z realizacji kart projektów, w tym wykorzystania środków finansowych, sporządzane są sprawozdania kwartalne i końcowe.
2.
Sprawozdania kwartalne i końcowe opracowują:
1)
ZCu KGSG - w zakresie opisu zrealizowanych działań i osiągnięcia zaplanowanych w kartach projektów wskaźników;
2)
BF KGSG - w zakresie wykonanego budżetu.
3.
W przypadku działań realizowanych przez oddziały lub ośrodki szkolenia Straży Granicznej, wskazane jednostki opracowują wkład do sprawozdania w zakresie, o którym mowa w ust. 2, i przesyłają odpowiednio do ZCu KGSG lub do BF KGSG.
4.
ZCu KGSG przesyła wkład merytoryczny do sprawozdań do BF KGSG.
5.
BF KGSG po otrzymaniu wkładu ZCu KGSG i uzupełnieniu sprawozdań w zakresie swojej właściwości, przedkłada je do podpisu Komendanta Głównego Straży Granicznej lub osobie przez niego upoważnionej, a następnie przesyła do DUEiWM MSWiA.
6.
ZCu KGSG oraz BF KGSG, zgodnie z właściwością, odpowiadają za kontakty z DUEiWM MSWiA w zakresie konsultacji sprawozdań.
7.
ZCu KGSG informuje właściwe komórki organizacyjne KGSG i jednostki organizacyjne Straży Granicznej o otrzymaniu zatwierdzonych przez DUEiWM MSWiA sprawozdań końcowych oraz o ich umieszczeniu na stronie intranetowej, o której mowa w § 3 ust. 6.
§  7.
1.
Czynności, o których mowa w § 3-6, z zastrzeżeniem ust. 2, realizowane są w terminach wyznaczonych przez DUEiWM MSWiA lub wskazanych bezpośrednio przez właściwe organy Unii Europejskiej.
2.
Czynności, o których mowa w § 6 ust. 1, realizowane są w terminach określonych w porozumieniach finansowych zawartych pomiędzy DUEiWM MSWiA a Komendantem Głównym Straży Granicznej, na podstawie których projekty otrzymują dofinansowanie odpowiednio ze środków Funduszu Powrotów albo Funduszu na rzecz Uchodźców.
§  8.
1.
Konsultacje oraz wymiana informacji w toku realizacji czynności, o których mowa w § 3-6, powinny odbywać się w formie elektronicznej z wykorzystaniem poczty intranetowej Straży Granicznej, a także poczty internetowej, w szczególności w przypadku kontaktów z instytucjami zewnętrznymi.
2.
Konsultacje mogą być dokonywane w formie korespondencji pisemnej, w szczególności w razie przerw w funkcjonowaniu sieci intranetowej Straży Granicznej lub sieci internetowej.
§  9.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1 Zmiany niniejszej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835, Nr 152, poz. 1020 i Nr 238, poz. 1578.